Middelburg wordt Nehalennia-stad Plan Ossenisse dolk in het hart Zeeuwsch-Vlaanderen Baalhoekplan eerst in provinciale staten Terneuzense politie maakte jacht op twee inbrekers Loskade Sloe in de tweede helft april bedrijfsklaar Spoedzitting raad Terneuzen gevraagd over streekplan 2 P. VAN HOEVE (CBTB) OVER STREEKPLAN: ALMANAK 1 ZEEUWSE I [SIERADEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 17 FEBRUARI 1971 VAN MIDDEN JUNI TOT EIND AUGUSTUS MIDDELBURG De Zeeuwse hoofdstad zal straks drie maanden Nehalennia-stad' zijn. Vanaf woensdag 16 juni tot en met eind augustus zal in de Vleeshal van het Middel burgse stadhuis een tentoonstelling worden ingericht onder de titel .Zeeland in de Ro meinse tijd'. Het accent zal daarbij liggen op de in deze provincie gedane Nehalennia- vondsten. Tijdens een symposium op 17 en 18 juni zullen verscheidene deskundige sprekers de belangrijkheid van de vondsten van ver schillende zijden belichten. Tentoonstelling en symposium zijn het re sultaat van samenspel tussen de gemeente Middelburg en het Koninklijk Zeeuws Ge nootschap der Wetenschappen. Aanvankelijk zou Leiden de primeur hebben van de Nchalennia-evenementen, maar de ruimte die men daar in het rijksmuseum voor oudheden ter be schikking heeft, is niet groot genoeg om een expositie van ric gewenste omvang op te zetten. Het Zeeuwse publiek zal dus in de eigen hoofdstad kunnen kennismaken met de Romeinse godin uit de 2e en 3e eeuw waarvan de beeltenis op een aantal bij Colijnsplaat in 1970 gevonden altaren vrij goed bewaard is gebleven. Ook zullen er enkele oudere vondsten, bij Domburg in de 17e eeuw gedaan, uit het Rijksmuseum naar Middelburg komen. Deze vondsten zijn zeer zeldzaam, aangezien het meren deel van de bij deze Walcherse plaats gevonden Nehlanma monumenten in oktober 1848 tijdens een brand in de Domburgse kerk waar ze werden bewaard aanzienlijk werd beschadigd. Niet alle dezer dagen uit de Schaar van Colijns plaat (Oosterschelde) opgeviste altaren en frag menten zullen in juni naar Zeeland worden overge bracht. Het ontzilten dat moet gebeuren om beschadiging door uitkristallisering van het zout te voorkomen neemt wel enige maanden in beslag, zodat ze niet alle tijdig beschikbaar zullen zijn. Er zullen echter van die altaren en andere vondsten duidelijke foto's worden tentoongesteld. Behalve altaren en altaarfragmenten zal men ook aardewerk en andere gebruiksvoorwerpen uit het Zeeland uit de Romeinse tijd kunnen bewonderen. Ook het museum te Aardenburg zal bijdragen leveren aan de tentoonstelling in Middelburg. Ir J. Trimpe Burger van de rijksdienst voor oudheidkundig bo dem-onderzoek zal zorgen dat onder andere de over blijfselen van een Romeins tempeltje uit Aarden burg naar de Middelburgse expositie komen. ,We streven naar een tentoonstelling die leuk en aantrekkelijk is', maar toch ook wetenschappelijk verantwoord', deelde de heer M. P. de Bruin, lid van het werkcomité dat de tentoonstelling voorbe reid, mee. De expositie zal woensdagmiddag 18 juni om 4 uur worden geopend. Dr P. Stuart, conservator aan het rijksmuseum voor oudheden te Leiden en leider van het wetenschappelijk team. dat de resten van het Nehalennia-heiligdom bij Colijnsplaat opvist, zal dan een lezing houden over de belangrijkheid van de Nehalennia-vondsten Symposium De twee volgende dagen 18 en 19 juni dus. is er een symposium, gewijd aan die vondsten, dat wordt gehouden in dc Burgerzaal van het stadhuis. Op de eerste dag van dit symposium, waarvoor het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen