Gratis weekend-ideeën Kritische kaasboeren preken revolutie Mej* van Visvliet verlaat na 40 jaar provinciale griffie Honderdjarige in Middelburgs tehuis Houding van DS70 tegenover ontwikkelingshulp onbegrijpelijk Eerste paal geheid voor de nieuwe ,De HinkelingschooF Trip weMrip Shell HOOFD BUREAU REGISTRATUUR EN ARCHIEF Resolutie Poolse oudstriiders over opstanden in Polen ZEEUWSE KOORSCHOOL GAST OP CONCERT VAN BRASSBAND 0NDA Voor en tegen open Oosterschelde eerlijk bekijken n IN KRABBENDIJKE PROVINCIAtE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 2 MAART 1971 ORDENING VOLGENS GEMEENTECODE WAS VOORBEELD VOOR DE ANDERE PROVINCIES MIDDELBURG Vandaag, dinsdag, wordt ter provinciale griffie het 40-jarig jubileum ge vierd van mej. H. A. van Visvliet, hoofd bureau registratuur en ar chief. De jubileumviering, in de voorzaal van de Statenzaal, be tekent tevens het afscheid van mej. Van Visvliet, die om ge zondheidsredenen met ver vroegd pensioen gaat. Een dergelijk langdurige staat van dienst van een dame is bij de provin ciale griffie nog niet voorgekome mej. Van Visvliet is tien jaar de enige vrouwelijke ambtenaar bij het provinciaal bestuursapparaat geweest. Zij was de eerste vrouw in Zeeland" die het diploma gemeente-administra tie behaalde. Mej. V an V isvliet had, na het behalen van liet einddiploma hbs in Middel burg. in 192S. heel andere aspiraties. Haar aanstelling bij de provinciale griffie, in 1931. droeg zelfs een zeer tijdelijk karakter. Zij zou. in verband met zk:.:e vai\ een medewerker, tijde lijk als vervangster fungeren het liep uit op een 40-jarige staat van dienst, waarin mej. Van Visvliet var de rang van klerk opklom tot adminï stratief hoofdambtenaar. Reids in 1945, toen het bijzonder bureau archieven werd gevormd, wat een centralisatie van de archieven van de verschillende griffie-afdelingen be tekende, werd zij tot hoofd van dit bureau benoemd. Als zodanig paste zij als e_-ste de gemeentelijke code, sa mengesteld door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, toe in een provincie-archief. Haar aanpassingen op deze code werden door andere provincies overgenomen. De oorspronkelijke aspiraties van mej. Van Visvliet haar grootmoe der van vaderszijde was een Engelse ging in de richting van een mo akte Engels. Maar toen zij na een verblijf van een half jaar in Engeland in Nederland terugkeerde, in het be gin van de crisisjaren, vond zij ,de markt' overvoerd met studenten' mo- Engel.: en Frans. Een ontmoeting met een doctoranda Frans, die in deze weinig aanlokkelijke tijd als hulp in de huishouding een werkkring 'had gevonden, was voor haar aanleiding in haast te reflecteren op een adverten tie in ,De Middelburgse Courant', waarin de tijdelijke positie on de griffie werd aangeboden. (ADVERTENTIE. Ordening De eerste jaren zette 2ij haar studie nog voort, maar al vrij spoedig bleek dat het bezit van diploma GA voor haar noodzakelijk was. Zeeland was in 1935 de eerste provincie, die met behulp van de .gemeentecode' de archieven z aksgewijze ging ordenen. Om die zaaksgewijze ordening op de juiste wijze te kunnen toepassen was een goed inzicht nodig in de te behan delen onderwerpen en daarom was het noodzakelijk, dat ambtenaren van een bureau registratuur en archief naast een diploma archiefverzorging in het bezit waren van een diploma gemeente-administratie. Toen in 1939 het diploma archiefverzorging werd ingesteld, behoorde mej. Van Visvliet bij de eerste groep geslaagden. De overgang op de zaaksgewijze ordening