PBC onderzoekt mogelijkheid van een schoolbibliotheek Binnenlandse fruitproduktie kan vraag niet meer dekken' Vergrijzing wijk Paauwenburg 6 IN SAS VAN GENT EN HEINKENSZAND MFSSTFKEN CAFÉ SAS VAN GENT: 6 MND GEVANG Muziekavond Zeeuwse Centrale Muziekbibliotheek PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 25 JANUARI ft TWEE BIBLIOBUSSEN IN GEBRUIK GESTELD SAS VAN GENT De stichting federatieve provinciale biblio theek centrale (PBC) in Middel burg is momenteel tastend be zig' met het onderzoeken van de mogelijkheden om een zoge naamde schoolbibliotheek op te zetten. Deze schoolbiblio zal in eerste instantie ten dienste ko men te staan van het pedago gisch en basisonderwijs. In een later stadium kan bekeken wor den of het voortgezet onderwijs bij het project zal worden be trokken. Men zal zich moeten richten op de audio-visuele mo gelijkheden in het onderwijs en het hebben en maken van pro jectlasten ten behoeve van het projectonderwijs. Deze mededelingen kwamen zaterdag morgen van de voorzitter van de PBC. mr J. P. Boersma, tijdens de officiële Ingebruikneming van de twee de bibliobus voor Zeeuwsch-VIaande- ren, waarvoor een bijeenkomst was belegd in het cultureel centrum He Speye' in Sas van Gent. Er werd zater dag nog een bibliobus in gebruik ge nomen en wel in de gemeente Borse- Ie. Het streven naar een schoolbiblio theek in de nabije toekomst is maar een van de projecten die de PBC op het ogenblik om handen heeft. Men wil ook streven naar een .bibliothe- kengemeenschapwaarin alle biblio theken zijn opgenomen. Dus niet al leen de openbare bibliotheken, maar wij zouden daarin ook graag de we tenschappelijke bibliotheek van de provincie met het daarbij behorende documentatiecentrum en de muziekbi bliotheek zien en een zeer nauwe relatie met de technische bibliotheek in Vlissingen', zei de heer Boersma. De voorzitter van de PBC toonde zich erg verheugd over het in dienst stel len van de tweede bibliobus voor de Zeeuws-Vlaamse regio. Men moet het mogelijk maken dat er overal in de provincie lectuur aanwezig is. De mo biele bibliotheek is de mogelijkheid om ook in de kleinere plaatsen en dorpen deze lectuurvoorziening en in formatie te brengen', betoogde mr Boersma. Hij wees er op dat de bibliotheek niet meer alleen een ver zameling boeken is die uitgeleend kan worde i, maar dat men duidelijk aai het- uitgroeien is. ,Ik denk aan d audio-visuele middelen, zoals dia's grammofoonplaten en de banden. Dat hoort allemaal ook bij het informe ren'. Daarnaast wil de PBC ook be paalde specialisaties houden, zoals de toeristenbibliotheek (in West- Zeeuwsch-Vlaanderen), een experi ment dat men redelijk geslaagd vindt. Mr W. D. de Bruine, directeur van de PBC. meende dat het ,zin heeft om het niet bii drie bibliobussen te laten (twee in Zeeuwsch-Vlaanderen, eer Borsele), maar dat aantal in de toe komst uit te breiden. Het feit dat er vandaag twee nieuwe bussen in gebruik worden genomen, betekent dat het experiment geslaagd is'. Inspirerend Ook de rijksinspcctrice voor de open bare bibliotheken van het ministerie van erm, mej. M. Hol (tot 1 januari 1970 rayon Zeeland en Zuid-Holland, nu in Noord-Holland en Utrecht), toonde zich verheugd over de nieuwe bussen. Zij zei dat Zeeland de laatste i jaren hard bezig is om de achterstand op het gebied van de bibliothcekvoor- zieninger in te lopen. ,Men heeft bij het creëeren van nieu we voorzieningen bewust gezocht naar nieuwe organisatorische vormen, zo dat het werk in Zeeland nu bepaald een inspirerend voorbeeld ten zijn voor de andere provincies' Waarder ende woorden kwamen er ook van de heer F. van Vliet, waarnemend voor zitter van de christelijke openbare leeszaal en bibliotheek in Axel, die mede namens zijn collega's van Hulst en Sas van Gent sprak. De openbare bibliotheek is van veel belang voor de leefbaarheid en vooral ook voor de jeugd', vond de heer Van Vliet. ,Taal. kind en boek horen wezenlijk