Tijdschema sluiting Brouwersdam ,rond' Zeeland: Land van dwazen' Weinig aanmerkingen op het rapport jeugdwerk Aardenburg Walcherse Zuidmolukkers teleurgesteld alles moet weg verkoop 7 Wedstrijdavond van amntourfilm- groep ,Shot '68' AANDACHT VOOR HOGE KOSTEN VAN VERVOER SLEEPSCHIP REMBRANDT- SINGEL WEER VLOT Afdeling Zeeland Europese Beweging vergaderde Aantal geloste en geladen zeeschepen in Kanaalzone sterk toegenomen BEHANDELING AANVARING VOOR TERNEUZEN WERD AANGEHOUDEN ,WE HADDEN MEER BEGRIP VERWACHT' WOENSDAG 20 JANUARI 1971 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZONNEM AIRE De doorlaatcaissons, met de voeten in het water van het bouwdok. zijn zo goed als klaar voor vertrek. (Foto PZC) KRO-TV-DOCUMENTAIRE WAARSCHUWDE (Slot van pagina 1) aan weerskanten een landhoofdcais- son worden neergezet. Ook al zo'n spectaculaire operatic, die zich zal voltrekken tussen 6 april en 1 mei. Op het ogenblik staan de caissons met de voeten in het nog afgesloten bouwdok aan de zuidoever van de Grevelingen bij Nieuw-Bommenede, in de omge ving van het dorp Zonnemaire. Een cutterzuiger ligt buiten al klaar om een sleuf te graven en een gat in de ringdijk te maken, waardoor de veertien caissons naar hun plaats van bestemming kunnen worden sleept. Het schema daarvoor geeft het vol gende beeld: week 5-9 april: twee landhoofdcais- sons - week 13-16 april: twee doorlaatcais sons week 19-23 april: vier doorlaatcais sons - week 26-30 april: vier doorlaatcais- - zaterdag 1 mei, 13.15 uur: plaatsing van (Je sluitcaissons. Het operatieprogramma is zo flexibel mogelijk gehouden. Er is voor ge zorgd dat men uitwijktijdstippen heeft om de caissons (70 x 18 x 17 meter in omvang) neer te zetten, wanneer het rooster in de war zou worden geschopt. Dat zou bijvoor beeld kunnen gebeuren als gevolg van plotseling opstekend stormweer, zoals dat in 1969 bij de dam door het Volkerak voorkwam. De periode waarbinnen de caissons aan de grond moeten worden gezet is bijzonder nauwkeurig gekozen. Het is een reeks van weken, aan het begin waarvan een springtij valt en die eindigt met een doodtij. Ze_ slepers zullen op de 14 .caisson-dagen' steeds overdag bij laagwaterkenterlng hun last naar de plaats van bestemming brengen. Uitwijkmogelijkheden zijn de overgebleven dagen, de weekends, de laagwaterkenteringen 's nachts en in het uiterste geval (voor twee cais sons) een hoogwaterkentering. Enkele dagen na 1 mei zullen de lieren in het hart van de doorlaatcais sons de stalen schuiven laten zakken. Op dat moment is het noordelijk sluitgat dicht. De caissons worden geplaatst op een drempel, -10 m NAP. Eenmaal daar voet aan de grond zullen ook zij onder enorme hoeveel heden zand worden beddlven. En wan neer er begin volgend jaar over het damvak tussen Kabbelaarsbank en de wal van Goeree een rijweg voor het verkeer ligt, zal er van de doorlaat caissons niets meer te zien zijn. zamerhand routinekarweien lijken te worden is de slotapothese van del aanleg van dc Brouwersdam toch een| tot nu toe nog niet eerder vertoonde.! Tegelijkertijd worden namelijk twee' sluitgaten geblokkeerd: het ene met een serie doorlaatcaissons, het andere met de alternatieve methode van het deltaplan, betonblokken uit een kabel baan. Simultaan Hoewel kabelaansluitingen en caisson operaties voor rijkswaterstaat lang- VLISSINGEN Dinsdagavond hield de amatciirfilmgroop .Shot'68 in het gebouw van de Walk-Inn .Teugdsocië- teit