PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BONN GAAT PRATEN MET TSJECHEN Grevelingenbekken wordt van groot belang voor leefbaarheid Zuid-Westen Geen geld meer voor supersoon toestel Verplicht stellen polio-vaccinatie wordt weer bekeken GROOT DEEL BRITSE INDUSTRIE EN HAVENS WEER 24 UUR PLAT Vandaag in de krant... Wie zal dat betalen Nog meer Britse troepen naar Noord-Ierland ONGEVEER 150 MILJOEN NODIG Grote stijging van werkloosheid in Groot-Brittannië 4e jaargang - no. 66 WAARIN OPGENOMEN DE MI DD ELBU RGSE. VLI SSI N G SE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 19 maart 1971 r«tl« NV »«h. Mil. «in 4* CV ProvincUI, Zmuwu Cour.nl, P. 4. V.H. >n F. o.n |Hi. I ■ur. VIIm., Walatr. 36-50, UI. 5144 (b rm4. 4799. a4«. 01155-584. aap. 2751}. M Ido.lbur,. iriktM. rad. lal. 2345. «dm. tal. 2054 a Advarlenti'aprija 44 cent par mm. Mlnlmumprija Amerikaans Huis van Afgevaardigden: fASHlNGTON (RTR) Het' jnerikaanse huis van afgevaar digden heeft donderdag tegen de j ^trekking van meer geld voor j d. ontwikkeling van een super- i passagiersvliegtuig ge seind. BK voorstel werd verworpen met 218 204 stemmen. Dit brengt de ast van de supersonische die een concurrent zou moe- eïorden van de Britse-Franse .Con fide' en de Russische Toepalev-144, BSO* in gevaar. Senaat Amerikaanse esnaat stemde volgen- raei over deze kwestie. Tegenstan- lv', E.-5 ran het verstrekken van meer YVi fpieidsmiddelen voor de ontwikke- V ia ran een vliegtuig dat sneller kan 1 n aan het geluid vertrouwen fi pp dat het voorstel het ook daar \j M wetsontwerp werd verleden Jaar i, fcfl huis van afgevaardigden met ta kleine meerderheid aangenomen o door de senaat met 52 tegen 41 taamen verworpen. De regering- fton heeft gevraagd om 135 miljoen Mir voor de periode tot 30 juni «slaande. Als het bedrag was toege- lam iou liet in het lopende belas- jjijjsr 290 miljoen dollar aan het inject rijn uitgegeven, jt roorstanders van het project zijn wmI beducht voor het Amerikaanse jjticmïle prestige. Milieu je tegenstanders van het plan zijn tin mening dat dat grot e schade zal toebrengen aan het leefmilieu. Ze vre- IH dat de verontreiniging van de hogere atmosfeer door de uitlaat gas- is van supersonische vliegtuigen zal tot een toeneming van het gevallen van huidkanker door- iit meer ultraviolet licht op aarde zal Wringen. Ze maken ook bezwaar tegen de geluidshinder die bij het liegen met snleheden boven mach-1 al optreden. Ze verwachten boven- ön dat het lawaai op de vliegvelden «toelaatbaar zal worden. Automobilist meldt zich na dodelijk ongeluk in Leiden LEIDEN (ANP) De bestuurder van it auto die vorige week donderdaga- rod te Leiden tijdens een vluchtpo- u; de zestienjarige Rob Meiman dodelijk aanreed, heeft zich donder- tgmiddag gemeld op het Leidse poli tbureau. is de 26-jarige Marokkaan Ach- Ben A. E„ uit Leiden, die in ente instantie naar België was ge- vxh:. Geldgebrek noopte hem terug 'abren naar Nederland. De man heeft inmiddels bekend, dat achter het stuur heeft gezeten tides de fatale rit. Daarbij reed hij een twintigjarige fietsende stu fte aan, die een been brak. Enkele 'aderden meters verder schepte hij -■ grote vaart een bromfiets, waarop a» de 21-jarige Sjaak van Haas- fsit en diens korfbalvriend Bob Helman. Laatstgenoemde vloog door ra sinkelruit en was op slag dood. - de toestand van Sjaak van Haas- W.t, die een schedelbasisfractuur bbtp, is de laatste dagen een lichte wetering ingetreden. Studie WESTERSCHOUWEN wil een studie laten maken over het haagstuk welke bestuursvorm het beste is voor Schouwen-Dui- teland. (pag. 