SLUIS, VANUIT DE HOOGTE ex ti<* IJzendijke kan herstel waarmaken door overwinning op Philippine Anderlecht moet winnen om aansluiting met top te behouden BAKKER TAS WAS DE WITTE' VERSCHIJNING IN BIERVLIETS POLDERS VOOR ELK WAT WILS IN DE ZWSCH-VLAAMSE BIOSCOPEN VRIJDAG 22 JANUARI 1971 ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN Er bestaal, natuur lijk de mogelijkheid dat de KNVB voor zondag alle wedstrijden in de afdeling Zeeland afgelast- Mocht dit echter niet. het geval zijn, dan be staat er een grote kans dat op het goed bespeelbare veld van IJzendij ke de wedstrijd IJzendijke-Philippine doorgang vindt. Dit wordt dan voor al voor de thuisclub een zeer gelang- rijke wedstrijd. Weliswaar heeft IJ zendijke nog tien wedstrijden te spe len maar de voorsprong op de laagstgerangschikte, Hulsterloo be draagt slechts 2 punten. Hierbij komt nog dat de kans bestaat, dat IJzendijke nog 2 punten in minde ring kan krijgen in verband met de wedstrijd tegen DPS die gestaakt werd. Geenszins een rooskleurige po sitie dus ofschoon IJzendijke de laatste weken voor de winterperiode helemaal niet slecht speelde. De laat ste wedstrijd tegen koploper Hoofd plaat werd slechts met 3-2 verloren. Philippine staat er heel wat beter voor. De jongens van trainer van Craenenbroeck hebben nog enkele inhaalwedstrijden tegoed en zodoen de ligt een plaatsje bij de eerste vier niet buiten bereik. Toch zal het voor Philippine in IJzendijke geen gemakkelijke wedstrijd worden. Se cretaris A. van de Wijnkei van IJ zendijke dacht er als volgt over: .Wij hebben de punten hard nodig en het gehele elftal is dan ook bereid om hiervoor te knokken. Ik verwacht dan ook zeker dat IJzen dijke niet zal degraderen, als wij tenminste iets meer geluk hebben dan de eerste helft van de competi tie toen wij 5 wedstrijden verloren met 1 doelpunt verschil. Van de VOETBAL TUSSEN SCHELDE EN GRENS resterende wedstrijden spelen wij nog 5 maal thuis en 4 maal uit en als wij van blessures gespaard mo gen blijven zal het toch nog wel lukken om de degradatie te ontlo pen'. Secretaris W. U. C. Spuessens over deze wedstrijd: .IJzendijke zal voor ons geen gemakkelijke tegen stander worden, en ik ben er van overtuigd dat wij onze handen vol zullen hebben. Er is bij ons echter niet zo intensief maar toch 2 maal per week flink getraind in de afgelo pen weken omdat er toch maar eens een einde moet komen aan het feit dat wij nog geen enkele uitwedstrijd hebben gewonnen'. Op de vraag of de heer Spuessens dacht of dit dan de eerste overwinning zou worden in een uilwedstrijd antwoordde hij: ,Dat durf ik niet direct te zeggen maar een gelijkspel verwacht ik toch zeker'. De verwachtingen voor de overige wedstrijden zijn. Zondagvoetbal: 4e klasse H: Oost burg Sluiskil (3), Biervliet - Koewacht (1), Walcheren - Corn. Boys (3). Res. 3e klas: Breskens 2 Zeelandia 2 fl). HVV 2 RKWU 2 3AfdelingsvoetbalZaterdagcom petitie: Geen wedstrijden. Zondag competitie: le lilas: Schoondijke - Ria W (3), IJzendijke - Philippine (3) Res. le klas: Oostburg 2 - Wal cheren 2 (1), 2e klas: Hansw. Boys 2 - Biervliet 2 (3), Philippine 2 - Aardenburg 2 (1), 3e klas: Graauw 2 - Hulsterloo 2 (1), Vogelwaarde 4 - Vogelwaarde 3 (2). Ria 2 - Axel 4 (3). SDO 1 - Hontenisse 3 (2). 3e klas B: Zeeland Sport 4 - IJzendijke 2 (3). Hoofdplaat 2 - IJzendijke 3 O), Terneuzen 6 - Terneuzen 5 (2), Groede 2 - Vlissingen 5(2). TERNEUZEN: Indien Anderlecht de aansluiting met de top niet wil verliezen zal er zaterdagavond bij Beerschot gewon nen moeten worden. Bij verlies van de Brusselaars wordt de achterstand op Standard Luik 5 punten en Stan dard is niet de ploeg oir zo'n voor sprong nog prijs te geven. Beerschot zal er echter ook op gebrand zijn om voor eigen publiek Anderlecht een nederlaag toe te brengen en het belooft dan ook een spannende wed strijd te worden. Voor PC Brugge wordt het ook geen gemakkelijke ontmoeting aanstaande zondag. Diest behaalde bij Anderlecht bijna een puntenverdeling en zal dit tegen Brugge ook zeker proberen. Beveren Waas speelt uit tegen de laagst ge rangschikte ploeg, Charleroi, en zal dus zeker een hardwerkend elftal tegenover zich krijgen. De thuisclub zou best eens voor een gelijkspel kunnen