aan de Minister Lelystraat te VUssingen de jaarlijkse wedstrijda vond. Naast het gebruikelijke compe titie-element bood de bijeenkomst een boelend schouwspel van amateurfilms over de meest uiteenlopende onder werpen. De heer J. Hint zen, voorzitter van de amateurfilmgroep, sprak een wel komstwoord en richtte dat in het bijzonder aan de leden van de jury, bestaande uit de heren N. A. van de Boezem, kunstenaar: M. P. de Bruin, documentalist van de Provinciale Bi bliotheek en de heer C A. L. Kotvis. fotograaf. De voorzitter maakte ook de te winnen prijzen bekend, waarbij onder andere de voor de filmgroep nieuwe wisselbeker we d geïntrodu ceerd, beschikbaar gesteld door de Vlissingse fotograat J. J. Back. Hierna begon men de projectie van de tien ingezonden films, ter beoorde ling van de jury en van het publiek, dat aan de hand van een formulier de films kon meewaarderen. De twee categorieeën waarmee bij de waarde ring rekening gehouden diende te wor den. tvaren de films met. en de films zonder geluid. De eerste prijs van het publiek, de wisselbeker, ging naar de heer I. Ligthart Schenk voor zijn documentaire .Woorden in klei' over het werk en leven van de in Veere woonachtige pottenbakker Johan Kos ten. De tweede prijs kende het pu bliek toe aan de film .Sectio' van de heer C. P. Dekker over een spectacu lair facet van het werk van een dierenarts. De derde publiekprijs ging naar de film ,In den beginne' van de heren J. Koolwijk en I. van de Buuse. handelend over de vernietiging van de natuur door verontreiniging van de lucht. Tenslotte maakte de jury de volgorde van haar waardering bekend. De eer ste prijs van de jury was, evenals de grote publieke prijs voor de film .Woorden in klei' De tweede prijs viel op het werk van de heren J. Hintzen en H. W. Feij: .Wanted' een suggestie ve rolprent over de mogelijke kidnap ping van een meisje, met gitaarmu ziek van de Vlissingse musicus Leo van de Ketterij. De derde prijs kende de jury toe aan .Sectio' van de heer C. P. Dekker, die de erkenning .vol wassen' meekreeg. Het jurylid M. P. de Bruin trad als .spreekbuis' voor de jury op en motiveerde bij iedere film uitgebreid de beweegredenen, die tot de toegekende waarderingen geleid hadden. De heer J. Hintzen reikte tot- slot, van de druk bezochte avond de prijzen uit. SCHARËND1JKE Vier van deze gondels hangen op het laadstation van de kabelbaan al aan de railbaan. De andere twaalf arriveren in de komende we ken. (Foto PZC) ,Er is een duidelijke samenhang', zegt; ir M. J. Loschacoff, de uitvoerend' leider van de deltadienst. ,Met ons! programma moeten we daarmee na-j drukkelijk rekening houden Daarom' voeren we beide operaties zo vroeg VLISSINGEN .Men wordt zich dusr nu bewust van de consequenties van, industrievestiging. Maar zelfs indien deze geneutraliseerd worden blijft hctl een land van dwazen. Dat land is overal, zolang de mentaliteit van de concerns, de overheid en de consu ment niet verandert. En zolang ieder een meent te moeten doorgaan met een ongeremde jacht naar welvaart'. i Ziezo, daar kunnen we het in Zeeland, sinds de KRO-televisiedocumentalre van Andre Truyman en .lan Schaper gisteravond dan voorlopig weer mee doen. Tien jaar geleden werd Zeeland aangewezen als stimuleringsgebied,: waar het leef- en welvaartsniveau via1 industrialisatie wat moest worden op gevijzeld. Op het ogenblik trekt de KRO door het land om regionaal gewijs .landen van dwazen' aan