PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tr «ÉN m f JpfJf BOMAANSLAG OP KAPITOOL PROTEST TEGEN LAOS-ACTIE Zuidvietnamese versterkingen naar Laos Nog deze maand nader overleg over de vaarreglementen voor Westerschelde Winter terug in Europa Flinke schade in Washington Polio in Staphorst? DRIETAL OVERVALLEN: BUIT RUIM 145 MILLE b Ontploffing in eigen huis Vandaag in de krant... Politiri zonder parlij Politici met ideologie Partij van de Bosbijtels 20.000 kuikens verbrand 214e jaargang - no. 51 WAARIN OPGENOMEN DE M I D D ELBU RG SE, VLI SSI N G SE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN t «24»',Co.. i Dinsdag 2 maart 1971 Nederlanders grote eters Pagina 9 Strenge vorst en veel sneeuw HAMBURG (DPA/AFP) Kort voor het begin van de lente heeft de winter in Europa nog eens goed toe geslagen, van Finland tot Italië. In het noorden van Zweden en Finland daal den de temperaturen 's nachts onder de min 40 graden, in de Italiaanse Al pen onder min 20. In het zuidoosten van Zweden en in de Zuiditaliaanse Apen nijnen zijn dorpen door sneeuwverstuivingen ge- isoleerd. Volgens de weer kundigen zal de late winter nog enkele dagen aanhou den. Een hogedrukgebied boven het noorden van de Sow jet-Unie en een depressie boven het zuiden van dat land zijn de oorzaak van de koude luchtstroom. In Sauerland West-Duitsland) is de dikste sneeuwlaag van deze winter gemeten. In de Beierse Alpen is het gevaar van lawines door hevige sneeuwval nog gro ter geworden. In minder dan 24 uur Is In de dalen van de Alpen 20 tot 30 cm sneeuw gevallen en hogerop 30 tot 40 cm. In de Harz heeft het 40 uur onafgebroken gesneeuwd. Ook in Oost-Duitsland en Oos tenrijk heeft het overvloedig ge sneeuwd. In Wenen lag maan dagochtend 25 cm. bij een tem peratuur van min. 10. In Tsje- cho-Slowakije wordt het spoor wegverkeer door sneeuw be moeilijkt. In Zwitserland is het eveneens erg koud. In het Ber- ner Oberland vroor het maan dagochtend 19 graden en in Ge neve, Zürich en Bern vijf graden. In Calabrië (Italië) is nog nooit zoveel sneeuw gevallen. Hier en daar daalde het kwik tot 26 gra den onder nul. Engeland. Spanje en Portugal zijn aan het winteroffensief ont snapt, in de laatste twee landen was het maandag prachtig voor jaarsweer. 'f-. w" WIJ* stukken onderzocht op eventu ele aanwijzingen. SAIGON (AP, RTR, AFP) Met Amerikaanse transportvliegtuigen zijn maandag honderden Zuidvietnamese militairen naar Laos overgebracht om de daar aanwezige eenheden te versterken. De Amerikanen zenden ook meer helikopters naar het front. De Zuidvietnamese inval in Laos. be doeld om de Noord-vietnamese aan- voerwegen naar het zuiden te versto ren, is maandag zijn vierde week ingegaan. Hoewel de gevechten in de afgelopen dagen minder hevig zijn geweest, heeft een Amerikaanse bevel hebber te velde voorspeld dat nog harde gevechten te wachten staan. Helikopters strijdmacht voor de Zuidvietnamese operatie in Laos uit te breiden. De Amerikanen hebben ongeveer 600 heli kopters voor steunverlening aan de Zuidvietnamese troepen ingeschakeld. D:or zegslieden wordt vermoed dat bijna 100 hefschroefvliegtuigen in La os vernield of ernstig beschadigd zijn. Aanval Een Amerikaanse militaire woordvoer der volstond met de mededeling dat een aantal helikopters uit andere de len van Zuid-Vietnam naar de onder steuningsbasis Khe Sanh waren over gebracht. Volgens zegslieden is de aanvulling niet alleen voldoende om de geleden helikopterverliezen te com penseren, maar ook om de helikopter- Voor het eerst sinds het begin van de operatie in Zuid-Laos is een aanval verricht op de achterhoede van Zuid- vietnamezen en Amerikanen, waar de bevoorrading en verbindingen worden verzorgd. De tegenstander