RAAD DUIVELAND IS TEGEN ,WEER EEN HERINDELING' Politie betrapte kwakzalver' uit België in Oostburgs hotel PvdA en Gemeentebelang vóór Groene-Kruisgebouw Breskens na jaar lang bouwen geopend Burgemeester Roemers hielp de nieuwe bedrijfsschool van Hoechst op weg JAMBON ROYAL' STRANDHOTEL Straf in België is zo zwaar....' Raad vóór commissie Duiveland gaat mogelijkheden reductie bruggeld onderzoeken Zeeuwse ALMANAK Schoon PLANNEN VOOR KRUISGEBOUW TERNEUZEN SLACHTOFFER VAN ONGEVAL OVERLEDEN d/(a<uen>j /UfasioS MU? GERECHTERLIJK VOORONDERZOEK TANKERRACE' EXAMENS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 23 MAART 19P1 Vrachtwagen in Hulst omgevallen HULST Qp de rondweg te Hulst is maandagmiddag omstreeks half één een vrachtwagencombinatie uit Gel- dermalsen omgevallen. De lading ste nen kwam voor een groot gedeelte op het wegdek te liggen. De inzittenden van de vrachtwagen hebben zelf de stenen weer opgeruimd. De cabine van de vrachtwagen werd zeer zwaar beschadigd. ADVERTENTIE grillé au feu de bois is de naam van een onzer inzendingen op de culinaire show te Vlissingen. Het staat deze week al op ons menu, zodat u het kunt proeven in het VERWACHT... IETS MINDER KOUD Zonnige perioden, maar ook enkele buien. Overwegend matige, naar wes telijke richtingen krimpende wind. Maximumtemperaturen omstreeks 8 graden. Vooruitzichten voor woensdag en don- Tijdelijk regen en stijging van tempe ratuur tot ongeveer normale waarden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor woensdag: Aantal uren zin: 1 tot 6; min. temp. omstreeks normaal: max. temp. omstreeks normaal kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent; Voor donderdag; Aantal uren zon: 1 tot 6; min. temp. omstreeks normaal; max. temp. omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Normalen voor 22 tot 26 maart: min. temp. max. temp. Den Helder 3 8 Eelde 2 10 De Bilt 3 11 Vlissingen 4 10 Vlv. Zd. Limb. 3 12 Gem. over Ned. 3 10 24 maart 1971 Zon: op onder; 06.35 18,59 Oostburg Drie agenten in ourger hebben maandagmor gen tijdens een inval in het Oostburgse hotel ,Du Com merce' een Belgische kwak zalver op zijn drukbezochte .spreekuur' betrapt. Het was de 57-jarigé G. F. V. uit Bras- scliaet, tegen wie proces-ver- baal is opgemaakt wegens het ongeoorloofd uitoefenen van de geneeskunde in Ne derland. De man, die zijn .patiënten onder zocht' op het door gordijnen af gesloten toneel van de hotelzaal. stond juist op het punt om schie lijk te verdwijnen via een achter deur, toen de politie binnen kwam. Tijdens een daaropvol gend verhoor zei V. die volle dig bekende dat hij zijn prak tijken alleen op Nederlands grondgebied uitoefende, .omdat de straffen in België zo zwaar zijn'. Nadat de Oostburgse politie er achter was gekomen dat de Belg al enkele maanden lang op gezet te tijden mensen raet allerlei kwalen, voornamelijk landgeno ten. op het toneeltje .behandelde', werd maandagmorgen voor het hotel postgevat om patiënten die bij hom geweest waren, te onder vragen. Uit gesprekken met enke le tientallen mensen, die hem ge consulteerd hadden, bleek dat men over het algemeen geen baat had gevonden bij behandeling door .gewone' Belgische artsen. Eén van hen verklapte dat V. voor één consult een honorarium van 600 Belgische franken had ge vraagd. Toen de agenten daarna het hotel binnen stapten, troffen zij daar nog zo'n 30 mensen aan die op hun beurt zaten te wachten. Op het toneeltje aangekomen, waar de kennelijk gewaarschuwde V. juist zijn spullen aan het inpak ken was. bleek dat de Belg zijn onderzoeken verrichte met een zogenaamd pendel-apparaatje, dat in beslag werd genomen. Het be stond uit een kettinkje met aan het uiteinde een klein stalen bol letje. Dit bewoog hij over het lichaam van de patiënt en het zou dan de kwaal of pijn lokali seren door te gaan trillen. Dankbetuigingen