Sportvaria extiA GROEDENSE SCHOOL BETAALDE AUDIO VISUEEL MATERIAAL UIT EIGEN MIDDELEN ZWEEFVLIEGERS ZOEKEN EEN STUKJE WEILAND MET MOGELIJKHEDEN ONDERWIJSSYSTEEM VAN .OUD-PAPIER' HOOFD WIERSMA: ,HET BEVORDERT ZELFSTANDIGHEID' PUBLICITEITS- MAN VERMEULEN VAN DE EZAC: THE CONCORDS', GOED VOOR ALLE STIJLEN MUZIEK WOENSDAG 3 MAART 1971 GROEDE Vindingrijkheid, persoonlijke belangstelling en een overmaat aan werklust bij de onderwijskrachten komen in de meeste gevallen de school en dus de leerlingen ten goede. Bij voorbeeld als een lagere school financieel niet draagkrachtig ge noeg is om bepaald onderwijsmateriaal aan te schaffen en het tóch wil toepassen. Dan kunnen de drie genoemde eigenschappen in de praktijk van onschatbare waarde zijn. De christelijk nationale school te Groede. tweeklassig en nogal arm aan leerlingen, is typisch zo'n school, waarvan de hoofdonderwij zer kost wat kost de nieuwste ont wikkelingen in het lagere onderwijs op de voet wil volgen. Zowel theore tisch als praktisch. Wat dat laatste betreft is meestal het geld een strui kelblok voor hem geweest om effec tief gevolg te kunnen geven aan de nieuwe leermethoden, met name aan het audio-visuele onderwijssysteem, waarvan het hoofd G. Wiersma een groot voorstander Is. De gemeentelijke subsidie schiet over het algemeen te kort om alle attributen en apparatuur, nodig voor dit systeem, te kunnen bekostigen. Toch is het de heer Wiersma. in de zes jaar dat hij verbonden is aan deze school, successievelijk gelukt een audio visueel leerplannetje voor de drie hoogste klassen samen te stellen. Oud papier was de enige bron van inkomsten, waaruit hij op gezette tijden de gewenste hulpmid delen voor audio-visueel onderwijs, zoals televisie, projector, bandrecor der met koptelefoons, verduiste ringsgordijnen, film, bEuid- en platen materiaal, kon betalen. Niet weinig trots zegt de hieer Wiersma nu ook: ,Het is misschien bout gezegd. Meni ge plattelandsschool is beter geoutil leerd dan een stadsschool'. Hij drukt zich opzettelijk wat generali serend uit, omdat, vertelt hij, er meer scholen in Zeeuwsch-Vlaande- ren te vinden zijn die op eigen wijze aan een .audio-visuele outfit' komen. MECHANISCH LESGEVEN Behalve het feit. dat het audio-visue le onderwijssysteem een indringende manier van lesgeven is, levert het voor de heer Wiersma nog een extra voordeel op. Regelmatig kan hij zich, terwijl één van de drie klassen zich voor een mechanische les in het afgeschotte gedeelte heeft terugge trokken, wat meer concentreren op de overgebleven klassen. .Noodge dwongen zitten we met drie kalen der leeftijden bij elkaar', zegt hoo> onderwijzer Wiersma. Deze toestand brengt volgens hem negatieve en. positieve aspecten met zich mee. Hoe voegt er evenwel aan toe, dat, hoewel het een zware opgaaf is drie klassen gelijktijdig te onderwijzen, vooral de positieve factoren op den duur de overhand krijgen en dat ze in een later stadium hun vruchten zullen afwerpen: JDe leerlingen leren zelfstandig werken en studeren'. Het audio-visuele leersysteem is een mid del, dat de zelfstandigheid bij de leerlingen bevordert, aldus de heer Wiersma. Hij noemt drie klassen ineen ook bepaald geen gebrekkige noch onhoudbare toestand. .Het zo geheten Jena-plan stuurt er zelfs r aan. Dit plan is afkomstig van een professor, die dit systeem in 192" De .bovenbouw' van meester Wiersma aan de universiteit van Jena heeft uitgewerkt. Deze man spreekt van stamgroepen, bestaande uit drie klassen. Dus je kan zeggen: eer onder- en een bovenbouw op de lagere school. Hierdoor ontstaat, zo als die prof dat noemt, een flexibel onderwijs'. Een kind uit de zesde klas kan bijvoorbeeld