te] wijzen. Vorige maand was het Ant werpen en omgeving, gisteravond de provincie Zeeland. En er komt nog meer. want .het land van dc dwazen is overal'. De makers van deze nog alarmerende film over hoe-het-met-de-industrielisa- tie-allemaal-uit-de-hand-kan-lopen ren naar dit gewest getrokken om eens te analyseren wat de rol geweeest en nog is van de Zeeuwen en van de democratie in de vestiging van kapitaalintensieve industrieën aan de Schelde. Erg veel fiducie in de waarde van die rol hadden ze niet en - - ;i »«uuc viui uie iui nauut-ii ze mei en mnmiHt t r, T en,00k 10.,snel het bleek de samenstellers dat het mogelijk uit. De maanden april en; mei leveren statistisch gezien 1 aantrekkelijk werkweer. Het hoogte-] punt van het karwei is in zicht.'1 Waterstaat en de aannemerscombina ties gaan de afsluiting van de Brou-, wersdam nu op haren en snaren zet-! ten. Letterlijk en figuurlijk. Letterlijk met 350 ton spanning op de 106 mm! dikke kabels van de gondelbaan en de trekkracht op de trossen tussen sle pers en caissons. Figuurlijk- dat! merk je, wanneer je er een kijkje gaat nemen Aanbesteding Deltadienst DEN HAAG De Deltadienst rijkswaterstaat heeft dinsdag aanbe steed het maken van afsluitdammen, een brugoprit en een grondberging, alsmede het uitvoeren van baggerwer- ken en bijkomende werken in Steen bergen. Sint Philipsland. Nieuw-Vosse- meer, Oud-Vossemeer, Halsteren en Tholen. Er waren twaalf inschrijvers. Laagste inschrijver was NV Aanne mers- en handelsbedrijf Van Oord Werkendam te Werkendam voor 34,912.000 gulden en de hoogste de NV Bouw- en wegenwerken in Antwerpen voor 45.075.976 gulden. HOORZITTING IN ONTMOETINGSKERK AARDEN BURG Op het rapport over het jeugdbeleid in Aardenburg, dat een commissie ad boe na een onderzoek onlangs heeft uitgebracht, bestaat weinig kritiek. Dit rapport werd samengesteld op verzoek van liet college van b en w van Aarden burg. Voor liet rapport in dc raad te brengen, achtte (le commissie het noodzakelijk een hearing te beleggen, waarop verenigingen en andere be langhebbenden hun eventuele kritiek konden spuien. Deze hearing is dinsdag avond in de Onlmoetingskerk te Aar denburg gehouden. Naast een groot aantal vertegenwoordigers van Aardenburgse verenigingsleven, waren ook het college van b en w en raadsleden aanwezig. De heer J. den Hoedt, voorzitter van de commissie en secretaris van de Zeeuwse Jeugdraad, zei het gemeente bestuur te hebben uitgenodigd, om door deze avond een indruk te kun nen krijgen, wat er onder de vereni gingen over deze zaak leeft. Naast een overzicht var. dc situatie van huidige jeugwerk in Aardenburg, heeft de commissie aan het rapport twee conceptverordeningen toegevoegd, betrekking hebben op de subsidiëring van het jeugd- en sportwerk, en de samenstelling van een commissie van advies en bijstand in het jeugdbeleid. Op het rapport zelf waren weinig op of aanmerkingen. De concept-verorde ningen stonden wel aan enige kritiek COLI.INSPLAAT Het sleepschip Re*"K ndtsingel, dat maandagmorgen op de Roggepiaal in de Oostcrschelde was vastgelopen, is In de nacht van maandag op dinsdag vlot getrokken door de vissersboten KG 6 van J. van Zetten en de Ycrsekc 138 van A. Sinke beide uit Coiijnsplaat. Bij slecht weer voeren beide kotters om twee uur 's nachts uit om te trachten het schip bij hoog water vlot te krijgen. Na een inspannende nacht brachten zij dinsdagmorgen om streeks negen uur het schip tot vóór de