PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Weer zware verliezen Zuidvietnamese legereenheden Volkstelling kost meer tijd dan was verwacht AMERIKA WIL GRONDTROEPEN BIJ REDDINGSACTIES IN LAOS INZETTEN tegen industriegebied Ossenisse-West Zeeuwsch-Vlaanderen Gemeenten Oost- Ontvoerde Michael Luhmer vrijgelaten ,lVee' legen hel streekplan Mul Vandaag In de krant... Palestijnen .ALTERNATIEF' PLAN MET SAEFTINGE TWEE AGENTEN GEDOOD IN BELFAST 214e jaargang - no. 49 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 27 februari 1971 h. Md. van da CV Provincial# Z.«u» Dong Da-Silhouetten van Zuidvieltia mese soldaten steken zich al tegen de horizon tijdens zonsopgang. De eenhe den gaan aan boord van helikopters, die hen verder in Laos moeten bren gen. waar ze nieuwe posities moeten innemen. i sieren Is wel duidelijk kc- -1 worden, dat hel ontwerp- \r>*srM\ -reekplan Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen niet snel een écht streekplan zal worden: nie mand is het er eigenlijk mee eens en er zal nog hard moe ten worden gestudeerd voordat een ontwerp uit de bus zal zijn gekomen, dat in een brede kring instemming kan verwerven. De geringe eensgezindheid was gisteren merkbaar tijdens een persconferentie in Axel. waar gedepu teerde staten informatie verstrekten over hun bespreking met de vijf ge meenten in het streekplangebied. Twee gemeenten zo bleek wijzen de kerngedachte van het ontwerp het industriegebied Ossenisse zonder meer van de hand. de drie kanaalge- meenten achten -industrievestiging bij Ossenisse wel verantwoord, maar dan oostelijker gesitueerd dan nu in hel ontwerp is aangegeven. Deze drie wil len de .kop' van Ossenisse daarvoor bestemmen. Alles bijeen genomen; men zegt in Zeeuwsch-Vlaanderen jiee' te gen dit streekplan, de een wat harder dan de ander, maar .nee' is het. Bij de persconferentie waren ook de burgemeesters van de .streekplan- gemeenten' aanwezig en zij gaven op hun beurt een nadere toelichting op hun standpunt. Het opvallende daar bij was vooral de wederzijdse liefdes verklaring van Temeuzen en Axel. Voor de argeloze bezoeker van de pers conferentie was het haast een ontroe rend schouwspel: de burgemeester van Axel verzekerde dat zijn gemeente en Terneuzen niet je gens elkaar .in een strijdhouding" stonden en omgekeerd was zijn ambtgenoot uit de laatstge noemde gemeente bijzonder lief voor buurman Axel. Br de verdere discus sie bleek echter wel, dat er in dit Ter- neuzense-Axelse huwelijk of liever gezegd de driehoeksverhouding, want Sas van Gent doet ook mee toch nog wel genuanceerd wordt gedacht. Zo werd duidelijk, dat Temeuzen het eerstgeboorterecht als .grote agglome ratie' opeist en niet van plan is daar van ook maar een milimeter prijs te geven, ook niet aan Axel. Het zal boeiend zijn de ontwikkelingen in deze nieuwe driehoeksverhouding te volgen zodra het streekplan een definitieve versie gaat naderen. In dit opzicht zijn er interessante ver onderstellingen denkbaar. Gesteld eens. dat nautische en technische over wegingen geen alternatieve mogelijk heden toe zouden laten voor Ossenisse. zoals nu geprojecteerd. Dat zou dan betekenen, dat Temeuzen inderdaad het eerstgeboorterecht tof een flink deel ervan) als agglomeratie zal moe ten afstaan aan Axel. Is op dat ogen blik de Axelse liefde voor Temeuzen zo groot, dat het zal blijven ijveren voor een andere oplossing ten aanzien van Ossenisse? Het is overigens een vraag, die wij erkennen het niet helemaal eerlijk is: de hier veronder stelde situatie doet zich op dit ogen blik immers niet voor en er is geen reden zich over een eventualiteit nu al zorgen te maken. Een mens lijdt het meest, door het lijden dat hij vreest, kan men in sommige wachtkamers van dokters lezen, en dat geldt ook voor gemeenten. Maar tja, het is wel eens leuk voor een