Wester terp wil stembusakkoord vóór verkiezing ,Zuid-Afrika laatste jaren afgegleden naar dictatuur' Minister Roolvink opende de Sint Jorisdoelen Middelburg Zeeuwse Jeugdraad laat zich door 3 werkgroepen bekijken' 4 Examen ,KVP NIET TOT I ELKE PRIJS IN DE REGERING' DISCUSSIE OVER APARTHEID IN MIDDELBURGSE SCHOUWBURG Toneelavond KMS personeelsvereniging Jubilarissen KMS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 26 JANUARI 1971 Slot van pagina 1 tevens goed vakantie houden was. Dat i beeld was gekleurd, want er werd dan voorbijgegaan aan de al van oudsi gevestigde industrieën in Vlissingen! Middelburg, in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen en in het gebied, rond Hulst. Industrieën, die de werkgelegenheid de provincie mede bepaalden. Toch bleek het noodzakelijk om, juist in het kader van die werkgelegenheid, van overheidswege faciliteiten te ver schaffen om nieuwe industrievestigin gen aan te moedigen. De natuurlijke groei van de bevolking en vooral de structurele wijzigingen in de agrari sche sector vereisten nieuwe arbeids plaatsen'. De vier diensten, die in het. nieuwe rijkskantorenpand zijn ondergebracht, zo stelde de minister, hebben het voorrecht te werken in een gebied, dat een belangrijke ontwikkeling, doormaakt: .Nadat de geïsoleerde Jig- j komstwoord eveneens de belangrijk heid van de in het nieuwe .Sint Joris' ondergebrachte diensten. Bijzonder gelukkig vond mr Van Aartsen het, dat de na de verwoesting van mei 1940 uitgesproken voorspelling, dat het Sint-Jorisgebouw wel niet in het Middelburgse stadsbeeld zou terugke ren, niet is uitgekomen. De commissa ris besteedde eveneens aandacht aan de grote historische betekenis van de Sint-Jorisdoelen, in welk verband hij nog memoreerde, dat een ander Mid delburgs schuttershof, de Kloveniers doelen, onlangs in oude luister is hersteld. Mr Van Aartsen was ingeleid door mr J. S. P. Rietema, de hoofdinspecteur- directeur voor de arbeidsvoorziening in Zeeland. Na mr Van Aartsen sprak de direc teur-generaal van de rijksgebouwen dienst, ir J. Halm, die het gebouw in beheer overdroeg aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid. De heer Halm zei in zijn toespraak veel -- - waardering te hebben voor het initia- ging van Zeeland eeuwenlang een be-; tief van het Middelburgse gemeentebe- leromenng heeft gevormd voor een- stuur, de gevel van Sint-Jorisdoelen te duidelijke groei, is na tijden rampspoed in het kader van het delta-, plan de basis gelegd voor een stevige, expansie. ,De rijksdiensten hebben hierop in te spelen, in welk verband de minister eerst de arbeidsvooizie- ning aansneed. laten reconstrueren. Zoals bekend schonk de gemeente Middelburg de grond voor het nieuwe rijkskantoren pand aan het rijk op voorwaarde, dat deze gevel zou worden herbouwd. Minister Roolvink wacht, nadat hij de sleutel van de St-Jorisdoelen in ont vangst had genomen, samen met mr J. van Aartsen. op de rest van het gezel- schap, alvorens het gebouw officieel te openen. voormalige provinciale bibliotheek, aan de Lange Delft, gered uit de puinhopen van mei 1940. is nog altijd beschikbaar om er, ergens in Middel burg, een rijkskantorenpand achter te vestigen. ,De gevel van de voormalige provinciale bibliotheek is uit voorraad leverbaar', zo moedigde burgemeester Wolters 's rijks restauratiezin aan. Tenslotte sprak de geneeskundig in specteur van de volksgezondheid in Zeeland, de heer S. Lelie, als ,consu-' ment' van de dienstruimten mede na mens de andere diensthoofden een dankwoord. Nadat hij dank had ge bracht aan architect en het Vlissingse aannemingsbedrijf Stegink bood hij minister Roolvink een attentie aan Het gezelschap liep vervolgens van de statenzaal naar de Sint-Jorisdoelen. waar