VOLGENDE MAAND DECIMALE D-DAY IN ENGELAND POSTERS VEROVEREN NEDERLAND LEGENDE VAN LASSETER LOKT NIEUWE GOUDZOEKERS rnwmmm 23 VERANDERING MUNTSTELSEL KOST RUIM 1 MILJARD GULDEN L1 lil ZATERDAG 23 JANUARI 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT XXDNDEN (GPD) Engeland zal op 15 februari een D-day beleven, die in te genstelling met die van de historische 6e juni 1944 niet geheim behoeft te worden gehouden. Het is de eveneens historische dag waarop de Britten eindelijk hun uit de middeleeuwen stammend 12- en 20-delig muntstelsel (1 pond sterling 20 shillings, 1 shilling 12 pence) vaarwel zeggen. En daarmee weer een van hun typische eigenaardigheden zullen verliezen. Engeland heeft Napoleon gemist, of beter, hij miste Engeland! Vandaar dat het bij de rest van de wereld op muntgebied en op dat van maten en gewich ten achteraan komt huppelen. Nu de Engelsen staan te trappelen omdoor de EEG-poort te worden binnengelaten, is dit inderdaad het beste praktische en psychologische ogenblik om decimaal te gaan denken. Waarmee een lastig obstakel in het internationale handelsverkeer wordt opgeruimd. Men wil nog niet meteen ook het metrieke stelsel aanvaarden maar dat wordt nu toch ook onvermijdelijk. Op het ogenblik wordt het Britse volk van alle kanten gebombardeerd met voorlichtingsmateriaal over het decimale systeem, wekelijks in de vorm van reusachtige verklarende advertenties in de dagbladen en tijdschriften en verder op de aanplakbiljetten en voor de tv met speciale filmpjes. Dit alles als toelichting op een handig geïllustreerd tekstboekje dat elk gezin kosteloos krijgt toegezonden. Men is reeds lang gewend om de grijze bestelautootjes met het opschrift Decibel System Convertion Service' (dienst voor omzetting in het decimale systeem) overal te zien rondrijden. Dit is de organisatie welke koortsachtig bezig is de nodige veranderingen aan te brengen in 5 miljoen kasregisters, reken- en boekhoudmachines voorzover deze tenminste niet geheel moeten worden vervangen. Aangezien men daarmee nog lang niet gereed is. zullen talrijke winkels en andere bedrijven nog geruime tijd met het afgedankte systeem voortzeulen. Maar dat is niet erg, want de thans bestaande .zilveren' (in werkelijkheid vernikkeld koperen) munten die sinds april 1968 in omloop zijn, zijn reeds gedecimaliseerd en kunnen in beide systemen worden ge bruikt. Het enige nieuwe is dat het publiek ook zal moeten wennen, aan drie nieuwe bronzen munten, kleiner en lichter dan de enorme plakken onder welker gewicht men geneigd is slagzij te maken. De nieuwe munten zijn de halve nieuwe penny, de nieuwe penny en de nieuwe twee-pence. De indoctrinatie welke thans in volle gang is heeft ten doel iedereen te doen beseffen dat van de 15e februari af een pond sterling niet meer uit 240 pence maar uit 100 pence bestaat. Dit betekent dus dat de nieuwe penny 2,4 maal zoveel waard is als de oude. De shilling die we al in nieuwe vorm bij ons dragen komt te vervallen. Een shilling-stuk van weleer heeft met behoud van het vroegere formaat tot opschrift .new pence' met daaron der het getal 5, het twee-shillingstuk .florin' new pence met daaronder het getal 10 en het tien-shillingstuk (dat het bankbiljet van gelijke waarde vervangt) new pence', met daaronder het getal 50. Om verwarring met het 10 pence te voorkomen heeft men het daarop gelijkende 50 pencestuk 7- kantig gemaakt, zodat men hier niet de narigheid krijgt die wij in Nederland met onze nieuwe rijksdaalder ondervinden. De nieuwe penny, wordt op prijskaartjes