PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIXONS RAPPORT LOKT WEINIG REACTIES UIT Benzine 1 maart cent duurder Nog geen vrijlating ontvoerd jongetje Gondels op proefvaart boven Brouwershavense Gat Gesprek zonder eind Vandaag in de krant... Telefoongesprek met onderwijzeres 214e jaargang - no. 48 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 16-60, tel. 5144 Vrijdag 26 februari 1971 TERUGTREKKING UIT VIETNAM GEKOPPELD AAN VRAAGSTUK VAN KRIJGSGEVANGENEN D': (Van onze correspondent) WASHINGTON President Nixons rapport over de buitenlandse politiek van zijn regering ontlokte weinig reacties of commentaar in Amerika. Alleen aan zijn uiteenzettingen over het Vietnambe leid en de relaties met de Sowjet-Unie werd enige aandacht be steed, maar ook deze onderwerpen boden weinig nieuwe gezichts punten die tot scherpe kritiek van zijn tegenstanders, of zelfs maar tot lof van zijn supporters aanleiding gaven. vfc- - x VOLKSTELLER NUMMER EEN TELT ZICHZELF .Oppelvolksteller' drs L. J. S. de Jonge, directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek vulde gisteren zijn eigen formulier in. Tot dusver zijn geen berichten binnengekomen over moeilijkhe den bij de telling, zelfs niet uit Amsterdam, waar zij gisteren haar tweede dag beleefde. Er was in kinderrijke buurten een tekort aan formulieren ,d' voor kinderen van 0 tot en met 11 jaar en er bel den wat mensen de politie om te vragen hoe echte tellers herkend konden worden. In Hilversum de den zich problemen voor omdat dertig tellers niet kwamen opda gen. De Raad van Kerken heeft zich op de valreep achter de tel ling geschaard, omdat .die voor een rechtvaardig' beleid nuttig is'. Het kamerlid Van der Spek heeft van de ministers Den Toom en Nelissen (defensie en economi sche zaken) te horen gekregen, dat de beknopte beantwoording van de vragen over het beroep door militairen en burgers die bij defensie werken niet .globaal' ge noemd kan worden. De beant woording is in overeenstemming met de internationale beroepsclas sificatie van de internationale ar beidsorganisatie. Niettemin waren er enkele punten die in het oog sprongen. In dj eerste plaats ontdeed de president zich van elke verantwoordelijkheid voor de uit breiding van de oorlog in Indo-China tot Laos door Noord.Vietnam ervan te beschuldigen dat de leiders in Ha noi deze uitbreiding ze.f hadden ver oorzaakt een argument dat wel wat laat komt, nadat de Noordvietna- mezen al een kleine tien jaar gebruik hebben gemaakt van de aanvoerroutes door de omliggende landen. Verder duidde Nixon op de mogelijkheid dat Amerika zich mettertijd, vermoedelijk tegen de tijd dat alle Amerikaanse troepen zijn terug getrokken (wan neer dat dan ook mag zijn), uit de vredesconferentie in Parijs zou terug trekken. Dit was op te maken uit zijn mededeling aan Hanoi dat, wanneer zij de besprekingen zouden blijven tegenwerken, de Noord Vietnamese de legatie zich wel eens alleen met Zuid. Vietnam als gesprekspartner zou kun nen lieliben te verstaan. Een ander punt, wat Indo-China be treft, was dat de president nu blijk baar de volledige terugtrekking van de troepen gekoppeld heeft aan de vrijlating van de Amerikaanse gevan genen die zich in Noordvietnamese handen bevinden. Waarnemers maken hieruit op dat Nixon inderdaad steeds minder rekent op een politieke rege ling van het conflict en dat hij zich instelt op een diplomatie om door middel van militaire pressie op Hanoi (door zulke acties in Cambodja en Laos, en door het voortzetten van de bombardementen), de Noordvietname se leiders zover te krijgen dat zij het althans Amerika zullen toestaan om zich uit Indo-China terug te trekken. gen één van de moeilijkste opgaven, omdat men voor een bevredigende