heeft bij reservoirs benzine in de openlucht bij (Zie slot pag. 3 kol. 6) WASHINGTON (DPA/RTR) Een in de nacht van zondag op maandag gepleegde bomaanslag op het Kapitool, het parlements gebouw in Washington, heeft vermoedelijk een politieke ach tergrond. De politie deelde mee, dat zondagnacht, een half uur voor de aanslag, in een anoniem telefoongesprek werd gezegd: .Evacueer het gebouw. Misschien heeft u al vaker dergelijke me dedelingen gekregen, maar dit keer is het ernst. Het is de ver gelding voor de invasie in Laos. De bom zal over dertig minuten ontploffen'. Maandagochtend, circa vijf uur na de aanslag, werd een beambte van het Kapitool In een tweede telefoonge- i sprek gewaarschuwd, dat er nog meer; te verwachten was en dat voor alles de gangen en tunnels onder het gebouw gecontroleerd zouden moeten worden. Een nieuw onderzoek leverde echter geen aanknopingspunten op voor een tweede aanslag. IVixon President Nixon, die maandagochtend Washington voor een reis naar Des Moines (Iowa) verlaten had, ver klaarde aan boord van zijn vliegtuig, dat de explosie ,een schokkende ge welddaad was, die alle Amerikanen kwaad zal maken'. Bij de explosie werd niemand gewond, maar in zeven kamers in de vleugel waar de senaat gevestigd is. werd schade aangericht aan muren, vloeren en ruiten. De 80-jarige democratische voorzitter van de senaat, Allen Allender, meende, dat de bom opzettelijk was geplaatst in de buurt van de zaal waar het geld voor de oorlog in Vietnam toegewezen wordt. Senator George McGovern, tot nu toe Zie slot pag. 3 kol. 1 STAPHORST (GPD) Het is nagenoeg zeker dat in Staphorst kinderverlamming is uitgebro ken. Zes kinderen, een jongen en vijf meisjes, vertoonden de ziek teverschijnselen. Drie van hen zijn opgenomen in het acade misch ziekenhuis in Groningen In het rijksinstituut voor de volksge zondheid te Den Haag wordt onder zocht of de ziekte inderdaad door een van de drie poliovirussen is veroor zaakt. Woensdagochtend zullen de re sultaten van dit onderzoek bekend zijn. Intussen worden voorbereidingen ge troffen om bij een positieve indicatie i aan alle inwoners van Staphorst tus-1 sen de nul en achttien jaar anti-serum toe te dienen. De geneeskundige hoofdinspectie van de volksgezondheid te Den Haag heeft megedeeld dat er voor de Staphorsters gen enkele reden -is tot grote ongerust heid. Het lijkt onwaarschijnlijk dat de ziekte zich massaal zal uitbreiden en het karakter krijgt van een epidemie. WASHINGTON Een archief foto van het Kapitool te Wash- inton. NEDERLANDSE VROUW DOOR LAWINE GEDOOD DEN HAAG (ANP) Een groep vanj vier skiërs is zondag nabij de Ottern Pas in de Berner Alpen door een lawine overvallen en gedood. Eén van de slachtoffers is mevrouw M. Kuijpers uit Nijmegen, aldus heeft de politie te Diemtigen in Zwitserland maandag meegedeeld. De andere slachtoffers hadden de Zwitserse na-, tionaliteit. Brit omgekomen bij onlusten in Noord-Ierland BELFAST (RTR) In de nacht van zondag op maandag is in de Noord- Ierse stad Londonderry een Britse soldaat verbrand. Hij was met een collega op patrouille toen zij door een menigte rooms-katholieken met stenen en benzinebommen worden bestookt. Het slachtoffer kreeg brandende ben zine over zich heen en stierf. De andere soldaat wist te ontkomen. Eerder kreeg in Belfast een man in een vuurgevecht met militairen een schot in zijn buik. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. De ideologen van de PvdA en de pragmatici van D'66 hebben elkaar gevon den en daarmee is de ont ploffingstheorie van D'66 rTr~Z'. toch waar gemaakt, zij het op een andere manier dan mocht worden verwacht. Men zal zich herinneren: één der belangrijkste D'66- doelstellingen was het tot explosie brengen van de Nederlandse partijen. Dat is nu wat D'66 betreft inder daad gebeurd, een ontploffing in eigen huis. D'66 gaat nu samenwerken met de PvdA In dit verband heeft vorige week De Volkskrant fractievoorzitter Van Mierlo vergeleken met Talleyrand, de meer dan plooibare Franse staatsman, die vele regimes diende. Er zijn echter betere vergelijkingen: voor liefhebbers van Belcampo's befaamde korte verba len doet de gang van zaken bij D'66 denken aan het ironlsch-macabere .Eind goed al goed' met als hoofdper soon een zekere professor Bosbijtel. Delcampo beschrijft Bosbijtel als de Dknapste statisticus van Nederland, wiens specialiteit zelfmoordstatistieken waren. Hij wist elk jaar nauwkeurig te voorspellen hoe groot het aantal zelfmoordgevallen zou zijn. een kundig heid waarmee Bosbijtel grote bewon dering oogstte. Toen evenwel op de éénendertigste december van zeker jaar de werkelijkheid één geval beneden zijn Gewapende daders in alle gevallen ontkomen EINDHOVEN DEN HAAG ALKMAAR (ANP) Bij een drie tal overvallen zijn gisteren in de loop van de dag bedragen van 132.000, 13.000 en 1000 gulden buitgemaakt, respectievelijk bij een bank in Eindhoven en twee postagentschappen in Den Haag en Avenhorn. Het grootste bedrag werd geroofd bij een bijkantoor van Van Lan- schot aan de Limburglaan in Eindhoven om tien over half vijf. LECHARLBERG Van links naar rechts bij aankomst in het wintersportoord: prins Claus, prinses Irene met prins Hugo een kindermeisje, prinses Mar griet. prins Maurits en koningin Op dat moment wilde een cjneierge van liet hoofdkantoor, de geldtrom- mei met de ontvangsten van de dag (ruim 132.000 gulden) in de geldauto zetten die hij voor de bank gereden had om er mee naar de hoofdbank te gaan Twee andere bankbedienden, die hem op zijn rit naar de bank zouden vergezellen, sloten de deur van het bijkantoor af. De 53-jarige concierge F. Scholtens voelde plotseling een pis tool in zijn rug. Aan de schrikreacties van zijn coUega's had hij al gemerkt dat er iets aan de hand was. Een overvaller sommeerde hem met de uitroep .het is menens' liet geld over te geven. Toen de man de geldtrom-1 mei neerzette werd deze door een onbekende man, die een pistool drei-1 gend in de hand liad, weggepakt. Daarna nam deze de vlucht naar een man, die met een scooter stond te wachten. Beiden verdwenen over de Limburg laan. De concierge schreeuwde het onthutste personeel toe direct de poli tie te waarschuwen. ,Ik ga er achter aan', riep hij. Daarop zette hij met een auto de achtervolging in. De duo- zitter op de scooter draaide zich om, toen de concierge met zijn wagen te; dicht naderde en richtte het pistool' op hem. Nabij de Karei de Grote-laan reden de overvallers tussen een paar paaltjes door een tegelpad op. dat voor de auto onberijdbaar was. De gealar meerde politie vond later achter een schuurtje aan de Kasteelweg de scoot er, een pistool, een paar helmen, twee pruiken en enkele overalls, die de daders hadden gebruikt. Volgens de politie waren de overvallers jonge mannen, die zich waarschijnlijk met een auto verder uit de voeten hebben gemaakt. Maandagmorgen omstreeks kwart (Zie slot pag. 3 kol. 6) Bezoldiging STAATSSECRETARIS Van Veen heeft een plan klaar ter integra tie en ordening van de huidige wirwar in de rangen en func ties van burgerlijke rijksambte naren. (Pag. 3). Loonexplosie VNO-VOORZITTER Bakkenist heeft met het noemen van een loonstijging van 4 pet na 1 juli dit jaar een einde willen maken aan alle .fabeltjes' van een loon explosie na die datum. (Pag. 9). Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,4, 5 en 7. Binnen- en buitenland op de pagina's 1, 3 en 9. Sport op pagina 10. Televisie op pagina 11 Financieel nieuws op pagi na 13. IR J. ZUURDEEG (RIJKSWATERSTAAT) OVER TANKER-RACE': BARRE ZAAK' LOODSWEZEN ANTWERPEN: VAN RACE GEEN SPRAKE VGISSINGEN/ANTWERPEN Nog deze maand zullen België en Nederland via twee commis sies met elkaar overleg plegen over een mogelijke aanpassing van de vaarreglementen voor de Westerschelde. In eerste instan tie gaat het daarbij om het bin- nenvaartreglement, dat op de Westerschelde van kracht is. Maar de hoofdingenieur-direc teur van rijkswaterstaat In Zee land, ir J. Zuurdeeg, óók lid van de technische Scheldecom- missie wil naar aanleiding van de gebeurtenissen van zater dag op de Westerschelde de con tacten ook uitbreiden tot het zeevaartreglement, dat op deze drukst bevaren rivier van Euro pa niet van kracht is. Ir Zuurdeeg is zeer verontwaardigd over wat zich zaterdag op de Wester schelde vanaf de bocht bij het Sloe tot Terneuzen heeft afgespeeld tussen de met ruwe olie geladen tankers .Esso Antwerp' (42.000 brt. 72.000 ton lading) en de Liberiaan .Panachaïkon' (30.000 brt. 50.000 ton lading). Hoewel de twee Belgische loodsen op de schepen de heren Bycke op de Belgische tanker en Barbé op de Liberiaan waren overeengekomen, dal de .Esso Ant werp' het andere schip aou passeren, bleven beide tankers gelijk op varen. Bij Terneuzen kwamen ze met elkaar in aanvaring, liepen schade op en be landde de .Esso Antwerp' op de Mid delplaat. Naar de mening van ir Zuurdeeg had er een ramp kunnen gebeuren als de schepen lek waren gestoten: ,'t Is een barre zaak, zonder meer. Je begrijpt niet hoe zoiets onder twee Belgische loodsen mogelijk is, ook al blijven de 1 kapiteins verantwoordelijk voor wat er gebeurt. Men krijgt wel de indruk, dat de redelijkheid hier ver te zoeken is geweest'. Gesloten Ir Zuurdeeg: ,De Westerschelde munt niet uit door een teveel aan reglemen ten. Dat is een beetje historisch ge groeid, de Belgen zijn altijd wat be ducht gebleken voor regelingen, met het eeuwen gesloten zijn voor de scheepvaart naar Antwerpen in her innering. Toen er nog niet veel verkeer was. kon dat wel worden toegestaan, maar nn gaat bet toch echt niet meer'. Hij wijst erop. dat de kwestie van de vaarreglementen voor de Westerschel de al jaren sleept. Er zijn met name technische contacten tussen bijvoor beeld rijkswaterstaat en het ministerie van openbare werken in Brussel, maar de scheepvaart reglementen worden be handeld door het ministerie van ver keer en vervoer. Ir Zuurdeeg: ,Er was in Nederland al lang een commissie om over de reglementen te spreken, in België kwam die nog steeds niet. van de grond. Nu is er sinds kort een der gelijke commissie, men is nu bezig over een ont werp-vaarreglement. dat op de besprekingen deze maand aan de orde komt. Het is hard nodig, want officieel kan men bij het soort gebeur tenissen als die van zaterdag maar moeilijk optreden'. Ernstige zaak Bij het rivierloodswezen in Antwerpen tot welke dienst de beide betrok ken loodsen horen laat men'zich in voorzichtige bewoordingen uit over het gebeurde. Wel zegt directeur F. F. M. de Qercq niet nadruk: .Er Is in geen geval sprake van racen, zoals is be weerd'. En hij stelt: .Ik neem deze zaak ernstig op. het is aan mij de oorzaak te zoeken van het gebeurde, die is voor mij van meer belang dan de gevolgen. Het is voor mij te vroeg om een oordeel te vormen, ik wil eerst weten hoe de omstandigheden waren'. Hij wees erop. dat de schepen gelijk-1 tijdig voor Vlissingen arriveerden, dat j daar de rivierloodsen aan boord kwa-j men en dat de .Panachaïkon' als eer ste verder voer De heer'De Clercq: ,Er was afgesproken via de marifoon, dat het zwaarste schip eerst door de Zand- vlietsluis zou gaan. Tussen Vlissingen en Hansweert passeert