Vrouw en kind in auto bare vergaderingen beter op de achterbank' NH-classis Goes neemt nog geen standpunt in over de fusie van de ziekenhuizen Collectie nieuwe grafstenen: ontwerp Schouwse kunstenaars B en W Vlissingen: huisvuil eenmaal per week ophalen II ASSURADEUREN WILLEN SEX- BOETIEK NIET DEBEVELANDEN MR K. A. F. VELU FILOSOFEERDE OVER MIDDENSTANDSPROBLEMEN Jeugddienst CTV-Schouwen goed aardappeljaar commissies Rawa bezorgde bejaarden avond vol ontspanning Operatie in ,Bethesda' op de film VERLAGING REINIGINGS RECHTEN Lezing over de pseudovogelpest in Middelburg OECUMENISCHE BIJEENKOMST IN R-K KERK BOENDERS zaterdag 3o januari 1971 yy/55££ BEVELANDE provinciale zeeuwse courant POLITIERECHTER MIDDELBURG WAARSCHUWT: I Volgende week in VERG ADERING BERGZICHT-MODERAMEN AFWACHTEN' MIDDELBURG Kinderen moet men in een auto niet op de voorbank laten zitten en als men met vrouw en kind gaat rij den dan kunnen zij eigenlijk het beste allebei op de achterbank plaatsnemen. Hoe ernstig de ge volgen kunnen zijn als men zich hier niet aan houdt, ondervond de in Axel wonende Belg J. R., die op 4 oktober met zijn auto het kruispunt Absdaalse Weg-! Rijksweg bij Hulst opreed zon der voorrang te geven aan een andere personenauto. Bij de botsing werden zijn vrouw en zijn kind, dat bij zijn vrouw op schoot zat op de voorbank ernstig gewond. R. moest zich donderdagmorgen te Middelburg wegens roekeloos rijden voor de po'ltlerechter verantwoorden en daarbij werd hem, los van de straf, die hem voor de verlteersfout werd opgelegd, nog eens voorgehou den dat in een dergelijke situatie, vrouw met kind op schoot, de passa giers beter op de achterbank hadden kunnen plaatsnemen. Voor het roekeloos rijden, zijn schuld aan het ongeval, werd R. een boete opgelegd van ƒ250 en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Officier van justitie mr. J. Blok had ƒ300,- geëist en vier maanden niet rijde.., geheel onvoorwaardelijk. Mr. Tichelman jr wees er op dat om wee. een ongeval ging op een van de beruchte kruispunten in Zeeuwsch-Vlaanderen en dat R. reeds veel verdriet heeft gehad door dit ongeluk. R. moet. toen hij het kruispunt opreed, een black- fout was' verklaarde Van K. tegen- man. Van een geheel ander kaliber was de zaak van de Terneuzenaar W. J. van K., die op 7 december in zijn woon plaats. in de Westkolkstraat ,na het gebruik van zeven a acht glazen bier in een tijdsbestek van tweeënhalf uur aan de linkerkant van de weg vier auto's ramde. .Schrijf maar op dat ik fout was' verklaarde Van K. tegeno- over de politie, die hem korte tijd later aanhield. De officier van justitie, die een week gevangenisstraf eiste en een jaar niet rijden, wees er bij de behan deling van deze zaak op, dat de kans op het veroorzaken van een ongeval na het gebruik van de door Van K. opgegeven hoeveelheid bier twintig maal zo hoog wordt. Politierechter mr. P. van Empel bepaalde de straf op een week gevangenis en negen maanden niet rijden. Voor schuldheling bij aankoop van een bromfiets en voor rijden onder invloed op die bromfiets moest een andere inwoner van Terneuzen, G. K. voor de politierechter verschijnen. K. had van J. A. de G.. gestolen brom fiets gekocht voor 100,-, terwijl de waarde veel hoger lag. K. was met een .dolle kop', na het gebruik van ongeveer twintig glazen bier en jene ver op de bromfiets gaan rij den. Raadsman mr P. C. Adriaanse onthul de de achtergronden. k. kreeg ,de kolder in de kop' door verschillende diefstallen, die in de do«,r hem gedre ven sex-boetiek gepleegé werden. De schade hiervan moest Yzelf dragen, omdat