wederzijdse teugtrekkingsformule tal rijke factoren in beschouwing dient te nemen. Daaronder zijn zulke vraagstukken als de positie van de raketbases, die op korte termijn geactiveerd kunnen worden, de snelheid waarmee terugge trokken troepen weer ingezet kunnen worden, en de logistische mogelijkhe den aan weerszijden. .Onze buitenlandse politiek', zei Nixon, .volgt tegenwoordig een koers tussen het gevaar van een te grote betrok kenheid (meer dan in het verleden) en de nieuwe verleiding om te weinig bij het buitenland betrokken te zijn.' Kernwapens Europa Een tweede punt, niet geheel nieuw maar wel nu officieel geformuleerd is dat de president de terugtrekking van Amerikaanse troepen uit West-Europa, en ook zelfs een vermindering van dat troepental, afhankelijk heeft gesteld van een wederzijdse reductie van manschappen door de Sowjet-Unie. Dit. punt, dat ook weer een onderdeel vormt van de destijds door Moskou voorgestelde Europese veiligheidscon ferentie, is volgens militaire deskundi- Het grootste vraagstuk waar de rege- ring-Nixon in de buitenlandse politiek van het begin af aan te kampen heeft gehad, is de onberekenbare factor van de kernwapens. Kernwapens die van het ene continent naar het andere afgeschoten kunnen worden op nauw keurig bepaalde doelwitten, maken in derdaad een beleid mogelijk, waarbij in het buitenland gestationeerde le gers minder noodzakelijk zijn. Aan de andere kant (en dat is één van de redenen waarom de gesprekken in Helsinki over een wederzijdse beper-j king van het strategische kernwapen- bezit zo moeizaam verlopen), bestaat; de wens om het kerngevaar te reduce- j ren zodat men toch althans gedeelte lijk moet terugvallen op conventionele j methoden van oorlogvoering. Het rapport van president Nixon. vooral waar hij spreekt over de rela ties met de Sowjet-Unie. weerspiegelt deze ambivalentie zoals ook de zoge naamde Nixon-doctrine (waarbij Ame- rika aangevallen landen alleen dan wil bijstaan wanneer er kernwapens aan te pas zouden moeten of kunnen ko men), deze tweeslachtigheid weergeeft van een internationale diplomatie in het berntijdperk. ,Het is uit met de ommetjes' staat te lezen op een fel-geel affiche, dat de! Nederlandse spoorwegen heeft laten maken om het treinreizende publiek! duidelijk te maken dat vanaf zondag! aanstaande de dan herstelde Hemburg; .weer in dienst (is) vooru'. OOK ANDERE OLIEPRODUKTEN GAAN IN PRIJS OMHOOG WELLICHT BINNENKORT WEER SERIE PRIJSVERHOGINGEN DEN HAAG De prij's van gewone en superbenzine zal met in- j gang van 1 maart worden verhoogd met 1 cent. Ook andere olie- produkten zullen in prijs worden verhoogd. Dit deelde donderdagmiddag minister Nelissen van economische zaken in i de tweede kamer mee in antwoord op mondelinge vragen van de sodalis- 1 tische kamerleden Oele en Brautlgam. De zware stookolie wordt vier gulden per ton duurder, het flessegas een kwartje per fles en de smeerolie 0.05 cent. De prijzen van gasolie en huisbrandolie zijn in de loop van februari reeds aanzienlijk verhoogd. Door deze prijsverhogingen zal het prijsindexcijfer stijgen met 0.006 punt. Al deze prijsverhogingen zijn een ge-l volg van de besprekingen in Teheran tussen de olieproducerende landen en de oliemaatschappijen. Het is overl-| gens niet uitgesloten, zo deelde de' minister nog mee. dat binnenkort op nieuw prijsverhogingen zullen worden afgekondigd omdat Nederland slechts voor de helft gebruik maakt van olie, die afkomstig is uit de omgeving vam de Perzische Golf. Vermoedelijk zul len ook met ingang van februari del prijzen van de Middellandse Zee-olie (Libië) worden verhoogd, doch deze verhogingen zullen pas na liet ak koord bij de consumenten worden ver rekend. Op de vraag van de