Meerderheid in Rijnmond is tegen industrievestigingen Moord op vrouw in Maaseik opgelost Aanpassing diverse bijstandsregeling Nederlandse artsen in anti-rook actie Oliemisère in de Biesbosch nog groot St Laurent houdt het ook kort 3 ft natrêna* Drie mannen en een meisje in arrest MOORD AMSTERDAM OPGELOST Apeldoorn heeft DS'70 wethouder Vertrouwen DRIE BABIES VAN VIJFLING OVERLEDEN Drie zeelieden in tank gestikt Staking Lufthansa Voorrangsregel bij bushaltes ZATERDAG 30 JANUARI 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Enquêtes gaven percentages van 64 en 68 pet te zien Hoogovens: 76 pet tegenstemmers botterdam (gpd) Tweederde van de Rijnmond- bevolking (64 pet) is tegen de vestiging van nieuwe indu strieën. Aldus luidt de uit komst van een steekproefen- quête van de Nederlandse Stichting voor Statistiek, die in november is uitgevoerd. Het Rotterdamsch Nieuws blad, opdrachtgever hiertoe, hield ter vergelijking tevens een enquête in de krant, die opleverde dat 68 pet van de lezers die een formulier invul den, eveneens tegen verdere uitbreiding van het industri eel pakket is. Ten aanzien van de Hoogovenvesti ging op de Maasvlakte is in de steekproef geen exquis te vraag ge steld. In de krantenenquete is dit wel gebeurd en de uitkomst hier van was. dat 76 pel van de 1870 reagerende lezers tegen Hoogovens op de Maasvlakte is. Maar van de totale bevolking denkt slechts 17 pet dat de ge meenteraadsleden ook tegen Hoog ovens zijn. Gezien de eigen afwij zing van meer industrie is dit cijfer nogal onthullend voor het beeld dat de bevolking heeft van de in september jl nieuw gekozen gemeenteraden. Andere uitkomsten van de bevolkingsenquête: niet meer dan 68 pet van de onder vraagden wist dat Hoogovens nog geen toestemming hebben gehad om te gaan bouwen. 6 pet dacht van wel en de rest wist het niet. zijn ongenoegen blijk gegeven. Overigens: actiegroepen die de in- vulformulieren In honderdtallen opvroegen hebben die wel gekre gen, maar ze waren onopvallend gemerkt en zijn later buiten de totale berekening gebleven. Vol gens de wetenschappelijke steek proef is voorts 4fi pet van de bevolking van mening dat de be slissing over de vestiging bij de mensen zelf (bijvoorbeeld per refe rendum) hoort te liggen. Van de krantelezers was tweederde ervoor om zelf te beslissen. Zorgen Protesteren Ook is gebleken dat slechts 1 pet van de bevolking actief is betrok ken bij de actiegroepen op het gebied van milieuverontreiniging. 12 pet had wel eens een protest handtekening gezet, maar 85 pet was het eens met de activiteiten van de protestgroepen. Van de in vloed ervan heeft men in het alge meen weinig verwachting. Referendum De uitkomst van de krantenenquête is op dit punt veel gepronon ceerder. 2 pet van de reagerende lezers was actief lid van een groep en 39 pet had wel eens actief van Uit de steekproef bleek ook dat zo'n 54 pet van de mensen zich zorgen maakt over de gevaren van de industrie. Van de krantelezers zijn dit er 78 pet. en 82 pet van hen bevestigde zelf wel eens op enigerlei wijze last van de lucht verontreiniging te hebben gehad. Van de totale bevolking was dit cijfer 67 pet. De steekproef wes tenslotte uit dat 69 pet van de Rijnmondbevolking geen bezwaar heeft tegen het aanleggen van een als schoon te beschouwen contai nerhaven op de Maasvlakte. Tegen de aanleg van een vliegveld ter plaatse had 41 pet wel bezwaar vanwege de te verwachten aantas ting van recreatie en natuurgebie den in de buurt. ADVERTENTIE Het lekkere zoetmiddel, 1 zonder bijsmaak. w calorie vrij zoet I Gooiag-ldlcrznct zeg... nalmirlijk Nntrcna! nakene* vooj-ieri«r!