Hontenisse kampt met tekort van ruim twee ton op begroting '71 Dertien, koeien en jong vee in brandende schuur omgekomen Kunstschilder en agent halen Oostkapelse vrouw uit het water Kustvaarder 10 uur vast bij Westkapelle Kaderweekeinde CPJ in Cadzand 2 ONDANKS FORSE VERHOGING BELASTINGEN OORZAAK: KORTSLUITING IN LEIDING IN NOK VAN HET DAK Benzinestation te Zierikzee: vierde inbraak ALMANAK Radarposten aan Zandvlietsluis pas juni 1972 in gebruik Lichte schade door aanrijding op rotonde Zierikzee Volwaardig IN ,HEDENESSE' IN HET TEKEN VAN .KRITISCH DENKEN' Pijlstaarteend gesignaleerd in Middelburgse vest \ardat)peldief op de bon PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 25 JANUARI 1971 Op de foto: De Middelburgse brand weer bezig met het blussen van de brand in de schuur van landbouwer Koole te St-Laurens BRANDWEER WAS VUUR SNEL MEESTER MIDDELBURG Een snel om zich heen grijpende brand heeft zaterdagmorgen een groot deel van een boerenschuur van de heer M, Koole aan de Golstein- seweg te Sint-Laurens in de as gelegd. De brand werd veroor zaakt door kortsluiting in een elektriciteitsleiding in de nok van de schuur. Zeven koeien en zes stuks jong vee kwamen in de brand om. De hoogte van de schade is nog niet vast te stel len. Landbouwer Koole ontdekte de brand om kwart voor tien. De heer Koole was aan het werk in de schuur toen het dak door een vonk uit de electri- WESTKAPELLE De Duitse kust- vaarder .Brabantia' heeft in het ruwe weer van zaterdag tien uur vastgezeten voor de kust van Westkapelle. Het schip liep op de zandbank .Botkil'. Slepers en bergingsvaartuigen, die ter assistentie waren uitgevaren, hoefden niet in te grijpen. Tegen het hoog wa ter van zaterdagavond kwam de coas ter op eigen kracht weer vlot. De 3rabantia' 500 bruto register ton was met stukgoed geladen en kwam van Antwerpen, waarschijnlijk op weg naar Hamburg. Nadat de coas ter door het vaarwater Deurloo was gekomen is het de koers wat kwijtge raakt en liep voor Westkapelle op de Botkilplaat. Dat gebeurde toen het on geveer hoog water was, 's morgens om half twaalf. De boot kwam vrij hoog op de plaat te zitten. ZIERIKZEE Voor de vierde keer in twee jaar is vrijdagnacht ingebro ken in het benzinestation J)e Val' in Zierikzee. Vermist worden autoradio's, mistlampen en andere auto acces soires met een gezamenlijke waarde van 750. Men is het. kantoor binnengekomen door het intrappen van een deur. Om kwart over twee werd de rijkspolitie gewaarschuwd door een voorbijgan ger. Aanwijzingen zijn door de politie niet gevonden. .eeuwse Sc/iaalsen In veie nu:: kamers staan de televi sietoestellen op dit moment mis schien nog wel na te gloeien van de overdadige portie schaatskam pioenschappen. die de kijkers in 'nel afgelopen weekeinde hebben moeten verwerken Opvallend veel moeders met kleine kinderen moesten het zaterdag en zondag op hun traditionele wan deltocht stellen zonder de heer des huizes. Want die had zich bij het toestel genesteld en wilde pas van wijken weten toen gistermiddag vlak voor de avondmaaltijd de laatste beelden vervaagden. Vele vrouwen konden toen al lang geen Thialfstadion meer zien en geen Koomen meer horen. Een Vlisstngse huisvader wilde na zoveel ijselijke beelden het nog wel even goedmaken. .Ben zo terug', zei hij direct na de maaltijd en op zijn pantoffels sloop hij de deur uit om veen la ter weer terug te keren met een vakketje, waarin voor ieder lid