Zeeuwse (overheids)uitgaven voor cultuur en recreatie nog beneden landelijke cijfers Vergelijking tussen sectoren gewenst Demonstratie ,droogstorter' fruit bij veiling Terneuzen Weinig bezwaarden tegen uitbreiding van Dow Chemical Varensgezel aangehouden voor rit met drie auto's van Middelburg naar Gelderland BILT 2 Drs H.H. Vogel, planoloog, ziet toekomst Noord- Beveland somber in ALMANAK Auto Zoekactie BR 16 door storm gestaakt VERONTRUSTING IN RILLAND-BATH OVER TOEKOMST VAN DE VINKENISSEKREEK Traditionele ZLM- tentoonstelling tot '73 uitgesteld i'v «afliitt Politie-onderzoek naar vermissing geld uit Breskens' bejaardentehuis ZEER GEMOEDELIJKE HINDERWETZITTING Stank PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 20 JANUARI 1971 TWEEDE ONDERZOEK STICHTING ZEELAND PROVINCIE HAALT ACHTERSTAND IN MIDDELBURG Tussen 1963 en 1967 hebben de provincie Zeeland en de Zeeuwse gemeen ten per inwoner minder geld aan cultuur en recreatie uitgegeven dan in Nederland in het alge meen. Maar het verschil is min der groot dan het was in de pe riode tussen 1961 en 1965: met name de stijging van provinci ale uitgaven voor cultuur en re creatie ging sneller dan in de andere provincies, de uitgaven van de Zeeuwse gemeenten voor culturele en recreatieve zaken bleven relatief laag. In de perio de 1963-1967 lagen de uitgaven per inwoner in Zeeland 11 pet beneden het Nederlands gemid delde, tussen 1961 en 1965 was dat nog 14 pet lager. Dat wordt geconstateerd in een twee de rapport van de stichting Zeeland over .Overheidsuitgaven voor cultuur en recreatie in Zeeland'. Het bevat gegevens over de periode 1963-1967. ming en sport besloegen een zeen groot deel van de gemeentelijke uitgaven voor cultuur en recreatie, de Zeeuwse gemeenten stonden ini land slechts 18 pet uitgegeven van het 1967 op dat stuk van zaken in landelijke gemiddelde bedrag. tenzorg waren 3.4 keer zoveel als het landelijk gemiddelde bedrag, '.naai voor het museumwezen werd In Zee vergelijking met de andere provin cies op de zevende plaats: voor de provincie is de belangrijk-j ste bron van uitgaven op cultureel' terrein het bibliotheekwezen (pro vinciale bibliotheek); de gemeente- lijke uitgaven op dit terrein waren laag, maar stegen sneller dan de uitgaven van de provincie: laag tot zeer laag waren zowel de provinciale als de gemeentelijke uit gaven'voor jeugdvorming; tegen belangrijke uitgaven voor! vormingswerk en npenluchtrccrca- j tie van de gemeenten staan lage uitgaven voor deze zaken van de provincie; laag tot zeer laag waren tussen 1963 en 1967 ook de gemeentelijke uitgaven voor musea en praktisch alle kunsten. aanzien van de natuur- en landschaps bescherming kwam men in Zeelar.ci aan 11 pet van het landelijke gemid delde bedrag, de provinciale bijdrage was over die vijf jaar nihil, zo wi geconstateerd. Inwonertal Percentages Het rapport zet ook de percentages van de uitgaven voor verschillende onderdelen van cultuur en recreatie op een rijtje. Daarbij komt m®n voor de jeugdvorming tot een totale Zeeuwse uitgave van 31 procent in! vergelijking met het overeenkomstige landelijke bedrag; voor lichamelijke vorming en sport was het uitgavenni veau 93 procent van het vergelijkbare landelijke bedrag (vorige onderzoek- periode 97 procent). Voor vrijerij dr.be-] steding en openluchtcreatie: 15 pet terwijl bet eerste rapport over doe boven het overeenkomstige landelijk °Ier oeS niveau, voriae oeriode 40 net eronder. zaken in 1969 verschenen de periode 1961-1965 omvat. Op een pers conferentie zei waarnemend-directeur drs A. M. van den Broecke over de resultaten van het onderzoek: .Toen het eerste rapport op tafel lag, was ei hier en daar de kritiek, dat net om een momentopname ging