lef einde Pvan het alledaagse raam: mtm Industriegebied bij Ossenisse onaanvaardbaar over Belgische Filatelist Rorije: postzegels verzamelen is kennis vergaren Eerste schip voor Pechiney' Burgemeesters en KvK tegen de actie voor vrije tunnel 7 Kamerlid ongerust AFSCHEID ALS VOORZITTER PHILATELICA VLISSINGEN Liever betalen, dan geen tunnel ENQUÊTE SCHUILMOGELIJKHEDEN BIJ KERNEXPLOSIES VAN START lozingen on Schelde VRIJDAG 22 JANUARI 197J PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VLISSINGEN In de haven van Missingen-Oost ar riveerde deze week het eerste schip met een lading van 2000 Ion petroleumcokes, bestemd voor Pechiney. Het betrol' hier het schip ,Stad Utrecht'. De komst van deze Nederlandse buik-carrier naar de haven van Vlis- singcn-Oost betekende tevens de ingebruikname van de nieuwe Iosinstallatic van Pechiney. Gisteravond ver liet het schip, geassisteerd door sleepboten van de SIIV weer de haven met bestemming Amsterdam. De lading petroleumcokes is bestemd voor het vervaardigen van de eerste anodes bij Pechiney. ACTIE DREIGT PLANNEN TE TRAINEREN TERNEUZEN De vrije tunnelactie van Honoré Colsen wordt 'door een aantal Zeeuws-Maarase burgemeesters en de voorzitter van de kamer van koophandel zonder meer afgekeurd. Men ziet het allemaal niet zo erg zitten, vindt het niet haalbaar er voornaamste motief men wil liever een tunnel waarvoor betaald moet worden, dan helemaal geen tunnel. Vooral de uitspraak van minister drs J. A. Bakker (verkeer- en waterstaat), dat de tunnel niet gebouwd zal wor den als men die per se tolvrij wil hebben, lijkt grote indruk te hebben gemaakt. Het ziet er dan ook naar uit dat Colsen de steun van de gemeente lijke overheden en andere officiële instanties zal moeten ontberen. Zijn protestactie zal daarmee voor een belangrijk deel aan effect inboe ten. Burgemeester A. Schipper van Oost burg zei dat de actie volgens hem geen enkele zin heeft., ,'t Is allemaal mosterd na de maaltijd. Voor de streek is het van groot belang dat een t.unnel komt en dan kun je wel acties ondernemen om je tegen beta ling te verzetten, maar dat betekent in feite dat je die uitstekende plannen gaat. frustreren'. De heer Schipper vindt dat met het oog op de ontwik kelingen van Zeeuwsch-Vlaanderen geen enkel risico mag worden geno men en dat een vrije t.unnelactie de plannen voor de tunnelbouw zelfs dreigt te traineren. ,Ik dacht dat we het betalen er maar voor over moe ten hebben.' Zijn collega mr H. P. van den Belt van Sluis vertelde dat hij er op het ogenblik nog te weinig van af weet om er .echt mijn eigen mening over te zeggen.' Voor Sluis' eerste burger is het tunnelplan trouwens wat min der interessant: voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen blijft er nog altijd de veerbootverbinding Breskens-Vlissin- gen. De burgemeester van Axel, M. K. van Dijke, was erg kort. en krachtig in zijn commentaar op het vrije tun nelplan: .Dat kan ik wel in één zin zeggen: als we de tunnel willen ver spelen. dan moeten we doen wat me- r Colsen wil.' Haalbaar Mr M. Somers van Hontenisse wilde cr dc nadruk op leggen dat men. om de vaste oeververbinding op korte termijn te kunnen realiseren, dc actie voorlopig maar even .uit liet hoofd moet zetten'. De heer Somers stelde tl at een vrije tunnel nu zeker niet haalbaar is: .Misschien is het een ideaal dat enkele jaren nadien eens te bereiken is.' Het idee van actievoerder Colsen om een extra toeslag van een gulden op de wejenbelastingkaarten te leggen, vond mr Somers niet realiseerbaar. ,Een vrije tunnel? Ik heb me er nog niet in verdiept moe' ik eerlijk zeg gen'. was de reactie van