Voordat V. tijdens het verhoor zwichtte, verzekerde hij de agen ten duizenden dankbetuigingen van patiënten te kunnen tonen. Toen men wilde weten of V. ook- geneesmiddelen verstrekte er stonden wat flesjes op tafel zei hij dat dit niet het geval was, De drankjes die op het tafeltje stonden, zou hij van een .collega' hebben gekregen omdat hij zelf ook ziek was. Om dit te bewijzen besprenkte hij een suikerklontje met een vloeibaar goedje om het vervolgens in te nemen. De man. die zijn activiteiten on middellijk moest beëindigen, is jaren geleden eveneens voor der gelijke praktijken in Zeeuwseh- Vlaanderen aangehouden. Het po- litie-onderzoek wordt voortgezet. Drs M. Deinema (ar) tot W. Don (pvda): ,RAAD NIET ONNODIG OPHOUDEN MIDDELBURG .U moet de raadsvergadering niet onnodig ver tragen door het maken van een onnodige opmerking. Wij doen er het nodige aan' Deze opmerking van een enigszins geprikkelde drs M. Bcinemn farp) was in de ver gadering van de Middelburgse raad van maandagmiddag gericht aan het adres van PvdA-fraetie- voorzitter W. Don. De heer Don had eerder de anti revolutionaire groepering in de Middelburgse raad gewezen op haar verantwoordelijkheid om et- voor te zorgen dat het aantal raadsleden weer zo spoedig moge lijk volledig zou zijn. De voorzit ter van de PvclA-fractie had de op merking gemaakt naar aanleiding van de mededeling dat de heer A. Burger die in aanmerking kwam voor cle opvolging van drs G. Kerk hof. die in de vorige raadsverga dering afscheid nam. voor het raadslidmaatschap had bedankt. Binnen de ARP-afdeling wordt nog bezien wie nu wél de vakante plaats zal innemen. DUIVELAND De gemeenteraad van Dniveland heeft zich maandagavond uitgesproken tegen een gemeentelijke herindeling van Schouwen-Duiveland. De nota die b en w hadden opgesteld naar aanleiding van de herindelings nota Brouwershaven, nam de raad met vijf tegen vier stemmen aan. In de nota had het Duivclandse colle ge gesteld, dat zij nog geen behoefte heeft aan een herindeling, ,nog maar net nadat er tien jaar geleden ook een samenvoeging is geweest'. Verschillende raadsleden waren voor stander van het voorstel dat b en w van de gemeente Westerschouwen ge daan hebben, om een commissie in te stellen die de herindeling verder zal onderzoeken. De CHU-er A. Stoutjes- dijk: .Ik ben inderdaad voorstander van een commissie van onderzoek. De nota Brouwershaven kan je aannemen of verwerpen, maar het is erg moeilijk om een standpunt in te nemen. Ik zou in eerste instantie willen voorstellen om even af te wachten totdat er via een dergelijke commissie meer bijzon derheden over een herindeling met haar voor- en nadelen kunnen worden gegeven. Burgemeester J. D. de Kam meende dat niemand op Schouwen-Duiveland afwijzend zal staan tegenover de voor stellen van b en w van Westerschou wen inzake de instelling van een com missie. .Daarom gaat het nu echter niet. Gedeputeerde staten hebben ons gevraagd ons standpunt bekend te ma ken en dat doen wij nu. Dat standpunt is afwijzend, maar dat wil helemaal niet zeggen dat als straks de wet op de gewestvorming er door komt, we op dit negatieve standpunt zullen blijven staan', aldus burgemeester De Kam. Raadslid M. K. Romeijn (gemeentebe lang) vroeg zich af waarom b en w nu DUIVELAND Tijdens de raads vergadering. die de gemeenteraad van Duiveland maandagavond hield, heeft het PvdA-raadslid P. L. Bakker gereageerd op de op merkingen van de gedeputeerde M. J. van Poelje (pvda) over de tarieven van de Zeelandbrug. Raadslid Bakker meende dat voor vele bewoners van Schouwen-Dui veland de tol een zeer kostbare zaak is. Jk beperk me nu alleen maar tot bijvoorbeeld de mensen die geregeld een familielid of ken nis bezoeken in het ziekenhuis te Gop.s. Tol betekent een gevoelige financiële aderlating voor deze mensen'. Het Duivelandse raadslid stelde b en