PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BELGISCHE STAKING WAS SUCCES GS en Nederlandse Spoorwegen willen vervoersbedrijf ZVTM overnemen KAMER KRAAKTE PLAN GEKOZEN FORMATEUR Alle zaken dicht Berlijn-overleg in beslissend stadium 3 Eén gulden m M' Vandaag in de krant... Zeven doden bij ontploffing op Noorse tanker Predikant wordt kamerheer van koningin Prijzen in januari 1 procent gestegen ÊÏÏSrI VOORSTEL AAN PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND: Op 50-50 basis bod op het aandelenkapitaal Kamerlid Luns 214e jaargang - no. 42 WAARIN OPGENOMEN DE MI D D E LBU RG SE. VLI SS I N G S E, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 01 13S «IS. 3211). Owtfel'l t«l. 2i*5 T.rr. S kt». Giro 153100. PtmImUIo Zo Vrijdag 19 februari 1971 Staking: veel Belgen naar l.-Vlaanieren (oag. 2) NEDERLAAG VOOR PVDA, D '66 EN PPR (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het initiatief-wetsontwerp Van Thijn (pvda), mej. Goudsmit <d'66» en Aarden (ppr) is door de overgrote meerderheid van de tweede kamer van tafel geveegd. Alleen de drie oppositiepartijen van de indieners bleken te voelen voor de in het. wetsontwerp voorgestelde recht streeks gekozen kabinetsformateur en het beperkte districtenstelsel. WEL MEERDERHEID VOOR DE MOTIE-KOLFSCHOTEN (Van onze correspondent) BRUSSEL Alle winkels, café's, restaurants, banken, benzine stations, bioscopen, warenhuizen, taxibedrijven, levensmiddelen- bedrijven en supermarkten zijn gisteren in geheel België gesloten gebleven. Tussen de 75 en 100.000 mensen hebben 's middags in Brussel een betoging gehouden, waarbij zij zich tegen de btw keerden, althans tegen de wijze van inning, en zij recht op ouder domspensioen en andere sociale zekerheden eisten. In politieke kringen spreekt men reeds van een derde macht, die de midden stand zou kunnen vormen tussen de vakbonden en de werkgevers organisaties in. De sluiting is algemeen geweest, met uitzondering van de socialistische operaties, waarvan de winkels wel open bleven. De grote stede, zagen er in de grijze regenbuien van gisteren nogal verlaten uit. Merkwaardig is geweest dat de winkelsluiting ook een sterke vermindering van het verkeer ten gevolge heeft gehad. In Brussel waren de straten bijvoorbeeld bijna leeg. Daar kwam pas verandering in toen tegen twee uur 's middags tienduizen den middenstanders, velen vergezeld van hun vrouwen per trein, tram, bus en vooral ook heel veel in personen auto's die niet van een rampzalige maatschappelijke situatie getuigden, naar een groot plein even buiten het centrum van Brussel trokken. Hun aantal wordt door de Brusselse poli tie geschat op rond de zestigduizend, door enthousiaste organisatoren van de betoging op tegen de honderdtach tigduizend. We denken dat er zo tegen de negentigduizend zijn opgemar cheerd over de grote boulevard, mid den door de stad naar het Beursplein. Heibel Dat ging traditiegetrouw met een gelooflijke heibel gepaard. Men stak rotjes en zevenklappers af, men blies op fluitjes en trompetten. Men riep leuzen en men droeg ook borden met slogans als .neen aan de btw' of .onze pensioenen!' Er waren nog deelne mers die zich verkleed hadden en was zelfs een pseudo-christus met een kruis, waarop de letters btw waren geschilderd. Evenmin getuigde goede smaak het meedragen van doodskisten .bestemd voor de Belgi sche middenstand.' Maar zulke dingen behoren nu eenmaal tot de folklore van betogingen in België, om het even waarom ze worden gehouden. Van de trappen van het beursgebouw af hebben vertegenwoordigers van de Huurdebat niet volgende week het wetsontwerp tot wijziging var huurwet, de woningwet en de wet jaarlijkse huurverhogingen, zoals aan- vankelij'- de bedoeling was. Het wetsontwerp, dat ondermeer over de huurharmonisatie gaat, is tot na der order van de kameragenda afge voerd. Het eindverslag, waarin de desbetref fende kamercommissie verklaart dal de schriftelijke voorbereiding van de openbare behandeling is afgesloten, kan namelijk niet tijdig gereed zijn. aldus is aan de kamer meegedeeld. Spijkerbanden HET DE laatste tijd sterk toe genomen gebruik van spijker banden op het Nederlandse we gennet heeft rijkswaterstaat ge noopt een ernstige waarschu wing te laten horen voor de fu neste gevolgen hiervan op diver se soorten wegdek. (pag. 7). Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5 en 7 Binnen- en buitenland op de pagina's 1, 3 en 7 Sport op pagina 9 Televisie op pagina 11 middenstandsorganisaties het woord gevoerd en daarbij hebben zij de nadruk gelegd op de nieuwe solidari teit onder hen. Merkwaardig was het wel dat de meesten nogal rustig ble ven wanneer er een Vlaming sprak, doch wanneer een Waal het woord voerde werd er .vendu' of te (Zie slot pag. 3 kol. 2) BRUSSEL: Duizenden demon stranten op het Beursplein, waar de grote betoging van Bel gische middenstanders eindigde. OSLO (RTR) Zeven zeelieden zijn omgekomen bij de ontploffing woens dagavond op de Noorse tankboot .Ferneastle', zo is door de rederij meegedeeld. Het schip bevond zich ruim 500 mijl ten zuidwesten van Lissabon. Het was in ballast op weg van Wil helmshaven naar Nigeria. 35 overle venden zijn door een Spaanse vracht boot opgepikt. Door de ontploffing brak de tanker, die pas vier jaar oud was. in tweeën. Beide delen zijn ge zonken. Een van de omgekomen zee lieden is de 62-jarige Nederlander G. van Haaften. LEEUWARDEN (GPD) Tot kamer heer in buitengewone dienst is door koningin Juliana met ingang van maandag 15 februari benoemd jonk heer ds C. van Eysinga te Sint Nico- laasga. De koningin heeft al een ka merheer in buitengewone dienst in Friesland. Dat. is mr. Römer, advokaat en procureur te Leeuwarden. Ds Van Eysinga (47), die de predikant van de hervormde gemeenten van Wolsum en Westhem met ongeveer 45 gezinnen is, toonde zich zeer ingeno men met zijn benoeming. De realties van de familie Eysinga met het konin klijke huis zijn al vrij oud. De vader van ds Van Eysinga. wijlen prof W. J. M. van Eysinga gaf koningin Juliana toen zij nog maar zestien jaar was priveles in staatsrecht en volkenkun- Zelfs de PSP en «Ie CPN lanceerden frontale aantallen op hel voorstel. Een motie van de KVP (ingediend door de heer Kolfschoten) zal bij dc stemming volgende week donderdag naar alle waarschijnlijkheid op een vrij ruime meerderheid kunnen reke nen. Hierin wordt voorgesteld om de tweede kamer, direct na de verkiezin gen, een openbaar debat te laten hou den over de aan de koningin voor te dragen formateur. Nederlaag Zowel door liberale fractieleider mr Geertsema ais door oppositieleiders' Den Uyl (pvda) en Van Mierlo <d '661 werd het voorstel voor de staatkundi ge hervormingen als een test-case" voor de verkiezingen betiteld De drie oppositiepartijen die voor de verkie zingen zoals bekend een regeerak koord willen sluiten hebben gistera vond een verpletterende nederlaag ge leden. .Maar denk niet dat er win naars zijn. Ook de confessionelen en de PSP en de CPN zijn verliezers. Men heeft verzuimd iets te doen aan de hoogst noodzakelijke vernieuwing van het parlementair bestel', reageer de örs Den Uyl. .Het is duidelijk dat we iets meer tijd nodig zullen hebben om dit er uit te krijgen', was de reactie van mr Van Mierlo, Verwijten In urenlange, soms emotionele, sterk politiek getinte debatten hebben de drie initiatiefnemers gisteren in het parlement allerlei verwijten te horen gekregen. Soms stonden er meer aan tien woordvoerders van regeringspar tijen en PSP en CPN klaar om de in terruptiemicrofoon te grijpen. De bezwaren van hel overgrote deel van de kamer zijn in twee hoofdlijnen samen te vatten. 1 i vond de voorgestelde grondwetswijzi ging vaag, foutief en opportunistisch geredigeerd. Met gebruik van veel voorbeelden werd ernstige twijfel uit gesproken aan de gevolgen van het initiatiefontwerp. 