DE VOLKSTELLING: EEN INVENTARISATIE IVIET HOOFDBREKENS IN ZEELAND NOG TE WEINIG TELLERS de teller en zijn taak .RÖNTGENFOTO' OP 28 FEBRUARI VOORAL TEKORTEN IN GROTE GEMEENTEN ■lil is XATERDAG 23 JANUARI 1971 1M PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 Xederland wordt op 28 februari geïnventariseerd. .Volkstelling' heet de röntgenfoto, die dan voor de veertiende maal van het Nederlandse volk wordt genomen. Er is over dat doorkijkje nogal wat te doen. Actiegroepen nemen stelling tegen de telling, vakbonden on derstrepen het nut van die inventarisatie, artsen vragen een boycot waar het gaat om de beantwoording van vragen over invaliditeit en patiënten. De voorbereidingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek en de gemeenten zijn met zoals dat heet ge mengde gevoelens ontvangen. Waarom een volkstelling? Het CBS, in een toelichting bij de vragenlijsten: .De volkstelling heeft tot doei om veranderingen en verbeteringen op velerlei gebied te volgen en be staande tekorten en tekortkomingen duidelijk zicht baar te maken De uitkomsten zullen door vergelij kingen met die van vorige tellingen nieuw licht werpen op veranderingen in de bevolkingsgroei, de gezinsvorming, het arbeidsaanbod, het woon-werk verkeer en op verbeteringen op het gebied van het onderwijs, de volkshuisvesting enzovoort Zij zullen het ook mogelijk maken tekorten vast te stellen aan werkgelegenheid scholing, woningen, parkeerge legenheden en de tekortkomingen in de voorzienin gen voor bijvoorbeeld bejaarden en minder validen. De volkstelling is er dus om zichtbaar te maken hoe wij er in Nederland voorstaan en met name om vast te stellen waar en welke veranderingen en verbeteringen noodzakelijk zijn Waarom bezwaren tegen de volkstelling? Ak de belangrijkste bedenkingen gelden: de verplichting, dat ledereen móet' meedoen op mogelijke straffe van een boete van ƒ500 bij weigering, of twee weken hegtenis; onvoldoende garanties, dat de verstrekte indivi duele gegevens absoluut geheim zullen blij ven; de intimiteit' van een aantal vragen, die de privacy van het individu zouden aantasten. VERTROUWELIJK VRAGEN Welke vragen moeten naar waarheid worden Ingevuld? Behalve persoonlijke vragen over naam »n woonplaats en dergelijke wordt onder meer gevraagd of men al dan niet gescheiden is. Er wordt geïnformeerd naar de werkkring, op de lijst komt de vraag voor of men .door ziekte, ongeval, ouderdom, aangeboren gebrek of dergelijke aange wezen is om hulp van anderen.' Er wordt gevraagd naar de kerkelijke gezindte, welke soorten inkom «ten men heeft, in welke klasse het totaal bruto Inkomen valt. Van gehuwde vrouwen, weduwen en gescheiden vrouwen wil men onder meer weten hoeveel kinderen ze levend ter wereld heeft ge bracht Er wordt gevraagd naar de opleidingen, die men genoten heeft, of men min of meer regelmatig bepaalde nevenberoepen uitoef end, of men werk zoekt en welk werk. Er wordt niet gevraagd naar ras en evenmin naar politieke richting. weg te halen. ,Die zijn op tal van andere plaatsen veel gemakkelijker te krijgen. Denk aan bevolking:, registers, de kentekenadministratie van auto's, de paspoortadministratie, de loonlijsten van bedrijven Ik zou bij het CBS op minstens tien afdelingen moeten zijn om aan de gegevens te komen of de apparatuur daarvoor te bedienen. En op die afdelin gen is iedereen gebonden aan zijn geheimhoudings plicht. Er is het verwijt aan het CBS. dat niet afdoende kan worden gegarandeerd, dat de persoonlijke gege vens absoluut geheim blijven. Het comité ,Waak zaamheid Volkstelling' ziet als een bezwaar, dat niet alle .naamkaarten' op het vragenformulier worden gescheiden van de rest van de vragenlijst, dat gebeurt niet bij bijvoorbeeld de bevolking op varende schepen en bij rijdende woonwagens, die in de plaats van telling niet zijn ingeschreven. Hun vragenlijsten gaan compleet rechtstreeks naar het CBS en worden niet eerst via de gemeente bekeken. Met de adrescodering op de vragenlijst zouden bij een bepaalde