PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister Witteveen: GEEN RUIMTE VOOR NIEUWE UITGAVEN ,Land van Saeftinge' heeft de voorkeur als industriegebied boven Ossenisse Eerst praten over bindende afspraken Jonge vrouw in café vermoord i JONGEREN BLOKKEERDEN DE E8 IN DELDEN Vandaag in de krant... Gesprek voorgesteld op woensdag a.s. DRS VERBURG ETlMR SOMERS (HONTENISSE), IR GEUZE (ZLM): Tribune discussies 214e jaargang - no. 55 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Ooilliurq, 1.1. 239S. Tern. Zaterdag 6 maart 1971 i ZtnwH Courant, I (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Wil men in de volgende regeringsperiode nieuwe1 taken realiseren, dan zullen de bestaande uitgaven drastisch moe- j ten worden teruggeschroefd of de belastingen moeten worden ver- hoogd. De normale begrotingsruimte van 6 procent zal nagenoeg geheel aan de normale stijging van de lopende uitgaven weg gaan. verhoging van het investeringsniveau en met een uitbreiding van het rijks-' personeelsbestand rekening worden gehouden. Grosso modo is de rumte) van 6 procent volgens hem meer dam nodig voor een normale doorgang van, het uitgavenbeleid. Wil men ruimte vinden voor nieuwe taken dan zal, men elders beperkingen moeten aan brengen, de efficiency verhogen of! AMBONEES KOMPLOT TEGEN AJAX? AMSTERDAM (ANP) De rijksrecherche in Amsterdam heeft informaties gekregen dat er plannen van Ambonese zijde zouden bestaan om enkele AJax- spelers te ontvoeren vóór de wedstrijd tegen het Schotse Gel tic woensdag in Amsterdam om daardoor opnieuw de aandacht te vestigen op hel Ambonezen- vraagstuk. In overleg met het bestuur van Ajax zijn vrijdagavond laat reeds bepaalde veiligheidsmaat regelen getroffen. Er zal poli tiebescherming zijn voor de spe lers die vanmiddag in Amster dam een thuiswedstrijd tegen Excelsior spelen in net Ajax-sta- dion. Maandagmiddag na de persconferentie met de spelers gaat het elftal naar het trai ningscentrum in Wassenaar, waar men tót. woensdag blijft, en vandaar naar het Olympische stadion gaat waar de wedstrijd 's avonds wordt gespeeld. Waar uit de veiligheidsmaatregelen be staan kon om begrijpelijke rede nen niet nader worden toege licht. Burgemeester reed door barricade en sleurde kinderen mee DELDEN" (GPD) Uit protest tegen het uitblijven van een rond weg hebben enkele honderden jon geren in Delden bij Hengelo gister middag twee uur lang dc E-8 ge barricadeerd. Met takken, boom stronken, vuilnisbakken en bouw materialen werden versperringen opgeworpen. Auto's die toch door wilden rijden werden vastgehouden of opgebeurd. Burgemeester J. W. M. Rademaker van Delden verloor zijn zelfbeheer sing toen hij in een zijstraat met zijn auto voor een barricade kwam te staan. Na uitgejouwd te zijn door enkele tientallen jongens en meisjes sprong de burgemeester bleek van woede in de auto, reed dwars door de barricade heen en schepte een persfotograaf, een jon gen van elf jaar en een meisje van veertien, die allen op de straat gesmeten werden. Het meisje werd lichtgewond aan het been. De bur gemeester raasde met snelheid weg. Hij verklaarde later .hardstikke nijdig' geweest te zijn maar zijn daad .menselijk begrijpelijk' te vin den. De persfotograaf overweegt een aanklacht tegen de burgemeester In te dienen. Op het moment dat de jongelui tegen vier uur gistermiddag bij tientallen op de uiterst smalle en gevaarlijke E-8 in het plaatsje gin gen staan en het drukke verkeer vastliep nam de politie die tevo ren van de actie op de hoogte was gesteld doeltreffende maatrege len. In Hengelo en andere «dorpen langs de E-8 werd al het verkeer in beide richtingen ongeveer 30 km door andere plaatsen omgeleid. Be halve in het begin ontstonden hier door geen files. Het actiecomité .Verkeerschaos Delden' dat angekondigd had een legale actie te houden door met tractoren en vrachtauto's het ver keer op de E-8 te vertragen, dstan- tieert zich van het optreden van de jeugd. Het actiecomité wilde het verkeer saboteren omdat er al jaren lang sprake is van een rondweg om Delden en er door rijks