Eis van vier maanden voor schuld dodenrit Jeugdverenigingen te Souburg in gebouw ,De Zwaan' Vleeskeuringsdiensten dupe van wegvallen keurlonen DRIE ZWAGERS KOMEN OM HET LEVEN SPORTAUTO ALS KANONSKOGEL' Snelheid PHILATELICA VLISSINGEN NAM AFSCHEID VOORZITTER B en w Vlissingen: f500 subsidie Achtergrond VQOr fa yjfll TECHNISCH BETER T0MA WON MET 2-1 VAN V0WEWE 9 - - - - Veel reacties op plannen tehuis voor Vietnamese oorlogsslachtoffers Zware schade door gecompliceerde auobotsinsf op Kreekrakdam ZLM-prijs 1971 CNV-FORUM IN MIDDELBURG AAN VRAGENVUUR ONDERWORPEN 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 23 JANUARI 1971 MIDDELBURG Als een kanonskogel werd een sportwagen, die met hoge snelheid uit een bocht in Schuddebeurs (gemeente Brou wershaven) was geraakt, de ruimte ingeschoten. Bonkend en weer opspringend legde het tot wrak gebeukte voertuig een afstand van niet minder dan 182 meter af. De gevolgen waren verschrikkelijk. Drie inzittenden, allen zwagers van de bestuurder, werden gedood. De bestuurder zelf, E. M. uit Roermond, die evenals de drie slacht offers naar buiten werd geslingerd, overleefde wonderwel het on geval- Vrijdagmorgen moest hij zich voor roekeloosheid, onoplet tendheid en onvoorzichtigheid voor de rechtbank te Middelburg verantwoorden. De ofi'icier van justitie, mr J. Blok, die sprak van een stukje bravourrij- den met een afschuwelijk resultaat, vorderde tegen M. een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van vier maan den en een eveneens onvoorwaardelij ke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar. De recht bank zal op vijf februari uitspraak doen. De president van de rechtbank mr P. van Empel, vond het ongeval zo vre selijk, dat hij het niet raadzaam acht te om de zaak verder gevoelsmatig uit te diepen. M. was naar Schouwen gekomen voor het bijwonen van een familiefeestje. Daar toonde hij ook zijn nieuwe sportauto, die een hoge snelheid (190 kilometer per uur) kon halen. Zijn bewonderende zwagers wilden graag een ritje meema ken. Op een gegeven moment reed M. een flauwe bocht naar links van de linker kant in. Dat laatste bleek later uit de remsporen. De bestuurder verloor daarop de macht over het stuur. De auto schoot in de rechterberm van de Kloosterweg, raakte in een sloot, sloeg daarop tegen een dag. vloog over een bietenveld, botste tegen een dijk en kwam. weer via een sloot eindelijk in een weiland tot stilstand. De slachtoffers waren A. V. (38) en L. G. B. (41) beiden uit Rotterdam en H. S (34) uit Delft. Ofschoon tijdens deze zitting, ook M. wist er niets over te vertellen, abso luut niet kwam vast te staan welke stand de snelheidsmeter van de auto op het moment van het ingaan van de boent had aangegeven, zei officier mr Blok er absoluut van overtuigd te zijn dat hier veel te hard was gereden. ,Deze bocht had mat een snelheid van tachtig kilometer per uur gemakkelijk genomen kunnen worden. Het autorij den kan afschuwelijke eigenschappen bij de mens oproepen', zo zei mr Blok, die de omstandigheid dat M. niet wilde zeggen hoe hard hij wel had gereden als een aanwijzing voor de zelfoverschatting en gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel van de verdachte zag Mr Blok: ,U weigert de schuld te aanvaarden maar u bent ten volle verantwoordelijk voor de dood van drie mensen.' De officier meende aat deze zware beschuldiging ook in de strafmaat tot uiting diende komen. Verdediger mr P. C Adriaanse merkte nog op, dat voor wat betreft de gereden snelheid volledig in het duis ter wordt, getast.. Naar zijn mening was M. ook wel degelijk diep onder de indruk yan het gebeurde, dat hij psychisch maar moeilijk kon verwer ken. .Door het ongeval heeft mijn J. M. Willems voorzitter van ,De Biesbosch' VLTSSINGEN Gedeputeerde staten van Noord-Brabant hebben de heer J M. Willems, lid