bij; elkaar'. Nadat de secretaris van de openbare bibliotheek in Terneuzen, de heer J Stenvert, een geschenk voor het per soneel van de bus had aangeboden, en. ook busbouwer Lansen uit 's-Graven- polder enkele woorden van dank had| laten horen, was het de beurt aan de 9-jarige Judith van Veen uit Middel burg. om de bus in gebruik te stellen. Als verre nazate van de Terneuzense predikant Petrus Hondius, mocht zij de naam van de bus onthullen. Door het wegtrekken van de Zeeuwse vlag van de motorkap van de bus, ver scheen de naam De Moufeschans'. Mr Boersma legde uit dat de naam over- ge omen is van een gedichtenbundel van Petrus Hondius (in 1621 uitgege ven), waarin de lof van het Zeeuwse land en de boeken bezongen wordt: Dat is de soeticheydt des buytenle- vens vergheselscha.pt met de boucken'. De PBC streeft er naar om door middel van vignets een bepaalde ima ge op te bouwen. Aan de andere kant wil men ook de regio waarin een bus functioneert bij het werk betrekken. Daarom was als naam voor de Oost- Zeeuws-Vlaamse bus De Moufeschans' De bijeenkomst in De Speye' werd door een groot aantal officiële geno digden bijgewoond, onder wie de bur gemeesters P. J. G. Molthoff (Hulst), M. K. van Dijke (Axel) en R. A. J. den Boer (Sas van Gent) en hun loco- burgemeesters P. J. Brand (Hulst), D. J. Oggel (Axel) en W. H. M. Colsen (Sas van Gent). De bus eigendom van de PBC wordt in gebruik gegeven aan de bibliotheken te Axel. Sas van Gent en Hulst. De .bemanning' wordt gevormd door een chauffeur en een bibliotheek assistente. De bussen kosten zo'n ƒ80.000 per stuk, waarvan het rijk ƒ40.000 en de provincie 20.000 betalen. De bus kan 3.000 boeken bevatten, die regelmatig verwisseld worden. Vanaf de eerste tocht van de bus in oost Zeeuwsch-Vlaanderen (op 14 de cember 1970, tot de 22e januari, be droeg het aantal uitleningen al 5.000, aan 610 (waarvan 46 jongeren) lezers. Er vordf iedere week volgens een vast route-schema gereden. Borsele De tweede bibliobus, die zaterdag werd uitgereikt kwam terecht in de gemeente Borsele. De plechtigheid vond plaats in de raadszaal van de gemeente in Heinkenszand. In zijn welkomstwoord maakte burgemeester G. H. E. M. van Waes duidelijk, dat het gemeentebestuur van Borsele op het standpunt staat, dat de inwoners recht hebben op een verzorgingspeil, dat niet afwijkt van dat van gemeen ten van dezelfde grote. Dit ondanks de benarde financiële situatie, waarin Borsele verkeert. ,\Ve hebben dat peil Kerkelijke mutaties NED HERV KERK Aangenomen naar Raalte: ars J. de Roo, kandidaat te Middelbert. Aange nomen naar Zeist: D. van der Plas te Scheveningen, die bedankte voor de benoeming van de Generale Synode tot studie-secretaris voor de cateche se. Bedankt voor Wageningen: H. A. Winkel te Oosterbeek. Beroepbaarstel ling: C. J. Rensink, kandidaat her vormde pastorie te Ma rum. Aangenomen naar regio Groot-Amster dam, als predikant voor buitengewone werkzaamheden studentenpredikant dr K. A. Deurloo, predikant met be paalde opdracht (jeugdwerk) te Eind hoven. Bedankt voor Heteren (toezegging): P. van den Heuvel te Hagestein. Bedankt voor Maarssen en Oldebroek: P. J. Bos te Ameide. Beroepen te Voorst: G. R, Bruins, te Glanerbrug. Beroepen te Hasselt: A.' Gooyer, te Delft. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwendijk: L. van Zui- dam te Oude Mirdurn. Aangenomen naar Gouda: A. C. Mooy te Enschede. In verband met gerezen moeilijkheden is het door Zwartebroek uitgebrachte beroep op ds A. J. L. Hoogkamer te Bolnes, die dit beroep ook reeds had aangenomen, ongedaan gemaakt. Beroepen te 's-Gravenzande en te Monster: Tj Ausma te Lexmond. Aan genomen naar Eindhoven: P. C. L. de Jager te Rotterdam-Zuid/Katendrecht. Beroepen te Zevenhuizen: J. Nie- mantsverdriet, te Haren. GEREF. KERKEN VRI.TGEIYI. Beroepen te Blija en Holwerd tin combinatie) en te Emmen: H. J. Be- geman te Drogeham. Beroepen te Hoogkerk: M Brandes te Hengelo. Bedankt voor Zevenbergen-Bergan op Zoom: P. Deddens te Rozenburg GEREF KERKEN VRIJGEMAAKT (buiten verhand) Beroepen te Oostelijk-Flevoland; L. W. G. Blokhuis te Wezep. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Apeldoorn-Zuid: O Leendertse 1e Zwijndrecht. Beroepen te Hoogeveen: A. Hilbers te! Zwolle. GEREF GEMEENTE Beroepen te Benthuizen: J. van Baa- ren, te Amersfoort. Beroepen te Hen-, drik-Ido-Ambacht: J. C. Westrate, te Meliskerke. Beroepen te Veen. A.j Bregman, te Rijssen. Bedankt, voori Nieuwdorp: Oostkapelle en Zoeter- meer, D. Hakkenberg te Dordrecht. nog niet bereikt. De overdracht van de bus betekent alvast een verbete ring'. Hoe groot de behoefte in Borsele is aan de bibliobus maakte wethouder E. Baerends even later duidelijk met enkele cijfers. In de drie weken, dat de bus al heeft rondgereden langs de vijftien kerkdorpen van Borsele heb ben zich reeds 750 lezers in laten schrijven. Dit ondanks het feit, dat het gemeentebestuur tot nu toe wei nig ruchtbaarheid aan het gebruik van de bus had gegeven. Het aantal van 750 inschrijvingen is meer dan het dubbele van alle oude bibiotheken in de gemeente samen', aldus wethouder Baerends. In de afgelopen drie weken werden er maar liefst 3869 boeken uitgeleend. Dat is', zei de heer Bae rends, .een snelle ontwikkeling, die nog steeds doorgaat. Evenals bij de overdracht van de vorige bus, 's morgens in Sas van Gent, gaf de voorzitter van de stich ting Provinciale Bibliotheekcentrale Zeeland, mr J. P. Boersma, een over zicht van alle veranderingen, die het bibliotheekwezen tegemoet gaat. Mr Boersma dankte het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk' werk, het provinciaal bestuur, de bou wer van de bus, de firma Lansen uit 's-Gravenpolder en de medewerkers aan boord van de bus. Wethouder Baerends vertelde, dat het werk van de bibliobus in Borsele zal worden begeleid door een commissie, waarin de plaatselijke vroegere biblio theekmensen zitting hebben genomen. De heer Baerends zei te verwachten, dat binnenkort zal blijken, dat één bibliobus niet voldoende is voor de hele gemeente. De bus wekt de be hoefte aan lezen op', aldus de wethou der, die meende, dat de bibliotheek voorzieningen binnen afzienbare tijd weer uitgebreid zullen moeten wor den. Voorloper De nieuwe rijksinspectrice voor de openbare bibliotheken, mevrouw M. T. M. Suurmeijer vroeg zich eveneens af, of de bus wel voldoende zal zijn voor de grotere kernen in de gemeente. ,Ik hoop, dat juist daar de bus een voor loper mag zijn van een definitieve vestiging'. Ter vergelijking vertelde ze. dat Oostburg met zijn 4000 inwoners in een halfjaar 1250 lezers heeft inge schreven voor zijn nieuwe permanen te bibliotheek. Het voordeel van een vaste vestiging is volgens mevrouw Suurmeijer, het. grotere boekenbezit, het beschikken over naslagwerken en de mogelijkheid voor het publiek rustig te komen lezen. De mensen in de bussen zullen het erg druk krijgen', zei mejuffrouw W M. E. Vintgers uit Den Haag namens de centrale vereniging openbare bibli otheek. Ze overhandigde daarom twee pakjes met .leeftocht' voor het perso neel van beide nieuwe bussen. De bouwer van de bibliobussen, de heer Lansen uit 's-Gravenpolder, wenste de bus veel succes en zei te hopen ,op veel meer bussen'. Het is de moosite bus van Neder land'. bekende de chauffeur van Bor- selse bibliobus, de heer C. van Liere, ,ik hoop dat velen via de bus de weg zullen vinden naar het bibliotheekwe zen'. Het gezelschap begaf zich na de toe spraken naar buiten, waar in de drui lerige regen een dochter van de schrijver-dichter D. A. Poldermans. mevrouw dra E. J. A. Poldermans uit Kwadendamme, de naam van de Bor-| selse lectuurwagen onthulde: .Langs dieken en wegen', naar het in 1934 in| het Zeeuws verschenen boek van D. A. Poldermans. Iedere maandag komt de Borselse bus in 's-Heer Abtskerk-e, van 13.00 tot 14.00 uur, in Heinkenszand van 14.30 tot 16.30 uur