Beernink: nederlagen in senaat KAMER WIL ZELF EEN FORMATEUR NOEMEN am Kerk kampt met te dure restauraties Katholieke straffen milder Staphorst vreest polio-explosie Jeugdige commune in Rotterdam leefde van roof 3 VERDEELDHEID BINNEN PROGRESSIEF AKKOORD Stemmen bij volmacht nu ook door vreemden' chevron met F-310 beter voor boompje beestje mol or (je mensje Grote gebouwen in ontvolkte centra Vrij. GLADHEID EISTE SLACHTOFFERS NEDERLANDSE FORMULE VOOR CONTROLE OP ZENUWGASSEN Gereformeerd kerkbezoek loopt terug OMZICHTIG BELEID BIJ INVESTERING CHEMISCHE INDUSTRIE Maart blijft nog winters VS-senator niet tevreden over contact regering WOENSDAG 3 MAART 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT tADVERTENTIE Verklaring van regering gevraagd (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De tweede kamer beeft dinsdag met grote meer derheid de motie van de KVP'er Kolfschoten aangenomen, waar in zij zichzelf de bevoegdheid toekent direct na de verkiezin gen de koningin een voordracht te doen voor de aanwijzing van een kabinetsformateur. De frac tie van de PvdA stemde in haar geheel voor de motie, D '66 en PPR echter tegen. Conclusie: het progressief akkoord werkt nog niet erg best. De motie kreeg: evenmin steun van de antirevolutionairen Walburg:, Sehakel en De Mooy. Ook de CH U-afgevaar digden jkvr Wttewaal van Stoetwegen en de lieren Van der PeLjl. Diepenhorst en Tolman stemden tegen. Voorts stemden ook de SGP. de groep Harm- sen en de heer Jongeling tegen. De re gering schitterde bij de stemming door afwezigheid. Toch zal zij er niet aan DEN HAAG (ANP) Doordat dins dagmorgen ook de eerste kamer inge stemd heeft met een initiatief ertd- voorstel van het tweede-kamerlid me juffrouw mr E. A. Haars (chu) zal bij de komende kamerverkiezingen op woensdag 28 april de regeling voor het stemmen bij volmacht uitgebreic zijn. Minister mr H. K. J. Beerninl van binnenlandse zaken heeft name lijk toegezegd de op grond van d< wet benodigde besluiten zo snel moge lijk uit te vaardigen. Het initiatief-wetsontwerp werd dooi de eerste kamer aangenomen met 48 stemmen voor en 16 tegen (allen PvdA-senatoren). Door het van kracht worden van het initiatiefwetje zijn er voortaan twee mogelijkheden om bij volmacht te stemmen. De eerste is de bestaande, die op voorstel van mejuf frouw Haars verbeterd is. Iemand, die een ander voor hem wil laten stem men, kan tot veertien dagen voor de verkiezingsdag schriftelijk een bloed of aanverwant in de vierde graad (was tot dusverre in de derde graad), waar deze ook woont in het land, of een huisgenoot (degene, die op het bevolkingsregister op hetzelfde adres staat ingeschreven) aanwijzen om voor hem de stem uit te brengen. Het uitbreiden van de kring van bloedver wanten, die als gevolmachtigde mogen optreden, betekent dat voortaan ook volle neven en nichten hiertoe beho ren. aldus mejuffrouw Haars in een toelichting op haar aanvaarde wets ontwerp. De tweede mogelijkheid, voorgesteld door het tweede-kamerlid, houdt in, dat iedereen voor een ander mag stemmen (er behoeft geen ver wantschap te zijn), mits de volmacht gever en de gevolmachtigde beiden in persoon op het gemeentehuis verschij nen voor het vervullen van de beno digde formaliteiten. kunnen ontkomen haar oordeel over het besluit te geven. De heer Jonge ling heeft cr namelijk schriftelijke vragen over gesteld. Er werden geen stemverklaringen afgelegd. De progressieve groepering stemde ook verdeeld over het voorstel van de heer Kolfschoten om de regering te vragen de nieuwe kamer zo snel mo gelijk na de verkiezingen, die op 28 april worden gehouden, bijeen te roe pen. De heer Kolfschoten, die een ini tiatief-voorstel tot wijziging van het reglement van orde aankondigde, had de elfde mei als datum in het hoofd. D'66 en de heer Jongeling wilden met. dat verzoek echter wachten totdat de regering haar standpunt over