van de uit gaven voor cultuur en recreatie en dat die situatie snel kan veranderen. Nu is er opnieuw een onderzoek ge weest over vijf jaar en nu blijkt toch, dat die veranderingen in het uitgaven patroon niet zo snel gaan. Er zitten wel een aantal verschuivingen in, maar ingrijpend zijn ze niet' Monumenten Een aantal belangwekkende informa ties uit het rapport: de provinciale uitgaven voor ziek en monumentenzorg kwamen boven het landelijke vergelijkbare niveau te liggen. Voor monumenten zorg geldt, dat die ook bij de gemeenten een belangrijke plaats inneemt, in 1967 spanden de uitga ven zelfs de kroon In vergelijking met gemeenten ln de andere provin cies; als .zeer laag tot laag' worden zowel de provinciale als de gemeen telijke uitgaven gekwalificeerd voor de natuur- en landscbapsbescber- ming; de uitgaven voor lichamelijke vor- Automobiliste dook met auto etalage in TERNEUZEN De 45-jarige automo biliste C. P. K. uit Terneuzen is dins dagmorgen met haar personenauto de etalage binnengereden van het mode magazijn Jenny' in Temeuzen. De auto vernielde twee etalage ruiten op de hoek Lange Kerkstraat/Noordstraat. De schade wordt geraamd op 1700 hoe mevrouw K. de ealage kon binnen schieten is niet bekend. KAMPERLAND Drs H. H. Vogel, planoloog te Middelburg, ziet nog geen noodzaak om Noord-Beveland tot woongebied aan te wijzen, on danks het gezonde leefklimaat en de gunstige ligging van het eiland ten opzichte van de industrie. Drs Vogel, die het onderwerp .de ontwikkeling van Noord-Beveland' be sprak op een bijeenkomst van de AR- kiesvereniging .Nederland en Oranje' in het Jhr mr De Casembroothuis te Kamperland, liet zich weinig enthousi ast uit over de toekomst van Noord- Beveland. De planoloog zag wel enke le mogelijkheden om de woningbouw te concentreren in de grote kernen, maar betwijfelde of Noord-Beveland nog eens ooit een forenzengebied zal worden. Drs Vogel noemde de leeftijds opbouw van de bevolking bijzonder ongunstig, omdat de bejaarden een vee! grotere groep vormen dan de jongeren. Heel wat optimistischer geluiden Het burgemeester P. Wisse van Wissenker- ke horen, die juist de aantrekkelijk heid van Noord-Beveland als woonge bied aanhaalde en opmerkte dat er nog vele mogelijkheden zijn. uiteraard met behulp van het provinciaal be stuur. om het eiland in die zin te ontwikkelen. De belangstellenden stel den op deze goed bezochte vergade ring veel vragen. .eeuwse Onder het motto .adverteren doet verkopen' plaatste een za kenman in zoveel-de-hands-auto- mobielen dezer dagen een annon ce in de krant, waarin hij een wagen aanprees met de opgewek te mededeling: start en u rijdt weg. En dat voor f 200". Toch liet hij vele aspirantkopers daarmee in grote onzekerheid. Want remt zon wagen ook nog wel voor die prijs...~ niveau, vorige periode 40 pet eronder. De uitgaven voor volksontwikkeling vormingswerk lagen 90 pet boven het landelijk vergelijkbare bedrag, een vo rige periode: 50 pet erboven. Het bibliotheekwezen boekte een uitgaven niveau van 87 pet van het vergelijkba re landelije niveau, voor kunsten gaf men 54 pet van het overeenkomstige landelijke bedrag uit (vorige periode 52 pet). De uitgaven tbv de monumen- Met betrekking tot de totale uitgaven in Zeeland voor cultuur en recreatie 11 pet lager dan in Nederland in het algemeen zegt het rapport: ,Deze afwijking is in hoofdzaak toe te schrijven aan het algemeen lage uitga venniveau van de Zeeuwse gemeenten, Door het geringe inwonertal van Zee land had men kunnen verwachten, dat de uitgaven omgerekend per inwoner juist hoog uitgevallen zijn. Een laag uitgavenniveau per inwoner, juist in een dun bevolkte provincie, kan als een belangrijke graadmeter gelden voor de geringe