NA VIER MAANDEN UITSTEL TOCH NAAR DE MAAN TELEVISIE-UITZENDINGEN UIT APOLLO-14 TIJDSCHEMA VAN DE AP0LL0-REIS SHEPARD, MITCHELL EN ROOSA START APOLLO XIV 31 JANUARI ZATERDAG 23 JANUARI 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 LEIDEN (GPD) Met een vertraging van vier maanden vertrekken Alan Shepard) Edgar Mitchell en Stewart Roo- sa op zondag 31 januari om 23.23 uur Nederlandse tijd van Kaap Kennedy naar de maan. Daar moeten eerstgenoemde twee astronauten een landing uitvoeren in het krater- en bergcomplex Fra Mauro. Het programma van deze vlucht komt voor een belangrijk deel, maar niet geheel, overeen met dat van de Apollo XIII, dat niet kon worden uitge voerd door de wereldschokkende schipbreuk in de ruimte in april vorig jaar. De vier maanden uitstel van de vlucht van de Apollo XIV zijn gebruikt voor het aanbrengen van een reeks verbeteringen in het ruimteschip, waardoor kans op herhaling van de dramatische gebeurtenis afgelopen lente aan zienlijk is verkleind. Uitgesloten echter niet. De bemande ruimte vaart blijft vooralsnog riskant pi onieren met primitieve middelen, waarmee van alles kan gebeuren. De ramp met de Apollo XIII was indertijd te wijten aan een foute handeling bij het. testen van de apparatuur op de lanceerbasis. Hierdoor ontstond een aanvanke lijk onopgemerkt mankement, dat door een samenloop van om standigheden tijdens de heen- vlucht naar de maan tot een explosie in het dienstcomparti- ment van de Apollo-combinatie leidde. Zonder landing op de maan keerden de drie astronau ten Lovell. Haise en Schwigert behouden terug op aarde na een dramatische vlucht, waarin de nog aanwezige maansloep als red dingboot werd gebruikt en de lamgeslagen commandocapsule slechts voor de landing dienst deed. Hoewel op zichzelf een fou te handeling bi.i de grondcontrole oorzaak van de ramp was, be sloot men toch de constructie en uitrusting van de Apollo-combina- tie aanzienlijk te verbeteren, zo dat de gevolgen van een inciden teel mankement minder uit de hand zouden lopen. Met deze re constructie is vier maanden ge moeid geweest Verbeteringen De voornaamste verbeteringen zijn de volgende: in de dienst compartimenten zijn drie zuur stoftanks aangebracht inplaats van twee, en wel zodanig dat ze minder kans lopen beschadigd te worden en te exploderen of in brand te raken bij kortsluitingen door oververhitting ergens in het complexe systeem. De energie voorziening van de combinatie Apollo-dienstcompartiment is uit gebreid met een noodbatterij van vierhonderd ampère, die voldoen de energie levert om het ruimte schip naar de aarde terug te brengen, ook al beschikt men niet meer over de andere energie bronnen, zoals die van de maan sloep. De astronauten van de Apol lo XIII zouden absoluut zeker om het leven zijn gekomen wan neer de fatale explosie zich op de terugreis had voorgedaan en men niet meer over de maansloep had beschikt. Een uitbreiding heeft ook de watervoorziening onder gaan. Tijdens de rampvlucht van de Apollo XIII kreeg men ernstig watergebrek, doordat het mecha nisme voor de watervoorziening van het dienstcompartiment was uitgevallen. Dat dorst de ruimte vaarders ging kwellen was wel zeer hinderlijk en gevaarlijk doordat de concentratie op inge wikkelde taken daardoor kon ver slappen, maar het was niet het ernstigste gevolg van het water gebrek. Het dreigendst, was na melijk het-gebrek aan koelwater, waardoor verschillende systemen aan boord van de combinatie wel eens konden uitvallen. De Apollo XIV krijgt vijf waterzakken van