de motie heeft kenbaar gemaakt. De GPV'er wees er op dat het de regering is die de nieuwe kamer bijeenroept. Daarom is het van belang te weten hoe zij over i de zaak denkt. Geertsnma De liberale fractieleider mr Geertse- ma zag dat verband niet. Het besluit om de koningin een voordracht te doen ligt er. zei hij. daar kan de re gering geen tittel of jota meer afdoen. Het voorstel-Kolfschoten werd tenslot te aangenomen met de stemmen van D'66, SGP, Boerenpartij, de Groep Harmsen, de heer Jongeling en de heer Gortzak (psp) tegen. LECH Zonnig beeld uit het sneeuwoverdekte Lech am Arl- borg waar de koninklijke fami lie wintersport-vakantie houdt. Koningin Juliana en prinses Bea trix leren prins Johan Friso de eerste wankele schreden op de skies. UTRECHT (ANP) ,Wie koopt) er een kerk voor een gulden? Moet een toch al in financiële zorgen zittende geloofsgemeen schap maar grote bedragen blij ven neertellen voor peperdure restauraties aan grote kerkge bouwen in ontvolkte binnen steden, gebouwen die geen reli gieuze functie meer hebben? Al dat geld kunnen de kerken beter besteden aan zaken waarin de mens centraal staat, zoals missiewerk. De komende 10 jaar moest een stuk kerk sanering op gang komen, maar de kerkelijke (en ook niet-kerkelijke) gemeenschap is daar nog nier rijp voor. Sanering van scholen levert geen problemen op, maar het slopen van een kerk zit de mensen om religieus-psychologische redenen hoog.' Aldus schetst mr B. J. M. Engbersen. adjunct-directeur van het Katholiek Sociaal-Kerkelijk Instituut (kaski), en kele facetten van de .huisvestingspro blemen' waarmee met name de katho lieke en hervormde kerk in ons land worstelen. Door ontvolking van de binnensteden, verminderd kerkbezoek vooral in de steden en om bouwtech nische redenen worden de laatste ja ren steeds meer kerkgebouwen geslo ten. Ze worden soms verkocht en/of gesloopt. Al dan niet na een periode van verval. Bij de hervormde kerken ringen sinds 1950, 10 van de circa 40 monumentale kerkgebouwen dicht. Bij de R-K Kerk werden sinds 1968 toen kwam d- doorstroming van centrum naar buitenwijk pas goed op gang ongeveer 20 kerken aan hun liturgi sche bestemming onttrokken, eerstkomende jaren zal zeker eenzelf de aantal kerken op non-actief' wor den gesteld. nieuw Bij de Gereformeerde Kerken speelt het restauratieproblcem veel minder een rol. De h«*r J. A. Harms, direc teur van het bureau kerkopbouw van de Gereformeerde Kerken: .Onze oud ste kerken stammen uit de 19e eeuw. Ons bezit is dus vrij nieuw. Boven dien hebben we nauwelijks kerkbezit -i oude binnensteden, uitzonderingen als Amsterdam en Rotterdam daarge laten. Het ontvolkingsprobleem spitst zich bij ons meer toe op het platteland. De kerkrestauratie kost inclusief over heidssubsidies vele miljoenen. Bekend voorbeeld is de al jaren durende res tauratie van de Nieuwe-Kerk in Am sterdam. In 1960 waren de kosten geraamd op 10 miljoen. In 1966 was da' bedrag opgelopen tot 22 miljoen en momenteel wordt de restauratie begroot op 30 miljoen. De R-K Kerk. die voor maar liefst 24 miljoen aan restauraties op stapel heeft staan, kent nog een probleem apart. Zij zit, in tegenstelling tot de andere kerken, opgescheept met 300 tot 400 enorme neo-gotische en -barokke kerken tot midden vorige, begin deze eeuw. Deze kerken, zijn bijna allemaal aan een ingrijpende restauratie toe. vallen merendeel echter niet onder monumentenzorg en dus geeft de overheid geen restauratiesubsidie. Internationaal onderzoek bepleit naar zeevervuiling ROME (RTR) Geleerden heb ben dinsdag op een bijeenkomst in Rome een onmiddellijk on derzoek bepleit naar de vervui ling van Oostzee, Noordzee en Pucet Saund (een baai tussen W'esLCanada en de VS). Zo'n onderzoek zou de aanloop moe ten vormen tot wereldomvatten de maatregelen tegen de veront reiniging der oceanen. De drie voornoemde gebieden werden gekozen omdat ze