AMERIKA ZAL AANVAL VAN SAIGON OP NOORD-VIETNAM TOESTAAN Portugese vliegtuigen met tijdbom opgeblazen Fundament voor Benelux-havenoverleg PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KAPITEIN MEDINA VOOR KRIJGSRAAD In Staphorst nu 11 polio-£evallen Vandaag in de krant... BRITS BATALJON NAAR ULSTER Gesprek tussen regerings- en oppositiepartijen uitgesteld Saboteurs drongen met explosieven hangar binnen HISTORISCHE' ONTMOETING IN MIDDELBURG r§ Bescheiden begin Traklaal WAARIN OPGENOMEN DE M I D D ELB U RGSE, VU SS I N G S E, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN TSJOE EN LM WAS VIER DAGEN IN HANOI ten zijn gedood of gewond en 16 helikopters en kanonnen vernietigd; zo schrijft de correspondent van het Noordvietnamese dagblad van het volksleger in'een bericht uit Tsjepone. De Noordvietnamese kranten melden met leedvermaak dat dit al de vijfde keer is dat de Amerikanen en de Zuidvietnamezen de verovering van Tsjepone bekendmaken. Deze keer is liet ivel goed gepresenteerd, vinden ze, met persconferenties en felicitatie- boodschappen van president Thieu aan de .overw" WASHINGTON (RTR) De Ameri- kjanse legerkapitein Ernest L. Medina moet zich verantwoorden voor een krijgsraad in verband met het bloed bad in het Zuidvietnaniese dorp My Lai in maart 1908. Tegen hem zijn drie beschuldigingen van moord uitgebracht. Zo wordt hem ten laste gelegd .een onbekend aantal, niet minder dan 100, niet geï dentificeerde Vietnamezen' te hebben vermoord door schoten met machine geweren, geweren en andere wapens. De andere twee aanklachten betreft het doden van een man en een vrouw met geweervuur. Kapitein Medina was de meerdere van luitenant William Calley, die nu in Fort Benning terecht staat wegens moord op 102 inwoners van My Lai. Calley heeft verklaard te hebben ge handeld overeenkomstig het bevel van kapitein Medina om alle levende we zens in het dorp te doden. STAPHORST (ANP) Het aantal slachtoffers van polio in Staphorst is hel afgelopen weekeinde van negen opgelopen tot elf. Vrijdagavond werd de ziekte geconstateerd bij twee kin deren (meisjes van 3 cn 1 jaar) uit tén gezin. De jongste van de twee patiëntjes werd opgenomen in een ziekenhuis te Zwolle, de oudste in een ziekenhuis te Enschede Na vrijdag hebben -rich vol gens burgemeester P. A. Nawijn van Staphorst geen nieuwe gevallen van polio voorgedaan De Amerikaanse minister van de fensie Rogers hier gefotografeerd tijdens zijn toespraak tot vetera nen in Washington. Drinkwater Er moet de komende jaren onge veer lio miljoen gulden worden geïnvesteerd om Zeeland tot 1982 drinkwater te kunnen leveren uit aeBiesbosch. (Pag.2) Prioriteiten DE VAKBEWEGING heeft een aantal prioriteiten gekozen voor de periode t.ot 1975 Dit op grond van een enquête onder de leden. Voor de uitvoering van dit priori teitenplan zou de overheid 3.5 mil jard extra moeten uitgeven., (pa- Kina 3). Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1,3 en 7 Nieuws uit Zeeland: Pag. 2,4 en 5 Sport: pag. 9 Radio-tv: pag. 10 Financieel nieuws: pag. 11 LONDEN (RTR) Engeland voert zijn troepensterkte in Noord-Ierland op tot ongeveer achtduizend man. Minister -van binnenlandse zaken Maudling kondigde maandag liet on middellijke vertrek naar Ulster aan van nog een bataljon. Vorige week voerde hij in Belfast besprekingen over de gespannen situatie met de Noordierse premier, majoor Chiches- ter Clark. TRICOBEST ONTSLAAT 100 MAN DEN HAAG (ANP) Tricotbest zal honderd personeelsleden ontslaan. Er dreigt in de gehele Europese kousen- respectievelijk panty-industrie over- produktie en met het oog op dc tc verwachten concurrentiestrijd heeft dc directie van Tricotbest NV naar zij maandag heeft meegedeelu, beslo ten haar produktie aan te passen. De vierploegenproduktie zal worden verminderd tot een drieploegenpro- duktie en hierdoor worden ongeveer 100 personeelsleden uit alle geledingen van het bedrijf overbodig Volgens de directie is deze reorganisa tie