Belgische volkstelling achter op tijdschema Israël wil primair gesprek over grens DJAKARTA OVERWEEGT STAPPEN IN DE KWESTIE-LAOS 3 Hartpatiënten starten actie voor registratie VW-kevers weer 2 pet duurder HELIKOPTERS VOOR Z UID-AFRIKA Kabinetswiizicring in Jordanië verwacht Grosheide pleit voor pluriform schooltype SfjaJr-Attas <LL;Süns; —w w. TWEE TON BUIT BIJ OVERVAL OP BANKAUTO VAN NMB IN UTRECHT DINSDAG 23 FEBRUARI 1971 (Van onze correspondent.) BRUSSEL Het vlot niet zo| erg met de Belgische volkstel ling. Op de enveloppe, waarin de vragenformulieren werden rond- gedeeld, stond vermeld, dat de; tellers tussen 3 en 16 januari! zouden komen om ze op te halen en om eventueel bij het invul len te helpen. Nu is het al een maand na die laatste datum en naar men schat heeft tenminste de helft van de Belgische bevol king ze nog niet kunnen terug geven. Niet omdat men de formulieren niet heeft ingevuld, maar omdat de tellers niet zijn voorbijgekomen. De animo voor het inzamelen van de formulie ren is niet erg groot. In verscheidene kleinere plaatsen heeft men de veld wachters en de onderwijzeressen van de bewaarscholen opgecommandeerd. Zij d.en het echter zij het tegen betaling alleen in hun vrije tijd. Dus 's avonds en tijdens het weekein de. In heel Brussel zouden er niet meer dan honderd tellers zijn. Merkwaardig is. dat hoewel de formu lieren uiterst eenvoudig zijn gehou den. zij bijvoorbeeld veel minder vra gen stellen dan de Nederlandse en daarbij praktisch geen enkele inlich ting die naar mening van onze landge j noten te zeer in de privé-sector is. toch veel Belgen weigeren ze in te! vullen. Zij riskeren daarmee hoge boe tes die tot 5000 frank (375 gulden) kunnen gaan. Taalkwestie BREDA (ANP) De Nederlandse Hartpaliëntenvereniging zal een regi stratie-actie beginnen als positieve bij drage in de strijd tegen hart- en vaatziekten. De vereniging roept de hartpatiënten in Nederland op zich te melden aan het centraal bureau van de Vereniging in Rotterdam. Alle ziekenhuizen in Nederland ont vangen van de hartpatiënten vragen over de aanwezigheid van een volledig dan wel gedeeltelijk hartbewakings- systeem, alsmede hun wensen in die richting. Aangezien bij geen enkele instantie deze gegevens volledig be kend zijn. meent de vereniging zo te bevorderen dat een juist inzicht in deze materie zal worden verkregen ter bevordering van een doelmatige coördinatie. Met een goede spreiding van hartbewakingscentra over ons land zullen jaarlijks duizenden levens van hartpatiënten kunnen worden ge red, zo meent de hartpatiëntenvereni ging. Natuurlijk speelt zoals bij alles wat in België betrekking heeft op het openbare leven ook hier de taalkwes tie mee. In de tweetalige gebieden zoals in Brussel is het heel eenvoudig: de formulieren zijn in twee talen, zodat niemand bezwaar behoeft te hebben ze in te vullen. Vlaamse randgemeenten, die hebben Nederlandstalige formulieren rondge deeld. De Franstaligen weigeren die in te vullen, of zij schrijven er (in het Frans). ik teken, maar ik weet niet, wat ik heb getekend. Zoiets komt zij, het minder, ook wel voor in Franstali j ge streken waar de Vlamingen zich' dan weer achteruitgezet voelen en alles nauwkeurig in het Nederlands invullen. Voor de tellers is het dan weer moeilijk de antwoorden te con troleren. Onbekwaam •Behalve onwil is er ook taak bij de getelden een zekere mate van onbe kwaamheid om de toch nogal eenvou dige formulieren in te vullen. AMERSFOORT (GPD) De Volkswa gen-kevermodellen zullen opnieuw duurder worden. De prijzen zijn met ingang van maandag met 2 procent of gemiddeld 120 gulden