2 met name de klei ne partijen hadden ernstige bezwaren tegen de huns inziens onaanvaardbare onthoofding van die partijen. GPV- kamerlid Jongeling. .Politieke partijen troost je Je wordt niet doodgescho ten door de kiesdrempel maar je wordt opgehangen door het districten stelsel.' Tevergeefs trachtten de initiatiefne mers achter de taïel (de regering was tot ongenoegen van VVD en PvdA afwezig bij dit kernpunt van de rege ringscommissie Cals-Donner) de vele bezwaren te weerleggen. Drs Ed van Thijn (pvda) viel de drie grote con fessionele partijen aan. .Alen denkt schijnbaar nu heel anders dan de commissie duidelijkheid van de groep van 1» (kvp. arp en chti) in 1969 en de situatie is sindsdien alleen nog maar verslechterd.' In de verdere discussies tijdens de beantwoording door de initiatiefne mers <de interrupties waren zeer veel vuldig) bleek dat er geen duidelijk (Zie slot pag. 7 hol. 4) FLEXIBEL STANPUNT VAN RUSSEN BERLIJN (DPA) Met de vijf tiende bijeenkomst van de vier ambassadeurs zijn donderdag de besprekingen over Berlijn in, een beslissend stadium geko-1 men. Naar van welingelichte zij de verluidt, heeft de Russische ambassadeur Abrassimow het bij het voorgaande gesprek inge diende westelijke verdragsont- werp als basis voor onderhande lingen aanvaard. De Rus had een flexibel standpunt ten aanzien van het ontwerp ingenomen. Waarnemers verwachten geen beslui ten voor het Russische partijcongres, dat eind maart wordt gehouden. DEN HAAG (ANP) Het prijsindex cijfer van de gezinsconsumptie, zoals het Centraal Bureau voor de Statis tiek dat maandelijks samenstelt op basis 1964 is gelijk 100, gaf een stij ging te zien van 135,1 in december tot 136,4 in januari. Dit komt neer op een prijsstijging van 1 procent. Zoals in verband met de tariefswijzi ging van de omzetbelasting te ver wachten was. zijn voor een groot aantal artikelen prijsstijgingen geregi streerd. De belangrijkste waren diel voor: suiker, alcoholhoudende en alco holvrije dranken, vleeswaren, margari-j ne, onderhoudswerkzaamheden voorl de woning, meubelen, woningtextiel en vloerbedekking, huishoudelijke artike len en huishoudelijke apparaten, vaste; en vloeibare brandstoffen, water, kap persdiensten. medische verzorging, dagbladen, lokaal en interlokaal tram- en busvervoer, fietsen en bromfietsen, auto's en benzine. De stijgingen zijn voor een deel ge- De ambassadeurs komen 9 maart op- compenseerd door prijsdalingen bij; nieuw bijeen. Intussen zullen plaats-1 de kleding, als gevolg van de uitverko- vervangers zich met details bemoeien.pen m januari. Het ontwerp dat door de westelijke drie is opgesteld in samenwerking met Bonn en de senaat van West- Berlijn, omvat alle aspecten van een regeling voor Berlijn, zoals het bur gerverkeer op de toegangswegen, de bewegingsvrijheid van de Wes'berlij- ners en de politieke aanwezigheid van Bonn. Wat dit laatste betreft, is het westen bereid tot beperking in ruil voor Russische garanties op andere punten. Jakker heeft het t .Tolvrije Haring ug' de wind tm ïen. Hü }^ah llijn VLISSINGEN Gs van Zee land stellen de provinciale sta ten voor om tezamen met de NV Nederlandse Spoorwegen een bod uit te brengen op het uitstaande aandelenkapitaal van de NV Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maatschappij te Ter- neuzen. Het bod op het aande lenkapitaal voor een bedrag van 1.160.500 zou op fifty-fifty ba sis dienen te geschieden. Zee land is hiermee de eerste pro vincie, waar de noodzaak zich voordoet om op korte termijn een beslissing te nemen over de vraag of de provincie op basis van de thans bekende gegevens een taak moet gaan vervullen met betrekking tot het openbare autobusvervoer. Het voorstel van g s komt op 19 maart in de statenvergadering aan de orde. Bij de begrotingsbehandeling in de tweede kamer heeft de staatssecreta ris van verkeer en waterstaat een plan ter tafel gebracht, dat bekendheid kreeg onder de naam .ideeënschets voor de herstructurering van het streekvervoer'. Voor Zuidwest-Neder land houdt deze ideeënschets in: de totstandkoming van een samenwer kingsverband tussen de in Zeeland en het eilandengebied ten noorden daar- van werkzame streekvervoerbedrijven, naar buiten als een eenheid optredend. Zoals ook elders in den lande zullen deze grotere eenheden geen afgesloten grenzen hebben ten aanzien van de naburige st reekvervoersbandendoch zullen waar wenselijk doorgaande ver bindingen in stand blijven c.q. worden gecreëerd. Verbetering Inderdaad kan volgens gs voor dit ge- bied langs de weg der schaalvergroting een verbetering in de vervoersvoorzie ning worden bereikt onder waarbor ging van een goede efficiency, voor waarde voor het verlenen van een rijks bijdrage ter overbrugging van het ver schil dat optreedt of kan optreden tus sen de opbrengsten (tarieven) van het openbaar vervoer en de daaraan ver bonden kosten inclusief een zekere rendementsvergoeding. Het verstrek ken van de bedoelde bijdrage van rijks wege betekent naast het reeds landelijk gevoerde vergunningenbeleid een ver sterking van de invloed van de centra-1 le overheid. De commissie vervoersvergunningen meent nu. dat door deelneming van de provincie Zeeland naast anderen waaronder met name de NV Neder landse Spoorwegen in het kapitaal van het komende streekvervoersver- band voor het provinciaal bestuur de mogelijkheid bestaat om zijn bijzonde re verantwoordelijkheden met betrek king tot de ontwikkeling en de eigen geaardheden van dit gewest doeltref fend tot gelding te brengen. Hierdoor zou opnieuw- een evenwicht tot stand komen tussen alle bij het openbaar streekvervoer betrokken belangen. Met de commissie menen gedeputeerde staten van Zeeland, dat hier belangen in het geding zijn die een directe rela- j tie hebben met. de infrastructurele werken die de laatste jaren tot stand zijn gekomen of binnenkort gereali seerd zullen worden waardoor naast goede oost-west verbindingen de be hoefte ontstaat aan ongebroken noord-zuid verbindingen. Het college is ook van mening dat hier zeker in be stuurlijk opzicht een taak ligt voor de provincies. De ideeënschets gaat ervan uit, dat de genormeerde tekorten, die voortvloeien uit het na overleg met gs landelijk vastgestelde verzorgingsniveau voor 200 procent door het rijk vergoed wor den Indien de regering ook dit in feite onverbrekelijke onderdeel van de ideeenschets overneemt is het voor de provincie ook op financiële gron den mogelijk de reeds genoemde taak op zich te nemen De beperkte finan ciële middelen van de provincie laten, i aldus gs aan de staten, nu eenmaal niet toe. dat van deze zijde in het be-1 drijfs-economisch vlak risico's, van j welke omvang dan ook. ten laste van de provincie komen. Uitgaande van dit duidelijke uitgangspunt zullen vol- gens gs de komende beleidsbeslissin- gen genomen moeten worden. Op het ogenblik doet zich nü de om- CZie slot pag. 7 kol. 5 meegedeeld akkoord met een verlaging oltarief tot één gul den. Weliswaar is dat nog geen vrij making. maar hei is in de huidige om standigheden zonder meer zinloos om op volledige vrijdom van tol te specu leren. Er bestaat immers een overeen komst tussen de staat en de NV Brug- verbinding. welk contract het de mi nister mogelijk maakt de brug niet eerder over te nemen dan 1 Juli 1975. De bewindsman het is al meermalen gebleken wenst deze bepaling nage leefd te zien en dat kan men hem moei lijk verwijten. De planning van zijn departement is namelijk gebaseerd op overneming op 1 Juli 1975. Tien Jaar geleden heeft men trouwens heel goed geweten waar men aan begon: zowel in Zeeland als in Zuid-Holland ver klaarde men zich bereid een tol te be talen mits die brug maar vervroegd werd gebouwd. Dat is gebeurd en het is een groot succes geworden, zo groot zelfs, dat het er mede de oorzaak van is geworden, dat men om tolvrijdom is gaan vragen In die omstandigheden kan de minister eigenlijk niet meer doen dan hij nu heeft toegezegd Verlaging van de tol tot één gulden betekent namelijk, dat er niet meer van