naam de gegevens teruggevonden kunnen worden: het naamblad en de andere lijsten met vragen hebben namelijk dezelfde code ring. Drs L. J S. de Jonge, hoofd van de hoofdafdeling algemene tellingen van het CBS: .Vijf maanden nadat wij alle gegevens van de volkstelling hebben binnengekregen is er niemand meer in staat per soonlijke gegevens en zakelijke informaties bijeen te voegen. Een deel van de persoonlijke gegevens is dan al vernietigd In die eerste vijf maanden zijn wel alle gegevens bij het CBS aanwezig, maar die zijn dan over zoveel afdelingen uitgesplitst, dat het voor ieder kwaadwillend regime minstens twee jaar zal duren voordat per persoon of groep zakelijke en persoonlijke feiten weer bijeen zijn gevoegd. In die tijd hebben dan al zoveel mutaties in de werkelijkheid plaats gehad, dat deze kennis alleen nog statistische waarde heeft. Voor een individu is voeging onmogelijk.' Naar zijn mening zal niemand het in zijn hoofd halen om bij het CBS bepaalde persoonsgegevens WEIGEREN Wanneer er sprake is van een weigering om deel te nemen aan de volkstelling, is niet helemaal duide lijk. In ieder geval is dat zo, als er geen enkele vraag wordt beantwoord Op een vraag in die richting tijdens een recente instructiebijeenkomst over de volkstelling zei de heer J C Beeloo van het CBS: Als iemand wel een aantal vragen beant woordt, maar een aantal andere vragen over religie bijvoorbeeld of inkomsten niet invult, kan men dat niet zien als een weigering om deel te nemen aan de telling. Men moet ten aanzien van dit soort vragen wel soepelheid betrachten.' Het is de taak van de gemeentelijke leiding van de volkstelling om weigeringen al dan niet via de politie daar bestaat verschil van inzicht over door te geven aan de officier van jdktitie, die dan moet bepalen of hij tot strafrechtelijke vervol ging zal overgaan. Een kleine enquête onder verschillende ambtenaren, die bij de voorbereiding van de volkstelling in Zeeuwse gemeenten betrokken zijn levexde geen eensluidende antwoorden op over de vraag: Als de helft van het aantal vragen is ingevuld, beschouwt u dat dan als een weigering?' Borsele: Als we merken dat men de vragen wel wilde beantwoorden, maar er geen kans voor zag of als men een principiële waag niet beantwoordt, dan is dat voor mij geen weigeringReimerswaal: .Als er een paar vragen zijn ingevuld dan zie ik het niet als een weigering, al zullen we proberen de rest van de lijst ook vol te krijgen Westkapelle: .Dal is niet met een schaartje te knippen. De grens J. C. Beeloo ts moeilijk te trekken. Ik zou het van geval tot geval willen bezien.' Bruinïsse: ,Als iemand de helft niet invult, ja dan moeten we eens bekijken hoe dat uit te leggen is.' Oostburg: .Ja, als iemand maar drie of vier vragen invult, dan zit je al met het probleem. Of je dan kunt zeggen zo iemand weigert dat is voor mij nog weieens een vraag Overigens in de kleinere Zeeuwse gemeenten ver wachten de bij de volkstelling betrokken ambtena ren geen of weinig weigeringen. Reacties in de grotere gemeenten zijn wat voorzichtiger, men verwacht wel, dat een aantal mensen niet zal willen meedoen, maar er is niet de indruk dat het om grote groepen gaat. Alleen in Terneuzen werd de mogelijkheid van een groepsgewijze weigering niet uitgesloten. .Er hangen af en toe wat pamfletjes op. lie tot weigering aansporen', constateerde men zorgelijk KEES CIJSOUW. ill! Het zit niet alle Zeeuwse gemeenten mee bi] de pogingen de volkstelling van 28 febru ari te bemannen: niet overal lukt het even vlot om het aantal tellers, dat men nodig heeft, ook aan te trekken. De moeilijkheden doen zich vooral voor in de grotere gemeen ten, in veel kleinere plaatsen hebben de af delingen bevolking van de gemeentesecreta rieën de zaak intussen al wel bijna rond Westkapelle bijvoorbeeld heeft geen pro blemen, daar telt het secretariepersoneel zélf, in vrije tijd, en is men met zes tellers een heel eind. Als contrast kan Oostburg fungeren, waar men ongeveer honderd tellers nodig heeft, maar