de verant woordelijkheid draagt, worden voordrachten gehou den door drs L. P. Louwe Kooij mans, lid van het Nehalennia-onderzoekingsteam, dr P. Stuart, ir J. A. Trimpe Burger en waarschijnlijk ook door drs C. Dekker, charter-meester van het Rijksarchief te Utrecht. Prof. J. E. A. Th. Bogaers, hoogleraar in de archeologie, Romeinse- en prae-histone te Nijmegen zal de tweede dag een lezing houden. Dit zullen ook twee geologen doen. Verder is er 's-middags een forum onder voorzitterschap van professor A. Klaassens, directeur van het. rijksmuseum voor oudheden te Leiden In het forum hebben zitting alle sprekers, alsmede mevrouw A Hondius-GTone, schrijfster van het boek .The Temple of Nehalennia at Domburg.' Tentoonstelling en symposium worden voorbereid door een werkcomité, waarin zitting hebben de heren J. van der Weel (voorzitter). M P. de Bruin, mr W. D de Bruine, J. Kuiper, dr P. Stuart. ir J. A. Trimpe Burger en J. Wagenvoort. De heer Kuiper is kunstenaar en graficus te Den Haag. Hij zal er onder meer zorgdragen dat. de diverse altaren en andere afbeeldingen niet alleen een uit het Latijn vertaald bijschrift krijgen, maar ook dat zij door middel van een .spotlight' in een passend zonnetje worden gezet, zodat de expositie de nodige sfeer zal hebben. Het werkcomité is bijzonder ingenomen met de hulp van de gemeente Middelburg, die behalve voor vergader- en tentoonstellingsruimte ook voor een belangrijke financiële bijdrage zorgt. AXEL ,Het plan Ossenisse dreigt als een dolk in het hart ons goede Zeeuws-Vlaamse land te doorsteken. Als het Ossenisse-West wordt, dan is Terneuzen volledig geblokkeerd en bij Ossenisse-Oost moeten het dorp Ossenisse en verder Kloosterzande en Groenendijk van de aardbodem verdwijnen, of, in het beste geval, altijd de kwa lijke luchtjes van vlakbij gelegen industrieën inademen. Beide con cepties van het plan Ossenisse zijn onaanvaardbaar'. Deze felle kritiek op het concept-voorontwerp streekplan ,Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen' kwam dinsdagmiddag tijdens een algemene vergadering van de kring Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van de CBTB, van kringvoorzitter P. van Hoeve uit Axel. ALTERNATIEF MOET KANAAL VAN BAALHOEK ZIJN .Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen is gewoon te klein van formaat om zo'n plan te kunnen realiseren. Waar zouden wij moeten blijven met onze woongebieden voor een bevolking, die gedacht is over 20 jaar een omvang van 125.000 te hebben, daarbij dan nog rekening houdend met de nodige voorzieningen voor de bewoners en met de gewenste afstand van 4 kilometer als bufferzone', betoogde de beer Van Hoeve. Een: tweede groot bezwaar vond hij- dat bij uitvoering van Ossenisse-Oost de plannen voor een vaste-oeververbin- ding over en onder de Westerschelde in de waagschaal worden gesteld, ,en dat risico is niet acceptabel.' Kringvoorzitter Van Hoeve (die ook dijkgraaf van het waterschap .Axeler Ambacht' is) zei ,dat de agglomeratie Antwerpen, die nu gehandicapt wordt in zijn ontplooiingsmogelijkheden, de kansen geboden moet worden zich uit te breiden langs de kinder Scheldeoe- ver en langs een te graven Baalhoek- kanaal en aansluitend aan het Antwerp se industriegebied ook vestigingen op het Nederlandse grondgebied langs dit kanaal'. Boze vermoedens De heer Van Hoeve betreurde het dat de Nederlandse regering aan deze mo gelijkheden niet direct medewerking verleent. Je zou bijna boze vermoe dens krijgen, dat andere en dan moet u er maar bij denken Rotterdam se belangen, zwaarder