van hun college, be noemd tot voorzitter van ret recrea tieschap .Nationaal Park de Bies bosch'. In de onlangs gehouden vergadering van het dagelijks bestuur van hei schap is de heer C. W. Smits burge- meeter van Made ca tot waarne mend voorzitter benoemd. De i-aad van het recreatieschap, dat tot heeft bevordering van recreatie natuurbescherming in net gebied van de Biesbosch, werd vonee maand geïnstalleerd. In kantine gemeentehuis A. F. J. Jacobs is opvolger der de filatelistische delegaties van de afdeling Goes en Middelburg en de voorzitter van de afdeling .Philatelica' 's-Gravenhage, tevens vice-voorzitter van het landelijk bestuur, de heer C L. Dekker welkom. Na dit welkom werd gestart met het afhandelen van bin nengekomen stukken, waarin nieuwe emissies, alsmede nieuwe leden be kend werden gemaakt. Hiema kreeg de penningmeester, de heer H. Snoo- dijk de gelegenheid het financiële jaar verslag over 1970 voor te lezen. De heer Dik bracht verslag uit van de verrichtingen van de eigen .rondzend- dienst'. De heer A. Rorije maakte zelf de financiële positie van de jiieuw- tjesdienst' bekend. .Het is de bedoeling dat de distributiewerkzaamheden van deze dienst in de toekomst gedele geerd zullen worden', vertelde hij. De heer Van Luyck werd als nieuwe secretaris voorgesteld. De inleiding van de heer Bakker, betrof diens collectie Israëlische post zegels en algemene postale verschijn selen met betrekking tot Palestina door de eeuwen heen. De inleider verschafte tijdens zijn lezing vele be langwekkende filatelistische gegevens, en toonde tenslotte zijn verzame ling. De tweede secretaris van Philatelica .Vlissingen'. de heer J. L. Roland, las het algemene jaarverslag voor. •p'HnfT w.-v-prï^n nvpr rip' Bij de bestuursverkiezingen werden ™h,^l de aftredende bestuursleden, de heren J. L. Roland en C. de Leeuw nerko- zen. Een van de eerstvolgende programma punten van Philatelica .Vlissingen' is de ruilbeurs op zaterdag 30 januari aanstaande in 't Anker te Vlissingen, waar ook een grote postzegeiveiling gehouden zal worden. Deze beurs wordt gehouden van 10 tot 17 uur. VLISSINGEN De heer A. Rorije is tijdens de jaarvergadering van de af deling Vlissingen van de postzegelver zamelaarsvereniging .Philatelica' donderdag in de kantine van het Vlis. singse gemeentehuis werd gehouden, afgetreden als voorzitter van deze afdeling. Hij wordt opgevolgd door de heer A. F. J. Jacobs, rector scholengemeenschap Scheldemond. De vice-voorzitter van liet landelijk be stuur, de heer C, L. Dekker, dankte de heer Rorije voor het vele werk dat hij in zijn .plichtgetrouwe en succes volle dienstjaren' had verricht. De heer A. F. J. Jacobs vertelde .bijzonder verheugd' te zijn met de' benoeming en vertelde te hopen op een prettige tijd bij de georganiseerde Vlissingse filatelisten. De heer Henneman vervulde als oud ste bestuurslid de ,voor hem zeer aangename taak' de scheidende voor zitter te huldigen en hem te benoe men tot ere-voorzitter van de vereni ging, met een adviserende functie Er| werden nog geschenken aangeboden., waaronder een fotoalbum met opna-j men van de in 1970 door Philatelica Vlissingen gehouden postzegeltentoon- sielling, een serie boekwerken over de natuur en enig rookgerei. De echtge note van de heer Rorije werd even eens in de huldigingen betrokken; zij kreeg een bloemstuk aangeboden. De heer Bal sprak namens het rayonbe stuur en namens de afdeling Goes. Tenslotte was het woord aan een vertegenwoordiger van de Middelburg se delegatie. Bij de opening van de vergadering heette de heer A Rorije in het bijzon- '.Wij èxposeren de SjeMatic. Deze best- seller biedt alies wat U maar van Uw nieuwe .'keuken-verlangen kunt. ./c«*mWFH7 k - SieMatic, de Échte /SieluElio/ Toonzaal geopend: dagelijks 8.30 17.30 uur 's Zaterdags 10.00 -13.00 uur. 