VLISSINGEN MORGEN OPEN uipo BEDRIJFSLEIDER A. SZAB0 AL 15 JAAR BIJ ALBERT HEIJN MALLE PIETJE EN S VLISSINGEN Als eerste in Nederland SuperMart en warenhuis onder één dak Parkeren Warenhuis Hongaar kwam in 1956 naar Nederland Nauwelijks nog accent te horen Festiviteiten rond Miro Zaterdag op drie plaatsen in de stad DINSDAG 23 MAART 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 Een eerste kennismaking met de Miro: de voorgevel worden eventueel beschadigd worden, Wagentjes staan ter beschikking van de klanten om de boodschappen in te vervoeren. Bovendien zijn er zoge naamde carry-out-wagens, waarmee men de gekochte waar tot bij de auto kan brengen. Het is dan niet nodig deze wagens weer helemaal terug te brengen naar de winkel, want op het parkeerterrein wordt daarvoor een apart plaatsje gereserveerd. De supermartafdeling, die so wie so al de grootste SuperMart van AH is wat betreft de levensmiddelen, heeft een zo logisch mogelijke indeling ge kregen. Een greep uit de vele afdelin gen- vers vlees <de Miro heeft een eigen slagerij), diepvries, groente,zui vel. brood en gebak, enzovoorts, enzo voorts. Ook is er een afdeling voor grootverbruikers, waar men bijvoor beeld terecht kan voor een blik met 80 augurken, een blik nasi-goreng voor 15 personen of een baaltje rijst. Op de afscheiding tussen de Super- Mart en het warenhuis vindt de klant, naast de klantenservice, een hakken en een sleutelbar, waar men. tijdens het winkelen, een hak kan laten repa reren of een extra sleutel kan laten vervaardigen. Ook het warenhuis heeft heel wat te bieden. Van de vele afdelingen noe men we: cadeau-artikelen, boeken, grammofoonplaten (niet ter plaatse te beluisteren), kleinmeubelen, doe-het- zclf. tuingereedschap, huishoudelijke apparaten, radio en tv. campingartike- len. speelgoed, textiel (met paska mers), lederwaren, cosmetica, keuken gereedschap. enzovoorts. Aankopen in de afdelingen cosmetica, foto, film en uurwerken moeten ter plaatse worden afgerekend en niet bij de kassa's. Voor wie even wil uitblazen van het winkelen in deze ruim opgezette zaak (ruim 1 km winkelstelling) is de Mi- ro-corner ingericht, met 72 zitplaat sen, waar men dranken, gebak, snacks, soep en ijs kan krijgen. Zoals dat overigens in de gehele Miro het geval is, zal men zich ook hier zeif moeten bedienen. Afrekenen ter plaat se. want aan de kassa is natuurlijk moeilijk na te gaan wat de klant allemaal genuttigd heeft. Heeft men tenslotte alle inkopen ge daan. dan is er bij het verlaten van het. parkeerterrein nog de mogelijk heid om de inhoud van de benzine- lank even aan te vullen met behulp van de zelfbedieningsbenzinepomp. In de Ylissingse Miro zullen totaal bijna 100 personeelsleden full-lime en 5(1 part-time te werk gesteld worden. Aan de opleiding van deze medewer kers wordt veel aandacht besteed, waarvoor een speciale opleidingsfunc tionaris is bestemd. In het complex van de Miro is ook een leslokaaltje. Voor het personeel is er voorts een ruime kantine met zo'n 80 zitplaatsen, waar men koffie kan drinken en de lunch kan gebruiken. VLISSINGEN De inwoners van Vlissingen en omgeving zul len morgen (woensdag) de eer sten kunnen zijn in Nederland die inkopen gaan doen bij de Miro, het eerste zelfbedienings warenhuis van Albert Heijn. Erg lang zullen de Zeeuwen evenwel niet van deze primeur kunnen genieten, want in september hoopt men ook in Maastricht een Miro te openen, terwijl over een jaar Leeuwarden eveneens een Miro rijk zal zijn- Op de vraag wat Miro nu precies is, heeft de president-directeur van Miro NV de heer J. van Meer, op een ruim een maand geleden gehouden perscon ferentie onder meer geantwoord: .Een gemakkelijk bereikbaar loopcentrum, waar men in zijn eigen tempo goed geïnformeerd maar volkomen vrij en zelfstandig kan kiezen uit een ruim