sport- varia Pn-DIENSTVERLENING IN OOSTBURGSE KERNEN WERKT ZEER EFFICIËNT tXtlA MISDIENAAR QUATAERT WERD KOSTER VAN DE RK-KERK 40-JARIG KOSTERSCHAP IN SLUIS VRIJDAG 22 JANUARI 1971 ZEEUWSCH-VLAANDEREN CADZAND: ,DE MENSEN ZIJN UIT DE PRUTSEN' HOOFDPLAAT: ,HET SPAART TIJD EN GELD' SYSTEEM IS EEN IMPULS VOOR TERUGLOPENDE PTT-KANTOREN OOSTBURG Het is na acht maanden praktische ervaring be wezen, dat de nieuwe ontwikkelde dienstverlening van de PTT aan de gemeente Oostburg, het verrichten van allerlei werk zaamheden ten behoeve van de gemeentesecretarie, voor de in woners van de omliggende (vooral ver afgelegen) kernen een uitkomst betekent. De getallen spreken voor zich, want tot nu toe werden door de gemeentesecretarie al bijna drieduizend aanvragen, binnengekomen via de PTT-kantoren, behandeld. Hierbij is nog niet eens rekening gehouden met het aantal ver strekte bootkaarten, dat ook in de honderden loopt. Breskens en IJzendijke kregen de meeste aanvragen te verwerken. Gemeentesecretaris P. J. I. Verhage van Oostburg vertelt, dat alle aan vankelijke bezwaren tegen de invoe ring van dit systeem zijn weggeval len. ,Alle reserves die we in het begin nog hadden, zijn bij ons weg genomen. In de praktijk is duidelijk gebleken, dat de dienstverlening van de PTT (hulpsecretarie is niet het juiste woord) bijzonder plezierig en efficiënt werkt'. Ook de voorberei dingen zijn volgens hem .erg meege lopen' en hebben nauwelijks proble men met zich meegebracht, hoewel sommigen dachten, dat ,de zaak mis zou lopen'. .De mensen kunnen bij de PTT be halve voor burgerlijke standzaken voor alles terecht. Jacht- en visak- ten, rijbewijzen, paspoorten, boot- kaarten, het aanvragen van formulie ren. De PTT helpt zelfs mee aan de De heer De Ridder van het PTT-kantoor Cadzand helpt een klant aan het loket. De heer Coppens vervult een van zijn dagelijkse taken, het legen i brievenbus. Voorkant PTT-kantoor te Hoofdplaat. controle van het bevolkingsregister. We hebben afgesproken: mocht een PTT-ambtenaar op een gegeven mo ment met een bepaalde zaak geen weg weten, dan kan-ie altijd even naar het gemeentehuis bellen'. STATISTIEKEN Overigens meent de heer Verhage dat deze dienstverlening, vanuit het standpunt van de PTT. een .nieuwe impuls' voor veel huippostkantoren betekent, waarvan het pakket werk zaamheden, dankzij de doorgevoerde automatisering van talloze zaken, is ingekrompen. Deze ontwikkeling bin nen het PTT-bestel is een trieste zaak voor de toekomst, want uit gesprekken met een paar postkan toorhouders bleek, dat de gevolgen van deze terugloop van het aantal werkzaamheden niet zullen uitblij- Terloops werd verteld, dat het post- district Zeeland een en ander in het kader van een landelijke door lichting sïhds 1 januari '71 bezig is met het bijhouden van statistie ken, waarop precies het aantal han delingen per PTT-kantoor wordt ge registreerd. Het verzamelen van de ze gegevens houdt verband met het feit of het al dan niet economisch verantwoord is bepaalde PTT-kanto- ren nog langer open te houden. De sterke automatisering van de PTT heeft er namelijk toe geleid, dat het aantal handelingen per kantoor nog al drastisch is afgenomen. INLICHTINGEN Ook de heer A. Wagenaar, chef be volking, militaire zaken, burgerlijke stand en verkiezingen ter gemeente secretarie. is goed te spreken over de afwikkeling van gemeentezaken op de verschillende PTT-kantoren .Het loopt lekker vlot. Soms moet je wel eens corrigeren op een puntje