ver schillende kenmerken vertonen. Puget. Sound is, in tegenstelling tot de andere twee, niet in ernstige mate vervuild. De geleerden, twintig in getal, waren afkomstig uit Amerika, Rusland, Engeland, Canada, Nederland en Noorwegen. Zij vertegenwoordigden zes inter gouvernementele bureaus en de VN. Het onderzoek als door hen bepleit zou moeten worden uitgevoerd door zeelaboratoria en speciaal uitgeruste schepen van de landen die aan de drie gebieden grenzen en gecoördi neerd door de intergouverne mentele oceanografische com missie in Parijs. UTRECHT (ANP) De Utrechtse politie heeft maandag de 21-jarige ver tegenwoordiger T. uit Utrecht aange houden. De man wordt ervan ver dacht met zijn auto in de nacht van 20 op 21 februari een Utrechts echt paar te hebben aangereden en daarna te zijn doorgereden. Volgens de politie heeft hij bekend. VATICAANSTAD (AFP) Priesters, die trouwen en gelovigen die hun gemengd huwelijk door niet r-k gees-: telijken laten inzegenen, zullen voort-1 aan niet meer automatisch geëxcom-| municeerd zijn. Dit blijkt uit het nieu. we kerkelijke wetboek, dat na tien jaar arbeid binnenkort zal worden gepubliceerd. Van betrouwbare Vaticaanse zijde is meegedeeld dat het systeem van straf maatregelen. dat eeuwen gegolden heeft, grondig is herzien. Straffen is niet, meer het doel van het nieuwe systeem, maar genezen. Men wil de waardigheid en de rechten van de menselijke persoon beter tot hun recht laten komen. Ook zij die wer-j ken van afvalligen, ketters en scheur makers lezen. lid zijn geworden van een vrijmetselaarsloge of zich kerke lijke goederen hebben toegeëigend, zullen niet meer automatisch geëx communiceerd zijn. (Excommunicatie betekent vooral bui tengesloten zijn van de gemeenschap der gelovigen en van de sacramen ten). Op grond van de nieuwe bepalin gen valt .amnestie' te verwachten voor de meeste mensen, die in het verleden geëxcommuniceerd zijn, mo gelijk zelfs voor de grote hervormers als Luther en Calvijn. Een dergelijke amnestie zou ongetwijfeld het streven naar oecumene bevorderen. De gevreesde verklaring over eerver lies verdwijnt. Excommunicatie zal voortaan maar zelden voorkomen en onderhevig zijn aan een speciale procedure waarbij de betrokken bisschop moet worden in geschakeld. Excommunicatie zal nooit meer automatisch geschieden en be roep hiertegen is mogelijk. Geëxcom- municeerden zullen voortaan aflaten kunnen verdienen, ja zelfs in stervens gevaar de absolutie kunnen krijgen. Zij hebben recht op een kerkelijke begrafenis en de straf zal de dode niet meer ,in zijn graf achtervolgen.' DEN HAAG (ANP) De gladheid van de wegen door de maartse sneeuw heeft dinsdag verscheidene do delijke verkeersongevallen veroor zaakt. Op de Vondelingenweg in Rotterdam raakte een personenauto in een slip, maakte een halve draai en kwam frontaal in botsing met een tegemoet komende Hierbij kwam een inzit tende van de auto, de 56-jarige me vrouw A. N. Verschuur-Groeneweg uit Woudrichem om het leven. Drie slippartijen deden zich in het begin van deze avond voor in het oosten van het land. In Oldebroek op de Zuiderzeestraatweg slipte een per sonenauto. die uit de richting Zwolle kwam, tijdens het links voorsorteren. Een wagen die van de andere kant kwam reed frontaal tegen deze auto op. De bestuurster van de voorsorte rende auto, de 58-jarige mevrouw Lei- poldt uit Wezep werd gedood. In 's-Heerenberg gleed de auto van de 33-jarige A. H. Roos uit Herwen en Aerdt van de weg en kwam tegen boom terecht. De heer Roos overleed ter plaatse. In Nijmegen slipte de 51- jarige H. Lotterink uit die plaats met zijn auto tegen een tegemoetkomende bulldozer. Hij en zijn 15-jarige zoon Rob moesten met zeer ernstige ver wondingen in een ziekenhuis in Nij megen worden opgenomen. De vader overleed daar kort na aankomst, voor het leven van zijn zoon wordt vreesd. "Verblinding door de vallende sneeuw