burgemeester R. A. J. den Boer van Sas van Gent. ,'t Is natuurlijk allemaal prachtig, maar ik geloof niet dat het een haal bare kaart is. Maar ja, je kunt het natuurlijk altijd proberen met zo'n actie.' De heer Den Boer dacht dat zolang niemand weet wat de tunnel gaat kosten en wat precies de finan ciële consequenties zijn, het niet beta len maar vergeten moet worden. .Pri mair is dat we een tunnel krijgen, of die betaald moet worden of niet, dat is vers twee. Met die tunnel zijn we allemaal gebaat, niet alleen Zeeuwsch- Vlaanderen, maar ook overige Neder land.' Ook de heer F. de Vos, voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse kamer van koop handel was erg duidelijk in zijn uit spraak. ,Die hele actie keur ik zonder meer af.' Hij vond het belangrijker dat eerst de vaste oeververbinding er komt ,en dan pas is er reden om te gaan kijken hoe dat met betalen moet'. Voorzitter De Vos wees erop dat, de vaste verbinding op zich al grote voordelen heeft voor het verkeer: de wachttijden verdwijnen, de overgangs tijd voor de Schelde wordt aanzien lijk verkort. .Het wil niet zeggen dat ik geen voorstander ben van totale afschaffing van de tarieven, maar voorlopig is dat helemaal niet oppor tuun. het komt. niet aan de orde nog.' Het is duidelijk: de aanleg van d£ tunnel is hijzonder belangrijk, het be talen een offer dat nodig is. Zeeuwse enquêteurs maandag op stap VLISSINGEN Maandag (23 januari) wordt in Zeeland gestart met een zogenaamde fallout-enquète. Deze enquête, die gehouden wordt in opdracht van de minister van Binnenlandse zaken, is een onderdeel van een landelijk onderzoek naar de schuifmogelijkheden vior de Nederlandse bevolking tegen .fallout', (Dc radioactieve neeslag na een kernexplosie. Hiertoe moeten van praktisch alle huizen, openbare gebouwen, fabrieksgebou wen, enz gegevens worden opgenomen, zoals muurdikte, aanwezigheid van een kelder, dakbedekking, en de grootte van en het aantal ramen. Speciaal opgeleide enquêteurs en enquëtrices zullen, te beginnen op 25 januari, in de Zeeuwse-BB-kring boven de Westerschelde. 6 tot 8 maanden nodig hebben om de hele provincie af le werken. Bewoners van het gebied boven de Westerschelde worden door middel van folder geruime tijd van tevoren van de komst van een enquêteur op de hoogte gesteld. Het staat nog niet vast hoe in Zeeuwsch-Vlaanderen bekendheid aan de enquête zal worden gegeven. Men zal er omstreeks 1 februari met het onderzoek beginnen. Vóór die tijd zullen dan in elk geval bewoners van te enquêteren huizen op de hoogte worden gesteld. Het onderzoek staat per gemeente onder leiding van de burgemeester: de uitvoering berust bij de BB-commandanten van de A-kring Zeeland a (boven de Westerschelde) en de A-kring Zeeland c (Zeeuwsch-Vlaanderen). Het wordt begeleid door de provinciaal commandant Bescherming Bevolking. Het is de bedoeling te zijner tijd op basis van de gegevens, die het onderzoek zal verschaffen per gemeente door de zorg van de burgemeester fallout- beschermingsplannen tot stand komen, wat wil zeggen, dat iedereen zal weten waar hij eventueel bescherming kan vinden, hetzij thuis, hetzij bij de buren of in een groot gebouw in de omgeving. ROZE. ONDERPUI MAG NIET IN VLISSINGEN VLISSINGEN Dc in zeer opvallende kleur rose geschil derde onderpui van de gevel van het pand Nieuwendijk 33 te Misslngen moet overgeschilderd worden. B en w van Vlissingen stellende de raad in de vergade ring van vrijdag 29 januari voor om het tegen deze beslis sing ingestelde beroep van de eigenaar, de heer J. de Nooijer te Vlissingen. ongegrond te ver- klaren. De rose kleur van de onderpui voldoet, volgens