en tarieven door de kleine letter p aangeduid in plaats van de kleine letter d zoals tot nu toe. Deze laatste dateerde nog uit de Romeinse tijd en betekende Denarius. Voor geen geld ter wereld in de letterlijke betekenis heeft men het pond sterling als munteenheid willen afschaffen omdat dit. hoezeer er ook door tweö devaluaties de klad in is gekomen, het onaantast baar symbool moet blijven van Engelands solvabiliteit. OUD NAAST NIEUW In de overgangsperiode die voorlopig ,voor nog onbepaalde tijd zal duren, blijft het oude geld naast het nieuwe in omloop. Dat wil zeggen de oude penny, de achtkantige, geelkoperen drie-penny en de .zilveren' zes-pence. Men had dit laatste zonder meer willen afschaffen, maar het Engelse publiek is aan dit meestgebruikte muntstuk o.a. voor bussen, telefoon en gleufmachines dermate gehecht, dat de regering de beslissing over het lot van de sixpence twee jaar heeft uitgesteld. Men kan deze oude munten blijven gebruiken als men er maar voor zorgt dat ze samen een eenheid van 6 pence vormen (dus de sixpence zelf, of zes oude pennies of drie oude pennies en een drie-pence stuk). Hetgeen gelijk staat aan tweeëneenhalf p (is nieuwe pence). Het voordeel is dat men op D-day geen nieuwe munten bij zich behoeft te hebben, maar ze van banken en winkeliers zal ontvangen. Aangezien de invoering van het decimale muntstelsel alge meen is toegejuicht, verwacht men weinig moeilijkheden. Het makkelijkst zal het zijn voor de schooljeugd die er al in heeft leren rekenen. Vooral bij kleinere winkeliers en bij veel oudere klanten zal het waarschijnlijk iets stroever gaan. Het algemene probleem is natuurlijk dat men de nieuwe prijzen met de oude gaat vergelijken. Dat kan voorlopig omdat de prijsaanduidingen zowel oud als nieuw zullen vermelden. In ae winkels welke nog op de oude leest doorgaan, eerst de oude prijs (groot) en er onder de nieuwe (klein), en in de decimale winkels eerst de nieuwe en dan de oude prijs. Omdat oude en nieuwe prijzen elkaar meestal niet helemaal dekken zullen winkeliers de nieuwe naar boven of beneden afronden. Die afronding kon onmogelijk wettelijk worden voorgeschreven, maar de regering vertrouwt dat de geringe prijsverhogingen tegen de verlagingen zullen wegvallen. Het verschil zal overigens niet veel groter zijn dan iets meer dan een oude halve penny (ruim 2 cent). Maar er bestaat natuurlijk het wantrouwen dat de prijzen eerder naar boven dan naar beneden zullen worden afgerond. De troost is dat volgens de autoriteiten bepaalde recente inflatieverhogingen in het nieuwe systeem zullen worden verwerkt zodat men deze min of meer pijnloos zal onder gaan. Het zal onmogelijk zijn om uit het hoofd alle kromme getallen zoals bijvoorbeeld 34Va p tot het oude equivalent te herleiden. Daarom ontvangt elk gezin een speciale tabel in zakformaat waarop men de situatie eenvoudig kan afle zen. De ervaring in Australië en Nieuw-Zeeland die een aantal jaren geleden ook tot het decimale systeem zijn overgegaan en waar sprake was van veel ingrijpender verandering (10 shillings werd daar overigens logischer dan in Engeland de munteenheid) heeft geleerd, dat men er in erg korte tijd volkomen aan gewend was. De raad voor het decimale muntstelsel die daarvoor verant woordelijk is. gelooft dat reeds binnen een week na D-day er meer decimale munten in gebruik zullen zijn dan de oude en dat de laatste al spoedig zullen verdwijnen. OPLUCHTING V V *4»-- X -s IJ.» j-j-üjpr Half februari worden nieuwe munten in omloop gebracht gebaseerd op het decimale