Montage spoorbrug is begonnen Niet kritischer bij aankoop contra - prestaties kunstenaars Brandweerkring op Walcheren kiest dagelijks bestuur Bouw sluizen ligt voor op het schema 2 BEOORDELING OVERLATEN AAN DESKUNDIGE COMMISSIE' ALMANAK VRAGEN OVER SAMENWERKING BLO WALCHEREN ZÓ WORDT SLUISWATER BIJ ELKE SCHUTTING VERVERST D '66-werkgroep wil Ossenisse voor Sloe II uitvoeren OPRUIMING PERZISCHE TAPIJTEN FA VAN AALST Engels marine schip helpt bij zoeken naar BR 16 BEN W MIDDELBURG ANTWOORDEN RAADSLID HARREWIJN: PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 22 JANUARI 1971 MIDDELBURG Burgemeester en wethouders van Middelburg zien vooralsnog geen aanleiding om zich kritischer dan voorheen op te stellen bij de aankoop van kunstwerken in het kader van de zogenaamde contra-prestatieregeling voor beeldende kunstenaars. Het college acht zich trouwens ook niet competent om een gefun deerd oordeel te geven over de artistieke en technische waarde van de betrokken kunstwerken. Deze beoordeling wordt, geheel volgens de geldende regeling', overgelaten aan de leden-kunste naars en de leden-deskundigen van de commissie complementaire arbeidsvoorziening beeldende kunstenaars. Achter deze laatste be titeling schuilt dus de genoemde contra-prestatieregeling'. Burgemeester en wethouders van de Zeeuwse hoofdstad merken een en ander op in hun antwoord op de schriftelijke vragen van het CH-r3ads- lid H. Harrewijn. Zoals gemeld stelde de heer Harrewijn in de raadsverga dering van 21 december van het vorig jaar mondelinge vragen over de toe passing van de contra-prestatierege. ling in deze stad. Het raadslid deed dat onder meer naar aanleiding van een door de gemeente aangekocht kunstwerk, dat al spoedig de naam .kachelpijp' kreeg. De gemeente had voor deze .pijp' van karton een niet onaanzienlijk bedrag betaald. In deze zelfde raadsvergadering werd, .fluiste rend' een bedrag van vijftienhonderd gulden genoemd. Wethouder J. A. van Bennekom be perkte zich in december tot een kort antwoord. Hij liet de mogelijkheid om op grond van schriftelijke vragen uitvoeriger op de aangelegenheid in te gaan, open. Van die mogelijkheid heeft de heer Harrewijn dus inder daad gebruik gemaakt. De pijp en het daarvoor betaalde bedrag komen in deze vragen en antwoorden overigens volstrekt niet aan de orde. De ,heer Harrewijn krijgt een positief antwoord op zijn vraag of b en w bereid zijn om het aankoopbeleid meer in de openbaarheid te brengen. Het college zegt graag naar een moge lijkheid te zoeken om de in de laatste jaren volgens de regeling aangekochte kunstwerken voor zover die nog in het bezit zijn van de gemeente te exposeren. De commissie zal naar zijn mening over dergelijke exposities worden gevraagd. Het college laat de beantwoording van de concrete vragen voorafgaan door enkele opmerkingen bij de .inleiding', die het CH-raadslid vóór zijn vragen schreef. In deze inleiding stelt de heer Harrewijn onder meer, dat bij de toepassing van de regeling .alles draait' om de artistieke waardebepa ling. Het college is daarentegen van mening, dat de regeling een overwe gend sociaal karakter bezit. Deze op vatting wordt nog eens onderstreept door te verwijzen naar de artikelen 2 en 3 van de regeling. In artikel wordt gesteld, dat de daarvoor aanmerking komende kunstenaars een aanvraag kunnen indienen om een voorziening, die hun in staat stelt om ,door middel van arbeid in hun be staan te voorzien.' Hieraan wordt nog toegevoegd, dat de voorziening het. artistiek scheppend vermogen en de vaktechnische bekwaamheid van de kunstenaar zoveel mogelijk in stand dient te houden. Artikel 3 gaat nader in op de voor waarden waaraan de beeldende kun stenaar