men in de gelegenheid was. na de opening door minister Roolvink.' het complex te bezichtigen. Leefmilieu Offerte Aan de rijksuniversiteit te Ui recht POP-OPER VIETNAM IN IJZENDIJKE De jeugdgroep Shelter organiseert op zaterdag 30 januari in het Jeugdge- bouw aan de Koninginnestraat een Vietnam pop-opera welke wordt opge-| voerd door Jerry Can en zijn 4 man sterke begeleidingsgroep met light- show. De 17-jarige Jerry Can (Gert de Mey er) gaf de première in Dram jeugd club Terneuzen. De avond begint om half acht en eindigt om 1 uur OPENBARE BIBLIOTHEEK VERGADERT OVER NIEUWE VERENIGINGSVORM MIDDELBURG - Vrijdag houdt de: vereniging openbare leeszaal en biblio-| theek Middelburg in het gebouw van de bibliotheek in de Molstraat om acht uur een algemene ledenvergade ring. Deze vergadering is een vervolg op de vergadering van 20 november jongstleden toen een voorstel om de verenigingsvorm te veranderen in die van een stichting niet de statutair vereiste 2/3 meerderheid behaalde. De reden voor het veranderen van de verenigingsvorm is het feit dat de leden geen gebruik maken van hun rechten. De laatste algemene vergade ring werd door zeven van de 3100 leden bezocht. Het bestuur heeft daar uit geconcludeerd dat de huidige Je- den' zich niet zo zeer lid, maar ge bruiker of lezer voelen. De vereniging openbare leeszaal en bibliotheek Mid delburg werkte in feite al als een stichting. Om te voorkomen dat het nieuw gekozen bestuur oncontroleer baar is wordt in de ontwerp-statuten gepleit voor bestuursverkiezing door de gemeenteraad en de gemeenteraad budgetrechten te laten, zodat de ge meenteraad dus corrigerend kan op treden Lectuuropbrengst van Rode Kruis Goes en Borsele GOES In 1970 bedroeg de totale opbrengst, afkomstig uit de lectuur-1 huisjes en -kastjes \an het rode kruis! in de gemeenten Goes en Borsele. 6695 kilogram tijdschriften en 1544' boeken. De laatste jaren loopt de opbrengst aan tijdschriften aanzienlijk, terug, terwijl de resultaten van de boekeninzameling voortdurend stijgen. Ook landelijk gezien is deze ontwikke ling aan dc gang. Het wordt steeds moeilijker voor het j rode kruis om aan de vele aanvragen VERVOLG OP jONGERENINSPRAAK-WEEKEINDE FORMULERING TAAK. STRUCTUUR F.N RELATIEPATROON MIDDELBURG Onder liet wakend oog van zes deelnemers aan het jon- gcren-inspraakweekeindc dat eind no vember te Iledenessc werd gehouden, heeft de Zeeuwse Jeugdraad maandag avond deze conferentie een vervolg I gegeven. Dat gebeurde met het aan vaarden van het voorstel van liet dagelijks bestuur om drie werkgroe-, pen in te stellen, die over drie maan-! den zullen moeten rapporteren over de wenselijke taak. structuur en relatie-; patroon van de Zeeuwse Jeugdraad. Voorzitter J. P. Balkenende lichtte toe, dat dit voorstel niet alleen tege moet kwam aan de wensen van de deelnemers aan het weekeinde, maar ook aan de ideeën binnen het dage lijks bestuur. Een werkgroep onder voorzitterschap van de heer J. Schoenmakers uit Goes zal de formulering van een jeugdbe leid moeten vaststellen. Hierbij dient in de eerste plaats te worden gelet op wat onder een jeugdbeleid moet wor den verstaan in de Zeeuwse situatie. Voorts moet de werkgroep aangeven op welke terreinen en-of personen het jeugdbeleid zich moet richten. De op dracht luidt verder: het formuleren van beleidsuitgangspunten voor de Zeeuwse Jeugdraad en het aangeven van prioriteiten. Jeugdraadsecretaris H. den Hoedt noemde vooral dit laat ste bijzonder belangrijk in verband met het .tienjarenplan', dat de Zeeuw se Jeugdraad op 1 juli gereed wil hebben. Dit tienjarenplan had al ge reed moeten zijn. maar. aldus een mededeling van de heer Balkenende mede door onderbezetting van de staf van de Stichting