waterstaat- allerlei toezeggingen zijn gedaan die niet bewaarheid werden. DELDEN Een boze burge meester van Delden bij de opge richte barricade. Dat zei minister Witteveen (financiën) gisteravond in commentaar op een nota die z.ijn ministerie gisteren het licht deed zien over de ramingen van de rijksuitgaven in 1973 en 1973 bij ongewijzigd beleid. Uit die nota blijkt dat de financiële mogelijkheden voor de komende jaren aanzienlijk beperkt zijn en dat de politieke partijen te optimistisch zijn geweest over de fi- naneieringsmogelijkheden van hunl belastingverhogingen doorvoeren, programma's. De nota bevat zowel de| ramingen van een stuurgroep samen-I gesteld uit vertegenwoordigers van verschillende departementen, als van het directoraat van de rijksbegroting. De stuurgroep komt tot een aanzien lijk hoger uitgavenaccres dan liet di rectoraat-generaal, dat is uitgegaan van de huidige situatie en slechts de te verwachten prijsstijgingen heeft gecalculeerd, maar geen rekening heeft gehouden met nieuwe investerin gen. De stuurgroep komt over 1972 en 73 tot een overschrijding van de normale begrotingsruimte van ruim 600 mil joen gulden, het directoraat-generaal DEN HAAG (ANP) PvdA, D '66 en PPR zijn bereid een gesprek komt daarentegen tot een overschot: van 190 miljoen gulden. De verschillen "ver een mogelijke samenwerking met de confessionele partijen zitten hem vooral in het taxeren van! het uitgavenaccres voor onderwijs, I maatschappelijke voorzieningen stads- sanering, landbouw en visserij. Vol gens de stuurgroep is er de komende DR VONDELING TOT CONFESSIONELEN: te beginnen, maar als eerste punt willen zij tijdens dat gesprek de bindende afspraken vooraf, die de partners ook na de verkie zingen binden, aan de orde gesteld zien. kabinetsperiode van 1972 tót en met Namens de besturen van de drie progressieve partijen heeft dr A. Vondeling, 1975 geen overschot te verwachten. voorzitter van de Partij van de Arbeid, dit vrijdag aan de besturen van KVP terwijl het directoraat-generaal meent ARP en CHU meegedeeld. dat er 1250 miljoen beschikbaar zalIn de brier van de confessionele partijen van donderdag werd opengelaten of1 zijn voor nieuwe uitgaven. voor de verkiezingen .enige vorm van binding ter zake kan worden aangegaan Havenautoriteit Er moet een internationale ha venautoriteit voor het kanaal Terneuzen-Gent worden inge steld, zo is de mening van de loodstechnische commissie, zes de district, (pag. 2). Boeren BOZE BOEREN hebben gisteren een protestvergadering gehou den in Arnhem ,om de regering wakker te schudden' (pa. 9). Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5, 6 en 7. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 9. Sport op pagina 11. Televisie op pagina 27, Financieel nieuws op pagina 27. en in de Pag 17 Op deze pagina wordt een uiteenzetting gegeven over de wijze waarop de Oosterschelde wordt af gesloten en wat daarbij komt kijken Pag. 18 Derde wereld-winkels in Zeeland; Stemmen uit de Kerken. Pag. 19 Kolonel Molenaar ver telt over zijn boek dat hij schreef over de krijgsverrichtingen van de militaire luchtvaart in de meidagen van '40. Pas). 21 .Meer van het één is minder van het ander', zegt drs R. Hueting (CBS), de man die mi lieufactoren kwantifi ceert. Met hem een in terview in de serie .Waar staan we nu?'; Tips voor de vakantie. Pag. 23 Schaken, dammen. bridge, hengelrubriek en puzzel. Pag. 25 Tekening van Jac. Prince; Poppraet. LAG ACHTER TAPKAST IN AMSTERDAMS CAFE Te optimistisch en zo ja, welke'. Minister Witteveen noemde gistera-, vond de schattingen van het directo-i raat-generaal te optimistisch. Er moet I volgens hem in ieder geval met een PERSBUREAU TANJOEG Een dergelijke vrijblijvende opstelling zou het overleg zinloos maken, aldus dr Vondeling, die tevens voorstelt het overleg op woensdag 10 maart aan te vangen. De confessionele partijen hadden als datum van aanvang 9 maart voorgeslagen. EGYPTE: GEEN Canadese premier Trudeau getrouwd AMSTERDAM (GPD) In eenl café in Amsterdams rosse buurt is gisteravond de barjuffrouw, met ingeslagen