w van zijn gemeente voor. het hele tolprobleem eens in de ver gadering van de gezamenlijke col leges te brengen. ,Ik zou erop aan willen dringen dat de gemeenten van Schouwen-Duiveland onder ling eens gaan bekijken wat er aan te doen is. Misschien is op deze manier toch een bepaalde re ductie mogelijk'. Burgemeester J. D. de Kam nam het voorstel over en gaf de heer Bakker de verzekering dat hij er in de vergadering van b, w en s de aanracht op zal vestigen. .Met z'n allen bereik je op dit gebied misschien meer dan alleen, dus we zullen de zaak eens voorleggen', aldus de burgemeester van Dui veland. ADVERTENTIE Chie zijn van top tot teen met een bril van OPTICIEN St-Jacobsstraat 14 VLISSINGEN - Telefoon 2398 Een benzinemaatschappij is op het ogenblik op diverse plaatsen in Zeeland bezig om de uitlaatgassen van de auto's te controleren. Dat gebeurt gratis. Want men heeft er best was voor over om de lucht verontreiniging zoveel mogelijk binnen de perken te houden. Rijdt zo schoon mogelijk, zo luidt dan ook het devies. Wie m alle opzichten schoon teil rijden, kan het beste reageren op de advertentie die gisteren in de PZC tussen de zakenkleintjes stOlld. Daarin werd een auto met bijzon dere accesoires aangeboden, getui ge de inhoud die luidde: ,le koop Vauxhall Victor. 1062. prijs f 250, verplaatsbare metalen douchecel en radiaalbanden'. PLEIDOOI VOOR SAMENWERKTG KRUISVERENIGINGEN BRESKENS Het Groene Kruis in Breskens heeft een nieuw ondcrko-| men. Burgemeester K. Schipper van1 Oostburg opende maandagmiddag na-' dat de voormalige burgemeester van! Breskens J. A. Eekhout op 23 maart 1970 de eerste steen had gelegd, liet i gebouw aan de Burgemeester van Zuij-1 enstraat. In zijn openingswoord hield de heer Schipper een vurig pleidooi voor een grotere samenwerking tus sen de verschillende kruisverenigin gen. Hij meende dat door een grotere vorm van samenwerking de gezond-1 hcidszorg beter tot zijn recht kan' komen. Bovendien zei de burgemees ter dat dit kostenbesparend zou wer-j ken. Verder bracht de heer Schipper een; eresaluut aan de zusters, verpleegsters! en kraamverzorgsters. .Zij moeten da-; gelijks zien waar te maken, wat hetj Groene Kruis zich ten doel heeft ge steld'. De burgemeester van Oostburg! noemde het onverantwoordelijk dat) het werk van het Groene Kruis nogi niet door iedereen wordt gesteund. ,Het staat tenslotte in dienst van de hele gemeenschap'. Burgemeester Schipper sprak de wens uit. dat de inspanning van het bestuur en de staf tot. een optimaal succes zal leiden. Hij besloot: ,Ik hoop dat dit nieuwe me-' Burgemeester K. Schipper van Oost burg feliciteert de voorzitter van de Groene Kruisvereniging Breskens, de heer J. Oosterling. dische centrum aan de gestelde ver wachtingen zal voldoen'. Westkapalle's burgemeester F. A. Bul der. voorzitter van hef. provinciaal bestuur van het Groene Kruis, toonde zich eveneens een voorstander van sa menwerking tussen de kruisverenigin gen. ,Op korte termijn zullen wij zeker naar een beter en efficiëntere samenwerking toe moeten, willen we geen werkmethoden van hogerhand opgelegd krijgen. De heer Bulder voegde er aan toe, dat er weinig is, dat een dergelijke samenwerking in de weg staat. ,Noch levensbeschouwe lijk, noch organisatorisch en noch de subsidies'. Hij bood het bestuur van de Groene Kvuisverenging Breskens een klok aan en zei nog te hopen, dat binnenkort van .een grote kruisfami- lie' kan worden gesproken. De heer Ribbens, lid van het bestuur van het Groene Kruis in Temeuzen, zei dat in de Scheldestad al een uitstekende samenwerking bestaat tus sen het Wit Gele Kruis en het Groene Kruis. .Wij willen binnen niet al te lange tijd samen een nieuw gebouw neerzetten. We hebben te kampen met te weinig ruimte'. De heer Ribbens kondigde aan dat de beide kruisvere nigingen tot een stichtingsvorm willen