PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CHINA WAARSCHUWT VS Curasao weer onrustig Voorontwerp voor het streekplan Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen nu uit Jongen overleden na ontslag uit ziekenhuis Vandaag in de krant... Voorlopig plan PVDA, D'66 EN PPR ZETTEN EERSTE STAP AARDSCHOKKEN IN OUDERKERK NAAR 125.000 INWONERS IN 1990 OSSENISSE: 2300 HA INDUSTRIE Waarom Ossenisse? Saettinge 214e jaargang - no. 37 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 13 februari 1971 i. MIJ. nn <1. CV r PEKING ZOU MILITAIRE STEUN AAN HANOI OPVOEREN PEKING - WASHINGTON AFP - RTR - DPA - GPDChina zal ,alle passende maatregelen' nemen om de drie volken van Indo-1 China volle steun en bijstand te verlenen in de strijd tegen de .Amerikaanse agressors en hun jachthonden'. Dit heeft de Chinese regering gisteravond meegedeeld in een verklaring, waarin de door de Amerikanen gesteunde Zuidvietnamese inval in Laos scherp wordt veroordeeld. .Laos is een buurland van China. De agressie van het Amerikaan se imperialisme tegen Laos vormt ook een ernstige bedreiging voor China. Het Chinese volk zal daar absoluut niet onverschil lig onder blijven', aldus de regeringsverklaring, die door het persbureau Nieuw-China is verspreid. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft onmid dellijk gepoogd de vrees van Peking weg te nemen. Robert McCloskey, de woordvoerder van het State Departement, ver klaarde dat China niets te duchten heeft van deze naar tijd en plaats beperkte actie en dat de VS blijven streven naar een ver betering in de betrekkingen met Peking. Peking betoogt dat de 700 mil joen Chinezen een machtige steun vormen voor de drie vol ken van Indo-China, die de gro te uitgestrektheid van het Chi nese grondgebied als betrouw baar achterland hebben. ,Het is de onontkoombare internationa listische plicht van het Chinese volk, de Laotiaanse, Vietnamese en Cambodjaanse volken te steu nen in hun oorlog tegen de Ame rikaanse agressie en voor het eigen nationale behoud'. 'MSTERDAM De belangstelling voor het afscheid van de operazan geres Gré van Swol-Brouwenstijn is overweldigend. Niet alleen de premiere, die vrijdagavond in de Amsterdamse stadsschouwburg plaatsvond was uitverkocht, ook voor de vier andere voorstellingen zijn geen plaatsen meer verkrijg baar. Gré Brouwenstijn beëindigt haar zangcarrière met Beethovens Fedelio. Gré van Siuol-Brouwenstijn heeft het publiek, onder wie ook prinses Beatrix en prins Claus, niet teleur gesteld. Zij heeft haar lievelingsrol Leonore op magnifieke wijze ver tolkt. Zij toonde daarmee aan. dat ze het toneel vaanvel zegt. op het moment dat ze op het hoogtepunt van haar carrière staat. Op de foto: Prinses Beatrix en prins Claus betreden de schouw burg. AMSTERDAM (ANP) In zijn ouder lijke woning in Amsterdam-Oost is vrij dagmorgen de 8-jarige Cor Bakker overleden aan de gevolgen van een ongeluk op dinsdag 2 februari, toen de jongen bij de Middenweg in Am sterdam-Oost door een personenauto werd aangereden. Bij een onderzoek in het OLV-gasthuis constateerde men een hersenschud ding. Hij werd na het onderzoek naar huis vervoerd en zou enige tijd het bed moeten houden. Vrijdagmorgen constateerde de huisarts, dat de jon gen als gevolg van het ongeval was overleden. Volgens de politie is de personenauto vermoedelijk door een rood verkeerslicht gereden. DS'70 DR DREES JR heeft vrijdagavond op het congres van DS '70 gepleit voor belastingverlaging, die moge lijk moet worden gemaakt door verlaging van de rijksuitgaven. (pagina 3) Ontvoering Brandt BONDSKANSELIER