PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZWAAR DUEL IN PARIJS I 1 Verscheidenheid beroepen en functies is in Zeeland nog niet toereikend STAATSGREEP IN OEGANDA Dr Drees wacht partijcongres af ONTMOETING BRANDT-POMPIDOU JURY: MANSON SCHULDIG AAN TATE-MOORDEN Voor 50 mille aan sieraden gestolen Vandaag in de krant... Welzijn voor Courrèges WERK HERVAT IN SZCZECIN EN GDANSK TIJDENS AFWEZIGHEID OBOTE Gevechten DOODVONNISSEN IN GUINEE VOLTROKKEN VERVOLGING NA DIEFSTAL DOOR BRANDWEERLUI |A Corruptie ml Ji MINISTER ROOLVINK BIJ OPENING ST JORISDOELEN TE MIDDELBURG: ers Stichting Zeeland 214e jaargang no. 21 WAARIN OPGENOMEN DE M I D D ELBU RG SE, V LI SS I N G S E, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN I 4799. adv 011SC-SS4. Dinsdag 26 januari 1971 Giro 359300 (Van onze correspondent) PARIJS Niet minder dan drie langdurige gesprekken onder vier ogen en twee maaltijden hadden vanaf gistermorgen nog afge zien van alle wederzijdse ontmoetingen tussen ministers waaron der premier Chaban-Delmas de Franse president Georges Pom pidou en de Westduitse kanselier Willy Brandt uitgetrokken voor hun tweedaagse topconferentie die vanavond in Parijs zal worden besloten. LOS ANGELES (RTR) De hippielei der Charles Manson en twee van zijn volgelingen, Patricia Krenwinkel en Su san Atkins, zijn maandag schuldig be vonden aan moord op de filmster Sha ron Tate en zes anderen in augustus 1969. Een ander lid van het .gezin-Manson', Leslie van Houten, werd door de jury alleen schuldig bevonden aan moord in het geval van de miljonair Leno la Bianca en diens vrouw Rosemary, die de dood vonden op de avond na het bloedbad op Sharon Tate en vier Van haar vrienden. Donderdag' zal worden uitgemaakt, of Manson en zijn volgelingen de dood straf krijgen of levenslange gevangenis straf. Na het oordeel van de jury te hebben aangehoord, schreeuwde Man son tot de rechter: ,dat zul je niet over leven. ouwe sok'. Daarop werden de verdachten uit de zaal geleid. RIJSWIJK fANPi In de nacht van zondag op maandag is bij een juwe lier in het Rijswijkse winkelcentrum In de Bogaard met een ijzeren buis een etalageruit ingeslagen, waarna een aantal tableaus met gouden horloges en ringen ter waarde van f 50.000 werd ontvreemd. De inbraak werd maandagmorgen omstreeks zes uur door een voorbijgangster ontdekt. Zeeland moet midden in de bewo gen industrialisatieperiode het oog gericht houden op de wel zijnssector. vindt de werkgroep .Industrialisatie-Welzijn' (pag. 2). DE FRANSE COUTURIER Cour règes gaat meer aandacht beste den aan de niet meer zo jonge vrouw. Ook komt hij met comfor tabele kleding voor de mannen. Wat de vamplijn betreft, vindt hij dat de ontwerpers van dit soort kleding maar naar een bejaarden tehuis moeten verhuizen... (pag. 3) Nieuws uit Zeeland op pa gina 2, 4, 5 en 8. Binnen- en buitenland op pa gina 3 en 6. Sport op pagina 7. Radio en tv op pagina 9. Beurs en financiën op pagi na 11. Terwijl zijn uitgebreide ministeriële gevolg per vliegtuig naar Parijs was gevlogen, had de kanselier zelf de trein genomen om vroeg in de och tend in Colombey-Deux-Eglises zijn reis te onderbreken om een krans te deponeren op het graf van generaal Charles de Gaulle. Een griep had de Duitse staatsman in november bij de dood van de Franse nationale held inderdaad belet de massale rouw dienst in de Notre Dame te Parijs bij te wonen. De vele uren tijds die de twee staats lieden voor hun beraadslagingen had den gereserveerd, werden gisteravond toen de eerste halte was bereikt, door de diplomatieke waarnemers wel al lerminst als overvloedig geacht om alle hangende problemen tussen beide landen te bespreken en zo mogelijk natuurlijk op te lossen. De voornaam ste vraagstukken spitsen zich toe op de door Frankrijk