PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CONFESSIONELEN NIET MET VVD VERKIEZINGEN IN DE VS-bommen op Noord-Vietnam Gronden Duinbeek' en Berkenbosch' gaan over naar Staatsbosbeheer Hoorzitting fusie Verolme- Rijn-Schelde op 7 en 8 april Personeel akkoord met plan-Verolme Vandaag in de krant... OUDE BUITENPLAATSEN IN MANTELING VAN DOMBURG IN 1896 GERED DOOR OPRICHTEN NV DUINBEEK Spijbelaars 214e jaargang no. 69 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 23 maart 1971' 4V Bah. MIJ. van Ja CV Provincial Zaauwia Courant. 'Ilaa., Walatr. 56 «O, tal. 5144 (bis red. 4799, adv. I rad. tal. 1346, adm. tel. 2094 Adverteniiapr 1 6.60 I») Monde. ir». 2395. Terne. BELASTINGDRUK HET BREEKPUNT Aan het begin van de verga dering tussen de drie chris telijke partijen en de VVD gistermiddag deelde de heer Schmelzer gebakjes uit, niet omdat er een politiek succes viel te vieren, maar omdat hij jarig was. Van links naar rechts verder de heer Van Riel, mevrouw Van Someren en de heer Geertsema. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De drie confessionele partijen en de VVD gaan gescheiden de verkiezingen in. Het overleg tussen deze twee blokken is gistermiddag mislukt. Vooral het uitgaven- en belastingenbe- leid is het breekpunt gebleken. VVD-voorzitster mevrouw Van Someren-Downer zei gistermiddag na vier uur praten: ,Over hoe het moet, zijn we het eens. Maar over hoe het kan, niet' Nadat ,de kiezers gesproken hebben op 28 april' zullen de confessionelen, zoals ze gisteren aankon digden, weer met de VVD gaan praten over de geschilpunten. De liberalen blijken daar echter niet veel voor te voelen: ,Dat is niet realistisch. Alle betrokken partijen zullen overleg plegen met de aangewezen kabinetsformateur. Het programmatisch overleg is voor wat ons betreft afgesloten'. VERWARDE VLUCHT UIT LAOS SAIGON (AFP, RTR, AP) Amerikaanse vliegtuigen hebben maandag bombardementen uitgevoerd op raketinstallaties en luchtdoelbatterijen in Noord-Vietnam. Het was binnen vierentwin tig uur de tweede Amerikaanse luchtaanval op doelen in Noord- vietnamees gebied ten zuiden van de 19e breedtegraad. Deze. loopt ten noorden van de havenplaats Vinh. De actie was een antwoord op Noord- vietnamese raketbeschietingen van Amerikaanse B-52 bommenwerpers die over dit gebied vlogen op weg naar Laos. De vliegtuigen werden niet geraakt. De Amerikaanse minister van defensie Meivin Laird heeft maandag tegenover verslaggevers verklaard dat de Zuidvietnamese operatie nog steeds volgens plan verloopt. Hij gaf echter toe dat de terugtrekking uit Laos terwijl de vijand de Zuidvietna- mezen op de voet volgt, een moeilijke militaire operatie is. Laird deelde me de dat de .beschermende reactie' der bombardementen op Noordvietnamese raketbases maandag om 12.00 uur gestaakt. De piloten van Amerikaanse vliegtuigen blijven het recht houden zich te verdedigen, zei de minister. Maar de vraag of er bombardementen op grote schaal op bases in Noord- Vietnam moeten plaatsvinden, zal worden beantwoord op grond van del ontwikkeling van de situatie. De zes weken oude Zuidvietnamese actie in Laos om de Ho Chi Minh-| aanvoerroute af te snijden nadert, thans zijn einde. De strijdkrachten van Saigon trekken zich snel op hun grens terug, aangezien zij door een grote overmacht worden aangevallen. De zware strijd wordt thans ook aan de Zuidvietnamese zijde van de grens. Een Zuidvietnamese commandopost te Phu Loc aan de grens is bestookt met 100 Russische raketten. Ruim 70 Zuidvietnamese soldaten sneuvelden, terwijl 120 werden gewond. Twee; Zuidvietnamese infanteriebataljons. die zich terugtrokken naar de grens post Lao Bao werden ten zuiden van verkeersweg nr. 9 aangevallen. De ba taljons verloren 52 man aan doden en! 80 aan gewonden. De confessionelen willen beslist niet meer met de drie progressieve partij en praten. ,We nemen