betekende een enorme vooruitgang. Daarvoor hanteerde men een oud sys teem met chronologische opberging, per vergadering van gedeputeerde sta ten. met daarnaast een index me: diverse hoofdstukken, waaronder een enorm groot hoofdstuk diversen. Het was bijzonder onoverzichtelijk; wan neer men het jaartal niet kende, waarin men bepaalde stukken zoeken moest, was het een enorme opgave die stukken te vinden. De zaaksgewij ze ordening, met de classificatienum- mers van de code, betekende dat men' op het archief a-Ia-minute elk opge vraagd stuk kon produceren. Bij de invoering en de hantering van dit nieuwe systeem heeft mej. Van Visvliet dus een grote rol gespeeld vaak onder zeer moeilijke omstandig heden, omdat deze periode van op bouw van het systeem in de oorlogs jaren viel. met de brand van '40 en de verschillende, daarop volgende verhui zingen van de provinciale griffie, naar het museum in de Wagenaarstraat, een pand in de Koepoortstraat, ,De Sprenck' aan de Seissingel en de pan den Dam 6 en 8. Mej. Van Visvliet heeft nog. geholpen door een bode. tijdens de inundatie van Walcheren archiefstukken met roeibootjes en vlotten uit De Sprenck- gehaald. D: Dam-perioae leende zich ook al weinig voor een rustige, ongestoorde archief vorming. De stukken waren hier ver spreid over gangen, zolders lekkende serre. Desondanks slaagde mej. Van Visvliet er in, als eerste de gemeentelijke code toe te passen op een provincie-archief: een enorme vooruitgang betekende uiteraard de ingebruikneming van de nieuwe pro vinciale griffie in de Abdij in mei 1960, toen de archiefverzorging van de he le griffie de concentratie was toen totaal in een goed geoutilleer de ruimte werd ondergebracht. Boven dien kwamen toen twee archiefkeider beschikbaar, die overigens, na elf jaar, al weer uitpuilen. Begrijpelijk, als men weel dat het bureau registra tuur en archief jaarlijks zo'n dertig a veertigduizend stukken verwerkt. De taak van mej. Van Visvliet, die veertig jaar afscheid neemt, is dus vooral een vormende en opbouwende geweest onder vaak moeilijke omstan digheden; haar opvolger komt in een .geordende zaak'. Mej. Van Visvliet, die tevens de grif fiebibliotheek .beerde, heeft het per soneelsbestand van de provinciale griffie van 28 zien uitgroeien tot onge- VLISSINGEN .In december 1970 zijn Poolse dokwerkers de straat opge gaan met de els om brood en vrijheid. Het bloed van de Poolse arbeiders, vrouwen en jongeren heeft rijkelijk ge vloeid. Velen verloren hun leven. Wij brengen hulde aan de gevallenen en le ven mee In de rouw met hun families. Wi j verzekeren het Poolse volk van on ze wil om op de bres te staan voor de vrijheid van Polen Aldus de resolutie van de kring Vlis- singen van de vereniging van Poolse oudstri,iders, bij acclamatie aangeno men tijdens de zaterdag in hotel .Del ta' te Vlissingen gehouden jaarverga dering. onder voorzitterschap van de landelijke secretaris mgr ing. Z. Hor- nung. Verslagen namens het aftredende be stuur werden uitgebracht door voor zitter ir J. Minkiewicz en secretaris B. I. Strenk. Nauwe banden van samen werking werden met name onderhou den met de vereniging Axel-Polen', die vorig jaar haar 25-jarig jubileum heeft gevierd, terwijl in 'net afgelopen jaar nieuwe contacten werden gelegd met het gewest Zeeland van het Veteranen legioen Nederland, de bond van ex-po- litieke gevangenen, de bond van Ne derlandse militaire oorlogsslachtoffers en de hond van oudstrijders en dra gers van het mobilisatie kruis, afd. Zeeland. In zijn hoedanigheid van