buitenstaander wat veronderstellenderwijs te denken. En fin. in ieder geval zijn de drie bij en in de buurt van het kanaal het op dit ogenblik eens geworden. Nog weer eens een bewijs ervoor, dat de herinde ling grondiger aangepakt had moeten worden. Gedeputeerden hebben gisteren bij monde van de commissaris der ko ningin verzekerd, dat de bijeenkomst van gisteren tussen provinciaal be stuur en de colleges van b en w uiterst nuttig is geweest. Het zou onjuist zijn wanneer wij op deze plaats niet zou den noteren, dat de naar voren ge brachte feiten ons eenzelfde indruk hebben gegeven. In de procedure, die thans rond dit streekplan is gekozen, blijkt deze hoorzitting minder vaag en minder .schimmig' te zijn geweest dan onze aanvankelijke onlangs hier weer gegeven) verwachting: een conclusie, die wij thans gaarne en zonder voor behoud vermelden. De vraag is uiter aard wel, waaruit dit nut nu in feite heeft bestaan. We geloven dat de winst punten vooral hierin zijn gelegen, dat het gedeputeerden duidelijk is gewor den: .In deze vorm kan dit ontwerp in géén geval ter vaststelling aan de sta ten worden aangeboden". De commissaris der koningin vatte het samen in deze zin: .Het is er voor ons niet makkelijker op gewor den' Met moet inderdaad opnieuw aan het studeren gaan, vooral ook de ontwikkelingen in België zullen nog sterker in de beschouwingen moeten worden betrokken, er zal bovendien meer bekend moeten worden over de tijdsfactor: hoe sterk zijn de behoeften aan havengebieden in nationaal op zicht, welke denkbeelden heeft Den Haag, hoe is de ontwikkeling rond Baalhoek, allerlei vragen waarop op dit ogenblik nog geen of onvoldoende antwoord is te geven. Bovendien zal het streekplan een .onderbouw' moe ten krijgen, een basis die op dit ogen blik ontbreek: Gedeputeerden zullen immers te zijner tijd op grond van al lerlei nadere studies tot een keus die nen te komen, een keus die volledig moet worden verantwoord. Dat bedoe len wij met .onderbouw': het zal dui delijk moeten zijn waarom wat is ge kozen. In het huidige voorontwerp ont breekt deze motivering of is zij vol strekt onvoldoende. (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1 LEDEN van het Palestijnse Volks front zouden in Londen nieuwe spectaculaire acties voorbereiden... (pag. 3) pag. 17Actiegroep Oosterschelde pleit, voor een onderzoek rond afsluiting van deze zeearm, pag lil: Stemmen uit de kerken letterkundige kroniek. Nieuws uit Zeeland op pagina 2. 5, 6, 7 en 11. Binnen- en buitenland op pa gina 3 en 9. Sport op pagina 13. Radio en tv op pagina 25. Beurs en financiën op pagi na 27. DEN HAAG (GPD) Wan neer er één ding na een week kaarten uitreiken wel duidelijk moet zijn gewor den, dan is dat de constate ring dat de volkstelling aan zienlijk méér tijd gaat kos ten dan was gedacht. Veel mensen aan wie de vraag- kaarten zijn uitgereikt en die er in aanwezigheid van de teller een eerste blik in hebben geslagen, vragen langdurig tekst en uitleg. Dat geldt met name in het geval van bejaarden, die de op de com puter afgestemde tekst niet be grijpen. Tellers die van het CBS te horen hebben gekregen, dat 5 minuten hoogstens een kwartier per bezoek wel voldoende zijn, hebben soms drie kwartier nodig om de (welwillende) getelde de weg te wijzen in het labyrinth van vragen Dit zijn onder meer de ervarin gen in het Gooi, Overijssel. Eem- land en Noord-Holland boven net Noordzeekanaal. Vertraging wordt daarnaast ten dat geldt met name voor Hilversum, Zaan dam en Amsterdam) veroorzaakt door een tekort aan tellers. Am sterdam had 3200 tellers nodig, maar heeft er 500 tekort. In Hilversum kwamen 30 van de 500 tellers niet opdagen zodat inder haast gemeenteambtenaren moes ten worden gemobiliseerd. Niet thuis Vooral In de grotere steden Zie slot pag. 9 kol. 5 AXEL De vijf gemeenten