maar dat mag geen naam hebben. Boven verwachting gaat alles voor treffelijk in zijn werk, overigens, niet dat ik er zelf weinig idee in had. Van echte communicatiestoornissen kun je dan ook niet spreken". De heer Wagenaar vertelt, dat alle behandelde zaken in Oostburg door het gemeentehuis rechtstreeks naar de betrokkenen worden afge zonden, om alle vertraging te voor komen. Uit de afzonderlijke numme ring per kern is gebleken, dat vooral de inwoners van Breskens en IJzen dijke druk gebruik van deze gemeen telijke faciliteiten maken. In het algemeen zegt de heer Wage naar: ,Bij ons voldoet deze dienst verlening van de PTT in elk geval. We zijn inmiddels ook door verschil lende gemeenten benaderd die inlich tingen wilden inwinnen omtrent de praktische werking van deze opzet. Den Helder. Oosterwolde, Vlagtwed- de en Voorst zijn het geweest, maar of ze er ook inderdaad toe overge gaan zijn weet ik niet. Ik heb niets meer van ze gehoord. Toch zou ik het graag eens willen weten'. COMPENSATIE... De heer A. P. de Ridder, houder van het hulppostkantoor in Cadzand, ver telt iets over de samenwerking tus sen de PTT en de gemeente Oost burg. Over de belasting met deze extra werkzaamheden zegt hij: .Dit werk kun je als een soort compen satie beschouwen, want ons postale werk vlakt steeds meer af. In de zomer is dat hier op Cadzand ais seizoenplaats niet zo merkbaar. Dan wordt je eigenlijk met werk over voerd, maar in de winter is de situatie wel anders, dan zijn er mo menten, dat je tegen jezelf zegt: ik zou willen dat er nu weer eens een klant verschijnt'. De heer De Ridder heeft bepaald geen broertje dood aan de vermeer dering van zijn taken: .Ik stel voor op, dat het een reuze uitkomst is voor de -"'nsen van Cadzand. Zoals in Oos j, dat je in een rij van twintig tot dertig mensen moet staan, maak je hier niet mee. Het gaat hier allemaal veel gemoedelij ker. De stadsmentaliteit is anders, uw papieren zijn niet in orde, wie volgt? Ik heb de tijd en ben bij machte de mensen met alles te kun nen helpen, tot het invullen van PETER DE KRAAI Elke morgen, tussen ontbijt- en lunchtijd, komt Peter de kraai door de tuinpoort achter het huis van het Cadzandse echtpaar de Ridder het ga zon ophippen. Hij weet precies waar-ie wezen moet: bij het achterraam van de woonkamer Meestal vergeet mevrouw De Ridder, die de bes te maatjes met Peter is, hem niet. In het open raam komt de kraai op de vensterbank of op haar hand zitten om keurig gedraaide bolletjes brooddeeg naar binnen te schroken. Peter is de laatste tijd zelfs zo familiair geworden, dat hij zich helemaal mee de keuken in laat nemen. Soms is hij wat ongeduldig en komt hij via een ommetje een kijkje achter de werkvertrekken tan (meneer het hulppostkantoor in Cadzand) nemen. Voortdurend hipt hij daar dan zenuw achtig heen en weer, terwijl hij met een scheef kopje elke beweging achter het glas volgt. Peter de kraai is vorig jaar lente bij de heer en mevrouw de Ridder komen .aanwaaien' en is sinds die tijd .kind' aan huis. Voor Peter heben ze nog eens zo'n huiselijke kraai gekend. Deze kwam altijd met een snoekduik van de kerkto ren in Cadzand^op de achtertuin afvliegen, wan neer hij om gezelschap verlegen zat. Mevrouw de Ridder verwacht dat Peter binnenkort, zodra zijn vleugels (nu nog wat te kort) hem weer ver genoeg kunnen dragen, ook -naar de Cad zandse toren zal verhuizen. ,Ik hoop dan dat ie net als de vorige keer blijft komen, want zo'n beest is wat