assortiment van goederen'. Volgens de heer Van Meer zijn de Miro's voor AH geen sprong, maar een logisch volgend stadium in de groei, die tevo ren reeds van kruidenierszaken via zelfbedieningswinkels leidde naar Su- perMarts, waar men ook al voor goederen buiten de voedingssector te recht kon. Bij de Miro's gaat het zwaartepunt nu dan ook op de zogenaamde ,non-food' artikelen liggen. Bij de opzet van de Miro's is men uitgegaan van: een breed assortiment, bestaande uit vele categoriën, een evenwichtige, harmo nisch opgebouwde collectie, kwalita tief voor iedere consument aanvaard baar en aansluiting van het assorti ment op de wensen van de moderne, geëmancipeerde klant. Naast de 3000 artikelen van de SuperMart omvat het Miro-assortiment nog eens 15.000 an dere artikelen. De Vlissingse vestiging van Miro beslaat een totale opper vlakte van 23.000 m2, waarvan 6.300 m2 bebouwd is. De verkoopruimte neemt in totaal 4300 m2 in beslag. Over parkeerruimte behoeft men zich ook geen zorgen te maken, want daar voor is 12.500 m2 gereserveerd, wat neerkomt op ruimte voor zo'n 500 auto's. Op dit parkeerterrein begint het be zoek aan de Miro. Hierbij dient te worden aangetekend dat er vlak bij -p j l i r, -?i in- ii de ingang van de winkel parkeerplaat- 1 er onderbreking van het winkelen: koffie met gebak. sen zijn gereserveerd voor invaliden. De slijterij van de Miro (Alberto) heeft een eigen in- en uitgang om te voldoen aan de wettelijk gestelde ei sen. De slijterij ligt juist naast de grote in gang naar de SuperMart en het warenhuis. Bij het betreden van de Miro worden de klanten in eerste instantie opgevan gen door twee portiers, die de dames en heren zo. nodig begeleiden'en weg wijs maken. Wil men nog meer weten dan de portiers kunnen vertellen, dan kan men recht tegenover de ingang terecht bij de klantenservice. Direct bij de ingang kan men voorts (aan de linkerkant) lege flessen en dergelijke kwijt, zodat men die niet verder be hoeft mee te sjouwen. Rechts na de ingang treft, de klant een tassengarda- robe aan, waar men de boodschappen tas. indien niet in de auto achtergela ten. in bewaring moet geven. Links ziet men de SuperMart, rechts het warenhuis Aan beide zijden van het brede middenpad dat de twee hoofd afdelingen van de Miro van elkaar scheidt, staan in totaal 19 kassa's, acht voor het warenhuis en elf voor de SuperMart. De kassa's aah de kant van de SuperMart zijn voorzien van een lopende band, aan de andere kant niet. Dit laatste is om te voorkomen dat goederen die daar afgerekend VLISSINGEN .Mindenkit szivessen fogadunk'! Bedrijfsleider Adam Szabo (38), in 1956 uit Hongarije naar Nederland uitgewe ken, kan het ook in het Nederlands zeggen: .Iedereen is welkom'. Van een bedrijfsleider van een nieuwe winkel, in dit geval van Miro te Vlissingen, mag men ook niet anders verwachten. De in Paks, op ongeveer 100 km van Boedapest, geboren Adam Szabo had het de eerste maanden in Nederland niet gemakkelijk, waarbij de taalbar rière natuurlijk een belangrijke rol speelde. Maar cursussen en dergelijke hebben, zo zal een ieder die hem thans hoort spreken, kunnen constate ren, beslist hun vruchten afgeworpen. De eerste drie maanden werkte hij bij Bruynzeel in Zaandam en vervolgens stapte hij over naar Albert Heijn, waar hij het na bijna vijftien jaar nog steeds best naar zijn zin heeft. Dat is overigens niet zo verwonder lijk, wanneer men weet dat de heer Szabo in Hongarije ook reeds be drijfsleider in een winkel met vele artikelen was. Deze winkel, waarbij de nadruk lag op de voedingsmidde len, was een staatsbedrijf. Er zijn wel enkele verschillen tussen een Hon gaars en een Nederlands voedingsmid delenbedrijf. Zo kent Hongarije aller lei andere groentesoorten en de vis is hoofdzakelijk riviervis. Wat uiteraard ook zijn invloed heeft op het