's avonds na afspraak. Bouwmaterialenhandel D. M. BOONE NV KORENDIJK 18 MIDDELBURG TELEFOON 01180 4951* cliënt al een zware straf gehad', aldus I mr Adriaanse. Officier mr Blok had in deze zaak] nog de achtergrond genoemd waarte-| gen dit onge\al, dat naar zijn mening vermeden had kunnen worden, moest worden gezien: de negenennegentig doden op de Zeeuwse wegen in 1970. Deze zelfde achtergrond had de offi cier eerder genoemd in zijn requisi toir tegen W. K. uit Renesse. die zich moest verantwoorden voor het ver oorzaken van een verkeersongeval op een kruising in Noordwelle, waarbij een 5-jarig kind, A. B„ dat bij hem in de wagen zat, om het leven kwam. Nog twee andere inzittende kinderen evenals K. zelf en de bestuurder van de andere auto, J. M. werden ernstig gewond. K. was met zijn auto de kruising genaderd en had geen voorrang gege ven aan de van rechts komende wa gen van M. K. zei ter zitting de kinderen voor een tochtje te hebben meegenomen. De auto van M. had hij in het geheel niet gezien en ook van het ongeval zelf kon hij zich niets meer herinneren. Als gevolg van de opgelopen verwon dingen zei hij nog steeds niet in staat te zijn om te werken. Dat was ook het geval met M. die door het ongeval zelfs blijvend invalide was geworden. Hij was namelijk de macht over zijn rechterarm kwijtgeraakt. President mr Van Empel noemde het merkwaardig, dat de rechtbank regel matig ernstige verkeersongevallen te behandelen kreeg, die zich op open Schouwse kruispunten hadden voorge- Ook mr Blok wees er op, dat de bewuste kruising volkomen overzich telijk was geweest, terwijl er boven dien nog borden waren ge plaatst. De officier, die concludeerde, dat hier sprake was geweest van een hoge mate van onoplettendheid vorderde tegen K. een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van zes weken en een onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes weken. De uitspraak is op vijf februa- YLISSINGEN Als het aan het college van b en w V3n Vlissin gen ligt, krijgt de Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland van de ge meente een .eenmalige waarde ringssubsidie van 500,-. Het colle ge stelt dat de raad voor naar aanleiding van een verzoek om subsidie van de VMZ. B en w in het voorstel aan de raad: .Hoewel wij niet altijd kun nen stemmen met de wijze, waar op de vereniging de betrekkelijke zaken naar voren brengt, zijn wij echter wel van mening, dat zij een nuttige functie heeft. Daar het ledenbestand van de vereni ging sinds haar oprichting is toe genomen tot ca 1500 thans, blijkt ons inziens duidelijk dat de vere niging in een behoefte voor ziet'. De VMZ had de gemeente ge schreven, dat er voor 1971 een tekort van ƒ2200 wordt, verwacht en dat de bijdragen uit subsidie in principe zullen worden besteed voor de aanschaf van onder meer een adresseermachine, een sten cilmachine, kantoorbehoeften en drukwerken. B en w van Vlissin gen zeggen, dat het subsidie uit de post onvoorzien voor 1971 kan worden gehaald. In antwoord op een vraag in de raadsvergadering van oktober of er een vertegenwoordiger van de VMZ kan worden opgenomen in de door b en w ingestelde .advies commissie lucht- en waterver ontreiniging Vlissingen-Oost zeg gen b en w: .Het bevorderen van een vertegenwoordiging van de VMZ is bezwaarlijk aangezien hier sprake is van een ambtelijke commissie. Het zou bovendien weinig zinvol zijn nu de taak van deze commissie in verband met de wet op de luchtverontreiniging door de ingestelde provinciale commissie zal worden overgeno men'. Bedrijfsvolleybal Middelburg PZC kreeg punten cadeau In de eerste klas van het Middelburg se bedrijfsvolleybal liet Torna dins dagavond in de Middelburgse sporthal technisch goed volleybal zien en dit resulteerde dan ook in een 2-1 over winning op Vovewe I dat door deze nederlaag de rode lantaarn van Torna mag overnemen. De