schedel achter i de tapkast gevonden. Het slacht- j offer is de 24-jarige Marijke de Roos uit de hoofdstad. Tegen half acht gisteravond kreeg de 1 politie van het bureau Warmoesstraat telefonisch de mededeling dat achter de tapkast van het café de .Silver Dol lar', de barjuffrouw dood was gevon den. Het café ligt aan de Oudezijds. Voorburgwal, ongeveer ter hoogte van het kolkje. Het is in de middag om drie uur open gegaan. Er zijn wel. zo is komen vast te staan, sinds de ope ning bezoekers geweest, maar veel kunnen het er nauwelijks geweest zijn gezien het feit dat op vrijdag de druk te pas om een uur of acht in de avond begint. De groep ernstige delicten van de Am sterdamse recherche, ook wel de moordbrigade genoemd, heeft het on derzoek in handen genomen. In de loop van vannacht zou op liet slacht offer sectie worden verricht, maar de eerste indruk is dat de ingeslagen schedel van mejuffrouw Dc Roos de doodsoorzaak is geweest. Hoelang zij zo achter de tapkast heeft gelegen, tot zij om half acht werd ge vonden, was tegen middernacht nog niet bekend. Een voorwerp waarmee de moord zou kunnen zijn gepleegd is vooralsnog nog niet gevonden. Een Brits vrachtschip heeft alle 44 opvarenden opgepikt van het 10.277 ton metende Liberiaanse schip .Hen na', dat ongeveer 2.000 mijl ten zuid westen van het Australische Fremant- le in de Indische Oceaan is gezonken. De .Henna' had een Chinese beman ning. OFFICIEEL BESTAND - OOK GEEN STRIJD BELGRADO, CAIRO (AP-RTR) De Egyptische regering heeft hesloten, geen officiële verlenging van het be stand met Israël te aanvaarden. Na verstrijken van het huidige bestand, op 7 maart, zal Egypte zich echter x-an openen van het vuren onthouden, ten-1 zij het tot de conclusie is gekomen dat het vredesoverleg hopeloos vast is gelopen. Dit meldde het Joegoslavische persbureau Tan.joeg uit Cairo. Tanjoeg heeft dit uit betrouwbare, bron vernomen. De Egyptische rege ring zou de vier grote mogendheden i reeds van dit besluit op de hoogte hebben gesteld, en zondag zal presi- j dent Anwar Sadat het besluit officieel i bekend maken, aldus Tanjoeg. Egypte j zou met deze houding duidelijk willen j maken dat het serieus naar vrede streeft. VANCOUVER (RTR) —De Canadese premier Pierre Trudeau is in Vancou ver, Brits Columbia, in het huwelijk getreden met de 22-jarige Margaret Sinclair. Margaret Sinclair is geboren in Van-, couver en behaalde een graad in de'Foto: Het gelukkige bruidspaarTrudeau politieke wetenschappen en de socio logie aan de Simon Fraser-universi- j teit. Trudeau (51) en zijn vrouw heb ben eikaar drie jaar geleden op Tahiti ontmoet. Thant Secretaris-generaal van de Verenigde Naties Thant, heeft vrijdag een beroep gedaan op Israël gunstig te reageren op de voorstellen van VN-bemiddelaar Gunnar Jarring. Tevens heeft Thant de partijen in het; Midden-Oosten drin gend verzocht het huidige bestand, dat zondag afloopt, voort te zetten, ,in de hoop dat de weg naar vooruitgang ge- opend blijft'. IR TIDEMAN: AFBLIJVEN VAN SAEFTINGE' HULST ,Als ik de keuze moet doen tussen Saeftinge en Osse nisse als industriegebied, dan zie ik het toch eerder in Saeftin ge liggen. Ik voel veel voor het zo mogelijk open houden van het centrale gebied van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, het niet bezetten met industrieën dus, en dan geef ik de voorkeur aan de ontwikkeling van het Land van Saeftinge'. Deze uitspraak over de situering van de industriegebieden in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, kwam vrijdagmiddag van drs M. C. Verburg, directeur van het Economisch Technologisch In stituut voor Zeeland. De heer Verburg was een van de inlei ders op de .streekplanvergade ring' van de kring Hulst van de ZLM, die gehouden werd in JDe koning van Engeland' te Hulst. De ETI-directeur vond als duidelijke .Saeftinge-voorstanders' aan zijn zijde, mr M. Somers, burgemeester van Hontenisse. (,Er moet een altenatief streekplan komen, met Saeftinge en het Baalhoekkanaal') en ir M. A. Geu ze. erevoorzitter van de ZLM (.Zeg: maar ja tegen het. leven, maar nee