wegen. Ik vind dit en kortzichtige politiek.' De CBTB-kringvoorzitter was van me ning dat bij keuze voor het .alternatief Baalhoek' de belangen van de natuur beschermers, die het Land van Saef- tinge willen behouden, wel moeilijk komen te liggen. .Maar bij een verdere groei aan de linker-Scheldeoever en zeker bij realisering van Ossenisse, zal de waarde van dit gebied door lucht- en watervervuiling en door geluidshinder toch verminderen.' De heer Van Hoeve vond bovendien het bezoek aan Saeftinge niet zodanig, dat men er elkaar in de weg loopt. ,En eigenlijk is toch ook de bedoeling van een natuurgebied, dat men er zijn re creatiebehoefte kan bevredigen.' Kanaalzone Voorzitter Van Hoeve pleitte voor si tuering van de natuurgebieden bij de wooncentra en dacht dat de mogeb'jk- heden daarvoor al aanwezig zijn. In dit verband noemde hij het natuurge bied JDe Vogel', het Groot-Eiland, het Axelse bos en bet waterwingebied van de waterleidingmaatschappij. De na tuurgebieden worden dan bij dc be volking gebracht en de bezwaren van water- en luchtverontreiniging en ge luidshinder zullen aanmerkelijk min- leeuwse Slaap Een wakkere medewerker van ons blad doet ons verslag van hetgeen een Koudekerkse ken nis overkwam, toen deze on langs naar Breda afreisde om daar een vriend op te zoeken. Rond half drie in de middag ar riveerde de reiziger uit Zeeland op het Bredase kostadres, waar hij moest constateren dat zijn ouwe schoolmakker nog druk doende was een foeilelijk groot gat in de dag te slapen. Het commentaar van de uit een diepe rust verstoorde klasgenoot was verbijsterend: .Ik denk. dat ik maar eens naar een dokter ga', sprak de luilak geeuwend. .Het slapen wil me maar niet lukken, 's Avonds gaat het goed. "s nachts en 's morgens héb ik ook geen klagen, maar 's mid dags lig ik soms zo rusteloos te woelen der zijn dan in de buurt van de indu striële vestigingen.' De heer Van Hoeve wees er op dat Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen naast Osse nisse en Baalhoek, nog een groeipool kent, namelijk de kanaalzone. J)e spec taculaire werken van de verbreding van het kanaal Terneuzen-Gent hebben tot op dit moment niet de resultaten opgeleverd, die men ervan verwachtte. De kanaalzone dreigt wat in het ver geetboek te geraken en dat is bepaald niet nodig, de potentiële mogelijkheden zijn er ruimschoots aanwezig? Hij zei te hopen dat, het havenschap Terneu zen spoedig de vereiste vorm zal vin den om de ontwikkelingen in de ka- P. VAN HOEVE naalzone opnieuw aan te zwengelen. Afgewezen .Het plan Ossenisse in het vooront werp wordt door de georganiseerde landbouw afgewezen, het alternatief van het graven van een Baalhoekka- naal en daar industriële vestigingen, wordt toegejuichd en met het verder ontplooien van de kanaalzone gaan we akkoord', aldus de heer Van Hoeve. ,Ik hoop dan ook dat de verschillende belangengroepen die met het vooront werp te maken hebben, bereid zijn tot een gesprek. Het ideaal zou zijn dat het bedrijfsleven en de overheden in gezamenlijk overleg tot één standpunt kunnen komen, zodanig dat men kan zeggen dat het de mening van de streek is.' Hij betoogde dat de georganiseerde landbouw open staat voor zo'n gesprek waarbij het dacht aan gemeentebestu ren, waterschappen, de kamer van koophandel ,de vakbonden, natuurbe scherming en het Landbouwschap. Sprekers Tijdens de vergadering van de CBTB- kring, die in Axels cultureel centrum JDe Halle' gehouden werd- werden door een aantal sprekers verder enkele ac tuele landbouwproblemen behandeld. De vice-voorzitter