gezellig.' formulieren voor het zoeken van een huis toe. De mensen van Cad zand zijn helemaal uit de prutsen met deze dienstverlening. En je merkt het, want moeten ze niet per se voor een gemeentezaakje naar Oostburg dan komen ze direct hier. Oostburg zal dit trouwens ook danig hebben gemerkt. Ik zie het zo. deze zaak. deze dienstverlening raken we nooit meer kwijt. Als er ooit een stemming over dit punt zou worden gehouden, dan zou je het zeker we ten. Ik schat dat zo'n negentig pro cent er voor zou zijn'. ROT EIND... In Hoofdplaat is de heer C. J. Coppens de houder van het hulp- postkantoor. Zijn oordeel luidt niet anders en is niet minder enthousiast dan dat van de heer De Ridder. Volgens hem zijn de inwoners van deze verst gelegen kern binnen de gemeente Oostburg er waarlijk mee gediend. ,Je merkt het heel duidelijk, dat er flink gebruik wordt gemaakt van deze faciliteiten. Dat is ook vrij logisch als men bedenkt, dat je als inwoner van Hoofdplaat minstens een ochtend zou moeten uittrekken om een of andere gemeentelijke af faire in Oostburg te kunnen afdoen. We zitten hier namelijk van alles een rot eind vandaan en daarbij moet men bovendien niet de slechte openbare verbindingen uitsluiten'. Het aantal gemeentelijke verrichtin gen per maand beloopt voor de lieer Coppens zo'n goeie veertig. ,De han delingen op zich zijn me erg meege vallen. Een paar keer hebben we een instructie-avond in Breskens meege maakt en dat was voldoende. In elk geval ben ik blij voor de mensen, dat deze mogelijkheid geschapen is. want het bespaart htm een hoop tijd en geld'. Begin deze week waren 36 deelnemers uit vijftien Europese landen ingeschreven voor de schaatswedstrij den die morgen en zondag in het (voor deze gelegenheid sterk uitgebreide) Thialf stadion te Heerenveen zullen worden verreden. Als we daar nou eens 30 deelnemers uit 12 landen .uitzeven,' dan houden we nog een zestal serieuze kanshebbers over, die ongetwijfeld uit de schaatsnaties Nederland, Noorwegen of Zweden zullen moeten komen. Vrijwel niemand gelooft namelijk dat de Russen dit jaar plotseling weer een vooraanstaande rol zullen gaan vervullen, althans niet bij de heren. Het zal er in Heerenveen aan stemming niet ontbreken. Aan de hand van de nu reeds verkochte plaatsbewijzen rekent men daar op 30.000 bezoekers, die allen graag persoonlijk willen beleven dat Ard Schenk z'n titel van Europees prolongeert. Daarnaast zal de rest van Nederland ongetwijfeld weer achter de beeldbuis plaats nemen om alle spannende momenten en eventuele glorie op de .eerste rang' waar te nemen. De grote vraag blijft over wie er zondagmiddag op het ereplatform zullen plaatsnemen en wie van hen de hoogste trede zal bezetten. Natuurlijk is Ard Schenk weer de grote favoriet, in de eerste plaats omdat hij titelhouder en bovendien wereldkampioen is maar te vens omdat z'n daverende prestaties van Davos hem het volste recht geven hem als favoriet te doodverven. Maar hardrijden op de schaats (en vooral op het sprintnum mer) blijft een riskante onderneming waarbij men de mogelijkheid van een schuiver altijd onder de ogen moet zien. Maar zonder valpartijen zal de huidige kampioen Ard Schenk zeker op het ereschavotje terecht komen. Andere kandidaten voor ereprijzen zijn zonder twijfel de Noor Dag Fornaes, de Zweed Göran Claesson, onze landgenoten Kees Verkerk en Jan Bols. de Noren Grönvold en Thomassen en wat verder weg toch ook nog Eddy Verheyen en de Noor Guttormsen. Het zou al gek