-en tih} met fc'et oog op ajn iiozondhei.) ROERMOND (GPD) Nauwe internationale samenwerking tussen politiediensten in Neder land, België en West-Duitsland heeft er toe geleid dat de moord op de 69-jarige Anna Erisman uit Maaseik op 22 december van het vorig jaar zo goed als volle dig is opgelost. In Maastricht is een Sittardenaar opgesloten die ervan verdacht wordt bij het gruwelmisdrijf een rol te heb ben gespeeld. In Aken zijn vrij dagmorgen nog drie verdachten twee mannen en een meisje aangehouden en opgesloten. In alle drie de landen bewaar den politie en justitie vrijdag nog MIDDENSTANDS PARTIJ WIL ANARCHIE BESTRIJDEN AMSTERDAM (GPD) Er lieert zich weer een nieuwe partij in de Neder landse politieke arena gestort: de Ne derlandse Middenstandspartij, die ter rechter zijde zal opereren. De partij verwijt de regering dat zij te slordig is met de centen. Punt 1 op het prioriteitenprogramma van de nieuwe partij is: drastische bezuini gingen op alle ministeries en overheids instellingen door het betrachten van meer efficiency. Eén van de bestuurs leden van de Nederlandse Midden standspartij is de heer J. B. Th. Hugen- holtz, die directeur is van het circuit in Zandvoort. De Nederlandse Midden standspartij wil anarchie bestrijden en het wettige gezag handhaven. I De deken van Johannesburg (met bril) wordt hier bi) zijn verschij ning in het gerechtsgebouw door journalisten omringd AAN NIVEAU VAN MINIMUMLOON Thuiswonenden (Slot van pagina 1) APELDOORN (GPD) De gemeente raad van Apeldoorn heeft in de don derdagavond gehouden vergadering, met algemene stemmen de heer G. R. Bierman herkozen als wethouder. De heer Bierman had zijn zetel ter be schikking gesteld nadat hij met diie andere raadsleden, allen leden van de PvdA, voor het lidmaatschap van die partij had bedankt en zich heeft aan gemeld als lid van DS'70. In oktober verleden jaar hadden de vier raadsleden zich reeds afgeschei den van de PAK-fractie en vormden daarna een afzonderlijke PvdA-fractie in de gemeenteraad. De 4 man sterke PAK-fractie diende een motie in waarin de raad werd gevraagd, te besluiten dat de openge vallen wethouderszetel moest worden toegewezen aan het PAK, maar de raad verwierp deze motie met 27 tegen 11 stemmen. Daarop verlieten de vier PAK-leden boos de vergade ring en namen later ook niet deel aan de verdere behandeling van de agen da. Door de 34 toen nog aanwezige raads leden, werd wethouder Bierman ner kozen mede op grond van zijn kwali teiten. Woordvoerders van alle frac ties verklaarden dat er naar hun oor deel in politiek opzicht niets is veran derd omdat de vier uit de PvdA getreden raadsleden uitdrukkelijk heb ben verklaard democratisch socialist te zullen blijven. VERVOLG KANTLIJN Zeeland. Hij werd en wordt door alle fracties gewaardeerd om zijn loyaliteit en vriendschap, voor de faire manier ook waarop hij voor zijn beginselen opkomt. Het is te hopen, dat hij weer spoedig in de statenzaal kan verschij nen nu als statenlid om aldus zijn bijdrage tot het beleid te leveren. TV nieuwe gedeputeerde mr Boers- ma ls voor Zeeland een betrek kelijk onbeschreven blad. Betrekkelijk: een reeks notities zijn in de afgelopen jaren al wel gemaakt. Zij wekken ver trouwen. Er is alle reden om hem thans te beschouwen als een dagelijks be stuurder van Zeeland, van wie veel mag worden verwacht. een paraplu had geen enkel effect. De vrouw verslapte en zeeg op het bed. Daama trok Eduard S., zo vertel de hij gisteren zijn zakmes, sneed de vrouw de keel open en stak haar vele malen in het lichaam. ,Eën van de ergste gevallen die ik ooit heb meege maakt', aldus commissaris Sanders. Opruimen Na zijn daad was de magazijnbedien de vrij kalm de boel gaan opruimen. In een aparte ruimte was hij zichzelf gaan reinigen. In