er geen assuradeur te vinden zou zijn, die de sex-boetieks in porte feuille wil nemen. Voor het rijden onder Invloed op de bromfiets eiste de officier een boete van 100 en drie maanden niet rijden, voor het kopen van de gestolen brom fiets twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, toezicht en een boete van f 75. Voor het eerste feit bepaalde politierechter de straf op een boete van 100 en drie maan den niet rijden, voor het tweede feit werd K. twee weken voorwaardelijk opgelegd met een proeftijd van twee jaar en toezicht. Bovendien staat K. nog voor een schade van 890, die hij nog dient te vergoeden. Doorrijden na het veroorzaken van een betrekkelijk kleine schade is een dure zaak. Dat ondervond C. D. van H. uit Terneuzen, die in zijn woon-! plaats in de Jacob Catsstraat bij het[ wegrijden de auto van H. te W.| beschadigde Voor de aanrijding werd Van H. 50 boete opgelegd, voor het1 doorrijden zonder zich bekend te ma ken een boete van 150 Een civiele vordering de schade aan de auto van 194 werd toegewezen, officier had dezelfde straffen eist. Bij een ongeval in Westdorpe. op 19 september, laakte R. uit Sas van Gent ernstig gewond. Hij was de inzittende van een door R. P. 1. uit Sas van Gent bestuurde auto. Op het kruis punt Middenweg-Molenstraat was de auto tegen een boom gereden. I. moest zich thans verantwoorden voor hoogst onoplettend en roekeloos rij den; zijn vriend R. was weer zover hersteld, dat hij als getuige kon ver klaren. dat I. het ongeluk gebeurde in dichte mist niet roekeloos had gereden. Na een eis van 300 en drie maanden ontzegging van de rijbe voegdheid beperkte de politierechter de straf tot een boete van 200. DRIEWEGEN ,In de ban van het gebeuren' Dezer dagen werd in het dorpshuis te Driewegen de film Jn de ban van het gebeuren' vertoond. Deze voorstelling ging uit van de Nederlands hervorm de kerk evenals de discussie achteraf, die geleid werd door ds Tieleman, gereformeerd predikant te Heinkens- zand. Er werd gediscussieerd over de industrie in het algemeen en geheel in de ban van het gebeuren, natuurlijk ook en vooral over de vestiging van de industrie in het Sloe. Er werden geen oplossingen gevonden voor de diverse opgeworpen problemen maar de gehele stemming drukte toch een duidelijk misnoegen uit. Men is in het algemeen niet gelukkig met de indus trie om welke reden dan ook. 's-GRAVENPOLDER Damcombinatie won met 9-7 van 's-Gravenpolder De jeugdleden van de damvereniging te 's-Gravenpolder speelden tegen een jeugdcombinatie uit Lammerenburg en Souburg. De combinatie won met 9-7. J. Veerhoek - P. G. v. Druenen- Souburg (0-2), Chr. v. Overbeeke - P. Francke-Lammerenburg (1-1), M. Nijs- se - F. v. Eekhout-Souburg (2-0), W. Neels - J. Francke-Lammerenburg (0- 2), M. Boogert P. Filius-Souburg (1- 1), R. Nijsse - J. Boone-Lammeren- burg (0-2), K. Polderman J. Dekker- Souburg (2-0) en J. Zandee L. Dek ker-Souburg (1-1). Voor Goese middenstandscentrale Bereikbaarheid van binnenstad en parkeren GOES Voor de Goese midden standscentrale filosofeerde mr K. A. F. Velu donderdagavond in hotel ,De Korenbeurs' over verschillende zaken die de middenstander na aan het hart liggen. Met name de sinds enige jaren opkomende verbruikersmarkt nam een belangrijke plaats ln in zijn cau serie. De heer Velu stelde dat er altijd nieuwe vormen zijn opgekomen, die van structuur veranderden om weer te lelden tot weer andere vor men. Zo had Emfle Zola in 1880 al een drama geschreven over de drei ging van de warenhuizen op de kleine middenstander. Maar na de warenhuizen kwamen er weer