men elkaar dan en moet men positie innemen. Dat gebeurt regelmatig, het komt bijna da gelijks voor'. De directeur van het Antwerpse loods- wezen betoogt, dat er zaterdag een j zware vloedstroom stond, .mogelijk een zeer sterke vloedstroom, de (Zie slot pag. 7 kol. 1 raming was geble- V* ven, trok hij daaruit ftAKUtJH de mathematische consequentie: hij be nam zich één minuut voor twaalven het leven en zorgde er aldus voor. da; zijn prognose alsnog overeenstemde met de werkelijkheid Zaterdag heeft D'66 hetzelfde gedaan. Hoe heeft D'66 zich de afgelopen Ja ren voorgedaan aan de Nederland se kiezer? In het algemeen niet onsym pathiek. Met name de kamerfractie trad op als een groep van voornamelijk Jonge politici, die er vooral op uit wa ren de democratie goed te laten functi oneren. Zij liepen niet achter vaandels aan en werden niet gehinderd door de nagedachtenis van politieke voorvade ren. In het begin van de parlementaire periode bezorgden de D'66-ers de ka mervoorzitter Van Thïel handenvol werk, ze brachten een nieuwe spirit in de tweede kamer. Daarbij bleven ze zichzelf: ze vormden geen oppositie in die zin, dat zij de regering te vuur en te zwaard bestreden, maar beoordeel den het beleid vooral op doelmatig heid. In menig opzicht fungeerden zij als het geweten van de democratie en ze deden dat zonder veel grote woor den. Htm optreden deed denken aan dat van jonge politici in de Verenigde Staten, die tactiek combineerden met een wetenschappelijke aanpak. Zij vormden het gilde van de .politici zon der partij', men herkende Ter Braak, die eens schreef .Tot mijn politiek be hoort een politieke karakterloosheid, die zich met geen enkele opvatting van het partijwezen verdraagt'. Voor me nigeen, die zich in dit opzicht een Ter Braakiaan voelde, was D '66 een onver wacht toevluchtsoord. Hoe was nu in dezelfde periode de ontwikkeling bij de PvdA? Er was vooral sprake van een vergeleken bij D'66 omgekeerde gedachtengang. de ideologie werd verhevigd, zij kreeg een zwaarder accent. In de PvdA-oude stijl werd niet zo druk gefilosofeerd, maar dat is nu veranderd. De discussie wordt geleid door een groep, die meest al wordt aangeduid als .Nieuw Links', een naam die in de hele westerse we reld opduikt ter aanduiding van de ra dicalen in de socialistische beweging. Nieuw links vooral jongeren staat onder invloed van neo-mandsti- sche denkers en heeft met hen gemeen, dat zij radicaal-zijn als een opdracht van de tijd beschouwen. Ze houden niet erg van compromissen, de anti-K VP- motie was er een voorbeeld van. De PvdA heeft kans gezien zij het niet zonder moeilijkheden Nieuw Links in eigen huis te houden, maar daardoor is het karakter van de partij veranderd: zij is radicaler geworden, rssen de politici-zonder-partij en de ideologen is het nu tot een ver bond gekomen. Daarmee zijn de D'66- ers politici-met-partij geworden en ter zelfder tijd hebben zij hun eigen speci fieke gezicht verloren. Bu de komende kamerverkiezingen maakt het met veel uit of men PvdA. D'66 of PPR stemt: zij behoren bij elkaar, samen uit, sa men thuis. D'66 heeft het Nederlandse volk voortdurend voorgehouden, dat zij het partijwezen in Nederland wilde ia- ten exploderen. Zij is echter begonnen met zichzelf en is daardoor voor de overige partijen ongevaarlijk geworden De partij van de Ter Braakianen is nu de partij van de Bosbijtels MILL A\P) Waarschijnlijk door kortsluiting is maandagmiddag in Mill (Noord-Brabant) een pluimveebedrijf gedeeltelijk door brand verloren ge gaan. 20.000 kuikens kwamen hierbij ,in de vlammen om. De schade be draagt ruim f 100.000,-. De eigenaar van het bedrijf, de heer Goossen. w*« veriekerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1