communist Bak ker waarom de olie nu reeds duurder moet worden als in ons land toch een reserve was van ongeveer twee maan- den, zei de minister dat natuurlijk niet vergeten moet worden dat de inkoopprijs reeds met ingang van 15 februari omhoog was gegaan voor de Perzische Golf-olie, terwijl waarschijn lijk de Middellandse Zee-olie ook mei ingang van die datum in prijs zal stij gen. De verrekening aan de consument echter vindt niet met terugwerkende kracht plaats. Blokvorming Koel, helder Voor koel, helder water kan nien volgens de Consumentenbond in Zeeland momenteel nog slechts in Domburg en Renesse te recht (pag. 2) Nieuws uit Zeeland op pa gina 2, 5, 6, 7, 9 en 15. Binnen- en buitenland op pa gina 3, 11 en 19. Sport, op pagina 12 en 13. Radio en tv op pagina 17. Beurs en financiën op pa gina 19. Dr Oele constateerde dat er een einde is gekomen aan de kopersmarkt voor olie. ,Er is geen concurrentie meer en er is sprake van blokvorming aan beide kanten, zowel bij de olieprodu-i cerende landen als bij de oliemaat schappijen. Dat betekent dat er een| nieuw stuk handelspolitiek ontstaat, I omdat de gehele energievoorziening erdoor wordt beïnvloed', aldus het kamerlid. Vt.der wees hij er op dat het nu meer dan ooit noodzakelijk wordt dat de regering in overleg met de regeringen van de EEG-landen meer dan tot nu toe deel gaan nemen aan het overleg en dat niet meer alleen aan de oliemaatschappijen overlaten. .Ongetwijfeld', aldus minister Nelis sen, .betekenen de jongste prijsverho- gingen een stimulans voor de bouw van kernenergiecentrales in West-Eu ropa, hoewel dat voor ons land wat minder het geval zal zijn.' Onze elek triciteitscentrales werken voor een groot deel op aardgas, slechts enkele maken gebruik van stookolie. Dit be tekent dan ook dat de invloed op de stroomprijs uiterst gering (in grootte van 1 procent) zal zijn. mogelijkheid van een snellere uitput- ting van de aardgasreserves. Mr Nelissen veronderstelde voorts on der meer dat stijging van de olieprij zen inderdaad de opsporingsactivitei-1 ten naar gas en olie op het continen taal plat zal stimuleren. Alleen al de .Teheran-operatie' veroor- j zaakt een nadelig effect op onze be- i talingsbalans van 9 tot 100 miljoen gulden. Hier komt later nog bij een prijsverhoging van de Middellandse I Zee-olie, waarover de onderhandelin-1 gen in Libië nog gaande zijn, zodat het totale negatieve resultaat voor de i betalingsbalans ongeveer 200 miljoen zal bedragen. Mijnsluitingen Aardgas Omdat de prijs van aardgas geen directe relatie heeft met de olieprijs verwacht minister Nelissen niet dat er spoedig prijsverhogingen voor aardgas zullen komen. Wel gaf de bewindsman toe dat het achterblijven van de aardgasprijs bij de olieprijs allerlei problemen oproept, die drin-l gend bestudeerd dienen te worden, worden dat de kolenprijs Hij noemde daarbij met name de; lijk een subsidie is. Bijzonder voorzichtig was minister Nelissen in zijn antwoord op de vraag van dr Oele of het tempo van de mijnsluitingen in Limburg wellicht vertraagd zullen worden door de hui dige ontwikkeling op de oliemarkt. .Het valt niet te ontkennen', zo zei de minister letterlijk, ,dat, het uitgesloten is te achten dat er enige invloed op liet tempo van de sluitingen van del kolenmijnen is te verwachten.' Later voegde hij er aan toe dat hi.i| wellicht met zijn voorzichtig antwoord nog niet voorzichtig genoeg is ge weest, om geen voorbarige verwach tingen te wekken. De bewindsman ees er op dat niet vergeten moet oorname- frlPllfa (Van onze correspondent) BONN Een poging om de 7- jarige Michael Luhmer, die: maandag in Wachtberg-Nieder-, bachem bij Bonn werd ontvoerd, I vrij te krijgen, is gistermiddag! mislukt. Om drie uur