van de CBTB West- Nederland, de heer G. de Jager, sprak over het landbouwonderwijs en ir C. D. van Loon, van het consulentschap voor akkerbouw en rundveehouderij (Zeeuwsch-Vlaanderen) hield een toe spraakje over de afzet van de land- bouwprodukten. CBTB-boekhoudbureau directeur P. S. Marinussen gaf een toelichting op de nieuwe belastingmaatregelen en de heer H. Koekkoek, lid van de akker bouwcommissie Zuid-West-Nederland vertelde wat over de suikerbietenprijs- en teelt. Na de inleidingen, werden door de aan wezigen aan een forum, bestaande uit de Inleiders en de heer J. Mol (ASV-er bij de CBTB-West-Nederland) vragen gesteld., onder meer over de aanleg van leidingstraten, de prijzen van landbouwproducten en de toetreding van Engeland tot de EEG. ZEEUWSE KAMERLEDEN IN VRAGEN: DEN HAAG/MIDDELBURG De Zeeuwse tweede kamerleden Van der Peijl (ch) en Dusarduijn (kvp) hebben zowel de minister van verkeer en waterstaat en de minister van buitenlandse zaken als het college van gs van Zee land schriftelijke vragen gesteld over de Baalhoekplannen. Aan de ministers wordt ge vraagd te bevorderen, dat de ba siselementen van de Baalhoek plannen c.q. de alternatieve mo gelijkheden ter discussie zullen worden gesteld in provinciale staten van Zeeland en eventueel de gemeenteraden van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, vóórdat de onderhandelingsdelegaties een voorlopige overeenkomst sluiten. Dit in verband met de grote, onder meer agrarische be langen die bij het Baalhoekka- naal in het geding zijn. Zoals uit de formulering blijkt, heb ben beide Zeeuwse kamerleden de vragen gesteld naar aanleiding van de mededelingen van schepen Delwaide van Antwerpen over het binnendijks tracé van het Baalhoëkkanaal (PZC van dinsdag). De vragen aan de ministers van bui tenlandse zaken en Verkeer en water staat, waartoe het kamerlid Van der Peijl het initiatief nam, luiden als volgt: 1 Is het waar dat blijkens recente mededelingen van de Antwerpse sche pen Delwaide het toekomstige Baal hoëkkanaal volgens nadere plannen niet door het Land van Saeftinge zal worden aangelegd, maar meer binnendijks in westelijke richting .op geschoven' tracé zal krijgen? 2 Indien deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, zijn de bewinds- leiden dan alsnog bereid in verband met de grote hier in het geding zijnde belangen, onder andere de agrarische, te bevorderen dat de basiselementen: van deze Baalhoekplannen cq de alter- j natieve mogelijkheden ter discussie1 zullen worden gesteld in de provincia le staten van Zeeland en eventueel in de gemeenteraden van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. alvorens de onderhande lingsdelegaties overgaan tot sluiting van een voorlopige overeenkomst waarmee het project in een beslissend stadium zal zijn gekomen? Initiatiefnemer tot het stellen van vragen aan het college van gedepu teerde staten van Zeeland was de heer Dusarduyn. Deze vragen luiden: Is het waar. dat zoals recente persbe richten meldden het college voorken nis heeft gedragen van de mogelijk geachte tracés terzake van het Baal hoekplan? 2 Indien bovenstaande vraag bevesti gend moet worden beantwoord, is het college dan bereid zijn eventueel voor lopig standpunt aan de staten mee te delen? 3 Heeft het college alvorens zijn even tueel voorlopig standpunt in deze te bepalen, ook contact gehad met be langhebbende gemeentebesturen en ganisaties en met welk resultaat? 