vissershaven van Coiijnsplaat Zo-j wel de schipper als zijn vrouw en! kind en de matroos behoefden het vaartuig niet te verlaten, Na enkele uren oponthoud kon de .Rembrandt- smgel' de tocht naar Rotterdam voortzetten. bloot. Zo pleitte de heer J. H. Koert, voorzitter van de volleybalvereniging ,De Kikkers' voor meer aandacht voor de vervoersproblemen, waarmee diverse sportverenigingen te kampen hebben. .In de concept-verordening over de subsidiëring wordt hier met geen woord over gerept. De grootste kosten, die onze vereniging maakt, zijn de vervoerskosten. Ik dacht, dat de gemeente ons hierin toch wel tege moet zou kunnen komen.' Een ander discussiepunt vormde het artikel waarin wordt gezegd, dat alleen orga nisaties in aanmerking voor een subsi die kunnen komen, wanneer al met de werkzaamheden is gestart. De heer J. Wielakker, streek-jeugdwerkadviseur, noemde dit nogal bezwaarlijk. Kun nen we de mogelijkheid tot een start subsidie niet openhouden?' De heer Drs H. v. d. Bossche hield lezing over grafische kunsten AARDENBURG Op initiatief van de Kunstgroep Sincfala' hield drs H. van den Bossche, wetenschappelijk mede werker van het Centrum voor kunst ambachten te Gent, dezer dagen in hotel .De Roode Leeuw' in Aarden burg een lezing over grafische kun sten. De heer Van den Bossche behan delde hierin ondermeer de geschiede nis en de techniek van houtsnede en kopergravure en ging uitvoerig in op de verschillende druktechnieken. De lezing werd geïllustreerd met een groot, aantal projecties. Er bestond een redelijke belangstelling voor de lezing. Den Hoeclt verduidelijkte: ,Bij deze conceptverordening zijn we er van uitgegaan, dat groepen die bij elkaar komen, om iets te gaan organiseren in aanmerking komen voor een subsi die. Het zou onjuist zijn, geld in net vooruitzicht te stellen, wanneer niet zeker is dat de plannen gerealiseerd kunnen worden. Het hangt er hele maal van af. hoe je dit artikel inter preteert. We hebben expres de voor waarde laten vallen, dat een instelling een jaar moet draaien, om subsidie te kunnen krijgen. De heer Den Hoedt wees er nog op, dat de diverse subsi dies in het rapport procentueel zijn ingedeeld. ,We wilden geen subsidie per lid. Dit heeft wat weg van een afkoopsom.' De heer Den Hoedt zei er van overtuigd te zijn. dat wanneer het concept door de gemeenteraad wordt aangenomen, er in het begin wel wat moeilijkheden zullen komen. ,De be groting van de verenigingen zal op een andere manier moeten worden samengesteld. Het is de taak- van het gemeentebestuur om op dit punt. wat voorlichting te verstrekken.' Bij de bespreking van de concept-verorde ning over de verstrekking van subsi- sies. kwamen voorts nog wat regle menten van orde ter discussie. Tij dens de discussie over de verorderung over de samenstelling, bevoegheden en werkwijze van de commissie van .advies en bijstand, jeugdbeleid' stelde de heer Wielakker voor, twee of drie! jongeren in de commissie te benoe men. Bijna alle opmerkingen, die dins dagavond over het rapport werden' gemaakt, zullen in een bijlage aan het. gemeentebestuur van Aardenburg wor den gestuurd. De verenigingen van Aardenburg, hebben de verordeningen] aangenomen, het laatste woord is aan; de raad. allemaal nog veel erger is dan ze hadden verwacht.. Aan het begin van de film stelt Truyman vast: .Door de bouw van een kernenergiecentrale heeft de overheid zichzelf eigenlijk verplicht om kapitaalintensieve