INTER/ MUI Nederlandse luchtverdediging bracht Duitsers in mei 1940 zware slag toe Ontslagen in Zweden door stakingsgolf Carnaval-vierder schoot op portier Aartsbisschop van Reggio uitgejouwd 7 Veel gewonden bij vechtpartijen Oersterk! Ongerustheid over aardgasprijzen BRAZILIAANSE CONSUL GOMDE IN MONTEVIDEO NA ZEVEN MAANDEN WEER VRIJGELATEN DINSDAG 23 FEBRUARI 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LEGER DREIGT OP NON-ACTIEF TE WORDEN GESTELD (Van onze correspondent) STOCKHOLM Tengevolge van de stakingen en uitsluitin gen in het conflict op de Zweed se arbeidersmarkt staan mo menteel enkele duizenden ar beiders op de nominatie om ontslagen te worden. In totaal 47.000 academici en hogere ambtenaren nemen deel aan de stakingen, waarvan het effect wordt versterkt door uitsluitin gen, een situatie die door het grootste dagblad van Zweden, Dagens Nyheter, als pure waan zin werd beschreven. Uniek is bijvoorbeeld ook dat het rege ringsbureau voor collectieve onderhandelingen nu 3000 ho gere officieren in het leger de wacht heeft aangezegd. Op 3 maart zullen ze worden uitge stoten wanneer geen compro mis is bereikt. Zweden is daarmee het eerste land ter wereld waar de staat het eigen leger op non-actief stelt en 30.000 dienstplichtigen naar huis stuurt. De gevolgen van de stakingen en de uitsluitingen hebben in enkele geval len al tot nare consequenties voor derden geleid. Doordat de fabrieken geen grondstoffen kunnen krijgen omdat al het treinverkeer al drie weken stil ligt, zullen nu duizenden mensen op straat moeten worden gezet. Op de bureaus van sociale zaken zullen ze amper terecht kun nen omdat die grotendeels ook on der de uitsluiting vallen. Financiële steun wordt niet meer uitgekeerd en de tragische situatie verslechterd da gelijks voor duizenden mensen die afhankelijk zijn van sociale zaken. De gezondheidszorg is door uitslui- GEDURENDE 1970 AAN 122M7 VREEMDELINGEN TOEGANG GEWEIGERD DEN' HAAG (ANP) Gedurende 1970 werd aan 122.867 vreemdelingen toegang tot ons land geweigerd. Het betrof hier voor het overgrote deel Duitsers, namelijk 112.928. Minister mr Polak (justitie) heeft deze cijfers maandag aan de tweede kamer meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen. De weigering volgde wegens het ontbreken van een geldig reisdocument, wegens geen of onvoldoende middelen van bestaan en wegens andere redenen. Het aantal geweigerde vreemdelingen uit landen rondom de Middellandse Zee, in hoofdzaak werkzoekers en pseudo-toe- risten, bedroeg vorig jaar in totaal 3247. Voorts werd in 1970 aan 6692 vreemdelingen uit andere landen de toegang tot ons land geweigerd, onder meer verband houdende met de open bare orde (1,5) procent). ting en staking van artsen ook mini maal, maar doden tengevolge hier van zijn nog niet gevallen. De scho len zijn grotendeels gesloten en de 700.000 scholieren en studenten bren gen hun tijd door met niets doen. Een schoolpsychiater waarschuwde voor verhoogd verbruik van narcoti ca en drank in verband met deze onverwachte vakantie maar zijn donkere voorspellingen zijn nog niet waargemaakt. Arne Geyer. vakbonds leider van de arbeidsfederatie LO; waarschuwde op maandag dat in dien de stakingen en uitsluitingen geen halt wordt toegeroepen men binnenkort moet rekenen op het ont slag van meer dan 100.000 werkne mers. conflictenserie niet eens is blijkt uit een opinieonderzoek. Tachtig pet was van mening dat de regering diende in te grijpen en de stakende academici en ambtenaren het sta kingsrecht dat ze in 1965 kregen, nu moet ontnemen. Prof. Gunnar Myrdal, bekend Zweeds econoom, zei In een com mentaar hierop: .we zijn het punt al gepasseerd waar de regering had moeten ingrijpen In deze