stelsel. Aan de ene zijde staat koningin Elisabeth afgebeeld. De ontwerpen aan de andere zijde, zijn nan Christopher Ironside. Van links naar rechts (bovenste rij): halve penny, 1 penny, 2 penny. Van links naar rechts (onderste rij): 5 penny, 10 penny en het zevenkantige 50 penny-stuk. Het publiek wordt verzocht zich niet het hoofd te breken over het controleren van wisselgeld en op de góed-ingelichte winkeliers te vertrouwen. Dat geldt zeker voor het personeel van de supermarkten en warenhuizen dat een jaar lang geoefend is in het gebruik van decimaal geld. Het - is juist voor deze winkeliers en vele anderen een opluchting dat men van het ingewikkelde oude systeem af is. Want er waren slechts weinigen die vermenigvuldigingen uit het hoofd konden maken. 'Vandaar ook- dat bijvoorbeeld verkopers en loketbeambten van postkantoren meestal' him toevlucht moesten nemen tot snelrekentabellen, zelfs voor vele eenvoudige somme tjes. Het is een verademing te weten dat voortaan 10 x 5 (pence) inderdaad 50 pence) is en niet meer zoals tot nu toe 4/2 namelijk 4 shillings en 2 pence. Het lichte gewicht van het nieuwe geld is ook een voordeel. Voor het oude geld werd zelfs jarenlang door een bekend Nederlands textielbedrijf speciale sterke broekzakkenstof voor Engelse herenpantalons gemaakt! Een stapel oude pennies ter waarde van vijf pond sterling weegt 25 Engelse ponden (van 450 gram). De nieuwe .coppers' (zoals de bronzen stukken in de volksmond heten) voor eenzelfde waarde wegen slechts 4 Engelse pon den! Er is ook voor gezorgd dat buitenlandse toeristen via reisbureaus, banken en op andere manieren op de hoogte zullen worden gebracht met het nieuwe geldsysteem. Er zijn 4 miljard decimale munten geslagen die van D-day af in circulatie komen. De banken zullen ervoor zorgen dat deze geldlawine op tijd zijn weg vindt naar de winkeliers en andere die met contanten omspringen. De kosten van de verandering van het muntstelsel worden op 130 miljoen pond (ruim 1 miljard gulden) geschat. Dit omvat ie wijziging or vervanging van machines, aanmaking en vervanging van munten alsmede reorganisatie van het banksysteem. Maar daartegenover staan de grote voordelen die minder makkelijk in geld zijn uit te drukken. De slotpubliciteitscampagne zal l'/4 miljoen pond (11 miljoen gulden) kosten. (Van onze correspondent) SYDNEY (GPD) Een Engelse groentekweker, Reginald Stonier genaamd, heeft zijn bedrijf in bunga low Cheadle, nabij Stoke-on-Trent in Staffordshire, verlaten en is er met een expeditie op uitgetrokken om in Australië te zoeken naar de legen darische goudschat van Harold Las- seter. Precies veertig jaar geleden is Lasseter namelijk in het smoorhete en onherbergzame hart van het vijf de werelddeel omgekomen van hon ger en dorst. Zijn lijk werd later in een grot teruggevonden, tezamen met aantekeningen, aangebracht op een schetskaart en enige brieven waaruit een vage aanduiding was op te maken over de ligging van een ge heimzinnig goudveld. Volgens Las seter zou daar goud te vinden zijn ter waarde van rond één miljard gul den. Australië is een land vol mysteries. Ont dekkingsreizigers hebben hun leven gege ven tijdens speurtochten door de binnen landen op zoek naar oplossingen voor tallo ze geheimen. Een van hen was Lasseter, die in 1897 gedurende een geologische 'expedi tie verdwaalde en later bij terugkomst in de bewoonde wereld vertelde een goudveld te hebben ontdekt. Als bewijs had hij een monster kwarts meegenomen, dat volgens deskundigen inderdaad een hoog goudge halte