moeten gaan als onder dat rijtje namen niet de mensen zouden zitten die met de drie medailles gaan strijken. We zijn als schaatsnatie nog nooit zo sterk geweest als dit jaar, zowel bij de dames als bij de heren. Wat te denken bijvoorbeeld van een jongen als Ronnie Nooltgedagt die vorige week de 10.000 meter reed in 15 minuten en 28 seconden en die we gewoon reserve moeten houden omdat de anderen nóg sterker worden geacht... Er is bij de deelnemers dit jaar ook weer een Belg. namelijk Piens, Deze jongen rijdt de sprintafstand in ongeveer 45 blank, de mijl in 2,20. de 5 kilometer in 9 minuten terwijl hij bij ons weten nooit een 10 kilometer heeft gereden. Is ook niet nodig want hij overleeft de laatste zestien toch niet. Voorlopig althans. Gek. maar de Rotterdamse zesdaagse krijgt maar geen vat op het publiek, Allerwege wordt naarstig gezocht naar de oorzaak daarvan maar men is er nog niet achter waarom Amsterdam destijds wel een .volle bak' trok en in Rotterdam tot woensdagavond nooit meer dan een paar duizend bezoekers per avond op de tribune hebben gezeten. Het zou best eens kunnen gebeuren dat men in het gloednieuwe sportpaleis van Rotterdam te weinig aandacht heeft geschonken aan de show. het .circus' dat bij een moderne zesdaagse gewoon niet meer is weg te denken. Vreemd eigenlijk, want men zal voor het opdoen van ervaring toch zeker wel een kijkje hebben genomen bij de Duitse zesdagen en die van Antwerpen? Op het sportieve vlak springen de prestaties van Duyndam en Pijnen er goed uit. Een puik duo dat straks het vaandel wel eens zou kunnen overnemen van de grote Post. Dat belooft ook wat voor de Zesdaagse van Antwerpen (begint 19 februari) waar Duyndam en Pijnen een trio zullen vormen met Post... De 24-jarige René Pijnen heeft van zijn nieuwe (BlC)-baas gedaan gekregen dat hij geen Tour behoeft te rijden. Hij krijgt de gelegenheid zich verder te ontwikkelen als baan renner met daarnaast af en toe een rit op de wet. Post speelt het welles-nietes spelletje aardig mee en beweert nu weer bij hoog en bij laag dat hij er nog niet aan denkt te stopen met fietsen. .Ik sta nog steeds aan de kop en voorts heb ik nog geen kapitaal genoeg voor mijn bowlingbaan en bijbehorende zaken', zo heeft hij in Rotterdam gezegd. Waarvan akte dan maar. Het welles-nietes zal nog wel even door gaan, het hoort allemaal bij de image van topsporters. In België is de Daring-voetballer Jean Colonval gearresteerd wegens valsheid in geschrifte. Hij zat in geldmoeilijkheden en gaf toen z'n verzekering op dat z'n auto gestolen was terwijl hij het wagentje een paar dagen later trachtte te verkopen. De verzekering kwam er achter en toen duurde het niet lang of Jean-Paul zat er zélf achter. Achter de tralies dan... Zaterdagnacht zijn er in de buurt twee wielerevene- menten, namelijk de nacht der vedetten' in Gent met onder meer het ploegkampioenschap van Europa met Sercu-Seeuws, Bugdahl-Kemper, Gilmore-Godefroot en nog vele andere bekende wielrenners. Nederland wordt vertegenwoordigd met het illustere tweetal Post-Pljnen dat ongetwijfeld voor enig leven in de Gentse brouwerij gaat zorgen. Verder is er in café ,Le Hollandais' te Retranchement een wedstrijd op hometrainers. AKA. SLUIS De toenmalige pastoor Dierckx komt de eer toe, dat hij veertig jaar geleden de nu 69-jarige heer P. B. Quataert heeft weten te overreden definitief het koster schap van de r-k kerk ,St Joannes de Doo- per' te Sluis op zich te nemen. ,Op 21 ja nuari 1931 