Zeeland, heeft men uitstel moeten vragen. Een tweede werkgroep zal over drie maanden moeten rapporteren over .presentatie en communicatie'. Hierbij gaat het er in de eerste plaats om hoe men inhoud moet geven aan de wijze waarop aard, inrichting en doel van de Zeeuwse Jeugdraad ter kennis van derden wordt gebracht met het doel daardoor goede betrekkingen te ontwikkelen. Verder zal de werkgroep, waarvan de heer J. C.. W. Pluymers voorzitter is, richtlijnen moeten geven over de wijze waarop de raad zich kan presenteren en welke middelen kunnen worden gebruikt. De derde werkgroep, onder voorzitterschap van de heer J. C. Zandee zal met concrete voorstellen moeten komen over een herstructurering van de Zeeuwse Jeugdraad. Hierbij dienen de volgende facetten te worden overwogen: welke structuur staat borg voor een slag vaardig beleid en in hoeverre is verte- Zeeuwse Sportraad vijftig sollicitaties zijn binnengekomen. Voor maandag zijn vier van deze sollicitanten voor een gesprek oproepen. De heer Den Hoedt verdeelt, thans zijn tijd tussen de Jeugd- en de Sportraad. Vorig jaar besloten provinciale staten voor ieder van deze raden eenfunctionaris aan te stellen. De Zeeuwse Jeugdraad zal bij Staats bosbeheer informeren naar de reden waarom jeugdgroepen geen gebruik meer kunnen maken van de kampeer boerderij hij Veere. De lieer .1. Looise vertelde, dat tot vorig jaar vele plaat selijke jeugdgroepen gebruik maakten van deze kampeerboerderij om er in het voor- en naseizoen weekeindkarn- pen te houden. Het was de heer genwoordiging daarbij een bruikbaar; Lo0ise gebleken* dat dit jaar gewone middel; in hoeverre kan de kennisna me van de standpunten van de jeugd een maatstaf zijn om het beleid voor te bereiden: op welke wijze kunnen jongeren die geen deel uitmaken van een jeugdorganisatie mede worden be trokken. Sportraad Desgevraagd deelde jeugdraadsecreta- ris Den Hoedt mee. dat er voor de functie van medewerker van de jeugdorganisaties geen kans meer ma ken om van deze kampeergelegenheid gebruik te maken, omdat de kampeer boerderij voor het gehele jaar ver huurd is aan studenten uit Delft en Wageningen. De heer Schoenmakers uit Goes werd benoemd tot lid van de Zeeuwse Jeugd raad als opvolger van mevrouw Kes- Spruit te Terneuzen. die een half jaar geleden bedankte. In vier vacatures kon nog niet worden voorzien. Goese Operette brengt .Clivia' GOES De Goese Operette Vereni ging zal het nieuwe operette-jaar in-| zetten met een opvoering van de ta-j melijk .eigentijdse' operette .Clivia', een werk van de Oostenrijkse compo nist. Nico Dostal De première gaatj zaterdgavond 20 februari KVP-KAMERLID IN HULST HULST ,Ik hoop nog steeds dat bet vóór de verkiezingen mogelijk zal zijn om te komen tot een stembusak-j koord. De kiezers weten dan precies slaagde de 'heer G. Bruinooge te Viis-I te blijven voldoen. Vooral de behoefte Later zei de minister over het werk van de inspectie volksgezondheid voor de hygiëne van het milieu: ,De zorg voor een gezond leefmilieu is een onderwerp, dat ook in Zeeland sterk in de belangstelling is gekomen. De welhaast overrompelende ontwikke ling van onder andere de recreatie en de industrievestigingen hebben vraag stukken aan de orde gesteld van we ring van oppervlaktewaterverontreini ging en luchtverontreiniging. De wet op de oppervlaktewaterverontreiniging en die op de luchtverontreiniging, evenals de hinderwet bieden de moge lijkheid tot directe bestrijding van verontreiniging. Voor het behoud van een gezond leefmilieu en voor het elimineren van wantoestanden is echter een totale bestrijding van de handelingen, die mede bepalend zijn voor het ontstaan van een milieuvervuiling, noodzake lijk. Handelingen aan welke ook de burger, laat het