bedrij ven binnen te halen. De PZEM. het provinciaal overheidsbedrijf, moest immers kunnen rekenen op een garan tie voor de afzet van de produktie'. En dan. terwijl onheilspellende mu ziek wegebt en de kerkklok in Borsse- le luidt dit citaat uit een werkstuk van de projectgroep Rijn-Schelde-del- ta: .Zeeuwen zijn gezagsgetrouwe mensen. Uit godsdienstige overtuiging zijn de meesten niet geneigd de goede trouw van de overheid in twijfel te trekken. De meerderheid van de be volking meent dat zij aan het gevoer de industrialisatiebeleid van de over heid niets kan veranderen. Hun be langstelling voor de leefbaarheid van het milieu verdwijnt, wanneer de geld- schade wordt vergoed. Het verlam mend fatalisme is een uitstekende voedingsboden voor onbeperkte indus trialisatie'. Dat vastgesteld zijnde krijgen dei kerkgangers op een kille wintermor gen. een morgen waarop het water in de haven van Vlissingen dampt van de milieuvervuiling, een microfoon on der de neus gestopt. Of ze maar even willen vertellen wat ze van de bedrei-: ging van de industrie vinden. Reac-; ties: .Het is zonde dat ons dorpje stuk gaat'. Maar ook dit: .Het valt nogal mee. We hebben het aanvaard. Buiten het dorp vaak gedacht: Borsse- le zit in paniek, maar wij staan er zeer rustig tegenover'. Het falen De enige plaatsen waar Truyman en Schaper wèl scherpe protesten kon den noteren waren een milieforum in Hulst en de hoorzitting met het oog op de hinderwetvergunning aan Pech- niey in Vlissingen vorige maand. En passant werd nog even aangehaald dat het ook volgens de regering in Vlissingen te snel gaat, want met ingang van 1 januari jl is de investe-] ringspremie voor nieuwe vestigingen' in Zeeland geschorst. Met een duide lijke anti-industrialisatie opvatting' hebben de documentairemakers in Zeeland naar materiaal gezocht oml het falen van de democratie aan te tonen. Ze vonden het in alsmaar de-j zelfde walmende schoorstenen. In) een zonsopgang, die zich door del fluorwolken nog nauwelijks kon waar maken. In een bouwbedrijvigheid zon-j der vergunning op het Pechiney-terrein In een beleid van het gemeentebe stuur van Vlissingen dat een gift van Hoechst accepteerde voor een nieuw zwembad, terwijl het badwater in de Westerschelde als gevolg van de ver vuiling van de industrie niet meer te. gebruiken is. Burgemeester drs Roemers van Vlis- singen. gevraagd naar ztjn commen taar op de documentaire vond het .maar een demagogisch verhaal. We ten ze nu bijvoorbeeld echt niet dat het water van de Westerschelde niet meer geschikt is om te zwemmen als gevolg van rioollozingen?' Waar het het hinderwetvergunningenbeleid be- trof signaleerde de heer Roemer» toch wel een aantal verdachtmakin gen, die hij graag had willen recht trekken. Het interview dat met hem was gemaakt ls overigens om welke reden dan ook in deze documentaire tussen kaai en schip gevallen. Het beleid (ADVERTENTIE) in onze kunsthandel Kom kijken bij BOEKHANDEL KUNSTHANDEL DE.VEY MESTDAG H Bellam'^park 45-58 - Vlissingen MIDDELBURG In ,De Schakel' te Middelburg vergaderde de afdeling Zeeland van de Europese beweging die thans op nationaal en Inlernatio-; naai niveau veel activiteiten ontplooit, j Drs M. Mesters, hoofdmedewerker van de handelspolitieke afdeling vanj het ministerie van landbouw en visse-' rij inzake associatie- en toetredings-1 vraagstukken sprak daarna over het onderwerp: Problemen rond de uit breiding van de Europese Gemeen