de kamer bracht hij de zaken ook weer zo goed mogelijk op orde. .De sporen waren allemaal vrij goed uitgewist', zei commissaris Sanders gisteravond. Eduard S. heeft bekend dat hij Renies tas had meegeroofd. Het geld dat erin zat, had hij voor zichzelf gehouden, de rest van de inhoud had hij deels verbrand en voor het overige, op een paar dingetjes na, weggegooid in het Javapark. De tas zelf had hij verkocht aan een vriendin, bij wie hij ook is teruggevonden GRENOBLE (AFP) Van de vijfllng die donderdag In het Franse Voiron bij Grenoble werd geboren zijn er nog slechts twee in leven. Twee jongetjes, Vincent en Philippe, die respectievelijk 500 en 1100 gram wogen en een meis je zijn overleden. De 29-jarige moeder, die nog uiterst zwak is, is nog niet op de hoogte ge steld. het stilzwijgen over het verloop van het onderzoek. Die zwijgzaamheid houdt wellicht ver band met hfet feit dat het onderzoek: verder reikt dan alleen de moord op de Maaseikse. Op 22 oktober van het vorig jaar werd een bejaarde winkelierster in Tongeren ook het slachtoffer van een soortgelijke roofoverval. Een week la ter werd in Heusden de bejaarde wedu we Cleysters in haar woning overvallen. De laatste bracht het er in tegenstelling tot de Tongerense en de Maaseikse le vend vanaf. DEN HAAG (ANP) Diverse bijstandsuitkeringen zijn door staatssecretaris Van de Poel van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk, aangepast aan het minimumloon. De uitkeringen krachtens de rijks groepsregeling werkloze werknemers en de tijdelijke rijksgroepsregeling mindervaliden zijn verhoogd. Ze be-i dragen per week. exclusief huur en; verschuldigde premies, met ingang, Daar de pensioenen op basis van de van 1 januari van dit jaar: 99.90 j aow en de aww sterker zijn gestegen voor kostwinner zonder kinderen, dan de normen in het raam van de, ƒ101,80 voor kostwinner met 1 kind.i algemene bijstandswet zullen zij, diej 103,50 voor kostwinner met twee; naast een aow- of aww-uitkering aan- kinderen, 105,30 met drie, 106,55: vullende bijstand ontvangen, dit be- met vier, ƒ108,80 met rijf of meer drag van de aanvullende uitkering kinderen. Voor een alleenstaande is: zien verminderen. De bijstandsuitkeringen, niet op grond van genoemde groepsregelingen, aan thuiswonenden zullen dezelfde verho gingen ondergaan. In die gemeente, waar deze uitkerin gen hoger zijn dan die van de ge noemde groepsregelingen, zullen de normen voor een echtpaar zonder kin deren worden verhoogd met 37,50 per week. de uitkering 69,95. Gruwelijk In de late avond van dinsdag 22 decem ber 1970 werd de alleenwonende wedu we Anna Erisman In haar woninkje aan de Maastrichtersteenweg in Maas eik overvallen en bruut neergeslagen. Enkele uren na de overval overleed de bejaarde vrouw. Haar moordenaar!s) takelden haar zo toe, dat ze ernstige hoofdwonden, gebroken ribben die ook ernstige letsels aan de Iongen veroor zaakten en een gescheurde milt opliep. Voor de vrouw overleed kon ze van haar belagers nog een heel vaag signa lement geven. Kinderbijslag Tip Wekenlang werden talloze Nederlan ders door de politie ondervraagd. Een tip van een inwoner uit Geleen leidde tenslotte het spoor naar de 26-jarige Ger V. uit Sittard. Na een drie dagen lange ondervraging gaf hij toe in de avond van die 22ste december bij An na Erisman in Maaseik te zijn geweest Hij noemde toen ook de namen van de twee mannen en het meisje die de wo ning van de oude vrouw zijn binnenge drongen terwijl hij buiten in zijn licht gekleurde Ford-Taunus-personenwagen de wacht hield. Donderdagavond verzocht de justitie in Maastricht aan de autoriteiten In Aken het drietal daar op te sporen en aan te houden. De Kripo in Aken