PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BERAAD ENGELAND MET EEG LEVERDE NIETS OP Na-oorlogs verkiezingsrecord: 28 partijen in komende strijd Fransen houden voortgang tegen Russische emigratiebeperking voor joden zou zijn opgeheven Geografische situatie Schouwen-Duiveland moet ons wel doen denken aan soort gewestvorming Principe en uitvoering CONFESSIONELEN EN DE WD RONDEN HUN GESPREK VOLGENDE WEEK MAANDAG AF Vandaag in de krant BURGEMEESTER TH. H. DE MEESTER VAN ZIERIKZEE BIJ INSTALLATIE: .GEEN VIERDE BESTUURSLAAG OP HET OOG' 214e jaargang - no. 64 WAARIN OPGENOMEN DE M I D D E LB U RG SE, VLIS SIN G S E, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 17 maart 1971 i Bah. MIJ. van i% CV Provmcla >1186-584. avp. 2751) I I. 2078 3162. Wv 6248). Goe SCHIPHOL Mat eigen vlieg tuig streken gistermiddag op de Amsterdamse luchthaven, op doorreis naar Los Angeles, met gebloemde koffers en 4 honden twee wereldberoemde acteurs neer: Richard Burton en Eliza beth Taylor. vergezeld door hun zoon (van links boven naar rechts beneden). Alleen verbod voor aanstaande Israëlische militairen (Van onze correspondent)- BRUSSEL De onderhandelin gen van de zes EEG-landen met Engeland op het niveau van de ministers van buitenlandse za ken hebben gisteren eigenlijk geen enkel resultaat opgeleverd. Staatssecretaris De Koster legde de vinger op de wonde, toen hij na afloop constateerde, dat wanneer Frankrijk geen lid zou zijn van de EEG een gemeen schappelijk standpunt ten aan zien van de problemen van En- gelands toetreden (zoals de in voer van suiker uit de Gemene best, van zuivelprodukten uit' Nieuw-Zeeland en het aandeel' van Engeland in de financiële re gelingen) reeds lang zou zijn be reikt'. Het is ook deze keer weer Frankrijk geweest, dat zicli het verst verwijderd van de anderen had opgesteld en liet klemde temeer omdat Maurice Schu-( 111 ann, de Franse minister van buiten landse zaken, dit eerste half jaar van 1971 op de voorzitterssloel zit. Zo heeft bijvoorbeeld een voorstel; van minister Luns, desnoods in mei: nog een extra datum te reserveren voor besprekingen met de Engelse minister van Europese zaken, Geof-j frey Rippon, eerst niet willen bespre ken in diens bijzijn hetgeen toch praktisch zou zijn geweest, en nader hand heeft hij het binnen de zes meer of minder onder tafel laten vallen. D' BERN Een van de machinis ten miste een stopsein waardoor zijn elektrische locomotief een ander trekpaard van de spoor wegen ramde. De locs kwamen tegen elkaar .geleund' tot stil stand. Een bijzonder goede al- loop volgens de experts. Twijfels over AR-uitlatingen weggenomen Verder overleg MOSKOU (AP) De Russische regering heeft een belangrijke politieke beslissing genomen over het vraagstuk van de joodse emigranten en in de afgelopen tien dagen naar schatting 150 Russische joden toestemming gegeven om naar Israël te ver trekken, zo is dinsdag van betrouwbare Russische zijde verno men. Sinds de regering dit besluit genomen heeft, zijn per dag ongeveer 15 joden uit de Sow jet-Unie vertrokken en volgens de zegslieden hebben de autoriteiten geen beperkingen opgelegd wat betreft het aantal personen dat toestemming voor emigratie zal krijgen. uit Rusland mag emigreren te verho gen. Tijdens de laatste sit-in demonstratie op 12 februari zou de Russische minis ter van binnenlandse zaken. Nikolai Zie slot pag. 3 kol. 3) Tegen de Engelse bewindsman heeft hij in een zeer korte toespraak ge zegd. dat de zes het over het princi pe voor de genoemde problemen te treffen afspraken zeker eens waren, doch dat men over de modaliteiten nog geen overeenstemming had kun nen bereiken. De zes EEG-ministers hebben besloten, op een voor ons land historische datum maar dat is toeval namelijk tien mei. met el kaar opnieuw de problemen rondom de economische en financiële vraag stukken van het Engelse toetreden te bespreken. Dan volgen twee dagen! tijdens welke Engeland aan het over leg zal deelnemen. Op 13 mei