hun laatste woorden (niet regeren met de confes sionelen) nu echt serieus'. De slogan van mr IV. Aantjes (twee op de arp-lijst). ,de confessionelen alleen de verkiezingen in', blijkt nu dan toch waarheid te zijn geworden. Na gesprekken op 10, 16 en 22 maart zijn de confessionele partijen op de intentieverklaring vóór de verkiezin gen blijven steken. Vraag aan de VVD: .Wat is er dan wel bereikt?' Antwoord van mr W. J. Geertsema, de lijsttrekker: ,Er is een vertrouwensba sis gebleken en we hebben op een aantal punten overeenstemming ge constateerd. Dat kan beslist niet ge heel vrijblijvend worderrgenoemd'. Een slotverklaring van de drie confes sionele partijen KVP, ARP en CHU zegt dat vier punten voor de christe lijke partijen zwaar hebben gewogen: .realiseren van het gemeenschappelijk urgentieprogramma, 't meerpartijen- stelsel. regeerbaarheid door meerder heidsvorming en streven naar open amenwerking'. Vrijwel totale overeenstemming bleek er tussen de beide delegaties te be staan over de volgende met name genoemde punten: bestrijding van in flatie. een deel van de zedelijkheids wetgeving (pornografie en drugs), het werkgelegenheids- en -regionaal beleid, het middenstands- en landbouwbeleid, het milieubeheer, het bejaardenbeleid, het buitenlands beleid en de defensie., Belangrijkste aanleiding voor 't af-, springen van een akkoord tussen! KVP. ARP. CHU en VVD bleek de| verdere verhoging van de belastingen, te zijn. Belastingen De Noordvietnamese strijdkrachten hebben ook hun druk in Noord-Laos vergroot. Zij hebben daar de luchtha ven van de koningsstad Loeang Pra- ti Mevrouw Haya van Someren-Downer tvacuatie W£»s gisteren van mening: .Verdere verhoging van de belastingen (de vvd wil geen verhoging) wakkert het infla tieproces alleen nog maar in sterkere mate aan'. CHU-lijsttrekker drs Udink vulde aan: ,het is beslist niet realis- Zie slot pag. 3 kol. 7 Zie slot pag. 7 kol. 7 Commissie-Winsemius bijeen voor definitieve vaststelling van scheepsbouwrapport DEN HAAG (GPD) De commissie-Winsemius is gisteravond laat voor een vergadering bijeen geroepen op het ministerie van economische zaken in Den Haag om de definitieve redactie vast te stellen van haar rapport, uitmondend in het voorstel tot fusie tussen het Verolme-concern en de Rijn-Schelde Groep. De heer Winsemius deelde ons gisteravond even na tienen mee, dat op dat tijd stip nog niet alle commissieleden aanwezig waren. ,Als wij vanavond niet klaar komen met de defi nitieve redactie van het rapport, dan gaan we morgen verder', aldus de heer Winsemius. Nadat de definitieve redactie is vastgesteld, zal aan alle betrokkenen het rapport worden toegezonden. De betrokkenen krijgen tevens een oproep voor een hoorzitting van de commissie-Winsemius op 7 en 8 april aanstaande. ,ALs op deze zittingen nieuwe gezichts-, punten aan het lïclit komen, zullen we ons rapport daaraan aanpassen. Mid den april wordt het eindrapport aan de minister van economische zaken aangeboden', aldus de heer Winsemius. Verolme-overleg pSm: - Maasvlakte HET dagelijks bestuur van Rijn mond heeft zich uitgesproken te gen de vestiging van een hoog- ovenbedrijf op de Maasvlakte... (pag. 3). EEG DE MINISTERS van landbouw van de EEG zijn in hun gisteren begonnen besprekingen dicht ge komen bij een akkoord over ho gere landbouwprijzen. Italië houdt de boot nog af. Intussen doen de boeren hun best de besprekingen al betogend te beïnvloeden... (pag. 7) M1RO Vandaag wordt in Vlissingen het eerste zei fbedieningswarenhuis in Nederland van Albert Heijn offi cieel geopend: de MIRO. Morgen gaan de deuren van MIRO open voor het kopend publiek. (pag. 11 en 17) Nieuws uit Zeeland op pa gina 2, 4, 5 en 6. Binnen- en buitenland op pa gina 3 en 7. Sport, op pagina 9. Radio en tv op pagina 8. Beurs en financiën op pa gina 19. De veertig ton metende kotter Wieringen 40. die al een maand