dient te voldoen, wil hij voor deze contra-prestatieregeling in aan merking komen. In de eerste plaats moet hij over onvoldoende bestaans middelen beschikken, al tenminste een jaar beeldend kunstenaar zijn geweest en zich in redelijke mate hebben beij-. verd om voor de door hem vervaar digde kunstwerken afzetmogelijkheden te vinden en ter aanvulling van huh (ADVERTENTIE) In geval van storing, is voor de abonnees op onze servicedienst dit weekend beschikbaar: de heer P. de Wispelaere. Dam 1 boven. Vlissingen. Telefoon 01184 - 4651. .eeuwse Sterk verhaal Vandaag een opvallend relaas van een sportvisser, die ergens op een Thoolse dijk positie had gekozen, wat een goede keus bleek te zijn. Want de man had zijn lijntje nog maar een kwartiertje in het wa ter of er zat al een knaap van een kabeljauw aan de haak De sportvisser had er danig moeite mee om het omvangrijke stuk zeebanket op de wal te krij gen. Hij verloor op een gegeven mo ment zelfs zijn evenwicht en tui melde achterover, precies op een voorbij snellende haas. Door deze toevalstreffer uit het véld geslagen, bleef de aandacht van de visser voor een ogenblik niet langer geconcentreerd op de kabeljauw, die weer het water in dook. Maar de hengelaar was de vis nog net te vlug af. Hij rende met zijn laarzen het water in en kon de kabeljauw op het nippertje bi) de vinnen grijpen Terug op het droge, zo luidde het vervolg van het verhaal, ontdekte de sportvisser dat zijn laarzen vol paling zaten Gisteravond meldde hij ons van uit zijn stamcafé de laatste ont wikkelingen: een van de palingen bleek in zijn ingewanden de ring te hebben, die de vrouw van de sportvisser twaalf jaar geleden op nagenoeg dezelfde plaats was verloren. inkomsten .andere met hun artistieke bekwaamheden strokende nevenin komsten' te verkrijgen. De regeling houdt drie mogelijkheden in, namelijk het verstrekken van een opdracht, het aankopen van een kunstwerk of het verstrekken van een uitkering. Op de vraag van de heer Harrewijn waarom de Zeeuwse Kunstkring .niet meer' is vertegenwoordigd in de groep van kunstenaars, antwoorden b en w, dat voor zover viel te achterha len, de kunstkring nooit als zodanig in de commissie was vertegenwoordigd. Wel was meestal een bij deze kring aangesloten kunstenaar lid van de commissie. Overigens wordt voor wat betreft de organisaties van beeldende kunstenaars die een voordracht mo gen indienen, gedacht aan landelijke organisaties. Deze zijn ingeschakeld. Het college voegt hieraan onmiddel lijk toe, dat een en ander niet bete kent, dat zij geen waardering zou hebben voor de activiteiten van de Zeeuwse Kunstkring Richtlijnen VLISSINGEN Het Vlissingsc raadslid J. J. Kempe (pvda) heeft b en w van Vlissingen gevraagd of het juist is, dat de besprekingen om te komen tot een samenwerkingsschool voor het buitengewoon lager onder wijs op Walcheren zijn vastgelopen. Als deze vraag bevestigend wordt be antwoord. wil de heer Kempe weten, of b en w medelen .of elke samenwer king met iedere schoolvereniging is uitgesloten om te komen tot een sa menwerking voor het blo en of dan overgegaan dient te worden tot het reeds eerder genomen besluit van de raad om te komen tot een openbare blo-school in onze gemeente?' Voorts wil de heer Kempe weten of b en w kunnen zeggen wanneer dat met dit onderwijs kan worden gestart, .ongeacht welke vorm wordt gevon den om te komen tot blo-onderwijs in onze gemeente'. De vraag van het CH-lid welke organi saties van beeldende kunstenaars er thans in Middelburg zijn en hoeveel leden elk van deze organisaties telt. wordt weinig relevant genoemd om dat ook al zouden ze geen enkel lid in Middelburg hebben hen toch om een voordracht zou moeten