zou een! advocaat in München de 200.000; mark losgeld overhandigen aan de nog onbekende ontvoerders. Een uur later zou de jongen, vermoedelijk in België, worden vrijgelaten. .Onvoorziene moei lijkheden', aldus de Beierse ad vocaat, maakten echter de over- hanc lijk. De Hoofdcommissaris van po litie in Bonn heeft bekendge maakt, dat Michael ook in Bel gië gevangen wordt gehouden. Zeker is dat Michael Luhmer gisteren nog in leven was. De advocaat, die her haaldelijk door de ontvoerders is op gebeld, had gisteren een levensteken verlangd, als voorwaarde voor het ac cepteren van de eis. Even na middernacht werd Michaels onderwijzeres in Niederbachem opge beld. Onbekenden lieten de jongen met haar praten. Ze is er van overtuigd dat bedrog uitgesloten is. Michael zei. na een aarzelend begin, dat hij zich goed voelde en genoeg te eten had Politiek De onderwijzeres was maandagavond als eerste door één van de ontvoerders i benaderd, omdat de ouders zelf geen I telefoon hebben. De onbekende die op- j belde noemde zich een lid van de .Ak- tion Riga', een organisatie waarvan de politie betwijfelt of ze bestaat. In la tere telefoongesprekken hebben de ont- j voerders de indruk willen wekken dat zij politieke motieven voor hun daad hadden. Zij eisten de vrijlating van de ex-advocaat Horst Mahler in West-Ber lijn en beweerden bijvoorbeeld ook ver antwoordelijk te zijn voor de moord op de Algerijnse politicus Belkacem Krim in Frankfort. Minister-president Kühn van Nord- rheinland-Westfalen verklaarde echter gistermiddag er praktisch zeker van te zijn dat men met een gewone mis daad heeft te doen en het enige doe!1 van de ontvoerders het grote losgeld is. VERPLEEGSTERS IN BELGIË DE STRAAT OP Van onze correspondent en 15.000 lerplegers. veel meer dus dan de helft van de rondom de 20.000 die België telt, heb ben gisteren in de straten van Brussel betoogd. Zij vragen een eigen beroepsstatuut en verbeterde opleidingsmethodes. Diej worden thans nog geregeld door eeni wet uit 1818, zij het theoretisch gewij-l zigd in 1967. In de praktijk komt het er op neer.' dat zij bij de zieken een aantal hande lingen verrichten, die eigenlijk alleen' door de dokters mogen worden ge-' daan. Dat schept grote problemen bij de verantwoordelijkheid en het heeft; tot gevolg dat de verplegenden eigen lijk telkens onbevoegd de geneeskun de uitoefenen. GROEP JONGENS STAL VOOR 22000 GULDEN BIJ 12 INBRAKEN ROTTERDAM (ANP) De recherche van de kinderpolitie in Rotterdam1 heeft in de afgelopen week zes jon gens in de leeftijd van zestien tot negentien jaar aangehouden. Zij wor den ervan verdacht twaalf inbraken in Rotterdam te hebben gepleegd. De buil. bestaande uit goederen en geld bedroeg 6000. SCHEMA SLUITING NU DEFINITIEF GEREED SCHARENDIJKE Donderdag zijn de gondels, die gebruikt zul len worden voor het storten van betonblokken bij de afslui ting van het Brouwershavense Gat, in bedrijf geweest voor een zogenaamde .opslingerproef' Dit gebeurde mede op verzoek van het TNO, dat het spannin genproces in de kabels, waaraan de gondels hangen, wilde meten Het was dus een wetenschappe lijke proefneming, en niet de eerste storting, hoewel terwille van de proef toch enkele 2V» ton per stuk wegende betonblok ken in het zflte nat van het Brouwershavense Gat vanuit een gondel werden losgelaten. De opslingerproef werd vanuit stil staande gondels genomen. Van-j daag vrijdag zal men het' ook vanuit rijdende gondels pro- beren. De in totaal 16 gondels, die straks bij de afsluiting van het Brouwershavense Gal worden ingezet, kunnen elk 6 be tonblokken vervoeren, die in een serie, van twee zullen worden afgeworpen.; Het ,proef-plonzen' geschiedde donder dag bij de Middelplaat, in het zuide lijk gedeelte van het toekomstige sluis-1 gat van de dam. In de week van 15 maart begint de of-1 ficiëie opleiding van de gondeliers. terwijl in de week van 22 maart de finitief met de sluiting van het Brou wershavense Gat wordt begonnen. De bestuurders van de gondels mogen; voor die tijd oefenen met zo ongeveer! 