zorgen. FC Luik en Antwerp VOETBAL IN BELGIE zijn nog niet geheel veilig. Een ge lijkspel zou dan ook voor beide het beste zijn. Racing White heeft nog iets goed te maken van vorige week op Brugge. We geven St. Truiden, dat zondag bij de poolploeg op be zoek komt, dan ook nic'. veel kans op de overwinning. Gantoise liet zondag zien dat er enige verbetering in het spel zet. Het gelijkspel bij Antwerp was zondermeer een prach tig resultaat. Indien het elftal van Lucien Ghellynck nog enige kans wil behouden om in de eerste klas te blijven spelen zal er zondag thuis tegen Crossing met de eindsprint, en dus een overwinning moeten worden begonnen. Waregem-Lierse belooft een zeer interessante wedstrijd te worden waarbij de vierde plaats in de rangschikking op het spel staat. Lierse zou onzes inziens best eens een kleine overwinning kunnen beha len. Standard speelt uit tegen Union en dit wordt waarschijnlijk een kleine overwinning voor de Rouches. In het Ledeltheater te Oostburg draait voor de liefhebbers een gang sterfilm, getiteld Borsalino. De rcrie is in handen van Jacques Deray en de hoofdrollen worden door nie mand minder dan Jean-Paul Belmon- do en Alain Delon vertolkt. De thril ler speelt zich af in de dertiger Jaren te Marseille, waar smokkelaf- faires nog fabuleuze bedragen ople verden en roofovervallen op klaar lichte dag aan de orde van de dag waren. Zelfs Chicago blijft hierbij achter. Hoofdthema van de film is de onverbrekelijke vriendschap tus sen twee gangsters, Alain Delon en Jean-Paul Belmondo. Met onvoorstel bare koelbloedigheid en charme weet het gewelddadige duo het mys terieuze Marseille aan zijn voeten te krijgen. In dezelfde bioscoop wordt tevens de bekende oorlogsfilm De brug bij Remagen,' vertoond onder regie van John Guillerman en met in de hoofdrollen onder anderen George Segal, Robert Young en Peter van Eijck. De negende Amerikaanse pantserdivisie slaagde er ten koste van veel verliezen in de brug te bezetten alvorens de Duitsers hem konden opblazen. Hierdoor lag de weg naar Berlijn eindelijk open. Deze spannende, historische docu mentaire, die een keerpunt in de tweede wereldoorlog verhaalt, is te vens te zien in het Terneuzense Luxortheater. Verder in Luxor voor de .piefpoefpaf-lovers' de Amerikaan se cowboy-film Young Billy Young' met onder anderen Robert Mitchem Angie Dickson en Robert Walter. De regie berust bij Burt Kennedy. De film bevat alle ingrediënten, die men zich in een onvervalste western wen sen mag: corrupte stad bendeleden, gijzelaars, knock-outs en vrouwen. Yul Brynner, Robert Mitchum, Gra- zia Buccella en Charsel Bronson in Villa Rides', een film over de Mexi caanse Robin Hood, een revolutio naire patriot of bandiet- soldaat, een meester in de guerrilla-techniek. Hij vecht in het noorden van Mexico voor de landhervorming en de vrij heid van de bezits- en rechtsloze .Campesinos.' Deze nationale held is te zien in Luxor. Luxor presenteert voorts ,The Stunt man' met onder anderen Gina Lollo- bridgida. Het is een film, die niet arm is aan mooie, rijke vrouwen en snelle auto's. Een combinatie van deze factoren leiden uiteraard tot een spannend gebeuren. Hulst vertoont .Commando's vallen aan.' Een man zoekt met een klein bataljon zijn broer in een vijandig bezet gebied. Het is een spannende junglefilm, vol met sluipschutters en een met bloed doordrenkt oerwoud, dat het toneel wordt van een held haftige speurtocht. In de hoofdrollen spelen Marshall Thompson, Richard Alen, Kiva Lawrence en Richard Jor- dal. Mensen die graag eens willen la chen. kunnen eveneens terecht in de Hulsterse bios. Men kan er zich amuseren met .Funeste meisjes' van Louis de Funes. De meisjes zijn de honderd mooiste meisjes van Parijs, de zogeheten Dlue Bell Girls.' Louis de Funes is chef van de zedenpolitie en revue-girl in doldwaze, komische nummers met vele slapstick-effecten. SLUIS Op één van z'n zwerftochten boven het Zeeuwse land maakte fotograaf Wim Riemens deze plaat toen hij uit de richting Sint Anna ter Muiden op Sluis aanvloog. Van on der naar boven de rijksweg, die vanuit België komt met aan de rechterkant de meubelfabriek van Du Fossé en links het weggetje naar Pasdam. Verder naar boven het parkeerter rein