andere vormen, zoals de filiaal bedrijven. de zelfbediening, de winkel centra. de supermarket, de cash and carry bedrijven en tenslotte de ver bruikersmarkt. In de toekomst doemt al het zelfbedieningswarenhuis op. De heer Velu wees op de steeds weer terugkerende veranderingen. HIJ zag het als een soort rad van avontuur, in vaktaal heet dat .wheel of retailing.' Een ondernemer noemde hij iemand die precies weet wat. de consument wil. maar net iets eerder. Winkels die zich te veel hielden aan de oude normen waren gedoemd om te slui ten. De heer Velu sprak over de grote drie: Heijn, De Wit. en De Gruyter, die alle drie in deze tijd ook met proble men kampen. ,Het is niet de midden stand die in het nauw zit, de hele distributie moet omschakelen', meen de hij. Hoe liggen momenteel de be stedingen van de consument? Voor 85 procent gaat het naar de winkel, voor fi procent naar het warenhuis en voor 3 procent naar de verbruikersmarkt. Anders gezegd: 75 procent gaat naar de middenstanders en 25 procent naar de coöperaties en de grootwinkelbe drijven. Voorts worden 60 procent van de bestedingen gedaan in de oude stads- en dorpskernen. Levensmidde- lenbedrijven vertrekken daarentegen steeds meer uit de binnenstad, daar men die inkopen veelal in het wijkcen trum in de buurt of de wijk doet. In de binnenstad worden de lege plaat sen dan meestal ingenomen door tex tielbedrijven. Een binnenstad kan men attractief maken door een hoogwaar dig assortiment aan winkels. De con sument moet kunnen kijken en ver gelijken. De heer Velu noemde het voorbeeld van vier tot vijf schoenwin kels naast elkaar, die ieder op hun eigen wijze het publiek trachtten te trekken. De bereikbaarheid van een binnenstad is ook een belangrijk punt. Tenslotte zou de binnenstad eigenlijk zoiets moeten zijn als .de huiskamer van de gemeenschap.' De verbruikers- markten, waarvan Nederland er mo menteel zo'n 158 heeft, zijn doorgaans gehuisvest in een eenvoudige ruimte en hebben een ondiep, maar breed assortiment. Natuurlijk is het zelfbe diening en is er geen service. Men is meestal gevestigd buiten de gebruike lijke koopcentra. De filosofie van de verbuikersmarkt hing mr Velu op aan vier P': producten, plaats, promotie en prijzen. De zwakke plek van de verbruikersmarkt noemde hij alles be halve de prijs. Voor de middenstan ders is het dan ook zaak om als tegenzet te zorgen voor een goed stel winkels met een gevarieerd assorti ment in een gezellige omgeving. Na de pauze werd de causerie voortgezet in dialoogvorm, de aanwezigen wer den in de gelegenheid gesteld om vragen te stellen. Voor wat Goes betreft kwam hierbij de suggestie naar voren om een parkeergarage te bouwen op de plaats van het Schut tershof. Ook aan een koopavond werd de nodige aandacht besteed, met na me met het oog op de werkende vrouw. Andere onderwerpen waren overdekte straten, wat tot midden stands warenhuizen zou kunnen lei den. de afsluiting van dc binnenstad, de bereikbaarheid en de parkeermoge- lijkheden. Mr Velu hechtte grote waarde aan grote parkeerplaatsen dicht bij het stadshart. Een moeilijk heid noemde hij om van een oude binnenstad iets moois te maken. De bijeenkomst van de Goese midden standscentrale werd ook bijgewoond door burgemeester mr F. G. A. Huber en wethouder J. P. Lindenberg. De vergadering stond onder leiding van de heer C. R. M. M. Linssen. KAPELLE LECTUURINZAMEING RODE KRUIS LEVERDE DIT JAAR MEER OP KAPELLE De lectuurinzameling van het Rode Kruis heeft het afgelo pen jaar bü de afdeling Zuid-Beve land-Midden 2633 kilo. Tijdschriften en 472 boeken