schaduwde' het trio een nacht lang tot ze 's mor gens ln een huis bijeen waren. Zonder weerstand lieten de 28-jarige Helmut S. en zijn 19-jarige vriendin Monica Z. en de 27-jariee Rolf H. zich vrijdagmorgen daar arresteren. In het huis vond de po litie een luchtdrubgeweer. ROTTERDAM (ANP) Drie beman ningsleden van de olietanker m.s. Os- sendrecht zijn vrijdag door gasverstik- king om het leven gekomen. Zij waren bezig met het schoonmaken van lege olietanks. De Ossendercht. voer ter hoogte van Boulogne sur Mer, onderweg van Peru naar Rotterdam. In Boulogne werd me dische bijstand ingeroepen, maar deze mocht niet meer baten. De slachtoffers zijn eerste stuurman H. P. Biemond, bootsman A. Huiskes en matroos C. Fandino Martinez. Voor de kostwinners met kinderen worden bedragen nog aangevuld met; het per week omgerekende bedrag van de kinderbijslag. Ook wordt nog uitgekeerd het per week omgerekende bedrag aan te betalen huur. Aangezien de individuele huurbedra gen ten volle worden vergoed zullen de genoemde weekbedragen per 1 april, als de nieuwe huurverhoging in gaat, niet worden verhoogd. De netto- vakantie-uitkering krachtens deze groepsregelingen zal voor een vol jaar voor een echtpaar zonder kinderen 309,30 bedragen. De uitkeringen voor persoonlijke be hoeften op grond van de tijdelijke rijksgroepsregeling voor bejaarden in bejaardenoorden en de rijksgroepsre gelingen voor oorlogsslachtoffers, ge- repatrieerden en Ambonezen, de zoge naamde zakgeldregelingen, zijn ver hoogd tot 86,50 per maand voor PROFESSOR WIEBERDINK BEHOUDT ZIJN SALARIS DE NHAAG Met de Utrechtse hart chirurg, prof. Wieberdink. die na moei lijkheden met collega's en bestuurders zijn ontslag heeft aangeboden nadat hem in besprekingen met minister Ve- ringa van onderwijs en wetenschappen gebleken was dat hij ook voor Den Haag niet houdbaar was, blijkt een financiële regeling getroffen te zijn, die het rijk f 1,2 miljoen kan gaan kosten. Tot zijn pensioengerechtigde leeftijd is hem namelijk van rijkswege een inko men toegezegd dat gelijk is aan zijn huidige. Prof. Wieberdink genoot als hoogleraar een jaarinkomen van f 68.000 plus een zgn. Querido-toelage van f 10 000. De toelage is een tege moetkoming wegens het niet uitoefe nen van een particuliere praktijk. De met prof. Wieberdink getroffen re geling bepaalt dat toekomstige inkom sten uit arbeid op de rijksuitkering in mindering zullen worden gebracht. Aangenomen wordt derhalve dat niet het volle bedrag van f 1,2 miljoen no dig zal zijn. Prof. Wieberdink is geen enkele bevoegdheid ontnomen en wordt geacht als een uitstekend medi cus. HAMBURG, LONDEN (AFP. RTR) j Ruim 15.000 man grondpersoneel van de Duiise luchtvaartmaatschappij Luf thansa zijn vrijdagmorgen voor onbe paalde tijd in staking gegaan. Ze wil len daarmee kracht bij zetten aan hun eisen voor hoger loon. Zoals bekend, ligt het in de bedoeling, dat de komende jaren de aow- en aww-pensioenen worden verhoogd tot het niveau van het netto minimum loon, zodat dan de aanvullende bij-: stand geleidelijk geheel kan vervallen.: DEKEN JOHANNESBURG OP BORGTOCHT VRIJ JOHANNESBURG (RTR) De Angli caanse deken van Johannesburg God- ville Ffrench-Bevtagh, die al meer dan een week door de autoriteiten werd vastgehouden, is donderdagmorgen te gen een borgsom van 23.000 gulden vrijgelaten. De zaak tegen hem ls verdaagd tot 26 februari. Hij zal dan voor de rechter moeten verschijnen op beschuldiging van communistische activiteiten. Vol gens de rechter had de deken bepaal de contacten met de verboden Zuidaf- rikaanse communistische partij en het Afrikaanse Nationale Congres. Waar nemers blijven echter van mening dat: deken Beytagh is gearresteerd van we-, ge