KINDEREN EN HUN OUDERS ZEEUWSE BEVOLKING GEEFT 65 JAAR AAN KINDERZORG ZATERDAG 6 FEBRUARI 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 VLISSINGEN Op 21 februari viert de Vereniging Kinderzorg te Middelburg haar 65e verjaardag. Kinderzorg is in Zeeland meer dan een bekende klank, blijkens de resultaten der jaarlijks terugkerende acties onder de bevolking. PZC-re- dacteur Willem Wisse geeft een overzicht van de geschiedenis en de huidige werkwijze van Kinderzorg. Voor een groot aantal historische gegevens maakte hij gebruik van een scriptie die de heer H. F. Geervliet, directeur van Huize De Veerse Singel, over Kinderzorg schreef. VLISSINGEN De vereniging Kinderzorg kent drie specifieke ac tiviteiten, waarvan met name de tehuizen en de voogdijvereniging opvallen. De derde activiteit is de opleiding kinderbescherming. Tot in de tweede wereldoorlog was de algemene opvatting, dat kinderen, waar van de ouders uit de ouderlijke macht waren ontzet of ontheven, het meest gebaat waren bij een gestichtsopvoe ding. De kinderen moesten worden op gevoed tot bruikbare burgers in de maatschappij. Een maatschappij, die van de mensen aanpassing vraagt. In de tehuizen van Kinderzorg werd ook volgens dat stramien gewerkt. Voor de Individuele noden van een kind bestond wellicht wel belangstelling, maar het druiste tegen de toen heersende opvat tingen in, om de leniging van die noden een hoge prioriteit te geven. Daar kwam bij, dat de begeleiding van de kinderen in pleeggezinnen voor een belangrijk deel in handen was van bestuursleden. Pas in 1949 werd bij Kinderzorg de eerste maatschappelijk werkster benoemd. Momenteel werken er vier maatschappelijk werkers (plus een stagiaire) bij de voogdijafdeling van Kinderzorg, In de dertiger jaren kwam heel voor zichtig de zogeheten gezinsverpleging, de thans meest gewenste mogelijkheid voor kinderen, die om welke reden dan ook onder de hoede van een voogdij vereniging staan, op gang. In de loop der jaren is men van de zijde van de kinderbescherming steeds meer gaan letten op de oorzaken van het .ontspo ren' van kinderen. En steeds meer ging men de gevallen individueel bekijken INDIVIDUEEL Kinderzorg-directeur G J. de Jager <35): .Er kwam niet a'leen inter aan dacht voor het individuele kind. wat zich uitte in het plaatsen van kinderen in bijvoorbeeld speeitieke tehuizen, maar ook voor het gezin. Als het even kan werken we er op. dat een kind weer bij de eigen ouders terugkomt Als dat niet mogelijk is. prooeren we een passend pleeggezin te vinden. En de derde mogelijkheid is uiteraard huisves ting in een van onze tehuizen ot een bij het kind passend tehuis buiten Zeeland' De maatschappelijk werkers van Kin derzorg, die met een bepaalde conflict situatie worden geconfronteerd, werken erop. dat de ouders h m oemoeienis niet alleen positief gaan waarderen, maar zelfs gaan meewerken aan een oplossuig van de moeilijkheden De heer De Jager vertelt, dat zoer veel kinderen, die onder voogdij van Kinder zorg worden gesteld, afkomstig zijn uil gezinnen, waar het huwelijk is stuk gelopen. Kinderzorg. dat vroeger alleen maar de kinderen uit dergelijke huwe lijken opnam, heeft haav werkterrein Directeur G. J. de Jager. uitgebreid Het is een instituut, dat klaar staat om de vragen van kinderen én ouders te helpen beantwoorden. Per jaar is Kinderzorg intensief bezig met /.o'n vierhonderd kinderen. In acht van de tien gevallen blijkt hulp aan dv ouders heel goed mogelijk. De heer De Jager: .Bijna altijd bh Ik' uit gesprekken, dat de ouders hun hu welijk met een positieve instelling zijn gestart. Na een aantal jaren blijkt dan dat men elkaar niets meer te zeggen heeft. Dat heeft tot gevolg, da: men feite geen respect meer voor elUaa; kan opbrengen en dat de ouders vei eenzamen. De kinderen ziin slechts ze! den de oorzaak. Vaak doen zich de/elf de