opgeleverd. In 1969 was het resultaat 2476 kilo tijdschrif ten en 584 boeken. De afdeling steeg daarmede op de landelijke ranglijst van de 84e naar de 75e plaats. In 1968 stond de afdeling nog op de 64e plaats. Verdeeld over de huisjes be droeg de opbrengst: Biezelinge 1259 kilo tijdschriften en 318 boeken; Ka- pelle 1374 kilo tijdschriften en 154 boeken. KLOETINGE Zondag wordt te Kloetinge om half 11 in de Nederlands hervormde kerk een jeugddienst gehouden. Voorganger is wika D. Hiensch. Het onderwerp van deze dienst is: ,Wie is God?'. ZIERIKZEE In de bovenzaal van het ,Huis van Nassau' vond onder voorzitterschap van de heer J. v. d. Zande de algemene ledenvergadering plaats van de coöp. telersvereniging .Schouwen-Duiveland' G. A. Bij de aanvang van de druk bezochte bijeenkomst verwelkomde de voorzit ter de leden en in 't bijzonder de heren A. de Kok van het Cebeco, P. K. v. d. Heuvel van de Nedato en J. J. Hanse oud-directeur van de C. A. V. In zijn openingswoord constateerde de voorzitter dat oogstjaar 1969 een goed aardappeljaar is geweest, tame lijk normale opbrengsten met weinig tarra percentage en goede prij zen. De notulen alsmede het jaarverslag van de secretaris werden goedgekeurd en vastgesteld. Uit het jaarverslag bleek dat de omzet weer is gestegen, bruto 24.477.090 kg voor een bedrag van 5.646.836,24.Via Cebeco werd afgezet 24.029.014 kg. Behandeling en vaststelling jaarreke ning boekjaar 1969-1970 werd door de vergadering goedgekeurd en het batig saldo werd bij de algemene reserve gevoegd. Bij de verkiezing bestuur werden de heren A. J. G. Doeleman en S. v. d. Wekken met meerderheid van stem men herkozen. Als plaatsvervangend lid van de commissie van toezicht werd benoemd de heer J. op 't Hoff. Na enige mededeling van de voorzit ter over afzetregeling van aardappelen en aanschaf van nieuwe inventaris volgde een praatje door de heer P. K. v. d. Heuvel directeur van de Nedato, over: .veranderingen in de bestemming van de consumptieaard appelen en de betekenis daarvan voor teler en afzetorganisatie'. Spre ker schetste uitvoerig hoe deze veran deringen en onder welke invloeden de ze tot stand zijn gekomen. Ook de om vang van deze veranderingen in de loop der jaren. VLISS1NGEN Volgende week krlj- gen de vergaderingen van de commlv sles van advies en bijstand aan b en w van de gemeente Vlisslngen een openbaar karakter. Als één van de eerste gemeenten besloot de raad eind november van het vorig Jaar, dat deze vergaderingen na 1 februari 1971 openbaar zouden zijn. De gemeenteraad zal thans door mid del van de commissies intensiever in de zogenaamde beleidsvoorberei- dende fase bij het bestuur van de gemeente worden betrokken Tot nu toe behandelden de commissies in het algemeen nog voorstellen van het col lege, die geheel voor behandeling in een vergadering van de raad gereed waren. Bij de nieuwe werkwijze zul len de commissies de ontwerp-voor- stellen ontvangen. Pas na het door de commissie daarover uitgebrachte vies zal het college van b en w met het al dan niet overnemen van dat advies een afgerond voorstel aan de raad doen. De gemeente Vlissingen telt momen teel elf vaste commissies van advies en bijstand, waarvan de vergaderin gen in het openbaar zullen plaatsvin den. Drie commissies zullen achter gesloten deuren blijven vergaderen. De onderwerpen welke in deze com missies aan de orde komen, lenen zich over het algemeen niet voor behandeling in de openbaarheid.' aldus de afdeling voorlichting van de ge meente Vlissingen in een persbericht. Het gaat om de commissies van toe zicht voor