2) Geniaal Volgens de psychiater is verve ling voor een man met een IQ van 144 de aanleiding geweest lot diens fraude, waarbij een be drag van 3 miljoen in totaal uit de kas van de baas verdween. (pag. 3) Protest DE JAARLIJKSE boekenweek ditmaal geheel in het teken van «t protest. (pag. 13) Nieuws uit Zeeland op de Pagina's: 2, 5, 7, 9 en 17; Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's: 1, 3 en 13; Sport op de pagina's: 14 en 15; Televisie op pagina: 19; Financieel nieuws op pagi na: 21 30 MAART EERSTE GESPREK B" STAATSSECRETARIS KRU1S1NGA: "1 ILBbRG Door een verkeer de wisselstand kwamen donder dagmorgen 2 wagons met elkaar in aanraking op het spoorweg emplacement xn Tilburg. De wa gons. met respectievelijk 32.000 liter superbemine en 32.000 li ter stookolie, moesten met be hulp van een locomotief uiteen getrokken worden. Het ongeluk gebeurde op minder dan 25 m van enkele flatgebouwen. BILTHOVEN (ANP) Staats secretaris dr R. J, H. Kruisinga van volksgezondheid zal op nieuw bekijken of het wenselijk is, vaccinatie tegen kinderver lamming verplicht te stellen. Dit deelde hij donderdag mee op een bijeenkomst op het Rijksinsti tuut voor de Volksgezondheid in Bilthoven. Ook in het verleden is deze vraag ter sprake geko men, maar dit leidde niet tot een wettelijke regeling. Het pro bleem is, dat in bepaalde stre- grootste deel ligt de vaccinatie- tiegraad laag is. In het aller- grootstedeel ligt de vaccinatie graad rond de 95 pet. Interna tionaal gezien is dat zeer hoog- Ervaring in andere landen (bijvoor beeld België) met verplichte vaccina tie is niet altijd positief. Een honderd procent vaccinatiegraad is desondanks moeilijk te bereiken, meende de staatssecretaris. In Engeland heeft bijvoorbeeeld de afschaffing van ver plichte pokkenvaccinatie zelfs geleid tot een verhoogde vaccinatiegraad. jaar, die niet of onvolledig tegen poli omyelitis zijn ingeënt. Als onvoUedig tegen polio gevaccineer de personen worden aangemerkt zij, die in het verleden ten hoogste twee maal tegen kinderverlamming werden ingeënt. Degene, die reeds driemaal of vaker daartegen werd ingeënt, wordt beschouwd als voldoende tegen de ziekte te zijn beschermd. Als schema voor de .inliaal-vaccina- ties' wordt in het rondschrijven aan gegeven tweemaal een inenting met DTP-vaccin (DTP difterie, tetanus, poliomyelitis) met een tussenpoze "van een maand, gevolgd door een derde DTP-inenting een half jaar later. Deze oproep tot .inhaal-vacclnatie' geldt uiteraard niet voor personen, die reeds in de landelijke entcampag ne meelopen; zij moeten hun normale inentingsschema afmaken. Bescherming De geneeskundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid beveelt in zijn rondschrijven deze .inhaal-vaccinaties' krachtig aan. Hij wijst er op, dat bij (Zie slot pag. 3 kol. 7) LONDEN (REUTER) Het Britse ministerie van defensie heeft donder dag bekendgemaakt dat de Britse troepen in Noord-Ierland in de ko mende dagen versterkt zullen worden met rond 1.300 man. Zondag zal met het overbrengen van de soldaten wor den begonnen. De operatie zal binnen een weck voltooid zijn. De sterkte van de Britse (roepen in Ulster zal hier mee op 9.600 man komen. Het besluit om nog meer Britse troe- pen naar Ulster te sturen viel na het overleg dat premier Chichester-Clark van Noord-Ierland in Londen heeft gepleegd met de Britse regeringslei ders over maatregelen ter bestrijding van het terrorisme in Ulster. Premier! Chichester-Clark die het besluit in heti Noordierse parlement bekendmaakte.j verklaarde dat er in Noord-Ierland j geen extremisten