laatste set moest hier bij een 5-7 stand worden afgebro ken en telt dus reglementair niet mee. Arnof behaalde een moeizame zege op Middelburg-Zuid I. Waren de eer ste twee sets voor Arnof 15-10 en 15-11 de derde set kwam op naam van Middelburg-Zuid met 15-2. De laat ste en beslissende set werd met 13-7 in het voordcel van Arnof afge broken (3-1). Rijkswaterstaat blijft door de vrij gemakkelijke overwin ning op OCMA (3-0) de aansluiting met koploper Provincie I behouden. Amro I klopte met 3-0 het Doma-team en stijgt hierdoor een plaatsje op de ranglijst. De stand is: Provincie I RWS Arnof Midd. Zuid I OCMA Amro I Hermid I Mammoeters Doma Toma Vovewe I 10 10 0 0 20 19- 1 9 8 0 1 16 23- 6 10 8 0 2 16 25- 9 10 6 0 4 12 20-16 10 6 0 4 12 18-16 10 5 0 5 10 15-15 9 4 0 5 8 13-17 10 2 0 8 4 8-25 11 2 0 9 4 9-27 1 0 9 2 7-25 In klas 2 kreeg PZC de punten ca deau. Vovewe II kwam niet opdagen en de partij werd met 3-0 gewonnen gegeven aan de PZC-ers, die echter een vriendschappelijk partijtje tegen een team van Vovewe speelden be staande voor het merendeel uit spe lers van het eerste team en een fraaie 3-1 overwinning behaalden op Vovewe. PZC blijft dus aan de leiding van klas 2. gevolgd door Keystone Butchers dat Dynamo'70 een 3-0 nederlaag be zorgde. Middelburg-Zuid II kwam tot winst tegen Provincie II dat goed partij gaf en zelfs de eerste set met 8- 1.5 won. Hierna moesten de Provincie dames twee sets prijsgeven aan Mid delburg-Zuid II. Dc laatste set werd met 12-8 afgebroken in het voordeel van Maddelburg-Zuid (3-1). De Ruyter- school, hersteld van de nederlaag van vorige week won met 3 0 van Gemeen te Middelburg I terwijl Pedac I een 1- 3 nederlaag moest incasseren tegen Delta. De stand is: PZC 11 9 1 1 19 27- 8 Keystone B 11 7 1 3 15 24-13 De Ruijterschool 10 5 3 2 13 21-11 Middelburg Zuid II 10 6 1 3 13 19-14 Delta 11 6 1 4 13 22-14 Provincie III 10 3 5 2 11 21-17 Dynamo'70 12 3 5 4 11 17-25 Pedac I 10 3 4 3 10 16-19 Gem. Mid I 11 4 2 5 10 20-19 Amor I 10 2 2 6 6 10-21 Rode Kruis vertoont films in ,Kaj Munk' Vandaag (zaterdag) vertoont het rode kruis, afdeling Hansweert, een lach film voor de jeugd met Stan Laurel en Oliver Hardy. De voorstelling be gint om 16.00 uur in gebouw Kaj Munk. 's-Avonds wordt in dit gebouw een film voor ouderen vertoond, geti teld .The Family Way'. De aanvang is 20.00 uur. Oud-papieractie Vandaag (zaterdag) wordt in Scharen- dijke een rondgang gemaakt om oud papier op te halen, waarvan de op brengst ten goede komt aan de sport vereniging ,ZSC' te Scharendijke-Elle- meet. Vovewe II 11 2 1 8 5 8-25 Provincie II 11 1 0 10 2 10-29 In klas 3 is het Blauw Wit gelukt op de tweede plaats te komen door met 3-0 van Middelburg-Zuid III te win nen. Het niet opkomen van Amro III bezorgde Amor II gemakkelijk punten (3-0), Amor III kon de punten niet binnenhalen. De volle winst ging hier naar Swift dat met 3-0 won. Doordat Amro II niet speelde ver speelden ze de tweede plaats aan Blauw Wit dat echter een wedstrijd meer heeft gespeeld. De stand is: Brandweer Blauw Wit Amro II Swift Gem. Mid II Amor II Amro III Mid Zuid III Hermid II Amor III Pedac II 10 10 0 0 20 2 11 9 0 2 18 28-7 10 8 0 2 16 25- 11 7 1 3 15 24-11 9 5 1 3 11 16-13 12 5 1 6 11 18-22 10 3 0 7 6 10-21 11 2 2 7 6 13-25 10 2 1 7 5 10 1 1 8 3 5-27 8 0 17 1 3-23 Voor dinsdagavond 26 januari staan de volgende wedstrijden op het pro gramma: 20.00 uur: Provincie II - Pedac I, Amor 1 - PZC, Pedac II - Swift, Amor III - Amro II, 21.00 uur: Gem. Mid I - Mid. Zuid II, Gem. Mid II - Mid. Zuid III. Hermid I - Vovewe I; 22.00 uur: Pronvicie III- Dynamo '70, Delta - Vovewe II, Blauw Wit - Brandweer, Provincie I - Doma. SPOEDIG SLOOP PADWEG .ONS DORPSLEVEN' TF RITTHEM HEEFT WEER EXPLOITANT VLISSINGEN B en w van Vlissingen stellen de raad in de vergadering van vrijdag 29 ja nuari