4 Is het college bereid in verband met de grote belangen, aan dit project verbonden, bijvoorbeeld aan de hand van een nota op korte termijn de discussie in de provinciale staten te bevorderen? VLISSINGEN In de tweede helft van april zal de loskade in het Sloe bedrijfsklaar zijn. Op dit moment wordt gewerkt aan de montage van twee containerkranen. Over een week of twee, drie zullen de kranen voor wolcontainers op poten gezet worden. Intussen moet er ook nog wat baggerwerk worden uitgevoerd, er worden nog spoorralis gelegd en de verharding van de loskade is nog niet helemaal klaar. Vol gens een woordvoerder van rijkswaterstaat zal de verharding begin mei helemaal gereed zijn. De NV Haven van Vlisslngen wil dadelijk na het gereedkomen van de loskade gebruik gaan maken van de mogelijkheden voor de eerste handelsactiviteiten rond de Sloehaven. In de afgelopen 18 maanden is de 420 meter lange loskade gemaakt, een project, dat met het baggerwerk, de rails en de verharding mee een bedrag van ruim 10 miljoen gulden vergt. Het hele werk komt wat later klaar, dan aanvankelijk was gepland. De bedoeling was oorspronkelijk, dat al deze maand met de aanvoer van wol per container zou kunnen worden begonnen, maar er ontstond enige vertraging in de leverantie van de kranen. Ook het uitproberen van de kranen kost nogal wat tijd. Vanaf de loskade tot aan de provinciale weg is 30 hectare terrein beschikbaar voor onder meer bedrij ven, die zich toeleggen op containeroverslag. Volgens de directeur van de NV Haven van Vlisslngen, de heer C. Oreel, zijn er behalve met de Haven Vlissingen nog geen definitieve afspraken gemaakt over het gebruik van dat terrein. De exploitatie en het beheer van de nieuwe loswal behoren tot het havenschap Vlissingen- Oost. Op de foto: de montage van de containerkranen. (Foto PZC) DOOR VIER RAADSLEDEN TERNEUZEN Een aantal le den van de gemeenteraad van Terneuzen zal vandaag woens dag aan burgemeester J. C. Aschoff schriftelijk verzoeken om op korte termijn, maar in .ARRESTATIE NIET VERAF TERNEUZEN Een inbraak in cTe nacht van maandag op dins dag in een zelfbedieningszaak annex postagentschap aan de Axelsestraat te Terneuzen, heeft een avontuurlijk staartje gekre gen. Twee patrouillerende agenten van de Terneuzense gemeentepolitie zagen omstreeks half twee 's nachts een onverlichte auto door de Axelsestraat rijden. De achtervolging werd ingezet. Bij de Axelsedam stopte de auto, omdat de bagageklep was opengespron gen. Toen één van de inzittenden (volgens de politie zaten er twee mannen in de auto) uitstapte om de klep weer dicht te doen, kreeg hij de naderende politiewagen in het oog. Hij stapte onmiddellijk weer in en de auto stoof weg in de richting Sluiskil. De patrouillewagen moest het afleg gen tegen de snelheid van de auto en de achtervolging werd noodgedwon gen gestaakt. De agenten waren niet ln staat geweest hei kenteken van de verdwenen auto op te nemen. Wat later in de nacht werd ontdekt dat de deur van de zelfbedieningszaak van de heer G. de Vriend wagenwijd openstond. Bij nader onderzoek bleek er te zijn ingebroken. De daders had den ongeveer dertig flessen drank, dertig dozen sigaretten en sigaren, en wat levensmiddelen meegenomen. Uit het postkantoortje werden twee (le ge) geldkistjes, een paar postzakken, v/aar de .buit' werd ingestopt, en vier spaarbankboekjes vermist. Eén van de boekjes stond op naam van de familie De Vriend. De overige drie waren blanco. Ieder spoor van de daders ontbrak, totdat dinsdagmiddag dc auto weer .boven water' kwam. Een kapitein van een duwboot zag rond drie uur net op Belgisch grondgebied een auto half op de kant, half in het water van het kanaal