geïnterneerd zullen i worden. De militante protestanten! hebben aangedrongen op internering van deze mensen. BONN De Westduitse rege l ring heeft gisteren officieel be-l kendgemaakt dat staatssecreta ris Paul Frank van het ministe rie van buitenlandse zaken, op 30 maart besprekingen zal be ginnen met de Tsjechoslowaak- se onderminister van buiten landse zaken, Klusak. Staatsse cretaris Frank heeft van het Westduitse kabinet de opdracht meegekregen om af te tasten of er mogelijkheden aanwezig zijn een niet-aanvalsverdrag tussen beide landen af te sluiten. Bonn wil de betrekkingen met Praag normaliseren, maar de West duitse regering staat op het standpunt dat elke bespreking, over welk thema dan ook, zon der voorwaarden vooraf moet worden begonnen. De Tsjechoslowaakse regering heeft; op haar beurt duidelijk laten weten, i dat zij een uitspraak van de bondsre gering wenst over het verdrag vanj München. dat Hit Ier met Chamberlain en Daladier in 1938 afsloot. De rege ring in Praag meent dat dit verdrag van het begin af als ongeldig moet; worden verklaard. Bondskanselier Brandt heeft, er in het, verleden geen twijfel over laten bestaan dat hij het verdrag als een historische fout be schouwt, maar heeft een ongeldig verklaring steeds uitgesteld. Waarne mers in Bonn menen dat. hij kritiek van de oppositie en van de voormali ge Sudeten-Duitsers uit de weg heeft willen gaan. De Westduitse oppositie zal overigens geconsulteerd worden voordat de re gering officiële onderhandelingen In Praag zal beginnen. Volgens regerings woordvoerder Konrad Ahlers liggen de standpunten van de Westduitse regering en de oppositie over de te behandelen vraagstukken dicht bij el kaar en bestaan er geen diepgaande verschillen van mening. Een verdrag met Tsjecho-Slowakije zou de derde stap van bondskanselier Willy Brandt worden naar een verbe tering van de betrekkingen met Oost Europa. Zijn socialistisch-liberale re gering heeft al verdragen gesloten met Moskou en Warschau, hoewel beide verdragen nog door het parle ment moeten worden geratificeerd. ROME Prins Junto Valeria Borghese, die genoemd wordt in verband met het onderzoek naar buitenparlementaire activiteit van neofacisten en geruchten over een komplat. De prins is oo het ogenblik spoorloos j^AntliiK Inhaal-vaccinaties Naar aanleiding van de polio-uitbar sting in Staphorst heeft de geneeskun dig hoofdinspecteur van de volksge zondheid in een rondschrijven aan artsen en provinciale ent-administra-1 ties nog eens extra de aandacht geves tigd op de mogelijkheid tot het ver-| richten van .inhaal-vaccinaties' voori personen in de leeftijd tot en met 18 i VAKCENTRALE BESLUIT TOT PASSIEF VERZET Soldaat overleden ERMELO (ANP) Tijdens een sport- oefening in de generaal Spoorkazerne te Ernielo is donderdag de 20-jarige dienstplichtige soldaat eerste klasse. behorend tot 11 batterij veldartille rie, .1. H. Groeneveld uit Leidschen- dam, onwel geworden. Bij aankomst ln het ziekenhuis bleek hij te zijn overleden. (Van onze correspondent) LONDEN Donderdag bereikte de felle strijd van de Britse vakbonden tegen de komende wet op de industriële betrekkingen, welke de traditionele vrijheden van de bonden aan banden zal i leggen, een climax. Het was namelijk de tweede maal dat (even als op 1 maart) minstens 2 miljoen arbeiders een 24 uurs-protest- staking tegen de komende maatregelen hielden, waardoor het grootste deel van de metaalindustrie, de scheepsbouw, de auto mobielfabrieken en alle Londense dagbladen plat kwamen te liggen. krijgt te zien. Tenminste, wanneer de gematigde vakbondsleiders hun mili