worden gevraagd. B en w zeggen er trouwens niet van op de hoogte te zijn hoeveel leden de beide landelijke organisaties, de BBK en BBK '69, in Middelburg tellen De Zeeuwse Kunstkring heeft in ieder geval 26 leden, waarvan 13 in Middelburg woonachtig. Eveneens desgevraagd merken b en w op. dat aanwijzing in de gemeentelij ke vertegenwoordiging van een per soon .uit de culturele sector' weinig zinvol is. jDeze vertegenwoordigers hebben immers slechts tot taak om na te gaan of de voorgeschreven richtlijnen behoorlijk worden nage leefd en zich niet te mengen in de beoor deling van artistieke bekwaamheden of technische vaardigheden. Uitvoerig wordt ook ingegaan op de samenstel ling van de commissie, die door het gemeentebestuur wordt samengesteld. Daarin worden benoemd twee verte genwoordigers van het gemeentebe stuur, respectievelijk voorzitter en plaatsvervangend voorzitter, drie heel de kunstenaars (op voordracht dus van de organisaties), drie personen uit hoofde van him deskundigheid op het gebied van de beeldende kunst en de rijksconsulent. In het algemeen wordt een beeldende kunstenaar die de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt, niet meer benoemd of herbenoemd. De Middelburgse commissie is thans als volgt samengesteld: voorzitter, de heer J. van Bennekom: plaatsvervan- SAMENWERKING ALLE ACHT GEMEENTEN DRS D. ROEMERS VOORZITTER MIDDELBURG De raden van de acht Walcherse gemeenten hebben besloten door het aan gaan van een gemeenschappelij ke regeling te gaan samenwer ken op het gebied van de brand weerzorg. Door de moderne ont wikkelingen op het gebied van de bouw, de inrichtingen en pro- duktieprocessen achtte men het noodzakelijk tot e ensamenwer king te komen. Er is door het aangaan van de ge meenschappelijke regeling een Regio nale Brandweerkring Walcheren in het leven geroepen Het algemeen bestuur van deze brandweerkring heeft maan dag in het stadhuis van Middelburg vergaderd. Het belangrijkste onderdeel van die vergadering was het formeren van een dagelijks bestuur. Drs Roemers burgemeester van Vlis singen, werd tot voorzitter benoemd, drs P A Wolters. burgemeester van. Middelburg, werd vice-voorzitter. Tot secretaris werd benoemd de heer F. G Sprenger, burgemeester van Dom burg, waarnemend-secretaris werd de heer A de Kam. burgemeester van Veere. Burgemeester A. Hack van Ar- nemuiden werd tot penningmeester aangewezen, terwijl de heer J. de Wolf, burgemeester van Mariekerke, tot waarnemend-penningmeester werd gekozen Besloten werd sollicitanten op te roepen voor de functie van regionaal brandweercommandant. gend voorzitter, de directeur van de gemeentelijke socialdienst: als beel dende kunstenaars, de heren N. van den Boezem te Middelburg, J. Haas te Vlissingen en D. Jaspers te IJzendij- ke; als deskundigen, de heren drs M. Beinema te Middelburg. A. Mes te Middelburg en A. Oosthoek te Vlissin gen. Namens het rijksconsulentschap voor complementaire sociale voorzie ningen hebben de heren M, van der Meulen te Vlissingen en J. de Klerk te Arnemuiden zitting in de commissie terwijl tenslotte de heer J. van de Ven te Middelburg als secretaris op treedt B en w wijzen er ir- de beantwoor ding van de vragen van de Harrewijn onder meer ook nog op, dat ook de gemeenten Goes, Kapelle en Reimers- waal op hun verzoek gebruik maken van de diensten van .onze' commissie. Op de vraag tenslotte waarom dr P. K. van Daalen, directeur van het Zeeuwsch Museum, heeft bedankt als lid-deskundige van de Middelburgse adviescommissie, wordt opgemerkt, dat de heer Van Daalen destijds heeft te kennen gegeven geen deel te willen uitmaken van «ie huidige commissie. De directeur van het Zeeuwsch Mu seum kon zich