de welstands commissie, niet aan de in de bouwverordening gestelde eis, dat het uiterlijk van een be staand bouwwerk zodanig moet zijn, dat het bouwwerk, zowel op zich zelf als in verband met de omgeving voldoet aan rede lijke eisen van welstand. De eigenaar van het pand is zo doende aangeschreven er zorg voor te dragen dat binnen een termijn van twee weken de on derpui in dezelfde kleur wordt geschilderd als het bovengedeel te van de gevel. De heer De Nooijer liet hierop evenwel schriftelijk weten dat zijn finan ciële toestand het niet toelaat de gevel van dit pand opnieuw te schilderen B en w zijn van mening dat dit echter niet af doet aan de in de bouwverorde ning opgenomen eis. De kosten van net opnieuw schilderen van de onderpui worden geraamd op 200,-. Het college is van oordeel dat het aangevoerde motief geen aanleiding geeft tot herziening van de beslis sing Van onze Haagse redacteur DEN HAAG Het tweede-kamerlid mevrouw Veder-Smit (vvd) heeft bij minister Bakker van verkeer en wa terstaat geïnformeerd naar de lozing van ongezuiverd industrieel afvalwa ter op de Schelde even boven Antwer pen. Volgens een artikel in het tijd schrift .Water' achtten de officiële Belgische instanties na het plegen van overleg met de Nederlandse regering zuivering van dit water nog niet no dig. Uit het artikel leidt mevrouw Veder-Smit voorts af. dat aan de vuil heids- en giftigheidsgraad van het af valwater geen beperkingen zullen wor den gesteld. Van de minister wil zij. als de gege vens juist zijn, weten welke de lozen de industrieën zijn. welke stoffen en hoeveel zal worden geloosd en waar om de Belgische instanties zuivering nog niet nodig vonden. Daarnaast vraagt het VVD-kamerlid welke con trole Nederland zal uitoefenen: abij het lozingspunt; b) op de plaats waar de Schelde Nederland binnenstroomt en c) bij de badstranden AUTODIEVEN SLOEGEN OPNIEUW TOE MIDDELBURG De 20-jarige varens gezel J. A. uit Arnhem die op maan- dag 18 juni in zijn woonplaats werd! aangehouden wegens diefstal in Mid-j delburg van een drietal personenau to's heeft zich opnieuw aan autodief, stal schuldig gemaakt. J. A. was evenals de 20-jarige lasser W A. uit Middelburg die een van de weggenomen auto's naar Arnhem had gereden na verhoor op het politiebureau in Middelburg weer op vrije voeten gesteld. Donderdagmor gen werd het tweetal, evenals nog drie andere jonge mannen, in Roosen daal aangehouden. Zij reden daar vijf in getal in een woensdagnacht te Middelburg gestolen auto van het type Fiat 600. De eigenaar D. de J. had donderdagmorgen aangifte daan Intussen was de politie de jongeman toevalligerwijs al op het spoor geko men. De politie te Bergen op Zoom kreeg namelijk donderdagmorgen in alle vroegte omstreeks vijf uur de melding binnen dat jongelui daar trachtten om een auto (een Fiat 600) open te breken. Omdat ze kennelijk in de gaten kregen dat ze waren ontdekt en niet "net risico wilden lopen om te worden gepakt, sloeg het. vijftal op de vlucht in een andere Fiat 600. Kort daarop, toen ze in Roosendaal werden aangehouden bleken de jongelui zich te bevinden in de in Middelburg gestolen auto. De groep bestond uit J. A. en W. H.. de 22-jarige kunstschilder L. P. uit Middelburg, de 26-jarige muzikant M. A. N. uit Amsterdam en de 18-jarige J. H. zonder beroep, uit Hoogezana-Sap- pemeer. Alle vijf zijh naar Middelburg overgebracht. De laatste drie zijn na verhoor op vrije voeten gesteld. J. A. die bekende de auto te hebben gestolen en W. M. die toegaf opnieuw als bestuurder te zijn opgetreden, ble ven in verzekerde bewaring. Dode bij botsing met trein bij Zevenbergen UTRECHT (ANP) Op