moeilijkheden voor in kinderloze huwelijken. Bij vereenzaming word je egoïstisch, terwijl je in wezen alleen maar gelukkig kunt zijr. als je een ander gelukkig kan maken' De ouders, waarmee Kinderzorg in aanraking komt, blijken vaak zelf onvoldoende volwassen te zuri geworden. Uit ge sprekken komt vaak een groot stuk onmacht naar zoren. De mensen van Kinderzorg trachten crls:ssi:-ia:.es posi tief te gebruiken. De ouders te wijzen op de fijne dingen van liet huwelijk en het gezin, Men helpt de mensen op gang om een nieuw begin te maken, bijvoorbeeld door samen op vakantie te gaan (wat in dergelijke gevallen zelden voorkomt) of in een andere plaats te gaan wonen, om niet meer gehinderd te worden door een dikwijls al te nadruk kelijke sociale controle. AANKLOPPEN In ae loop der jaren is het percentage kinderen in pleeggezinnen ten opzichte van het aantal kinderen in tehuizen sterk gestegen. In 1951 woonden 150 kinderen in tehuizen en waren er 45 in pleeggezinnen. Vier jaar later waren er 111 in tehuizen en 129 in pleeggezinnen. Die verhouding is sindsdien ongeveer ;e!ijk gebleven. Was het vroeger zo. dat net name predikanten .gevallen' boven de oppervlakte brachten. Tegenwoordig weet men van alle mogelijke kanten Kinderzorg te vinden. Het is al geen zeldzaamheid meer. dat de ouders zelf met hun moeilijkheden bij Kinderzorg aankloppen ,Wie peerd of wijf soeckt sonder gebreecken Die mach het werk wel laten steecken En dencken dat hij bed en stal Voor eeuwich ledigh houden sal' JACOB CATS IlIlfliJililfflll VLISSINGEN De Vereniging Kinderzorg startte 65 jaar geleden in een huurhuis aan de Herengracht in Middelburg. Onder leiding van directrice mejuffrouw A. van Eyk kon den daar in totaal 14 kinderen worden ondergebracht. Kinderen, die volgens de toenmalige maatstaven niet meer bij hun ouders konden blijven. Volgens de toen geldende maatstaven richtte de aandacht zich in de eerste plaats op het kind. Een gestichtsopvoeding leek toen het eerst aangewezen middel voor kinderen, die door de ouders materieel en/of geestelijk waren verwaarloosd. Een uniforme opvoeding, waarbij de jongens streng van de meisjes waren gescheiden. De Vereniging Kinderzorg in Zeeland is tot stand gekomen op initiatief van de classis Middelburg van de Nederlands hervormde kerk. Deze kerk liep allang vooraan op het terrein van de kinderbescher ming. In 1904 stond in hel reglement op de diaconieën, dat een van de taken was .het verzorgen en opvoeden van wezen en van hulpbehoevende en verwaarloosde kinderen'. REVEIL In de loop van de negentiende eeuw was de kinderbescherming, vooral onder invloed van het Réveil, met particuliere gestichten en verenigingen op het gebied van de gezinsverpleging langzaam van de grond gekomen. Mede door de denkbeelden van het Réveil golden vroeger heersende opvattingen aangaande verantwoordelijkheid en schuld, ouder plicht en ouderrecht steeds minder als vanzelfspre kend. In de tweede helft van de vorige eeuw toonden vele mensen zich verontrust over het steeds minder wordende morele besef bij de jongeren en de daaruit voortvloeiende criminaliteit. Een wettelijke regeling van de kinderbescherming werd in de ogen van velen steeds noodzakelijker. Een kinderbescher ming, die niet alleen de mogelijkheid gaf tot straffen, maar ook tot opvoeding en verbetering, Dit resulteerde in 1901 in de wet op de kinderbe scherming. Die wet zette vele oude opvattingen overboord. In de burgerlijke kinderwet werd name lijk het wettig gezag van ouders en voogden geregeld. En daarmee was de onaantastbaarheid van de ouderlijke macht ten einde! WACHTEN BEU KINDERZORGCENT actie .kinderzorgcent'. Na een jaar leverde dat reeds 642 gulden op. Toen na twintig jaar de balans van deze actie werd opgemaakt, bleek, dat op die manier in totaal 62.129 gulden was ingezameld Twee jaar na de oprienting startte