tante collega's kunnen bedwingen. Tegen stakingen Overal werden in de stromende regen' demonstraties tegen de regeringsplan-1 nen gehouden, waarbij luidkeels om een algemene staking werd gebruld.) Het is echter onwaarschijnlijk de laatste maal dat het onder chronisch arbeldsonderbrekingen gebukt gaande Engeland dit soort politieke stakingen I Want terwijl het voetvolk marcheer de. spraken in Croydon op een speci aal congres van de Britse vakcentra les de .generaals' zich mei een ruime re meerderheid dan was verwacht tegen verdere stakingen tegen hetj wetsontwerp uit. Het gezonde ver stand zegevierde over de emoties, i Men voelde dat politieke stakingen, een boemerang zijn die degenen die de vakbonden te lijf willen in dei kaart spelen en bovendien dat directe' actie in gevallen als deze een onder- De regering is namelijk gekozen op het programma dat wettelijke maatre gelen tegen de jarenlange anarchie in de arbeiderswereld beloofd. Dit argu ment wordt echter maar ten dele aanvaard omdat de werkelijke aard van de maatregelen tijdens de verkie zingen niet hekend was en de regering geweigerd heeft de vakbeweging van te voren te raadplegen. De vele irrationele reacties tegen de plannen die orde in de chaos trachten te scheppen spruiten voort uit de vrees dat de regering er op uit zou zijn om de bonden te vernietigen en (Zie slot pag. 3 kol. 6) VIJFJARENPLAN OPENLUCHTRECREATIE NAAR TWEEDE KAMER DEN HAAG Het toekomsti ge recreatie- en natuurgebied in het Grevelingenbekken wordt op het gebied van de openlucht recreatie een van de belangrijk ste projecten in ons land. Dit blijkt uit het vijfjarenplan voor openluchtrecreatie, dat staats secretaris mr H. J. van de Poel van erm heeft toegezonden aan de tweede kamer. Het plan geeft richtlijnen voor het inrich- tingsbeleid tot en met 1975. Het ontwikkelen van het Grevelingen bekken tot een zeer omvangrijk recre atie- en natuurgebied betekent, aldus de nota, voor de leefbaarheid van Zuid-West-Nederland en voor het wel zijn van een groot deel van de hele Nederlandse bevolking een onderne ming van vergaande strekking. De afsluiting van de zeegaten in de loop van dit jaar en de daarop vol gende conservering van drooggevallen gronden zal mogelijkheden bieden voor het realiseren van basisvoorzie ningen op het terrein van de open luchtrecreatie. Met de verdere oprich ting van het Grevelingenbekken tot natuur- en recreatiegebied zullen be langrijke bedragen zijn gemoeid. Het wordt noodzakelijk geacht het daar voor benodigde geld tijdig te reserve ren, hoewel de bestuurlijke structuur nog ontbreekt en er evenmin definitie ve kostenramingen bestaan. In het vijfjarenplan zijn voor de Grevelingen voorlopige bedragen verwerkt. Vol gens oudere schattingen zal voor het Grevelingenbekken ongeveer ƒ150 mil joen nodig zijn. Staatssecretaris Vanl de Poel noemde deze «chatting don-i derdag echter aan de lage kant. Er is nog geen rekening gehouden met rijksbijdragen voor voorzieningen die op het oude land zullen worden aangebracht. Voor recreatieve voorzie ningen als de Grevelingen die van nationaal belang worden geacht zijn rijkssusbsidies tot maximaal 75 pro cent mogelijk. Districten Ten behoeve van de meerjarenplan ning is Nederland onderverdeeld in 20 recreatiedistricten die in totaal 68 recreatiegebieden omvatten. In Zuid- West-Nederland zijn twee recreatiedis tricten gevormd: het deltagebied in clusief de Biesbosch en West- en Mid den-Brabant. De recreatiegebieden in het West- en Middenbrabantse district; zijn de Kempen, de Meierij, de Baro nie. het Westbrabantse grensgebied en