komen. Hij beloofde zijn Breskense collega's wat speelgoed voor de kleu terruimte. De heer J. Oosterling, voor zitter van het Groene Kruis Breskens deed de toezegging, dat een eventuele samenwerking de aandacht van het bestuur zal hebben. De kruisvereni ging uit Breskens kreeg gistermiddag nog een tweede klok van architect L. W. Rosenkranz uit Oostburg. In zijn korte toespraakje stipte hij even de actiegroep .Vrij Breskens' aan. ,Ze vinden dat Bre kens ten opzichte van de kern Oostburg wordt, benadeeld. Ik vind dat het gemeentebestuur de le den maar eens moet uitnodigen om hier eens een kijkje te nemen. Zoiets vind je in Oostburg niet'. al een afwijzend standpunt innemen. .En dat terwijl er straks nog gesprek ken met de andere gemeenten zullen volgen'. De heer Romeijn meende dat men op het ministerie van binnenland se zaken de reacties van de verschil lende gemeenteraden op de herinde lingsnota .nauwlettend volgt'. ,We moeten daarom positief zijn in ons standpunt. Ik ben namelijk van mening dat we toch naar een herinde ling toe zullen moeten. Daarom moe ten we als gemeente hieraan positief meewerken', aldus de heer Romeijn. Zijn fractiegenote, mevrouw A. F. van de Zande-Vleugels, vroeg zich af of er door het ministerie nog niet beslist is wat er met streken als Schouwen-Dui veland gaat gebeuren. ,In de toekomst zal het uitdraaien op de vorming van één gemeente en daarop zullen we ons als gemeente Duiveland moeten afstel len'. Raadslid P. L. Bakker van de PvdA zei ,er geen zinnig woord over te kunnen zeggen'. Hij was tegen het voorstel van b en w, om een her indeling af te keuren. De heer Bak ker was voorstander van het instel len van een commissie. Ook pleitte hij voor het organiseren van een aantal vergaderingen in de ver schillende kernen van de gemeente Duiveland, om op die manier ook ken nis te kunnen nemen van het oordeel van de bevolking. De CHU-er Stoutjesdijk stelde hierna met de ARP-er J. op 't Hof de nota Brouwershaven af te wijzen, maar) voorstander te zijn van de instelling van een commissie. Bij de stemming schaarde de SGP. AR en CHU zich achter het afwijzend voor stel van b en w. De PvdA en Gemeente belang waren tegen. TERNEUZEN De 45-jarige Goese- naar W. de Witte is zaterdag aan de gevolgen van een verkeersongeluk overleden. Vorige week woensdag raakte de heer De Witte met zijn personenauto op de provinciale weg tussen Stoppeldijk - Veer en Rapen burg Tol in een slip en reed vervol gens tegen een boom. De bestuurder werd toen met een open beenbreuk naar het Julianaziekenhuis in Terneu- zen vervoerd. De auto werd geheel vernield. Ds Blok bedankt voor beroep Ds P. Blok te Dirksland, predikant van de gereformeerde gemeente al daar. heeft dezer dagen bedankt voor het beroep dat door de gereformeerde gemeenten van Nieuwerkerk is uitge bracht. (ADVERTENTIE) héle beste halve zware. VLISSINGEN Vlissingcns burge meester drs D. Roemers heeft maan dagmiddag de bouw van de bedrijfs school van Hoechst op het bedrijfster rein ir Vlissingen-Oost op weg gehol pen. Hij sloeg de eerste, veertien meter lange, paal voor het complex, dat met ingang van september aan staande de vijfentwintig leerlingen zal kunnen huisvesten. Nu wordt de oplei ding van de jonge werknemers nog verzorgd in de kantine en vcrgaderlo- kalen. Hoechst-directeur H. Friederich con stateerde voor een gezelschap geno digden onder wie de 25 jongelui, die nu bij Hoechst een opleiding vol gen dat het gaat ,om een paal, waar we bijzondere belangstelling voor hebben'. En hij maakte gewag van de moeilijkheden om die te berei ken. ,We hebben veel moeite moeten doen om het moederbedrijf ervan te overtuigen, dat we nu al bij een aantal werknemers van 570 en een leerlingenaantal van 25 een bedrijfs school moeten stichten. Maar we heb ben in Frankfurt duidelijk kunnen maken, dat het bijzonder