zijn duidelijke afkeer van de apart heid. Deken Beytagh zou op of rond 20 januari van dit jaar deelgenomen heb ben aan activiteiten van onwettige or ganisaties en behartigde daarmee vol gens de rechter direct of indirect de belangen van de Zuidafrikaanse Com munistische Partij en het Afrikaanse Nationale Congres beide verboden organisaties. Hij zou bijvoorbeeld .pamfletten van beide organisaties hebben ontvangen en bewaard, ver spreid of hebben geholpen bij de ver spreiding of ze in zijn bezit hebben ge had ter verspreiding*. In de pamflet ten zouden de plannen en doeleinden van de twee organisaties zijn uiteen gezet en zouden instructies hebben ge staan voor het omgaan met en het ma ken van handgranaten en Molotov cocktails. De deken heeft in een brief die hij kort voor zijn arrestatie in Zuid-Afrika had geschreven, melding gemaakt van een aanslag op het bu reau van een collega en van het uit branden van zijn auto. Dit heeft het Londense blad Evening Standard don derdag bericht. Telegram aan Kruisinga: ernstige bezorgdheid AMSTERDAM De Nederlandse Vereniging van Artsen voor Long ziekten en Tuberculose, de Nederlandse Vereniging voor Cardiolo gie, De Nederlandse Internisten Vereeniging en de Nederlandse Keel-, Neus- en Oorheelkundige Vereniging, hebben aan de staats secretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr R. J. H. Krui singa, een telegram gestuurd. Hierin brengen deze verenigingen hun bezorgdheid naar voren over de schadelijke gevolgen van het roken op de volksgezondheid. (Van onze Amsterdamse redactie) Nationale ramp: per jaar 20.000 sterfgevallen' (Van onze Amsterdamse redactie) Dit is het eerste officiële geluid dat de Nederlandse artsen op dit gebied laten horen. Tot nog toe is op dit gevaar slechts gewezen door het Ko ningin Wilhelminafonds bij monde van dr L. Meinsma. In dit telegram wordt onder andere geconstateerd dat. in deze tijd, waarin de strijd tegen de luchtverontreiniging in het middelpunt van de belangstel ling staat, verreweg de gevaarlijkste vorm van luchtverontreiniging, name lijk liet roken van sigaretten, de min ste aandacht krijgt. Bovendien, zo stellen de verenigingen, is gebleken dat het effect van atmos ferische luchtverontreiniging op ro kers veel ernstiger is dan op niet-i rokers. Nu gebleken is dat roken eeni grote invloed heeft op sterfte, ziekte en vroege invaliditeit, betreurt menj het dat in Nederland de rookgewoon-j ten nog niet ingrijpend veranderd zijn. Men acht het dan ook dringend gewenst om nu van overheidswege effectieve maatregelen te gaan nemen: ter bestrijding van het voor de volks-1 gezondheid zo schadelijke roken. de jeugd te maken hebben, (ouders, docenten en jeugdleiders) en het ge ven van uitgebreide informatie via d.e huisartsen. Zij stellen verder dat re clame voor rookartikelen via de publi citeitsmedia achterwege dient te blij ven. Ernstige gevolgen Tijdens een vrijdagochtend gehouden persconferentie in Amsterdam zeiden zij voorts dat het roken het menselijk lichaam op verschillende manieren kan bedreigen. Behalve longkanker, een aspect waar op het ogenblik de1 meeste nadruk wordt gelegd, kan het: roken ook kanker veroorzaken aan de stembanden, de slokdarm, de blaas en de nieren en verder zweren tot gevolg hebben aan de maag en de twaalfvin- gerige darm. Bovendien is ook duide lijk het verband aangetoond tussen roken en de sterke toename van hart en vaatziekten. Een nieuwe kwalijke; ontwikkeling op het ogenblik is bet steeds meer voorkomen van wat men kara noemt: dat is een uitgebreide irritatie en slijmvorming in de lucht wegen, veroorzaakt door ken. Nationale ramp Propaganda Men denkt daarbij onder andere aan; regelmatige propaganda