elk 3,8 liter extra mee, zodat er zelfs in noodgevallen niet gebruik behoeft te worden gemaakt van de eventueel nog aanwezige voor- raad in de maansloep. Start in donker Het reisschema ziet er voorlopig als volgt uit het kan tot op het laatste moment en zelfs tij dens de vlucht nog worden gewij zigd de start van startblok 39a op Kaap Kennedy-vindt zondag 31 januari op 21.23 Nederlandse tijd plaats. In Florida is het tijdens de start het begin van de avond. Het is de bedoeling dat Shepard en MitQhell op vrijdag 5 februari om 12.14 Nederlandse tijd met de maansloep Antares landen in het berggebied Fra Mauro. Roosa blijft- in het com mandoschip Kitty Hawk om de maan cirkelen. De landingsplaats ligt vrij dicht bij de maaneve- naar, namelijk op 3.40.17 zuider breedte en 17.29.46 westerlengte In het heuvelgebied op 24 km ten noorden van de rand van de grote Fra Mauro-krater. Twee wandelingen Shepard en Mitchell blijven ge durende 34.5 uur op de maan. Hun belangrijkste activiteiten zijn die gedurende vier tot vijf uur durende maanwandelingen. Zij zullen daarmee aanzienlijk langer buiten de maansloep zijn dan de astronauten van de Apol lo's XI en XII en zich bovendien verder van de maansloep verwij deren. Het verste punt tegen de twee kilometer bereiken zij tijdens hun tweede wandeling. wanneer ze de intrigerende cone- krater zullen bezoeken. Hun eer ste taken buiten de maansloep tijdens de eerste maanwandeling bestaan uit het plaatsen van we tenschappelijke waarnemingsin strumenten en een kleine kernre actor, die zeker een jaar energie aan de instrumenten en de zen der moet leveren. De metingen van deze instrumenten betreffen voornamelijk de studie van op pervlakte verschijnselen en de in terne structuur van de maan, de uiterst ijle atmosfeer en iono- sfeer, de zonnewind en het magne tisch veld van de maan. Tijdens de tweede maanwandeling gaan de astronauten op stap met een wagentje, een soort veredelde handkar, om verder van de maansloep instrumenten te plaat sen. boringen in de maanbodem te verrichten tot veel grotere diepte dan tot dusver, voorts een seismometer te plaatsen, explo sies in de maanbodem te veroor zaken en oppervlaktemateriaal te verzamelen. de structuurbepaling van de bo dem door twintig kleine explosies in boorgaten, waarvan de trillin gen door seismometers worden geregistreerd. Men hoopt hieruit conclusies te kunnen trekken over de eventuele aanwezigheid van al of niet gebonden water in de maanrotsen. Onlangs hebben laboratoriumproeven in Amerika met reeds voorhanden maanstof hoopvolle indicaties in deze rich ting gegeven. De aanwezigheid van water in een of andere vorm zou betekenen ,dat maankolonies mettertijd over eigen watervoor ziening en mede daardoor over eigen zuurstofbronnen kunnen be schikken. Dit zou de vestiging van een maanstation enorm ver eenvoudigen. Oerstenen Men hoopt stenen te kunnen vin den die viereneenhalf miljard jaar geleden bij de inslag van een grote meteoriet uit het in wendige van de maan zijn losge slagen en naar de oppervlakte gebracht. Reeds tijdens de wan delingen van de Apollo XII astro nauten werden stenen verzameld die ruim vier miljard jaar oud waren, terwijl het oudste, gevon den aardse gesteente het niet veel verder brengt dan drie mil- jera. Stenen van meer dan vieren eenhalf miljard jaar stammen volgens de huidige wetenschappe lijke inzichten uit de vormingsfa se van het planetenstelsel. Het handkarretje van Shepard en Mit chell kan in totaal 32 kg materi aal torsen. Dat is voldoende voor de