de openbare orde; de com missie voor bezwaarschriften ingevol ge de algemene bijstandswet en de commissie van toezicht en advies voor het volkskredietwezen. Volgende week vergaderen reeds diverse com missies. MIDDELBURG Donderdagavond was de recreatiezaal van het bejaar dentehuis ,Ter Veste' in Middelburg tot aan de nok gevuld met inwoners van de bejaardetehuizen ,Ter Veste' en .Swerfrust'. Een door de leden van Radio Walcheren georganiseerd pro gramma bracht de bejaarden een hele avond ontspanning. De vele aanwezigen waren er versterking van de twee quizploegen van beide tehuizen. Rond de quiz was een muzikaal programma opgebouwd. De 65-plussers konden hun zangkwali teiten nog eens tonen in een zangpot pourri ,Kun je zingen, zing dan mee' Verder werd de avond onder andere opgeluisterd door het koor van het ■"ienstencentrum .Het Schuttershof' onder leiding van oud-pastoor Snel Een reportage van deze avond wordt binnenkort door Radio Walcheren ook in andere tehuizen uitgezonden. WOLPHAARTSDUK Plattelandsvrouwen houden vergadering WOLPHAARTSDIJK De Nederland se bond van plattelandsvrouwen, afde ling Wolphaartsdijk heeft dinsdaga vond in Ons Dorpshuis de eerste le denvergadering gehouden. Onder het, motto .Mens, wees wijzer' werd onder leiding van mevrouw L. Mol-de Jager gesproken over de noodzaak om in de deze tijd .bij te blijven' en de moge lijkheden die hiertoe geboden worden. Een belangrijk punt was de vraag of men op oudere leeftijd nog moet blijven leren. In februari zal de jaarlijkse ledenver gadering gehouden worden. Mevr. M- Kakabeke-Ochtman is dan aan de beurt om af te treden. Examen C. Nagelkerke te Heinkenszand slaagde aan de vrije universiteit te Amsterdam voor het kandidaatsexa men biologie (cum laude). GEREFORMEERDE GEM. TEGEN. MEDICI VOOR 's-GRAVENPOLDER De classis Goes van de Nederlands hervormde kerk zal wachten met een standpunt te bepalen inzake de fusie van de twee confessionele ziekenhuizen in1 Goes. Zij wil eerst de bespreking afwachten, die het bestuur van het protestants-christelijk ziekenhuis Berg- zicht woensdag In Goes zal hebben met het moderamen van de classis.! .Over de vraag van het voor of tegen) de fusie zijn kunnen we pas oordelen als we volledig zijn ingelicht', zei ds K. Venema. de nieuw benoemde prea-l ses tot dc bijzondere classicale verga-1 dering, die donderdagmiddag Ir. hetj dorpshuis te 's-Gravenpolder bijeen! was. De classicale vergadering nam kennis van een schrijven van de afdeling Noord- en Zuid-Beveiand van de ko ninklijke Nederlandse maatschappij ter bevordering van de geneeskunde, welke artsenorganisatie in dit schrij ven haar bezorgdheid uitspreekt het .vrijblijvend discussiëren' ove: fusie van de ziekenhuizen. De medici noemen in hun brief de fusie een onontkoombaar feit en een medische noodzaak; een zaak waaronder i hun oordeel ook de classis de schou ders dient te zetten. Uit een brief van de classis der gere formeerde gemeente ook aan de hervormde classis Goes gericht klonk echter een tegengesteld geluld. De classis der gereformeerde gemeen te zegt waardering te hebben voor het streven van de artsen, maar de nood zaak van de fusie niet in te zien Een samengaan van de ziekenhuizen Goes acht zij op principiële gronden onjuist en medisch niet noodzakelijk. De medische dienst aan de patiënten kan toch wel tot haar recht komen als bepaalde medische apparatuur in gezamenlijk overleg wordt aange schaft', aldus de classis der gerefor meerde gemeente. De hervormde classis nam de beide brieven voorlopig voor kennisgeving aan. Ds M. van den Bosch wees