schappen'. Na een uiteenzetting over de begrip pen vrijhandelszones douane-unie en economische-unie ging hij in op de problemen bij de toetreding van drie Skandinavische iaden en het Verenigd Koninkrijk met Ierland. De EEG wordt dan een groot blok dat als een gesloten eenheid naar buiten optreedt., In het kielzog van de vier nieuwe leden varen andere landen mee Enke le worden lid, andere niet. Daarnaast zijn er de problemen van de gemene- bestlanden. Spreker behandelde vervolgens economische geschiedenis in de vorige eeuw. Het bestaande systeem werd rond 1930 ontwricht. De wereldhandel werd toen opgesplitst in kleine eenheden. Na de tweede wereldoorlog moest er iets gebeuren opdat we niet zouden terugvallen op het peil van ontwikke lingsland. Bij de Marshallhulp in 1948 werd een stuk Europese samenwer king gerealiseerd. De heer Mesters besprak daarna de oprichting van de EEG en de betekenis van de toetre ding van kleine landen. Hij merkte op dat ook de niet toetredende landen worden meegesleept omdat het een stroomversnelling geeft op handelspo litiek gebied, die uniek is. Ook op politiek gebied is het een verderde democratisering. Het vergrote EEG- blok wordt sterk. De vraag is of het een vuist moet maken of openstaan voor problemen van de rest van de wereld. Het geeft ook irritatie, onder anderen bij óe Verenigde Staten dat zich in zijn markt bedreigt voelt. In dit ver band ging spreker nader in op de problemen ten aanzien van de derde wereld' en de kloof tussen de ontwik kelde en de onderontwikkelde landen. Waar moet de nadruk op vallen bij het benaderen van de verschillende vraagstukken, is een vraa-; die gesteld j moet worden en om een oplossing] vraagt. In het algemeen zullen velen! profiteren van oen grotere Europese markt. Kennelijk wilde de KRO na de eerste aflevering van .Het land van de Dwa zen' niet opnieuw het verwijt van eenzijdigheid en onevenwichtigheid krijgen. Daarom kwam ook .het be leid' aan het woord in de persoon van de Zeeuwse gedeputeerde Kaland. Hij kreeg uitvoerig de gelegenheid om het hoe en waarom van Zeeland en zijn industrialisatie uiteen te zetten Achter af was hij er tevreden over dat het provinciaal bestuur daartoe een faire kans was geboden. Niettemin: Zeeland blijft volgens de KRO een land. waar men alles wat het leven goed maakt opoffert aan een onzinnige industrie-expansie. Een land. waar een nieuw soort kolonisa tie wordt bedreven Een oord waar dingen gebeuren, die men niet voor mogelijk zou houden in het strak georganiseerde Nederland. We zullen ons leven moeten beteren, hier in Zeeland. En anders moeten we het zelf maar weten, in bet land van de dwazen. Van der KL TERNEUZEN Uit de jaarcijfers van de rijkshavendienst te Terneuzen blijkt dat in 1970 in de kanaalzone van Zeeuwscb-Vlaanderen 1610 zeeschepen werden gelost en geladen. Dat betekent een toename van ruim tien procent ten opzichte van 1969 toen 1451 zeeschepen werden gelost en geladen. Het totaal aantal goederen in tonnen steeg van 3.477.976 tot 3.790.017. Op de rede van Temeuzen. de Westbuitenha ven of de aanlegsteiger bij Dow Chemi cal bedroeg het aantal geloste of gela den schepen 323, in de overige kanaal havens van Terneuzen 965, in Sluiskil 176, in Axel-Sassing 6 en te Sas van Gent 140. Het aantal binnenvaartuigen daalda opnieuw en wel van 12.931 naar 10.651. Het aantal geladen of geloste goederen daalde hier eveneens, namelijk van 7.161.278 naar 6.503.553. Verhoudings