verhoogd als gevolg van het doorberekenen van de loonkostenstijging in Duitsland. Volkswagenimporteur Pon te Amers foort blijkt onaangenaam verrast te zijn door deze prijsverhoging, die zon der enige waarschuwing vooraf door de fabriek is doorgevoerd. Volkswa gen verhoogde per 1 januari de prij zen reeds met 3 procent in verband met de btw-verhoging en de kosten van veiligheidsriemen. De prijzen van personenauto's in ons land zijn van 1 januari 1970 tot nu toe met gemid deld 16 procent gestegen. VW maakt daarop met een stijging van 10 pro cent echter nog een gunstige uitzonde ring. COMPROMIS IN TEL AVIV (Van onze correspondent) JERUZALEM Minister-presi dente Golda Meir en minister van buitenlandse zaken Abb^ Eban zijn bezig met de formule ring van Israëls antwoord op het Egyptische memorandum aan ambassadeur Gunnar Jar ring. Het zal over een paar dagen door de Israëlische vertrouwens-1 man bij het Jarring-beraad, Jo-I sef Tekoa, aan de VN-bemidde- laar worden overhandigd. In het stuk zal positief worden ge reageerd op Egyptes principiële bereidheid om vrede met Israël te sluiten. Daa. naast zal van Israëlische kant worden voorgesteld om allereerst een discussie te openen over het territori ale geschilpunt, dat wil zeggen over het arloop van de grenzen, die Israël voor zijn toekomstige veiligheid on ontbeerlijk acht. In het ongebruikelijk uitvoerige communiqué, dat zondag na de kabinetsvergadering werd uitge geven. wordt uitdrukken ik vast°e steld, dat Israël geen genoegen zal nemen met een terugkeer tot de grenslijn van 4 juni 67 Daarmee is voldaan aan de wens van de ministers Dajan (defensie). Peres (vervoer en communicatie) en Hillel (politie), die vorige week verlangden, dat in het Israëlische, antwoord aan Cairo de Egyptische eis van terugkeer tol de territorial!- situatie, zoals die aan de vooravond van de zesdaagse veldtocht bestond, eens en voor al zou worden afgewezen. Maar het Israëlische antwoord komt ook tegemoet aan de wens van Abba Eban en andere .duiven', dat de deur zou worden opengehouden voor een voortzetting van de Jarring besprekin gen Israël zal nogmaals op directe onderhandelingen aandringen, al maakt het zich niet de illusie, dat dit voorstel in Cairo in betere aarde zal vallen dan tot nu het geval was. Het is ook zeker, dat het een voortzetting van wapenstilstand voor onbepaal de tijd zal voorstellen. Naar bekend eindigt de huidige termijn formeel de zevend» maart, maar Jeruzalem heeft van meet af aan deze beperking gene geerd, om de Egyptische machtheb ber "idelijk te maken, dat het niet wenst te onderhandelen met een .fata le datum', als stok achter de deur Vooruitgang Men heeft in Israël overigens wel de indruk, dat er de laatste weken enige vooruitgang in de richtin,, van vrede is T°boekt maar men schrijft dat in de eerste plaats toe aan de hardnek kigheid. waarmee 'srael heeft vastee houden aan zijn eis. dat Cairo, zijn ..edoelingen nadrukkelijk weergeeft Abba Eban sprak in een radio-inter- view over .voorzichtig optimisme' Hij prees de Egyptische erkenning dat een vredesverdrag essentieel was. maar waarschuwde tegelijkertijd, dat bereidheid in beginsel om tot overeen stemming te komen, op zich zelf geen oplossing betekent voor de ingewik kelde problemen, die met het geschil verbonden zijn. De Israëlische ambassadeur in Was hington, Jitschak Rabin, die vrijdag in allerijl naar Israël was gereisd om aan de beraadslagingen over het Egyptische memorandum deel te ne men, is gisteren naar zijn standplaats teruggekeerd. Hij bleek van mening, dat Amerika voorlopig geen pressie op Israël zal uitoefenen om water