geblokkeerde Euro pese Monetaire Unie waarover de mi nisters der zes landen op 8 februari weer zullen vergaderen en, daarna, op de nog vage plannen die president Pompidou vorige week ontvouwde in zake een gemeenschappelijke regering voor heel West-Europa. Maar die tweee kwesties zijn nauw met elkaar verbonden, terwijl de Ost- politik van Willy Brandt dan ten over vloede nog een zware schaduw over deze eerste topconferentie wierp die gehouden werd sedert de Westduitse kanselier in Moskou en in Warschau zijn handtekening onder de histori sche akkoorden met de Sowjet-Unie en Polen plaatste. Politiek en diploma tiek gesproken is het gewicht van de kanselieT door die beide verdragen natuurlijk in niet geringe mate toege nomen, terwijl economisch en indus trieel gezien West-Duitsland nu al ruim twee maal zwaarder dan Frank rijk weegt. Voet dwars Dab Frankrijk niettemin opnieuw de EEG Duitsland en de andere lan-i den de voet dwars heeft gezet door die monetaire unie te blokkeren en bovendien iedere vorm van politieke supranationaliteit aan de Europese or ganen blijft weigeren, maakt begrijpe lijk dat de kanselier gistermorgen met gemengde gevoelens de Parijse top beklommen heeft. De Fransen vin den evenwel dat hun president vorige week al enkele reuzenstappen heeft gezet door nu voor het eerst de vestiging van een Europese regering onder ogen te durven zien. Maar de Duitse sociaal-democraat Willy Brandt die de supranationaliteit en het ver drag van Rome nooit als onaantastba re geloofsartikelen omarmde, zou dan toch wel graag tevoren minstens een paar mijlpalen willen plaatsen langs de weg naar die Europese regering die Pompidou nu zou hebben vrijge maakt. De Duitse liberale minister van bui tenlandse zaken Scheel moet al heb ben gezegd dat hij zijn portefeuille in Bonn graag voor een zetel in het Europese kabinet van president Pom pidou zou willen inruilen, maar dan toch liever niet wil wachten tot hij de leeftijd van wijlen kanselier Adenauer heeft bereikt. Scheel is nu 51 en Adenauer was 75 toen hij de macht in Bonn voor het eerst in handen kreeg. Bovendien zijn de Duitsers van oor deel dat de Europese organen in Brussel tot dat historische moment bezwaarlijk in de ijskast kunnen wor- Zie slot pag. 6 kol. 6) SZCZECIN De Poolse partijlei der Edward Giererk (midden) in gesprek met arbeiders uit de scheepsbouw. Rechts naast hem de minister van defensie N. Jaroezel- ski tevens parlementslid voor de 1 provincie Szczecin. WARSCHAU (DPA) De Poolse par-, tijleider Edward Gierek heeft zondag en maandag gesproken met stakende werfarbeiders in Szczecin en Gdansk. Hij kon daarbij een groot persoonlijk succes behalen: de sinds vier dagen stakende arbeiders van de Adolf-Wars- ki-werf in Szczecin hervatten het werk. De Poolse radio heeft maandag voori het eerst gemeld dat in Szczecin dei afgelopen dagen is gestaakt. Gierek was in gezelschap van premier Jaros-j zewicz. de pas met de leiding van het! ministerie van binnenlandse zaken be laste Szlachcic, minister van defensie Jaruzelski en enkele vertegenwoordi gers van de Warschause partijleiding. Radio-Warschau zei dat vertegenwoor digers van de arbeiders in Szczecin hun wensen en problemen hebben voorgelegd en hun vertrouwen in Gie-' rek hebben uitgesproken. Welke wen sen zijn geuit is niet bekend. De werfarbeiders in Gdansk hebben enkele dagen geleden tijdens een be zoek van Gierek, wijzigingen in de leiding van het ministerie van hinnen- landse zaken, vrijlating van gearres teerden en intrekking van de verhoog de arbeidsnormen geëist. De scheepsbouw is een sleutelindus trie in Polen. Met de mijnbouw is hij de voornaamste bron van deviezen. In berichten in Gdansk blijfkt dat de produktie op de werven daar lijk is gedaald. (Zie slot pag. 3 kol. 