en in 's-Gravenpolder van 18.00 tot 20.00 uur. Dinsdags is het voertuig in Nisse van 12.30 tot 13.30 uur, in Borssele van 14.30 tot 16.00 uur en in Ovezande van 16.30 tot 17.30 uur. Woensdags komen aan de beurt Oudelande van 12.00 tot 13.00 uur, Ellewoutsdijk van 14.00 tot 15.00 uur en Driewegen van 15.30 tot 16.30 uur. Donderdags gaat de tocht naar Baarland, van 12.30 tot 13.30 uur. Hoedekenskerke van 14.00 tot 15.00 uur en Kwadendamme van 15.30 tot. 16.30 uur. Vrijdags tenslotte staat de bus in Lewedorp, van 13.30 tot 13.30 uur. Nieuwdorp van 14.00 tot 16.00 uur en 's-Heerenhoek van 16.30 tot 17.30 en van 18.30 tot 19.30 uur. De standplaatsen zijn: 's-Heer Abts- kerke, gebouw Irene; Heinkenszand, Nederlands hervormde kerk; 's-Gra venpolder, Dorpshuis; Nisse, Plein; Borssele. Plein; Ovezande, Kerkplein, Oudelande, Dorpsplein; Ellewoutsdijk, Markt; Driewegen, verenigingsgebouw; Baarland, Siotstraat; Hoedekenskerke, Vinningestraat; Kwadendamme, Burcht; Lewedorp, r-k kerk; Nieuw dorp. Oranjeplein en 's-Heerenhoek, Jeugdhoeve. Foto: de 9-jarige Judith van Veen, ont hult de naam. .De Moufeschans' van de tweede Zeeuws-Vlaamse bibliobus. (Fo to PZC.J DE HEER L. OSINGA VOOR NFO KAPELLE: STRAKS EENDERDE VAN AREAAL GEROOID KAPELLE Wanneer alle landen in) de EEG de rooiactie in de fruitteelt gelijk als Nederland hadden aange pakt. zouden de moeilijkheden die thans een crisis veroorzaken waar schijnlijk zijn opgelost. In ons land. die met de actie voorop heeft gelopen, zal straks eenderde van het areaal gerooid zijn en liet is zelfs zo, dat de, binnenlandse produktie niet meer vol doende zal zijn om de consumptie- vraag te dekken. Dit kregen de leden van de afdeling Kapelle van de Neder landse fruittelersorganisatie vrijdag avond in de lagere tuinbouwschool te Kapelle te horen, toen de heer L. Osin- ga ing. van de landelijke NFO sprak over de verschillende steun- en fi- nancicringsmogelijkheden bij voortzet ting van het bedrijf of bedrijfsbeëin diging. Er kwam op deze bijeenkomst ook wat kritiek naar voren. Zo werd ingehaakt op de hoorzitting van het gemeente bestuur de avond daarvoor, met te zeggen, dat het gemeentebestuur wel degelijk een taak heeft nu de groep van fruittelers zich in een crisis ziet geplaatst. Toen er een goede tijd was. profiteerde daar ook de gemeente van. Nu het de andere kant op gaat. wordt alles van tafel geveegd en richt men de blik op de recreatie en het schep pen van wooncentra, aldus de woord voerder, die vervolgens zei, dat er he laas zo weinig fruittelers op deze hoor zitting te zien waren. De man in kwes tie zei zich lelijk in de steek gelaten te voelen door het gemeentebestuur, die toch zeker morele steun had moe ten geven. Als er een strocartonfabriek gesloten moet worden of wanneer het ergens met de visserij niet goed gaat springen vele burgemeesters in het ge weer. Ook als er maar acht procent van de bevolking in de agrarische sec tor een bestaan blijft vinden, dient het gemeentebestuur achter deze acht pro cent te staan. De woordvoerder be sloot met te zeggen, dat het nimmer de CSlot van pagina 1 school zal per augustus 1972 een ver vangende permanente school gereed moeten zijn in het uitbreidingsplan Paauwenburg III. Moeilijkheden met de verwerving van de grond doen even wel de vraag rijzen of de nieuwe Theo Thijsseschool voor de gewenste datum gerealiseerd zal zijn. De Vlissingse schoolraad had b en w geadviseerd om de nieuwe school te stichten op ongeveer de plaats voor het verlengde van de Troelstraweg de Vlissingse Kleiweg snijdt. Daar het be stemmingsplan Paauwenburg III nog niet is vastgesteld, kan nog niet tot onteigening over worden gegaan. Om de school voor augustus 1972 klaar te hebben moet er tijdig met de bouw begonnen worden en daarom deed de gemeente een poging om de benodigde grond langs minnelijke weg in bezit te krijgen. Dit is tot nu toe evenwel mis lukt. Wethouder Gillissen Verschage merkt