voor om in te stemmen met het gebruik van gebouw ,De Zwaan' te Oost-Souburg als jeugdaccommodatie. Zoals be kend dient het complex club huizen (noodwoningen) aan de Padweg te Souburg te worden gesloopt in verband met de rea lisering van het bestemmings plan .Zeewijksingel'. Deze sloop zal thans op zeer korte termijn plaatsvinden. Een aantal organisaties die gebruik maakten van de clubhuizen zijn ge heel op eigen initiatief of met mede werking van b en w erin geslaagd elders een vervangende ruimte te krij gen. Voor zes jeugdorganisaties, die zeer intensief gebruik maken van dc clubhuizen, diende nog vervangende ruimte gevonden te worden. Aanvan kelijk hadden b en w overwogen om een aantal nieuwe houten barakken te doen plaatsen op een terrein aan het Koopmansvoetpad. omdat verplaat sing van de oude barakken technisch niet meer mogelijk bleek. De daaraan verbonden kosten bleken evenwel zo hoog te zullen worden, dat men van dat plan afzag. B en w hebben zich vervolgens tot het bestuur van de stichting J)e Een dracht' gewend met het verzoek me dewerking te verlenen voor het inrich ten van het gebouw .De Zwaan' jeugdcentrum. Het bestuur bleek daartoe bereid en heeft de pachter van het gebouw, de heer A. Dijkstra, de pachtovereenkomst opgezegd met ingang van 1 maart 1971. Daar de ontruiming van da accommodaties aan de Padweg eerder diende te ge schieden, hebben b en w mee de heer Dijkstra overeenstemming bereikt over een eerdere ontruiming van het ge bouw, namelijk per 1 januari 1971. Deze heeft daarvoor een vergoeding voor inkomstenderving en bedrijfs schade geëist van 17.000. Over de wijze waarop de toekomstige exploita tie van het gebouw zal plaatsvinden wordt nog overleg gepleegd met het bestuur van de stichting ,De Een dracht.' Het bestuur geeft er de voor keur aan dat de exploitatie zal gaan plaatsvinden door de gemeente. Overi gens ligt het wel in de bedoeling dat de grote zaal en de foyer beschikbaar blijven voor activiteiten van het vere nigingsleven in Souburg. Met de jeugd organisaties wordt overleg gepleegd om te komen tot een indeling van het gebruik van de lokaliteiten in het gebouw. B en w willen beweikstelli- gen dat de huurprijs wordt gesteld op ƒ4 per m2. Er zullen waarschijnlijk geen ingrijpende voorzieningen in het gebouw behoeven te worden getrof fen. Uit de nieuwe exploitatie van het gebouw voortvloeiende lasten voor de gemeente zullen ongeveer 4 600 per jaar hoger worden. Ritthem Aan de heer Dijkstra, die noodge dwongen gebouw JDe Zwaan' heeft moeten verlaten, willen b en w nu de panden Dorpsstraat 22 en 23 te Rit them verhuren, met ingang van 1 februari 1971, tegen een huursom van 3000,- per jaar. Dit houdt in dat het verenigingsgebouw ,Ons Dorpsleven' met het bijbehorende cafégedeelte en de woning voor het eerst sinds janua ri 1970 weer een exploitant krijgt. B en w hadden reeds verschillendel OOSTBURG Op het gemeentehuis van Oostburg komen uit het hele land tal van reacties binnen van mensen, die zich graag voor een eventueel vakantiehuis voor Vietnamese oor- logsslachtoffers willen inzetten. Zoals in de PZC van donderdag al cafëgedeelte zodanig zijn, dat een ren- werd gemeld, heeft de Duitse stichting dabele exploitatie onmogelijk wordt j ,vredesdorp Overhausen' interesse ge- geacht. Momenteel dienen de gebrui-j toond voor het voormalige gemeente kers van het gebouw zelf zorg te i huis van Groede voor dit doel. In de dragen voor verwarming, gereedzettenlaatste raadsvergadering van Oostburg en opruimen van de zaal en het. heeft de heer A. J. Salomé (wd) naar verstrekken van consumpties. B en w aanleiding van dit PZC-artikel ge malen getracht een nieuwe exploitant of beheerder aan te trekken. Er was evenwel gebleken dat het gebruik van de zaal ruimte en de omzet van het' achten dit evenwel een onbevredigen de gang van