kreeg ik mijn vaste aanstelling van hem. Tegen een vergoeding van driehon derd gulden per jaar. Door een sterfgeval kwam de kerk namelijk plotseling zonder koster te zitten. Omdat ik vroeger mis dienaar was geweest, vroeg de pastoor of ik voor koster wilde spelen. Later is-ie nog eens komen praten of ik het voorgoed wilde doen. Eerst zou ik het wel doen toen weer niet en tenslotte heb ik maar ja gezegd. Vanaf die eerste officiële dag ben ik veer tig jaar aan een stuk koster geweest. Slechts eenmaal ben ik even weg geweest en dat was in 1944 vanwege de beschietingen'. Me vrouw Quataert vult aan, dat haar man zelfs zo plichtsgetrouw was, dat er al die jaren nooit iets van vakantie is gekomen. ,Pas de laatste tien jaar nemen we het er van en zijn we 's een paar dagen er tussenuit gegaan. Maar het gekke is, nauwelijks zijn we weg of er gebeurt iets'. Onder dat .iets' is een heleboel te verstaan, want de heer Quataert is behalve koster ook de enige begrafenisondernemer van Sluis. „Als de koster er niet is dan is het direct paniek, want die moet alles regelen tijdens een sterfgeval', merkt hij laconiek op. Natuurlijk zitten er niet alleen schaduwzijden aan het ambt van kostpr maar telt het ook talloze verheugende feiten. ,Je helpt bij het trouwen en dopen'. De heer Quataert staat bij deze doopplechtigheid in dubbelfunctie, namelijk als koster en grootvader. Hij wordt bijgestaan door zijn vrouw. De heer Quataert vertelt, dat er een logisch ver band bestaat tussen zijn kosterschap en de begrafe nisonderneming. .Het een is bepaald een gevolg van het ander, want vroeger was je als koster de eerste van de kerk, met wie de mensen contact zochten'. Er rezen dan allerlei vragen inzake de afwikkeling en organisatie van een begrafenis, zaken waarnaar het hoofd van de familieleden in feite op zo'n moment niet stond. De heer Quataert vertelt, dat het altijd een hele soesa was om een begrafenis vlekkeloos te laten verlopen, waar het de regeling van de acht dragers betrof. Als hij na veel vragen het juiste aantal dragers bij elkaar had dan vorm den ze een bont aanzicht, want uniforme kleding droeg men niet. JDe dragers kregen geen cent, alles moest gratis gebeuren, omdat het liefdewerk was'. Aangezien het de heer Quataert steeds moeilijker viel acht dragers op te trommelen en ook een poging vastliep een vast korps dragers gedistin geerd in het pak te krijgen, gaf hij er tenslotte de brui aan en droeg in het vervolg de uitvaart aan de Oostburgse begrafenisondernemer op. De jubilerende koster beaamt, dat ook zijn verzeke ringsagentschap, dat hij er 27 jaar heeft bijgedaan. min of meer verwant is geraakt aan zijn beide andere functies. .Hoe gaat dat? Jongelui gaan trouwen en er komen kindertjes. Altijd komen ze bij de koster om trouwerijen en doopplechtigheden te bespreken. Allicht dat je dan nog wel eens een verzekeringetje kon afsluiten'. Uiteindelijk heeft koster Quataert de verzekeringen aan de kant gedaan, vertelt mevrouw Quataert, omdat ze ook nog de kruidenierszaak van haar ouders runden. .Hij had bijna geen tijd meer voor zichzelf'. De familie had de heer Quataert in het verleden ook wel eens aangeraden zijn kosterschap te beëindigen. Maar daar is hij nooit op ingegaan. ,Nu ik veel meer tijd heb dan voorheen doe ik het kosterschap voorlopig zéker niet aan de kant. Want op deze manier blijf je onder de mensen, anders ben je er op oudere leeftijd zo uit'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 23