waanzin.' Maar premier Palme die de slaat als werkgever vertegenwoordigd heeft laten weten dat een regerings- ingrijpen niet actueel is. Geprofiteerd wordt er van deze ab surde situatie door slechts weinigen. Gevangenen moeten voortijdig uit hechtenis worden losgelaten omdat er gewoon geen officier van justitie meer te vinden is die een verlen ging kan gelasten en enkele tiendui zenden dienstplichtigen hoeven niet op herhalingsoefening. Maar dat de Zweedse bevolking het met deze Profijt Dodelijk gewonde vrouw gevonden op snelweg BOETE VOOR IMPORTEUR VAN ,TE ECHTE' SPEELGOEDPISTOOLTJES AMSTERDAM (ANP) .De speel goedpistooltjes lijken sprekend op ech te vuurwapens en op het eerste ge zicht zijn ze niet te onderscheiden van echte, voor bedreiging geschikte, pens en daar doet de kleur niets aan af. zeker niet in het donker', aldus sa mengevat het vonnis van de Amster damse politierechter, mr G. H. Nomes, maandagmiddag in de zaak tegen de 50-jarige importeur van speelgoed speelgoedpistooltjes W. A. S. B. Amstelveen. Hij veroordeelde hem conform de els tot tien gulden boete. De officier van justitie had de zaak aangebracht om een principiële beslis sing uit te lokken. Hij is van mening dat speelgoed geen overeenkomst qua vorm en qua kleur met echte wapens mag vertonen. De importeur verklaarde, dat hij voor de import van nieuwe modellen altijd in contact trad met politie, justitie en douane-recherche. Hij kon dan afgaan op de gegeven adviezen. Over de in be slaggenomen 453 speelgoedpistooltjes had hij eveneens overleg gepleegd, hetgeen een op dit gebbied deskundig functionaris van de douane-recherche bevestigde. De Amstelvener betreurde het, dat juist hij, die zich altijd aan de advie zen had gehouden, terecht moest staan maar was het met de politierechter eens, dat deze zich bedreigd zou voe len als iemand hem in het donker een dergelijk speelgoedpistool onder de neus zou houden. De importeur, die veel speelgoed waarbij speelgoed pistooltjes importeert, zal in hoger be roep gaan bij het Amsterdamse ge rechtshof. Met, de Duitse leverancier van de speelgoedpistooltjes heeft hij reeds een regeling getroffen dat de pistooltjes in een tot nu toe toegesta ne en geadviseerde kleur worden gele verd. BREDA (ANP) Een 26-jarige lasser uit Rotterdam, L. van C. heeft zondagavond in carnaval vierend Breda van drie meter afstand een schot gelost op de portier van een bar aan de Ha vermarkt. De Rotterdammer had 's middags ruzie gehad met de portier, die hij ervan verdacht zijn feesthoedje afgepakt te heb ben. Toen de ruzie niet bijgelegd kon worden, reed de lasser te rug naar Rotterdam, waar hij zijn meisje thuis bracht. In zijn eigen woning haalde hij twee re volvers met zes scherpe patro nen, waarmee hij terug ging naar Breda. Omstreeks halfelf 's avonds wilde hij de zaak met de portier uitpraten. Deze herkende echter de man en pro beerde deur dicht te slaan. Direct trok Van C. een van de revolvers en vuurde vanaf de heup. De portier werd getroffen maar hij slaagde er nog in. eer Van C. een tweede schot kon lossen, samen met anderen de man te overmeesteren. De politie was snel ter plaatse om de lasser over te nemen. De portier is opgenomen in het ziekenhuis voor een operatie. In Breda was het tijdens de carnavalsda gen bijzonder rumoerig. Zeker vijftien I mensen moesten na vechtpartijen1 worden opgenomen of behandeld inl ziekenhuizen. In nagenoeg alle geval- len betrof het mensen van buiten Breda. In het .Ignatius ziekenhuis' ligt. een 26-jarige Bredanaar. die zondagavond door een nog onbekende jongeman met een mes werd gestoken. Dat gebeurde, nadat de Bredanaar een groepje jongens had gevraagd op te houden met het slaan op en het zich laten