bedragen, diverse zaken werkelijk ten koste zijn gelegd in vergelijking met landelijke cijfers'. In een toelichting op het rapport' wees drs Van den Broecke er dinsdag morgen op. dat de beperkte middelen nopen tot een geprogrammeerd be leid: ,De noodzaak van planning wordt steeds duidelijker, dat wil zeg gen. een rationele afstemming van middelen op gewust gestelde doelein den en van middelen ten opzichte van elkaar'. Hij betoogde, dat er nog weinig cij fermateriaal voor dat doel voorhan den is: JDe jaarlijkse begrotingscijfers en rekeningen van inkomsten en uit gaven geven op zichzelf nauwelijks inzicht in de relatieve hoogte, richting en het tempo waarin zich de te onderscheiden niveaus van uitgaven bewegen zijn nauwelijks bekend bij degenen, die daarover moeten beslis sen en bij belanghebbenden en stellenden'. DRS A. M. v. d. BROECKE MIDDELBURG Bij de presen tatie van het tweede rapport over .Overheidsuitgaven voor cul tuur en recreatie in Zeeland' heeft de waarnemend-directeur van de stichting Zeeland, drs A. M. van den Broecke het wenselijk genoemd, als de uitgaven van verschillende sectoren eens met elkaar vergeleken zouden kunnen worden. Hij verwachtte echter, dat die mogelijkheid er de eerst komende jaren nog niet zal zijn. Drs Van den Broecke: .Er is eigenlijk meer bewustwording. meer feitenkennis nodig over het niveau van de uitgaven voor ver schillende sectoren bij de men sen, die erover moeten beslissen. Er is ook in de politiek een steeds sterkere specialisatie. Je ziet de verbanden niet altijd meer. De totale uitgaven in Zee land voor cultuur en recreatie bijvoorbeeld liggen lager dan de vergelijkbare bedragen in Neder land. De uitgaven in Zeeland voor verkeer en waterstaat liggen vele malen hoger dan het landelijk gemiddelde, ik heb dat weieens globaal becijferd. Als men die niveaus nu zou kunnen vergelij ken, is het mogelijk om bijvoor beeld prioriteit te geven aan de aanleg van een nieuw zwembad boven de aanleg van een weg'. Hij wees in dit verband op het doel van het onderzoek: .Een bij drage te leveren, die zal leiden tot een kritische (her)-waarde ring van doeleinden en middelen teneinde te komen tot een ade quate beleidsvorming en doelma tige planning aangaande voorzie ningen en activiteiten op sociaal en cultureel gebied.' Elk jaar DRS A. M. v. d. BROECKE Drs Van den Broecke liet weten, dat de stichting Zeeland er wel voor voelt om eik jaar met een dergelijk onderzoek te komen om na te gaan hoe het uitgaven niveau verschuift, in welke rich ting en met welk tempo. In dit verband noemde hij ook de grote belangstelling voor het eerste rapport, .zowel bij statenleden, gemeenten en bij pressiegroepen, die op dit terrein graag geïnfor meerd wilden zijn.' De belangstelling heeft de verwachtingen overtroffen, aldus irs Van den Broecke, die het eerste rapport ,een soort bestsel ler' noemde. Het streven is er op gericht de cijfers zo actueel mo gelijk te houden, maar als moei lijkheid bij dit streven noemde de heer Van den Broecke, dat men afhankelijk is van de snel heid, waarmee het CBS haar ge gevens kan verwerken. BRESKENS Hel .stormachtige weer (windkracht 7) liccft ook dins dag dc opsporingsactie naar de ver miste kotter .Breskens 16' onmogelijk gemaakt. De vissersvloot van Bres kens en de Vlissingse vissersschepen bleven ln de veilige thuishaven. Zodra het weer omslaat, zal opnieuw wor-i den gezocht naar het scheepje van schipper J. A. Vermeulen. De rijkspolitie te water is er nog niet in geslaagd, de tanker, die vorige week in de nacht van maandag op dinsdag in de buurt van de visplaat- sen is gezien, op te sporen. Het! onderzoek zal worden voortge zet. De afkomst van de houten trap, het touwwerk en de vlonder, die