van 'iet huisgezin een portie consump tie-ijs zat. Pas toen ontdooide het gezelschap. Pa was niet langer gedisqualift- ceerd' Omdat het weer nog al ruw was. waar schuwde het loodswezen de reddings boot .Javazee' uit Breskens. Kapitein W. van den Broecke besloot uit te va ren. maar de .Javazee' hoefde niet in te grijpen. De kapitein van de Duitse kustvaarder wilde ook geen hulp ac cepteren van de uit Vlissingen uitge varen sleepboten Temi 4. Michele Ger- ling en de bergingsvaartuigen Flipper en Bruinvis. Zij bleven wel in de buurt van de ge strande .Brabantia'. met het oog op het hoog water van zaterdagavond 11 uur. Tegen tienen echter lukte het de kustvaarder op de vloedstroom los te komen van de plaat, waarna het schip zijn reis voortzette. BRUSSEL (GPD) Het zal wel tot juni 1972 duren aleer de eerste twee onbemande radarposten aan de Zand vlietsluis voor het controleren van de vaart op de Schelde in gebruik zullen kunnen worden genomen. Dat Is later dan oorspronkelijk voorzien. Dat heeft de voorzitter van de Antwerpse scheepvaartverenigïng. de heer J. E. Sasse. tijdens liet weekeinde ter gele genheid van de jaarlijkse bijeenkomst van de vereniging medegedeeld. Het beeld dat hij gaf van de toestand was in het algemeen niet te rooskleu rig. Hij maakte een vergelijking met Nederland waar naar zijn oordeel de zaken beter zijn geregeld dan in Bel gië ,Op nationaal vlak', zo zei hij. .blijft het havenbeleid in België nog maar beperkt tot sporadische gesprek ken tussen de centrale overheid en ook tussen de beheerders van de afzonderlijke havens. Alleen wanneer: de zaken al te slecht verlopen worden er allerlei pressiegroepen gevormd'. De heer J. E. Sasse. deelde mee. dat; zijn vereniging aan het Belgische mi nisterie van openbare werken inlich-i tingen had gevraagd over het verloop; van de Antwerpse kwesties in de; eerstvolgende jaren. Toen was geble-! ken dat: a. De baggerwerken in de Pas van het' Scheur en in de Schelde de toe-j stand in die mate hebben verbe-j terd dat de lash-schepen de Ant werpse haven kunnen aandoen; b Het verder baggeren het waar-1 schijnlijk mogelijk zal maken dat in 1972 schepen met een lengte van 285 meter en een diepgang van 35 voet Antwerpen .zonder noemenswaardige hinder' zullen kunnen bereiken; c. Het akkoord van de respectievelij ke parlementen over de afsnijdingj van de Pas van Bath voor einde! 1971 mag worden verwacht en dat' de werken daarna vier jaar zullen; duren; d. Dat onderhandelingen over Baai- hoek zo gecompliceerd zijn dat j men nog geen notie heeft van een datum. Wel verwacht men dat de! linker Schelde-oever via de sluis! van Kallo voor eind 1975 bereik baar zal zijn- citeitsleiding vlam vatte. Op de hooi zolder waren op dat moment nog vier kinderen aan het spelen, die door de heer Koole in veiligheid werden ge steld. Met een brandblusapparaat ging hij vervolgens het vuur te lijf. Het vuur greep echter snel om zich heen door het met riet overschoten pannen- ZIERIKZEE Zaterdagmiddag rond kwart over twaalf gebeurde op de ro tonde in Zierikzee een ongeluk, waar bij twee personenauto's waren betrok ken. H. P. de M. uit Maasdijk stond op de rotonde en verleende voorrang aan het van rechts komende verkeer. J. N. O. uit Zierikzee had dat te laat bemerkt en botste achter op de auto van De M. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor en de schade aan de auto's was gering. dak. Vervolgens zag de eigenaar nog kans om drie koeien uit de laaiende vuurzee te redden. Twee koeien had den zich losgerukt en in veiligheid gesteld. Door de grote rookontwikkeling en de uitslaande vlammen was het onmoge lijk om de schuur nog binnen te dringen. De inmiddels gealarmeerde Middelburgse brandweer was met groot materiaal snel ter plaatse. Om 9.52 uur ontving men de brandmel ding en vier minuten later rukte de eerste wagen uit. Om 10.48 uur kon brandcommandant P. J. de Jong het sein .vuur meester' geven. De vuurzee werd bedwongen met lagedrukspuit, een combinatiewagen, een hoge druk- spuit en de lage drukspuit van de groep Sint-Laurens. Naast het vee ging nog een transporteur en enkele partijen uien en aardappelen verloren Door de gunstige windrichting bleef de woning en een gedeelte van de schuur met het materiaal gespaard voor de vlammen. Burgemeester P. A. Wolters van Middelburg kwam zich persoonlijk op de hoogte stellen van de brand. Om twaalf uur begon de brandweer met behulp van de ladder wagen aan de sloop van de overeind gebleven muurresten om verder ge vaar te voorkomen. De nablussing vergde nog enkel uren. De eigenaar van de landbouwschuur was tegen brand verzekerd ook voor inboedel, vee en materieel BEMOEILIJKT NOODZAKELIJKE INVESTERINGEN HONTENISSE De gemeente Hon tenisse heeft voor 1971 een tekort van 225.000,- op de begroting «taan. (Over 1970 was dat 167.000.-). Als voor naamste oorzaken van dit tekort van ruim 2 ton, wijzen b on w aan de verschuivingen in de kosten van de sociale zorg, en het maatschappelijk werk. waardoor vele gemeenten aan zienlijk minder aan uitkeringen van het rijk in deze sector ontvangen. Voor Hontenisse betekent het een minder-ontvangst van bijna 179.000. Opgemerkt wordt dat. als'de verschui vingen "in de sociale zorg en het maatschappelijk werk niet waren doorgevoerd, liet tekort liccl wat min der zou zijn geweest, vooral ook om dat de plaatselijke belastingen fors worden verhoogd. Men hoopt daar door rond de ƒ85.000,- meer te ont vangen. Een tweede tegenvaller voor Honte nisse is het herzien van het grondge bied van de nieuwe gemeente. In 1971 ontvangt men daardoor ruim 44.000,- minder aan oppervlakte-uitkering. In 3970 werd bij gebrek aan voldoende gegevens uitgegaan van de optelsom van beide voormalige gemeenten (1020 hectare). Nu is die oppervlakte vastgesteld op 8240 hectare, een ver schil dus van 1880 hectare, in geld uitgedrukt een verschil van ruim 44 mille. .De oppervlakte van de gemeen te is juist met die gebieden vermin derd. waar niet de kosten gemaakt worden', menen b en w. De reserves van de gemeente Honte nisse zijn niet groot genoeg meer om het tekort te kunnen dekken, Op lan gere termijn ziet het college van b en GOES Een Vlaardingse kunstschilder en een Goese po litieagent hebben zaterdagmid dag in Goes het leven gered van de 56-jarige mevrouw E. B. uit Oostkapelle. Mevrouw B. reed even na één uur zaterdagmiddag met haar auto vanaf de Stenen Brug de Kleine Kade in Goes op. Door nog onbekende oorzaak ging ze op de smalle kade te ver naar links rijden en schoot ze met haar auto het water van de oude havenkom in. Mevrouw B., de enige inzittende van de auto, was kennelijk te zeer ge schrokken om snel uit de wagen te komen. Zij greep niet de toegestoken ladders, maar hield zich stijf vast aan het stuurwiel. De Vlaardingse kunst schilder J. A. Wessel-van 't Hol sprong gekleed in het koude watei om te proberen de in