vindt het politiek overleg met Groot-Brit- Zie slot pag. 3 kol. 6 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ondanks uitlatin gen van enkele ARP-kopstukken, die bij de VVD aanvankelijk .ernstige twijfels' hadden ver oorzaakt, zullen de WD en de KVP-ARP-CHU volgende week maandag hun gesprek afronden. In een communiqué, dat na afloop van het beraad van gisteren In het gebouw van de tweede kamer werd verstrekt, wordt gesproken over ,af-) ronding van de discussies'. De uitspra ken van mr Biesheuvel en mr Aantjes. eerste en tweede man voor de verkie zingen tan de ARP hebben bij de VVD enige opschudding veroorzaakt. Na afloop van een uitvoerig vooro- \erleg lussen de drie confessionele partners en na het gesprek tussen de beide delegaties werd gezegd, dat de uitspraken van mr Aantjes voor zijn; eigen rekening zijn. Mr Aantjes had in een deputatenver-j gadering van de ARP (afgelopen za-j terdafp gezegd dat na de verkiezingen) zal blijken of er wel voor een partner! moet worden gekozen door de drie confessionelen. .Ik wilde daarover echt wel uitleg. We zaten er eerst wel wat tegenaan te kijken. Zitten we nu bij het overleg voor piet snot of niet', reageerde VVD-voorzitster, mevr. Haya van Someren-Downer, gisteren na afloop van het overleg. De VVD bleek na uitleg van mr Biesheuvel te zijn gerustgesteld. Mr Aantjes bleek i voor zichzelf gesproken te hebben en- de uitspraken van mr Biesheuvel tij-1 dens de AR-vergadering over .eerste; keus voor de confessionelen' en zijn; twijfel aan een intentieverklaring ble-| ken niet goed te zijn overgekomen.' De sfeer van vertrouwen is weer hetzelfde als in het eerste gesprek', beaamden mevr. Van Someren en mr, Van der Stee. de voorzitter van de KVP, samen. Zeeuwse kamerleden 1 Van der Peijl en Dusar- duijn hebben vrij snel antwoord gekregen op hun vragen over een .opgescho ven' Baalhoekkanaa! De ministers van verkeer en waterstaat en van buitenlandse zaken hebben erkend, dat er op dit ogenblik wordt gesproken over een binnendijks tracé voor dit kanaal. ,Een en ander ls echter nog in overweging en dient nog nader te worden bestudeerd', aldus het antwoord. Daar wordt, dan de toe zegging aan vastgekoppeld, dat .geen definitieve beslissingen zullen worden genomen alvorens overleg heeft kun nen plaatsvinden met de vaste advies colleges van de regering, hel provin ciaal bestuur van Zeeland, óe betrok ken gemeentebesturen en andere be langhebbende instanties'. Een soortge lijke opmerking maakte vorige week ook minister Bakker tijdens de pers conferentie in Middelburg, gehouden na het Belgisch-Nederlands havenover leg: .Zeeland zal worden gekend zowel in het tracé van de afsnijding bij Bath als in dat van het Baalhoekkanaa!'. Conclusie ten aanzien van de proce dure is er geen enkele reden tot be zorgdheid, er komt overleg. Een juist principe. Maar: wat betekent dit overleg in de praktijk, hoe zal de uitvoering zijn? In het ministeriële antwoord aan de kamerleden Van der Peijl en Dusarduijn staat, dat er onder meer gesproken zal worden mei .het provinciaal bestuur van Zeeland'. Nu is er in het recente verleden al meer contact geweest over het bewus te kanaal de Nederlandse onderhan delingsdelegatie heeft gesproken met gedeputeerde staten van Zeeland- Dit beraad echter heeft zich achter geslo ten deuren afgespeeld en is geen on derwerp van bespreking geweest in de staten. Op zichzeir begrijpelijk: niet de regering pleegde overleg, maar de on derhandelingsdelegatie en die had dit beraad nodig voor het bepalen van een eigen standpunt, een dergelijk dium ls het onge bruikelijk een f Belastingdruk De twee delegaties hebben verder ge sproken over een aantal onderwerpen, waarbij de verzwaring van de belas tingdruk een belangrijk punt is ge-; weest. Waar het. allemaal toe zal lei den konden beide partijvoorzitters j (Zie slot pag. 3 kol. 4) Als het huidige tempo van emigratie! gehandhaafd blijft, zullen meer dan 5000 Russische joden tegen het einde i van