4) KAMPALA DPA-AFP-RTR Het Oegandese leger heeft In Jinja, de tweede stad van Oeganda, maandag tijdens de afwezigheid j op 80 kilometer ten oosten van Kam- van president Milton Oböte de macht overgenomen. De staatsgreep staat onder leiding van de voormalige opperbevelhebber van het leger, generaal-majoor Idi Amin. De inwoners van de Oegandese hoofd stad Kampala schrokken maandag kort na middernacht wakker door een ontploffing, die werd gevolgd door schoten uit machinegeweren. Volgens ooggetuigen is door de explosie het huis van de politiecommandant opge blazen. In de daaropvolgende uren bezetten legereenheden alle openbare gebouwen in Kampala, met inbegrip van het parlement. De uitvalswegen werden afgesloten en ook de internati onale luchthaven Entebbe werd geslo ten. Bij de gevechten zouden zeven mensen zijn gedood. Maandagmiddag werden in de buitenwijken van Kam pala nog schoten gehoord. President Milton Obote. die in Singapore de gemenebestconferentie heeft bijge woond, is inmiddels op de terugreis naar Oeganda in de Keniase hoofd stand Nairobi aangekomen ABIDJAN (RTR) In Guinee zi.in maandag 58 mensen opgehangen die zondag ter dood werden veroordeeld wegens hun aandeel in de mislukte intasie van november vorig jaar, zo heeft Radio Conakry maandag br rlclit. Volgens Radio Conkary zijn de 58 veroordeelden maandagmorgen op verschillende plaatsen in hel land op-j gehangen ,JIet was een carnaval, het volk spuugde op de opgehangenen en stenigde hun lijken', zo zei de verslag gever. Zondag heeft de nationale ver gadering van Guinee, die als revolutio- nair tribunaal fungeerde. 92 Afrikanen ter dood veroordeeld wegens mede j plichtigheid aan de invasie, die onder Portugese leiding zou hebben gestaan: J 34 van hen werden bij verstek veroor deeld. UTRECHT (ANP) De zeventien, brandweerlieden, de drie rijkspolitie mannen en de twee personeelsleden, die in de nacht van 2 op 3 november vorig jaar na het blussen van een brand in een fabriek op het Industrie terrein .De Kronkel' in Bunschoten een groot aantal platenspelers en ge luidboxen mee naar huis hebben geno men, komen in beginsel alle in aan merking voor een strafrechtelijke ver volging. He; waarnemend hoofd van het ar rondissementsparket in Utrecht, n;r. J C van den Berg. is tot deze conclu sie gekomen na bestudering van de zeer omvangrijke dossiers over dezel zaak. Bij de 22 verdachten thuis zijn 24 platenspelers. 30 grote en 16 kleine geluidsboxen in beslaggenomen, maar er wordt, nog meer vermist. Het voor bereidend onderzoek is nog niet hele maal afgesloten en mr Van den Berg acht het niet uitgesloten .dat er nog een enkele verdachte bijkomt' De verdachten zal diefsta, verduiste ring of heling ten laste worden ge-' legd. .tlijK HOND SCHOOT JAGER... BRUSSEL (ANP) Tijdens een jachtpartij te Hevillers in Belgic, waaraan hij met enige vrienden deelnam, heeft een 45- jarige Belg een lading lood in liet gezicht gekregen uit zijn eigen jachtgeweer dat afge vuurd werd door zijn hond. De man had zijn geweer even tegen een boom gezet om een fret in een konijnenhol te plaat sen. Juist toen hij weer over eind kwam en zijn geweer wil de pakken, raakte de hond het geweer aan zodat er een schot afging. De man moest worden behandeld in een ziekenhuis in Ottignies. De eerste aanduidingen van de achter gronden van de staatsgreep in dit zeven miljoen inwoners tellende Oost- afrikaanse land kwamen van Radio Kampala, die een bekendmaking van een militaire woordvoerder uitzond. Hij verweet het burgerbewind van Obote corruptie en het zaaien van verdeeldheid onder het leger en het volk. .Het burgerbewind heeft de afge lopen zes jaar geen verkiezingen uit geschreven, en het heeft gefaald in de bestrijding van de misdaad, met name' van de diefstallen