klederdracht gestoken dame uit haar auto te halen Hij bevestigde een touw onder haai armen. Het touw ging echter los bi het ophalen. De Goese politieagent J. A. Heystt zag, dat de kunstschilder die binnen kort in Goes komt wonen, het niet alleen kon redden. De agent aarzelde niet en sprong eveneens in het water Met vereende krachten en met behulp vanaf de kant lukte het hen toer mevrouw B. uit haar auto te halen Het slachtoffer werd in shock-toe stand onmiddellijk ter observatie naai ziekenhuis Bergzicht gebracht. Direc nadat zij gered was zonk haar auto. Het voertuig is even later door eei Kraanwagen van de firma Van Maurik uit 's Heer Hendrikskinderen op he; droge gebracht. Beide readers hebben van hun koude avontuur geen nadeli ge gevolgen overgehouden. Op de foto; de ongeluksauto wordt uit het water gehaald (Foto PZC). w bovendien geen factoren die de begroting gunstig kunnen beinvloeöen. Men verwacht dan ook voor het be grotingsjaar 1972 een aanvraag te moeten doen om een aanvullende uit kering uit het gemeentefonds. Het begrotingstekort legt bovendien een grote rem op de noodzakelijke inves teringen. .Het verkrijgen van voldoen de financieringsmiddelen is een moei lijke zaak. Het gevolg van het sys teem van centrale financiering is, dat de investeringen in een vertraagd tem po uitgevoerd moeten worden', schrij ven b en w in hun aanbiedingsbrief aan de raad Die vertragingen zijn er de oorzaak van dat er nauwelijks sprake zijn kan van een deugdelijke planning. Men heeft toch een poging gedaan om voor de komende jaren een investeringslijst samen te stel len. Voor 1971 springen daaruit: uitbrei ding straatverlichting in Vogelwaarde (kosten 10 mille), het verbeteren van brandgangen en diverse wegen, sa mengevat in een meerjarenplan van '71 tot '75 (kosten 725.000.-). Voor de jaren 1972-1975 staan op het pro gramma in Hontenisse: verwarming en aanleg chloorlnstallatie zwembad Kloosterzande 50.000, in 1972) re constructie van de weg Groenendijk- Rapenburg Tol (3 miljoen gulden, van 1972-'80). de sportzaal in Kloosterzan de (ƒ755.000.- in 1972) en voor 1975 enkele voorzieningen in het recreatiegebied .De Vogel', zoals ver betering van de zwemaccommodatic (5 ton) en de aanleg van een toiletge bouw (2 ton). ,Pro memorie' worden genoemd de uit voering van het bestemmingsplan Kloosterzande II, een kleuterschool in Vogelwaarde, nieuw- en verbouw van de lagere scholen in Kloosterzan de, een 4e en 5e sportveld en kantine in Kloosterzande en het gemeen schapshuis in Lamswaarde. De raad zal de urgentie van de verschillende projecten nog nader moeten vaststel len. B en w merken over hun begro ting op dat het .in feite de eerste volwaardige begroting van de gemeen te is'. De begroting over '70 wil men zien als een overbrugging, waarin niet de problemen van de nieuwe gemeen te als zodanig verwerkt zijn. .Eerste na enige jaren zal blijken in hoeverre nieuwe ervaringen en omstandigheden invloed zullen hebben', vindt het colle ge. .Het is ons wel duidelijk dat het steeds weer moeite zal kosten om voldoende inkomsten te vinden ter dekking van de vele uitgaven welke gedaan moeten worden in het. belang van de gemeente', schrijven b en w waarschuwend. Tegelijk met de gemeentebegroting zal ook de begroting van het recrea- tiebedrijf worden aangeboden. Er wordt een nadelig saldo verwacht van ruim ƒ63.000 (1970 bijna ƒ62.000). Het grootste deel van dit nadelige bedrag wordt veroorzaakt door het dagrecreatieterrein (ruim ƒ51.000,-). 