dit jaar toestemming hebben gehad, om naar Israël te vertrekken. I Drie weken geleden hebben de auto riteiten aan een groep joodse burgers die een sït-in betoging hielden In het Russische parlement, gezegd clat .zeer hoge regeringsfunctionarissen' binnen kort een belangrijke beslissing zouden nemen over het vraagstuk van de jood se emigratie naar Israël. Deze beslissing, zo werd toen van jood se zijde vernomen. zou rond 1 maart in de Russische pers bekendgemaakt wor den. Tot dusverre is er geen officieel bencht verschenen over een verande ring van de politiek inzake de emigra tie. Maar de dinsdag gemelde ontwikkelin gen houden blijkbaar verband met de beloofde beslising. Een woordvoerder voor de Russische SER-advies DE SER IS NOG VERDEELD over een advies aan de regering betreffende de werking van een loon- en prijsmaatregel (pag. 9). Woningnood HET GEZIN VAN ex-landbou wer Huizer uit Abbenbroek woont sinds zaterdag in een .unieke' behuizing, de raadzaal van het gemeentehuis, die nu niet kan dienen voor trouwe rijen en raadsvergaderingen. (pag. 3). Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,5 en 7; Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 9; Sport op de pagina's 10 en U; Televisie op pagina 12; Financieel nieuws op pagi na 13. instantie die de emigratie en de ver strekking van paspoorten regelt, wilde op vragen van de pers slechts het vol gende commentaar leveren: ,Soms 10 per dag' ,Wij geven visa aan alle joden die toe stemming hebben gekregen om het land te verlaten. Soms geven we meer dan 10 visa per dag af en soms min der.' Vólgens goed ingelichte diplomatieke zegslieden zouden voorheen slechts 2 of 3 joden per dag een emigratievisum hebben gekregen. De sit-in demonstraties die militante joden de afgelopen tijd in de gebouwen van de Russische regering in Moskou hebben gehouden en de Internationale pressie hebben het Kremlin blijkbaar gedwongen om het aantal joden dat KABOUTERS EN VIER BEJAARDENPARTIJEN DOEN MEE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is gisteren bij de indiening van de kandidatenlijsten voorl de komende tweede-kamerverkiezingen een na-oorlogs record gevestigd. Maar liefst 28 partijen of groepen willen op 28 april aan de verkiezingen meedoen en hebben daarvoor hun borgsom van duizend gulden per kieskring betaald. Het i absolute record werd echter gevestigd in 1933 toen 54 partijen aan de verkiezingen deelnamen. Na de oorlog was het hoogste aanlal partijen 23 en wel bij de vorige verkiezingen in 1967 Tweeëntwintig lijsten zijn in alle kies-i kringen dezelfde. De zes overige partijen zijn niet in alle kieskringen genoteerd. Amsterdam spant met 27 lijsten de kroon, daarna volgen de andere grote sleden Rotterdam (26) en Den Haag (25). Hoewel heli juiste aantal zeer moeilijk te bere-i kenen is, is het in elk geval zeker dat meer dan duizend Nederlanders een gooi doen naar een kamerzetel, waarvoor na 1 april ruim 45.00(1 per jaar .schadevergoeding' wordt verstrekt. Opmerkelijk is dat er in totaal vier bejaardenpartijen zich hebben laten inschrijven bij de stembureaus: de Algemene Bejaarden Partij Neder land (in alle kieskringen), de jaarden en Arbeiderspartij (alle kieskringen), de Bejaardenpartij 65+ (in vier kieskringen) en de Bejaardenpartij Algemeen Belang (in twee kieskringen). Kabouters Ook de kabouters, die bij de jongste! gemeenteraadsverkiezingen in som mige steden aanzienlijke winsten Zie slot pagina 9 kolom 6 ZIERIKZEE ,We hebben niet alleen te maken met de proble men van de stad Zierikzee. De geografische situatie op Schou wen-Duiveland moet ons wel doen denken aan een soort ge westvorming'. Dit zei dinsdag middag de nieuwe burgemees ter van Zierikzee. de heer Th. H. de Meester, in zijn installatie rede. De heer De Meester voegde er aan toe, dat hij beslist geen vierde bestuurslaag op het oog heeft', maar een publiek-rechte- lijk lichaam met een eigen ta kenpakket'. lerking op Schouwen-Duive land moet van onderaf groeien