de on derzeebootjager .Rotterdam' in Den Helder zondag heeft opgevist is ook nog niet bekend. De vissers van Breskens geloven, zo als gisteren gemeld, niet, dat deze voorwerpen van de .Breskens 16' af komstig zijn. Aan boord van de ver miste vissersboot was geen houten trap aanwezig. Bovendien werden de voorwerpen vrij ver uit de buurt van de plaats gevonden, waar het ongeval moet zijn gebeurd. RILLAND-BATH Een aantal men sen in Rilland-Bath is erg bezorgd over de toekomst van een stuk na tuurgebied in de Reigerbergsepolder, met name de Vinkenissekreek, omdat in dc directe omgeving voor de verde re aanleg van rijksweg 58 zand met zout water zal worden gespoten. Vijftien ondergetekenden, onder wie recreatieconsulent J. A. M. Bouwman, raadsleden van de gemeente Reimers- waal en enkele schoolhoofden, hebben in een brief aan het gemeentebestuur van Reimerswaal hun bezorgdheid uit gesproken over de te verwachten ver- zilting van de Vinkenissekreek, die rijk is aan zoetwatervissen en -vo gels. De brief was opgesteld naar aanlei ding van een hearing van de gemeente Reimerswaal, waarop ook de verzil- ting van de omliggende landbouw gronden ter sprake kwam. In het schrijven werd opgemerkt dat reeds te verwachten is dat de zoutschade door de aanleg van een nieuw gedeel te rijksweg aanzienlijk zal rijn. De verontruste briefschrijvers vroeger, aan het gemeentebestuur van Rei merswaal hulp om te zorgen dat het natuurgebied behouden blijft en ook aan dertien andere officiële instanties, waaronder provinciale staten, het wa terschap ,De Brede Watering' van Zuid-Beveland' in Goes, de ANWB en de VVV Zeeland in Middelburg, die een afschrift van de brief kre gen. GOES De land- en tuinbouwten toonstelling die in juni van dit jaar onder auspiciën van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij op een groot Do- meinengebied rond liet Veeree Meer' bij Kamperland zou worden gehou den, gaat niet door. De federatie .Het Landbouwwerktuig' heeft de ZLM tijdens een overleg: geadviseerd de tentoonstelling uit tel stellen in het kader van een beter! spreiding in de ,tentoonstellingscy-| clus.' Als voornaamste argument werd naar voren gebracht dat de deelne-, mende handelaren, die als standhou ders voor behoorlijke kosten komen! te staan, financieel moeten worden! ontzien. Het tijdvak voor de eerstvol gende tentoonstelling is inmiddels; vastgesteld op juni 1973. De laatste tentoonstelling werd in 1968 gehouden en het was gebruikelijk dat de ten toonstellingen om de drie jaar gehou den werden. Nu is het evenwel moge lijk dat men zal besluiten om tot een tussenpoze van vijf jaar over te gaan. Zeker is dit niet omdat men nog geen inzicht heeft in de ontwikkelingen in de land- en tuinbouw in de komende jaren. De voorbereidingen voor de afgelaste tentoonstelling van dit jaar waren nog niet in een zover gevor- derdstadium dat de ZLM voor grote kosten komt te staan. Het streven naar een grotere spreiding in de tentoonstellingsdata Is overigens een landelijke tendens. Zo is het niet onmogelijk dat ook dc RAI-tentoon- stellingen van de federatie .Het Land bouwwerktuig' niet meer zo veelvuldig zullen worden gehouden. TERNEUZEN In de fruitsorteerhal; van de veiling Terneuzen is dinsdag- j middag een zogenaamde .droogwer- kende lediger voor grote kisten fruit'j gedemonstreerd. Deze vrijwel onbe kende, nieuwe machine een Neder lands produkt kan voor de verwer king van appelen en peren, vanuit de grote kisten (inhoud 300 kilogram) veel voordcel opleveren. Het fruit wordt automatisch, met een snelheid die door het personeel middels een drukpedaal kan worden geregeld op de lopende band uitgesort. ,Het moeizaam uit de kist graaien van het fruit is er niet meer bij', zei