op de scho len, het animeren van allen die met GEVOLGEN OLIERAMP STERK ONDERSCHAT MINISTERIE OVERWEEGT NIEUWE MAATREGELEN GEERTRUIDENBERG (ANP) Steeds duidelijker begint zich af te tekenen, dat de PNEM, rijkswater staat en andere deskundigen de gevolgen van de olieramp op 27 december bij de Amercentrale in Geertruidenberg hebben onder schat. Toen stortte zich na een tankbreuk achtduizend ton ruwe stookolie in de Amer. Een na enke le dagen opgezette grote schoon maakactie kon niet voorkomen, dat nog steeds enkele honderden tonnen olie op het water drijven en zich hebben vastgezet in het riet langs de oevers van de Amer en de kreken van de Biesbosch. Als daar niet snel een afdoende oplos, sing voor wordt gevonden, is een deel van de broedvogels, die dit jaar. gezien het weerbeeld, al begin maart worden verwacht, ten dode opgeschreven. Omdat juist in de Biesbosch ook zeldzame vogelsoor ten rust komen zoeken, zou dat een ernstige slag voor de vogel stand in ons land betekenen. Oliefilm Tegen die achtergrond heeft burge meester C. Smits van Made-Drim melen opnieuw bij de directie van de PNEM aangedrongen op een snellere uitvoering van de belofte, dat de Biesbosch en de Amer volle dig zullen worden schoongemaakt Zijn visie, dat het met de olie m de Biesbosch zelf nog meevalt, is inmiddels achterhaald door nieuwe foto's van KLM-Aerocarto. Daarop is haarscherp te zien. dat over grote delen van de Biesbosch op het water een dun laagje olie drijft. Het ministerie van erm denkt naar aanleiding van deze mededeling aan nieuwe maatrege len. Overwogen wordt onder meer of de oliefilm weggezogen kan worden. Deze film sluit, zeker als hij over een groter gebied is ver spreid. de toevoer van zuurstof tot het water af. Na enige tijd gaat dat nadelig werken op de visstand en op het natuurlijke vis voer. Leger De medewerking van ruim honderd mariniers en geniemanschappen heeft tot nu toe weinig effect ge had. Bekeken zal worden of er meer legerpersoneel moet worden ingeschakeld. Voorlopig lijkt de beste schoonmaakmethode om over een afstand van twintig kilo- ïeter al het riet langs de kanten weg te snijden en te verbranden. Voor dit gevaarlijke karwei zijn gespecialiseerde krachten nodig. Nadat er begin deze week twee waren ingezet, hebben er zich don derdag nog vijf spontaan ge meld. Het grootste probleem is nu. dat door de dooi en de hoge stand van het zeewater in de Biesbosch veel te hoog is. Riet snijden heeft nu geen zin. Zodra rijkswaterstaat een mogelijkheid ziet. zal de water stand in de Biesbosch verlaagd worden. Men betreurt het dat het werk van dr Meinsma op het ogenblik toch eigen lijk nog te weinig gesteund wordt, zeker van overheidswege. Op het ogenblik is het zo dat per jaar in Nederland tussen de 15.000 en de 20.000 mensen overlijden aan de scha delijke gevolgen van het roken. Dat betekent dat dat het roken vijf a zes keer zoveel slachtoffers eist dan het verkeer. In Engeland is dit aantal al - opgelopen tot 100.000 slachtoffers per 1 jaar ,Een nationale ramp als de wa- tersnoodramp in 1953 in Zeeland ligt ons nog allen vers in het geheugen. Maar gaan we het aantal slachtoffers van die ramp vergelijken met het i aantal slachtoffers dat het roken per jaar tot gevolg heeft, dan komen we toch tot de ontstellende conclusie dat hier toch werkelijk van een steeds I groter wordende nationale ramp ge sproken kan worden." Jeugd-roken 'Door onze moderedactrice) PARIJS En jawel hoor, zet maar genist de schaar in uw midi-jurkje, want bij Yves St. Laurent is het helemaal afge lopen met de lange rok. De succesvolle dertigjarige ont werper, die van alle coutu riers verreweg de meeste in vloed heeft, besloot gisteren de