waar er tot nu toe vijfendertig zijn komen opdagen. De vier mogelijkheden, die tot nu toe in de meeste gemeenten tot tellers hebben geleid: inschakeling van gemeentepersoneel (van gemeen tehuizen, gemeentewerken, onderwijzers); verzoeken aan rijksdiensten om personeel als tellers beschikbaar te stellen; - verzoeken van particulieren (gepensioneerden, huisvrouwen, vrouwen en meisjes, die administra tief werk hebben gedaan) om als teller te worden ingezet: het plaatsen van advertenties om tellers te krij gen. In een aantal gemeenten heeft de afdeling bevol king eerst particulieren geworven om daarna even tuele .tekorten' aan te vullen met gemeentelijk personeel. Op het moment zijn veel gemeenten aan het inventariseren ten aanzien van het tellertal om na te gaan op welke instanties en diensten men nog een bèroep kan doen om tellers beschikbaar te stellen tegen de f 30 schoon per dag. gemeente- en rijksambtenaren, er zijn een tiental vrijwilligers, maar de Goese problemen zijn vooral snel opgelost door de medewerking aan de volkstel ling van zestig leerlingen van het ZTI. GEEN GARANTIE Vlissingen is een van de gemeenten, die nog een aanzienlijk aantal tellers tekort komt: de afdeling bevolking streeft ernaar 225 mensen bij elkaar te krijgen, tot eind deze week hadden er op adverten ties ongeveer honderdzestig gereageerd. De afdeling bevolking heeft intussen diensten als de belasting, de PTT, het arbeidsbureau aangeschreven om dit aantal te vergroten. .Maar we durven niet garande ren, dat we het streefgetal halen', zo zei men. In Middelburg kampt men met dezelfde moeilijk heid: inclusief reserves zijn in de Zeeuwse hoofd stad 175 tellers nodig, er zijn er intussen ongeveei negentig beschikbaar; het grootste deel als reactie op advertenties. ,Het probleem speelt niet alleen in Middelburg', was de reactie op afdeling bevolking .Veel grotere gemeenten zitten ermee. Voor het geval wij toch niet aan een voldoende aantal komen, kunnen we nog proberen een beroep te doen op de COAK. Dat biedt Middelburg nog wel perspectieven.' Van de honderdzestig tellers, die in Terneuzen nodig zijn, heeft men er nu ongeveer honderd. Een veertigtal gegadigden gepensioneerden, vrouwen heeft zich gemeld op advertenties, verder wordt eerst aanspraak gemaakt op mensen uit de over heidssfeer. ,We geloven, dat het niet al te veel moeite zal kosten om rond te komen', was desge vraagd de reactie op de afdeling bevolking in Terneuzen. Goes is één van de weinige grotere gemeenten, waar men ten aanzien van het tellertal nu al kan zeggen: ,We zitten goed.' Er zijn honderd vijftig man nodig en die heeft Goes. Reserves zijn bij dit aantal echter nog niet ingecalculeerd. Meer dan de helft van het Goese tellerbestand bestaat uit NIET ROND Oostburg beschikt over nog slechts vijfendertig tel lers, terwijl er voor de volkstelling in de gemeente in totaal honderd nodig zijn. .We kijken er nogal tegenaan, maar met het aanschrijven van rijksdien sten en het plaatsen van advertenties en de hulp van gemeentepersoneel verwacht ik toch dat we een heel eind komen', werd daar gezegd. Borsele zit in een soortgelijke situatie: er zijn negentig man nodig, er hebben zich vijfentwintig gegadigden opge geven. Veel gunstiger staan de (tellings)zaken er voor in Reimerswaal, waar de honderd tellers op een paai na bij elkaar zijn geschreven: men heeft onder anderen mensen oj wachtgeld, gepensioneerden en vrouwen, die op kantoor hebben gewerkt persoon lijk aangeschreven om ze te vragen als teller te willen fungeren. In Westkapelle telt. uitsluitend gemeentepersoneel. .Met zes man van de secretarie komen we een heel eind in vrije tijd Het personeel van het gemeentehuis is vertrouwd met de begrip pen van de volkstelling, dat kan de bezoektijd bekorten en bovendien kan men de zaak beter verwerken dan bij losse krachten het geval is.' Mariekerke heeft haar negen plus één tellers gere cruteerd uit het gemeentepersoneel en uit enkele aangeschreven vrijwilligers. Op een oproep zijn