een .overweg! tussen Lage Zwaluwe en Zevenbergen is donderdagavond om tien voor half zeven een personenbusje tegen trein van Roosendaal naar Dordrecht gebotst. Een inzittende van het busje, de 20- jarige P. de Visser uit Nuniansdorp, werd gedood, een andere werd zwaar gewond en een derde liep lichte ver wondingen op. Beide sporen werden versperd. Voordat om 19.30 uur, een spoor, het spoor Dordrecht Roosendaal, weer was vrijgemaakt, had de NS enkele treinen laten uitvallen. De machinist] van de trein werd door rondspattend] glas van de cabineruiten van de loco-I motief aan zijn ogen gewond. Nieuwtjesdienst blijft ten dele bij oud-voorzitter VLISSINGEN .Postzegels verzamelen is een fascine rende bezigheid". Aan de meeste postzegels zit een brok geschiedenis verbon den. Onbekende namen kun nen plotseling tot leven ko men. Je verruimt je kennis als je postzegelverzamelaar bent.' Deze uitspraak van dc scheidende voorzitter van de afdeling Missin gen van de internationale vereni ging .Philatelica', de heer A. Ro rije, is niet zonder meer een krcet-in-het-wilde-weg. A. Rorije, ruim 70 jaren oud. weet waaro ver hij praat. Postzegels kennen voor hem weinig geheimen. Ruim twintig jaar heeft hij de na de oorlog opgerichte afdeling Vlis singen van Philatelica geleid op een wijze, die hem de bewonde ring en lof heeft opgeleverd van broeders-in-het-vab in het gehele land. A. Rorije. grijs, getaand, door ploegd gelaat, ondanks zijn leef tijd van 70 jaar boordevol ener gie. Zijn kennis en werkkracht heeft hij de laatste twintig jaar volledig in dienst gesteld van de Vlissingse afdeling van Philateli ca. waarvan hij gisteravond als voorzitter afscheid nam. Rorije was de motor achter elke gebeui tenis bij deze vereniging, die on der zijn .bewind' uitgroeide van twintig tot meer dan 330 leden. Hij verzorgde de rondzendingen gedurende tal van jaren een paar jaar geleden namen jongere leden die taak over. hij be heert de omvangrijke nieuwtjes- dienst: hij organiseert tentoon stellingen, jureert op belangrijke exposities, gaat regelmatig naar het buitenland om daar tentoon stellingen af te lopen, kortom de heer Rorije steekt vele. vele uren in de postzegels. Plezier Wie de heer Rorije naar zijn postzegel-ervaringen vraagt, krijgt al gauw te horen, dat alles wat hij op dit terrein heeft ge daan hem enorm veel plezier en voldoening heeft geschonken. Je doet in de postzegelwereld veel relaties op in binnen- en buiten land. Je leert, mensen kennen, je kweekt vriendschapsbanden. Dat is voor je vereniging belangrijk, maar het is ook voor je verzame laar-zijn van belang', zegt hij er van. Waarom Rorije er nu is uitge stapt? ,Als je er op deze leeftijd geen punt achter zet, ga je nooit meer. Dan wacht je, bij wijze van spre ken, tot je wordt weggedragen. Nu alles nog goed gaat. nu ik nog alles aankan, zonder dat mijn gezondheid er ook maar iets onder lijdt, vind ik het een passend moment de voorzitters hamer neer te leggen. Toen we vorig jaar ons 25-jarig jubileum vierden een jubileum dat ik heb ervaren als een hoogtepunt heb ik al aargekondigd. dat dit de laatste grote activiteit was en dat ik zou stoppen als voorzit ter', aldus de heer Rorije Toch hoeven de Vlissingse phila- telisten niet bang te zijn, dat de markante figuur van hun oud voorzitter uit hun rijen ver dwijnt. Rorije: .Ik blijf een dee) van dc nieuwtjesdienst verzorgen en na tuurlijk blijf lk de vergaderingen bezoeken.' Verzamelaar De heer Rorije heeft een uitge sproken oordeel over het verzu- melen van postzegels. .Tegen woordig zie je heel veel, dat dc mensen postfris verzamelen, het liefst nog zonder