op een gege ven moment een kind van de vierde helpen. In elk geval leren de kinde ren volgens hem veel zelfstandiger werken. In feite is een dergelijke ontwikkeling op mijn school al lang aan de gang. Ik probeer de leerlin gen in de loop van de drie jaar da' ik ze bij me heb. tot volledig zelf standige wezentjes te maken'. MATERIAAL Het materiaal voor het audio-visuel< gedeelte van zijn onderwijsprogram ma heeft hoofdonderwijzer Wiersma aan kunnen kopen door er ,oud papierhandel in het groot' op na te houden. We waren er toevallig oog getuige van dat er een vrachtauto nodig was om de ladingen oude kranten uit 'de garage achter het huis van de heer Wiersma weg te halen. Van het daarmee verdiende geld heeft hij onder meer een band recorder gekocht. Een technische vriend heeft op dit apparaat tien koptelefoons aangesloten. Jiet zijn ti.n paar oorschelpen, die op tanks worden gebruikt. Voor weinig geld hebben we ze bij Lov. Lap op de kop getikt', vertelt de heer Wiersma. Na schooltijd zit de hoofdonderwij zer bandjes met aardrijkskundeles sen in te spreken. Over Noorwegen, gordijnen dicht en nemen plaats op Engeland maar ook over de vader landse provincies. Onder de lesuren kan het dan gemakkelijk gebeuren dat hoofdonderwijzer Wiersma zegt: .Klas zes gaat aardrijkskunde doen'. Zes meisjes en één jongen stappen uit hun bank, trekken de groer .Merckx wint dit jaar z'n derde Tour, Wagtmans wordt tweede. Van Springel derde. Van den Bossche vierde en misschien Zilioli wel vijfde'. Deze woorden zijn vsm wereldkampioen Jempi Monseré, toen hem werd gevraagd hoe hij dacht over het inmiddels begonnen seizoen 1971. Men weet dat Jempi Monseré evenals z'n grote vriend Roger de Vlaminck een grapjas is maar dat neemt niet weg dat het toch de situatie van vandaag tekent. Als de concurrentie straks niet opgewassen zal blijken te zijn tegen de enorme overmacht van het Italiaanse merk Molteni. dan wint de Merckx- groep inderdaad alles wat er dit jaar te winnen valt. Dat de eerste vijf plaatsen van het tour-eindklassement 1971 door Moltini-renners zullen worden bezet, geloven we niet maar ploegbaas Lomme Driessens is handig genoeg om een paar sterke renners als Wagtmans. Van den Bossche en Van Springel bij de hand te houden voor het geval Merckx mocht valleh, ziek worden of anderszins faalt Zal er dan niemand opgewassen zijn tegen het geweld van de Molteni's? Wij geloven van niet. anderen menen van wel en noemen dan in de eerste plaats de .Plandriëns' van Brik Schotte. In een optimistische bui noemde men ons ook nog de .tapijtploeg' van Kees Pellenaers, die wel eens een spaak in het wiel van Merckx en de zijnen zou kunnen steken. In de eerste plaats de Flandria-Mars formatie. Als die ploeg bijeen blijf! dan zullen ze over een paar jaar inderdaad capabel zijn om de Merckx hegemonie te breken. Daarvoor staat de kwaliteit van Monseré, Zoetemelk Roger en Eric de Vlaminck. Eric Leman, aangevuld met Jongens als Tabak, Bravenboer. Dolman borg. Maar op het ogenblik zijn ze er nog te jong en nog niet rijp voor. Kijk, het eerstgenoemde vijftal is stuk voor stuk in staat een klassieker te winnen en het zou me erg tegen vallen als ze dat niet deden, omdat, ze in een ééndaagskoers alles kunnen geven. Maar voor de grote rittenkoersen zijn ze wellicht op Joop Zoetemelk na nog niet klaar Ze zijn op dat gebied nog te speels, gooien er te vlug met de pet naar als ze een forse tegenvaller hebben moeten incasseren, kortom ze zijn nog te ongeduldig voor het langdurige rittenwerk waar ook nog het nodige reekn- en hersenwerk aan te pas komt. Nogmaals, Joop Zoetemelk kan het wel maar wist verleden jaar niet hoe sterk hij in