uitgever-re dacteur van ,De Poolse Oustrijder' bracht de heer Strenk verslag uit over de verspreiding van dit blad, dat op de bres staat voor een vrij Polen inj een in vrede en vrijheid verenigd Eu ropa en ten doel heeft de banden, wel-i ke sinds de bevrijding tussén Polen enl Nederlanders bestaan, te intensiveren] en uit te breiden. Tot nieuwe voorzitter van de kring j Vlissingen werd door de vergadering) de heer Strenk gekozen. Op voorstel van de nieuwe voorzitter, werd ir J. Minkiewicz die twintig) jaar lang de voorzittershamer hanteer de en bovendien voorzitter is van het landelijk bestuur door de vergade- ring benoemd tot ere-voorzitter van de) kring Vlissingen van de vereniging vani Poolse oudstrijders. Tot leden van het bestuur werden ge i kozen de heren T. Sepan, T. Grabik, J.' Paczek en T. Klosinski. Als leden van de kascommissie werden gekozen de heren P. Szydlowski, ir J. Minkiewicz en J. Narloch. Tot afgevaardigden van de kring Vlissingen naar de landelijke algemene vergadering van de Vereni ging van Poolse Oustrijders in Neder land. die op 6 maart te Breda zal wor den gehouden werden gekozen de he ren T. Sepan en T. Klosinski. veer honderdvijftig. Een van haar merkwaardigste herinneringen dateert uit die eerste tijd, toen commissaris der koningin jhr mr Quarles van Ufford zijn twaalfeneenhalfjarig jubi leum vierde. De ambtenaren hadden een bloemetje gestuurd; de commissa ris, die men op de griffie eigenlijk alleen bij hoge uitzondering te zien kreeg hij bad zijn werkkamer in zijn woning kwam persoonljik be danken. gevolgd door een lakei, die een blad met sherry gevulde glazen droeg en verder geheel als een echte lakei uit een sprokje was gekleed. Bij haar werk op het archief kwam mej. Van Visvliet vaak stukken tegen, die door naamgenoten getekend wa ren; een van haar voorouders was in de 19e eeuw enige tijd waarnemend commissaris van de koningin, een an der enige tijd burgemeester van Mid delburg. Verschillende van die Van Visvliets hebben huizen laten houwen in Middelburg en in één van die panden, waar thans ,Le Baron Chassé' is gevestigd, aan de Gortstraat, wordt de jubileumviering vanavond voortge zet. Naast kritische leraren en kritische artsen zijn er nu ook al kritische kaasboeren. In hun Gele Boekje staat: „Weg met de bevoorrechting van jonge en nog es jonge kaas uit 't vuistje! Geef elke kaas gelijke kans: ook de gekruide Leidse, de oeroude Goudse. Revolutie bij de borrel!" Helemaal niet zo gek. Kijk es kritisch naar uw vuistje. DR C. DEKKER SCHREEF PROEFSCHRIFT OVER .ZUID-BEVELAND, EILAND IN DE MIDDELEEUWEN' AMSTERDAM Aan de universiteit van Amsterdam is de heer" C. Dekker gepromoveerd tot doctor in de lette ren op het proefschrift .Zuid-Beve land, de historische geografie en de instellingen van een Zeeuws eiland in de middeleeuwen.' Promotor prof. dr C. van de Kieft, gewoon hoogleraar in de algemene en vader landse geschiedenis der middeleeuwen en hulpwetenschappen der geschiede nis. Dr Dekker, geboren in 1933 te Wemeldinge, is docent in de Latijnse' en Nederlandse paleografie aan de rij ksarchief school PROF. LUNING PRAK BIJ NIJVERHEID EN HANDEL GOES Het departement Zeeland van .Nijverheid en Handel' heeft op! donderdag 18 maart als gastspreker) op een lunchbijeenkomst prof. ir N. Vrijdag in Middelburg MIDDELBURG ,De Zeeuwse Koor school' uit Goes zal de gast zijn tijdens het jaarlijkse concert van de brassband ,Onda', dat vrijdagavond wordt gegeven in de concert- en ge hoorzaal te Middelburg. Behalve de brassband zelf, zal