BRANDT wordt zwaar bewaakt, nadat een complot om hem te ontvoeren aan het licht is gebracht. (pagina 7) Nieuws uit Zeeland op pagina 2,4,5,6 en 11 Binnen- en buitenland op pagina 3 en 7 Sport op pagina 9 en 10 Radio en tv op pagina 23 Beurs en financiën op pagina 25 En in de het voorontwerp-streek pag. 15: de hoofdelementen van plan Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, pag. 17: andere onderdelen van het streekplan, pag. 18: De kath. kerk op drift; Stemmen uit de Kerken Nederland dicht voor Ra dio Free Europe, pag 19Letterkundige kroniek van Hans Warren; teke ning Jac. Prince, pag. 21Schaken, dammen, brid ge, hengelsport, puzzel en culinair avontuur. BOEREN CONTRA MANSHOLT ORGANISEREN MARS OP BONN (Van onze correspondent) BONN Ruim 40.000 Westduitse boe-; renzijn van plan met hun dorsvie-1 gels, maaimacliines en wat zij verder; zoal aan roerend goed voorhanden heb-; ben, naar de Rijn op te marcheren! om op deze spectaculaire wijze zowel1 bondskanselier Brandt's hoofd als dat van Euromarkteommissaris Sicco Manshnlt te eisen. Wat hun echter ook zal worden aan geboden, zeker niet een ombuiging in het gemeenschappelijke landbouwbe leid,, dat. gesteund door de vroeger tot de boerenbond behorende liberale minister Sepp Ertl en het felst aange vallen door de nu met de boeren-oppo- sitie heulende gewezen CDU-minister van landbouw Hermann Hocher, die naast prijsstijgingen ook structuurver beteringen beoogt. Deze laatste ingrij pende maatregelen achten de Westduit se landbouwers nu juist geheel over bodig. Volgens hen zal alles zijn opge lost, indien de prijzen voor de produ centen, dat zijn dus de garanties voor de boeren zelf, maar met ongeveer 30 pet worden verhoogd. De mars op Bonn is gisteren op speciale gedelegeerdenvergadering van de Westduitse boerenbond voor za terdag 27 februari uitgeschreven. EERSTE AMBASSADEUR VAN PEKING IN ROME ROME (RTR) Italië heeft de benoe ming goedgekeurd van Sjen Ping tot "hinees ambassadeur in Rome. Sjen Ping. die verscheidene jaren zaakgelas tigde van China in Londen is geweest, zal de eerste ambassadeur van Peking in Rome zijn. DEPRESSIES (Van onze weerkundige medewerker Met het naar Rusland wegtrekken van een hogedrukgebied werd vrij dag weer hel hek ran de dam ge haald met als gevolg dat dit week einde de depressie» van de oceaan vrij entree hebben. De eerste de pressie passeerde inmiddels met regen en een stormachtige wind in de loop van de dag gevolgd door opklaringen. Met de krachtige westelijke bo- venstroming zijn meer depressies te verwachten met als gevolg weer enige dagen onbestendig maar zacht winterweer In de achter ons liggende vier weken is het in De Bilt slechts in vier nachten tot vorst gekomen De depressies sto ten tot in Scandinavië door. zodat het schaatsweer in Göteborg van daag en zondag niet zo veel beter zal zijn dan vorige maand in Hee renveen. H erp Het afgezette Cambodjaanse staats hoofd pnns Norodom Sihanoek heeft kortgeleden de strijd van de Indochi-1 nese volken tegen Amerika besproken met de Noordvietnamese president T Doec Thang en de leider van de Pathet Lao. prins Soephanoevong, zo deelde Peking nog mee. Deze bespre kingen zullen er ongetwijfeld toe lei den, dat de drie volken zich nog nauwer verenigen ,om nieuwe en nog grotere overwinningen te behalen' China is volgens waarnemers in Pe king van plan. de materiele miltaire hulp aan Hanoi op te voeren. Donder dag is een Noordvietnamese rege ringsdelegatie in de Chinese hoofdstad aangekomen, waar ze werd begroet door Tsjoei Hoei Tso, lid van het politburo en plaatsvervangend staf