het Markiezaat. Het deltadistrict om sluit de kust van West-Zeeuwsch-Vlaan deren, Walcheren, het Veerse Meer. de Oostcrschelde. Schouwen, het Greve lingenbekken en de Kop van Goeree. Bij de begrenzing van de recreatiedis- tricten werd alleen gele* op land-l schappelijke dominanten. Bestuurlijke grenzen werden als niet relevant be schouwd. In de delta worden belangrijke moge lijkheden aanwezig geacht voor ver schillende vormen van watersport en sportvisserij en voor de dag- en ver- blijfsrecreatie. Zowel kwalitatief als kwantitatief zijn veel mogelijkheden; aanwezig. Voor de delta wordt het! Grevelingenbekken het belangrijkste project genoemd. Op de Zeeuwse ei landen ligt bij de recreatieve werk zaamheden een belangrijk accent op! verkeersvoorzieningen voor de ontslui-j ting van de kustgebieden. Voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen is de planvor ming nu zo ver gevorderd dat inzicht begint te ontstaan in toekomstige ont-j wikkelingsmogelijkheden. Een belang- rijke rol speelt voorts de verdere] voortzetting van.het tot dusver ge-i voerde beleid. De geprogrammeerde; fasering zet zich ook na 1975 voort. Zoals gezegd wordt tot het deltadis-' trict ook de Biesbosch geregend. Het; recreatieschap nationaal park De Bies bosch streeft naar een harmonische recreatieve ontwikkeling die aansluit bij de situatie ontstaan door het weg vallen van de getij-bewegingen en de aanleg van drinkwaterspaarbekkens. Het provinciale redelijke uitgangspunt voor het opstellen van een basisplan. De Zuidwaard zal stiltegebied moeten blijven. De recreatieve voorzieningen dienen hier aan de buitenzijde worden gevestigd. In het kader van de ruilverkavelingen Altena-west en Noordwaard kunnen recreatieve werkzaamheden worden uitgevoerd. Er bestaan plannen voor de inrichting van de kurenpolder en het gebied van de Aakvlaai. De hier voor in het meerjarenprogramma op genomen bedragen zijn gebaseerd opl een geleidelijke uitvoering. Voor een gezonde ontwikkeling is het noodzake lijk, dat ae taken van de rijksoverheid j en van het recreatieschap De Bies bosch goed op elkaar worden afge stemd. Brabant kheden in West-* ..orzien. aldus de Zie slot pagina 9 kolom 3) iij de gemeenteraadsver kiezingen in Den Bosch is woensdag vijfenveertig procent thuisgebleven. Is dat een aanwijzing voor de ach; F~ entwint igste april? Het hoeft niet. Men kan de theorie ver dedigen. dat nationale verkiezingen sterker tot de verbeelding spreken dan een tussentijdse keus voor de ge meenteraad. zoals hier het geval was. Bij een dergelijke veronderstelling is er een reden een relatie te leggen tus sen dit Bossche resultaat en wat er volgende maand in heel Nederland staat te gebeuren. Echter, een tegen overgestelde opvatting Is even goed mogelijk: de theorie namelijk dat de kiezer grotere belangstelling heeft voor lokale belangen dan voor de natlonaie politiek. En als die stelling juist zou zijn. ziet het er met de opkomst voor ae kamerverkiezingen weinig hoopvol uit: voor Den Bosch zou dat betekenen dat er op achtentwintig april nog meer mensen thuisblijven en in de rest van hef land zal het dan wel niet veel be ter zijn. Het is onmogelijk aan te ge ven welke theorie hier juist is: mis schien is het maar het beste om niet al te veel verwachtingen te hebben ten aanzien van de opkomst eind volgende maand Hoe dan ook: bijna de helft van de kiezers in Den Bosch vond bet niet de moeite waard om naar het stembureau te gaan. Er was ln Den Bosch nog een ander verschijnsel te registreren, dat in deze voor-verkiezingstijd tot enig nadenken stemt: de verwarring