2000 betonblokken, Het totaal aantal blokken die in het water zullen worden gestort bedraagt zo'n 260.000. Schema Aan de noordelijke zijde zal zoals bekend het Brouwershavense Gat worden afgesloten met caissons. Van deze sluiting is het schema inmiddels i officieel vastgesteld. Maandag 5 april wordt het eerste landhoofdcaisson ge-, plaatst. Het laatste landhoofdcaisson zal op 3 mei naar zijn bestemmingj worden gebracht. Tussen deze twee! landhoofdcaissons komen 12 doorlaat-' caissons, die elk 86,5 meter lang, 18 meter breed en 16,5 meter hoog zijn. In één zo'n caisson zouden bij wijze van vergelijking 45 eengezinswoningen kunnen worden opgenomen Zoals gezegd zal het laatste doorlaat-, caisson zaterdag 1 mei als alles meezit om 's middags kwart overj één worden geplaatst. Maandagmiddag] 3 mei om drie uur precies zullen de schuiven van alle caissons dicht gaan. In ae week van drie mei moet. het storten van de betonnertblokken aan de zuidelijke kant dan ook gereed zijn Het werk is dan zover, dat met de tweede fase van de afsluiting van de zeearm kan worden begonnen: het in- wassen van het grind tussen de beton blokken. .Dat inwassen moet in de loop van juni klaar komen', deelde hool'd-ingenSeur M. J. Loschakoff van de Deltadienst van Rijkswaterstaat mee. Om de .muur' van betonblokken, die dan het Noordzeewater tegen moet houden, .waterdicht' te maken, zal ongeveer 220.000 ton grind nodig zijn. Na juni hoopt men zover te zijn, dat de noordelijke en zuidelijke oever het zandbedrijf in werking kan komen om het zand achter de met grind dichtge- wassen betonnen dam aan te brengen. Doordat deze dan waterdicht is. kan het er legen opgespoten zand niet meer wegspoelen. De stort- en andere werk zaamheden worden onder verantwoor delijkheid van Rijkswaterstaat uitge voerd door de NV Dijksbouw. i ie gift van de koningin aan de actie Betaald Antwoord blijft narommelen. Zo werd er deze week over |!g^2?-j gesproken in de Waleher-e classicale vergadering van de hervormde kerk en daarbij werd publiekelijk sympathie betuigd met de daad van de koningin. Dat ge beurde echter niet met algemene stem men. er was een meerderheid van achtentwintig leden, twaalf waren er tegen. Daarmee werd tevens de ver deeldheid aangegeven, waarmee in ons land over de gift is en wordt geoor deeld. In kerkelijk Nederland heeft menigeen het er moeilijk mee: men ziet in deze gift steun aan mensen, die een bestaand regime willen omver werpen. Er zijn echter ook kerkleden, die sympathiek staan jegens de ko ninklijke gift. Zij behoren over het al gemeen tot diegenen, die het christen dom zien als een opdracht tot solida riteit met de verdrukten Voor hen heeft de koningin een daad van zulk een solidariteit gesteld, zij heeft menen zij duidelijk gemaakt de ver drukten te willen helpen. Het Is een illusie te menen, dat de discussie over deze kwestie ooit een bevredigend einde zal krijger.: aan beide zijden is men er oprecht van overtuigd het recht aan zijn kant te hebben. Het tragische in een dergel: debat is vooral, dat beide partijen zich verontrust en zelfs geschokt voelen over de dwaling van de ander. De voor standers bijvoorbeeld zien niet in hoe het mogelijk is, dat een christen ook maar één woord ten gunste zou kunnen zeggen van een re gering als die van Zuid-Afrika: zij beschouwen het regi me daarginds als een koloniaal be wind. dat niets met kerk en christen dom te maken kan