ook het jeugdor kest van .Onda' optreden. Het Goese knapenkoor, dat zal wor- Luning Prak. hoogleraar bouwkunde) den geleid door zijn dirigent Evertj aan de technische hogeschool te Delft) Heijbiok, heeft werkjes van Morley,} in zijn midden. Deze zal het onder-i Haydn, Schubert en Schumann op hetj werp behandelen .Waarom ziet men inj programma staan. De brassband .On-j de buitenwijken nooit een toerist?' De; da' dirigent Cees Cevaal, komt met) bijeenkomst begint om twaalf uur 's een aantal nieuwe repertoire-num- middags en wordt gehouden in De; mers, onder meer de mars .The Tin Korenbeurs' te Goes. i Red Line' van Alford, het toondicht DEN UYL OP BIJEENKOMST PVDA IN VLISSINGEN VLISSINGEN ,Onze houding tot DS '70 zal waarschijnlijk blijven zoals zij tot dusver was. Wij betreuren het ontstaan van deze groepering en zien geen heil in verdere versnippering van socialisten', aldus lijstaan voerder drs J. M. den Uyl van de Partij van de Arbeid maandag avond tijdens de verkiezingsbij eenkomst van die partij in het restaurant van de Vlissingse sporthal. De heer Den Uyl uitte felle kritiek op een aant.il programmapunten van DS '70. .Het is onbegrijpelijk dat zij, die zich socialisten noemen, de hulp aan de ontwikkelingslanden met een derde willen bekorten. De anderhalf miljard die dr Drees ir zegt te kunnen bezuini gen is onwerkelijk, ja, in feite demago gie. De PvclA-lijstaanvoerder voorspelde dat DS '70 bitter weinig stemmen uit de linkse hoek zou krijgen als zij bereid zou zijn samen te werken in een rechts kabinet, dat een samenwerking met PvdA. D '66 en PPR zou afwijzen. Hij maakte deze opmerkingen naar aan leiding van vragen uit de vol bezette zaal. In zijn toespraak was hij nader inge gaan op wat de drie linkse partijen, D '66, PPR en PvdA. samenbindt en wat tot een gemeenschappelijk pro gram heeft geleid. Ziektekostenverzeke ring voor iedere Nederlander, het reali seren van 140.000 woningen per jaar. het bijtrekken van de bejaardenuitke- (ADVERTENTIE) Nu even naar een Shell-station. Kaart halen voor het aanvragen van de gratis, kleurrijke brochure „Vaderlandse Trippertjes". Met tal van plezierige, onverwachte nehee! verzorgde weekend uitstapjes in eigen land. Tot in de puntjes perfect. Het Nationaal Bureau voor Toerisme staat er achter. En het begint bij Shell. fSHEUl ring, en een miljard op de begroting voor tegengaan van het milieubederf waren onder meer zaken, waarop men elkaar had gevonden. Vijgeblad ,Het is gebleken dat de confessionele partijen niet van de PvdA afwilden vanwege de anti-KVP-resolutie, maar omdat men niet wezenlijk wilde kiezen voor een ander beleid. Daarom zijn wij blij dat dit vijgeblad nu is weggetrok ken', aldus de heer Den Uyl. Hij was het met een vragensteller eens dat de confessionele partijen htm ei gen graf wel eens zouden kunnen gra ven als zij de samenwerking met de drie linkse partijen afwijzen, maar ook die kans lopen als zij wél samenwer king voorstaan. In het eerste geval ontstaan er span ningen in eigen kring. De KVP-er Schmelzer heeft al duidelijk voor de VVD gekozen. En wil men niét samen werking met de drie van links, dan wekt dit weer onvrede bij velen in de confessionele vakbeweging, zo meende drs Den Uyl. Hij noemde de bewering van de staatssecretaris van financiën, als zou de btw met 20 pet moeten stij gen als het program van de drie zou worden verwezenlijkt, .onzin'. .Wij heb ben uitgerekend at de belastingdruk dan met 0.6 pet per jaar zou stijgen'. ,In het kader van ons program is ruim te voor de