was' volgens de politie de vermoedelij ke oorzaak dat in Ambt Delden een bromfietser op de linkerhelft van de Oude Postweg terechtkwam en fron taal tegen een personenauto botste. Hij en zijn verloofde, die op de duozit zat. werden over de wagen geslingerd. De duopassagiere, de 16-jarige mejuf frouw A. M. Dijksen uit Goor. was op slag dood. De jongen werd licht wond. Slot van pagina 1 spreiding van kernwapens en. on langs, het verbod op het gebruik van kernwapens op de zeebodem. Het overleg spitst zich nu toe op het gebruik van chemische-bacteriologi- sche wapens, en het Nederlandse voorstel is hier een onderdeel van. Nederland sluit zich in dit verband aan bij het Britse voorstel om in eerste instantie te komen tot een algeheel verbod van bacteriologische wapens. Dit is een haalbare kaart, omdat zowel Amerika als de Sowjet- Unie er overtuigd van zijn dat deze wapens te gevaarlijk zijn, zelfs als vergeldingsmiddel. Industriële geheimen Heel anders ligt dit bij de chemische wapens. Het is met name erg moeilijk om te bepalen welke chemische stof fen uilsluitend een militaire toepas sing hebben en welke ook een volko men gewettigde vreedzame toepassing hebben zoals bijvoorbeeld in de me dische wereld. Bovendien spelen hier. bij een belangrijke rol de inspectie mogelijkheden: weinig landen stellen er prijs op hun industriële geheimen prijs te geven, zelfs ten behoeve van de wereldvrede. In dit verband speelt het Nederlandse voorstel een belangrijke rol. Zenuw gas kent geen commerciële toepassin gen. En toch is het moeilijk om eer. complete opsomming te geven van alle chemische produkten die verbo den zouden moeten worden zonder ook produkten op te nemen die een belangrijke commerciële toepassing hebben. Het Nederlandse voorstel be vat een formule 1 aarin al deze chemi sche produkten alleen voorkomen voorzover ze inderdaad met zenuwgas verband kunnen houden, MINISTER: MOTIEF VOOR WEIGEREN WERKKAMP GEHANDICAPTEN ONJUIST DEN HAAG (ANP) Als het Inder daad zo is, dat de directie van de volkshogeschool 't Oldorp te Uithui zen een werkkamp van veertien ge handicapte kinderen uit Den Bosch geweigerd heeft, omdat zij de bevol king van Uithuizen niet wilde confron teren met de aanblik van die kinde ren, dan is dat motief onjuist. Het gaat hier immers, aldus minister dr M. A. M. Klompé van erm in haar antwoord op schriftelijke vragen van het kamerlid mr J. N. Scholten (arp), om een van rijkswege gesubsidieerd internaat voor vormingswerk en in de subsidieregeling zijn bepalingen opge nomen over de openheid. Meegedeeld wordt dat met het bestuur van de volkshogeschool contact wordt opge nomen. AMSTERDAM (ANP) In de laatste tien jaren is het gereformeerd kerkbe zoek sterk gedaald. De daling zet zich voort en alle gegevens wijzen erop dat dit een zich versnellend proces is. Dit zijn de voornaamste conclusies uit het rapport .kerkbezoek' dat het insti tuut voor praktische theologie aan de vrije universiteit in Amsterdam heeft j samengesteld. Het kerkbezoek blijkt in verschillende l situaties nogal uiteen te lopen. In heti westen en het zuiden van Nederland is dit beduidend lager dan in het noorden, het oosten en het zuidwes ten. Naarmate de gemeente groter is, is het kerkbezoek geringer. Tevens blijkt dat jongeren minder naar de kerk gaan dan ouderen. Geen behoefte en geen instemming, dan wel ergernis zijn de redenen van circa 50 procent van de ondervraagde gereformeerde kerkgangers voor het geringe bezoek, Een deel van de mensen heeft een alternatief voor de kerkdienst, zo blijkt uit het rapport. VNCl is beducht voor luchthartige regulering' DEN HAAG (ANP) De chemische Industrie in Nederland wil niet dat er op een luchthartige manier wordt ge sproken over bedrijfstakgewljzc regu lering van de investeringen, zo zegt de vereniging van de Nederlandse chemi sche industrie in haar orgaan naar aanleiding van de