in zijn territoriale wijn te doen. Toch acht hij dat in de toekomst bijna onvermijdelijk. Want in beginsel houdt Washington nog steeds vast aan het Rogers-plan, dat uitsluitend plaats iaat v nor onbetekenende grenscorrec ties, die Israël lang niet ver genoeg gaan. Om op alles voorbereid te zijn is een speciale commissie van deskun digen hier bezig de Israëlische territo riale verlangens in kaart te brengen. Mahmoed Riad de Eg5"ptische minis ter van buitenlandse zaken, heeft maandagmiddag de vertegenwoordi gers van de grote vier ontboden om hun te vertellen dat het Israëlische communiqué van zondagavond belediging van he' VN-handvest, de wereldopinie en de vier grote mogend heden' is. Riad zei dat Egypte geen vrede zal sluiten als de Israëliërs niet het gehele bezette gebied verlaten. Hij verzocht de ertegenwoordigers zich van hun verantwoordelijkheid bewust te zijn .nu Israël de voorstellen van VN-bemiddeleaar larring heeft worpen' Egypte zal de gehele kwestie van het Midden-Oosten voor de Veiligheids raad van de VN brengen als Israëls vo'.ledige antwoord op zijn vredes voorstellen geen concessies bevat wat betreft terugtrekking en grenzen, zo wordt van welingelichte zijde verno- wachten namelijk op de tellers en vragen die of zij het willen doen. Dan gaal daar al zeker wel een halve aiond mee heen. De goede Belgische gewoonte wil. dal met het ophalen der lormulieren toch tenminste een .pint' of een glaasje aanbiedt en de tijd pleegt dan snel te Een andere moeilijkheid Slot van pagina 1 jongste Gemenebest-conferentie in j Singapore was opgericht om de stra de vlotte gang van zaken is, dat| tegische situatie in de Indische Oce- <-<inaan te analysen zelfs haar eerste; bijeenkomst had gehouden zoveel Belgen niet thuis blijken. Niet alleen overdag maar ook 's avonds en zeker tijdens het weekeinde. Dat zijn ?r veel meer dan men aanvankelijk llnrnmontcn had geschat Er zijn tellers, vooral in I/WWUIICIIICII de grote steden, die al vele malen aan Premier Heath had echter in Singapo- éen deur zijn wezen kloppen zonder re al duidelijk gemaakt dat deze stu- gehoor te krijgen. Het is allemaal' diegroep volkomen los staat van de nogal tijdrovend. Daarbij bestaat de voorgenomen beperkte wapenleveran- indruk dat ae tellers, voor wie het: cies aan Zuid-Afrika, Het verwekte ophalen en controleren der formulie-1 extra opschudding in het Lagerhuis ren een bijverdienste is. zich ook met ioen sir Alec de constitutioneel merk- al te erg haasten. Iedere nieuwe das die ze langer bezig zijn is er één en wordt gehonoreerd. Met dat al is dc telling nu reeds een volle maand achterop. Niemand schijnt er zich zo erg druk over te maken. De resultaten worden trou wens toch niet binnen een jaar ver-! wacht. Dat wil zeggen dat men dan' het eerste globaal overzicht hoopt te kunnen geven. KABOUTERSDOET MEE AAN VERKIEZING DEN HAAG (ANP) —O der de naam; .Kabouters' zal in alle achttien kies-: kringen van ons land worden deelge-; nomen aan de komende verkiezingen voor de tweede kamer. Hiertoe heb ben kabouters uit Alkmaar, Amers foort, Amsterdam, Beverwijk, Drieber gen, Den Haag. Hciloo, Nijmegen, Til burg, Utrecht, Zeist en andere oorden het afgelopen weekeinde besloten. De financiering is nog een kabouter probleem, maar voor driekwart zijn de waarborgsommen van f 1.000 per kieskring voorhanden, naar Casper Schuckink Kool uit Den Haag mee deelde. Hij koesterde de verwachting, dat nog veel geld binnenkomt, opdat o het Nederlandse volk een fraaie verkiezingskrant kan worden bezorgd. Nieuw is. dat. .Kabouters' geen lijst trekker kent. Er wordt gewerkt met wat de mannen