te vervoeren instrumenten. De vijf mee te nemen camera's en het te verzamelen materiaal. Waterzoeken Een zeer belangrijk onderzoek is eeerd die zo weinig ervaring heeft in de ruimte. Voor Mitchell en Roosa is dit de eerste ruimte- vlucht. Commandant Shepard is slechts eenmaal in de ruimte ge weest en dan nog maar heel kort Hij maakte op 5 mei 1961 zijn eërste, ongeveer 17 minuten du rende ballistische vlucht met de eenmans .Mercury' en werd daar door de eerste Amerikaan in de ruimte. De Rus Yoeri Gagarin was hem op 12 april van dat jaar voor, maar die maakte een volle omwenteling om de aarde. She pard, die sindsdien niet meer in de ruimte is geweest, is de oud ste Amerikaan die wordt gelan ceerd. Hij is thans 47 jaar. Te pletter Op een na laatste Overigens begint het seismische maanonderzoek al voor ae maansloep van de Apollo XIV landt. Men wil namelijk de laat ste rakettrap na het gebruik voor de voortstuwing in de richting van de maan sturen en daar te pletter laten vallen. Snelheid, ge wicht en plaats van de inslag kunnen nauwkeurig worden vast gesteld. De registratie van de in slag door de seismometer die door de Apollo XII werd achter gelaten kan daardoor nauwkeuri ge informatie geven over de in wendige structuur van de maan. Eenzelfde soort proef wordt ge nomen na terugkeer van Shepard en Mitchell in de Apollo door de overtollig geworden maansloep elders op de maan te pletter te laten slaan. Na een verblijf van bijna anderhalf etmaal op de maan starten Shepard en Mit chell van de maan op zaterdag 6 februari om 19.47 uur Nederland se tijd. De Apollo met de drie herenigde astronauten zal dins dag 9 februari om 22.01 uur lan den in de Pacific. Onervé Het ziet ernaar uit dat de vlucht van de Apollo 14 voorlopig de op een na laafste maanvlucht van de Amerikanen wordt. Nadat reeds eerder de Apollo 18 en 19 door Nixon waren geschrapt uit het maanprogramma om zuinigheids oogmerken en om meer priori teit te geven aan de ontwikkeling van een ruimtestation in een baan om de aarde, zijn er nu al goed gefundeerde geruchten dat ook de nummers 16 en 17 wor den afgelast. Daarmee zal na de komende vlucht alleen nog die met de Apollo 15 in de komende zomer, vermoedelijk juli, worden uitgevoerd. Daarvoor zijn de ve teranen David Scott en de ruim- tedebutanten Alfred en James Ir win als bemanningsleden aange wezen. Het landingsgebied voor de Apollo 15 is voorlopig bepaald op het gebied van de Hyginus- rille, een kloof even ten noorden van de evenaar op het oostelijk halfrond. Het is evenwel moge lijk dat voor deze voorlopig laat ste maanvlucht nog een ander doelgcbied wordt gekozen. Lanceringsbasis met de Apollo-14 Vluchtleider Alan D. Shepard (voorgrond) met zijn collega's Edgar Mit chell 'links/ cn Stuart Roosa (rechts) onderweg naar de wagen die hen naar de Saturnus V met moedercabine Kitty Hawk bracht voor oefening. WASHINGTON De Apollo-14 Is uitgerust niet twee kleuren- en een zwart-wit-televisie- camera. Een kleurenkamera zal worden ge bruikt voor uitzendingen uit het moederschip en van beelden, door de ramen opgenomen, van aarde en maan. De andere kleurencamera bevindt zich In de maansloep om uitzendin gen te geven van het uitstappen op de maan. Later zal deze op een statief worden opge steld voor uitzendingen van de twee periodes waarin beide ruimtevaarders zich op het maanoppervlak begeven. Gezagvoerder She pard zal herkenbaar zijn aan rode banden rond ellebogen en knieën van zijn drukpak. Televisiekijkers op aarde kunnen dus zien hoe Shepard en