namelijk niet vereni gingen met de samenstelling van de commissie. Burgemeester en wethou ders wijzen er in dit verband nog op.l dat de commissie geheel werd samen gesteld overenkomstig de richtlijnen van liet departement van sociale za ken. De heer Van Daalen was, en is ook morgen niet voor commentaar, bereikbaar. In de bouwput voor het sluizencomplei in de Schelde-Rijnverbinding bij Ril- land-Bath is donderdag de honderddui zendste kubieke meter beton gestort. Een overzicht- van de bouwput én van het beton storten. Foto PZC) RILLAND Zeer globaal is op deze schets aangegeven hoe het water in de nieuwe schutsluizen van de Schelde Rijnverbinding bij Rilland-Bath wordt ververst wanneer daar in de toekomst zen schip van het (zoute) Antwerpse kanaalgedeelte naar het (na 1978 zoete) Zeeuwse Meer moet wor den geloodst Dat gaat als volgt: 1 Het schip vaart vanuit het Ant werpse kanaalpand de sluis bin nen. Het water in de Ito'.k ts zout, als geuolg van de zouttoe- voer uit de Westerschelde via het Antwerpse havengebied. 2 De bovensluisdeur wordt ach ter het schip gesloten Het zoute water stroomt door het bodemri ooi en het aansluitende stelsel af naar het zoute bufferbekken, waarvan de waterstand door nnd del van een pompgemaal tot ruim beneden dat van het Zeeuw se Meer (na 1978) is verlaagd Zodra het water in de kolk iets Ls gedaald stroomt zoet water uit het Zeeuwse Meer door openin gen in de sluiswand binnen. 3 De grens tussen zout water en zoet water heeft de geperforeer de (dubbele) kolkbodem bereikt. De zoutafvoer wordt gestopt. De toevoer van zoet water wordt voortgezet totdat het niveau in de kolk even hoog is als dat van het Zeeuwse Meer. De beneden- sluisdeur wordt geopend en het schip kan het Zeeuwse Meer bin nenvaren om zijn weg via de nieuwe Schelde - Rijnverbinding te vervolgen. De omgekeerde volgorde van ver versing is aan de orde, wanneer een schip van het Zeeuwse Meer naar het Antwerpse kanaalpand wil. Het via het bodemriool bin- nengepompte zoute water ver drijft dan het zoete water in de kolk door dezelfde openingen in de sluiswand. Slot van pagina 1 bruik gemaakt van het principe, dat berust op de verticale beweging van zout en zoet water. Dubbele bodem Om het zoute water (uit het zuidelij ke deel van het kanaal) en het zoete water (uit het Zeeuwse Meer) te scheiden wordt gebruik gemaakt van een dubbele bodem in de sluis, komen er riolen om het zoute water af te voeren naar een bufferbekken van 40 hectare, wordt tussen sluis en riool BRESKENS De provinciale werk groep van D'66 kwam donderdag avond tijdens een vergadering in hotel ,Het wapen van Breskens' tot de con clusie, dat het plan-Ossenissc de voor keur verdient boven het plan-Sloe II. De werkgroep wil niet twee plannen tegelijk maar één weloverwogen stuk, waarin alle mogelijke instanties in spraak dienen te hebben. Als een van de bezwaren tegen Sloe II werd aan gevoerd dc ligging dichtbij vrij grote woonccntra. Fractievoorzitter J. Roodenburg zei geen grote moeilijkheden te verwach ten bij de verkiezing van een opvolger van gedeputeerde C. Hoek (pvda). De PvdA zal hiervoor mr J. P. Boersma uit Brouwershaven kandiuaat stellen. Uitlatingen van gs-lid M. J. van Poelje naar aanleiding van de zaak-Stikkelo- rum hebben bij dc andere partijen wel vragen opgeroepen, maar de heer Roodenburg zag hierin geen oorzaak van grote moeilijkheden. De werk groep sprak zich er voor uit, dat uiterlijk tijdens de statenvergadering van 19 maart cijfers bekend zullen moeten worden gemaakt naar aanlei ding van de motie, waarin wordt gevraagd om verlaging van de tolgel den over de Zeelandbrug, speciaal ten behoeve van de bewoners van Schou- wen-Duiveland. een .woelbak' gemaakt om het zoute water ,tot rust' te laten komen, komt er een detector-systeem in de sluis wand om automatisch te kunnen be palen wanneer de sluis is gevuld met zoet of zout water. Bovendien: om de waterstand in het bufferbekken te handhaven lager dan in het Zeeuw se Meer moet een gemaal worden gebouwd om het zoute water weer op het kanaal te kunnen brengen. Over de hele lengte van de sluiskolken moeten afsluitbare wandopeningen ko men om het mogelijk te maken dat zoet water wordt ingelaten en ook weer wordt .weggedrukt' door het zoute water Er wordt nu door driehonderd man personeel van .Benedac' waaronder honderd Turken hard gewerkt ora het complex op tijd klaar te krijgen. Er komt zich in dit onderdeel. En intussen beginnen de voorbereidingen voor het graafwerk van het aanslui tende kanaalgedeelte. (ADVERTENTIE) Ook dit Jaar bieden wij u weer een keur van uitgelezen tapijten tegen zeer aantrekkelijke prijzen. Bijvoorbeeld Shiraz 30 x 30 NU 25,- Beloutch 150x121 NU 225,- Hamadan 200x127 NU 475,- Heriz 325x248 NU 1950,- Op de niet afgeprijsde stukken ontvangt, u echter ook een interes sante korting. Langeviele 69 - MIDDELBURG Telefoon 01180-6186 TERNEUZEN Dit weekeinde gaat een Engels marinevaartuig, uitgerust met alle moderne apparatuur voor onder meer het opsporen van duikbo ten, naar het Engelse Kanaal om te zoeken naar het vermiste vissersvaar tuig Br 16. Het marineschip was in Schotland gestationeerd. RILLAND-BATH Niet alleen de bouw \an het sluizencomplex aan de Oosterschelde bij Rilland-Bath is een' •aanwijzing, dat er druk wordt ge-, werkt aan een aantal onderdelen van! de toekomstige binnenvaartroute, diei Schelde-Rijnverbinding heet. Langs rijksweg 58, in de buurt van Rilland, kan men ook activiteiten bespeuren, die hetzelfde project gelden: de mon tage namelijk van de spoorbrug, die, over een paar jaar over het Schelde- Rijnkanaal komt te liggen. In april vorig jaar werd begonnen] met de onderbouw voor de in totaal: vier bruggen, die in dit smalle deel' van Zuid-Beveland gesitueerd moeten worden. De eerste in die rij is de' spoorbrug. De stalen bovenbouw, ont worpen en geconstrueerd door de Ne derlandse Spoorwegen, wordt nu ge-1 monteerd door de firma P de Koning uit Papendrecht. Deze brug wordt ge schikt voor dubbelspoor. De hoofdo verspanning wordt 140 meter lang, er komen twee zijoverspanningen van 50 meter lengte, zodat de totale spoor brug 240 meter lang is. Nu is hel treinverkeer ter plaatse .omgelegd', als de brug klaar is. wordt de .oude route' weer gesloten.. De doorvaar- hoogte is dan ruim negen meter. Aan de bouw van de drie andere bruggen voor het wegverkeer is nog niet be gonnen. Ten zuiden van de spoorbrug komen twee verkeersbruggen over de nieuwe autosnelweg, die ln mei en november 1972 gereed moeten zijn. De spoorbrug moet in februari 1972 zijn voltooid De vierde brug is die over de huidige rijksweg 58. Evenals de spoorbrug worden de andere brug gen in staal uitgevoerd Op de foto een beeld van de montage van spoorbrug. (Foto PZC). DE DILI - VERWACHT. AFNEMENDE WIND Vrij \eel bewolking met hier cn daar wat regen. Tot matig of zwak afne mende wind. eerst zuidoostelijk, later uit uiteenlopende richtingen. De maxi ma zullen ongeveer vijf graden bcdra- Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp.; 1 lot 6 graden boven normaal; max. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 40 procent.. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp.: 1 tot 6 graden boven normaal; max. temp.: 1 tot 6 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 30 procent. 23 januari 1971. Zon: op onder; 08.34 17.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 2