vallen tegen geparkeerde au to's. ten. Buiten ontstond een handgemeen waarbij V. met een voerstamper zijn tegenstander slagen op het hoofd toe bracht. V. nam de vlucht, maar kon in de loop van de nacht ten huize van zijn zuster te Veldhoven door de politie worden gearresteerd. Hij heeft bekend een handgemeen met W. te hebben gehad, doch ontkent hem met de voerstamper te hebben bewerkt. Het slachtoffer is in zorgwekkende toestand in een ziekenhuis in Tilburg opgenomen. Eveneens zondagnacht is op een bouw terrein, drie meter van het trottoir, de 63-jarige T. B. uit Veldhoven ge vonden. Hij bloedde uit zijn oren. Hij is terstond naar een ziekenhuis in Eindhoven gebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. Omtrent het gebeurde tast men nog in het duister. HOENSBROEK (ANP) De Hoens- broekse politie heeft maandag de identiteit vastgesteld van de vrouw, die zondagnacht ernstig verminkt werd aangetroffen bij een bailybrug over de autosnelweg onder deze ge meente en korte tijd later in het Heerlense ziekenhuis overleed. Het bleek de 38-jarige mevrouw F. A. W. van Dinten-Janez uit Hoensbroek te zijn. De vrouw woonde op enkele honderden meters van de plaats waar zij gevonden werd. Over de juiste toedracht van hetgeen zich zondagavond heeft afgespeeld tast de politie nog in het duister, i Misdrijf of zelfmoord worden nietl uitgesloten. ADVERTENTIE) Fijn om over de vloer te hebben. 5 jaar slijtage garantie Oersterk1* het 501 kwaliteits- BxlJJ merj< vail Du Pont garandeert u het sterke er duurzame tapijtnylon (Wyers staat er achter) MIS LIEP VOLKOMEN UIT DE HAND (Van onze correspondent) REGGIO Dl CALABRIA De bijna 70-jarige aartsbisschop van Reggio di Calabria, monseig neur Giovanni Ferro, is door zijn volgelingen voor hansworst uitgescholden. Ook werd hem toegeroepen dat hij een verrader was en moest maken dat hij weg kwam. Dat gebeurde allemaal tijdens een bizarre godsdienstplechtigheid, die de aartsbisschop in de buurtkerk van Sbarre. het gedeelte van Reggio di Calabria dat in handen is van de opstandelingen, opdroeg. Deze opstan delingen willen nog steeds dat hun stad hoofdstad van de nieuwe provin cie Reggio wordt, terwijl vorige week besloten werd dat de hoofdstad Ca- tanzaro zou worden. Reggio zal slechts bij toerbeurt het parlement herbergen. Van de 30.000 inwoners van Sbarre waren er ruim 1000 naar de kerk van Loreto gegaan, om de aartsbisschop het vuur aan de schenen te leggen. Ze riepen hem toe, dat hij was gekomen om hen ertoe over te halen de barri cades weg te halen en dat hij dat deed op verzoek van de hoofdcommis saris van politie, maar dat zij er niet aan dachten om de barricades op te ruimen. Nadat monseigneur Ferro in de kerk was verdwenen, volgde een deel van de Sbarrianen hem. Terwijl carnavals klappers ontploften, het licht uitviel en de lucht niet meer in te ademen was, vluchtte een aantal gelovigen de kerk uit. De aartsbisschop bleef bleek en stil naast het altaar zitten. Hij riep in het begin van de strijd samen met de christen-democratische burgemees ter, en waarschijnlijk in samenspel met de ultra-rechtse welgestelde bur gerij, de Reggianen op tot protest tegen de keuze van Catanzaro als hoofdstad. Daarom zou ook de aarts bisschop een deel van de verantwoor delijkheid voor de ellende in Reggio dragen. Ziekteverlof Toen de opstand echter uit de hand begon te lopen en ze tot een nationale ramp dreigde uit te groeien, vertrok Ferro eerst naar Rome met .ziektever lof.' Na zijn terugkeer in Reggio liet hij zich niet meer over de kwestie van de keuze van de hoofdstad uit. Nadat de mis geëindigd was, bleef monseigneur Ferro nog ongeveer twee uur opgesloten in zijn kerk. Een dele gatie Reggianen bood hem een