tegen dit streekplan') Lijnrecht daar tegenover stond de mening van ir P., Tideman, hoofdingenieur-directeur van staatsbosbeheer voor Zuid-Holland en Zeeland .Planologisch is het Land van Saeftinge geen alternatief voor Ossenisse ten aanzien van industrie vestiging'). De vele bezoekers die tij dens de discussie aan het woord kwa men, toonde een opvallende voorkeur voor het verwerpen van de industrie plannen rondom Ossenisse (.Kan men zich voorstelllen hoe over 25 jaar een bevroren Kloosterzande er uit ziet'). Drs Verburg op 18 januari 1971 in Terneuzen nog pleitend voor zeeha venindustrie bij Ossenisse. legde uit dat hij nu het conceptvoorontwerp streekplan in de openbaarheid is geko men. wat vrijer kan praten over de alternatieven bij het Land van Saef tinge. .Evenzogoed als er aan de noordelijke oever van de Westerschel- de geen lint van industrieën van Vlis- singen tot Biezelingse Ham moet ko men, zal dat hier ook voorkomen moeten worden.' De heer Verburg vond dat Saeftinge beier aansluit op het Baalhoekkanaal (,dat er ongetwijfeld gaat komen').1 Hij motiveerde zijn voorkeur voor industrialisatie van het Land van Saeftinge verder door er op. re wijzen dat de ligging van het gebied beter is met het oog op de koppeling van de; zeehavens aan de Antwerpse industrie- en op de linkerzijde van de Schelde- oever. .Saeftinge opent ook de moge-! lijkheid tot het aanleggen van een; vaste oeververbinding ergens in dei Antwerpse hoek. bij Doel of Kallo. en) dan zou men natuurlijk Saeftinge qua! arbeidsvoorziening ten dele aan Bra bant kunnen 'koppelen', aldus drs Ver burg. Ook het milieu-hygiënische standpunt telde bij econoom Verburg-j ,Ik ben benauwd dat als er tussen Gent en Antwerpen industriële ontwik keling komt, de ruimte in het midden-j gebied van Zeeuwsch-Vlaanderen erg beperkt wordt, en dat midden moet. zoveel mogelijk opengehouden wor den.' [ooruaarde Hij wilde aan de uitvoering van de plannen een duidelijke voorwaarde i verbinden: .Wij moeten ervan over tuigd zijn dat. op dezelfde manter als, wij dat doen. ook Antwerpen zijn, havenplannen- wat meer op de milieu-; factoren gaat afstemmen en niet al-i leen op de pure economische groei'. De heer Verburg pleitte voor een totaal-plan van Nederland en België, waarin de uitbreidingen van Antwer pen en Saeftinge nauwkeur-g staan vermeld De ETI-directeur meende dat de tijcis-, factor die er in het. streekplan ge-j noemd wordt (Ossenisse kan sneler) van de grond komen) niet zo bijzon der belangrijk is. .Het mag wel 1 of 2 jaar langer duren, dat telt in de ontwikkelingen toch niet mee' De heer Verburg betoogde dat de progno ses over de benodigde hoeveelheid grond voor zeehavenindustrie, in de' afgelopen jaren steeds te groot waren' geweest. Hij wilde dan ook uitgaan van een zeehavenindustriegebied, bij Saeftinge van ongeveer 1000 hectare Zie slot pag. 4 kol. 3) I kringen van gemeentebe- l stuuröers wordt verschil- lend geoordeeld over het meepraten tijdens of na de raadsvergadering door he*, t publiek op de bezoekers: n- v—- bune. Sommige bestuurders zijn er vóór. ze vinden het een verrij king van de democratie, er zijn er echter ook. die zich fel tegen deze wijze van inspraak keren. Zo heeft deze week burgemeester Rijnders van Am stelveen duidelijk stelling genomen te gen wat hij .tribunediscussies' noemde. Vermoedelijk werd zijn felle afwijzing mede bepaald door de gebeurtenissen in de Amsterdams? gemeenteraad. Daar bemoeide zich het publiek met tie raadsel iscussies en mede daardoor liep het op een volkomen chaos uit. Nu hoeft niet elk gesprek tussen raad en publiek op een Amsterdamse manier te verlopen, maar dat neemt niet weg dat deze methode weinig verkieslijk is. Er zijn vele nadelen aan verbonden en vrijwel geen voordelen. Toch zijn er ook in Zeeland hier en daar opmerkin gen gemaakt, die er op duiden dat sommige raadsleden niet zo veel be zwaren zien tegen meepraten van het publiek. We geloven dat. ze het bij het verkeerde eind hebben. Met tribunediscussies wordt het paard achter de wagen gespan nen. Het doel van dit soort