besproken met de vakbonden en is over de afvloeiingsregeling overleg gepleegd met. de onderne mingsraad. Het bedrijf heeft op het ogenblik 950 personeelsleden. WASHINGTON, HANOI, PARIJS AFP, DPA, RTR) De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers, heeft maandag op een bijeenkomst van oudstrijders in Washington ver klaard dat de VS niet tussenbeide zullen komen ,als president Ngoejen Van Thieu van Zuid-Vietnam mocht besluiten Noord- Vietnam binnen te vallen. Rogers zei dat er geen enkele reden be stond om de Zuidvietnamezen .militaire beperkingen' op te leggen gezien de kracht van hun leger. Hij voegde hieraan toe dat er in de komende weken en maanden vele en harde gevechten in Laos te verwachten zijn. De Chinese premier, Tsjoe En-Lai, isi maandag naar zijn land teruggekeerd I van een bezoek van vier dagen aan j Noord-Vielnam. Hij leidde een delega tie van hoge partij- en regeringsfuncti onarissen. Tijdens zijn verblijf in Ha noi zei premier Tsjoe En Lai .dat het Chinese volk niet bang zal zijn om de grootste opoffering te brengen om de volkeren van Indo China tot de uitein delijke overwinning te helpen' .De volkeren van Vietnam, Laos en Cambodja zijn wapenbroeders. Wij vechgen samen en we zullen samen overwinnen', aldus Tsjoe En Lai. Pre mier Van Dong bedankte China voor ,de zeer belangrijke militaire hulp, die i voor 1971 aan het Vietnamese volk is toegekend'. Het Amerikaanse ministerie van bui-| tenlandse zaken wilde maandag geen' commentaar geven op het verrassende; bezoek van de Chinese premier aan' Hanoi. Een woordvoerder verklaarde dat het state department slechts be-, schikte over persberichten en daar door niet in staat was het bezoek te becommentariëren of over de beteke- nis ervan te speculeren. In antwoord op vragen betoogde de' woordvoerder opnieuw, dat de Zuid-! Vietnamese invasie in Laos geen be-| dreiging van communistisch China in-| hield. Amerika beschikte tot dusver1 ook niet over inlichtingen, dat Peking] enige actie in Laos of elders ïr» indo-i China in de zin heeft. Het bezoek van Tsjoe En-Lai aan Ha-! noi wordt in Washington beschouwd] als een opvoering van de .psychologi-1 sche oorlog'. Men blijft, het in officiële] Amerikaanse kringen onwaarschijnlijk achten dat China een rechtstreekse in- terventie in het conflict serieus over-, weegt. Waarnemers in Parijs zeggen evenwel dat de waarschuwende woor den van de Chinese premier doen den ken aan de waarschuwingen die vooraf gingen aan de interventie van .vrijwil ligers van het Chinese volk' in Korea, begin november 1950. In kringen van de Noordvietnamese delegatie in Pa rijs wordt gezegd dat de Chinese hulp van nu af .veelvormig' zal zijn. dwz zich niet zal beperken tot zuiver ma teriële steun. Een nadere precisering wilde men niet geven Weer post voor Britten Parijs overleg De leider van de Noordvietnamese onderhandelingsdelegatie Xoean Thoey in Parijs heeft privé-besprekin- gen gevoerd met de Amerikaanse dele gatieleider David Bruce. Xoean Thoey zei dit tijdens een onderhoud met leden van Amerikaanse vredesgroepe- ringen, die zich in Parijs van het verloop van het vredesoverleg op de hoogte komen stellen. Hij zei niet wanneer en hoe vaak hij Bruce particulier heeft ontmoet. Vol gens Thoey volhardde Bruce ook tij dens de privë-gesprekken in de zelfde starre houding, die hij in het open baar toont, en wilde hij geen datum noemen voor de volledige terugtrek king van de Amerikaanse troepen uit Vietnam. Als de Verenigde Staten een I redelijk tijdstip vaststellen voor hun| vertrek uit, Vietnam, kunnen alle ande-l re kwesties, met inbegrip van de I krijgsgevangenen, besproken worden.! zo zei Thoey tegen zijn Amerikaanse bezoekers. DEN HAAG (ANP) Niet vandaag maar donderdagochtend vindt het be raad plaats tussen een delegatie van de drie christelijke partijen (kvp. arp en chu) en een van de oppositiepartij en (pvda, d'66 en ppr) over de samen werking na de komende verkiezingen. Het gesprek tussen