verwijten van vak- verenigingskant. dat het bedrijfsleven veel te veel zou hebben geïnvesteerd en naar aanleiding van het pleidooi voor selectief regionaal investeringv beleid, dat het blad .Economlsch-SU- tlstlsche Berichten' onlangs heeft ge houden. De chemische industire zou ervoor willen pleiten dat in een zo belangrij ke materie de discussie niet op ver wijtende of beschuldigende toon wordt gevoerd, maar dat alleen zake lijke argumenten worden gebezigd. In het algemeen, zo meent de chemische industrie, is in het investeringsbeleid omzichtigheid geboden. Door grotere spanning tussen opbrengsten en kos ten is er kans, dat de lnvesteringsge- nelgdheid in de chemische industrie en in alle andere industrieën zal ver minderen. In deze omstandigheden zullen nieuwe investeringsmaatregelen afgezien van principiële bezwaren zeer zorgvuldig moeten worden bezien, vooral als zij extra beperkin gen gaan opleggen. De uitwerking er van zou wel eens zo hard kunnen doorslaan, dat er weer hard geroepen gaat worden om investeringsstimule ring; een heilloze stop-go-politiek zou dan het gevolg zijn, aldus de vereni ging van de Nederlandse chemisch® industrie. Iets meer dan helft inwoners ingeënt STAPHORST (GPD) Angst en onzekerheid houden het streng en rechtzinnige Stap horst in hun greep, nu vrijwel zeker is dat het dorp is getrof fen door een vrij ernstige ex plosie van kinderverlamming. Slechts iets meer dan de helft van de bevolking is ingeënt te gen polio en met de Overijsselse gemeente Rijssen ligt Staphorst daarmee ver beneden het pro vinciaal gemiddelde van 90 pro cent. De bevolking vreest, dat de ziekte daardoor hard toe zal slaan. Er zijn nu 9 gevallen gemeld, maar nie mand van de medici kan met zeker heid zeggen, dat het hierbij blijft. Van de negen patiënten kinderen in de leeftijd van vier tot zeventien jaar liggen er vier met verlam mingsverschijnselen in ziekenhuizen in Groningen, Zwolle en Meppel. Geen van de negen is ooit ingeënt tegen po lio. Vandaag (woensdag) zullen de resul- ROTTERDAM (GPD) Dertig verdachten en 169 opgeloste mis drijven zijn het resultaat van een drie maanden durend onderzoek van de Rotterdamse kinderpolitie op de linker Maasoever. .Rotter dam en omgeving', aldus het politierapport, ,zijn verlost van een geduchte roversbende'. De sneeuwbal kwam aan het rollen vorig jaar november in Alphen aan de Rijn met de arrestatie van drie jongens van 16 tot 19 jaar die bezig waren een flesje melk en een flesje room te stelen. Het bleek na maanden van onderzoek dat zij ter plaatse, samen met 1" andere jongens, de afgelopen 7 maanden vele diefstal len hadden gepleegd. De daders (17 tot 27 jaar oud) kwamen uit een in een gekraakt pand in de Rot terdamse Boomgaardstraat levende commune, die. aldus het politierapport, .zon der beroep, met roven de kost verdiende om in de commune te kunnen blijven leven en de dag doorbrachten met slenteren en stickies roken in het bewuste pand. Zij schuwden geen enkele misdaad'. De 169 inbraken en misdrijven werden gepleegd in benzinestations, scholen, jeugdcentra, café's, fabrieken, winkels en apotheken. De strooptochten strekten zich uit tot in Oostvoome. Bergen op Zoom, Dordrecht, Den Bosch, Utrech*, Schiedam, Vlissingen, Capelle aan de IJssel en Antwerpen. Enkele grote inbraken pleegde men in een radiozaak aan de Beyerlandselaan. waar voor negenduizend gulden aan radio's en televisietoestellen werd gestolen en bij een juwelier aan de Sliedrechtsestraat waar een tableau ringen (waarde ongeveer 2 000 guldenwerd gestolen. De totale buit schat men op ongeveer 70.000 gulden. taten bekend worden van het labora toriumonderzoek naar de veroorzaker van de ziekte. Blijkt het één van de drie poliovirussen te zijn, dan wordt vrijdag begonnen met een massale in entingsactie. De geneeskundige in- Overijssel treft daarvoor nu reeds de nodigge voorbereidingen. Ingevroren