feite wel was. En och, als je van amateur over gaat naar de profrijen en je ziet kans om in de tour meteen tweede te worden, dan voel je je al een grootheid en een kampioen. En ergens wel terecht. Wat de Pellenaarsploeg betreft, daar hebben we tot nu toe nog geen grote verwachtingen van. Maar als je de namen ziet- van het eerste twaalfal (Benjamins, Duyndam, Harings, Holst, Karstens, Krekels, Prinsen, Rent meester, Schepers, Stevens, Van Beers en Van Katwijk) dan lijkt het ons met onmogelijk dat Pellenaers met hen de taktiek gaat uitproberen waarmee hij in het begin van de vijftiger jaren zo'n succes had. We bedoelen het vrijbuiteren, waarmee hij tal van ploegen de schrik op het hart joeg. Maar waarmee hij financieel ook sjacherde en marchandeerde tot op (en over?) de grens van het toelaatbare. In de kleine rittenkoersen en de klassiekers zal met de tapijtmannen rekening gehouden dienen te worden, voor de eindprijzen in de Tour vormen ze geen gevaar voor Molteni. Inmiddels is ook bij het crossen één vaste voorspelling wél (Eric de Vlaminck) en één (Gertie Wildeboer) niet uitgekomen. Het was daar in Apeldoorn een zonnige en zegerijke dag voor onze zuiderburen. Maar het zijn dan ook de beste crossers van de hele wereld. Inmiddels heeft Eddy Merckx in de eerste de beste etappe van de Ronde van Sardinië al laten zien dat het hem ook dit seizoen volle ernst is met zijn metier. Jammer dat Thomas Petterson al meteen een ersntlge val maakte en z'n elleboog brak. Z'n broer Gosta stond maandag achter Merckx op de tweede plaats. Ton Visser trok met z'n ploeg naar de Levante waar Peter Kisner zondag zowaar de laatste etappe won. In het eindklassementeindigde Matje Gerrits op de 10e plaats, 16 Van der Vleuten en 19 Ottenbros. Rodriquez werd eindoverwinnaar. De Belg Verbeek heeft inmiddels z'n derde zegepraal aan de boorden van de Azurenkust binnen. Het Belgische ministerie van cultuur streeft er nog steeds naar de voorbereidingen voor de Olympische Spelen te Munchen (voor amateur-renners) in handen te geven van Rik van Looy. De vraag is of Rik er zelf voldoende tijd voor heeft. Z'n manege vergt een hoop tijd van hem, terwijl hij daarnaast, vele uren per dag besteed aan het voorzitter schap van de voetbalclub Herenthals. In betrekkelijk korte tijd is deze club van de laatste plaats op de ranglijst opgeklommen naar het midden. Men ziet. wat een voorzitter al niet kan doen. Vandaag start in Groningen de laatste zesdaagse van dit winterseizoen. De deelnemers: Post - Pfenninger. Bugdahl - Kemper. Duyndam - Pijnen, Verschueren - Gilmore. Loeveseyn - Peffgen, Simes - Mount ford. Karstens - Fritz, Hill - Van der Lans. Stam - Koel, De Wit - Bravenboer. Er wordt ook een toekomstzesdaagse voor amateurs verreden. aka. Lesmachinist Wim Marijs krukjes langs een lange tafel. De 11- jarige Wim Marijs is de lesmachi nist, Via de koptelefoons krijgen de leerlingen van meester Wiersma uit gebreide tekst en uitleg over Noor wegen. Op het doek worden bijpas sende illustraties, een Fibofilmstrip, groot in het beeld gebracht. Bij .ping' weet Wim dat het volgende beeldje voor de lens geschoven moet worden. Aandachtig luisteren en kij ken de leerlingen. Intussen geeft meester Wiersma Jive' les aan de vierde en de vijfde. ZANG Ook de NOT-uit,zendingen slaat de .bovenbouw' van de Groedense school niet over. Op één van de kasten staat een .oudpapieren' toe stel. Zelfs het zingen gaat volgens de nieuwste methode: eerst goed luiste ren naar een voorbeeldig koor op de plaat, daarna zingen de leerlingen zelf, met orkestbegeleiding. Wiers ma: .Dit zijn ontzettend leuke plaat jes van Bennie-Vreden-produkties. Eén kant bestaat