de vereniging de uitgave van de kinderzorgkrant. Momenteel heeft deze krant, die per kwartaal verschijnt, een oplage van 25.000. Dergelijke acties zorgden voor een stevige band tussen een groot deel van de Zeeuwse bevolking en Kinderzorg. De in 1916 door ds Mulder uit Serooskerke (W) gestarte .aardappelcol lecte' (later uitgebreid met kleding, fruit etc), is nog steeds een jaarlijks terugkerend bewijs van het bestaan van die band. Het breien van sokken voor Kinderzorg lijkt volkomen uit de tijd. Hulp in de vorm van aanbiedingen om kinderen gedurende weekeinden en vakanties te gast te vragen passen meer in deze tijd en worden dan ook hogelijk gewaardeerd. Een vereniging als Kinderzorg heeft niet alleen belang bij een gezonde financiële positie, maar kan haar werk pas goed doen als de bevol king weet, dat er zo iets als Kinderzorg bestaat, als de mensen in geval van moeilijkheden de weg naar Kinderzorg weten te vinden. De landerbeschermingswetten van 1901 werden vier jaren later van kracht en uit de oprichting van de vele particuliere verenigingen en instanties op het gebied van de kinderbescherming bleek wel, dat de tijd rijp was. De Nederlands hervormde kerk in Den Haag richtte reeds in 1903 een Vereniging Kinderzorg op. Bovendien ging er vanuit Den Haag een oproep naar het gehele land om dit voorbeeld te volgen. Het duurde vrij lang voor er positieve reacties kwamen. De provinciale kerkvergadering van Zeeland kon niet, besluiten tot een initiatief en het wachten beu, riep het classicale bestuur van Middelburg op 15 januari 1906 alle Zeeuwse ge meenten bijeen in het Schuttershof te Middelburg Minder dan de helft gaf daaraan gehoor: op die bewuste 15e januari waren er in het Schuttershof vertegenwoordigers van 33 Nederlands hervormde kerkeraden aanwezig. Ondanks dit bepaald niet hoge aantal, besloot men over te gaan tot oprich ting van een Vereniging Kinderzorg. En op woens dag 21 februari van hetzelfde jaar was het dan zover! Het aantal vertegenwoordigde kerkeraden was overigens met bijna eenderde gedaald tot, 23. Ds N. M. de Ligt werd gekozen tot voorzitter van de gloednieuwe vereniging. Aanvankelijk was men slechts in kleine elitaire kring overtuigd van de waarde van de Vereniging Kinderzorg. Toch zou het niet lang duren voor Kinderzorg niet alleen algemeen aanvaard was. maar zelfs actieve ondersteuning vond in alle lagen van de bevolking. In het jaar van de oprichting startte ds Hijmins uit Koudekerke bijvoorbeeld de LIQUIDATIE MUUR De financiële positie van Kinderzorg was bij tijden zeer slecht. Vanaf de oprichting groeiden de tekor ten. Kinderzorg ging van start met een stichtingska pitaal van 4915 gulden en 486 gulden aan contribu ties, terwijl particuliere giften 600 gulden opbrach ten. Niet minder dan 44 procent van de Zeeuwse Nederlands hei-vormde gemeenten liet het in 1906 afweten! Het, huurhuis aan de Herengracht was vrijwel van de aanvang af veel te klein. Op 6 mei 1907 nam Kinderzorg de villa Zomerlust aan de Veersesingel in gebruik. En ook daar bleek men al snel over te weinig ruimte te beschikken. In 1911 bood deze villa huisvesting aan 81 kinderen en dat was bepaald te veel. Een jaar later werd op het terrein van Zomerlust begonnen met de bouw van een jongenshuis. Op 21 mei 1913 konden 70 jongens hun intrek nemen in wat toen tot de modernste tehuizen van Europa behoorde De behui zing was goed. maar met de financiën liep het steeds slechter. In 1917 sprak men zelfs over liquidatie. Uiteraard hadden de tekorten ook hun gevolgen voor wat betreft aankoop van noodzake lijk te vernieuwen materiaal. Koningin Wilhelmina vond het tijdens een bezoek .sober, al te sober' Een jaar na de eerste wereldoorlog kostte een kind de vereniging per jaar ongeveer 500 gulden. Daarte genover stond een verpleeggeld, dat varieerde van 125 tot 225 gulden. De schulden