de drie confessio nele partijen en de WD blijft voor morgen gehandhaafd. Maandagavond zijn in het tweede ka mergebouw te Den Haag groepen van de drie christelijke partijen en van de oppositie in afzonderlijke, informele en besloten vergadering bijeen geko men om het komend overleg voor te bereiden. Het was niet de bedoeling om mededelingen te verstrekken over he* verloop van beide bijeenkomsten Namens de NAVO wordt bekendge maakt, dat de Britse admiraal, Sir Edward Ashmore zijn landge: oot ad miraal -Sis William O'Brien in juli zal gaan opvolgen als commandant van de sector het Kanaal en het oostelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan Bepakt en beladen alsof het de kersttijd betrof zijn maandag de postbeambten in Engeland na een staking van bijna zeven weken weer met de besteldienst begon nen. Ze zullen voorlopig duchtig moeten aanpakken want in de sorteer-afdelingen liggen zo n elf miljoen poststukken op hen te wachten. Bovendien rekent men de komende dagen vanuil het bui tenland met een kleine zestig mil joen brieven, drukwerken en pa- kelten die vanaf het begin van de staking op 19 januari zijn .opge slagen' Men verwacht dal alles pas na vijf. zes weken weer nor maal zal draaien. De strijd in Laos duurt onverminderd voort. Volgens de Pathet Lao is Tsje pone nog steeds in handen van de Pathet Lao. De Zuidvietnamezen zijn op 3 km ten zuiden van de stad een operatie begonnen, die echter volledig mislukt is; 300 Zuidvietnamese solda- LISSABON (AP) Op een Por tugese luchtmachtbasis 150 km ten noorden van Lissabon zijn gisteren een aantal vliegtuigen door een tijdbom vernield, zo is in een officieel communiqué meegedeeld. In het communiqué werd ge zegd, dat saboteurs in een han gar van de luchtmachtbasis in Tancos explosieve ladingen had den aangebracht, die door een, tijdsontsteking tot ontploffing] werden gebracht. Door de ontploffing werden een aantal vliegtuigen vernield of beschadigd, maar er werden geen personen gedood.! aldus het communiqué Pas na zes uur slaagde de brandweer er in om de brand, die door de ontploffing was ontstaan, onder controle te krijgen. In het communiqué werd niet gezegd, I hoeveel vliegtuigen werden vernield,, maar volgens niet-officiële berichten; zouden elf vliegtuigen door de ontplof-j fing en de brand zijn vernietigd. In het communiqué werd gezegd dat; het ministerie van defensie een onder zoek had gelast. Verslaggevers die naar de basis trachten te gaan, werden naar Lissabon teruggezonden. Een ondergrondse organisatie, die zich zelf identificeerde als de revolutio naire gewapende actie (ara) heeft la ter de verantwoordelijkheid voor de ontploffing opgeëist. ARA zei dat de aanslag bedoeld was als protest tegen de Portugese koloniale politiek. De vernietigde vliegtuigen zouden van het zelfde type zijn als de toestellen die de Portugese strijdkrachten gebruiken in hun anti-guerrillastrijd in Afrika.1 Het was de vijfde bomaanslag die in de afgelopen zes maanden in Portugal gepleegd werd. EERSTE STAP VOOR ,OPEN DIALOOG' TUSSEN DE ZEEHAVENBEHEERDERS MIDDELBURG Er is gisteren een fundament getimmerd voor een regelmatig zeehavenoverleg tussen Nederland en België. In de burgerzaal van het Middel burgse stadhuis hebben de mi nisters uit beide landen, die het zeehavenbeleid in hun porte feuille hebben, hun adviseurs en de beheerders van de zeeha vens van Rotterdam en Antwer pen, Amsterdam en Gent, Delf zijl en Brugge, Vlissingen, Ter- neuzen. Oostende en Bergen op Zoom afgesproken dat ze voort aan regelmatig (er wordt ge dacht aan eens per half jaar) rond de tafel zullen schuiven om gemeenschappelijke belangen te bespreken en de mogelijkheden die er liggen optimaal te benut ten. De start voor een dergelijke ,open dialoog', zoals minister J. de Saeger (België) de eerste confrontatie zag, was veel belovend. Op een persconfe rentie na afloop noemde minister drs .1. A. Bakker (verkeer en waterstaat) deze poging van regeringen en zeeha