chef van het leger, speciaal belast met logistieke aangelegenheden. Peking en Hanoi hebben na de invasie van Laos gezegd, dat de Amerikanen ook voor bereidingen troffen voor een .verras singsaanval' op Noord-Viet- Phoema van Laos bang is voor een ingrijpen van Chinese .vrijwilligers' als het de Zuidvietnamese troepen mocht gelukken de door de Noord vietnamese gebruikte bevoorradings weg in Zuid-Laos af te snijden. Vol gens Amerikaanse gegevens zijn er op het ogenblik rond 10.000 Chinezen in het noorden van Laos. Zij houden zich Jaar in hoofdzaak bezig met het aanleggen van wegen en zouden, al thans tot dusver niet bij gevechtshan delingen betrokken zijn geweest. Bij htm luchtaanvallen op Laos hebben de Amerkanen altijd het gebied waar de Chinezen werken, ontzien. De Zuidvietnamese president. Thieu heeft in Khe Sanh gezegd dat, het ogenblik voor een inval in Noorö- Vietnam nog niet is gekomen. Hij wilde de mogelijkheid van een inter- (Zie slot pa§. 7 kol. 1 David Kennedy, die Amerikaans minister van financiën is geweest, heeft tan president Nixon op dracht gekregen te helpen bij het herstel van de zo zwaar door de oorlogshandelingen geteisterde economie van Zuid-Vietnam en plannen voor te bereiden voor de vreedzame ontwikkeling van dit land als het. conflict in Indo-China geëindigd is. ij Italiaanse pastoor gearresteerd na kritiek op leger VENETIE (AFP) Don Luigi Trevi- siol. pastoor van het Italiaanse dorpje Torre di Fine. Is door de politie gearresteerd op beschuldiging \an las ter over hel Italiaanse leger. In zijn parochieblaadje had de pastoor zich: afgevraagd waartoe .nu eigenlijk een leger dient dat zo'n 120 miljard lire kost aan een land dat gebrek heeft aan scholen, sportvelden en dergelij- ke.' Bovendien zei Don Luigi .niets posi- tiefs' te hebben geleerd tijdens zijn diensttijd. Het vervullen van de mili taire dienst noemde hij .ouderwets en absurd'. .Men heeft mij aangeraden een advo-| I caat ln de arm te nemen', zei Don I Luigi, .maar ik heb geen geld en ik kan het ook niet aan mijn parochia nen vragen want die zijn nog armer; dan ik. Ik bereid me dus voor maar voor op een verblijf in de cel'. Vrijwilligers BOOSHEID OVER SAMENSTELLING KABINET WILLEMSTAD (ANP) Sinds vrijdagmiddag twaalf uur mogen! op Curagao geen alcoholische dranken meer verkocht worden. Dit heeft de gezaghebber van het eilandgebied Curagao, A. E. Kibbelaar bepaald. Ook de hotels op Curagao mogen geen alco- i holhoudende dranken schenken. In werknemerskringen op Curagao heerst onrust in verband met de gang van zaken rond de jongste kabinetsformatie door drs Isa. DEN HAAG Het eerste gesprek tussen de PvdA, D66 en PPR over een gemeenschappeli j k urgentieprogram heeft gisteravond in het gebouw van de tweede kamer plaats gevonden. .We hebben w el ongeveer een schema in het hoofd, zo vertelde ons desge vraagd de officiële woordvoerder van de PvdA. JDe opzet van de eerste programbespreking is opgang geko men'. Het schema houdt in een aantal pun ten waarover gesproken moet worden, omdat er in de drie verschillende programs verschillen hierover gecon stateerd zijn. De drie delegaties, van elke partij ongeveer even groot, be staan uit de leidende figuren van de partijen en van de kamerfrac ties Besloten werd dat deze week nog tweemaal een vergadering zal plaats vinden en dat voor het eind van februari de laatste hand gelegd moet zijn aan het gemeenschappelijke ur- gentieprogram. Uit de drie officiële delegaties is een werkgroep samenge steld die belast is met de redactie van het program. Onder de arbeiders bij de dienst open- bare