verzoek schrift aan. waarin het integrale aftre den van alle politici in de stad werd geëist. Als dit niet zal gebeuren, aldus het verzoekschrift, zullen nieuwe strijdmiddelen worden gebruikt. Tijdens de ongebruikelijke plechtig heid in de buurtkerk van Sbarre was burgemeester Battaglia afwezig. Toen de aartsbisschop tenslotte de kerk had verlaten, hield hij een toe spraak. Zijn woorden werden echter door luid protest overstemd. WINSCHOTEN (GPD) - De industriële kring Oost-Groningen heeft de directie van de Nederlandse Gasunie een brief geschreven, waarin stelling wordt ge nomen tegen een eventuele verhoging van de gasprijzen. Men stelt dat de laatste maanden hardnekkige geruchten de ronde doen, dat de Gasunie op korte termijn maat regelen overweegt, die zullen leiden tot een wijziging in voor de afnemers ongunstige zin, betreffende de maxi maal toegestane prijsaanpassing van 0,95 cent per m3. Men stelt dat de Gasunie van plan zou zijn de nieuwe regeling per 1 maart a.s. in te laten gaan voor de nieuwe contracten, waarna logischer wijze bij het verlengen van lopende contracten eenzelfde handelwijze gevolgd zal wor den. ,Deze eventuele prijswijziging betreft niet alleen onze industriële leden-afne mers met een jaarafname van rond de 85 miljoen m3, doch raakt alle Neder landse aardgasverbruikers, waarbij wij eveneens de aandacht vestigen op de gewone gezinsverbruikers, omdat ook zij bij de nu geldende olieprijzen meer voor het aardgas moeten betalen. Wij spreken de wens uit', zo besluit de brief, ,dat het gerucht inderdaad een gerucht blijkt te zijn en dat u ons op korte termijn kunt berichten, dat ook in de toekomst de huidige prijsvast- steingen zullen worden gehanteerd'. Duitse kerk steunt wereldraad bij anti-racisme (Van onze correspondent) BONN De synode van de evangeli sche kerken in Duitsland heeft zich za terdag uitgesproken voor het antl-racis- me programma van de wereldraad van kerken, dat vorige week in Neder land zo n grote aandacht kreeg door de Zuidafrikaanse kritiek op een gift n koningin Juliana. Het programma is in de Bondsrepu bliek vong jaar fel bekritiseerd Door een reeks maatregelen van de wereld raad zou men inmiddels echter de grotere zekerheid hebben dat door de kerken geboden hulp voor humanitair werk wordt besteed dienst van de noodlijdende onderdrukte mens kan de kerk ook met politieke bewegingen samenwer ken. ze mag zich echter niet geheel met hen identificeren of zich voor hun doeleinden laten misbruiken, al dus een verklaring van de synode. De hulp moet worden verleend aan tevo ren vastgestelde projecten. Aan eis Tupamaros voldaan MONTEVIDEO (AFP) De Braziliaanse consul Aloysio Dias Gomide, die de Tupamaros guerrilleros bijna zeven maanden geleden in Montevideo hadden ontvoerd, is zondag vrijgelaten. Dit is van officiële zijde in de hoofdstad van Uruguay bekend gemaakt. Tevoren waren de burgerrechten in Uruguay hersteld. Deze waren veertig dagen geleden opgeschort om het zoeken naar Gomide en andere ontvoerde buitenlandse diplomaten te vergemakkelijken. Een door presi dent Jorge Pacheco gevraagde verlenging van de opschorting was door het parlement geweigerd. De Tupamaros hadden het herstel van de burgerrechten geeist als voorwaarde voor de vrijlating van de Braziliaan se consul. Dia* Gomide arriveerde zondagnacht per taxi hij zijn woning. Hij zag er vermoeid, maar gezond uit. Vóór zijn vrijlating heeft zijn vrouw onderhandeld met de Tupamaros. Fr zijn berichten geweest over betaling van een losprijs van 300.000 dollar (meer dan één miljoen gul den). Dias Gomide werd op 31 Juli J1 ontvoerd Na hem verdween op 7 augustus de Amerikaanse landbouwdeskundige Claude Fly. die op 8 Januari werd gevolgd