Mitchell op 5 en 6 februari op de maan wandelen. Zij zijn de vijfde en zesde die dit doen. De uitzendingen zullen volgens het program ma op de volgende tijdstippen worden ver zorgd' (Ned. tijd): maandag 1 februari (nacht van zondag op maandag) 00.28 uur een 25 minuten durend verslag van het koppe len van het moederschip aan de maansloep. Woensdag 3 februari te 11.08 uur beelden van het inwendige van het moederschip. De man nen gaan door de tunnel naar de maansloep. Vrijdag 5 februari 02.23 uur 's nachts: beel den van het landingsgebied Fra Mauro; 15.20 uur: uitstappen op de maanbodem en het werk. Zaterdag 6 februari 10.59 uur: tweede maal uitstappen; 21 14 uur: renaez-vous; 21.29 uur: vastkoppelen aan moederschip: maandag 8 februari 0153 uur laatste demonstratie- uitzending. Tijdens de reis van de Apollo-12 zou de wereld voor het eerst een rechtstreekse kleu rentelevisieuitzending van de maan hebben kunnen zien wanneer ruimtevaarder Alan Bean toen niet per ongeluk de lens op de zon had gericht, waardoor de gevoelige cel werd vernield. Mitchell en Shepard zullen op hun anderhalve kilometer lange voettocht naar .Cone'-krater ook te zien zijn. Bij hun werk aan de kraterrand ziet men ze dan nog als puntjes, maar bij hun terugkeer moeten dui delijke beelden fe krijgen zijn van de ruimte vaarders die met zakken grondmonsters sjou wen en het maankarretje achter zich aan trekken. WASHINGTON De voornaamste gebeurtenissen van de reis van ae Apollo-14 verlopen als volgt: (alle in Nederl. tijd). Zondag 31 januari 21.23 uur: lancering van kaap Kennedy. Bijna 12 minuten later is de omloopbaan op ongeveer 190 km hoogte bereikt. 23.33 uur: ontbranding van de derde trap. die de Apollo-14 in de koers naar de maan brengt 21 minuten later, op maandag 1 februari 00.14: moederschip trekt maansloep uit derde trapkop pelt aan de maansloep. (01.19 uur). Na 21 minuten verwijdert het stelsel zich van de rakettrap. overtollige brandstof wordt uitgestoten. Na verscheidene koerscorrecties, indien nodig, op weg naar de maan. bereikt liet ruimteschip de maan op 4 februari. Te 03.01 uur wijziging baan. waardoor een baan om de maan tussen 105 en 314 km hoogte wordt bereikt. Onzichtbaar voor de bemanning slaat de uitgebrande rakettrap van de Saturnus 28 minuten later, te 08.29 uur. op de maan te pletter. Registratie door seismograaf van Apollo-12 1219 uur- Apollo-14 gaat in lagere baan. met hoogste punt 100 km en laagste 18 km boven het maanoppervlak 5 februari: 0.3.30 uur: afkoppeling maansloep. 07.09 uur: moederschip in nieuwe baan. 10.05 uur: afdaling maansloep begint 10.16 uur: landing op de maan: 14.53 uur- lucht wordt uit maansloep verwijderd: 15J0 uur: Shepard en daarna Mitchell stappen op de maan. Werken daar ongeveer vijf uren. 6 februari: 11.51 uur: tweede werkperiode. Voettocht naar Cone-kra- ter; 15.51 uur: maansloep wordt weer op druk gebracht 19.47 uur: start maansloep: 19.56 uur: maansloep in baan rond maan: 21.33 uur: koppeling aan moederschip: 23.45 uur: maansloep wordt afgestoten en slaat 28 minuten later te pletter op maan. 7 februari: 02.37 uur: Apollo-14 geeft vuurstoot en gaat op weg naar de aarde. Indien nodig worden in de daarop volgende dagen drie koerscorrecties uitgevoerd 9 februari: 21.34 uur: dienstcompartiment wordt afgestoten: 21.47 uur: moederschip treedt dampkring binnen: 22 01 uur- landing In de Stille Oceaan Astronauten (vlnrj: Mitchell. Shepard en Roosa. Shepard bezig met een .droogoefening'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 15