zijn onbewust, zich vaak dagelijks schuldig maakt'. Aan het slot van zijn toespraak stelde minister Roolvink, denkend aan Sint Joris, die succesvol met de draak heeft gevochten: .Nu zouden wij in ons verhaal draken kunnen laten op doemen, die door de vier gehuisveste diensten zouden moeten worden be streden. Maar het drakengeloof is reeds lang door het ontmytologiseren- de denkpatroon van de westerse we reld achterhaald. Bovendien: we vech ten liever ergens vóór dan ergens tégen. Welnu, ik ben ervan overtuigd, dat de vier rijksdiensten, elk op zijn terrein, zich enthousiast inzetten voor de gezondheid van individu en ge meenschap en voor een harmonische ontwikkeling van de arbeidsmarkt. Moge deze huisvesting, die het verle den met heden en toekomst verbindt, de efficiency bevorderen, de bezinning stimuleren en de communicatie over-! heid-bevolking ten goede komen'. Zeelands commissaris, mr J. van Aartsen, schetste in een kort wel-j Burgemeester drs P. A. Wolters van Middelburg droeg die hulde over aan zijn voorganger mr J. Drijber, die zich onder de vele genodigden bevond. Drs Wolters toonde zich bijzonder dankbaar voor het herstel van een monument, dat een zo belangrijke plaats inneemt in het stadsbeeld. Aanleiding voor hem om het rijk en de rijksgebouwendienst een prettige offerte te doen: de gevel van de het kandidaatsexamen; wiskunde. De heer C. Bruinooge uit Vlissingen slaagde aan de rijksuniversiteit te Utrecht voor het kandidaatsexamen wis- en natuurkunde. Aan dezelfde universiteit slaagde de heer J. Jozias- se uit Goes cum laude voor het kandidaatsexamen scheikunde. De heer J. A. Broeren slaagde aan deze universiteit voor het doctoraalexamen in de rechtsgeleerdheid. aan tijdschriften is bijzonder groot Niet alleen voor langdurig thuisliggen- de zieken, gehandicapten en bejaarden wordt de ingezamelde lectuur beschik baar gesteld, maar ook van vele me dische en sociale inrichtingen komen verzoeken om tijdschriften en boeken. De afdeling Zuid-Beveland-West pro beert door de plaatsing van -enkele nieuwe lectuurkastjes onder meer in Goes Noord- aan de stijgende be hoefte tegemoet te komen. schouwburgzaal van JDe Prins van; Wat het komende kabinetsprogramma Oranje te Goes. Zaterdag 27 februari - volgt een tweede opvoering in dezelf de zaal. Onderwijsbenoeming Wegens vertrek ran de heer A. Kanis werd in diens plaats met ingang van 1 april as benoemd tot hoofd van de gereformeerde gemeente school aan de Prelaatweg te Aagtekerke de heer De Vries uit Ridderkerk. PIANIST UIT JOHANNESBURG VOND .ONDERDAK' IN MIDDELBURG: MIDDELBURG Zuid-Afrika is in de laatste twintig jaar afge gleden naar een dictatuur. Wie het niet eens is met de regerings- politiek krijgt met de politie te maken. Daar kan ik van meepraten. Als tegenstander van de apartheid een ontoelaatbare discrimi natie van de zwarte bevolking zat er voor mij op den duur wei nig anders op, dan mijn vaderland te ontvluchten'. Dat zegt op ver beten toon de Zuidafrikaanse musicus pianist en pianoleraar Billy Stuart C35), die sinds vorig jaar in Middelburg woont. De heer Stuart is volstrekt niet van en mr. L. van Heyningen, lid van de plan om, ondanks al het in zijn land; werkgemeenschap Nederland-Zuid-Afri- EERSTE CONTACTAVOND WERKPLAATSEN SUCCES OOSTKAPELLE Het leidingevendl personeel van de stichting Werkplaat sen Walcheren heeft in een zaal van| het CNV-vakantieoord in Oostkapellei voor de eerste keer de gelegenheid gekregen om het onderlinge contact buiten de werksfeer wat te verstevi gen. Een werkgroep uit het personeel on-' der voorzitterschap van de heer A. S.l Bornmeljé (bedrijfsleider buitenobjec-| ten), die de oprichting van een perso neelsvereniging voorbereidt, had ce personeelsleden