de demonstratieleider van de NV Greefa uit Tricht (die de machines in de handel brengt) tijdens de installatie van het apparaat in de Terneuzense veiling. De heer A. C. de Klerk, direc teur van de veilingen in Terneuzen, Kapelle en Fijnaart. was erg enthousi ast over de nieuwe .droogstorter.' Hij vond de naam van de machine eigen lijk niet zo goed gekozen. ,Het storten' van fruit is natuurlijk geen juiste uitdrukking, het is meer het ledigen van de voorraadkisten zonder dat ze door het water gaan.' Bij de conventi onele sorteermachines gaan de appels vanuit de kisten eerst door een water bassin. waarna de drijvende appels vervolgens op de sorteerband komen. Deze procedure kan weer niet voor peren toegepast worden, omdat die in water niet blijven drijven (tenzij men zout in het water doet). De nieuwe droogstorter heeft aan deze moeilijk heden een einde gemaakt. De kisten komen rechtstreeks uit de koelcel, gaan op de machine, worden onder Verstekelingen aan boord van Grieks schip TERNEUZEN De Terneuzense meentepolitie heeft dinsdagmorgen op verzoek van de kapitein van het Griek se ms .Martha' drie verstekelingen uit Kameroen in bewaring genomen. De verstekelingen zijn 22, 23 en 25 jaar oud. Zij zullen bij het vertrek van het Griekse schip uit Terneuzen weer aan boord worden gebracht. een .grijper' geschoven en komen in gesloten toestand verticaal voor da band te staan. Het fruit Komt aan de bovenzijde uit de kist, waardoor on der meer voorkomen wordt dat con centraties van rotte vruchten kapotge- drukt. worden. Ook voor het personeel is het prettiger werken: minder zwaar .duwwerk', de slechte vruchten zijn er makkelijker uit te halen en men blijft wat schoner en droger nu de appels niet meer nat uit het bassin komen. De heer De Klerk vond ook de finan ciële voordelen van de droogstorter erg belangrijk. ,Een machine ir.et wa terinstallatie kost altijd nog zo'n 80.000, deze machine is vele tiendui zenden guldens goedkoper.' Bij de vei ling Terneuzen is het apparaat vooral voor de peren aangeschaft. (Foto: PZC) Sleepboot met bak vast in Witte Tonnevlije STAVENISSE De sleepboten Beve land en Cobi M. hebben dinsdagmor gen dc op de Oosterschelde nabij! Stavenisse gestrande en zwaar be schadigde sleepboot .Heime Goed-; koop' met dc bak Bijlmeer vlotgetrok-' ken en naar dc haven van Wemeldin-j ge gesleept. De Bijlmeer (685 ton) was te Amsterdam geladen met vijf' secties van een zeeboot, bestemd voor' Hoboken en werd gesleept door dc! Heime Goedkoop. Bij het invaren van de Witte Tonne-1 vlije is de sleepboot uit de koers; gevaren en aan de grond gelopen.! Hierbij liep de Bijlmeer boven op het achterschip van de sleepboot, die zwaar werd beschadigd. De sleepboot liep roerschade op, maar kon op ei gen kracht naar Amsterdam terugke ren. De bak werd door de sleepboot Anjo verder naar Hoboken vervoerd. MIDDELBURG In het bejaardente huis .Ter Schelde' te Breskens heeft de rijkspolitie dinsdag een onderzoek In gesteld naar dc vermissing van een geldsbedrag ter waarde van enkele dui zenden guldens. Hangende het onder zoek kon de politic nog geen nadere mededelingen doen over liet juiste be drag cn of de vermissing het.gevolg is van diefstal, al dan niet gepaard gegaan van inbraak. HOOF.DPUNT: DE GELUIDSHINDER TERNEUZEN Er zijn dinsdagmor gen tijdens een openbare hinderwetzit ting in het stadhuis van Terneuzen, vrijwel geen bezwaren ingebracht te gen een uitbreiding van Dow Chemi cal met een chemische fabriek. Aan de ene kant van de tafel in de sombere raadszaal van het stadhuis zaten slechts drie bezwaarden: de he ren J. van Hoeve. A. E. Wolfert en J. de Jonge. Zij vonden tegenover zich de Dow-functionarissen C. C. J. van dor Klaauw en W. de