met een aantal autobussen en daarboven weer de Damse Vaart en het zwembad dat naar het oordeel van de Sluize- naren dringend aan vernieuwing toe is. Even boven het hart van de foto bet fraaie stadhuis van Sluis met Belfort en .Jantje van Sluis'. Links daarvan het vernieuwde Sluis met links boven de christelijke en openbare lagere school, sa men onder één dak. Helemaal bovenaan de voormalige Fran se kostschool (die overigens in de loop der jaren al tal van andere bestemmingen heeft gekend) en de wegen naar Heille (rechts) en Oostburg (links omhoog). (Luchtfoto Wim Riemens) BIERVLIET Bakker August Tas (G8) was vroe ger, als hij zijn dagelijkse broodronde deed, een opvallende verschijning in de polders rond Bier vliet. Rechtop in het zadel trapte hij op zijn Tiets van boerderij naar boerderij om zijn vierponds wit of rond tarwe te bezorgen. .Iedereen herkende me in de verte al aan mijn kleur. Twee witte broodzak ken over het stuur, twee over mijn bagagedrager en nog eens twee over mijn schouders'. Zo ging deze eigenaar van één van de tien bakkerij en. die Biervliet in die dagen telde, elke morgen, weer of geen weer. op pad. Want zegt zijn 63-jarige vrouw, een geboren Mollet uit. Biervliet: ,Hij ver zaakte nooit zijn plicht. Al was het hartje winter en was hel, buiten niet om door te komen, hij ging er door'. Bakker Tas zelf: ,Ik vond het elke dag weer fijn om de polders in te gaan. vooral zomers was het plezierig, 's Winters was het wat anders dan kon ik met moeite door de sneeuw vooruit komen. Ik ben zelfs een keer tot mijn middel in de sneeuw gezakt. Ze hebben me er moeten uithalen. En zo heb ik natuurlijk meer van die akkefietjes aan de hand gehad'. Met name aan èèn van zijn laatste winterperioden, die van '62-63, heeft August Tas de herinnering bewaard, dat zijn broodwijk een paar dagen vrijwel plat lag. Zijn vrouw, die altijd actief heeft meege holpen in de bakkerij (deeg afwegen en de winkel verkoop doen) herinnert zich ook iets uit dit winterseizoen. ,Hefc was toen zo'n natte winter, met veel blubber en gladdigheid. Op een avond was-ie zoek. Ik alle boeren afbellen, maar overal was mijn man al geweest. Toen is mijn dochter te voet maar eens in de polder gaan zoeken. Misschien kon ze ergens een lichtje ontdekken. Zonder succes. Op de markt, op weg naar huis, kwam ze hem tegen. Hij was even een uurtje naar de barbier ge weest'. WARENWET Vijf jaar geleden heeft August Tas zijn bakkerszaak opgedoekt, want de warenwet verplichtte hem tot de aanschaf van nieuwe bakkerijmachines en - installaties. Op zijn leeftijd zou een dergelijke investering echter nooit meer zijn geld opbrengen, ZO WAS HET VROEGER baan te zetten. ,Ik heb altijd met een houtoven gewerkt, waarin ik van die grote takkenbossen stookte. Later ben ik overgeschakeld op olïestook. dus besloot hij een punt achter zijn bakkersloop- De oven is toen omgebouwd. Broodbeslag maken was ook jarenlang handkneden in een trog. Tenslot te heb ik een kneedmachine aangeschaft. Ik heb eigenlijk altijd op een ouderwetse manier ge werkt'. Bakker Tas vertelt dat het brooddeeg in mandjes werd gadeponeerd en dat het beslag ging rijzen door de enorme warmte, die constant in de bakkerij heerste De broden waren vroeger ook zwaarder in gewicht, meer afgestemd op het leven van óe omvangrijke boerenfamilies. ,Ik bakte alleen wit- en tarwebrood van twee kilo's of zestien onzen. Daar naast maakte ik allerlei kleingoed, zoals taarten op bestelling en koekjes'. Vrouw Tas vertelt, dat er ook allerlei kruideniers waren werden bijverkocht, waarmee ze voorname lijk op de zaterdagen de boer opgingen. Bakker Tas: .Door de week ging ik op de fiets maar 's zaterdags nam ik een huurauto om alle kruideniers waren mee te kunnen nemen'. Na een vroegstondig bestaan in de bakkerij heeft het echtpaar Tas- Mol let zich nu het rustiger leven in het bejaarden- departemenencentrum .Ter Walle' te Biervliet aan gemeten. Op de tweede verdieping in flat 206, voelen zij zich op hun gemak en pikken vanaf daar op hun bejaarde dag alle geneugten van het leven mee, die ze kunnen krijgen. Gisteren was het cabaret, morgen is het weer de zonneschijn, aldus beider instelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 25