en vrouwen van Oran je Vrijstaat een ronde lijst noemen. Dit houdt in, dat in elke kieskring een andere naam boven aan de lijst prijkt. Deze naam zal ook in andere kringen op de lijst staan. Gegeven het feit. dat er dertig namen op een lijst mogen voorkomen, betekent dit. dat er per kieskring nog een twaalftal tweede-kamer kandidaten kunnen wor den geplaatst. Congres in Brussel: Discriminatie van joden in Sowiet-Unie' BRUSSEL (ANP) Het presidium van de wereldconferentie van joodse gemeenschappen over de joden in de Sow jet-Unie. die van 23 tot en met 25 februari it. Brussel wordt gehouden, heeft zich maandag op een persconfe rentie in de Belgische hoofdstad met kracht verweerd tegen aanvallen van Russische zijde op het doel van het congres: de verbetering van het lot van de joden in de Sowjet-Unic. Het presidium legde er de nadruk op, dat de Russische joden niet als joden kunnen leven en de Sowjet-Unie niet mogen verlaten. Zij mogen volgens het presidium de rechten op cultureel en godsdienstig gebied, die door de Rus sische grondwet gewaarborgd worden, in feite niet uitoefenen. .Hoewel elke recht heeft via eigen scholen onder richt te geven in de eigen taal en cul tuur, zijn er geen joodse scholen Het aantal joodse leerlingen op middel bare scholen, is van 1962/1963 tot, 1967 constant gebleven. Het aantal studen ten uit de Oekraiine steeg in die perio de met 154%, het aantal Russische studenten met 153% en het aantal studenten uit Oezbekistan met 198%. In 1935 was 12% van alle universi teitsstudenten jood. In 1960 was dit percentage gedaald tot 3.3% en in 1970 tot 2,5%. Voorts werden er geen joden toegela ten tot de militaire academisch en op leidingsscholen tot diplomaat. In 1937 waren 47 joden lid van het 1.143 leden tellende Opperste Sowjet. het parle ment van de Sowjet-Unie. Nu telt de Opperste Sowjet nog maar vier joodse leden. In 1939 was 10.8 procent lid van het centrale comité van de Rus sische communistische partij, nu is nog maar één jood lid van het comité, aldus enkele voorbeelden van het presi dium. waardie opmerking maakte dat Labourregering wat Engelands legale verplichtingen betreft rot dezelfde slotsom zou zijn gekomen als de conservatieve regering, indien Labour dezelfde documenten onder ogen had' gehad als de huidige regering of om; die documenten zou hebben gevraagd. Een argument tegen de Britse trans actie is ook dat de politie van de Unie van Zuid-Afrika Rhodesië helpt in haar rebellie tegen de Britse kroon. Nog geen uur na de Britse aankondi ging heeft de Zuidafrikaanse minister van defensie, Pieter Botha, in Kaap-1 stad verklaard, dat de Zuidafrikaanse regering zeven Wasps zal bestellen. Van welingelichte zijde vernam pers- bureau Reuter, dat Zuid-Afrika waar schijnlijk een miljoen pond sterling (8,6 miljoen gulden) zal betalen voor de zeven toestellen. AMMAN (AFP) In Amman doen hardnekkige geruchten de ronde dat de Jordaanse premier. Wasfi Teil, waarschijnlijk zeer spoedig belangrij ke wijzigingen in zijn kabinet bekend zal maken. Een woordvoerder van het ministerie van voorlichting heeft maandag geweigerd commentaar op deze geruchten op te geven. Koning Hoessein heeft zijn voorgeno-; men bezoek aan Cairo afgezegd. om-| dat premier Wasfi Teil daar niet wel kom is. zo heeft het gezaghebbende; Egyptische blad Al Achram maandag; verklaard. Volgens deze krant had de Egyptische I regering zich aanvankelijk ingenomen IJMUIDEN Bij Hoogovens is door nog onbekende oorzaak een zogenaamde wielgraver gekan teld. die gebruikt icordt voor het transporteren van erts De wiel- graver heeft een globale vervan gingswaarde