door de Britse ambassadeur Geoffrey Jackson. Van deze twee diplomaten is nog geen spoor gevonden. De autoriteiten van Uruguay hebben steeds geweigerd gevangen verzetsstrijders tegen hen uit te wisselen. Door volkstelling aantal bureaus gemeenten dicht DEN HAAG (ANP) In verscheidene gemeenten in ons land zullen einde de ze week en begin volgende week be paalde gemeentelijke werkzaamheden beïnvloed worden door de volkstelling. Honderden gemeente-ambtenaren gaan namelijk op pad, deze week om de ponskaarten voor de telling af te geven en volgende week om de kaarten op te halen. Er zijn gemeenten, waar bepaalde afdelingen enkele dagen ge sloten worden, In andere gemeenten zijn de bevolkingsbureaus niet de ge hele dag, maar slechts enkele uren ge opend. Het ministerie van binnenland se zaken heeft de gemeenten geheel vrij gelaten in hun beslissing over het al dan niet sluiten van gemeentelijke bureaus. In Hilversum vergt de volkstelling zo veel gemeentelijke mankracht, dat het stadhuis op 25 en 25 februari en op 1 en 2 maart grotendeels gesloten zal moeten worden. De afdelingen bevol king en burgerlijke stand (behalve voor de geboorten- en overlijdensaan- i gifte), verkiezingen, militaire zaken,' sport- en jeugdzaken, kas, bureau huis-i vesting en bouw- en woningtoezicht I zijn dicht. Alleen voor spoedgevallen zijn amb-i tenaren beschikbaar. In Den Haag is het bureau bevolking op het stadhuis en op de hulpsecreta rie te Loosduinen slechts enkele uren des morgens geopend. Het bureau huisvestingszaken is geheel gesloten. Het stadhuis te Rotterdam is op vier bewuste dagen niet gesloten, maar de hulpbureaus in de buitenwijken wel. Wat Amsterdam betreft: van 24 tot met 26 februari en van 1 tot en met. 3 maart zijn voor het pubbliek na half twaalf gesloten de meeste bureaus van de burgerlijke stand, bevolkingsregis ter, verkiezingen en militaire zaken gesloten. TWEE NIEUWE MINISTERS IN BELGIË BRUSSEL (ANP) Koning Boude- wijn van België heeft maandagmiddag twee nieuwe ministers beëdigd. Het zijn de socialisten Fernand Dehousse, die in de plaats ekomen is van de vorige week overleden minister voor gemeenschapsbetrekkingen, Freddy Terwagne, en Maurice Denis, die be noemd is tot minister van begroting. Denis heeft de begrotingsportefeuille overgenomen van vice-premier Cools, de vice-premier blijft, maar daar naast de portefeuille van economische zaken gaat beheren. Deze portefeuille is vrijgekomen omdat minister Lebur- ton, die tot een van de twee voorzit ters van de Belgische socialistische partij is gekozen, die functie onvere nigbaar acht met het ministerschap. De heer Leburton is door de koning benoemd tot minister van staat. Vandaag verschenen staf werk ,De luchtverdediging in de meidagen 1940' onthult: Brand Bij een carnavalsfeest In Weesp zijn twee inwoners uit Nederhorst den Berg levensgevaarlijk gewond geraakt Zaterdagavond vatten hun kostuums vlam, waardoor ze brandwonden tot in de tweede graad opliepen. Gister, morgen was het levensgevaar nog niet geweken. De politie heeft de oorzaak niet kunnen vaststellen. Zondagnacht is tijdens de carnavals vreugde in een café in Veldhoven ruzie ontstaan tussen de 43-jarige Veldhovenaar P. V., en de 56-jarige J. W. afkomstig uit Amstelveen. De ruzie ontstond, toen V. met zijn ex-echtge note, die titans als huishoudster in dienst is van W., wilde dansen. W. kwam ertussen en de ontstane twist aou buiten het café worden uitgevoch- DEN HAAG (ANP) Niettegen staande de overweldigende in zet van vliegtuigen, mensen en materieel, hebben de luchtlan dingsoperaties de Duitsers op 10 mei 1940 in Nederland niet het succes opgelevrd dat ze ervan hadden verwacht. De luchtlan dingen op de vliegvelden Valken