in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn het niet eens met de voorkeur, die in het voorontwerp-streek plan voor dit gebied wordt uit gesproken voor de situering van een gebied voor basisindustrie- en Ossenisse-West. De drie .ka naalgemeenten' Terneuzen. Axel en Sas van Gent willen het industriegebied Ossenisse opschuiven naar het noord oos ten, Hulst en Hontenisse voelen meer voor industrialisatie in het Verdronken Land van Saeftinge. Die visies hebben de vijf .streekplan gemeenten' vrijdag voorgelegd aan het college van gedeputeerde stagen tijdens een hoorzitting in het Axelse gemeentehuis over het voorontwerp van de PPD De oelleges van b en w werden daar eerst afzonderlijk en later gezamenlijk gehoord door gs. Commissaris der koningin Van Aartsen noemde de laves tie van de industriegebieden in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen op een door gs èn de burgemeester van de vijf ge meenten bijgewoonde persconferentie als het kernpunt van het gesprek met de b en w's. Voorts werd duidelijk: dat met name de drie kanaal- gemeenten willen streven naar een gezamenlijke aanpak van de problemen in het belang wn het welzijn en do woongebieden in de streek. Burge meester J. C. Asclioff van Terneuzen: .D e tijd, dat we aan concurrentie kunnen doen. is voorbij;' dat alle vijf genieenten uit hel gebied aandringen op internationaal contact met België over de ontwikke lingen aan die kant van de grens, met name ten aanzien van de linker-Schel- de-oever en lussen Antwerpen en Gent; dat Terneuzen zich niet kan vereni gen met blokkering van het woonge- biedaan de westzijde van de Otheen- se Kreek: dat Hulst en Hontenisse een alter natief streekplan hebben voorgesteld, met Saeftinge als industriegebied: dat het .geruim» tijd' zal duren vóór gs met een °igen voorlopig standpunt over het voorontwerp van de PPD zal komen. Mr J. van Aartsen: .Het is moeilijk een tprmijn te noe men, maar een jaar zal zeker nodig zijn. In de ijskast gaat het plan bepaald niet! De commissaris maakte op de pers-i conferentie duidelijk," dat Axel. Ter neuzen en Sas van* Gent pleiten voorj een opschuiving van het ip het voor-' ontwerp geprojecteerde haven- en in dustrieterrein Ossenisse naar het I noord-oosten en er de kop van Osse-j nisse bij willen betrekken. De bezwa ren tegen Ossenisse West werden meti het oog op de groei-beperkingen het1 sterkst geaccentueerd door Terneuzen j Kloosterzande De drie gemeenten menen, dat Kloos terzande er bij die situering niet slechter afkomt dan bij de planning waar het voorontwerp van uitgaat. Burgemeester M K van Dijke van! Axel onderstreepte nog eens. dat de streek er niet bij gebaat is als Ter-, neuzen en Axel in een strijdhouding j tegenover elkaar zouden komen te staan in een streekplan en dat men del ontwikkeling gemeenschappelijk in goede banen wil leiden. Terneuzens! burgemeester betoogde, dat de hou ding van zijn gemeenre door nationale! overwegingen werd bepaald. Het in dustriegebied Ossenisse is veel gemak-; keiijker bereikbaar te maken dan an-' dere plannen, het is veel goedkoper.; en het kan sneller. .Nederland heeft I eigenlijk geen industrieterrein aanj diep vaarwater meer te bieden Er is dus enige haast bij, al moeten we de: zaken wel kritisch benaderen Ossenis-j se is sneller te realiseren dan Saeftin-i ge. waar ook België een vinger iri de! pap heeft. Men moet die zaak zien i:i nationaal verband.' Op de vraag hoe de reactie van Terneuzen za! zijn, als blijkt dat in dustrieterrein met havens nautisch en technisch alleen mogelijk zijn bij Os senisse-West. betoogde de gedeputeer de mr .1. P. Boersma. dat de gemeen ten in het midden willen laten hoe groot dat industriegebied moet zijn: .Het zou wel eens kleiner kunnen moeten worden dan nu is aangege- Zie slot pag. 7 kol. 1X 1 WASHINGTON (RTR - AFP - AP) De