werken brak vrijdagochtend een staking uit. Donderdagavond vonden er in Willemstad demonstraties plaats die door de politie uiteen werden gejaagd. De voorzitter van de bond van arbeiders in overheidsdienst, M C. Alberto, is donderdagavond voor! verhoor aangehouden. Het bestuurs college van Curacao heeft de stakende arbeiders bij de waterleiding, de reini-1 ging en de dienst openbare werken opgeroepen het werk weer te Lervat ten. Daarbij zijn de arbeiders gewaar schuwd dat er geen loon zal worden1 uitbetaald aan de stakenden. Verder; heeft men de winkeliers in Willemstad verzocht geen vuil op straat t.e plaat- sen. de verkiezingen zouden komen'. De nu beëdigde regering-Isa, waarin vier mi nisters van de Democratische Partij. vier van de PPA en twee van de Arubaanse Volkspartij zitting hebben,; is voor de oppositie en vooral die op i Curacao niet aanvaardbaar. Zo accep teren de Frente Obrero (y liberaci- on trinta di mei) en de Nationale Volkspartij minister-president Isa niet omdat hij een leidende rol heeft ge speeld in de regeringen van voor 30 mei 1969 die de schuld hebben gekre gen van deze partijen voor de sociale onrust en de misstanden op de Antil len. Bij de oppositie var. de Frente Obrero en de NVP heeft zich nu ook Ciro Kroon aangesloten. Dit is de te opvallender omdat Ciro Kroon rond de dertigste mei van 1969 als premier een felle tegenstander was van Papa Godett en zijn Frente Obrero. Behalve de ontevredenheid over het afwezig zijn van vertegenwoordigers van de arbeidende klasse in de rege. ring, speelt op Curacao ook het ge voel van gepasseerd te zijn ten behoe ve van Aruba. Oud-minister van socia le zaken drs R. F. McWilliam (nvp), zei over de samenstelling van de nieu we regering: .onder de huidige om standigheden (zes ministers uit Aruba en drie van Curacao) kunnen we beter de Nederlandse Antillen opdoe ken en beginnen aan een separatie van de eilanden. Crisis De moeilijkheden vinden hun oor sprong in de nieuwe regering van minister president R. J. Isa. die na dei kabinetscrisis van 30 december is ge vormd. In brede kringen op de Antil. len was verwacht dat gouverneur drs B. Leito aan de afgetreden premier Petronia de formatie-opdracht zou ge ven. De gouverneur benoemde echter de oud-minister van justitie, de demo craat R. J. Isa. Deze vormde toen een kabinet waarover de oud-minister van sociale Staken uit het kabinet-Petroma. drs R. F. Mc-William zei: ,de heer Isa kreeg niet alleen de officiële opdracht een kabinet te vormen, dat een verbe tering van de financieel-economische en sociale situatie op de Nederlandse Antillen moet bewerkstelligen, maar ook ervoor zorgen dat de Democrati sche Partij weer in de regering komt en zo te voorkomen dat er vervroeg- OUDERKERK (GPD) De inwoners van Ouderkerk aan de IJssel zijn vrijdagmiddag opgeschrikt door een tweetal lich te aardschokken. Omstreeks tien over een werd de eerste schok waargenomen. Even was te merken dat de aarde in beweging was, doordat meubilair van zijn plaats schoof, kastjes van hun plaats trilden en openstaande deuren dichtsloegen. Even later, toen de inwoners van Ouderkerk aan de IJssel zich afvroegen wat er aan de hand kon zijn, kwam de tweede aardschok. Beide aardschokken hebben, tot dusver bekend, geen schade aangericht De oorzaak van de aardschokken is onbekend. Bij de seis mografische afdeling van het KNMI in De Bilt zijn de beide aardschok ken niet waargenomen. De heer A. R. Rïtsema. verantwoordelijk man bij het KNMI in De Bilt wat het seismografisch onderzoek betreft, meent dat het hier echte aardschokken zijn geweest. Als