daarover op, dat wanneer het niet lukt om de school op tijd op de gewenste plaats gerealiseerd te krijgen er een noodoplossing gezocht zal moe ten worden, want uitbreiding van de huidige Theo 'Thijsseschool met nog een lokaal behoort niet tot de moge lijkheden. De wethouder oppert bij voorbeeld noodgedwongen vervoer van leerlingen naar andere scholen in Vlissingen. De Vlissingse schoolraad, die over dit probleem heeft vergaderd, zal bii b en w suggesties doen voor een mogelijke oplossing, met in de eerste plaats het oog op de realisering van de school voor augustus 1972. maar waar wel bij moet worden aangetekend dat de schoolraad het bijzonder zou spij ten wanneer van de gekozen plaats zou moeten worden afgeweken. Men heeft namelijk de voorkeur aan deze plaats gegeven, omdat de school dan mooi centraal komt te liegen, terwijl deze ligging voorts biivoorbeeld relatief weinig oversteekoroblemen met zich meebrengt voor de kinderen. De voor zitter van de schoolraad, de heer Th. A. Toorenburgh. heeft evenwel hoop dat er met goed overleg nog wel iets goeds uit de bus zal komen. Uitgaande van de <e verwachten bevol king van Paauwenburg zouden er in deze wijk. met inachtneming van de vuistregel dat van de bevolking 11,2 nrocent in aanmerking komt voor het basisonderwijs, in totaal 39 leslokalen moeten zijn, elk voor 30 leerlingen. Telt men de huidige Theo Thijsse school niet mee. dan komt men mo menteel in Paauwenburg op een totaal van 18 leslokalen (hierin zijn de voor handenarbeid bedoelde lokalen niet meegerekend). Als de nieuwe Theo Thijsseschool is gerealiseerd, dan wor den het er natuurlijk 24. Wethouder Gillissen Verschage vraagt zich evenwel af of het. in verband met de reeds eerder genoemde vergrijzing van een wijk. wel verstandig zou zijn om op dat getal van 39 lokalen af te gaan, terwijl het natuurlijk ook altijd MIDDELBURG De arrondisse mentsrechtbank te Middelburg heeft de 46-jarige J. J. P. J. uit Sas van Gent, die op 7 november jongstleden bij een ruzie in een café te Sas van Gent zijn plaatsgenoot Heinz Setterlcli met een mes in hals en borst stak, veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf met aftrek van het voorar rest. Van deze zes maanden werden twee maanden voorwaardelijk opge legd met een proeftijd van twee jaar, wat betekent, dat de sinds 14 novem ber gedetineerde J. in de loop van maart zijn straf zal hebben uitgeze-j ten. Bij de behandeling van de zaaki voor de arrondissementsrechtbank, op 8 januari jongstleden had de officier van justitie acht maanden geëist, waarvan twee voorwaardelijk. De raadsman, mr P. C. Adriaanse, stelde toen dat J. die zich door de robuuste S. bedreigd voelde, in een hevige gemoedsbeweging, waaraan angst ten grondslag lag, tot zijn daad is gekomen, waardoor sprake zou zijn van een noodweer-exces. Pleiter vroeg toen om onmiddellijke invrijheidsstel- ling van zijn cliënt, een verzoek dat door de rechtbank na beraad in raad kamer, niet werd ingewilligd. J. was in eerste instantie poging tot moord of doodslag ten laste gelegd, waarvoor echter de officier van justi tie bij de behandeling van de zaak al vrijspraak had gevraagd. De officier viel bij het formuleren van zijn eis terug op het subsidiair ten laste geleg de. het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel. De rechtbank veroordeelde J. echter voor het .meer subsidiar' ten laste gelegde, namelijk mishande ling, die zwaar lichamelijk letsel tot gevolg had. de vraag blijft of deze vuistregel, die op de toekomst is afgesteld, zal op gaan. Voor het kleuteronderwijs bestaat er ook zo'n regel: 4 procent van de be volking komt in aanmerking voor de kleuterschool. Dat houdt voor Paau wenburg in dat er tien klaslokalen zou den moeten zijn. Momenteel zijn dat er acht. Deze zijn verdeeld over de vol gende vier kleuterscholen: de open bare kleuterschool He Zonnebloem' aan de De Beaufortstraat (3 lokalen, waarvan één verplaatsbaar, 