met echtgenoten of verloofden uitgenodigd voor een bin goavond. die redelijk goed bezocht, werd. De avond werd na een voorwoord van de heer Bornmeljé op geestige wijze ingeleid door de heer J. Pieterse (directeur van dc Federatie Sociale Werkplaatsen inj Zeeland) als .onpartijdig man.' Toen de fusie tussen de sociale werk plaatsen in Middelburg en Vlissingen op 1 januari 1970 een feit was gewor den, bleek steeds meer de behoefte te bestaan aan een .intergemeentelijke personeelsvereniging.' De bingo-avond (onder leiding van de heer A B. Maas), de eerste activiteit van de werkgroep die als experimen teel gold, verliep in een gezellige sfeer! en is aanleiding geworden om in het! voorjaar tot verkiezing van een defini-i discussie, tief bestuur over te gaan. De talloze prijzen die beschikbaar waren gesteld,i moeten de personeelsleden vanwegel hun dagelijkse werk bekend zijn voor gekomen, maar ze waren daarom niet! minder attractief. Op deze eerste con-j tactavond was ook de directie van de stichting Werkplaatsen Walcheren ver tegenwoordigd. ondervonden leed, gevolg van het ver kondigen van een afwijkend stand punt. zijn verontwaardiging over de gang van zaken in Zuid-Afrika te ver bergen. Integendeel. Hij wil er alles aan doen om de .mentaliteit' buiten Zuid-Afrika zodanig te helpen verande ren, dat de regering in Pretoria op den duur van buitenaf wel zal worden gedwongen een .menselijker koers' tc gaan volgen. Tot deze .onmuzikale' activiteiten van Billy Stuart behoort ook zijn deelna me aan een forum op een Zuid-Afrika- ka, die zich naar verwacht voorstan der van de apartheidspolitiek zal to nen. Gevangenis Naar de mening van de heer Stuart (hij bewoont een huisje aan de Seis- weg) is het in zijn land definitief de verkeerde kant opgegaan, toen in 1948 de Nationalistische Partij aan het be-| wind kwam. Al met het invoeren van de .senaatswet.' in dat jaar, verschafte! deze partij zich een permanente meer derheid in het parlement en kwam in1 avond, die «oensdae 27 janaurl in de feite to.allSK Maatsvom tof - staod. De Nationalistische Partij ver- wierf namelijk zeventig vaste zetels waardoor het voor de oppositie on-; mogelijk werd om nog een twee- derde meerderheid te behalen. Aldus Billy Stuart. die in dit verband ook nog herinnert aan sindsdien totstand, gekomen wetten als de wet ter c der- se ambassade als van bepaalde actie- drukking van het communisme, de Schouwburg te Middelburg door de werkgroep Vredesweek '71 wordt ge organiseerd. Op deze avond krijgen! overigens zowel de voor- als de tegen standers van de apartheidspolitiek dei gelegenheid het hunne te zeggen. Zo zal men al in stands informatiemateri aal vinden van zowel de Zuidafrikaan- groepen, die het op hun manier voor' de zwarte bevolkingsgroepen opne-, men. De aanwezigen krijgen ook een tweetal films uit beide kampen le zien. De eerste film. .Anatomie van de apartheid' is officieel en eveneens ver strekt door de ambassade van Zuid- Afrika in Nederland, de tweede film is illegaal door oppositiegroepen maakt en laat de keerzijde van de medaille zien. Na vertoning van de film krijgt een forum de gelegenheid nader in te gaan op dit even conplexe als onver kwikkelijke probleem. Een en ander vormt tevens de inleiding van de Forumleden zijn, behalve de heer Stu-| art, de gereformeerde predikant ds T. H. de Kok uit Meliskerke, die twaalf jaar in Zuid-Afrika verbleef, de heer; G. A. de Kok, hoofdredacteur van de; Provinciale Zeeuwse Courant, die eni ge tijd in de Zuidafrikaanse republiek verbleef en over zijn ervaringen een! aantal artikelen in de PZC publiceerde I dan gevraagd of de heer Stuart tij dens zijn visite communistische pro paganda had gemaakt. Het .commu nistisch etiket', dat hem