op de noodzaak van uitbreiding van de gees telijke verzorging in de ziekenhuizen, een verzorging, die overal in ontwik keling is, .maar wat er op dit gebied in Goes gebeurt dateert nog uit de jaren '60'. merkte hij op. Ds Dekker pleitte er voor om maat schappelijk werk vanuit de ziekenhui- VEERE VEERE De afdeling Veere van de NCV'b hield dezer dagen in het ,Com- pas' te Veere haar maandelijkse ver gadering onder leiding van haar presi dente mevrouw v. Houwelingen. Er was voor deze vergadering zeer grote belangstelling, daar als spreker was aangetrokken dr v. Bockel uit Souburg die sprak over het belangrij ke onderwerp hart- en vaatziekten. Tevens werd er een film vertoond van een operatie in het ziekenhuis .Bethes- da' te Vlissingen. Dit bracht wel grote spanning in de zaal. doch wekte ook zeer veel bewondering voor de gewel dige kennis op medisch gebied. Ook bracht hij de aanwezigen onder ogen wat men zelf kan doen om zo mogelijk een dergelijke aandoening te voorkomen. Zowel de woorden van dr. v. Bockel als het zien van een dergelijke operatie heeft veel indruk bij de dames achter gelaten. Zelfs zo dat zij allen zouden trachten het vor men van vet in de bloedvaten te voorkomen. De volgende vergadering, dit wordt dan de jaarvergadering van de afdeling Veere. is vastgesteld op 24 februari aanstaande. ZIERIKZEE In opdracht van de directeur van de be graafplaatsen in Rotterdam heeft Timmerman Natuur steen uit Nieuwerkerk, te- samen met de grafisch en in dustrieel ontwerper Co de Vos uit Zierikzee en de beeldhouwster Cora van Cit- ters uit Burgh een geheel nieuwe collectie grafstenen ontworpen. De grafstenen, sober en strak van lijn en van een geraffineerde een voud, zijn dezer dagen voor het ïerst aan een aantel professio neel geïnteresseerden getoond tij dens een kleine tentoonstelling in Zierikzee. (n kringen van degenen, die zijn belast met de dagelijkse leiding van de begraafplaatsen in Rotter- 3am was men reeds geruime tijd np zoek naar ,iets nieuws'. Men wilde wel eens wat anders dan de wat ouderwets aandoende *rafstenen, zoals die al tientallen jaren worden gemaakt. Contact nissen Timmerman Natuursteen ?n de directeur van de begraaf plaatsen in Rotterdam leidde tot sen overeenkomst, die inhield. dat twee Schouwse kunstenaars samen met Timmerman Natuur steen een nieuwe collectie graf stenen zouden ontwerpen. De ge meente Rotterdam stelde een proefveld beschikbaar op de be graafplaats Crooswijk, waarvoor Timmerman Natuursteen heeft tigtal nieuwe grafmonumenten heeft ontworpen en vervaardigd. Timmerman Natuursteen heef inmiddels ook een nieuwe serie ïmen voor crematie laten ont werpen. Deze urnen zullen over ?en drietal maanden produktie- gereed zijn. Op de foto: twee ontwerpen i Co de Vos. zen te bedrijven Ds Poldervaart vroeg het moderamen bij de bespre kingen met het bestuur van J3erg-| zicht' te informeren wat er met de| gebouwen gaat gebeuren. Verkiezingen Tot praeses van het moderamen van de classis werd gekozen, ds K Vene ma uit Wemeldinge in de plaats van ds M. van den Bosch uit Goes, die zich niet herkiesbaar had gesteld De tweede kandidaat, ds J Hilhorst uit Kloetinge had de vergadering aanbe volen ds Venern8 te kiezen, daar hij zich toch niet beschikbaar kon stellen. Tot assessoren werden herkozen ds G. van Noorddennen uit Krabbendijke (primus), ds H. Kwakkelsteln uit Goes 'secundus) en ds B van der Lelie uit Hans weert «tertius). Ds Poldervaart werd tot scriba secun dus benoemd in plaats van mej. ds Attema, die in verband met haar kor te aanwezigheid ln Zeeland de voor keur gaf aan