99 leerlin gen), de openbare kleuterschool ,De Vliedberg' aan de De Savornin Loh- manlaan (2 lokalen, 67 leerlingen), de r-k kleuterschool He Kolibrie' aan de Gerbrandystraat (2 lokalen, 72 leer lingen) en de protestants-christelijke kleuterschool Prins Johan Friso' aan de Colijnstraat (3 lokalen, 107 leerlin gen). Het ligt. in de bedoeling dat aan de nieuwe Theo Thijsseschool tevens een tweeklassige kleuterschool wordt gebouwd, zodat men dan aan een to taal van tien lokalen voor het kleuter onderwijs komt. Geen van de vier hui dige scholen zit ver van het toegestane maximum af (37 a 38 kleuters per klas, voor het basisonderwijs is dit 39 leerlingen per klas). Met betrekking tot He Kolibrie' zegt de heer Herm- sen: He verleiding is momenteel groot om er een lokaal aan te breien, maar het is de vraag of dat wel verantwoord Is met het oog op de toekomst'. Vorig jaar heeft men een aantal kleuters noodgedwongen met taxi's naar ande re r-k kleuterscholen in de stad moe ten vervoeren. De Prins Johan Frisoschool heeft er onlangs een derde lokaal bij gekregen, dat momenteel zo goed als voltooid is. De heer J. P. Ventevogel, voorzitter van de Vereniging voor Christelijk Kleuteronderwijs, verwacht niet dat er nog aparte kleuterscholen gebouwd zullen worden, eerder in combinatie met basisscholen. De samenwerking met het protestants-christelijk basis onderwijs is goed en deze contacten zullen in de toekomst nog wel nauwer worden, wat mogelijk over een aantal jaren zou kunnen leiden tot een fusie. Het is duidelijk dat er hard wordt ge werkt om Paauwenburg zo goed mo gelijk van onderwijs te voorzien. An derzijds zal het eveneens duidelijk zijn dat men zich echter geen nodeloze in vesteringen kan permitteren met het oog op de latere vergrijzing van Paau wenburg. bedoeling van de ruilverkaveling is geweest om er recreatiegebieden, tuurreservaten en velden met bos van te maken. Een aanwezig lid van de voorbereidingscommissie merkte op. dat het beleid van de ruilverkaveling alleen wordt bepaald door de cultuur technische dienst en de mensen die in dit gebied willen werken. Oppositie te gen de ruilverkaveling in voorbereiding kwam er ook van een raadslid die stel de, dat de gemeente niet de minste in spraak in de verkavelingsplannen heeft, .Bovendien', zo stelde de opposant ,als men de ondernemers eens had ge vraagd hoe zij tegenover de plannen stonden, was men er nimmer aan be gonnen'. Ook de wet op de ruilverka veling schetste hij als zeer ondemocra tisch en diefstal van het bezit. ,Het is een schande, dat iemand die bezit heeft verworven, wordt genaast. Het eigendomsrecht wordt verkracht. Men heeft er niets meer over te zeggen'. Ten dele kwam voorzitter P. van der Have aan deze kritiek tegemoet door te zeggen, dat de wet voor verbetering in aanmerking komt. maar dat de uit voering vele praktische voordelen laat zien. Gevraagd werd ook, of het niet de fout is geweest van de voorlich tingsdiensten en de NFO dat de fruit teelt zo in het slop is geraakt. Volgens deze vraagsteller is er steeds door de ze instanties op gehamerd, dat er nooit fruit genoeg was. Aangegrepen De heer Osinga ing. had daarvoor ge zegd. dat de massademonstratie van fruittelers in Den Haag de minister toch wel heeft aangegrepen, zodat er met drang achter de zaak is aangelo pen. Dit heeft geresulteerd in een aan tal maatregelen, die men kruimels kan noemen, maar die samen toch een pak ket hebben gevormd tot enige verlich ting. Wat de overbruggingsregeling betreft,; zei de heer Osinga ing. dat de NFO voor een uitbreiding heeft gepleit, dat de hagelschadesubsidie een tegenmaat regel is tegen de Franse subsidies, waar men overigens de zaak ook niet mee kan redden, maar in principe toch belangrijk is. Het hoofdbestuur van de NFO wil verder, dat er een invoer verbod komt, dat de EEG premie met een jaar verlengd wordt en dat er een vijfjarige enquête wordt gemaakt van het fruitareaal, opdat