uit twee helften. Een nummertje met koor en orkest en het zelfde nummertje alleen door orkest, zodat wij kunnen inzingen'. De leerlingen van meester Wiersma zijn heel enthousiast en beginnen meteen te neuriën, als ze horen dat ze .Zingen met Bach' mogen zingen. Ter verlevendiging van de zangkwali teiten krijgen sommigen een Carl Orff-instrumentje in de hand om leuke passages met enig tam-tam te accentueren. Hoofdonderwijzer Wiersma: .Eigenlijk is het geen zangles. Maar dat is niet erg, het belangrijkste is de blijheid die je losmaakt. Wil je wel geloven, dat ik zelf altijd op die muziek sta mee te swingen. Dat is audio-visuele bele ring'. IJZENDI.IKE ,De Zeeuws-Vlaamse zweef vliegclub stelt alles in het werk om het vliegen door te laten gaan. Mocht het veld tussen Hulst en Graauw definitief niet doorgaan, dan staan we als zweefvlie gers gewoon op straat. Momenteel is de EZAC bezig contacten te leggen om desnoods elders in Zeeuwsch-Vlaanderen een veld te krijgen. We hopen op de medewerking van allerlei instanties om een nieuw veld te krijgen, want het zou toch bijzonder jammer zijn als deze recreatieve mogelijkheid weg valt. Een mogelijkheid die in de rest van Nederland wel kan bestaan. Daarom wil ik eigenlijk een oproep, een bede. een verzoek tot iedereen richten om de EZAC op welke manier dan ook te helpen. Dit verzoek kan ik niet genoeg accentueren, want het zou zonde zijn wanneer de zweefvliegclub na al die jaren ineens een verloren zaak blijkt te zijn. Sinds de oprichting in 1966 Is er een kapitaal van tienduizenden guldens in de club geïnvesteerd en zijn er duizenden manuren besteed aan de bouw van het materiaal' De heer G. Vermeulen te IJzendijke. publiciteitsman van de Eerste Zeeuws- Vlaamse Aero Club, kan zich niet aan de mening onttrekken, dat er ergens een lichtpuntje glinstert in de toekomst van de zweefvliegclub. Ondanks het feit, dat de opzet een NV Vliegveldbeheer Hulst door financiële tegenslag in het slop Is geraakt. .Zoveel vragen we niet. Als het maar een redelijk stuk weiland is. Het hoeft niet uit keiharde grond te bestaan, want zweefvliegtuigen zijn niet zo zwaar We zouden bijvoorbeeld, omdat er met name op de weekends gevlogen wordt, de landtngs- strook kunnen afpalen, zodanig dat die paaltjes makkelijk weer weg te halen zijn en de wei door de week door het. vee gebruikt kan worden', aldus de 'neer Vermeulen. EXCENTRISCH De EZAC aast niet uitsluitend op een reep grond in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen maar zou het bepaald MENSEN IN HET NIEUWS toejuichen, indien er grond kan worden gevonden, dat meer centraal in Zeeuwsch-Vlaanderen ligt. .Bij Hulst zit je als zweefvliegclub nogal excentrisch. En dat kun je ook merken aan de leden, want een jongeman uit Oostburg en ik zijn de enigen die uit West-Zeeuwsch-Vlaanderen komen', vertelt de heer Vermeulen. Volgens hem is het voor de EZAC niet doenlijk grond aan te kopen. Dat zou veel te duur voor ons zijn. Dan zou je een inschrijfgeld moeten vragen (en dat is al meer dan van de doorsnee-zweefclub dat alleen nog maar betaalbaar is door dè enke ling'. HET CIRCUS VAN MOSKOU IN ANTWERPEN Van 5 tot en met 21 maart (behalve op maandagen) ontvangt het Antwerpse sportpaleis iedere dag het circus van Moskou dat volgens de aankondiging een traditionele voorstelling zal geven. Dansende paarden, rekenende olifanten en voetballende doggen zijn daar een onderdeel van; maar op het programma staan ook enige spectaculaire luchtnummers cn de clowns, die alweer volgens de aankondiging, .leute en plezier bren gen onder de toeschouwers', ontbreken uiteraard niet Men rekent er dan ook op dat de recordbelangstelling