op het Zandvoortse strand ligt. heelt afgelopen weekend gezelschap ge kregen van de botter IJmuiden 17 (rechts). De motor van het scheepje viel uit tijdens een po- Het was de heer Winsemius niet be kend, dat gisteravond ook de heer C Verolme met een delegatie uit zijn on dernemingsraad op een geheim gehou den plaats vergaderde met het doel het vruchtgebruik van de helft van de aandelen van het Verolme-concern de finitief aan het personeel over te dra gen. Het is de bedoeling van de heer Verolme deze baten in een stichting onder te brengen. De heer Winsemius zei hierop- .voor ons maakt dat niets uit. Tijdens de hoorzittingen zullen we dan alleen an dere gezichten zien, dan we tot nu toe! gewend waren. Misschien zijn daar dan werknemers bij en ik zou dat nog nier eens zo gek vinden". De heer Verolme heeft zich de laatste tijd fel verzet tegen een fusie met de Rijn-Schelde Groep. De heer Winsemius. die regelmatig in Singapore verblijft als adviseur van de j regering van Maleisië, is zondag terug-' (Zie slot pag. 3 kol. 5 ROTTERDAM (GPD) De beleidscommissie uit Verolme's ondernemingsraad heeft gisteravond thuis bij de scheepsbouwer een overeenkomst getekend waarbij men ingaat op diens ge dane voorstellen. In de overeenkomst is opgenomen dat deze niet ingaat wanneer er sprake is van een fusie met Rijn-Schelde. Wanneer een fusie zal volgen, heeft de over eenkomst geen kracht. Er is bovendien in opgenomen, dat de beleidscommis sie met het ondertekenen ervan geen uitspraak doet over de zin van een fusie met Rijn-Schelde. De overeenkomst houdt in, dat het personeel 50 procent van het vruchtgebruik (winstdeling) krijgt en 40 procent medezeggenschap via een aandelenpakket dat is ondergebracht in de Stichting Werknemersfonds Ver olme. Dit betekent twee zetels in de raad van bestuur. De districtsbestuurder van de metaalbedrijfsbond, de heer A. Schravenmade, noemde de beslissing van de beleidscommissie uitermate teleurstellend. Vo rige week dinsdag heeft de commissie een afspraak met de bond gemaakt, dat gewacht zou worden op het advies van de economische en juridische deskun dige van de bond. Aan het eind van deze week zullen de deskundigen hun ad vies uitbrengen. Afhankelijk hiervan zal de vakbond de werknemers benade- DOMBURG Binnenkort zal de acte passeren, waarmee de gron den van drie oude Walcherse buitenplaatsen in de manteling van Domburg, .Duinbeek', .Ber kenbosch' en .Eikenoord' aan staatsbosbeheer worden overge dragen. Deze gronden, in totaal 55 hectare, zijn sinds 1896 in het bezit van de NV Duinbeek. Deze vennootschap werd 75 jaar gele den door veertien nakomelingen van oude Walcherse regentenfa milies opgericht, toen deze land goederen in handen dreigden te vallen van een koopman, die het om het hout te doen was, wat uiteraard - er was toen nog geen enkele vorm van natuurbescher ming - betekend zou hebben dat alle bomen van de drie buiten plaatsen zouden zijn gerooid. Driekwart eeuw heeft de NV Duin- beek de gronden beheerd met als hoofddoel de .instandhouding en ex-i ploilatie van beplantingen, tuinen enj buitenverblijven, zich bevindende aan de noordwestzijde van Walcheren". Het begrip .exploitatie' moet men bier. althans ïnzakelijk opzicht, niet tc serieus nemen: er werd in die 75 jaar niet éénmaal dividend uitgekeerd. Integendeel, de aandeelhouders moest elk jaar vriendelijk worden verzocht i een deel in het verlies te accepteren. Dat gebeurde, kón gebeuren, omdat de aandeelhouders van thans veelal klemkinderen zijn van de oprichters, die ,in de geest der vaderen' hart voor de zaak hadden en zo dezej particuliere vorm van natuurbescher ming in stand hielden. De verliezen werden echter groter,] niet iedere aandeelhouder was meerj bereid of in staat het jaarlijkse ver-I lies te dragen, waarbij bovendien kon worden overwogen, dat een verkoop! aan de staat, met overgang in