vens om samen verder te gaan een unieke gebeurtenis en hij hechtte er historische betekenis aan. Maar hij voegde er meteen aan toe: .We moeten onze tevredenheid over onszelf natuurlijk niet overdrijven. We zullen met beide benen op de grond moeten blijven staan, want al is deze eerste stap van belang, er zullen er nog vele moeten volgen Stap voor stap zullen we zo een Benelux-zeehavenbeleid kunnen formu leren. Overigens was de sfeer van de en de goede harmonie in deze eerste Belgisch-Nederlandse zeehaven- ontmoeting voor de beide ministers wel zo, dat ze veel vertrouwen hebben in het vervolg ervan. In die volgende bijeenkomsten zali men pogen elkaar te vinden op een] aantal concrete gebieden en in actuele) vraagstukken, waartoe gisteren alleen! nog maar uitgangspunten en doelein-) den konden worden aangegeven En die zagen er dan als volgt uit: Er zal worden nagegaan welke gelijkheden er zijn om te komen tot een ruime en tijdige informatie over de infrastructuur voor de zeehavens en in de zeehavengebie den. Men zal onderzoeken hoe de posi tie van de Beneluxzeehavens kan worden gewaarborgd en verbeterd. Minister Bakker legde uit dat de veilige vaart op zee wat. dat be treft een .levensvoorwaarde' is. Bo vendien noemde hij het. van wezen lijke betekenis dat wordt gestreefd naar een aanvaardbare niet ver valste concurrentieverhouding in EEG-verband. Het milieubeheer zal als een van de nieuwste problemen in dit ha- venoverleg worden betrokken.! Daarbij zal rekening worden ge-I houden met wat in Benelux-ver-| band reeds aan deze materie i wordt gedaan De havens en regeringen zullen elkaar over en weer informeren] over de onderlinge verhoudingen] tussen de zeehavens in beide lan den en ook de zeehavens en de (rijks) overheden. Rapporten die- daarover reeds bestaan, maar in tussenal wat verouderd zijn. zullen worden aangevuld en worden ui» gebreid. De afspraak geldt voor exploitatiereke ningen van alle zeehavens in België en Nederland. Het is de bedoeling dat een aantal (studie)commissies een soort van in ventarisatie zullen opmaken van wat er over deze vier punten zo snel mogelijk aan de orde moet worden gesteld. Aan de hand van nota's za: dan een agenda worden opgesteld voor een volgende ontmoeting in sep tember of oktober Concurrentei Minister Bakker legde er gisteren in zijn toespraak tegenover de havenbe heerders de nadruk op dat in hei Benelux-unieverdrag havensamenwer king en een harmonische ontwikkeling van de zeehavens bindend wordt voor geschreven en dat een afspraak tussen minister De Saeger en hem en een besluit van de vorig jaar gehouden regeringsconferentie eigenlijk de duw tot dit eerste, oriënterende overleg Zie slot pag .2 kol. 2X MINISTER £5 SAEGER jjJ ;i4e jaargang - no. 57 Dinsdag 9 maart 1971' VROEG VEULEN Pagina 4 Het communiqué, dat gis teren verscheen na het Belgisch-Nederlands haven- overleg in Middelburg, is m een voorzichtig-optimistische toon geschreven: de resulta ten worden als .alleszins be vredigend' aangeduid. Het klinkt veel belovend. maar toch geloven we r.iei dat er reden is voor overdreven voor stellingen. Uit het communiqué is na melijk óók af te leiden, dat men nog niet veel verder is gekomen dan het opstellen van een soort werkprogram. En dat program is heel bescheiden uitgevallen: het bevat slechts vier punten, waarvan er drie nog vaag zijn geformuleerd. Zo zal we citeren .worden nagegaan welke mogelijkhe den er zijn om te komen tot een rui me en tijdige informatie over de infra structuur ten behoeve van de zeeha vens en in de zeehavengebieden'. Een tekenende formulering: er wordt niet gezegd, dat besloten is deze informa tie over en weer te verstrekken, nee. er moet eerst worden nagegaan of daartoe mogelijkheden aanwezig zijn. Een voorzichtige slag om de arm. Een tweede citaat, waaruit dezelfde sfeer spreekt: ,Alle overlegpart ners achten het nuttig na te gaan wel ke middelen ter beschikking staan om de positie van de Beneluxhavens te