maak te de nieuwe burgemeester duidelijk. Daarvoor is openiieid en vertrouwen nodig. Achterdocht en wantrouwen moeten worden uitgebannen. .Achter docht en wantrouwen ontstaat bij voorbeeld door het voortijdig in de openbaarheid brengen van een meenschappelijke regeling, die in geheim wordt voorbereid'. De installatie van burgemeester De Meester vond dinsdagmiddag plaats in de eivolle trouwzaal van het histori sche Zierikzeese stadhuis. Aan de plechtigheid was de feestelijke officië le entree van de nieuwe eerste burger en zijn gezin in de stad vooraf ge gaan. De familie De Meester arriveer de per Zierikzeese vissersboot, geës corteerd door een vloot van schepen in de haven van Zierikzee Behalve door veel Zierikzeeënaars werd de nieuwe magistraat ook opgewacht door een deputatie uit zijn vroegere gemeente, inwoners van Markelo in klederdracht. In zijn installatierede zei burgemees ter De Meester blij te zijn. dat zijn nieuwe gemeente dit jaar voor het eerst sinds lange tijd een sluitende) begroting heeft. Hij noemde het be-: drag voor onvoorziene uitgaven van 60.000 gulden, dat beschikbaar is. ge ring als men bedenkt wat er allemaal gedaan moet worden Van de vele taken noemde de burgemeester onder meer de zorg voor de talrijke monu menten en restauratie-objecten in de stad. Met nadruk zei hij, dat restaura tie niet ten koste mag gaan van de andere problemen van een levende stad. Later voegde hij daaraan toe: .Zierikzee kan het niet. ..lleen van de monumenten hebben. De nieuwe uit bouw van de stad is zeker zo belang rijk, zo niet belangrijker'. De heer De Meester toonde in het begin van zijn toespraak een ,zo groot mogelijk begrip voor inspraak en openheid. Dat is een noodzakelijke voorwaarde voor het functioneren van, de democratie. Inspraak mag', zo ver-1 volgde hij, niet ontaarden in een lawine van meningen, waarom de des kundigen lachen en waarmee de be stuurder geen raad weet'. Teveel in spraak houdt volgens de burgemees ter het gevaar in van vertraging van het beleid. .Maar', zei hij, de Amster dammer Wibaut citerend, .de demo cratie is niet uitgevonden om de snel- j heid te bevorderen'. In een beroep op het volledige ge- meentepersoneel zei de heer De Mees ter: .Laten wij ons zo min mogelijk, voordoen als het apparaat, maar als, een goed functionerend team'. Nog belangrijk In het gemeentehuis werd de nieuwe' burgemeester aan het begin van dej bijzondere raadsvergadering welkom geheten door Zierikzee^ loco-burge-i meester V. Bij de Vaate. .Wij vinden; het bijzonder prettig, dat uw komst naar Zierikzee per vissersschip kon' plaatsvinden. De vissersvloot van Zierikzee is nog onbelangrijk. Ik zeg nog', aldus tie heer Bij de Vaate. want voor de mensen van de vloot komt er een moeilijke tijd en het ziet er naar uit, dat de mosselstructuur uit Zierikzee gaat verdwijnen met de op komst zijnde afsluiting van de Oosterschelde.' Nog is het water helder en zout, maar hoe lang nog? Dit is', meende1 de loco-burgemeester, .een schaduw) op dit toch alleszins vreugdevolle ge beuren.' De heer Bij de Vaate wees op de centrumfunctie van Zierikzee. .Deze functie wordt echter landelijk nog; steeds niet erkend. Het zaf veel takt en wijsheid van u vergen om ener zijds de banden met de overige ge meenten op Schouden-Duiveland te versterken en anderzijds de centrum functie van Zierikzee met alle noodza kelijke voorzieningen te handhaven en: begrip daarvoor te kweken.' Aan het) slot van zijn toespraak hing de loco-1 burgemeester de heer De Meester het] ambtsketen om en overhandigde hij hem de voorzittershamer. Namens de raad sprak het oudste! raadslid J. G. K. Simmers zijn geluk wensen uit. Hij wees er op. dat de1 nieuwe burgemeester zojuist de stad werd binnengevaren, maar dat hij nu1 zelf het schip der gemeente zal moe-! ten besturen, .met bijlevering van dej nodige stookolie door rijk en gemeen te.' Gemeentesecretaris R, van Ommeren' zei in zijn toespraak onder meer. dat een burgemeester volgens de wet) voor zes jaar wordt benoemd. Hij i rekende voor. dat Zierikzee nu zijn) derde burgemeester in zes jaar be-i groet en de stad sinds 16 maart 1965 bij1 elkaar één jaar met een burgemees- tersvakature heeft gezeten. De conti-: nuiteit is dacht op zulk een wijze niet' op de beste manier gediend.' De secre.