de! vertrouwde handen van Staatsbosbe-! heer, zou beantwoorden aan de doel stellingen van de 75 jaar oude NV Duinbeek. In die sfeer achtten de aandeelhou ders verkoop moreel verantwoord. Opvallend is in dit verband wel, dat de exploitatie van de landgoederen nu de staat geld zal gaan kosten, terwijl een goedwillende particuliere eige naar, die eveneens natuurbehoud voor-; staat, niet in aanmerking kan komen voor een beheerssubsidie, wat de staat, bij hetzelfde resultaat, voordeli-i ger uit zou komen. Openstelling Voor de regelmatige bezoekers van de landgoederen zal er weinig verande ren. Inwoners van Oostkapelle hadden vrije toegang tot de bossen met de bekende goudvissen vijver van Ber-j lcenbosch en Duinbeek en mensen vani buiten dit dorp konden bij boswach-| ter Luitwieler voor twee gulden een; gezinskaart kopen, die het gehele jaar; toegang gaf tot het gebied. Nu het; gebied aan Staatsbosbeheer komt het sluit dan prachtig aan bij Westho- ve, dat reeds in handen is van Staats-! bosbeheer mag men wel op koste loze openstelling rekenen, wat overi gens niet zal betekenen, dat een re grote, rustverstorende toeloop zal ont staan. Berljenbosch en Duinbeek zijn per auto niet zo gemakkelijk bereik baar en dat impliceert een selectie: de! .fijnproevers' komen toch wel. Men heeft, met name in dit gebied op. Walcheren met twee tegenstrijdige be langen te maken, net natuurbehoud en het redelijk verlangen van de mensen van die natuur te genieten. De om standigheden weinig parkeerruimte in de directe omgeving zullen hier wel voor een .natuurlijk' evenwicht zorgen. Na de overdracht aan de staat zullen in de manteling van Domburg vier van de oude, soms reeds eeuwen gele-! den geïnstitueerde landgoederen onder, de zorg van Staatsbosbeheer vallen Deze buitenplaatsen beginnen, de lijn' van Domburg in de richting Oranje zon volgend, met Hoogduin, dat nog in particuliere handen is. vervolgens komt Westhove, daarna Duinbeek, Berkenbosch en Eikenoord en vervol gens de nog altijd particuliere bezit tingen Ranaduin van de Goese familie Massee Zeeduin familie Lantsheer en Overduin van de familie Heyse. De overdracht van de gronden van de drie buitenplaatsen aan de staat bete- (Zie slot pag. 4 kol. 1 Domburg heeft de afgelo pen jaren een eigenaardi- xe ,c'Pulal'e verworven, na- melijk die van moeilijk be- r"*® j stuurbare gemeente, waar L>- %-j 2ich n°8al eens conflictsitua- ties in de raad voordoen. De laatste tijd leek het beter te gaan. tot er vorige week weer sprake was van een incident. Er was een raadsvergade ring uitgeschreven, maar vijf leden bleven opzettelilk thuis om op die ma nier te verhinderen, dat het vereiste quorum aanwezig zou zijn. Zij wens ten namelijk te voorkomen, dat in de bewuste raadszitting een besluit zou worden genomen over de invoering van een toeristenbelasting Eerst had men nog gepoogd de vergadering uit gesteld te krijgen, maar dat lukte niet. Vandaar dat de vijf tot hun ongewone stap overgingen, overigens zonder re sultaat: het vereiste aantal raadsleden was wel aanwezig, zodat een wettig besluit kon worden genomen. Het ge volg was echter, dat Domburg weer op een opvallende manier in het nieuws kwam. Deze gang van zaken toont aan niet voor de eerste keer dat het in deze gemeente niet gaat zoals mag worden verwacht: het zit daar funda menteel niet goed met de verhoudin gen in de raad. Naar ons gevoel hebben de vijf thuis blijvers in deze aangelegenheid een laakbare houding aangenomen. Hun toepassing van de democratische spelregels is al te vrij: het komt er in feite op neer. dat zij hebben getracht .