scriba tertius Namens de kring Kruinlngen werden naar de provinciale kerkvergadering afgevaardigd ds Jebblnk (I). ds Van der Lelie 'II) en ds Dc Bu III). Namens de kring Goes: ds Hoogen- doorn (I) en Krijger (II). De nieuwe praeses sprak een dank woord tot de scheldende, ds Van den Bosch. BIJ INVOERING PLASTICZAKKEN PER 1 APRIL VLISSINGEN B en w van Vlissin gen willen het huisvuil met ingang van 1 april in platic zakken laten ophalen en dan niet meer dan één maal per week. Een en ander stelt het college in een ontwerpvoorstel dat door de raadscommissie van advies- en bijstand voor openbare werken en volkshuisvesting gunstig wordt geadvi seerd. t'it een enquête, die de gemeente inj de zogenaamde proefwijken (waar. men enkele maanden met platlczak- ken heeft gewerkt) heeft gehouden bleek dat 98 procent van de onder-1 vraagden gunstig oordeelt over het gebruik van plasticzakken en dat 80 procent geen bezwaar heeft tegen het éénmaal per week ophalen van huis vuil in deze zakken. Omdat de kosten door het gebruik; van plasticzakken en het éénmaal per week ophalen het eerste jaar onge-> veer 100.000 lager zullen rijn dan de' kosten, die zijn verbonden aan de huidige wijze van ophalen (de kosten besparing kan in de loop der Jaren 140.000 per jaar worden) stellen b en w voor het reinigingsrecht te ver minderen van ƒ28 tot ƒ24 per jaar. Men kan dan per ophaalbeurt onbe perkt huisvuil meegeven. B en w teke nen hierbiT aan dat indien men dit jaar met vuilnisemmers was blijven werken de tarieven opgetrokken hadden moeten worden tot ƒ32 per jaar. B en w stellen voor het tarief voor aowers te handhaven op ƒ6 per jaar. Uit een rapport van de directeur van de gemeentelijke reinigingsdienst blijkt dat de kostenbesparing zit in de .mogelijke' afvloeiing van personeel in de toekomst, in het feit dat men één perswagen kan afvoeren en een ande re kan gebruiken als reserve, ln het vervallen van de vuilnisemmers (aan koop en distributie en in het vervallen van de emmeradministratie. Verspreiding B en w willen de vuilnisemmers aan de huidige gebruikers schenken, zodat zij deze emmers kunnen gebruiken als houders voor de plasticzakken. De plasticzakken wil men centraal gaan Inkopen en verspreiden via de melk handelaren. Overigens wil men het gebruik van een bepaald soort plastic zakken niet verplicht stellen. Alle soorten zakken zullen worden meege nomen. Uit de enquête van de gemeente bleek dat de meeste bezwaren tegen het éénmaal per week ophalen van huis vuil voornamelijk kwamen van bewo ners van jneergezinshuizen' (flats en dergelijke) in verband met te geringe bergingsmogelijkheden. Van een prak tiserend arts kwam op hygiënische gronden een zeer afwijzende reac tie binnen op het voornemen éénmaal per week het huisvuil op te halen. Van vele bewoners uit de zogenaamde proefwijken zouden gunstige reacties op de proef met de platiczakken zijn binnengekomen. B en w stellen de raad tevens voor de tarieven voor vuilcontainers te verhogen. Reeds eerder had de raad het besluit genomen de tarieven voor deze containers te baseren op de werkelijke kosten. Als men deze MIDDELBURG Drs O. H. H. Dev. snijdt op de algemene vergadering van de stichting gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland op 4 febru ari in de Brasserie te Middelburg een actueel onderwerp aan. Hij zal spreken over de pseudo vogelpest en de Marekse ziekte Drs J. J. Pekelder zal spreken over de varkenspest. Dr J. Tesink, de directeur van de stichting houdt inleidingen over de industrie en de .veehouder en de hinderwet' De bijeenkomst begint om 10 