winkel bedrijf is het. feit dat men in Honga rije gewoon is om tweemaal per dag warm te eten. Een gewoonte waar de heer Szabo in Nederland maar vanaf heeft gezien. Met een klein woorden boekje worstelde hij de eerste tijd in Nederland door, terwijl ook de veran dering van klimaat enige aanpassing vergde. Begonnen als bediende klom de heer Szabo op in liet bedrijf van Albert Ileijn. Naast de opleidingen van liet bedrijf zelf wist hij ook door zelfstu die zijn mogelijkheden uit te breiden. Zo behaalde hij onder meer het mid- denstandsdiploma. In de loop der tijd werd hij vervangend chef. afdelings chef van een supermarkt en laatste lijk was hij groepsleider, wat inhield dat hij het beheer had over tien SuporMarts in Noord-Brabant en Zee land. .Ik werk graag met mensen, ik vind het prettig om tussen de mensen te zijn,' zegt de heer Szabo ter verkla ring van zijn beroepskeuze. Daarnaast heeft hij er veel plezier in om iets nieuws op te bouwen en zodoende kon (en kan) hij met de Miro zijn hart ophalen. Sinds enige maanden woont de heer Szabo in Oost-Souburg. Hij is getrouwd met een Hongaarse vrouw, die hij nota bene in Nederland heeft ontmoet. Het echtpaar heeft een zoontje van zes jaar. Foto bedrijfsleider ASzabo VLISSINGEN Van de activiteiten rond de feeste lijke opening van de Miro te Vlissingen zal waar schijnlijk het bezoek van Swiebertje en Malle Pietje de jeugd het meeste aanspreken. Deze twee bekende televisie-figuren, gepersonificeerd door res pectievelijk Joop Doderer en Piet Ekel, zullen zaterdag op drie verschillende plaatsen In Vlissin gen te zien zijn als zij diverse attracties aan de jeugd uitdelen. Omstreeks kwart voor twee start het tweetal de klei ne toernee door Vlissingen op het Oranjeplein te Souburg. Vervolgens zullen ze te zien zijn op de Grote Markt te Vlissingen, naar verwachting om streeks kwart over twee. Wie dit gemist heeft, kan tenslotte nog terecht bij de rolschaatsbaan aan de Hogeweg, waar rond kwart voor drie het laatste optreden van Swiebertje en Malle Pietje valt te aanschouwen. De officiële opening van de Vlissingse Miro vindt plaats zonder enig uiterlijk vertoon. Om vier uur vanmiddag (dinsdag) wordt de opening verricht door de president van de raad van bestuur van Albert Heijn. de heer A. Heijn. Hierop volgt een receptie tot vijf uur. Dit officiële gedeelte is slechts toegankelijk voor genodigden Hieraan voorafgaan de zijn alle vrouwenverenigingen van Walcheren om half drie ontvangen voor een rondleiding door de winkel. 's Avonds tussen half acht en negen uur is er een instuif, wat inhoudt dat een ieder die belangstelling heeft welkom is om de nieuwe zaak te bekijken. Met de nadruk op kijken, want kopen is er dan nog niet bij Voor bejaarden en anderen die minder goed ter been zijn is een uitzondering gemaakt wat betreft de tijd van de instuif. Zij kunnen al om zes uur, dus buiten de grote drukte om, terecht, om een kijkje te nemen Aan de instuif wordt medewerking verleend door twee Vlissingse muziekverenigingen. .Ons Genoegen' en .Vlijt en Volharding Woensdagochtend gaat de Miro om tien uur open voor het- koopgrage publiek. Dit gaat natuurlijk gepaard met de nodige attracties, zoals charmante gastvrouwen die versnaperingen uitdelen, enzo voorts. In het kader van festiviteiten valt tenslotte ook nog een optreden van de poppenkast van A. Kersbergen, die doorgaans op de Dam te Amster dam te zien is. Woensdag en zaterdag geeft deze poppenkast bij de nieuwe winkel doorlopende voor stellingen tussen tien uur 's morgens én vijf uur 's middags. De hele openingsweek is overigens door spekt met grotere en kleinere attracties. Maar wie daar het fijne van wil weten, kan het beste een bezoek aan de Miro gaan brengen. Swiebertje en Malle Pietje: zaterdag in Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 11