3a t is niet zo verwonderlijk', vinden b en w. .Dit terrein is sociaal opgezet en kan vergeleken worden met de exploitatie van een zwembad'. Men heeft de tarieven voor bezoek aan dit dagrecreatieterrein bewust laag ge houden. om ook de bewoners uit de eigen gemeente voldoende te laten profiteren van het recreatiegebied. Voor 1971 wil men de tarieven niet wijzigen. AUTO MET SCHILDERS- EN FOTOMATERIAAL BIJ PECHINEY GESTOLEN VLISSINGEN-OOST Op het terrein j van Pechïney aan de Zuid-Sloeweg tei Vllsslngen-Oost is zaterdagmorgen I omstreeks half acht een stationcar, eigendom van N. P. de H. schilders baas uit Vlissingen, gestolen. H. moest bij Pechïney enige ladders ophalen en liet zijn auto niet gesloten en met de sleutel in het. contact vijf minuten onbeheerd achter. Toen hij terugkeerde bleek de auto te zijn verdwenen. In de auto bevonden zich naast schildermateriaal en tassen met gereedschappen van werknemers van de heer H. een spiegelreflex klein- beeldcamera merk Zenith, een klein- beeldcamera merk Beauty en andere foto-attributen alles met een ge zamenlijke waarde van 1000,-. In de namiddag werd de auto onbeheerd aangetroffen in Middelburg. De ge- reedschaptassen van de werknemers en de fotoapparatuur waren uit de gestolen wagen meegenomen. De Vlis- singse recherche stelt een onderzoek CADZAND Drie dagen lang (vrij dag. zaterdag en zondag) heeft een; groep van de Zeeuwse Christelijke Plattelandsjongeren Bond. variërend in leeftijd van 18 tot 28 jaar, zicli in; Cadzand bezonnen op het thema .Moed voor kritisch denken.' De bij eenkomst werd gehouden in het oecu menisch vormingscentrum .lledencs- se'. Volgens de heer G. J. ten Zijthoff,! cursusleider van dit centrum, muntten deze kaderdagen met name uit door; de zelfwerkzaamheid van de zesender tig deelnemers. Het weekend begon vrijdagavond met een oriënterend gesprek, waarvoor de jongelui zich aanvankelijk opsplitsten i in discussiegroepjes van rijf man omj daarna in een plenaire zitting tot een algemene meningsvorming te komen., Het gesprek werd geleid door de heer Ten Zijthoff. Hij had drie vragen als uitgangspunt voor deze discussie op gesteld. in de eerste plaats .Wat ver staat u onder kritisch denken?.' ten tweede ,Ten aanzien van welke zaken wordt er over het algemeen veel te weinig kritisch gedacht?' en ten derde .Heeft de CPJ voldoende moed tot kritisch denken. Zijn er bepaalde za ken die in dat opzicht de aandacht behoeven?' De jongelui kwamen onder meer tot de vrijwel gezamenlijke conclusie, dat, indien het kritisch denken wordt ont manteld, er in feite weinig zuivere kritiek overblijft. Dit werd zo gesteld, omdat de jongelui er vanuit gingen, dat de mens over het algemeen .wel de straatjes van een ander wil schoon schrobben maar zodra het hemzelf tel na komt. dan schrikt Hij terug voor! echt kritisch denken.' Een punt dat de groep zelf aansneed! en dat eigenlijk buiten de orde der, vragen omging, was het feit, dat vol-; gens hen .het christen zijn in deze tïjd| een hachelijke zaak is. in die zin dat men er eigenlijk nog minder dan; vroeger makkelijk voor uitkomt.' Met. deze opmerking werd terloops gezin-i speeld op de C in het vaandel van de1 CPJ. De kerkdienst, die zondagmorgen in de gereformeerde kerk te Breskens; werd gehouden en waar van de in-i houd en presentatie waren bepaald door de CPJ-jongeren. werd bijzonder druk bezocht. Ds