- taris, sprekend namens het gemeente- Zie slot pag. 6 kol. 1) openbaarheid te treden: er wordt im mers nog volop onderhandeld met Bel gië. Het ministeriële antwoord duidt dan ook op het volgende stadium in de procedure: de beide delegaties zul len dan de onderhandelingen hebben afgesloten en aan de regeringen de re sultaten meegedeeld, zodat die rege ringen op hun beurt een eigen stand punt kunnen bepalen. De Nederlandse regering zal dit niet eerder doen dan nadat zij met andere instanties pro vinciaal bestuur, gemeentebesturen heeft overlegd. De vraag is nu vooral: hoe breed zal dit overleg zijn. Nog concreter: zal daarover een openbare discussie mogelijk zijn? \\Ji) stellen deze vraag omdat het W wel meer gebeurt, dat de rege ring het oordeel vraagt van een provinciaal bestuur. Dat komt echter niet altijd naar buiten. De deltawet om een voorbeeld te noemen is des tijds in voorontwerp omstandig behan deld door de gedeputeerde staten van de deltaprovincies: zij moesten op ver zoek van de minister hun oordeel ge ven. Daarvan is echter niets naar bui ten gebleken, de adviezen zijn vertrou welijk behandeld. Gaat het nu ook zo met het Baalhoek-tracë? De bewinds lieden zeggen evenwel: er wordt over leg gepleegd met .het provinciaal be stuur van Zeeland'. Artikel vijf van de provinciewet stelt vast, dat het pro vinciaal bestuur bestaat uit provin ciale staten, gedeputeerde staten en de commissaris der koningin, Deze defi nitie maakt het dus mogelijk er van uit te gaan dat het Baalhoek-tracé punt van discussie zal worden in een vergadering van de Zeeuwtse staten en niet uitsluitend in gedeputeerde staten. Het lijkt ons van belang deze laatste conclusie te onderstrepen. Het Baalhoekkanaal is namelijk voor Zeeland belangrijker dan die andere Belgisch-Nederlandse verbinding door deze provincie, het Schelde-Rijnkanaal. waarover destijds in de staten niet is gediscussieerd. Het Schelde-Rijnkanaal is bestemd voor de binnenvaart, een doorgaande verbinding, waarvan de di recte invloed op deze provincie betrek kelijk gering is. Het kanaal naar Baal- hoek daarentegen wordt aangelegd voor de zeevaart en houdt uitsluitend verband met de industriële ontwikke ling van de Antwerpse linker Schelde- oever. Die ontwikkeling gaat Zeeland direct aan de wijze waarop in het Antwerpse de industrialisatie zal wor den uitgevoerd, behoort mede ae pla nologische vormgeving van Zeeland te bepalen, in het bijzonder die van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Nog weer an ders gezegd: in de discussies over het voorontwerp-streekplan voor dit gebied is het Baalhoekkanaal één van de uit gangspunten. Dat is op ait ogenblik nog niet het geval, er is nog te weinig over bekend. Wel is inmiddels duidelijk geworden, dat het hele Antwerpse com plex kanaal plus ontsluiting het huidige voorontwerp-streekplan op losse schroeven zet. Tekenend is in dit verband dat ETI-directeur Verburg de laatste weken een andere opvatting verkondigt over de industrialisatie in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen dan is neer gelegd in het voorontwerp. Toch zal hij aan de totstandkoming van dit ont werp nemen wij aan hebben meegewerkt. AUes bijeen zijn er nogal wat redenen aan te voeren op grond waarvan een openbare behandeling in de staten (maar ook m de Oost- Zeeuws-Vlaamse gemeenteraden) van een Baalhoek-akkoord moet worden bepleit. Minister Bakker heeft inderdaad een procedure in het vooruitzicht ge steld. die in principe juist is. In de praktijk zal zij echter pas voldoen, als zij er toe leidt dat op basis van het Voor vervolg zie pagina 3 j kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1