in Westerschouwen tien tellers komen opdagen, er zijn er vijfentwintig nodig: de rest zal worden aange vuld uit het gemeentepersoneel. Ook in Bruinisse fronst de leiding van de volkstelling nog over de bezetting: van de 15 op pad te sturen mensen heeft men er nu vier. Air gaan nog brieven uit naar overheidsdiensten in Bruinisse en Zierikzee bijvoor beeld om mensen te krijgen, misschien kunnen we ook onderwijzend personeel inschakelen.' Arnemui- clen wacht nog af op reacties naar aanleiding van advertenties, waarmee wordt gehoopt een tellers- ploeg van achtien man op de been te krijgen; er zijn nu een tiental gegadigden. In Hontenisse denkt men de zaak voor een groot deel te kunnen bemannen met gemeentepersoneel, Sas van Gent wil vijftig tellers op pad sturen, waarbij dertig particulieren zitten, die men al heeft gevonden. ENVELOPPES Bij alle voorbereidingen, die de gemeenten hebben getroffen en nog bezig zijn te treffen voor de volkstelling zijn recentelijk nog twee problemen gekomen. In de eerste plaats is er de kwestie van de enveloppen, waarin de vragenlijsten moeten worden gedaan en die aan de gemeenten worden nagezonden. Vraag tijdens een recente instrucite- middag over de volkstelling: Als een gemeente nu eens weigert om de enveloppen mee te sturen, is ze dan strafbaar?' Antwoord van de vertegenwoordiger van het CBS, J. C. Beeloo: ,Ik weet niet precies hoe dat geregeld is. maar ik dacht niet dat een gemeente er onderuit kon. In ieder geval zou u wel in de belangstelling komen, als u weigert de enveloppen uit te reiken Dan is er het voorschrift, dat de tellers hun bij de woningen opgehaalde materiaal 's avonds ten ge meentehuize moeten inleveren. Dat heeft vooral de leringedeelde gemeenten in Zeeland probleempjes gegeven. In de meeste gemeenten met meer dan één kern een sprekend voorbeeld is Borsele wordt gewerkt aan een regeling, die het mogelijk maakt dat de tellers hun spullen in de kernen zelf kunnen inleveren, bij ambtenaren, die er wonen of bij kantoren van gemeentewerken of oude gemeen tehuizen. '4Ö ALGEMENE VOLKSTELLING VOOR EEN HOO?"D v.-.v HUISHOUDEN or voop ALLEEN STA ANI ot cf atze OM9UO »n r£ vaan - A": r£ HON*5': -« CtM£eVtV,K BiWK--. c- tNvotCENrt -i v -N J:'S.'i '.'3 i':jTtvc vo:- Ï- BlA'E'voNG KT W-.-PAA. HAAT SC --otS?.-' De teller Zeeland heeft er bijna 2000 nodig is bij het evenement van de achtentwintigste februari een centrale figuur. Na de vragen aan de bewoners bevatten de vragenlijs ten voor gezinshoofden bijvoor beeld nog een aantal punten, die de teller moet beantwoorden, dra gen of het woonverblijf bewoond is of het een gewoon huis, een woning met winkel of werkplaats of boer derij is. Hij moet de huurwaarde van het pand invullen, welk soort woning het is, waar het hoofdver- trek ligt, of het huis is aangesloten op elektriciteit en water, waar de wc ligt, of er een 4avet of wastrog, badkuip of douche' aanwezig is, of de woning centrale verwarming heeft. De teller moet zien volgens zijn instruc ties correct gedragen, hij moet nagaan of zijn telopdracht klopt met het aantal mensen, dat in een bepaald huis woont. De teller moet behulpzaam zijn bij het invul len van de vragen, met name bij bejaar den en invaliden. Aangeraden wordt hem een afspraak te maken over het tijdstip waarop de vragenlijsten kunnen worden opgehaald. Hij zal soms moeilijkheden hebben om vast te stellen wat wel en geen bejaarden woningen zijn bijvoorbeeld: een apart blokje bejaardenwoningen van drie geldt niet als bejaardenwoningen: het moeten er om mee te tellen vier zijn. Anders ligt dat als drie bejaardenwoningen in een blokje deel uitmaken van een groter complex. De teller zal soms ook moeten schatten wan neer een bepaalde woning gebouwd is. Als hij bijvoorbeeld drie broers in een woning aantreft zal er in overleg moeten worden bepaald wie het hoofd is. En als hij een commune treft, moet er geen vragenlijst voor het hoofd van het gezin worden verstrekt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 15