waardoor Oeganda: wordt geteisterd'. Voorts werd de pre- sident verweten dat hij de leden van I zijn eigen stam bevooroordeelde, en1 dat hij op belangrijke militaire posten I zijn vrienden benoemde Volgens de uitzending van Radio-Kam pala heeft generaal Amin de macht overgenomen in de verwachting dal er spoedig weer een burgerbestuur zal kunnen terugkeren, .Als de toestand stabiel en veilig is, zullen er binnen kort vrije en eerlijke verkiezingen worden gehouden'. De eerste daad van de nieuwe regering was het vrijlaten van alle politieke gevangenen en het verlenen van toestemming aan politie ke ballingen om naar Oeganda terug te keren. Het aantal politieke gevange nen wordt geschat op 92, met inbe grip van vijf voormalige minis ters. 1 Bedenkingen tegen richting PvdA DEN HAAG (ANP) Dr W. Drees heeft maandagavond be kendgemaakt dat hij zijn positie als lid van de Partij van de Arbeid na het eind volgende week te houden congres van de ze partij nader zal overwegen. De heer Drees verklaarde dat het bekend is dat hij ernstige bedenkingen heeft tegen de richting waarin de PvdA zich de laatste tijd heeft Zie slot pag. 3 kol. 6 IJZER SMEDEN ALS HET HEET IS...' MIDDELBURG Minister Roolvink van sociale zaken en volksgezondheid heeft gisteren in Middelburg, toen hij de offi ciële opening verrichtte van het rijkskantorenpand Sint Joris doelen aan de Balans, opge merkt dat de verscheidenheid van beroepen en functies, waar uit de jeugd in Zeeland een keu ze kan doen, thans nog niet toe reikend is om jongeren een plaats overeenkomstig aanleg en capaciteiten aan te wijzen. De minister zei, dat hoewel hier en daar stemmen opgaan, die verdere industrievestiging, ,om welke respecta bele reden dan ook', zouden willen afremmen, men die ontoereikende ver scheidenheid niet uit het oog mag verliezen. ,De natuurlijke gegevenhe den van Zeeland bieden veel perspec tief, zowel voor de Zeeuwse bevolking als voor dc landelijke spreiding van bevolking en werkgelegenheid', aldus de minister in zijn openingstoespraak. Enerzijds meende hij dat inder daad het tempo van industrialisatie in het beleid moet worden betrokken, maar .anderzijds dient men in het oog te houden, dat men ijzer alleen kan smeden als het heet Is'. Minister Roolvink verrichtte maandag middag de officiële opening van de herrezen Sint-Jorisdoelen door de aan de Balans gelegen ingang te ontslui ten. In het gebouw zijn vier diensten van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid gehuisvest, het ge westelijk arbeidsbureau, de inspectie voor de arbeidsvoorziening in Zee land, de inspectie van de volksgezond heid in Zeeland en de inspectie van de volksgezondheid voor de hygiëne van het milieu voor Zeeland. Tevoren was men bijeengekomen in de statenzaal, waar verschillende sprekers hulde brachten aan hoofdarchitect van de rijksgebouwendienst, ir H. de Lussa- net de la Sablonière voor de vormge ving. waarbij werd aangestipt, dat de architect de voorgevel reconstrueerde aan de hand van een oude prent, van de Zeeuwse mosselman op de Korte Burgt te Middelburg, die voorkomt in het Zeeuwse culturele manifest van 1623. Omdat in het nieuwe rijkskantoren pand, eertijds schutterssociéteit en la ter alleen nog maar sociëteit, verschil lende diensten zich bezighouden met de arbeidsvoorziening had minister Roolvink dit onderwerp in zijn ope ningstoespraak centraal gesteld. .In Vlissingen-Oost', zo zei hij. .zien we één van de centra voor industrievesti ging imponerend gestalte krijgen. Me de als gevolg daarvan neemt tevens het aantal arbeidsplaatsen in de dien stensector in de Walcherse bevolkings centra toe. waardoor de werkgelegen heid gevarieerder wordt. Ook op Wal cheren is door de vestiging van de nieuwe industrieën en het egglomera- tie-effect. dat