liepen op tot 82.500 gulden, maar in 1922 kwam er enig licht in ae financiële duisternis. De regering verstrekte een extra subsidie van 10.000 gulden en een grote bazar leverde 20.000 gulden op. Mede dankzij de toen nog krachtiger aangepakte propaganda kwam er meer geld van particulieren binnen en in 1925 was er een sluitende rekening. opvoeding. Zo moest de bestaande houten schutting tussen het jongens- en meisjeshuis worden vervan gen door een betonnen muur. Een voorwaarde, die geheel paste in ae toen algemeen aanvaarde denk beelden. Met de andere voorwaarden was da: iets minder het geval. Daarmee toonde mevrouw Blum zich bepaald vooruitstrevend. Zo diende het legaat te worden aangewend voor de bouw van een gymnastieklokaal en de aanleg van centrale verwar ming. De tweede wereldoorlog begon voor Kinderzorg. dat immers aan de rand van het zwaar verwoeste Middelburg lag. met de allergrootste verwarring. Bovendien werden de gebouwen aan de Veersesin gel in 1943 gevorderd, omdat er een noodhospitaal in moest worden ingericht Het overgrote deel van de om en nabij honderdvijftig kinderen moest evacu eren, alleen de oudere jongens konden blijven. In .Erica' in het Noordhollandse Huizen werden 45 kinderen ondergebracht en 25 gingen er naar een weeshuis in Buren. Na een kanselboodschap konden zestig kinderen in Zeeuwse gezinnen worden onder gebracht. De ontruiming van de gebouwen aan de Veersesingel duurde niet langer dan een week. Hieruit blijkt eens te meer de sterke band tussen de Zeeuwse bevolking en Kinderzorg. Er zit nog een ander aspect aan deze zaak: achteraf bleek dit het begin van de nu zo belangrijk geachte gezins verpleging BOUWEN De naoorlogse jaren werden niet alleen getypeerd door de invoering van geheel andere werkwijzen, maar werd daarmee samenhangend ook geken merkt door een grote bouwactiviteit. In 1947 werd de villa .Vrederust' te Serooskerke W i omgebouwd tot tehuis voor kinderen onder de 15 jaar. Het nieuwe tehuis kreeg de naam .Welgele gen'. In 3952 werd het meisjeshuis aan de Veerse singel verbouwd tot tehuis voor debiele kinderen. In 1954 kwam het tehuis aan de Loskade te Middelburg voor werkende en studerende meisjes in de leeftijd van 15 tot 20 jaar gereed. .Het Baken' in de Stromenwijk te Middelburg, voor werkende en studerende jongens van 15-20 jaar, werd in 1963 geopend. In 1961 had de vereniging de beschikking gekregen over het vakantiehuis .Zonnevylle' in de duinstrook bij Biggekerke. In 1967 werd .Zonnevylle' uitgebreid met een dagverblijf. In 1964 werden de oude gebouwen aan de Veerse singel gesloopt en vervangen door vijf moderne paviljoens. De gymnastiekzaal werd in 1966 geheel aan de moderne eisen aangepast. MENSENWERK In 1933 kwam er zowaar een financieel hoogtepunt. Mevrouw Bium-De Niet had Kinderzorg een legaat van 60.000 gulden nagelaten en de vereniging boven dien voor de helft tot erfgename verklaard. Uit. de voorwaarden, die mevrouw Blum aan de besteding van het legaat had verbonden, blijkt iets over de toenmalige denkbeelden ten aanzien van de De gebouwen zijn de herkenningstekens van Kinder zorg. Datgene wat in en om die gebouwen gebeurt blijft vaak buiten de waarneming van het grote publiek. Het is mensenwerk, waarbij het gaat om het levensgeluk van velen. En dat laatste laat zich niet uitdrukken in geldbedragen en jaartallen. Men senwerk verricht door een actief bestuur, dat werkelijk mede inhoud geelt aan nieuwe ontwikke lingen. door pleegouders, die bereid zijn om zichzelf en him gezin extra te belasten, door ongeveer 850 collectanten, door de bijna honderd personeels leden, die vaak bereid zijn om ook buiten hun lange en onregelmatige werktijden zich in te zetten voor kinderen en ouders WILLEM WI$SE Maaltijd in tehuis Veersesingel. Exterieur tehuis Veersesingel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 15