gewijs, zo blijkt ook uit deze cijfers, worden de schepen die de kanaalzone aandoen, groter. Op de rede van Ter neuzen, de Westbuitenhaven en de stei ger van Dow, werden 976 binnenvaar tuigen .verwerkt' met een inhoud van 1.148.699 ton: dat zijn dus allemaal zeer grote binnenvaartuigen. In de ka naalhavens van Terneuzen werden 4509 schepen gelost of geladen, te Sluiskil 2921, in Axel-Sassing 391 en in Sas van Gent 1854. Het aantal op- en afgeschutte schepen door de sluizen van Terneuzen steeg van 9491 (17.924.856 ton) in 1969 tot 9.626 (20.313.237 ton) in het afgelopen t, Jaar- Het aantal doorvarende binnen- Drs Mesters beeindigde zijn rede met, vaartuigen liep terug van 73 735 de woorden: .Onze successen bij de: (40.009.404 ton) nar 68.763 (39 463*443 vergrootte gemeenschap zullen onge-: ton). Van dat aantal binnenvaartuigen twijfeld ook door de zon worden voer het grootste deel naar of vanuit oeschenen. Onze fouten zullen hunBelgië en Frankrijk, namelijk 59171 sporen op ons aüer toekomst na!aten'. in Sluiskil werd 7860 maai de brug Na de behandeling van dit onderwerp open gedraaid, in Sas van Gent 8338 door drs Mesters volgde een uitge-keer. Met de veerpont van Sluiskil wer- breide discussie. De afdeling Zeeland den 499.388 voetgangers en 279.537 Get- telt thans ongeveer 90 leaen. sen overgezet. Kantongerecht Terneuzen Ooggetuige zinken kustvaarder zal worden gehoord TERNEUZEN Op zondag 20 sep- tember kwam de Nederlandse kust vaarder .Horizon', in de monding de Westbuitenhaven te Terneuzen in aanvaring met het Spaanse vracht schip .CimadevUla'. De .Horizon' die door het Spaanse schip aan stuur boordzijde was geraakt, werd zozeer gehavend, dat het schip na enkele minuten zonk. De vierkoppige bemanning werd ge red. Dinsdagmorgen werd de zaak voor OVER UITSPRAAK IN DEN HAAG MIDDELBURG De Zuidmo- lukse gemeenschap op Walche ren is teleurgesteld over de uit spraak van de rechtbank in Den Haag gevangenisstraffen van drie jaar tot vier maanden ten aanzien van de 35 Zuidmo lukkers, die betrokken zijn ge weest bij de bezetting van de residentie van de Indonesische ambassadeur in Wassenaar. Men had mildere straffen verwacht. In een reactie namens de Zuidmo- se gemeenschap op Walcheren Sou burg, Middelburg. Vlissingen lieten de heren R. D. Tupanwaël en A. Z. Lawalata weten: .Wij hadden gedacht, dat de rechtbank bij dc beoordeling van dc geweldpleging de hele achter grond van de Zuidmoluksc kwestie meer in overweging zou hebben geno men. Wij eisen niet, dat Nederland voor onze zaak vecht, maar een klein beetje begrip willen we wel'. Verder verklaarde men, er begrip voor te hebben, dat de veroordeelden geweld hadden gebruikt. .We leven in dit land. we horen de wetten te eerbiedigen en we hebben dat ook twintig jaar ged -n. De jongeren heb ben nu de kortste weg genomen, die van het geweld. Maar ze hebben dat gedaan in de overtuiging, dat ze op grondgebied van Indonesië waren, al lag dat toevallig in Nederland.' Beide woordvoerders benadrukten het zeer te betreuren, dat bij de bezetting in Wassenaar hoofdagent Molenaar om het leven is gekomen. .Dat is niet met opzet gebeurd, maar het gevolg van een samenloop van omstandigheden. Men moet zich daar niet blind op staren. Het is te vergelijken met een verkeersongeval', aldus de heer Lawa lata, bestuurslid van de Soumokil- stichting. In dit verband werd erop gewezen, dat de Zuidmolukkers ook de straf van drie jaar