Gent-Terneuzen liggen. In de zwaarbeschadfgde auto (flink gedeukt, de ruiten waren kapot en de stuur stang was afgebroken) werden siga retten, sigaren, drank, levensmiddelen, spaarbankboekjes en postzakken ge vonden. Nadat de Terneuzense politie van de vondst op de hoogte was gesteld, bleek al snel dat dit de gezochte auto was. Alleen, de twee lege geldkistjes ontbraken. De politie denkt, dat de daders niet wisten dat de kistjes leeg waren en ze daarom nog hebben mee genomen. Waarschijnlijk werd de auto niet opzettelijk het kanaal ingereden. Gezien de bloedsporen en de hoge snelheid waarmee de auto moet heb ben gereden, wordt aangenomen dat de auto op de Belgische kasseien in een slip is geraakt. Minstens één van de mannen moet gewond zijn geraakt. In dezelfde nacht van de inbraak werd in het Belgische Zelzate aangifte gedaan van diefstal van een grijze citroen ID, met het kenteken XY-174. Aangenomen wordt dat de daders in deze gestolen auto hun vlucht hebben voortgezet. Niet veraf Volgens brigadier P. J. van der Goes, die samen met de Belgische politie het onderzoek leidt, is een arrestatie niet veraf. .Omdat de nummerborden van de auto zijn verwijderd, nemen wij aan dat het voertuig eigendom is van één der daders. Inmiddels hebben wij al een vermoeden wie de eigenaar van de auto is'. De Terneuzense ge meentepolitie verzoekt eventuele rc- tuigen van de inbraak contact met het politiebureau op te nemen. ieder geval vóór 26 februari, een speciale raadsvergadering bijeen te roepen. Men wil dat de raad van de Scheldestad daarin van gedachten kan wisselen over het concept-voorontwerp streekplan Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen'. Initiatiefnemers zijn de heren P. J, Huijbrecht en J. H. Strijbos (beiden pvda), II. de Vriend (T-70-2000) ei Vlieger (d '66). Het viertal Terneuzense raadsleden vindt het bijzonder belangrijk dat het standpunt van de raad in deze belan grijke aangelegenheid bekend is. voor dat de colleges van burgemeester en wethouders van de vijf Oost-Zeeuws- Vlaamse gemeenten op 26 februari (vertrouwelijk) overleg plegen met het college van gedeputeerde staten over het voorontwerp streekplan. Zoals bekend, heerst er in Terneuzen nogal wat onbehagen over de plannen, neergelegd in het voor-voorontwerp streekplan. Met name de beperking van de uitbreidingsmogelijkheden voor het woongebied van Terneuzen stuif op veel weerstand. Veel schade bij aanrijding Axel AXEL Twee personenauto's hebben maandagmiddag omstreeks twee uur vrij veel materiële schade opgelopen bij een botsing op het kruispunt Wil- helminastraat-Margrietstraat te Axel. De botsing is ontstaan doordat de Axelaar A. F. v. d. V. geen voorrang verleende aan K. J. v. D uit Axel. (ADVERTENTIE) IlIIlIllllllillllllllIIllllllllllIIIIIIIIIIII 5 U hebt gastenu toont S S hen iets, wat hier vandaan 3 S komt. 3 Iets, wat hier gedragen, 3 S hier GEMAAKT wordt2 3 Mogen wij een beetje trots 3 S zijn. dat wij die in eigen 2 3 atelier NIEUW MAKEN 3 2 Kom eens kijken naar de 3 s ZEEUWSE JUWELEN 5 uit eigen atelier IllllllllllllllIllIHlllllllllllillllilllllIÏ VERWACHT. WEINIG WIND 1 met zon en overwegend Tijdelijk regen of natte sneeuw ongeveer normale temperatuur. Voor donderdag: Aantal uren zon: nul tot vier; min. temp. van ongeveer normaal tot vier graden boven normaal: Max. temp omstreeks normaal; Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent ;kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 18 februari 1971 Zon: op onder; 07.51 17.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 2