opvatting van de katholieke bisschoppen over de abortus. Wij wil len de beslissing over zwangerschaps- onerbreking overlaten aan arts en pa tiënte en vinden dat de overheid hier geen standpunt mag innemen', ver klaarde de heer Den Uyl. Fruitteelt De PvdA-lijstaanvocrdcr kreeg ook .Zeeuwse vragen' ter beantwoording. In zijn toespraak had hij bij de situatie in de fruitteelt uitvoerig stilgestaan. .Goede regelingen en uitkeringen van bovenaf nemen het persoonlijke ver driet niet weg om arbeid waar geen zegen meer op schijnt te rusten. Veran deringen als deze in de fruitteelt zul len pas worden aanvaard, als van on deren hierover is meegedacht. Ons pro gram gaat daarom niet alleen tegen het kabinet-De Jong. bijvoorbeeld omdat Schut de woningbouw in de soep heeft laten lopen, maar bovenal omdat de afstand tussen bestuurders en bestuur den groter is geworden.' De heer Den Uyl deed uit de doeken dat de PvdA-fractie de zaak-Stikkelo- rum in de kamer niet heeft voortgezet- omdat zij dit een typische zaak voor de provinciale overheid vond. .Wij wil len de minister niet interpelleren over zaken die in provinciale staten of ge- meeteraad thuishoren.' De actiegroep Oosterschelde bleek ook op deze vergadering actief te zijn Niet alleen dat er pamfletten werden uitge deeld, ook menig discussiant pleitte voor het openhouden van deze Zeeuwse stroom. De heer Den Uyl deelde mee dat men van hem als volksvertegen woordiger moeilijk mocht verlangen zonder meer zijn handtekening te zet- ten op een lijst tegen de afsluiting. Hij zei de voorstanders van openhouden toe alle documentatiemateriaal uitvoe rig te zullen bestuderen. We zullen al les eerlijk bekijken, maar ook de ande re partij horen en dan onze conclusies trekken', aldus de heer Den Uyl, die de voorstelling .houdt de Oosterschelde open en je bespaart ook een miljard', wel wat simpel vond. Behalve de lijstaanvoerder de heer Den Uyl hielden ook het kamerlid J. van den Doel en het kandidaat-kamerlid f. A. Roels korte toespraken. Het pu bliek kon ook kennismaken met de an dere Zeeuwse kandidaat-kamerleden ran de PvdA. de heren B. J. Korstanje, E. J. Prins. W. Wisse en A. P. Schouwe- naar, welke laatste de vergadering leid de. .The Ancient Temple' van Eric Ball, en de selectie .Merrie England' van Edward German. Het jeugdorkest, dat getraind werd door Paul C. van Bel- zen, staat eveneens onder leiding van Cees Cevaal en brengt onder meer de .Purcellian Suite' van Frank Wright. Jeugdband en seniorenband treden aan het eind van de avond gezamen lijk op in een kort programma van marsen en hymntunes. Het bestuur van .Onda' geeft in het voorwoord tot het concert-programma een jaarover zicht. Hoogtepunten worden naast het jaarlijkse brassbandsfestival genoemd de eerste prijzen, behaald in de afde ling uitmuntendheid op een tweetal concoursen. .Uniek voor heel Neder land, Middelburg en Onda' noemt het bestuur het gezamenlijk optreden van .Onda' met de stafband van het Leger des Heils, vorig voorjaar in de Zeeuw se hoofdstad. Het bestuur breekt een lans voor de brassband als concertorkest. ,De brassband, aldus het bestuur, heeft niet in de eerste plaats een taak als ver zorger van achtergrondmuziek of het vervullen van muzikaal zeer bijkom stige functies.' Men is er wèl over verheugd, dat een aantal kerkgenootschappen het orkest het muzikale deel van hun ere-dienst heeft laten vervullen, ,een eervolle muzikale taak', aldus het bestüur. Het concert van vrijdag begint om half acht. Bijeenkomst van rundveekernen Vrijdag 