was opge plakt maakte hem ook het werken als onafhankelijk musicus bijzonder moei lijk. Toch kon hij zijn strijd tegen de apartheid niet meer laten. Zo keerde Billy Stuart zich in een artikel in het dagblad Rand Daily Mail fel tegen vat hij noemt .deportatiepolitlck' van! De heer Westerterp legde er wel de gaat worden, als ze tenminste op van de partijen stemmen die net stembusakkoord gesloten hebben.' Dat zei het KVP-t.weede kamerlid drs Th. Westerterp uit Ulvenhout maandag avond tijdens een verkiezingsbijeen komst van de statenkrmg Hulst van de KVP, in de .Koning van Engeland' te Hulst. ,Met welke partner we het komende kabinet zullen gaan vormen, moet nog worden afgewacht. Ik hoop dat we in staat zullen zijn ook dat voor de verkiezingen bekend te maken, zij het dan dat de keuze aanzienlijk beperkt is, overigens niet door een fout van de drie christelijke partijen.' betoogde de hèer Westerterp. die niet veel waardering op kon brengen voor de anti-KVP-motie van de PvdA. Drs Wes- terterp sprak in zijn inleiding uitvoe rig over de programma's van de KVP. AR en CHU. .Ik durf te beweren dat de enige feitelijke partijpolitieke ver nieuwing die we nu de afgelopen vier jaren tot stand hebben zien gebracht, gebeurd is door die verguisde, zoge naamde conventionele partijen.' Het tweede kamerlid wees erop dat de KVP-AR-CHU de enigen zijn die het eens zijn geworden over een gezamen lijk programma. ,Voor de verkiezin gen is besproken op welke punten de drie partijen concessies moeten doen. om nu als het ware een stuk kabinets programma op tafel te leggen.' Hij vond dat het programma van de drie christelijke regeringspartijen in belang rijke mate .dat. kunnen we nu al zeggen' het kabinetsprogramma voor de komende periode gaat wor den. ,Als er voldoende steun en aan hang voor dat programma komt, dan weten we de grootste richting van het kabinet dat na 23 april gaat optreden.' de regering, waarbij negers, die in de' 'nadruk op dat de KVP niet bereid zal BILLY STUART steden niet in hun onderhoud kunnen voorzien, worden gedwongen naar .thuislanden' een soort reservaten, te vertrekken. .In werkelijkheid worden ze gewoon in een stuk woestijn neer gezet en aan honger en ziekte prijsge geven. Aldus een duidelijk verontwaardigde Billy Stuart. die het op een bepaald moment dat was in 1965 maar geraden achtte om zijn land te verla- ten. Geholpen door vrienden gelukte I het hem door omkoping van een amb tenaar voor een bedrag van driedui zend gulden in bezit te komen van een paspoort. Via het Portugese Mo zambique vertrok hij per vliegtuig naar Amsterdam. Aanvankelijk pro beerde de jonge Zuidafrikaan nog als musicus in Duitsland en Engeland aan de slag te komen. Doordat hem ech- j ter de werkvergunning werd onthou- I den keerde hij noodgedwongen naar j Nederland terug. Daar nam hij zijn j toevlucht hij moest tenslotte eten I tot werk in de Rotterdamse haven. zijn om tot elke prijs in de regering te gaan zitten, .met name niet als er op de essentiële punten concessies zouden moeten worden gedaan. Maar zover zal het naar mijn vaste overtui ging niet komen,' zei het tweede ka merlid optimistisch. Programma Kamerlid Westerterp behandelde voor de ongeveer 80 bezoekers in vogelvlucht het politieke program ma van zijn partij. Hij zei het een novum te vinden voor Nederland dat de KVP erin geslaagd is als eerste partij een verkiezingspro gramma (met 164 wensen) samen te stellen, waarin staat hoeveel al les gaat kosten. ,Dat maakt het program er wel niet heid, het milieubeheer en de staatkun dige vernieuwingen. Aan het begin van zijn toespraak wees het tweede kamerlid erop dat naar zijn mening er in de toekomst meer contact moet komen tussen de Noord-Brabantse en Zeeuwse KVP. .Er