VS zullen, indien nodig, BELFAAST (AFP/RTR) Twee poli tiemannen zijn in de afgelopen nacht bij een vuurgevecht in Belfast doodge schoten. Vier anderen werden gewond. De schietpartij vond plaats tussen po litie en leden van het Iers republikein se leger in een katholieke wijk van de stad. kleine aantallen grondtroepen naar Laos sturen om neergescho ten Amerikaanse piloten en helikopterbemanningen te redden, zo hebben Amerikaanse functionarissen in Washington vrijdag meegedeeld. Zij legden er de nadruk op dat deze infanterietroe- pen niet aan de strijd zouden deelnemen, en alleen reddingsacties zouden uitvoeren. Volgens de functionarissen zou een dergelijke actie niet in strijd zijn met de beperkingen die het Amerikaanse congres heeft op gelegd aan Amerikaanse acties in Laos. Volgens de zegslieden zouden de infanterietroepen per helikopter naar Laos worden gevlogen en na de operatie naar Zuid-Vietnam terugvliegen. Zij konden geen schatting maken van het aantal troepen, dat voor1 dit doel kon worden gebruikt. De Zuidvietnamezen in Laos hebben weer zware verliezen ge leden. Een Zuidvietnamese pa- Advocaat overhandigde losgeld rachutistenbasis in Laos is vrij dag door de Noordvietnamezen veroverd. Volgens militaire zegs lieden werd de verdediging, on geveer 450 man, praktisch ge heel vernietigd. Overigens is het tegenoffensief van Nnord-Vietnam. de Vietcong en de Pathet Lao niet beperkt tot Zuid-Laos. Voor het eerst sinds mei 1970 slaag den Noordvietnamezen en Vietcong er in enkele uren de belangrijkste stad (Zie slot pagina 9 kolom 4) MÜNCHEN (DPA, RTR, AFP) Het ontvoerde zevenjarige Westduitge jongetje Michael Luhmer is gisteravond vrijgela ten en in München aangekomen. De ontvoerde jongen is door de advo caat Till Burger naar een advocaten kantoor in München gebracht. Het kLnd hield de handen beschermend voor de ogen tegen het flitslicht van de fotografen. Till Burger zelf zonk uitgeput in een stoel, toen hij van de rit naar de ontvoerders teruggekeerd was. De advocaat had een der ontvoerders bij de overhandeging van het losgeld van 200.000 mark gevraagd, of hij niet een gift wilde geven voor Burgers vereniging .Toevlucht', die zich onder meer bezig houdt met reclassering. Daarop gaf de ontvoerder de advo caat 25.000 mark van het losgeld. Gevolgd Advocaat Burger heeft nog verteld, dat hij op zijn rit naar de ontvoer ders door twee of drie auto's gevolgd is. Over de plaats van de overhandi ging van het losgeld en over de naam van de ontvoerders wilde Burger niets zeggen. Burger heeft de pers verder meege deeld. dat het kind huilde toen het door een van de ontvoerders, die zich Dieter noemde, aan Burger werd over gegeven. Burger heeft de jongen daarna met zich meegenomen en naar München gebracht. Een woordvoerder van de advocaat heeft verklaard, dat de jon gen op het politiebureau zijn moeder terugzag, die enkele uren tevoren uit Bonn naar München was gevlogen. De jeugdige Michael zou het. goed maken, hij was alleen een beetje verkouden. Michael werd maandag in Nicderba- chém, bij Bonn ontvoerd. HULST EN HONTENISSE VÓÓR SAEFTINGE JAPAN Sympathiserende studenten van boeren, wier land onteigend moet' worden voor de aanleg van een nieuwe luchthaven bij Tokio, zijn hier in een I verwoed gevecht met de oproerpolitie gewikkeld. Volgens de politie zijn 41 studenten in hechtenis genomen. De j oproerpolitie verloor donderdag een\ bloedig gevecht om het bezit van een stuk grond van ongeveer 1500 meterJ v:aar de tegenstanders van het vlieg veld zich in loopgraven en achter bar ricaden hebben verschanst. Zij hebben het daar al vijf dagen weten uit te houden. DRIE KANAALGEMEENTEN KIEZEN OSSENISSE-OOST Advocaat Burger komt zijn kantoor binnen met Michael op de arm. kort na de vrijlating van de jongen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1