belangrijk is om in de regio Zeeland een eigen school te hebben', zo zei hij. In zijn welkomstwoord onderstreepte ing. Friederich het belang, dat Hoechst aan een goede bedrijfsoplei ding hecht: .Voor de fabriek in het Sloe draaide waren we al bezig leer lingen op te leiden. En dat is onder primitieve omstandigheden met suc ces gebeurd'. Hij wees erop, dat de school het mogelijk zal maken niet alleen jongelui een beroepsopleiding te geven, maar ook volwassenen op te leiden tot de taken waar de fabriek behoefte aan heeft. De Hoechst-directeur maakte er ge wag van, dat de nieuwe school 740.000 gaat kosten, waarvan de bouw ƒ520.000 zal vergen; het reste rende bedrag is bestemd voor machi-j nes en de inrichting. Het gaat nu om; de eerste fase van een later wellicht nog uit. te breiden gebouw. Na zijn welkomstwoord stak het ge zelschap genodigden zich in helmen! en jekkers om te zien, hoe die eerste door burgemeester Roemers geleide' paal gesmeerd de grond inging. Ver volgens sprak drs Roemers een korte gelukwens, waarin hij constateerde! dat de moeilijkheden ditmaal niet bijj de hinderwetvergunning, maar bij de welstandscommissie zat. Ook hij on derstreepte het belang van de vor ming voor jonge werknemers: .Naar mijn mening wordt er weieens te veel over universiteiten en te weinig over de opleidingen voor werkende jeugd gepraat. Dat dit project mag dienen om tot een beter evenwicht tc ko men', aldus de burgemeester. Op dit moment heeft Hoechst vijfen twintig jongelui in opleiding. De ver wachting is dat dit aantal in 1972 zal stijgen tot 50 en in 1976 tot ongeveer 75. het maximum. De nieuwe bedrijfs school krijgt nu een omvang van 700 vierkante meter, met twee leslokalen; van elk 50 vierkante meter. Een lo kaal wordt geschikt gemaakt voorj lessen natuur- en scheikunde en daarl kan tevens les worden gegeven aan) laboranten. Er wordt opgeleid voor; metaalbewerking, electro- meet- en re-j geltechniek en in een later stadium voor operator. Op de foto: burgemeester Roemers aan de heimachine, met op de achter grond de fabriek. (Foto PZC) MIDDELBURG De race tus sen de olietankers .Panachaikon' (40.000 brt) uit Liberië en de ,Esso Antwerp' (42.000 brt) uit België, die zaterdag 27 februa ri in een aanvaring bij Terneu- zen eindigde en waarna de ,Esso Antwerp' op de Middelplaat vastliep, krijgt een juridisch ver volg. De officier van justitie te Middelburg heeft een vordering tot een gerechterlijk vooronder zoek bij de rcchter-commissaris te Middelburg ingediend. Onderzocht zal worden of er gehan deld is in strijd met het binnenaan- varingsreglement artikel 39 lid vijf of met het artikel 169 van het wetboek van strafrecht. Deze artikelen houden respectievelijk in dat een schip dat wordt, ingehaald een passerend schip gelegenheid moet, geven voorbij te va ren door uit te wijken of te stoppen' en dat ,hij aan wiens schuld het te wijten is dat enig vaartuig zinkt of strandt, vernield of beschadigd wordt, strafbaar is'. Zoals gemeld heeft de kapitein van de ,Esso Antwerp' (het schip moest met 10 sleepboten worden vlotgetrokken direkt na aankomst in Antwerpen een bankgarantie van 67 miljoen Belgi sche franken geëist. De bemanning van de ,Esso Antwerp' werd direct door de rijkspolitie te water verhoord en de bemanning van de .Panachaikon' en kele dagen later. Tegen de kapitein van de .Panachaikon' werd proces-verbaal opgemaakt. De rechtercommissaris zal de bemanningen opnieuw verhoren. Na- dal hij tevens enkele nautische deskun digen heeft geraadpleegd zal de offi cier van justitie te Middelburg beslis sen of de zaak bij de rechtbank aan hangig wordt gemaakt. De heer A. C. Rijnhout uit Kattendijk is aan de technische hogeschool van Twente geslaagd voor het examen baccalaureus technische wetenschap pen afdeling werktuigbouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 2