van zeven miljoen gulden. Persoonlijke ongelukken deden zich met voor De bed ie- ntngsman kwam er met de schrik af. Hij kon volkomen ongedeerd de cabine voorgrond) verlaten. De dood op de weg Heijden rijk gedood. Op de J. C. Wilslaan tn Apeldoorn is maandagavond de 30-jarige A. J. C. Kappert uit Heino om het leven geko men toen de bestelauto waarin hij meereed vermoedelijk als gevolg van De 19-jarige P. G. L Manders Mierlo Noord-Brabant i is maam morgen omstreeks kwart voor ze op de Kerkendijk in te hoge snelheid uit de bocht vloog en Someren Noord-Brabar GRONINGEN (GPD) De school draagt wat zijn gedragsregels betreft het stempel van het middelbare inko men. Dat uit zich in de taal van de .meester' en daardoor vinden de kin deren die nou net niet uit die middel-; bare inkomensgroep komen zo weinig aansluiting op de school. Daarom ge loof ik dat het zo belangrijk is dat er in ons land een schooltype komt dat rekening houdt met die verschillen.' Dit merkte, staatssecretaris van onder wijs J. H. Grosheide zaterdag op in Hoogeveen tijdens een provinciale; manifestatie van het NVV-jongeren- contact. Hij zei dat het onderwijs in Nederland nagenoeg een uniform ka rakter draagt. ,Er is één lesprogram ma', zo zei hij, .dat is een belangrijke oorzaak van de problemen, want de jeugd is immers niet uniform.' De heer Grosheide zei derhalve te willen pleiten voor een plurif ormore verklaard met 'het verzoek van dei school. .Daarmee kan ieder kind uit vorst om hem te ontvangen. Als da-| welk milieu dan ook toch de ontplooi- tum stelde zij 25 februari voor. Toenl ingskansen krijgen die het verdient. tegen twee bomen botste. Het slacht offer overleed ter plaatse aan inwen-, dige kwetsuren. De bestuurder van de bestelwagen en twee andere inzitten-i den werden licht gewond. Maandagmorgen vroeg is op de rijksweg 55 bij de afslag naar Nuland een auto over de kop geslagen. Beide inzittenden werden er uitgeslingerd. dood i zijn bromfiets aangetroffen De politie vermoedt dat de jongeman in de nacht van zondag op maandag met zijn bromfiets tegen een loslo pend paard is gereden De 61-jarige heer G. J. Steenhuis uit Wildervank is in het academisch ziekenhuis te Groningen aan zijn zwa- verwondingen overleden, die hij „r t T-, ,c *c' "wmiMigni 'J '-i icucji, lue uit Geffen werd hierbij op slag dood. De ander, de 23-jarige A. H M. van den Berg is in ernstige toestand, naar een ziekenhuis in Den Bosch gebracht. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Maandagavond is in Eindhoven bij een botsing tussen een bestelauto, een; bromfietser en een wielrijdster de I zijn woonplaats met zijn fiets door een personenauto werd aangere den. In Dodewaard is maandagavond de 28-jarige Nijmegenaar A P van de Berg met zijn auto uit de bocht gevlogen en tegen een boom gereden. Hij overleed ter plaatse aan zijn ver wondingen. Geldwagen in binnenstad klemgereden echter bleek dat de koning zijn eerste minister wilde meenemen, liet de re-j gerin in Cairo Hoessein weten dat; het haar niet schikte Wasfi Teil te ontvangen. In Cairo is men tegen de benoeming van Teil gekant, omdat hij beschouwd; wordt als vijandig tegenover Egypte! en de Palestijnse commando's. Naast de gelijke kansen voor iedereen ontstaat hiermee tevens een betere kans voor sommigen en dan denk ik aan de groep welke in materieel op- ?'cht het meest gehandicapt is'. Aldus aatssecretaris, die met geloofde dat onderwijs als zodanig de samenle ving verandert maar wel dat er in dit verband een nauwe relatie is. Daders nog spoorloos UTRECHT (GPD) Drie met pistolen gewapende en met ny lonkousen gemaskerde