van het vorige jaar voor deze selectie van circusvedet ten uit de Sowjet-Unie minstens geëvenaard, zoniet overtroffen zal worden. ,'T SCHOOLKLAPPERTJE' In de schoolkrant van de christelijke lagere Prins Willem van Oranje school in Terneuzen ,'t Schoolklap- pertje' geeft een onderwijzer weer wat er zoal naar voren wordt gebracht door zesdeklasleerlingen in een discussie over lucht- en watervervuiling. Enkele frappante uitspraken van de kinderen: .Ik heb eens op de zeedijk, bij de Schelde, een tanker gezien die loosde allemaal van dat rooie. vleze, dikke spul in de rivier. Krijgt die kapitein nu wel een boete, omdat ze dat doen?' .Ik heb vaak boven de DOW een vlam gezien. De vogels krijgen er schroeiplekken van'. En .Sommige vissen, die anders in zout water leven gaan door de Deltawerken dood, omdat de zee afgeslo ten wordt. De hele Biesbosch gaat er zo aan!' De .meester' van de tweede klas heeft zijn leerlingen op laten schrijven in wat voor soort huis ze het liefst zouden willen wonen en waarom Van enkele kinderen geeft hij in ,'t Schoolklappertje' de reactie weer: .Ik vind een benedenhuis niet leuk ornaat er geen tuin voor is. Bij ons is er alleen maar gras. In een flat vind ik het leuk omdat er een goed uitzicht is en je er ver kunt kijken'. En Jk wil in een huis wonen met een tuin. Dan komen de vogels in de tuin een nestje maken. Ik wil niet in een stad wonen want daar is het zo druk. Je kunt de natuur goed leren kennen als je in het bos gaat .The Concords' komen regelmatig bij elkaar om hun repertoire met de nieuwste nummers aan te vullen. (Foto PZC SLUISKIL .The Concords' uit Sluiskil wijken wat af van de algemene instelling van veel groepen. Zij musiceren niet in de hoop ooit nog eens zodanig opgang te maken, dat ze in den lande een veelgevraagde groep worden. De vijfamateur-musi ci. afkomstig uit verschillende Zeeuws-V laamse plaatsen, zijn al dik tevreden, wanneer ze regelma tig in de provincie of in België voor volle zale kunnen spelen In de zes jaar. die .The Concords' nu bestaar hebben ze voortdurend .alle stijlen' muziek geoe fend, met het doel dat ze tijdens optredens aai ieders muzikale voorkeur tegemoet kunnen komen Ze willen zich ook niet meten met het gros van d( muziek.formaties, dat meestal evengauw vergaa als ontstaat. Want welke procedure ontrolt zich dan: platenmaatschappijen zijn er als de kippen bi: om een nieuwe groep te testen. Wie weet zit er een verscholen commercieel succesje in. Een klein per centage groepen lukt het inderdaad met veel techni sche bijstand, een hit en soms zelfs twee hits te tabriceren. De vergankelijke bekendheid die hieruit ontstaat, wordt tot het laatste restje opgeteerd en dan hoort het grote publiek nooit meer iets var. zo'n .geweldige' formatie Lang geleden hebben .The Concords' 's een spreme naar de nationale roem gewaagd. Dat was in hel KRO-radioprogramma .De Springplank'. Maar sinds lie tijd gaat het hen er met name om daar te pelen waar een gezellige avond om een flink stuk oittige muziek schreeuwt. Beat. rock. populair? Hun 'epertoire is er op berekend. Ze slaan steeds mei hun vijven klaar. Mocht ergens het geluk, in welke ■orm ook, hun pad kruisen, dan vinden .The Concords' dat alleen maar meegenomen tijdens een repetitie troffen we .The Concords' op ■en na bij elkaar, slaggitarist Diederik Benjaminsz lit Sluiskil, sologitarist Paul de Rijk uil Axel. irummer Camille de Krijger uit Biervliet, basgita- nst Carlos Hoogwijk uit Axel. trompettist Leo van Leuven uit Sluiskil en trompettist Hannie Lange- raad uit IJzendijke Klas zes doet .audio-visuele' aardrijkskunde

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 23