rond de lij stennummering. De CPN' kwam via loting als nummer één uit de bu*. een nogal opvallende zaax. want tot nog toe was bij de raadsverkiezingen in Den Bosch de KVP altijd lijst num mer één. Bij de KVP zat men over de ze .vernummering' danig in ae rats; men vreesde dat een groep gewoonte stemmers zonder nadenken het eerste hokje van de eerste lijst zou roodma- ken met. als gevolg dat de CPN m« een aantal KVP-stemmen zou gaan schuiven. In de verkiezingscampagne werd er dan ook met grote nadruk op gewezen, dat niet op lijst één. maar op lijst vier moest wor den gestemd. Wat blijkt daar uit? Dat de KVP niet veel vertrouwen had in haar kiezers, al thans in het zelfstandig oordeel van deze mensen. Zij ging er van uit, dat voor menigeen stemmen een gewoon tegebaar is, men maakt automatisch het hokje rood, waardoor de partij van eigen kerk en eigen milieu wordt gesteund. Dat blijkt in gevaar te ko men zodra een cijfer wordt verwisseld, zodat daar nadrukkelijk de aandacht op moet worden gevestigd: de kiezer dient te worden verzocht nu toch wel even op te letten, even maar. Eigenlijk heel droef. Nog droever is dat de KVP-angst re- eel is gebleken. De CPN kreeg na melijk woensdag ruim tweehon derd stemmen meer dan vorig jaar. Dat waren vermoedelijk de gewoonte stemmers. de mensen die er van uit gaan. dat de KVP tot in alle eeuwig heid over lijst één beschikt. Deze gang van zaken doet opnieuw twijfel rijzen over het nut van programma's voor de kiezer, we hebben die twijfel al eer der geuit. Heel wat kiezers weten niets van programma's af. maar laten zich door andere overwegingen leiden of door helemaal geen: de Bossche prak tijk duidt er op. Als daar naar schat ting tweehonderd kiezers niet in staat zijn het verschil te zien tussen lijst één en lijst vier. evenmin in staat blij ken om bij het roodmaken van het hokje namen te herkennen en dus geen verschil zien tussen een naam van de KVP en één van de CPN. dan vraagt men zich toch wel af hoe het nog mo gelijk is te spreken over een bewuste keus. Bewust kiezen wil zeggen: program ma's overwegen, toetsen aan de eigen opvatting, de kwaliteit van de kandidaten nagaan en tenslotte een besluit nemen over de vraag hoe men het land de komende vier jaar gere geerd wil hebben. Daarvoor moet men kennelijk niet naar Den Bosch toe. Of misschien juist wel? Vijfenveertig pro cent bleef namelijk thuis: dat zou wel eens een heel bewuste keuze in de stad van zoete lieve Gerritje geweest kun nen zijn. Wie zal dat betalen? Als we niet oppassen de democratie zelf (Van onze correspondent) LONDEN Het kwam als een nieu we schok dat het aantal werklozen in Groot-Brittannië inclusief Noord-Ier land in de afgelopen maand meer dan 780.000 bedraagt. Dit is een toeneming van bijna 33.000 sinds de maand daar voor. De voorspelling, dat het aantal werklozen aan het eind van het jaar één miljoen zal bedragen wordt zeker gegrond geacht. Men begint reeds in vooroorlogse werkloosheidstermen te denken. In het voorjaar pleegt de werkloos heid in Engeland altijd af te nemen, maar inplaats daarvan is er een stij gende lijn voornamelijk als gevolg van de massale ontslagen in de indus trie in alle delen van het land. De Westduitse regering zal voortaan ook rechtstreeks in contanten bijdra gen aan de koster, van het 50.000 man tellende Britse Rijnleger. Een akkoord tussen de beide regeringen hierover is donderdag in Bonn ondertekend. Het heeft een looptijd van vijf jaar en vervangt de twee jaar oude devie- zenovereenkomst die eind ae» maarwl afloopt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1