mannen hebben gistermorgen om tien uur voor het kantoor van de Ne- Rechercheurs bekijken de kente kenplaat van de auto die bij de overval werd gebruikt (Van onze correspondent) DJAKARTA De commandanten van de militaire districten uit geheel Indo nesië zijn naar Djakarta geroepen en beginnen vandaag met de gezamenlijke chefs van staven van land-, lucht- en zeemacht te vergaderen om de laatste voorbereidende veiligheidsmaatregelen te bespreken voor de aanstaande alge mene verkiezingen in juli van dit jaar Daar valt echter niet veel meer over te praten, omdat de groepen die het niet zo eens zijn met de huidige regering toch niet genoeg politieke slagkracht kunnen opbrengen om hun ideaal te verwezenlijken, zelfs al zou men zijn toevlucht nemen tot het organiseren van buiten-parlementaire acties. In militaire kringen kan men dan ook verne men, dat de oproep naar Djakarta verband houdt met de ernstige situatie in Laos en Cambodja en de stappen die Indonesië denkt te kunnen ondernemen om een verdere uit breiding van het conflict te voorkomen. Een op zaterdag afgelegde ofriciële verklaring van de Indonesische regering, waarin wordt aan gedrongen op hel terugtrekken van alle vreemde troepen van het grondgebied van l-aos en het reacti\eren van de internationa le controle-commissie, die de neutraliteit van Indo-China zou moeten garanderen, is dan ook maar een beleefde diplomatieke geste die geenszins de ernstige bezorgdheid zou weerge ven waarmee men in Indonesë de gang van zaken in Laos en Cambodja volgt Het is voor iedere waarnemer duidelijk dat noch de Amerikanen en de Zuidvietnamezen noch de Vietcong zich van een dergelijke verklaring ook maar iets zou aantrekken. De militairen in Djakarta menen dat het optreden van de Vietcong in Laos en Cam bodja duidelijk aantoont, dat de Vietcong niet meer gelooft in het herstellen van de bevrien de regimes in Vientiane en Phnom-Penh, die een niet geheel .onwelwillende' houding aan nemen ten aanzien van de nationale bevrij dingsoorlog van Noord-Vietnam. Daarom zou de verovering van Laos en Cambodja Conditio sine qua non zijn voor het all out' offensief in oktober van dit jaar, wanneer het Ameri kaanse troepenaantal tot hef laagste mini mum is teruggebracht Het door de Amerikanen gesteunde Zuidviet- namese offensief, dat vooralsnog is gericht op het afsnijden van de .Ho Tsji Minh'- aanvoerweg en het beschermen van de laatste -leunpunten ui Laos zou oij voldoende sieui van Thailand. Maleisië en Indonesië kunnen uitdraaien op een bezetting van Laos en Cambodja door de gezamenlijke legermachten van andere Aziatische landen, die een versnel de terugtrekking van de Amerikaanse grond troepen mogelijk zou maken De .ver spreking' van generaal Panggabean. het hoofd van de strijdkrachten in Indonesë, toen hij het had over de mogelijkheid van éten zoge naamd preventief offensief van de kant van I Indonese. indien nabuurlanden in moeilijkhe- den zouden geraken, wezen er overigens al op iat Indonesië wel degelijk een agressieve defensiepolitiek overweegt Het consortium van landen waartoe even tueel ook Nederland zou behoren die multilaterale militaire steun aan Indonesië zouden verlenen, dat van .Amerikaanse zijde is voorgesteld, is een van de alternatieven die terezen zijn bij de Vietnamiserinz van de oorlog in Vietnam. 