bevatte. Door allerlei omstandighe den was Lasseter pas ruim dertig jaar later, in 1930, in de gelegenheid een nieu we expeditie uit te rusten. Halverwege de tocht nam Lasseter afscheid van de overige expeditieleden. Samen met 1 man trok hij alleen de woestijn in. Enkele dagen daarna dook Lasseters met gezel weer op en vertelde dat hij de koppige goudzoeker in zijn eentje verder had lal en gaan. De expeditie keerde enige tijd later weer terug naar de bewoonde wereld. Lasseter was niet meer komen opdagen en bleef spoorloos. Dat Lasseter in de woestijn is omgekomen valt. af te leiden uit de getuigenis van de in 1960 op 81-jarige leeftijd overleden woudloper Bob Buck. Deze verklaarde op een tocht door Centraal-Aust.ralië het lijk van Lasseter te hebben gevonden in een grot nabij Winter's Glen. Als bewijzen toonde hij het valse gebit van Lasseter, diens trouwring en revolver. Hij beweert bovendien Loebra's (inheemse vrouwen) te hebben gezien, die stukken film uit Lasseters camera als ceintuur om het middel droegen ,Ik heb', aldus Buck, .zijn lijk. op inlandse wijze, half-zittend, half liggend in een rond gat. opgegraven en het daarna op de voor ons blankeji normale wijze opnieuw begraven in een rechthoe kig graf aan de oever van Shaw kreek Buck's verklaring vertoont een parallel met het verhaal van een anoniem gebleven woudloper, die er prat op ging dat, hij de eerste blanke was die in contact kwam met de inheemse bevolking van Centraal- Australië Volgens diens zeggen bezitten de inboorlingen rituelv, gronden die nimmer betreden mogen worden op straffe van de dood. Vermoedelijk, aldus deze man, heeft Lasseter in onwetendheid rituele grond betreden, waardoor hij omkwam van hon ger en dorst. Vlak voor zijn dood zou hij een grot hebben gevonden waar de inboor lingen zijn stoffelijk overschot tenslotte aantroffen. Zij begroeven hem op inheem se wijze, half-zittend, half-lïggend. In 1932 ontdekte de schrijver Michael Terry tijdens een zwerftocht door het land van de Never, ruim 650 km ten westen van Alice Springs, een boom die door Lasseter zou zijn gemerkt. Bovendien vond hij een paal op de bodem van het nabijgelegen Christopher zoutmeer, waar aan een stuk linnen was bevestigd met het woord .graaf....' de rest van de tekst was onleesbaar geworden. De legende van Lasseter's goudveld wordt in Australië zo serieus genomen dat er een schok door het land ging toen de politie van Perth in 1956 aanwijzingen meende te hebben gevonden voor de veronderstelling dat Lasseter nog leefde. Interpol werd ingeschakeld met het verzoek te onderzoe ken of de verdwenen goudzoeker mis schien in het buitenland vertoefde. Na zijn verdwijning was namelijk wel eens het vermoeden geopperd, dat Lasseter Austra lië in alle stilte had verlaten om zo te voorkomen dat hij voor fantast zou wor den versleten. Maar dit onderzoek leverde niets op. In 1958 zond de Australion Television En terprises een expeditie naar het. .Dode Hart' van het vijfde werelddeel Na terugkeer beweerde Lee Robinson, de leide van de filmexpeditie, dat hij op aanwijzingen van de bevolking het graf van Lasseter had gevonden in de Petermans bergketen. Hij had een skelet meegenomen naar Alice Springs. Voor de rechtbank verklaarde Robinson dat hij een inheemse man had ontmoet die ten tijde van de begrafenis van een blanke in de buurt van het graf was geweest. Uit een onderzoek bleek het skelet toe te behoren aan een man van ongeveer 27 jaar oud, wat overeenkwam met de veronderstelde leeftijd van Lasse ter toen deze spoorloos verdween. Boven