mogelijke oorzaak noemt hij het onttrekken van water uit de bodem, waardoor de aarde In beweging komt. Overigens ls er geen enkele reden voor de bevolking om zich ongerust te maken. In Ouderkerk aan de IJssel en een deel van Krimpen aan de IJssel is vrij dagavond omstreeks kwart over elf de elektriciteit uitgevallen. MIDDELBURG een voorontwerp Er ligt nu voor het streekplan Oost-Zeeuwscli-Vlaan- deren op tafel. De belangrijkste elementen uit deze studie van de Provinciale Planologische Dienst: er zijn terreinen voor basisindustrie ën gereserveerd langs do Kanaalzo ne (tweemaal 350 ba), langs de Westerschelde bij Tcmeuzen (700 ha) en bij Ossenisse tussen Kloos- terzande en Terneuzen, zover moge lijk naar het westen (2300 hectare): om de bevolkingsgroei van 74.400 naar 125.000 in 1990 te kunnen opvangen zijn woongebieden ge pland bij Terneuzen (vrij beperkte uitbreiding), bij Philippine en in de zone Axel-Huist, waarbij Axel door zijn centrale ligging en door de ruimte de functie van toekomstiï rrïionai' centrum kan krijgen: lussen de terreinen voor basisindti- trieën en de woongebieden wil dr I'PD bufferzones \an vier kilometer O-'laten: - dc functie van de landbouw wordt vooral ook van belang geacht bij het streven naar een zuiver leefmi lieu; - in bet recreatiepakket van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen zal de meeste aandacht moeten uitgaan naar de dagrecreatie: de Braakman zal ver der ontwikkeld kunnen worden, er kunnen recreatiegebieden komen bij de belangri.ikse wooncentra: het Verdronken Land van Saeftinge is aangegeven als natuurgebied maar de mogelijkheid is open gela ten, dat als gevolg van dc Antwerp se industriële ontwikkelingen een af wijking van die bestemming nodig wordt: de toekomstige verkeerssituatie voorziet in een nieuwe duhbelbaan- oost-westverbindïng van Tcrbolei naar Biervliet en in een dubbel baansweg van Perkpolder naar d« Belgische grens (Kapeliebrug) M r over het voorontwerp streek plan Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen op pa gina'i 15 en 17. f I basisindustrie wonen e Vlaanderen ligt thans ter openbare discussie: gedepu teerde staten hebben deze weck besloten het vertrouwe lijk karakter van dit stuk alsnog op te heffen. Een wijs besluit, waarvoor het college respect verdient Men kan nu in brede kring in Zeeland van gedachten wisselen over dit voor de toekomst van deze provincie zo belangrijke planologische voorste!. Met opzet zeggen we .voor de toekomst van deze provincie' en niet .van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen'; weliswaar gaat het hier om de ruimtelijke indeling van dit laatste gebied, maar het drukt tevens een zo sterk stempel op de an dere delen van Zeeland, dat deze pro vincie als geheet in het geding is. Die brede gedachten wisseling is zonder meer nodig het gaat hier om een voor ontwerp. dat wil zeggen dat het sta dium van definitief ontwerp aan te bieden ter vaststelling aan de sta ten van Zeeland nog niet is bereikt. Op dit voorlopige karakter willen wi) met opzet nadrukkelijk de aandacht vestigen: een eerste kennismaking met het stuk doet ons er namelijk aan twijfelen of in dit plan wel de Juiste oplossingen zijn gekozen. Een streekplan aLs dit ls samenge steld uit een reeks hoofdzaken, ten aanzien waarvan men een keus heeft moeten doen. Zijn deze hoofd punten eenmaal vastgesteld, dan kun nen de nevenzaken daarvan worden afgeleid. Zo is het voor dit plan van groot belang te we ten waar men zee- havengebieden moet situeren, nu Ce plaats daarvan heelt -.veer allerlei conse quenties voor het vastleggen