3een nieuw militair avontuur, laten de Ameri j kanen ons maar beschermen, zegt men op net Indonesische ministerie van buitenlandse za ten. terwijl er op ae gevolgen wordt gewezen I die dit zou kunnen hebben voor ae hulpverle-1 ning die door andere westerse landen op economisch gebied aan Indonesië wordt gege- ven dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan zeggen de militairen en praten dan over ver hevigde penetratiepogingen van de communis ten in Thailand. Maleisië en Bemeo Het is de derde .Indochinese oorlog' die voornamelijk hoofdschotel is op de nu gehou- j den vergadering van Indonesië's militaire lei ders en niet de betrekkelijk onschuldige her-, rie tussen de partijen die het bij de algemene verkiezingen en daarvoor met elkaar aan dei stok zullen krijgen. derlandse Middenstandsbank aan Achter Sint Pieter een geld zending van ruim twee ton buit gemaakt. De zending was afkom stig van het filiaal van de NMB in Amersfoort. Hoewel diverse mensen getuige waren van de bliksemsnel uitgevoerde roof, slaagden de mannen er in met een Cl- troën Pallas weg te komen. Nog geen minuut later jaagde de snel gealarmeer de politie achter hen aan. Kort daar op werd de Citroën elders in Utrecht aangetroffen. De wagen blijkt op 7 februari in de Domstad te zijn gesto len. Volgens hoofdinspecteur Van Rijt van de Utrechtse politie zijn de mannen vermoedelijk in een andere wagen overgestapt Ook werd ontdekt dat de rovers valse nummerplaten (01-34 AK) over de echte borden (85-53 DH) hadden geplakt. De rovers moeten van de geldzending geweten hebben. In hun wagen wacht ten ze de komst van de rode Renault- 8 af. Toen deze langs reed. scheurden ze er achteraan. Voor de ingang van de bank stopten ze pal naast de Renault. Naar krassen op deze wagen te oordelen, moeten ze hem hebben geramd. De bestuurder kreeg een duw. Toen hij uitstapte, werd hem de tas met geld ontrukt Een vrouwelijke employee van het filiaal in Amers foort, die de zending eveneens bege leidde. kon niets anders doen dan hard gillen. Een poging van een voor bijganger om de overval te beletten mislukte. Weliswaar slaagde hij er in één van de rovers beet te grijpen, waarbij hij zich aan de hand ver wondde. maar hij kon niet voorko men dat deze met het geld in de Citroën sprong, die vervolgens met gierende banden wegreed Spoedig daarna arriveerde de politie. Tever geefs werd een grootscheepse achter volging ingezet Gereeeld transporten Volgens de veiligheidsofficier van de NMB zijn er geregeld geldtransporten vanuit Amersfoort naar Utrecht. Om veiligheidsredenen gebeurt dat echter nooit op dezelfde dag Er gaan altijd twee man mee. Dat dit keer één van de begeleiders een vrouw was. komt doordat de man die aanvankelijk mee zou gaan. ziek was. De heer K. van Leeuwen was getuige van de overval. Hij werd door de Citroën bijna overreden toen deze achter de bankauto aanjaagde. Hij zag dat één van de rovers de bestuur der een klap gaf. Het ging allemaal zo ontzettend snel in zijn werk dat de rovers al weer waren vertrokken toen hij arriveerde. Ook twee werknemers van openbare werken waren getuige van de worste ling. Ze dachten dat er wat werd geruzied over een aanrijding. Een vierde dacht ook dat er sprake was van een aanrijding. .Ik hoorde gillen en zag later die Citroen met snerpen de banden wegscheuren. Ik dacht: wat een schoft om door te rijden na een aanrijding' De begeleiders van het geldtransport waren zo overstuur dat het de politie to te moeite kostte hen te verhoren. Het vragen is later op het politiebu reau voortgezet calin Russisch ambassadeur in Bonn MOSKOU (AFPN( De regering van de Sowjet-Unie heeft Valentin Falin benoemd tot ambassadeur in West- Duitsland. Hij vervangt Semion Tsa. rapkin. die andere functies' zal bekle den, zo meldt het Russische persbu reau Tass. OPHALEN FORMULIEREN NA MAAND NOG NIET KLAAR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 3