zaken, hoewel er mouu teel geen huur voor de zaal wordt gevraagd. Het ligt in het voornemen van de heer Dijkstra om in de bij het gebouw behorende woning een aantal pensiongasten (ten hoogste tien) te huisvesten om een rendabele exploita tie van het geheel mogelijk te maken. In het gebouw ,De Zwaan' had de heer Dijkstra ongeveer dertig perso nen in pension. Deze pensiongasten zijn werknemers van bedrijven die betrokken zijn bij de opbouw van de in Vlissingen-Oost gevestigde industrie- en. RILLAND-BATH Vrijdagmiddag omstreeks tien voor half zes zijn hij een gecompliceerde autobotsing rijksweg 58 nabij de Kreekrakdam twee auto's zwaar beschadigd en één voertuig totaal vernield. Het ongeval is ontstaan toen een personenauto bestuurd door P. D. uit Scherpenisse, op het punt waar vier rijstroken samenvloeien in twee. ge sneden werd door een donkergroene auto. De personenauto reed hierdoor in de berm. raakte vervolgens de macht over het stuur kwijt en kwam op de linker weghelft terecht. Hier botste zij frontaal op een uit de richting Bergen op Zoom rijdende personenauto bestuurd door J. C. M. uit Goes, waarna zij met haar auto onder aan de dijk belandde. De auto van M. kwam vervolgens ir aanrijing met een uit de richting Goes komende personenauto, bestuurd door C. J. V. uit Bergen op Zoom. Ook de personen auto van M. kwam onderaan de dijk terecht en werd totaal vernield. De andere twee auto's liepen zware scha de op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De bestuurder van de donkergroene auto is niet bekend. De politie te Rilland-Bath verzoekt oogge tuigen van dit ongeval zich met hen in verbinding te stellen. 'raagd of de stichting inderdaad be langstelling heeft voor het leegstaande gemeentehuis. Burgemeester Schipper beaamde dit volkomen. Hij voegde eraan toe, dat de laatste tijd geen contact is geweest met dominee Berg- haus van deze stichting. .Hij zit op het ogenblik in Vietnam' Begin febru ari komt de dominee naar Groede. Burgemeester Schipper zei de plannen van de stichting een goed hart toe te dragen. Inmiddels zijn er wel kapers op de kust. De heer Schipper vertelde dat er nog een gegadigde is voor de aankoop van het voormalige gemeen tehuis van Groede. Ter gelegenheid van het jubileum van dc ZLM in juni 1968 heeft de Konin klijke Maatschap de Wilhelminapolder en de Oost-Bcvelandpolder de ZLM een bedrag van 250,- geschonken, welk bedrag eens in de twee jaar door de Maatschap beschikbaar wordt gesteld voor een tweejaarlijkse onder jongeren uit te schrijven prijsvraag, betrekking hebbend op een agrarisch onderwerp. Aan deze prijs, die door de heer Van Hoboken als voorzitter van het be stuur van de Maatschap aan het be stuur van de ZLM werd aangeboden, is de naam .Van Hobokenprijs' gege ven. Voor de eerste maal (1969) werd voor deze prijs als onderwerp aan de orde gesteld: .Hoe ziet het Zeeuwse agrarische bedrijf anno 1980 er uit, hoe zou het er uit moeten zien en hoe moeten wij naar deze wenssituatie groeien?' Het dagelijks bestuur van de ZLM heeft besloten om dit jaar aan de orde te stellen het onderwerp: .De sociale positie van de agrarische on dernemer'. Deelname is mogelijk voor ieder, die jonger is dan 35 jaar. Het dagelijks bestuur van de ZLM heeft een jury van 7 leden benoemd. De bijdrage moet voor 1 mei 1971 aan het secretariaat van de ZLM worden ingezonden. Gezinsdag NKV Het NKV-afdeling Nieuw-Namen houdt op zaterdag 6 februari samen met de onderafdeling de gezinsdag in het lokaal bij de heer R. Thilleman te Nieuw-Namen. Avond milieuvervuiling 25 februari CNV-houding bij staking reden voor opzeggingen MIDDELBURG De CNV-forum, sa mengesteld uit vijl' districtsbestuur ders met de heer C. Pinxteren als voorzitter, kreeg donderdagavond in hotel ,De Eendracht' te Middelburg een stroom van vragen te verwerken op een bijeenkomst