voor degene, die volgens de rechtbank het dodelijke schot heeft gelost, teveel vinden. .Wij vin den. dat niet is bewezen of die man hoofdagent Molenaar daadwerkelijk heeft doodgeschoten.' Ook als men in aanmerking neemt, dat de eisen van de officier van justitie varieerden van zeven jaar tot één jaar gevangenisstraf tot vier maanden cel, vinden de Walcherse' Zuidmolukkers, dat er toch onv&f doende begrip is getoond voor de I achtergrond van de gebeurtenissen De heer Lawalata: ,Men moet een! hele hoge eis stellen omdat men met een bevriende mogendheid rekening moet houden. Ik denk niet. dat de officier van justitie zijn eis zelf heeft gehoord. Het is gewoon een kreet, om Indonesië te vriend te houden. Daar zijn de jongens de dupe van gewor den. Er is van een politiek probleem een sociaal probleem gemaakt'. De heer Tupanwaël lid van de wijkraad en bestuurslid van de stich ting gaf uiting aan de teleurstelling van de Walcherse Zuidmolukkers, dat de rechtbank niet dezelfde strafmaat heeft toegepast. Alen heeft de daad als groep verricht, dan begrijpen we niet dat de deelnemers individueel straf hebben gekregen. Als iedereen dezelfde straf had gekregen had men erkend, dat de gemeenschap het heeft zeöaan. De actie is niet gebeurd, om dat de mensen er zelf, individueel' beter van wilden worden. Wij zijn over de uitspraak erg teleurgesteld en wij zien deze mensen niet als misdadi gers.' het Terneuzense kantongerecht behan deld. Mr F. L. J. Werscb uit Rotter dam trad op als gemachtigde voor de gedagvaarde gezagvoerder van dc .Ho rizon'. L. B. uit Leidschendam. Deze ontkende in eerste instantie de tenlas telegging, diet plotseling de gestrekte koers verlaten, door met de voorste- ven naar stuurboord te draai en.' Op de bewuste zondagmiddag wilden de twee schepen. .Horizon' en .Cima devilla', na elkaar de haven uitvaren. Kapitein B meende, dat er op de Westerschelde te weinig zicht was wegens mist en begon achteruit terug te varen in de richting van de haven. .Hij had bij dit achteruitvaren voor- treffelijk zicht omdat de mist op het land opgetrokken was en zag het Spaanse schip aankomen", aldus mr Wersch. De officier, mr C. G. S. F. Keyser, nam wel aan. dat de .Horizon' geheel dwars op het water heeft gelegen toen „et andere schip op korte af- stand naderde. Volgens getuigenver klaringen kwam de .Horizon' toch achteruit, ondanks signalen van de .Cimadevilla'. De officier eiste 100 gul den boete. Mr Wersch stelde, dat naar zijn me ning de officier de overtreding van een verkeerd artikel (27) van het vaarreglement ten laste had gelegd. Dit spreekt over het goede zeeman schap. Volgens de gemachtigde kon de tenlastelegging alleen gebaseerd wor den op artikel 4, het verkeerd ma noeuvreren. Kapitein B. van de Hori zon' gaf drie korte signalen voor hij achteruitvoer. Deze signalen waren volgens mr Wersch op ruim 500 me ter afstand te horen, dat had de loods van de .Cimadevilla' bevestigd. Er is bovendien, zo ging mr Wersch verder, in deze voorhaven geen sprake van een as, waarover de dagvaarding spreekt, het Spaanse schip voer op de helft van de haven. Hij refereerde zich hierbij aan een verklaring van een redacteur van de PZC, D. C. Kaan, die het gebeurde had zien vol trekken. Jk wil die meneer ,op de eerste rang* wel eens horen', aldus de kantonrech ter, mr C. J. M. van Hees, die de zaak voor onbepaalde tijd aanhield.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 7