is zonder meer een noodzaak tot nauwere samenwerking. Na de inleiding van de heer Wester terp eenmaal door .boegeroep' van uit de zaal onderbroken stelden de aanwezigen (waaronder gedeputeerde A. L. van Geesbergen, burgemeester P. J. G. Molthoff van Hulst en KVP- senator drs W. L. A. Lockef eer) een groot aantal vragen. Een felle discus sie tussen enkele bezoekers en drs Westerterp ontstond bij het aansnij den van de landbouwperikelen. ,Als Nederland niet voorzichtig is, heeft, men over tien jaar geen boer meer,' klonk het waarschuwend vanuit de met. .Veringa-affiches opgesierde zaal. De heer Westerterp wist niet goed raad met die opmerking dat de boeren betaald moeten worden voor de verse lucht die zij leveren. .Door het kweken van onze produkten leve ren wij verse lucht en daar worden wij niet voor betaald. Dat wordt, nu er zoveel gesproken wordt over mi lieuhygiëne. toch wel eens tijd. Het moet hij de prijzen voor de consu ment inbegrepen zijn.' Drs Wester terp: .Het is een geheel nieuw geluid voor mij, een prijs voor milieuverse lucht dus min of meer," in het midden latend of hij het voorstel aannemelijk vond of niet Andere vragen die tijdens de levendi ge discussie nog naar voren kwamen lagen onder meer op het. gebied van de huren voor de laagstbetaalden en de stijging van het welvaartsvast. in komen. VLISSINGEN' Zaterdagavond gaf dc personeelsvereniging van de NV Koninklijke Maatschappij .De Schelde' te Vlissingen in het .Scheldckwartier' een toneelavond voor haar leden. Op gevoerd werd de thriller .Acht Vrou wen' van Robert Thomas door .Het Middelburgs Dilettanten Toneel'. Na afloop van de toneeluitvoering kon men in gezellige sfeer een bal bijwo nen waarvan het muzikale gedeelte werd verzorgd door dc danshand ,The Variations'. De heer A. Kerkhof, voorzitter van öe personeelsvereniging, verwelkomde de talrijke aanwezigen namens het be stuur. Met professionele snelheid bracht .Het. Middelburgs dilettenten Toneel' vervolgens de. .Acht Vrouwen' op het toneel, een prettige combinatie van de beschikbare categorieën ko medie, tragedie en thriller. Acht vrouwen zijn gedwongen een dag en een avond in eikaars gezelschap te Donnlairder nn omdat dat er sHipincl toeven- Wanneer blijkt dat er in huis van de belaslin'sdmk - nu 29 iet van; 5" «".alSLT belastingdruk nu 29 pet het nationale inkomen uit voort vloeit van 500 min gulden per jaar. oftewel een verhoging van de belas- Later kreeg de heer Stuart een voort tingdruk tot 31 pet.' Als voornaamste zogenaamde sabotagewet, die de poli tie het recht geeft om personen zon der over bewijzen te beschikken en zonder vorm van proces negentig en honderdtachtig dagen gevangen te zet ten. Billy Stuart. zoon van een naar Zuid- Afrika geëmigreerde Schot, was aan het begin van de zestiger jaren in Johannesburg chef van een muziek handel en ,free lance' piano-solist. De jonge musicus speelde graag werk van de Russische componist Dmitri Shostakovich. Niet alleen coorrespon- deerde hij met Shostakovich maar het gelukte hem ook werk van deze Rus in Zuid-Afrika in première te brengen. Daarmee wekte hij echter de argwaan van de politie. .Consequentie, van de wet tegen het communisme is, dat alles wat Russisch is, ook de muziek, als communistische en daar mee gevaarlijk voor het land wordt beschouwd', zo kon Billy Stuart ont hutst vaststellen. Als verdachte belandde hij voor een aantal dagen in de gevangenis. De politie probeerde tijdens deze hech tenis uit de correspondentie met Shostakovich het bewijs te constru eren, dat de heer Stuart een com munistische opstand voorbereidde. Hem werd ook bij herhaling ge vraagd om .maar te bekennen'. Dat deed hij niet en tenslotte zwaaide de gevangenisdeur weer voor hem open. Billy Stuart was nu echter, zoals hij zelf zegt .politiek ont waakt'. Hij wenste zich niet verder meer bij de misstanden neer te leggen. Etiket Hij richtte zich nu vooral tegen de evolgen van de apartheidswetten. pia nist Stuart trad samen op met een neger. Ook dat is in Zuid-Afrika ver boden. Opnieuw kwam hij evenals dei neger, nu voor drie weken, in dei gevangenis terecht. Weer op vrije voe ten ging de heer Stuart nog enige tijd voor de muziekhandel aan de slag.