daarbij optreedt, in 1966 het al zeer geruime tijd bestaande vertrekoverschot veranderd in een Vestigingsoverschot Cijft Minister Roolvink herinnerde er aan. dat dit overschot in 1966 nog maar 53 mensen betrof, maar in 1968 al 674 en in 1969 1079. .En er is geen enkele reden om aan te nemen, dat deze tendentie zich niet zal voortzetten' aldus de minister, die er op wees da- m 1930 nog 28 procent van de manne lijke beroepsbevolking van Walcheren in de landbouw werkzaam was, een percentage dat in 1960 was teruggelo pen tot 12 en in 1969 tot ongeveer zeven. ,Het is verheugend', zo vervolg de hij, .dat na de uitbouw van de industriële capaciteit een groot aantal van die vrijgekomen arbeidskrachten emplooi heeft kunnen vinden in de nijverheid en de dienstensector en niet werkloos is of naar elders moest vertrekken'. Eerder had minister Roolvink de cij fers genoemd, die hiervan de statisti sche achtergrond vormen. In 1960 wa ren in Zeeland 31.400 arbeidsplaatsen aanwezig in de nijverheid, 24.800 in de landbouw en visserij en 42.100 in de dienstensector. In 1969 had de nijver heid 41.600 arbeidsplaatsen, 10.0001 meer), landbouw en visserij 14.500 (10.000 minder) en de dienstensector! 49.300 (7000 meer). In een tijd van! nog geen tien jaar steeg in de nijver heid het aantal arbeidsplaatsen pro centueel van 32 tot 39. in de diensten sector van 43 tot 47, terwijl in dej landbouw en visserij dit percentage van 25 tot 14 afnam. .Sinds de deltawerken tot uitvoering zijn gekomen', zo formuleerde de heer* Roolvink, .het gebied meer werd ont-i sloten en de industriële accommodatie steeds indrukwekkender werd. heeft de werkgelegenheid in Zeeland een nieu we dimensie gekregen. Lange tijd. is; Zeeland in de ogen van de rest van. Nederland de provincie geweest, waar van het gezicht werd bepaald door de landbouw en de visserij en waarin hel i (Zie slot pag. 4 kol. 1 Ue Stichting Zeeland heeft het de laatste jaren met gemakkelijk gehad: in poli tieke kring bijvoorbeeld kost te het vaak moeite om waar dering op te brengen voor het werk. dat het opbouworgaan in de niet-materiële sector van de Zeeuwse samenleving moet verrichten. Dat kwam vooral naar voren ln de sta ten, als daar subsidieaanvragen van de stichting werden behandeld: zelden was er bereidheid spontaan dc ge vraagde gelden toe te staan. Voor deze weinig hartelijke verhouding zijn aller lei oorzaken aan te wijzen, ze zijn bo vendien aan beide kanten te vinden. Politici bijvoorbeeld werken graag met concrete gegevens, zien het liefst, een beleid met duidelijk herkenbare voorzieningen, terwijl daarentegen des kundigen een advies vooral op (vaak tijd-vergend) onderzoek willen base ren. Bovendien zien onderzoekers in de maatschappelijke sfeer niet altijd kans om hun resultaten samen te vat ten in een voor ieder begrijpelijke taal. Dergelijke tegenstellingen zijn de oor zaak van irritaties over en weer. Er komt nog bij, dat er in Zeeland meningsverschillen bestonden (en misschien nog wel bestaan over ae structuur van de Stichting Zeeland. Zo is intensief gediscussieerd over de vraag of de diverse raden van de stich ting jeugdraad, culturele raad, sportraad enz autonoom moesten zijn of niet. Eenzelfde discussie werd ook op landelijk niveau gehouden en beïnvloedde de gesprekken over dit onderwerp in Zeeland. Daarnaast wa ren er soms span ningen tussen de stichting en de or ganen voor maat schappelijk werk, gesticht door o.a. de kerken in Zeeland. Tenslotte fungeert de stichting ook als adviesorgaan van het provinciaal bestuur van Zeeland en dat kan zoals is gebleken com plicaties hebben met het oog op niet aan de overheid gebonden activiteiten van de Stichting Zeeland. In ieder ge val is duidelijk, dat het operatieterrein van deze instelling