Vlieger en de technisch ambtenaar van openbare werken Terneuzen, A. J. de Ligny. Het ging er allemaal nogal gemoedelijk aan toe, men was elkaar al eerder bij' dergelijke hinderwetzittingen tegenge komen. De heer De Ligny legde uit dat de bedoeling van dergelijke open bare zittingen is, om over en weer te spreken over klachten voor vooral de omwonenden. Daar is dinsdag morgen niet zoveel gebruik van ge maakt. Het leek er meer op dat de belang stelling van de drie bezwaarden, allen landbouwer, onder de rook van de Dow i installaties, meer uitging naar de te verwachten geluidshinder van de NVi .Air Products'. Deze nv is momenteel! in de buurt van de Herbert Dowweg! bezig met het .uitproberen' van del nieuwe fabriek, waarbij er nogal wat' lawaai optreedt. De uitbreidingen bij j de Dow met een chemische fabriek! met een .installatie voor het maken] van copolymeren van vinylideenchlori- de en andere grondstoffen', kwam zodoende maar summier ter sprake. I Technisch ambtenaar De Ligny kwam de landbouwers in zoverre tegemoet, dat hij hoewel ,Air Products' niet aan de orde was een uitgebreid overzicht gaf van de werkzaamheden die de gemeente Terneuzen aan de geluidshinder besteed. .Verspreidt de nieuwe .plant/ schadelij ke stoffen in de omgeving', was het enige bezwaar dat tegen de uitbrei- ding van Dow werd ingebracht. De beide Dow-medewerkers beantwoord den de vraag van de heer Wolfert ontkennend. ,De stoffen die we moe ten gebruiken staan bekend als giftig en daarom zijn natuurlijk alle moge lijke veiligheidsmaatregelen en voor zieningen getroffen. Er zijn alle maat regelen genomen om de mensen die er werken van schadelijke invloeden te vrijwaren'. De heer Van der Klaamv voegde daaraan toe dat in de nieuwe fabriek geen gassen worden verbrand of constant de lucht in wor den geblazen. .Alles is wel degelijk door de hinderwetmensen van de ar beidsinspectie gecontroleerd, Dow be weert niet zomaar wat'. POLITIE HAALDE NAALD UIT HET HOOI MIDDELBURG De diefstal of joy-riding met de drie Simca- personenauto's van Middel burgse eigenaars in de nacht van vrijdag 8 op zaterdag 9 januari j 1, naar Gelderland, is opgelost. Het was de 20-jarige varensgezel J. A. uit Arnhem, die er met de auto's vandoor is gegaan. De man, intussen inge sloten in het Middelburgse po litiebureau, heeft een volledige bekentenis afgelegd. In ver band met deze zaak is ook aan gehouden maar intussen op vrije voeten gesteld de 20- j jarige lasser W. M. uit Middel burg, die de derde weggeno men auto van Middelburg naar Arnhem heeft gereden. De merkwaardige rit met de drie Simca's werd in ons blad van maandag 11 januari jl uitvoerig uit] de doeken gedaan. Eerst werd een: auto gestolen, die op het Abdijplein stond geparkeerd. De rit met deze| wagen van de heer H. A. P. uit Middelburg eindigde, door de glad heid. tegen een paaltje onder de poort tussen het Abdijplein en het Koorkerkhof. In de directe omge ving, op het Walplein, werd toer een tweede geparkeerde Simca weg genomen, waarmee men de Lange- vieleweg wist te bereiken. De va rensgezel A., die in beide eerste gevallen de wagen bestuurde, moest het hier opnieuw afleggen tegen de gladheid. De wagen kwam met «en enorme klap tegen het huis Lange- vielesingel 10 tot stilstand: het voorfront van deze wagen, eigen dom van de Middelburger J. J. van der H., werd geheel vernield. Gevel en voordeur van het huis, bewoond door de heer J. M. Sterzenbach, werden beschadigd. Opnieuw hoefden A. en M. niet ver te lopen om een Simca te vinden. In de De Ruyterstraat .ontfermden' zij zich over de auto van de heer R. C., waarmee dus, met als bestuurder de Middelburger M„ Arnhem werd bereikt. Hier ontdeed het tweetal, zich op een parkeerplaats