dien kwam vast te staan, dat de schedel inderdaad aan een blanke had toebe hoord. Neville Harding, een voormalige lord may or van Sydney, rustte in 1951 een expedi tie uit en keerde maanden daarna terug met films die volgens zijn bewering door Lasseter waren gemaakt. Harding trok er 16 jaar later opnieuw op uit, ditmaal in gezelschap van veertien assistenten en met een karavan van vijf jeeps. Ook had de expeditie de beschikking over een vlieg tuig. Maar het vliegtuig raakte onklaar en de expeditie vond een vroeg ein de. Nog werd de moed niet opgegeven, want in 1969 besloot Robert Muir zijn kans te wagen. Hij kwam met lege handen terug en kon alleen maar vertellen dat de in boorlingen hem verzekerd hadden dat elke speurtocht naar het goudveld van Lasseter .verdoemd' was omdat de blanke avontu rier indertijd .rituele grond' had betre den Intussen trekt groentekweker Stonier zich niets aan van deze vloek. Aan dc hand van de documenten van Lasseter heeft hij bere kend dat het goudveld 200 vierkante km moet beslaan en gesitueerd is langs de grens van het noordelijk territorium met West-Australië. Hij beweert ook over de originele aantekeningen van Lasseter te beschikken. Enkele weken geleden ver trok hij samen met zijn vrouw en vier helpers vanuit Alice Springs in de richting van de plaats waar hij de legendarische goudschat vermoedt. Sinsdien is er niets meer van de expeditie vernomen. In span ning wacht men op een levensteken, want zelfs als de vloek van de inboorlingen niet werkt, bestaat de kans dat het gezelschap zal omkomen door ontberingen. Alleen al de temperatuurschommelingen zijn hels: overdag stijgt het kwik in de schaduw tot 120 graden Fahrenheit, terwijl het 's nachts in bepaalde streken enkele graden kan vriezen. BENNEKOM (GPD) Vier jaar geleden begonnen de posters met de verovering van Nederland en dat betekende de afslui ting van het tijdvak dat je zelf bij een reclamebureau of bedrijf moest gaan bedelen om een affiche los te krijgen. Na een schuch ter begin, eerst reprodukties van affiches van Toulouse Lautrec en anderen voor een paar gulden, verscheen een onstuitbare stroom .consumptiebeeld', zoals Engel Verkerke, directeur van de grootste Nederlandse posteruitgeverij het noemt. In zijn stijlvol met zwart/wit con trasten ingerichte werkkamer hangt de nieuwste serie, twaalf platen van Japanse symbolen opgepopt door art-director Sikke Laverman. .Een normale kunstenaar zet er zijn handtekening, onder en verkoopt ze voor een paar honderd gulden. Wij brengen er om te beginnen een vijf honderd uit in zeefdruk en verkopen ze voor iets meer dan een tientje. Het is iets nieuws waarmee we de binnenhuisarchitectuur willen berei ken. Dit is een poster van hoog niveau', zegde deze .hogepriester van de democratisering van het beeld', zoals Verkerke zelf een posteruitge ver omschrijft. .We moeten van de kans om beeld bij de mens te bren gen gebruik maken om ze hogere kunst te brengen.' Het klinkt idealistisch, maar Verker ke is een gewone zakelijke uitgever. Hij zag de posterrace al aankomen voordat die vier jaar geleden uit Amerika naar ons land kwam. Zijn uitgeverij gaf toen al enige tijd goedkope reprodukties uit van schil derijen. Goedkoop wilde zeker niet zeggen minder kwaliteit. BEDERVERS ,Er zijn nog steeds uitgevers die reprodukties duur verkopen, maar die zijn zeker niet beter dan die van ons. Met de moderne druktechnie ken hoeft het niet zo duur meer Toch zijn die uitgevers geen concur renten van ons, dat zijn wel dc kitsch-schilders. Je kent ze