tevens een span- ningsvlak is. We willen ons hier niet verdiepen in de vraag in hoeverre deze span ningen mede de aanleiding zijn ge weest voor de vorige directeur om een wetenschappelijke benoeming elders te aanvaarden. Wel lijkt ons het ver antwoord vast te stellen, dat bij de vervulling van de daardoor ontstane vacature de plaats van de Stichting Zeeland in de samenleving van deze provincie een belangrijk punt van overweging dient te zijn. Van de te be noemen functionaris moet worden ver wacht, dat hij dit instituut uit zijn thans zo omstreden positie weet te halen: hij zal de noodzakelijkheid van het opbouworgaan moeten aantonen en er tevens voor dienen te zorgen, dat het werk van de stichting algemeen zal worden gerespecteerd. Helaas heb ben nu allerlei tegenstellingen hun voortzetting gevonden in de voor dracht, die het algemeen bestuur van de stichting vandaag te behandelen krijgt. Die voordracht bestaat uit een minderheids- en een meerderheidsad vies en heeft tot nu gevolg gehad dat één kandidaat zich heeft teruggetrok ken: eensgezindheid tussen bestuur en directie achtte hij een noodzakelijke voorwaarde. Daaraan werd bij voor baat al niet voldaan, zo meende hij. De naam van deze kandidaat ls in Zeeland niet onbekend: ds H. M. Straling, directeur maatschappelijk werk van de hervormde kerk in Zee land. Hij is niet meer beschikbaar voor de Stichting Zeeland, heeft hij het bestuur per brief meegedeeld. Uit dit stuk valt af te leiden, dat het bij hem niet om een sollicitatie was ge gaan in de gewone zin van het woord, maar dat er kennelijk druk op hem is uitgeoefend om zich beschikbaar te stellen. Dat laat zich mede afleiden uit zijn leeftijd: ds Strating is bijna zes tig en zou dus als directeur van de Stichting Zeeland een .tussenpaus' zijn, zij het een. die het vooral als zijn taak zag het opbouworgaan .een wat duidelijker plaats in de Zeeuwse sa menleving te geven dan tot heden het geval was'. Enfin, dat gaat nu niet door: het dagelijks bestuur was ver deeld en daarom bedankte deze kan didaat bij voorbaat al voor de eer. De reactie van ds Strating is begrij pelijk. Niet alleen om de reden, die hij in zijn brief als de belangrijk ste heeft aangegeven de zo noodza kelijke .eensgezindheid tussen bestuur en directie' maar ook omdat ie mand als hij niet staat te dringen om directeur van de Stichting Zeeland te worden. Strating is een merkwaardig- markant. man wie in Zeeland kent. hem niet? die het koninkrijk der he melen op een eigen wijze dient Soms lijkt het er wel eens op alsof hij het in Zeeland lokaliseert. Ir. ieder geval heeft hij de handen in zijn eigen wijn gaard meer dan vol: waarom dit werk te laten rusten om in een moestuin te gaan wieden? Zijn brief leidt echter tot een nieuwe situatie: voor het stichtingsbe stuur is er nu een voordracht overge bleven met slechts één naam. We heb ben begrepen, dat het niet is uitgeslo ten. dat in het algemeen bestuur zal worden gevraagd om op dit ogenblik niet over te gaan tot een benoeming. Dat zou niet onverstandig wezen. Na wat er allemaal is gebeurd, lijkt de vraag gerechtvaardigd of het niet be ter zou zijn, dat het algemeen bestuur van de stichting het eens eerst onder ling eens zou worden over de plaats en de functie van dit opbouworgaan in Zeeland Tegen de achtergrond daar van zou men dan kunnen aangeven welk type functionaris als directeur gewenst is, waarna vervolgens kan worden nagegaan of zulk een figuur beschikbaar is. De stichting dient een hechtere plaats in de Zeeuwse samen- lering te krijgen: om dit te bereiken is de directeur de eerst-aangewezen man. Een weloverwogen benoeming zal vermoedelijk meer tijd vergen dan het algemeen bestuur tot nu toe heef' gehad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1