hebben. Omgekeerd zijn er vele oprechte kerkgangers, die er van overtuigd zijn dat in datzelfde Zuid-Afrika een Goae welgevallig werk wordt gedaan, namelijk de opvoeding van de niet blanke tot het beschavings peil van het westen. Het gaat hier om een theologisch de bat, dat typerend is voor deze tijd. Onlangs vatte professor Van Nif- trik de verschilpunten bondig samen in een opmerking over de omstreden professor Kuitert. theoloog aan de VU. Kuitert is zo ongeveer zei het Van Nlftrik een omgekeerde Groen van Prinsterer. Groen zag overal ongeloof wanneer er sprake was .an revolutie, Kuitert vindt de revolutie min of meer een voorwaarde voor het geloof. Dat is tamelijk overdreven, maar er zit een kern van waarheid in. Moderne theo logen vinden het gesprek over dogma tische vraagstukken vaak niet erg zin- Vol meer. maar zijn wel voortdurend bezig met maatschappij vraagstukken. Dat gebeurt zowel bij protestanten a'.s bij katholieken en in beide gevallen blijkt sympathie te bestaan voor die genen. die zich tegen een bepaald ge zag verzetten. Met name geldt dat voor Afrikaanse landen, die door blanken worden bestuurd, voorts ook voor Zuid-Amerika. In deze debatten valt vaak ook het woord .geweld'. De conventionele kerkganger zal als regel geweld af keuren. zeker als dat wordt gebruikt om een regering omver te werpen: re volutie wordt immers afgewezen. In het moderne maatschappelijke (en ook theologische i spraakgebruik wordt echter onderscheid gemaakt tussen structureel geweld en revolutionair ge weld. Met de eerste categorie wordt het optreden van de gevestigde orde bedoeld, het geweld nodig om op standige bewegingen te onderdrukken. En dat wordt als regel door de .mo dernen' van deze tijd verworpen. De tweede categorie daarentegen wordt wel acceptabel geacht- namelijk het (als onvermijdelijk beschouwde) ge weld. nodig om een nieuwe maatschap pij te vestigen Geweld mag men niet meten zeggen de aanhangers van deze theorie naar de maatstaven van een gevestigde orde. maar dient te worden afgewogen naar de maatschap pij die (met dit geweld) zal worden afgedwongen. Er zijn nogal wat theo logen, die neen zeggen tegen het struc turele geweld, maar die onder bepaal de omstandigheden wel de revolutie accepteren Zo is er zelfs een .theolo gie van de revolutie' ontstaan. Deze achtergronden spelen mee in de kwestie Betaald Antwoord. Er be hoeft niet aan te worden getwijreld: de gelden dienen ter ondersteuning van diegenen, die door structureel ge weld zijn getroffen. De kern van de zaak is derhalve of men het eens is met de bewuste structuur of met In bef geval Zuid-Afrika zal iedereen, die meen' zegt tegen het rassenbeleid m dat land. er geen moeite mee hebben om de actie Betaald Antwoord ie steu nen. En omgekeerd, diegenen die me nen dat dit beleid op de plaats en on der de omstandigheden daarginds wel verantwoord is, zullen zich verzetten tegen een dergelijke medewerking. De koningin heeft zich nu blijkens haar gift onder de eerste groep geschaard, een daad waarvoor overigens de rege ring de grondwettelijke verantwoorde lijkheid op zich heeft genomen. Dat laatste is niets nieuws dit kabinet heeft zonodig nooit geaarzeld uit te spreken het niet eens te zijn mei. het apartheidsbeleid De classis Middelburg van de her vormde kerk heeft nu in meerder heid haar sympathie betuigd met de koningin: eensgezindheid op dit punt bleek onmogelijk. Daarmee is inder daad een spiegel van de samenleving ontstaan: men zal het over deze zaak in Nederland eenvoudig niet eens kun nen worden, men zal er rekening mee moeten houden dat de scheidslijnen dwars door de kerken heengaan en er ook spanningen veroorzaken De vraag (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1