vaccin wordt ontdooid, zodat onmid dellijk met de actie kan worden be gonnen. Drieduizend kinderen van 0 tot 18 jaar zullen dan een suikerklon tje met een druppeltje vaccin moeten slikken. Volgens de doktoren Bijkerk en Land heer moet men ervan uitgaan dat het uitbreken van een polio-explosie in het dorp zeker verband houdt met de op religieuze gronden gebaseerde te genzin van een groot deel van de bevolking om zich te laten vaccineren. Overigens is het volgens burgemeester P. A. Nawijn 25 jaar geleden, dat zijn gemeente voor het laatst werd getrof fen door een polio-explosie. Een Staphorster, die zijn naam niet genoemd wil zien. wijst daar ook op. 3e ziet hier nu nog de mensen lopen die daarvan de gevolgen dragen. Ik hoop dat het deze keer wat mee zal vallen. Kinderverlamming is een vre selijke ziekte. Ik moet er niet aan denken, wat er hier zou kunnen ge beuren'. Hij neemt het dat deel van zijn mede- Staphorsters dat zich niet wil laten inenten kwalijk dat zij door deze houding anderen in gevaar brengen. ,Wat geeft het nou, zo'n prik. En als je bijbels wilt denken, dan kun je er toch van uitgaan dat je moet profite ren van de zegeningen van de medis che wetenschap die God heeft gege ven. Wanneer je dat niet doet, dan doe je tekort aan je eigen verant woordelijkheid tegenover je menselijk leven en tegenover je medemensen'. Ook burgemeester Nawijn zou het betreuren, indien niet iedereen eind deze week zal voldoen aan de oproep tot massale vaccinatie. Wanneer die oproep tenminste de deur uit moet. want zelfs dat staat nog niet helemaal vast. .Vorig jaar werd nog ongeveer 40 procent van de kinderen niet in geënt', zegt hij- -De meeste ouders hebben religieuze bezwaren, maar ik hoop dat ze nu allemaal met hun kinderen zullen komen. Pas dan kun nen we de ziekte werkelijk effectief en snel bestrijden. De bevolking kan echter niet worden verplicht zich in het belang van de volksgezondheid te laten inenten'. Overigens verwacht de burgemeester niet. dat er veel principiële bezwaren zullen zijn tegen het nemen van een suikerklontje met vaccin. Slot van pagina 1 Het andere deel van de fractie bleef echter bezwaar maken doordat mi nister Beernink niet duidelijk had ont kend dat er twee uitleggingen mogelijk zijn. Ook de AR. CHU en VVD vielen over dit punt. Minister Beernink verontschuldigde zich door te stellen dat hij het inder tijd had betreurd dat de tweede ka mer het amendement-Wiegel had aan genomen. omdat veel van de aantrek kelijkheid van het wetsontwerp verlu- ren zou gaan. Droevig .Ik vind het natuurlijk diep droevig dat het wetsontwerp is verworpen', al dus het kamerlid Wiegel. .Met name omdat de minister in de tweede kamer zich niet duidelijk tegen mijn amende ment heeft uitgesproken' De bezwaren van de heer Beernink bestonden toen voornamelijk uit een koppeling van de grondwet aan het civielrecht (burger lijk wetboek) en tegen de mogelijk heid dat ook 18-jarigen gekozen zou-' den kunnen worden indien de meer derjarigheidsleeftijd in het burgerlijk wetboek zou worden verlaagd tot 18 jaar. De heer Wiegel wijst, erop dat ook de staatscommissie Cals/Donner een koppeling heeft voorgesteld met de meerderjarige leeftijd, zonder dat daarbij sprake is van gehuwden die jonger zijn dan 21 jaar. .Het feit dat mr Van den Bergh prof. Troostwijk (resp. tweede- en eer ste-kamerlid voor de PvdA), die beiden deskundigen bij uitstek zijn op dit ge bied, zicli bij mijn interpretatie heb ben aangesloten evenals de minister van justitie, heeft mij de overtuiging gegeven dat de eerste kamer alleen tegenstemde omdat de minister van binnenlandse zaken niet duidelijk heeft kunnen maken dat hij zich kan scha ren achter al die deskundigen*. Het kamerlid Wiegel vond voorts dat het duidelijk een nederlaag van minis ter Beernink is geweest en niet van| hem zelf .Mijn oordeel wordt niet aan getast door bij uitstek deskundigen