plakker. Da' K een dure bezigheid, vooral als jc In de oudere uitgiften komt. Ik raad de beginnende verzamelaars aan met gestempelde zegels te starten. Daar kun je de mooiste I verzamelingen mee opbouwen. Heel wat goedkoper dan postfris'. vervolgt de heer Rorije, die als voorbeeld een man noemt ergens buiten Zeeland, die uitsluitend ge bruikte Nederlandse zegels verza meld. voorzien van het stempel van Vlissingen. Volgens de heer Rorije is men niet uitsluitend gehouden aan een landenverzame- ling: onderwerpen als. dieren, vliegtuigen, schepen, bloemen, enz. enz. geven de verzamelaar minstens zoveel voldoening. De heer Rorije heeft, ondanks de vele uren, die hij op pad was in het belang van de Vlissingse fila telisten toch nog kans gezien een indrukwekkende verzameling op te bouwen: Nederland, Zwitser land (belde compleet i. Zwitserse soldatenzegels '.moeilijk te krij gen. maar fascinerend"). VN. Mo naco. Venezuela en de oude Duit se staten. Zijn hobby heeft de heer Rorije gebracht in steden als Hamburg. Wenen, Brussel. Londen, Bazel, Antwerpen: in eigen land jureer de hij tentoonstellingen in Zwol le, Groningen. Den Haag, Vlissin gen, Weert. Terneuzen. Met de filatelisten uit het Engelse Deal onderhouden de Vlissingse post zegelverzamelaars in het alge meen en de heer Rorije in het bijzonder goede en prettige con tacten Jaarlijks is er een uitwis selingsprogramma. JDat is een in itiatief van oud-burgemeester Kolff, een verwoed postzegelver zamelaar'. weet de heer Rorije Gisteravond hanteerde dc heer Rorije voor het laatst de voorzit tershamer. Zonder spijl heeft hij hem voorgoed neergelegd. .Het was een mooie tijd', zegt hij ervan. Ais één van de meer dan driehon derd leden van de Vlissingse af deling zal men de heer Rorije nog vaak kunnen aantreffen in de kantine van het stadhuis, waar de maandelijkse vergaderingen wor den gehouden. De thans 70-jarige scheidende voorzitter A. Rorije van Philateli ca in Vlissingen was voor de oorlog twaalf jaar wethouder van financiën en sociale zaken in de Scheldestad. In 1927 kwam hij in de raad als lid van de SDAP. Tot 1942 had hij zitting in de gemeen teraad. In de jaren dertig was hij voorts nog acht jaar lid van de provinciale staten van Zeeland. Na de oorlog was de heer Rorije achtereenvolgens directeur van de dienst sociale zaken in Missin gen en hoofd van de gemeentelij ke woningdienst tevens hoofd van de BB. De trein, die om 19.43 uur in Vlissin gen moest arriveren werd opgeheven., Dit had tot gevolg, dat de trein van 19.58 uur uit Vlissingen niet kon ver trekken. Ten gevolge van het ongeluk had de trein, die normaal om 20 44 uur in Vlissinggn aankomt 38 minuten vertraging. r ADVERTENTIE) Daarvoor zorgt Vitrazette - de buitengewone vitrage. Vitrazette is niet zómaar 'n vitrage. Vitrazette is buitengewoon mooi. En 't heeft alles wat u van een superieure vitrage verwacht. Zoals duurzame stof, ingenaaidloodkoord, moeiteloos onderhoudook inde wasmaschine. En zelfs een speciale double-finish. Voor alle zekerheid. Alleen de prijs, die sommige andere vitrages zo bijzonder maakt, heeft Vitrazette niet. Want Vitrazette, de buitengewone vitrage, is niet duur. En het fijnste van alles is dat Vitrazette te koop isIn elke goede speciaalzaak. Ookbij u in de buurt. Vraag maar eens na. buitengewone* vitrage ie zex.ei.ueia. Buitengewoon mooi. Buitengewoon duurzaam. Plus: buitengewone prijs. AHe gordijnen (dus ook vitrazette) hangon het moo::' è'.s u 2 maa! deraambreedtecee.nr. LANDBOUW WIL SAEFTINGE AANWIJZEN HULST Voor de landbouw is het onaanvaardbaar dat de streek in en om Ossenisse wordt aangewezen als industriegebied. Als er dan al indus trie moet komen in Oost-Zeeuw sell- Vlaanderen dan zal dat in eerste in stantie moeten zijn in het Verdronken Land van Saeftinge en secundair in de streek rondom Nieuw-Namen. Dc bestemming van het ruim 2300 hectare grote gebied bij Ossenisse zal bij de besprekingen over het streek plan O.