men de vinger aan de pols kan houden en kan zien wat er gedaan moet worden. Tot dege ne die tot bedrijfsbeëindiging over wil gaan zei de Osinga, dat men zelf orde op zaken zal moeten stellen. Aangaan de de ruilverkaveling die voor Kapel- le-Wemeldinge in voorbereiding is, ad viseerde hij de afdeling een inventari satie te maken van het aantal bedrij ven die er gebruik van willen maken, wie zijn bedrijf vergroot wil zien enz. Volgens hem dienen de afdelingen mee te denken met de voorbereidingscom missie. Ook de situering achtte hij be langrijk. Geen bedrijven, die als man netje tegen mannetje naast elkaar ko men te liggen. Men mist dan de moge lijkheid om tot bedrijfsvergroting in de toekomst over te gaan. Ook meende de heer Osinga. dat de fruitteelt bij voorrang geholpen dient te worden, omdat het een teelt is van lange adem. Tenslotte vestigde hij de aandacht op artikel 48 waarin is opgenomen dat men toestemming van de commissie nodig heeft om in te mogen planten. Voor de lezing van de heer Osinga had de afdeling zijn jaarvergadering gehouden. Tot bestuursleden werden herkozen, de heren P. van der Have, Kapelle, C. Traas, Schore en L. Stein, Kattendijke. Tot stemgerechtigd afge vaardigde naar de algemene vergade ring van de kring werd de heer W. A. G. Dekker uit Wemeldinge benoemd en tot afgevaardigde naar de algemene vergadering van de landelijke NFO, de heer C. Traas uit Schore. Als plaats vervanger voor beide vergaderingen werd benoemd, de afdelingssecretaris, de heer J. de Jager. KOORKERK, MIDDELBIJ» De leden van de .Zeeuwse Centni Muziekbibliotheek' te Middelburg, bibliotheek die in steeds toenemer, mate in een behoefte gaat voorzien, p ven zaterdagavond in de Koorkerk'.! Middelburg een muziekavond ond«- de titel ,Van bezoekers voor bezo? kers'. Op deze avond musiceerden v, als gewoonlijk een aantal vaste bezc* kers van deze muziekbibliotheek. Ami teur- en beroepsmusici, dertien in tal. lieten zich zowel instrumentaal vocaal horen. De spits werd afgebetè door leden van het Zeeuws Koperet semble, bestaande uit Paul van Belg en Ina Kole, cornet. Gillis Dellebefc althoorn en Ko Leijnse, bariton, zij speelden op zeer muzikale wijze Ga', brieli's .Ricercare del sesto tuono; waarbij de Sarabande van Desporfe (een transcriptie van vier klarinetten;, een compositie met een geheel anderi klankkleur, zich uitstekend aan sloo:. Een fraai begin. Philip Fey, hobo, begeleid door Brar Beekman, orgel kon men beluistert in een concert van Telemann. De hot» ist toonde zijn kwaliteiten wel hei meeste in de langzame delen. De snelle gedeelten werden in een nogal gejaagd tempo genomen, waardoor de spelkwa. liteiten wel eens iets te wensen over lieten. Tesamen met J. Wagenvoort, hobo en nu met Henk Mennes aan he: orgel werd op waardige en vaardige wijze de .Triosonate no. 1' van Bodiio uitgevoerd. Organist Mennes vonden we beter ah begeleider van deze hoboïsten dan ah solist in de .Sonate no. 4' van C. Ph. E. Bach, hetwelk een nerveuse start kreeg. Paul van Belzen excelleerde in hei .Concert in f' van Telemann, dat te vens het sluitstuk van deze avond was. Hij werd door Bram Beekman muzi kaal begeleid. Deze laatste organist had men reeds kunnen beluisteren in een drietal werken van Bach, waarbij ,Nun freut euch', een geraffineerde vertolking kreeg en waar de ,Gigue in G', onder de handen van deze talent volle organist een belevenis werd. Stoffel Gunst was de bescheiden, maar accurate begeleider van fluitist J. B. Prakke, die zijn hoogste troeven we! uitspeelde in het eerste deel van .Sona te no. 4' van Handel. Voor, het vocale gedeelte zorgde in eerste instantie Diny Scheltens-Koops, alt, met assistentie van Dick Boon, fluit en Henk Mennes orgel. In de Can tate no. 44 ,Kein Vogel kann im Wei ten fliegen' van Telemann (een niet zo interessante compositie en tevens wat langdradig), werd over het algemeen wel goed gemusiceerd, maar de glans ontbrak. We