Parijse modemarathon met een show van de knie vrijwel onbedekt latende zo* mercreaties. En dat alles in St. Laurents favoriete 1939- lijn. Er waren mini-shorts, gepllsseerde mi ni-jurkjes. V-hals-Japonnen met cie zoom net boven de knie en tiental len blazerpakjes waarvan de rok- zoom precies boven de knie viel. St- Laurent, die zijn carrière ruim tien jaar geleden als assistent van Chris tian Dior begon en kort daarop met de hulp van een Amerikaanse cos- metica-fabrtkant een eigen mode huis opende. Ls met zijn ongecom pliceerde jetset-creaties dus defini tief uit het clubje van deftige cou turiers gestapt. Zijn tot op de knie vallende groenwit- I genopte V-hals-JurkJes met korte poffende mouwtjes kon je geen haute couture-creaties meer noe men. En dat. was beslist ook het geval met zijn zwarte blazermantel pakjes, waarvan de brede plooien tot over de heup waren ingeslikt en waarop de mannequins wit genopte blouses met gestrikte kraagjes en mouwloze X-lijnblazers met zeer hoog oplopende schouders en grote reverskragen droegen. Zwarte, gele en marineblauwe jasjes langs de kraag, mouwen en zakken met smal rood, gifgroen of wit lint afgebiesd. Een geweldig idee voor de confectie-indust rie. Evenals trou wens zijn zwarte voile mouwloze namiddagjurkjes met accoladevor- mige ingezette maagbanden van sig- naalrood, gifgroen of kobaltblauw fluweel. De japonnen, blazerpakjes, soorten combinaties en tunlek- broekpakken werden door Yves St- Laurent hier en daar met klaproos corsages gegarneerd. De blazers namen voor een deel de plaats van de zomermantels in. Maar St-Laurent zorgde toch voor een paar trenchcoat regenmantels. En dan waren er niet te vergeten de mini-vossenjassen met geweldig brede schouders die op het ogen blik al zo populair bij de shortjes dragende mannequins zijn. Bij St- Laurent bleven de ook voor de komende winter bestemde bontjas sen boven de knie. Een duidelijk teken aan de wand omdat ook Dior korte nertsmantels lanceerde; die kwamen net één handbreedte over de knie. De X-lijn die St-Laurent voor zijn blazers aanhield verwerkte hij ook in zijn kleurige mousseline avond jurken die van een tot op de taille reikende V-hals-decolleté waren voorzien en waarbij hij de rug bloot had gelaten. Al waren er ook een paar avondjaponnen met ronde pellerine-kragen. St-Laurents uitge sproken boutique-collectie werd uit gevoerd in zwart, terracotta, mari neblauw. wit en oranje. I>e vier verenigingen achten de toene mende rookgewoonte bij tieners een belangrijke bedreiging voor de toe- I komst van onze kinderen. ,De gevoe ligheid xan de jeugd blijkt onder meer hieruit, dat de kans op het I krijgen xan longkanker xijfmaal zo groot is bij mannen die vóór het 15e jaar een begin maakten met het ro ken xan sigaretten dan bij mannen die hiermee eerst begonnen op de leertijd van 25 jaar en later.' Hoe hoog de nood is gestegen blijkt aldus de artsen uit het feit, dat de totale sterfte bij de Nederlandse man-i nen van 50-70 jaar tweemaal zo hoog; is geworden als bij de vrouwen van gelijke leeftijd. .Nederland is hierdoor een land geworden, uitzonderlijk rijk! aan weduwen. In 1950 was de sterfte: bij de man niet meer dan een kwart r hoger dan die bij de vrouw in deze leeftijdsgroep.' Zo zou een bruid er uit kunnen zien in de ogen van Yves Saint Laurent. DEN HAAG (ANP) Minister J. A. Bakker (verkeer en waterstaat) wil een nieuwe gedragsregel voor het ver keer vaststellen, xvaarin wordt be paald dat bestuurders van motorvoer tuigen binnen de bebouwde kom. de chauffeurs van autobussen ln de gele genheid moeten stellen om weg te rijden van de balten, aldus zijn minis- terte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 3