van het CNV- bestuurderscontact Zeeland - West- VORIGE WEEK TWEE RAPPORTEN UITGEBRACHT TERNEUZEN Er bestaan ver gevorderde plannen om de zo genaamde ,ïnvoerkeurlonen' voor de vleeskeuringsdiensten af te schaffen. Ook wil men het aantal keuringsdiensten in ons land (momenteel zo'n 180) te rugbrengen tot ongeveer 40. Dit staat in een tweetal rapporten die vorige week door ministeriële onder zoekcommissies (van landbouw en visserij en van volksgezondheid) zL|n uitgebracht. Men wil de afschaffing van de invoerkeurlonen al met ingang van 1 januari 1972 in laten gaan. Het wegvallen van de keurlonen (die be taald moeten worden als een dier van de ene vleeskeuringsdienst naar de andere overgebracht wordt), zal voor vele keuringsdiensten een grote finan. ciële strop betekenen, en kan zelfs catastrofaal werken. Tot deze conclusie kwam de heer G. Jongeneel, veterinair inspecteur voor de volksgezondheid in Zeeland, vrij dagmorgen tijdens een kringvergade ring van de Vleeskeuringsdienst. Zeeusch-Vlaanderen, die gehouden werd in het Terneuzense politiebu reau In deze dienst zijn alle Zeeuws- Vlaamse gemeenten vertegenwoor digd. In Zeeuwsch-Vlaanderen toucheert de keuringsdienst (volgens de begroting) in 1971 zo'n 63 mille aan invoerkeurlo nen. Als de plannen van de onderzoek commissies doorgaan (en daar ziet het wel naar uit), betekent dit voor de dienst een grote verliespost. ,We zouden dan in '72 wel eens met een tekort van f 30.000,- kunnen zitten' constateerde voorzitter P. A. Linden- bergh (wethouder van financiën van Terneuzen) bezorgd. Hij legde er de nadruk op dat moet worden voorko men dat men straks aan de gemeen ten moet vragen om in het tekort bij te springen. Naar verwacht wordt zal het .inkeur- lonenprohleem' landelijk bespro ken worden. ,Het is nu nog niet bekend hoe het opgelost moet wor den', zei de heer Jongeneel. De lande lijke reorganisatierapporten kwamen aan de orde bij het voorstel om een tweede keuringsarts bij de vleeskeu ringsdienst Zeeuwsch-Vlaanderen aan te stellen, in de functie van adjunct- directeur. Het huidige hoofd, dieren arts P. J. Bom, ziet geen kans om als enige arts alle werkzaamheden voor zijn rekening te nemen. Vooral bij ziektes en vakanties zal de dienst niet optimaal kunnen functioneren, hetgeen niet in het belang van de volksgezondheid wordt gezien. Sluitpost Men heeft van de keuringsdienst Midden-Zeeland tijdelijk hulp gekre gen, maar die zal hooguit voor een drietal maanden gegeven worden. Het dagelijks bestuur stelde daar om voor om een tweede man in full-timedienst te benoemen die mee kan draaien in de weekeinde- regeling voor noodslach tingen, waarneemt in de EEG-slachthuizen, ingeschakeld kan worden in het laboratorium en ook controles voor zijn rekening kan nemen. Financieel zal de aanstelling van een tweede arts nog geen probleem zijn: dj ontwerpbegroting voor 1971 heeft een sluitpost van 55 mille onvoorzien (daar gaan nog wel de loonstijgingen '71 af). Wethouder W. H. M. Colsen (Sas van Gent) zei dat het een .wat wrange smaak' gaf nu men twee maanden na de start al met een dergelijk voorstel moet komen. Tiet schip is binnengehaald op 1 oktober 1970. waarom niet direct een tweede man aangesteld?' Voorzitter Linden- bergh: .We zijn begonnen met een dienst die nog nooit had gefunctio neerd. Het loopt nu wel, maar met hangen en wringen. De nieuwe direc teur is er gelukkig in geslaagd om op zeer korte termijn de noodzaak van een tweede man aan te tonen.' Direc teur Borm. die een uitvoerige nota had opgesteld, zei in een toelichting dat ,de oorspronkelijke opzet van de dienst was geplant' met drie dieren artsen.' Men werd het er uiteindelijk over eens dat een tweed' arts noodza kelijk is. Het dagelijks bestuur werd belast met de aanstellingsprocedu re. Wethouder J. J. Vergouwe f Oostburg) informeerde