in de regering en het parlement', aldus de heer Wiegel, die erop wees dat ook hij zelf een ambtenaar van justitie in de arm had genomen voor het opstel len van het amendement. De consequentie van het verwerpen van het. voorstel is. dat bij de komende verkiezingen van de provinciale staten en gemeenteraden in 1974 nog steeds de minimumleeftijd van 25 en 23 jaar zal gelden om lid te mogen worden. Aangezien het bier een grondwetswijzi ging betreft, zal pas vier jaar later in 1978 voor het eerst sprake kun nen zijn van een lagere leeftijd voor het passief kiesrecht aangezien eerst na de kamerverkiezingen in 1975 de grondwet opnieuw gewijwzigd zal kun nen worden. Voorkeur slem Ook het voorstel van minister Beer nink om de kieswet zodanig te veran-i deren dat de invloed van de voorkeur-1 stem wordt vergroot, kon geen genade: vinden in de ogen van de senaat. Met 23 stemmen voor en 41 stemmen tegen i werd het voorstel verworpen. Het be langrijkste bezwaar, zo was vorige week reeds duidelijk geworden, lag in de mogelijkheid dat bij voorkeurstem men gekozen kandidaat onmiddellijk zou worden benoemd na de lijsttrek ker wat betekent dat de te veel uitge brachte stemmen op de lijsttrekker niet onmiddellijk worden overgebracht naar de volgende kandidaten. Volgens de heer Wiegel heeft de eerste kamer ook hiermee haar bezwaren te gen minister Beernink laten blijken. Hij wees er daarbij op dat de bewinds man in de tweede kamer de verdedi ging tegen de bezwaren van mr Van den Bergh (pvda) niet zelf op zich had genomen, maar had overgelaten aan hem en de heer Van Thijn (pvda). De eerste kamer meent dat dat niet zomaar kan gaan', aldus de heer Wie gel. .dat wordt dan altijd afgewezen Daarom vind ik het een nederlaag van Beernink'. (Van onze weerkundige medewerker) GPD Een front dat gistermor gen met sneeuw Zeeland bereikte, breidde zich overdag verder naar onze oostgrens uit. In het kustge bied draaide de wind later naar west tot noordwest, met tijdelijk aanvoer van iets zachtere lucht. In het binnenland zou de koude lucht met vorst zich handhaven en zich Later weer over het hele land uitbreiden. Gisteravond werd plaatselijk in het westen en midden van het land 5 tot 6 centimeter sneeuw gemeten. Een nieuw Iiogedrukcentrum is boven Engeland tot ontwikkeling geko men. Het blijft de komende da gen overwegend winters met in de nacht voornamelijk lichte vorst, enkele verspreide sneeuwbuitjes en gevaar voor gladde wegen. In Scandinavië blijft het nog streng vriezen. Belangrijk zachte re lucht zal waarschijnlijk deze week nog niet tot ons land door dringen. WASHINGTON (RTR) —De Amerl- kaanse democratische senator Stuart Symington heeft dinsdag gedreigd de gelden voor de nationale veiligheids raad te besnoeien, als de regerings functionarissen niet meer bereidheid tonen voor het congres te getuigen. Symington, die lid van de senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen is. oefende kritiek uit op de onwillig heid van deze functionarissen, de poli tiek van de regering uiteen te zetten voor de congrescommissies voor bui- ten- en binnenlandse aangelegenheden. De senator zei dat dr Henry Kissin ger, de adviseur van Nixon voor bui tenlandse vraagstukken, waarschijn lijk de machtigste man in het kabinet is. Hij weigert echter constant de politiek van de regering in het con gres duidelijk te maken, aldus Sy mington. Dit gebrek aan communicatie met de huidige architect van onze buitenland se politiek, heeft de betekenis van de commissie voor buitenlandse aangele genheden in ernstige mate verminderd en belemmert de senaat in de vervul ling van zijn in de grondwet vastge legde adviserende en goedkeurende taak', aldus de senator. Hij drong erop aan dat het congres alle aanvra ger. om fondsen grondig onderzoekt in het bijzonder die voor de buiten landse politiek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 3