van woongebieden en recreatieterreinen. Bij de opstelling van het ontwerp is namelijk uitgegaan van de veronder stelling. dat Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren inderdaad moet deelnemen aan een verdergaande zeehavenontwikke lingeen uitgangspunt dat is gebaseerd op het nationale zeehavenbeleid van de regering Zoals men elders in de/e krant kan lezen, zijn er drie alternatie ven voor zeehavengebieden ontwikkeld in het streekplangebied. namelijk Baalhoek. voorts Ossenisse-Oost en tenslotte Ossenisse-West. De voorkeur van de planologen gaat uit naar het laatste gebied. En daarmee lijkt ons de eerste fikse knuppel ln het hoender hok te liggen, want de overwegingen die tot deze keus hebben geleid, zullen menigeen aanvechtbaar voorkomen. Voor- en nadeien van de drie gebie den worden in het ontwerp opge somd, eerst die van Baalhoek. daarna van de beide Ossenisse-mogelijkheden. We moeten bekennen bij de lezing daarvan aanvankelijk te hebben ge dacht. dat zonder meer zou worden gekozen voor Baalhoek; de logica van de argumentatie dwingt namelijk in deze richting Maar nee. als men een maal gekomen is bij de zin .alle aspec ten tegen elkaar afwegend' blijkt, vreemd genoeg, dat Baalhoek wordt verworpen. Terwijl toch de argumen ten pro toch wel sterk zijn. betere sa menhang met de Belgische ontwikke ling. minder kostbare aanleg, betere situering ten opzichte van de woon kernen en minder schade voor de landbouw. Men zou zo zeggen, dat het hier om niet te verwaarlozen pluspun ten gaat. Ossenisse zal er dus nóg meer moeten hebben om in aanmerking als zeehaven te kunnen komen. Nu. hier zijn de argumenten: beter bereikbaar voor zeeschepen, geen sluizen, centra le ligging ten opzichte van de woon gebieden en een betere aansluiting bij de Nederlandse industrie-ontwikke ling. Dat is het dan. We geloven als men deze factoren tegenover die van Baalhoek zet, dat dan de balans inder daad doorslaat naar Baalhoek. Daar kan in aansluiting op de Antwerpse agglomeratie een goed industriege bied ontstaan zonder dat er een be langrijk deel van het bestaande land schap moet worden aangetast, zonder dat de landbouw grote offers moet brengen, terwijl ook de woongebieden zich beter kunnen ontwikkelen. Waarom vraagt men zich ver baasd af hebben de samen stellers toch voor Ossenisse gekozen? Er zijn twee voor Baalhoek nadelig geachte factoren, die in boven staande opsomming nog niet zijn ge noemd. In de eerste plaats de tijds factor: Baalhoek zal op zich laten wachten omdat eerst het overleg met België over het zgn. Baalhoekkanaal moeten worden afgesloten. In de twee de plaats de grote natuurwetenschap pelijke waarden van het land van Saef tinge. Wat net eerste argument be treft: het lijkt ons van weinig of geen waarde. Niemand staat op dit ogen blik te dringen om in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen nog weer meer industrie gebieden aan te leggen, er kan heus nog wel worden gewacht op de afloop van de onderhandelingen. Bovendien zou de aanleg dan ook nog bekeken moeten worden in relatie tot de ove rige gebieden in Zeeland: hoe liggen daar de prioriteiten? We denken aan Sloe II. aan Reimerswaal. Nee. de tijdsfactor behoeft geen punt van over weging te zijn. Blijft als enig argument over de gro te natuurwetenschappelijke waar de van het land van Saeftinge. We er kennen. dat het hier om een uiterst belangrijke zaak gaat, waarover niet lichtvaardig mag worden gesproken. Deze factor echter zal moeten worden opgesteld in het totaal van de vóörs en (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1