naar de mogelijkheid om bij de gemeenten aan te dringen op een centrale plaats voor slagersafval, die buiten de woonkernen moet ko men. Het afval veroorzaakt vooral in de zomer onaangename geuren. Inspecteur Jongeneel kon meedelen dat er binnenkort aan de gemeen ten hierover een advies gestuurd wordt. ,Het, is de bedoeling dat de niet altijd even propere destructor uit. de kernen gehouden wurdt.' De direc teur van de destructor in Son (waar onder Zeeland sinds de opheffing van de post Hansweert, ressorteert) heeftal toegezegd zonodig financiële steun te willen verlenen. De heer Lindenbergh merkte op dat ook de slager op het gebied van de milieuhygiëne een taak heeft. .Juist in de hele kleine veront reinigingen. die ook door de kleine bedrijven teweeg worden gebracht, moeten grote gevaren gezien wor den.' Tijdens de kringsraadsvergadering werd verder een presentiegeldverorde ning voor de leden goedgekeurd, waarbij degenen die ,in ambtelijke overheidsdienst zijn met volledige dagtaak'(onder andere burgemeesters) van een vergoeding zijn uitgesloten. De hoogte van het bedrag werd niet bekend gemaakt. Brabant in samenwerking met de Middelburgse Besturenbond. Direct nadat de heer A. Maas, voorzit ter van de Middelburgse besturen bond, de avond had geopend werden de aanwezigen in de gelegenheid ge steld tot het stellen van vragen. De heer A. P. Willeboordse lanceerde on middellijk negen vragen over milieu verontreiniging door industrie. De heer Pinxteren moest zich ant woorden vanwege de tijd vrij korte houden en kon daarom niet alle as pecten behandelen. Hij zegde toe dat de mogelijkheid bezien zal worden om over dit onderwerp een speciale bijeenkomst te houden. Aan het eind van de avond kon de heer Maas al meedelen dat een dergelijke bijeen komst op 25 februari zal worden gehouden, tot grote voldoening van de vragensteller die in een uitgebreid betoog zijn afkeer over de door hem bedoelde milieuverontreiniging niet onder stoelen of banken stak. Ook de één-uur-staking in december vorig jaar. kwam aan de orde. Verschillende leden spraken hun af keuring uit .over de wijze waarop het CNV zich in het kielzog van het NVV had laten meeslepen'. Uitgeon- zder HBV-districtsbestuurder Van de Windt, stelde het forum zich achter de houding van het CNV. Leden kwijt De heer Van de Windt stelde, dat ondanks het feit dat de HBV niet tot de staking had opgeroepen, deze orga nisatie veel leden is kwijtgeraakt, die geen lid van het CNV meer wensten te zijn. Voorts stelde de HBV-distnctsbestuur. der dat wanneer men het niet met het standpunt van de regering eens is men straks de gelegenheid krijgt om anders te stemmen. ,Het gevaar van vergroting van de activiteiten rond de ëën-uur-staking was één van de redenen waarom de HBV niet aan de staking deelnam', aldus de heer Van de Windt. De drie voornaamste redenen waarom de CNV wel aan de actie heeft deelge nomen, zijn al eerder in de PZC gemeld, zodat voorzitter Pinxteren geen behoefte meer had om deze uiteen te zetten. Ook de uitlatingen van CNV-voorzitter Lanser over samenwerking van do christelijke partijen met do PvdA rie pen vragen op, waarop het forum antwoordde dat verschillende punten uit het PvdA-programma parallel lo pen met die van de christelijke vakbe weging en partijen, maar dat veel punten in de huidige regering niet uitvoerbaar zijn gebleken. Van samen werking met de socialistische groepe ring kan meer verwacht worden, zo vond men, hetgeen niet impliceert kan het CNV haar leden oproept om PvdA te stemmen. ,Bij een coalitie wordt de PvdA de minst kwade geacht', zo stelde forumlid P. v. d. Ende. Alle aanwezigen waren het erover eens dat de wijze waarop verschillen de leden meenden hun bedanken voor het CNV kenbaar te moeten maken, .beneden alle peil was.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 4