| Zijn positie bleek echter al spoedig onmogelijk. Vele klanten, die hij vcor de firma bezocht kregen kort daarna de politie aan de deur. Steeds werd hem gelukkig wat minder .robuuste' baan op een kantoor. Hij leerde Ne derlands. kon gaandeweg meer aan muziek doen en verlangde ernaar zijn! oude beroep weer op te nemen. Solli-, citaties bij verschillende muziekscho-j len in Nederland had tenslotte succes. De Zeeuwse Muziekschool nam hem vorig jaar in dienst. Na een half jaar. in oktober, volgde echter weer zijn ontslag, omdat de heer Stuart zo vertelt hij zelf, er tenslotte toch niet in slaagde zijn bevoegdheid als piano leraar voldoende aan te tonen. Hij probeert zich nu met een .particulie re praktijk' staande te houden, terwijl bij hem ook het plan is gerezen om door het geven van pianorecitals, eveneens voor eigen rekeftlng, meer bekendheid in de provincie te krij gen. Billy Stuart is vast van plan in Ncder-I land te blijven. Hij hoopt zelfs eer-; lang tot Nederlander tc kunnen natu raliseren. Terugkeer naar Zuid-Afrika' zou hem opnieuw in conflict met dei punten van het kernprogramma noem de drs Westerterp het woningbouwbe leid. wijzigingen van het kleuter! en basisonderwijs, inkomens en ver mogensverhoudingen. de werkgelegen- VRACHTAUTO BOTSTE OP PERSONENWAGEN: AANZIENLIJKE SCHADE Op rijksweg 58 tussen Breskens en Schoondijke, ter hoogte van de Krab- bedijk, hotste zaterdagmorgen om streeks kwart over 10 een vrachtauto tegen de achterzijde van een personen auto. Laatstgenoemde auto. bestuurd door A. C. uit Oostburg reed in de richting Schoondijke en moest plotse ling afremmen vcor een voor hem rijdende tractor. De achterop rijdende vrachtautobestuurder G. F. uit Oost- burg merkte dit to laat en reeci rem- politie brengen. Zo weet hij zeker.; mend tegen de achterzijde van de Deze blanke Zuidafrikaan is namelijk te afkerig geworden waarop de zwarte i land door de overheid worden beban-l deld. auto van C. De personenauto kon het de wijze, geweld van de vrachtauto minder •oners in dit goed doorstaan en liep vrij aanzienlij- J— *--■ ke schade op. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. dames individueel voor dit delict aan sprakelijk worden gesteld. Beurtelings beschuldigt men elkaar, waarbij af gunst, haat en achterdocht de huiselij ke sfeer allerminst ten goede ko men Het decor was verzorgd door de heren J. W. van de Linde, J. A. J. Roovers en F. Meijer. De regie van „Acht Vrouwen' was in handen van me vrouw J. B. van Verre-Hangard. die tevens inviel voor een verhinderde speelster. Na de toneelvoorstelling kon men met de all-round' dansband .The Variations' nog enkele uren aan het bal deelnemen. Zaterdagavond biedt de personeelsvereniging hetzelf de programma aan in .Het Schelde kwartier'. VLISSINGEN Bij dc koninklijke maatschappij .De Schelde' te Vlissin gen zullen in februari de volgende personen jubileren- 50 jaar: A Heijli- ger (magazijndienst): 40 Jaar: D. Val kier (tekenkamer machinebouw); A. Joziasse (zware plaatwerkerij), J. W. van Klooster (reparatie scheepsbouw a/b); 25 jaar: C. Marijs (afbouw uitrusting). A. van Gemerden (energie voorziening). A. P. Rottier (cascomon- tage), J. Vermr .len (plaatwerkerij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 4