waarborgen of te verbeteren". Ook hier een indirecte bena dering: er is niet be sloten met alle mid delen de positie van de Beneluxhavens te verbeteren, er is alleen maar sprake van een soort beginselverklaring, op grond waarvan enige studie over deze zaak kan wor den aangevat. Eenzelfde benadering :s er tenslotte ook ten aanzien van het derde punt. het milieubeheer: beslo ten werd dit in het verdere overleg te betrekken. Het enige onderwerp, waarover wél een exacte afspraak is gemaakt, betreft, de exploitatie-reke ningen van de diverse zeehavens: er werd tot uitwisseling besloten. Het resultaat van dit eerste officiële Benelux-havenoverleg kan in slechts enkele zinnen worden samenge vat. Eerste zin: er zal elk half jaar worden vergaderd. Tweede zin: men gaat over drie punten studeren en overleggen en er zuilen voorts gege vens worden uitgewisseld. En dat is het dan. Mag daan-oor de aanduiding .alleszins bevredigende resultaten' worden gebruikt, zoals in het commu niqué is gedaan? We menen dat liet antwoord bevestigend moet luiden. Nog niet zo heel lang geleden zou na melijk een dergelijk overleg onmoge lijk zijn geweest: de wederzijdse liefde tussen de Belgische en Nederlandse havens was uiterst miniem, evenmin was de onderlinge verhouding tussen de havens in beide landen erg goed. Nu zit men hoe dan ook aan de con ferentietafel, samen met de beide re geringen. Een belangrijk pluspunt. Bo vendien komt men periodiek elk half jaar bijeen, dat wil zeggen dat er inhoud aan de besprekingen moet worden gegeven. Gebeurt dat niet. dan mislukt de hele opzet, met als gevolg, dat deze mislukking in de parlemen ten en de publieke opinie scherp zal worden gebrandmerkt. In dit opzicht werkt de periodiciteit als een soort stok-achter-de-deur. Er is nu een begin gemaakt met een Benelux-havenoverleg. een beschei den begin weliswaar, maar meer zit er op dit ogenblik niet in. Het zou on juist zijn geweest om direct al vanaf het eerste begin hoog van de toren te blazen, de tijd voor fanfares is nog lang niet aangebroken. Het havenover- leg in Zuidwest-Nederland heeft wel aangetoond dat de weg naar een natio naal havenbeleid is bezaaid met voet angels en klemmen: er is geen enkele reden om aan te nemen, dat deze nare voorwerpen in de Beneluxsfeer zouden ontbreken. Men moet er zelfs van uit gaan, dat deze of gene havenbeheerder nog wel eens over een dergelijk ding zal struikelen. Dat hoeft echter nie mand te weerhouden nog in de bei de regeringen, noch bij de havenbe heerders de (nu voorzichtig uitge stippelde) weg verder te gaan Die weg is namelijk onvermijdelijk. Onver mijdelijk omdat het om grote gemeen schappelijke belangen gaat, onvermij delijk ook, omdat elders in Europa in termen van felle concurrentie wordt gedacht als het de Beneluxhavens be treft. Er is alle reden om de gisteren in Middelburg heel voorzichtig begon nen ontwikkeling met aandacht te blij ven volgen. Het is te hopen, dat ze op langere termijn gunstige resultaten zullen afwerpen Minister Bakker deed gisteren een voor Zeeland belangrijke uit spraak over de onderhandelingen met België inzake Baalhoek en het Nauw van Bath. Vermoedelijk zal nog in de loop van dit jaar een rapport uitko men, waarin de delegaties voorstellen zullen doen voor regeling van beide kwesties in een verdrag Deze voor stellen zullen dan ter discussie staar.: het is namelijk niet de bedoeling van de regering op dat ogenblik onmiddel lijk al een traktaat met België te pa raferen. Dat betekent: men zal zich in Zeeland een oordeel kunnen vormen over wat met de Belgische delegatie is afgesproken vóórdat ,de pap ge stort is'. Mochten de afspraken met de Belgen aanleiding vormen tot het doen van stappen we denken in het bij- zoi.ier aan een eventueel binnendijks tracé dan is daar nog alle gelegen heid voor: op .dat ogenblik zal Den Haag nog niet hebben getekend. We hebben goede nota van deze verklaring genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1