uur. tarieven dit jaar zou optrekken tot de werkelijke kosten dan zou dit volgens b en w een te drastische verhoging betekenen. Voor een container met een inhoud van 515 liter betaalt men nu 250 (huur en ophalen) per jaar terwijl de werkelijke kosten 400 per jaar be dragen. B en w stellen een tarief van ƒ350 per Jaar voor. Voor containers met een inhoud van 750 liter en 1.000 liter stellen b en w tarieven van respectievelijk ƒ400 en ƒ450 per Jaar voor. Ook het ophalen van bedrijfsvuil in plasticzakken willen b en w baseren op de werkelijke kostprijs. De tarie ven voor deze gebruikers willen b en w (omdat de hoeveelheid vuil moei lijk valt te meten) voorlopig vaststel len aan de hand van het aantal em mers dat nu bij de verschillende be drijven in gebruik is. Het tarief voor het ophalen van grof vuil (buiten de vastgestelde tijden) willen b en w optrekken van 9 tot ƒ10 per kubieke meter (of een gedeel te daarvan .BLIJDE STEMMEN" VIERT 10-JARIG BESTAAN MET CONCERT Ter gelegenheid van zijn 10-jarig be. staan houdt het Middelburgse Jeugd, koor .Blijde Stemmen' vandaag, zatet* daf een jubileumzangavond. Het jubile rende Jeugdkoor opent deze avond met psalm 75 vers 1, waarna het tweede vers gezamenlijk wordt gezongen. Ook Mijn gebed', .Teder zoekt het land' en .Heer wees mijn gids' staan op het repertoire van het jeugdkoor. Het hervormd kerkkoor Middelburg zingt onder meer .Wer bis an das Ende Beharrt' uit het oratorium JUlias' van F Mendelssohn-Bartholdy en .Hereux les miséricordieux* van C. FTanck. Aan de uitvoering van J. C. Bach's Jesus bleibet meine Freude' verleent, de heer J. Wagenvoort (ho bo) zijn medewerking. .Pueri Concini- te' van J. Handel en Hre zij God' van Dimitri Borthnianskl zal door het Middelburgs mannenkoor worden ge zongen. terwijl het Ontmoetingskerk koor psalm 138 en 81 en gezang 202 en 117a ten gehore zal brengen. Een duet voor trompet en orgel van G. Ph. Telemann wordt uitgevoerd door respectievelijk Bemhard Davidse en Freek de Keizer, die eveneens de samenzang zullen begeleiden Organist De Keizer tekent ook voor de orgelsolo .Occassional ouverture' van G. F. Handel in een orgelbewer king van H. Coleman. .Blijde Stemmen' dat in de loop van deze avond de nieuwe uniformen zal presenteren besluit dit zangfes tijn met .Glory Hallelujah', waarvan het refrein door het Middelburgs mannenkoor wordt gezongen. Het concert begint om acht MIDDELBURG Zondagavond wordt in de katholieke kerk te Mid delburg een oecumenische bijeen komst gehouden Thema van de bij eenkomst is verzoening Muzikale me dewerking verleent het jongerenkoor van pater De Bakker, ds J. A. A. de Boer. gereformeerd predikant te Mid delburg. verzorgt de bijbeluitleg. Een viertal leden van verschillende kerke lijke gezindten probeert een antwoord te geven op een aantal vragen om trent de oecumene, zoals waarom stagneert de oecumene in Middel burg? Wat doet men eraan? Hoe lang duurt het nog"' Sprekers zijn C. J Vis. doopsgezind, C. J. M. van Unen. r-k, C. B. Bisshop, gereformeerd en T. Soeting. her vormd. Deze sprekers moeten een aanzet geven tot een algemene discus sie. Het ligt in de bedoeling om werkgroepen te formeren die zich concreet met de verzoening gaan be zighouden en onder meer een werk groep die ervoor zorgt dat er nieuw soort kerkdiensten komt onder de verantwoordelijkheid van de raad van kerken. AANRIJDING AUTO'S UITDEUKEN EN SPUITEN De oudste zaak met de modernste gereedschappen Zuidoostsingel 22 Tel. 3477 Bergen op Zoom Tussen station en postkantoor

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 35