ge sprekken is nemen we aan om aan de bevolking een vorm van in spraak te geven. Op zichzelf een juist streven: voor een raad kan het bijzon der nuttig zijn zich op de hoogte te stellen van allerlei opvattingen on der de bevolking vóórdat een besluit wordt, genomen. Maar dat behoort niet te gebeuren tijdens of direct na de raadszitting: dan is het al te laat. De procedure van het meespreken door de bevolking moet zich niet tijdens of na de raadsvergadering afspelen, maar geruime tijd ervoor: de procedure, die aan de besluitvorming voorafgaat, moet zo zijn geregeld, dat de publieke tribune er het zwijgen aan kan toe doen omdat de raadsleden alle argu menten al weten. Er is op deze plaats al eens eerder gewezen op de noodza kelijkheid van deze voorbereiding, daar ligt inderdaad de mogelijkheid om tot inspraak te komen. Niet in een gekeuvel tussen raad en een willekeu rig publiek op de tribune. /"Anlangs waren we te gast bij een vereniging van raadsleden en daar hoorden we nog weer een nieuw argument vóór tribunediscussies. Een burgemeester vertelde namelijk, dat er in zijn gemeente verschillen vielen te registreren tussen de oorspronkelijke bevolking en de talrijke) nieuwelin gen. Tussen beide groepen bleken te weinig contacten te bestaan en boven dien waren de plaatselijke politieke afdelingen niet snel geneigd plaatsen in te ruimen in bestuur of op de kan didatenlijst voor de nieuwe inwoners. Uitgaande van deze feitelijke ontwik keling was toen maar besloten om de bevolking gelegenheid te geven na de raadsvergadering opmerkingen te ma ken over het gemeentelijk beleid. De .nieuwkomers' kwamen op die manier ook aan hun t rekken. Strikt genomen gaat hei in een geval als dit met om debatten met de tri bune. maar om een hoorzitting van de raad als geheel. Dat is iets anders dan het verschijnsel, dat we hier aan duidden als .tribunediscussies'. Dat neemt niet weg, dat. deze procedure naar ons gevoel met goed is door dacht: men houdt eer. raadsvergade ring en na afloop gaat men wat me: de bevolking praten om eens te horen hoe zij over allerlei zaken denkt. Waar om dan niet zoals in Zeeland met veel succes gebeurt hoorzittingen over bepaalde onderwerpen georgani seerd? Bijeenkomsten met de burgerij, waar het gemeentebestuur zich een oordeel kan vormen teneinde tot een juist besluit te komen. Er komt in het. hier gesignaleerde geval nog bij, dat. de aanleiding niet deugt: de politieke partij-afdelingen houden immers te weinig rekening met nieuwe inwoners. Die fout moet eerst worden hersteld, er moet voor worden gezorgd, dat elke inwoner van een gemeente zich onder een bepaalde lijst kan scharen. Niet alléén omdat hij de beginselen van de bewuste groepering onderschrijft, maar vooral ook omdat die groep toont er zich scherp van bewust te zijn dat zij er ook voor de .nieuwelin gen' is. Een modern gemeentebestuur be schikt over vele methoden om de opvatting van de bevolking te leren kennen. B en w kunnen hoorzittingen houden. raadscommissies kunnen daartoe besluiten, maar ook in dividuele raadsleden kunnen er veel tóe bijdragen, dat de bestuurden zich bij het bestuur betrokken weten. Daar naast kunnen fracties allerlei stappen ondernemen, voorts ae politieke groe pen. die de kandidatenlijsten samen stellen: zij kunnen hun vertegenwoor digers allerlei materiaal toespelen. En wanneer dan dat hele proces van voor bereiding rond een bepaald voorstel is afgelopen, wanneer raadsleden z:ch hebben doen informeren en de stuk ken uitvoerig hebben bestudeerd, wanneer fracties met. de belangheb benden hebben gesproken, wanneer in voorbereidend commissiewerk alle vóórs en tegens zorgvuldig zijn afge wogen. dan komt de raad uiteindelijk bijeen voor het nemen van een beslis sing. Op dat ogenblik ook behoort de tribune te zwijgen: alle argumenten pro of contra zijn de raad bekend. Wanneer aan nóg met het publiek wordt gedebatteerd is er een gerede kans dat het een Amsterdamse voor stelling wordt. En die is niet in het belang van een redelijk bestuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1