- het functioneren van het openbaar be- stuur te verhinde- t_ ren. Dat lijkt op methodes, die men bij anti-parlemen taire groepen aantreft, een taktiek, waarbij meestal wordt beweerd dat juist uiterst democratisch wordt op getreden. In feite echter brengt men in naam van de democratie deze rege ringsvorm om zeep. Als deze vijf raads leden van Domburg hun verantwoorde lijkheid op de juiste wijze hadden uit geoefend, waren zij niet thuis gebleven, maar waren zij ter vergadering geto gen om te pogen dtiar de besluitvor ming te beïnvloeden. Dat is namelijk in een situatie als deze de taak van een raadslid: ter vergadering van de gemeenteraad nog eens de overwegingen aanhoren, waar op het voorstel is gebaseerd, vervol gens het eigen oordeel toetsen aan die overwegingen en tenslotte via een stemming aan de besluitvorming mee werken. Wanneer zoals hier een raadslid meent met te kunnen meewer ken aan de totstandkoming van een toeristenbelasting of aan de onmiddel lijke invoering daarvan, dan dient hij dat ter vergadering met klem van re denen duidelijk te maken. Zijn beroep op de voorstanders van het voorstel om hun mening toch nog weer te hei zien moet zo klemmend zijn, dat bij hen inderdaad bereidheid ontstaat het voorstel nog eens te overwegen. Slaagt het bewuste raadslid daarin niet, dan moet hij tegenstemmen, een tegen stem die hij nog weer omstandig kan motiveren. Over de hoofden van de. raadsleden heen zaï die motivering de kiezers heus wel bereiken. Zij zullen in ieder geval weten, dat .hun" man al het mogelijke heeft gedaan om te be reiken wat óók zij nodig vonden. De vijf Domburgse thuisblijvers heb ben dat niet gedaan, maar gepoogd een raadsvergadering te saboteren. Een geladen woord, nochtans juist. Met deze methode hebben zij zich in feite onttrokken aan de democratische orde. Het motief, dat aldus een onjuist te achten besluit niet zou worden ge nomen, snijdt geen splinter hout, want het hoort bij het systeem, dat beslui ten met meerderheid van stemmen worden genomen. Die meerderheid was in Domburg op volstrekt reguliere manier aanwezig, voor de tegenstan ders van het bewuste voorstel welis waar een onplezierige bijkomstigheid, maar niettemin een realiteit. Daar had den de vijf wegblijvers rekening mee moeten houden. Ze hadden bovendien meer vertrouwen moeten hebben op de kracht van hun eigen argumenten. Die argumenten zijn nu niet in de raad gehoord. Een raad is geen kleuterklas, waaruit men naar believen kan spijbe len Als dat zo zou zijn, diende het reglement van orde snel te worden uit gebreid met de bepaling, dat de raads voorzitter gemachigd is spijbelaars bij een volgende vergadering in de hoek te zetten. Met dergelijke kinderachtig heden echter behoort een openbaar be stuur zich niet op te houden, Tengevolge van deze eigenaardige gang van zaken kreeg een kersvers raadslid een belangrijke rol opgedron gen: zijn stem werd beslissend over het al of niet invoeren van de toeris tenbelasting. Hij stemde voor Zijn stemverklaring was waard om aan de vergetelheid te worden ontrukt: hei. was niet zozeer het betoog van een politicus, maar van een rekenmeester. Er waren tweehonderdachtrien ver zoekschriften tegen het voorstel inge komen, zette het rekenende raadslid uiteen, he'geen naar hij had been ferd tien tot vijftien procent van de kiezers uitmaakte Conclusie: vijfen tachtig tot negentig procent is er niet tegen, hij kon dus voorstemmen. Een fraai bewiis uit het ongerijmde. Maar dan wel het ongerijmde, waar Dom burg de laatste tijd zo door opvalt. Het is overigens duidelijk, dat het college van b en w in deze affaire allerminst vrijuit gaat. De invoering van een toeristenbelasting is voor een gemeente als Domburg een uiterst be langrijke aangelegenheid, het raakt ve len: vrijwel de gehele gemeenschap is er bij betrokken. Wanneer nu blijkt dat over deze zaak onrust is ontstaan terecht of ten onrechte, dat laten we in het midden, wanneer voorts blijkt dat de grootst mogelijke minder heid in een raad uits-el van een ver gadering wil. teneinde bepaalde aspec ten nog eens nader te kunnen bekij- (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1