5 maart, zal in hotel Van Leuven te Kloosterzande om 19 uur een bijeenkomst plaatsvinden van de leden van de rundveekernen en mest- veekernen. Door de heren C. den En gelsen en J. van Aerts van het consu lentschap voor de akkerbouw en de rundveehouderij zullen een voerwin- ningsplan en bepaalde voedingsmetho den nader worden toegelicht. MIDDELBURG Zondag vierde de heer N. Filius in het bejaardentehuis .Swerfrust' te Middelburg zijn hon derdste verjaardag. De in Gcersdljk j (gemeente Wissenkerkegeboren Noordbevelander was maandag het middelpunt van de belangstelling, 's Middags bracht een groot aantal I kinderen, klein- en achterkleinkinderen een bezoek aan de honderdjarige, 's avonds kreeg de heer Filius een be zoek van de commissaris van de ko ningin in Zeeland, mr J. van Aartsen en burgemeester P. A. Wolters van Middelburg. De heer Filius heeft het grootste gedeelte van zijn leven op Noord-Beveland doorgebracht, waar hij bij zijn eerste baas als landarbei der vijfenzeventig cent per week ver diende. Op vijfennegentigjarige leef tijd zag de krasse grijsaard nog kans om de afstand tussen Middelburg en Aagtekerke lopend te overbruggen. Sinds de heer Filius in .Swerfinsf woont, komt hij niet veel verder meer dan de hoek van de straat. Verleden jaar had hij echter op een dag de stoute schoenen aangetrokken en was hij bij de oude vestiging van het tehuis op de Herengracht terechtgeko men. De heer Filius verkeert gezien zijn hoge leeftijd nog in goede ge zondheid. Bijeenkomst van Europese Beweging in Hulst HULST De afdeling Zeeland van de Europese Beweging in Nederland be legt aanstaande vrijdag een discussie bijeenkomst in de raadzaal van het gemeentehuis van Hulst. De algemeen voorzitter van de Bewe ging voor de Verenigde Staten van Europa (BVSE), de heer W. Kunnen een in Belgisch Vlaanderen bekend strijder voor Europees federalisme zal een inleiding houden over het thema ^eeland-in-de-lage-landen, in Benelux en Europees perspectief'. De bedoeling van de organisatoren is, dat de discussie een dialoog zal inluiden tussen Vlaamse en Zeeuwse Europea nen. KRABBENDIJKE Maandagochtend omstreeks half tien ging in het bouwplan-West in Krabbendijkc de eerste paal de grond in voor de nieuwe lagere .De Hin- keiingschool'. De eerste paal werd geslagen door de in- spectrice voor het lager onderwijs van de inspectie Goes, drs W. P. Bouwman. De gebeurtenis werd bijge woond door alle leerlingen van ,De Hinkclingschool'. vertegenwoordigers van de gemeente Reimerswaal en het schoolbestuur. In de nieuwe .De Hinkelingschool' komen vijf klas lokalen. Bovendien is een gemeenschapsruimte voor zien. Bijzonder aan de nieuwe school zullen de flexibele wanden zijn. Tijdens een bijeenkomst in het cultureel centrum legde dra Bouwman er de nadruk op dat het voor het eerst in Zeeland is dat deze muren in een schoolgebouw worden gebruikt. De voorzitter van de vereniging voor christelijk onderwijs in Krabbendijke, de heer H. A. Haguiran, dankte alle aanwezigen voor hun belangstelling. Een speciaal woord van dank richtte hij tot de inspect rice voor het werk dat zij tot nu toe voor de totstandkoming van de nieuwe school heeft gedaan. De bijeenkomst in het cultureel centrum werd ook bijgewoond door de aannemer, de heer J. van der Linde uit Kloetinge, vertegenwoordigers van het archi- tektenbureau Klap in Waarde en het onderwijzend personeel van de huidige De Hinkelingschool'. De leerlingen kregen enkele uren vrijaf. (Foto PZC).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 4