burg, Ockenburg en Ypenburg rond Den Haag mislukten door Nederlandse grond- en luchtaf weer. Aldus blijkt uit het gepubliceerde staf- werk over .de luchtverdediging in de meidagen 1940' van kolonel (buiten dienst) F. J. Molenaar van de konin klijke luchtmacht (een eind 1970 in de VS en in Grool-Brittannië gepubli ceerd krijgshistorisch werk over de Duitse luchtmacht in de tweede wereld oorlog, vermeldt onder andere dat Duitse troepentransport- en zweefvlieg tuigen op 10 mei 1910, onder bescher ming der duisternis, de drie voor naamste vliegvelden bij Den Haag snel in bezit konden nemen red. ANP). Uit het stafwerk blijkt verder onder meer dat van de 9377 Duitsers die naar Den Haag en omgeving door de lucht zouden worden aangevoerd, er slechts 3325 in de buurt kwamen, maar dan ook nog op veertien plaat sen en vaak ver van hun doelen. Het gelukte maar aan elfhonderd daarvan zich in de omgeving van Den Haag te handhaven. Dat er van een totaal van 17.500 man die door de lucht naar het gebied rondom Den Haag en naar het gebied Moerdijk-Rotterdam moesten worden gebracht, slechts weinig meer dan 10.500 aankwamen, is vooral het ge volg van het feit dat er van de 430 beschikbare en ingezette tropentrans- portvliegtuigen niet minder dan twee honderdtwintig werden uitgeschakeld. Dat was voornamelijk te danken aan onderdelen van het Nederlandse com mando luchtverdediging. Verliezen De Nederlandse verliezen in de strijd tegen de valscherm- en luchUandings- t roepen in de twe genoemde gebie den bedroegen drieduizend man. waar onder ruim vierhonderd krijgsgevan genen. Aan Duitse kant werden daar ongeveer 4000 man uitgeschakeld, waarbij 1600 die in Nederlandse krijgsgevangenschap raakten van wie voor 14 mei 1940 nog twaalfhonderd naar Engeland konden worden overge- DEN HAAG (ANP) Vandaag is bij de staatsuitgeverij ver schenen het tweedelige, 1171 pa gina's tellende, stafwerk over .De luchtverdediging in de mei dagen 1940' De auteur, kolonel buiten dienstF. J. Molenaar der koninklijke luchtmacht, heeft daaraan sinds 1954 ge werkt. JULIANA De eerste exemplaren zijn aan geboden aan koningin Juliana, aan prins BernJiard als inspec teur-generaal van de strijd krachten. en aan prinses Bea trix. De chef van het militaire huis van de koningin, generaal H Schaper, heeft, namens de luchtmacht die eerste exempla ren aangeboden. Verder is het werk aangeboden aan de minister en de staatsse cretaris van defensie, en aan de griffiers van de beide kamers der staten-generaal. bracht. Van Duitse zijde is na de oorlog opgemerkt dat het verlies aan transportvliegtuigen (en aan beman ningen) nog jaren voelbaar was. Twaalf procent in één klap Het stafwerk noemt de Duitse verlie zen aan vliegtuigen in de vijfdaagse strijd in ons land onevenredig hoog. Van de ongeveer 930 werden er 328 uitgeschakeld. Dat betekende dat in dat kleine aantal dagen ruim twaalf procent van het totale verlies van 2694 Duitse vliegtuigen dat in drie maanden in Noorwegen, Denemarken. Nederland. België. Frankrijk en Enge land werd geleden, in Nederland te weeg werd gebracht. Oud materieel Het stafwerk vermeldt dat Nederland op 10 mei 1940 125 vliegtuigen ge- vechtsgereed had (de commandant van de luchtverdediging, luitenant-ge neraal P. W. Best, heeft voor de parlementaire enquête-commissie on der meer verklaard dat zich bij dit aantal verscheidene verouderde en zeer verouderde toestellen bevonden red. ANP). Van dat aantal gingen 88 stuks verloren. De Nederlandse militaire luchtvaart verloor 75 man aan gesneuvelden, de luchtdoelartillerie 45, de zoeklichtafde ling 6. het vrijwillig landstormkorps luchtwachtdienst 7 en de bewakings troepen 58, in totaal dus 191 militai ren die in de vijfdaagse