hebben veel genoten van het op treden van de jonge sopraan Ellen de Wind, die met muzikale ondersteuning van Bram Beekman zich liet horen in drie werkjes van Bach. Vooral het .Lieber Herz. bedenke doch' en het ,Gott lebet noch', werden met een goede voordracht en op een door deze nog jonge sopraan dusdanige wij ze gebracht, dat wij de naam van Ellen de Wind maar goed in onze oren moe ten knopen. Zij zal ongetwijfeld nog van zich doen spreken over enige ja ren. Aan het .Ich will Dir mein Herze schenken' was zij (muzikaal gespro ken) nog niet helemaal aan toe. Het werd te gejaagd uitgevoerd. Voor aUe medewerkenden was er veel applaus en dat was verdiend te noemen. Er was een zeer grote belangstelling voor dit concert, zowel van de zijde van de jeugdige bezoekers als van de wat ouderen. Met een kleine variatie op de titel ,V«i bezoekers voor bezoekers' zou men kunnen schrijven: ,Een concert van enige bezoekers voor vele bezoekers'. De organisatoren van deze avond kun nen tevreden zijn. A.L. Dankbaar en blij geven wij u kennis van de geboorte van onze tweede zoon RICHARD JOOST MARCEL G. Meedendorp G. J. T. Meedendorp- van Belzen Mart Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 59. 24 januari 1971. Wederom werden wij getroffen door het verlies van een onzer leden en oud-be stuurslid, de heer J. MOERMAN Wij verliezen in hem een goede vriend. Bestuur en leden muziekvereniging Advendo. Wolphaartsdijk. FAMILIE BERICHTEN Op vrijdag 22 Janu ari 1971 overleed on ze geachte medewer ker en gewaardeer de collega, de heer J. MOERMAN op de leeftijd van 55 jaar. Wij zullen de beste herinnering aan hem overhouden. Namens het be stuur en het perso neel van de Coöpe ratieve Telersver eniging Huid-Beveland', 's-H.-Arendskerke. Rectificatie. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een geduldig gedragen ziekte, mijn geliefde man en onze lieve vader, behuwd- en groot vader, de heer DIRK KOOTSTRA hoofdagent van politie, op de leeftijd van bijna 55 jaar. Middelburg: L. Kootstra-Versluis Sint-Laurens: J. C. Kootstra J. M. G. Kootstra-de Jonge Dicky Martin Middelburg: E. S. Brouwer-Kootstra C. H. A. Brouwer Marleentje Middelburg, 21 januari 1971. Zach, Jansenstraat, 50. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het Gasthuis. Bezoekuren dagelijks van 17.30-18.30 uur. De teraardebestelling zal plaatsvinden dins dag 26 januari 1971, om 14.00 uur op de alge mene begraafplaats te Middelburg. Na afloop van de plechtige teraardebestelling gelegen heid de familie te condoleren in de kantine van het politiebureau, Achter de Houttuinen te Middelburg. Heden overleed, geheel onverwachts, onze lieve broer, zwager en oom KL.AAS WILLEM TORENVLIET op de leeftijd van bijna 69 jaar. Familie Maliepaart Familie Weerpas Familie Krieger Familie Torenvliet Vlissingen, 23 januari 1971. Heden overleed, geheel onverwachts, mijn lieve, zorgzame man KLAAS WILLEM TORENVLIET op de leeftijd van bijna 69 jaar. P. C. Torenvliet-Krieger Vlissingen, 23 januari 1971. Sottegemstraat 96. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van Bethesda. Bezoekuren van 14.30-15.30 uur en van 19.00-19.30 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben woens dag 27 januari aanstaande om 14.00 uur op de algemene begraafplaats. Vertrek van gebouw ,'t Anker', Bonedijke- straat, om 13.45 uur. Aan huis liever geen bezoek Met leedwezen namen wij kennis van het overlijden van onze collega en vriend De vele jaren, die wij met hem mochten sa menwerken, zullen wij zeker niet vergeten. Het gezamenlijk personeel van Bouwbedrijf Slotema NV. Wissenkerke, 22 januari 1971. Met leedwezen namen wij kennis van het plotseling overlijden van de heer H. BUIJZE Jarenlang heeft hij aan ons bedrijf zijn toe wijding en krachten gegeven. Met dankbaar heid zullen wij hem steeds blijven gedenken. Familie Slotema. Wissenkerke, 22 januari 1971.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 16