Zwaan uit Zaamslag, die in deze dienst voorging, vertelde; vanaf de kansel dat zijn preek eigen lijk was samengesteld in samenspraak! MIDDELBURG In de Seisvest in Middelburg houdt zich de laat ste dagen een pijlstaarteend op. De pijlstaart is een voor ons land zeldzame broedvogel en daar de ze soort na het broedseizoen gro tendeels wegtrekt, verblijft er In de winter slechts een klein aantal in Nederland en dan nog voorna melijk op afgelegen wateren. In een gracht of vest in de bebouw de kom, komen de pijlstaarteen- den vrijwel nooit, gezien hun schuwheid. De afmetingen van een pijlstaart zijn ongeveer even groot als die van een wilde eend doch daar de verlengde staartve ren zeer spits toelopen lijken ze groter. Ze zijn ook anders gete kend. De kop is chocoladebruin, evenals de keel en de achterhals. De zijhals is wit De bovenzijde van het verenkleed is grijs. In de vlucht vallen vooral de lange sierlijke hals en de staart op. met een CPJ-groep. De gegevens voor de preek waren enerzijds gebaseerd op de bijbel en haakten anderzijds in op het actuele maatschappijgebeuren. Samen met ds Zwaan hadden de jon geren de intentie van de preek gefor muleerd en bepaald. De kerkdienst was aangekleed met verschillende col lages, gemaakt door een aantal leden van de CPJ. Tijdens de besprekingen voor deze kerkdienst was wel naar voren gekomen, dat het gros van de jongelui niets voor een experimentele kerkdienst voelde. Zaterdags werd er de film ,The inci dent' vertoond. De film die zich af speelt in en rond de metro van New York, maakte diepe indruk op de aanwezigen en ontketende na afloop als vanzelf een breedvoerige discussie. Diefstal van sierraden uit woonhuis in Vlissingen VLISSINGEN In de nacht van zaterdag op zondag zijn uit dc woning van mevrouw W. aan de Albert Cuyp- laan in Vlissingen talrijke zilveren en gouden sierraden ontvreemd. De diefstal werd ontdekt door de buurvrouw, mevrouw D.. die de plan ten voor haar afwezige buurvrouw water zou geven. Zij merkte dat in tegenstelling tot de vorige dag de gordijnen gesloten waren. De achter deur bleek te zijn geforceerd en het huis was overhoop gehaald. Vermist worden, een ongeveer één meter lange gouden ketting, vier oude zilveren rijksdaalders, vijf oude zilve ren guldens, een oud-zilveren naalden koker met aan de onder- en boven kant een oude zilveren munt. en een geldbedragje uit een huishoudkistje. De recherche heeft diverse sporen gevonden en stelt eeen nader onder zoek in. THOLEN Uil een schuurtje van de heer W. D. nabij het hertenkamp in Tholen is voor 25 kg aan poot.aardap- pelen gestolen. De politie heeft tegen de dader, de in Tholen verblijvende G. M. proces-verbaal opgemaakt. BUIEN Veel bewolking met van tijd tot tijd regen of buien. Matige tot krachtige en aan de kust af en toe harde wind uit zuid tot zuidwest. Maximumtempe raturen ongeveer 7 graden. Vooruitzichten voor dinsdag en woens dag: onbestendig en vrij zacht. Weersvooruitzicht in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor dinsdag; aantal uren zon: 1 tot 4; min. temp.: 3 tot 6 graden boven normaal; max. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp.: 3 tot 7 graden boven normaal: max. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 60 procent: kans op een geheel droog etmaal. 30 procent 26 januari 1971 Zon: op onder. maan: op. onder 08.30 17.16 08.32 16.35 J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 2