de bruggebruiker word' gevraagd dah strikt nodig is op grond van de exploitatie. De NV Brugverbin- ding ls daardoor in staat toch haar verplichtingen na te komen, het rijk hoeft de brug niet vervroegd over te nemen en kan daardoor toezeggingen elders nakomen, het contract wordt der halve nageleefd en tenslotte is het be drag dat de brugge bruiker nog moer betalen, geredueer rd tot vergeleken bij de aanvanket >ke tarieven een minimaal bedrag. Wat wil men eigen lijk nog meer? Door dit alles ls inderdaad de wind uit de .comité-zeilen' genomen. Zoals men weet had een groep van zes statenleden uit Zeeland, Noord- Brabant en Zuid-Holland aan de sta ten van deze drie provincies gevraagd een motie te willen aannemen, waarin de colleges van gedeputeerde staten werd verzocht bij de regering aan te dringen op tolvrijmaking van de Ha ringvlietbrug Veel is er in de Zeeuwse staten nog niet gezegd over dit ver zoek. eerst moeten gedeputeerde sta ten hun mening over het stuk geven Wel werd echter duidelijk, dat een deel van de staten niet staat te dringen om de motie aan te nemen: de heren Du- sa rduijn en Van Bennekom maakten bij voorbaat al gereserveerde opmer kingen. Nu bovendien de minister heeft toegestaan, dat de tol tot één gulden wordt verlaagd, maakt de motie al thans in de Zeeuwse staten geen en kele kans meer vooral in Zeeland wenst men zich jegens de bewindsman een correcte verdragspartner te tonen. Er staat wat. dat betreft te veel op spel: als men in Zeeland zou gaan aan dringen op vervroegde overneming van de brug door het rijk. zou dat de minister wel eens kunnen beïnvloeden ten aanzien van een veel groter object namelijk de vaste verbinding door en over de Westerschelde. Zonder twijfel was deze actie van het comité tot tol vrijmaking goed en oprecht bedoeld, maar het lijkt nu toch maar beter de zaak te laten zoals zij is. Minister Luns heeft aan het KVP- bestuur schriftelijk verklaard, dat hij vier jaar kamerlid zal blijven indien hij geen secretaris-generaal van de Navo zou worden, noch een andere openbare functie zou krijgen. Een ver standige daad van het KVP-bestuur om deze verklaring van minister Luns te verlangen: zij maakt de verkiesbare plaats van deze bewindsman in ieder geval aanvaardbaarder dan die voor dien was. Het leek er namelijk op, dat deze populaire minister vrijwel alleen op de kandidatenlijst was gekomen om kiezers te trekken, hij is immers de populairste man van Nederland. In fei te echter zo leek het stelde ziin verkiesbaarheid niets voor: de minis ter zou immers naar de Navo gaan en als dat niet zou lukken, zou er wel een andere post voor hem worden gevon den. Niemand zag de heer Luns al vier jaar lang in het bankje van de kamer leden zitten. Enfin, nu is er dan een bereidverklaring, dat hij dat wel zal doen indien officiële posten uitblijven. Men moet over een dergelijke veran dering overigens niet al te licht vaardig denken: voor iemand, die Jarenlang minister is geweest, kost he: vaak de grootste moeite zich te voegen in de zo geheel andere cadans van het kamerlidmaatschap. Wijlen minister Suurhof om een voorbeeld te noe men viel het. niet makkelijk om weer in de kamerbanken plaats te ne men: toen hij in het kabinet-Cals als minister terugkeerde, leefde hij zicht baar op. Een man als minister Bakker zal het evenmin plezierig krijgen in dien hij geen lid van het kabinet meer zou zijn. Toch heeft ook hij zich voor de komende vier jaar verbonden, dat wil zeggen dat hij zonder morren in de kamer gaat zitten als er geen porte feuille voor hem in het nieuwe kabinet zou zijn. Mr Biesheuvel heeft destijds een zelfde ervaring gehad en ook hij heeft daaraan met altijd genoegen be leefd. In het geval-Luns het geldt trouwens ook voor drs Bakker komt daar nog bij. dat de weg naar het ka merlidmaatschap gaat via het minister schap en niet omgekeerd. Met andere woorden: minister Luns heeft nooit (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1