van de bij de wagen behorende autopapie-; ren, die door een inwoner van Am- hem werden teruggevonden. Dat ge beurde nog in de loop van zaterdag middag 9 januari; ongeveer een uur- later werd de auto onbeschadigd! teruggevonden in het Gelderse Ede. De politie heeft, zoals voorzichtig wordt geformuleerd, ,door een klein! draadje op te nemen' en door hard nekkige vasthoudendheid deze zaak, waarvan het zooken naar de oplos sing zich oorspronkelijk liet aanzien als het bekende zoeken naar de speld in de berg hooi, tot klaarheid weten te brengen. De Middelburgse politie geeft geen details over achtergronden, die tot de aanhouding hebben geleid, Het politiebericht over de aanhouding vermeldt dat .uit een ingesteld on derzoek reeds vrij spoedig kwam vast te staan, dat de 20-jarige uit Arnhem afkomstige A. zich aan alle drie de feiten had schuldig ge maakt'. Het bericht vervolgt: ,Een verzoek tot opsporing van deze man ging uit waarna hij op 18 januari jl te Arnhem werd aangehouden en op1 transport naar Middelburg werd ge steld. Hij legde een volledige beken-1 tenis af. Tijdens de rit naar Am-; hem met de derde auto werd deze wagen bestuurd door de 20-jarige Middelburger W. M. Tegen deze man is eveneens proces-verbaal op gemaakt. J. A. is na verhoor in verzekering gesteld. W. M. is na verhoor heengezonden'. frappant detail is nog wel, dat in Middelburg na dc merkwaardige rit met dc drie Simca's alle drie uit de klasse 1300 en 1500 algemeen werd aangenomen, dat de dief of joy-rider iemand moest zijn. die, bijvoorbeeld door een achterliggen de carrière als monteur bij een' Simca-dealcr. bijzonder vertrouwd was met dit type. auto's. De werke lijkheid was, dat men met een va rensgezel te doen had, die in het bezit was van Siinca-autosleutels. waarmee hij. merkwaardig genoeg, kans heeft gezien alle drie dc au-] to's, waarvan de portieren afgeslo ten waren, te openen. J De heer Dc Jonge merkte toch wat zuinigjes op dat men vijf jaar geleden ook beweerd had dat de stank cn schade van de Dow-fabrieken gering zouden zijn. .Nou, bij ons stinkt liet vandaag weer erg en liet afgelopen jaar is er toch aan twee produkten (vlasen uien) schade geweest'. De heer Van der Klaauw: .waar ge hakt wordt, vallen nu eenmaal spaan ders en als de Dow schade maakt, dan is het heel normaal dat die betaald wordt'. De Dow-man was wel wat bezorgd dat men als er straks in Terneuzen meer industrie gaat komen en het ruikt wat. automatisch gezegd wordt .da's de Dow. Je bent wel eens bang dat alles in Terneuzen op reke ning van de Dow geschoven wordt'. Dit verwijt was echter niet tot de bezwaarden gericht zodat de stem ming vriendelijk bleef. De heren kre gen de yerzekering dat de gemeente erg attent blijft (De Ligny: ,geef ons als het stinkt of lawaai maakt een tip') en de Dow zou schade ongetwij feld vergoeden. .Wel, we zullen maar afwachten', was de slotconclusie van de bezwaarden. Waarmee weer vol daan was aan een klem stukje open bare inspraak... VERWACHT... PLAATSELIJK REGEN Vrij veel bewolking met plaatselijk regen of buien, afgewisseld door enke. Ie opklaringen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind en maximum tem peraturen omstreeks 7 graden. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag: Plaatselijk regen en temperaturen aanhoudend boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 4; min. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal; max. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: 0 tot 5 graden boven normaal; max. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent: kans op een geheel droog et maal: 40 procent. 21 januari 1971. Zon: op onder; 08.36 17.07

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 2