wel. Zij maken de zigeunermeisjes met hal; ontblote boezem op het heideland- schapje; dat zijn de bedervers van het schoonheidsgevoel van de mens. Wij proberen echter de mensen te gen weinig geld een zo goed moge lijk beeld te brengen.' De posterrace is begonnen met de klassieke poster, vooral veel jugend- stil en de geëngageerde poster, zoals tegen de oorlog in Vietnam en voor de vrijheid van drugs. Posters die hij niet heeft uitgegeven uit idealis me. maar wel omdat hij begrip heeft voor de groep die er achter staat. -Als een poster goed is breng ik hem uit. Ik ben wat ouder en sta er soms gevoelsmatig buiten, maar de groep die er achter staat moet de vrijheid hebben. Ik zal echter nooit een poster uitgeven voor de Ameri kanen in Vietnam, maar het gekke is dat daar ook niemand naar vraagt.' In snel tempo hebben de posters zich vermenigvuldigd. Popsterren, stripfiguren, naaktfoto's, castooms, landschappen en schilderijen, alles verkrijgbaar in groot formaat. Er is eigenlijk geen vaste lijn in posters, dat blijkt Wel als je naar de beste verkochten kijkt. De grote topper is de foto uit de film Easy Rider, op de tweede plaats volgt Che Guevara en dan Jimi Hendrix, bos met ondergaande zon en een zwart/wit foto van zeilboten. .Het ls moeilijk van te voren te bepalen welke posters goed zullen gaan lopen', zegt Verkerke. .Myste ries zijn bijvoorbeeld Jimi Hen drix en Bob Dylan, die allebei al lange tijd goed verkopen. De Beatles hebben echter nooit een grote opla ge gehaald, maar die van John Len- non en Yoko Ono weer wel. Che Guevara verkoopt ook goed, zelfs ai voor zijn dood. Volgens mij komt het doordat de jeugd zich graag overgeeft aan een mythe, wat ze hij mensen als Guevara en Hendrix vin den en dan willen ze hun portret levensgroot aan de muur heb ben.' .Toen de poster opkwam nam nie mand het serieus. De poster richtte zich tot de bewuste jeugd. Het was een kleine groep die er zijn eigen engagement in herkende. Toen wij ons ermee gingen bemoeien kreeg het verschijnsel een eigen le ven.' JSen poster moet alles zijn wat mensen bezig houdt. Het is een ka- leidoscoop met duizenden facetten en als uitgever moet je die opvullen. Het kan een lekkere meid zijn of een mooi bos, maar ook motorfiet sen of zomaar een grappige teke ning Maar hij moet ook na zes weken van de muur gescheurd kun nen worden.' CONSUMPTIEBEELD .De poster is een consumptiebeeld. Het moet goedkoop zijn en toch goed. Bij een tentoonstelling van onze posters in Berlijn werd gezegd dat het verschijnsel posters meer voor de culturele ontwikkeling van de jeugd had gedaan dan ae scholen. Je moet niet vergeten dat onze cul tuur zich ontwikkelt tot een kijkcul- tuur. De mensen worden overdon derd met beeld. En ik ben nog wel zo idealistisch dat ik alleen verant woorde beelden uitgeef.' .De poster heeft een sociale functie. Vergelijk het eens met een schilderij dat éen man in zijn kamer heeft hangen, terwijl wij 5000 stuks tegelijk brengen voor vijfduizend mensen. Natuurlijk is een schilderij anders en ik wil de waarde ervan niet ontkennen. Maar als het beeld van een schilderij zo sterk is, geef het. dan aan ons, zodat wij het kunnen verspreiden.' De functie van de poster is alles wat je wilt, het versieren van je kamer, amusement om naar te kij ken, vul maar in wat je wilt. Maar ondanks dat het eeri gebruiksbeeld is moet het goed en goedkoop zijn', zegt Engel Verkerke, een man die zelf gek is op beeld, vooral Jugend stil. de poster: Woman Slavery

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 23