strijd het leven verloren. Radar Het vandaag verschenen werk onthult voorts dat Nederland bij de inval de Duitsers op 10 mei 1940 beschikte over twee exemplaren van een proto type radar. Geestelijke vader en con structeur ervan was onze landgenoot ir J. L. W. C. von Weiier, lid van de commissie voor psychische strijdmid delen. In 1940 was de snelheid van de toen moderne vliegtuigen reeds zo groot dat de luistertoestellen als opspo ringsmiddel van vliegtuigen weinig waarde meer hadden. De commissie was bezig met onderzoekingen in de richting van het bepalen van de plaats van een vliegtuig in de lucht door middel van radar. Het door jhr Von Weiier ontworpen en geconstrueerde radarapparaat had een werkingssfeer van voorlopig vijftien ki lometer. Daarmee werden proeven ge nomen op de Waalsdorpervlakte in Den Haag. Na de inval zijn twee toestellen nog naar Engeland overge bracht. Jhr Von Weiier is met de tekeningen van zijn ontwerp naar En geland ontkomen. Daar bleek dat zijn vinding niet veel afweek van de appa ratuur die de Engelsen hadden ont wikkeld. Daar bleek ook dat zijn ont werp op enkele punten verder was oa. door het feit dat zijn construc tie gebruik maakte van een enkele antenne (de Engelsen werkten toen met het dubbele antennesysteem). MONTEVIDEO De Braziliaan- se consul Alysio Dias Gomide middenmet zijn vrouw Maria in een auto na zijn vrijlating j door de Tupamaros-beweging. EUROPESE COMMISSIE: .ASSOCIATIE BIJ EG SLECHTS VOOR GELIJKGESTEMDEN' DEN HAAG (ANP) .Slechts met de Zuideuropese landen wier instellingen en stelsel kunnen worden vergeleken met die van de staten die de EEG hebben opgericht kan een werkelijke associatie worden aangegaan.' Dit heeft de Europese commissie verklaard in antwoord op een vraag van het tweede-kamerlid ir H. Vrede- ling (pvda), of de commissie het ,om politieke redenen' ongewenst acht dat Portugal banden met de gemeenschap aangaat die uitgaan boven een han delsverdrag. Andere staten kunnen zo danige overeenkomsten worden aange boden waarbij de gemeenschap met een verdere ontwikkeling van die lan den rekening kan houden, aldus de commissie. Portugal wil een regeling tussen de EEG en jiet Europese deel van Portugal' dat in overeenstemming is -net de bepalingen van het GATT en een zo groot mogelijke inhoud heeft als waarover eeen akkoord kan worden bereikt, jnet name in de vorm van een associatie-overeen komst.' Syrische president Chatib afgetreden DAMASCUS (RTR) De Syrische president, Achmed al-Chatib. heeft maandagavond zijn ontslag ingediend teneinde de weg te effenen voor de be noeming van een nieuwe president krachtens een nieuwe grondwet. Chatib is daarna tot voorzitter gekozen van de 173 leden tellende volksraad, waarin 85 zetels zijn toegewezen aan de agrarische socialistische Baal-partU en 40 aan progressieve en nationalis tische stromingen, waaronder de com munistische. BRAND IN WINSCHOTEN WINSCHOTEN (GPD) Een brand in de reparatieafdeling en het maga zijn van de NV Nemain Winschoten heeft gisteravond in een half uur tijd voor een half miljoen gulden schade aangericht. De NV Nema. zaak in televisie-toestel len. wasmachines en reparatie-afde ling. had in 1961 ook met bran dte kampen. Toen ging het hoofdgebouw eraan bij een milj oenenschade. LEEUW LOS IN BRUSSEL BRUSSEL (ANP) Een leeuw die optreedt in een programma dat loopt in het Brusselse theater Ancienne Belgiqueis maandag ontsnapt. De directie van het the ater heeft zich gehaast te verkla ren dat de leeuw niet gevaarlijk is. Brusselaars die de leeuw even tueel mochten ontmoeten is ge vraagd niet in paniek te raken en weg te lopen, maar de politie of de rijkswacht te bellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 7