-Zeeuw sch-Ylaanderen dan ook waarschijnlijk het grote knelpunt zijn. Tot deze conclusie kwam dc heer W. Goeman, gewestelijk secretaris van het landbouwschap donderdagavond tijdens een hijzonder druk bezochte voorlichtingsbijeenkomst van de kring Hulst van de NCB De heer Goeman wees er op dat de landbouworganisaties tot nu toe steeds hebben gesteld dat het gebied bij Ossenisse een agrarische bestem ming moet houden. In dit verband noemde hij de ontwikkelingen op de linker-Sche!de-oever in België van bij zonder veel belang. .Gelet op hetgeen daar gaande is. zal de industrialisatie zeker niet ophouden bij de Neder lands-Belgische grens', meende de heer Goeman. Hij vond het dan voor de hand liggend dat in de eerste plaats Saeftinge industriegebied wordt en zonodig de omgeving van Nieuw- Namen, omdat deze gTonden meer aansluiten op de Belgische industriali- satiedrang. De secreatris van het land bouwschap voorzag dat na de aanwij zing van Ossenisse als zeehaventer rein, er op den duui toch twee indus triegebieden zullen zijn: én Ossenisse én het grensgebied. Over het Baal- hoekkanaal zei de heer Goeman dat hij verwacht dat het er wel zal ko men, maar ,!k heb er geen idee van wanneer, daar wordt voor Nederland en België nog zwaar over onderhan deld.' Tijdens zijn inleiding voor de NCB sneed de heer Goeman nog een twee de .heet hangijzer' aan: het aanleggen van leidingstraten Afgelopen woens dag hebben een aantal technische commissies van onder andere water staat, de cultuurtechnische dienst en provincie zich beraden over de tracés van deze leidingen, die worden aange legd door Zuid.Beveland en Zeeuwsch- Vlaanderen. Binnen niet al te lange tijd worden de voorgestelde rontes bekend gemaakt. De heer Goeman stelde zich uiterst gereserveerd op tegenover de plannen van het (rijks)projectbureau leiding straten. Men stelt zich voor om de strook grond waarin de leidingen ko men te liggen (in het begin 50 meter, uitgroeiend tot lOf meter) aan te kopen of te onteigenen Het betekent in wezen dat er een nieuwe rijksweg door het hele gebied komt. Bovendien staat het nog niet eens helemaal vast of de strook cultuurgrond in gebruik kan blijven bij de boer.' De heer Goeman betoogde dat het landbouw schap wel positief staat tegenover het bundelen van leidingen, maar aan met inachtneming van het zakelijk recht en vergoedingsprocedure, zoals die tot nu toe gehanteerd zi,,n .Overigens is ons ook gebleken dat niet alle maat schappijen even gelukkig zijn met de leidingstraten', zei de heer Goeman. Hij wees er op dat de landbouwers in Oost-Zeeuwscn-Vlaanderen bijzonder attent moeten zijn op de komende ontwikkelingen .er komt een nieuwe provinciale weg. er komt een nieuwe leidingstraat en er liggen al leidingen. Het wordt uit landbouwkundig oog punt toch wel een nare zaak.' De heer Goeman kreeg na zijn inlei ding een groot aantal vragen te beant woorden. onder meei over de grond prijzen. de wijze van aanleg en ver goeding van leidinger en de geplande tracé' van nieuwe wegen. De voorzitter van de CB-kring Hulst, Fr de Waal uit Graauw. had er in zijn openingswoord op gewezen, dat men meer naar centralisatie van de bijeen komsten wil streven. Under afde lingsvergaderingen. maar grotere kringbijeenkomsten, met belangrijke sprekers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 7