ST AUGUSTINUS KLOOSTER IN SLUIS STAAT AL VIER JAAR LEEG sport- varia VERSLAG VAN GRIEP extiA ,Na gedane afspraak volgt inspraak' RUSTHUIS VOOR PRIESTERS? NCB-VOORZITTER MODDE TE OOSTBURG: WOENSDAG 20 JANUARI 1971 SLUIS Half verborgen achter de nu kale bomen, staat aan de weg tussen Sluis en St-Anna ter Muiden het St-Augustinuskloos- ter, eens het onderkomen van de kanunniken van Lateranen. Het klooster staat al een jaar of vier leeg. Alleen de 52-jarige pa ter van Montfort, een kok en een paar gastarbeiders, die in Sluis wel werk maar geen pension hebben kunnen vinden, bewonen het grote klooster. De eerste de beste, die met een serieus bod op de proppen komt, kan eigenaar worden van het rond 1904 gebouwde Augustinusklooster.. Wanneer er geen koper op komt dagen, is het niet uitgesloten, dat het klooster mettertijd een rusthuis voor priesters wordt. Het St. Augustinusklooster. Nu staat het nog (bijna) leeg. Kunnen in de toe- komst bejaarde priesters er een onderdak vinden? In liet begin van de twintigste eeuw werd het klooster gesticht voor zus ters, die in Frankrijk door de leken- wet waren .uitgedreven.' Deze wet kwam erop neer, dat kloosterlingen geen onderwijs meer mochten ge ven. Een groot aantal van deze zus ters vestigde zich in de Nederlands- Belgische grensstreek. Ongeveer 35 jaar later werd het Augustinuskloos ter gekocht door de broeders van de christelijke scholen. De bedoe ling was het als vakantiehuis te gebruiken. Pater W. Martens uit Aar denburg vertelt: ,om de een of ande re reden is dit nooit gebeurd. Voor het uitbreken van de tweede wereld oorlog hebben joden, die uit Hitler- Duitsland waren gevlucht, een tijd in het klooster doorgebracht. In 1940 was voor hen het sprookje afgelopen. Enkelen slaagden erin naar Engeland te ontvluchten.' Tij dens de oorlog heeft het Augustinus klooster nog een paar dagen als onderdak gediend voor Hollandse soldaten. Pater Martens weet te ver tellen. dat het verhaal de ronde doet dat prins Bernhard voor hij naar Engeland uitweek, in het klooster afscheid heeft genomen. In de oorlogsjaren werd het kloos ter bijna niet gebruikt. Door een bombardement werd in 1944 de ge hele linkervleugel vjrwoest. Pater Martens: .Sluis heeft van de oorlog nogal te lijden gehad. Heel wat huizen zijn verwoest. Wanneer de inwoners van Sluis iets nodig had den voor hun beschadigde huizen, werd het van het klooster gesloopt. Ze haalden er alles af, wat ze kon den gebruiken.' In 1947 trokken ongeveer vijftig mensen van de opbouwdienst in her zwaar gehavende klooster. Hun taak was de verwoeste huizen, weer wat op te knappen. Ook het klooster is door hen, zij het met de Franse slag, zo goed en zo kwaad als het ging hersteld. In die tijd verzocht pater Even uit Bressoux-Luik het bis dom Breda een seminarie te mogen OOSTBURG ,Na gedane afspraak volgt inspraak' is tot op de dag van heden de stelregel, die door autoriteiten wordt gehanteerd, tenminste zo is de mening van de scheidende NCB-voorzitter van de plaatselijke afdeling en oud-wethouder van Oostburg, de heer A. P. Modde. In de jaren achter hem, waarin hij deze en andere functies heeft uitgeoefend, heeft hij zich ook nooit aan deze mening kunnen onttrekken. Bij het vaststellen van dit feit wekt de heer Modde eerder de indruk, dat zijn mening juist in ai die jaren is gesterkt, hetgeen hij tijdens de recente NCB-vergadering in Oostburg, waarop hij een soort afscheidstoespraak hield, duidelijk en onomwonden liet uitkomen. Hij bracht naar voren, dat men als stad. gemeente of streek in deze tijd nog slechts zijn eisen en wensen ingewilligd krijgt, wanneer men de betrokken, gezaghebbende autoriteiten joviaal en vriendelijk naar het uitgangspunt meentroont en hun ter plaatse volgens het recept .lijmen. Jan, lijmen met zijn allen' de werkelijkheid onder ogen brengt. Als actueel bewijs voor zijn bewering noemde de heer Modde in dit betoog de situatie in Groningen, waar naar zijn oordeel A. P. MODDE ministers en kamerleden met alle egards moeten worden ontvangen en behandeld, omdat ze op geen andere wijze doordrongen zouden kunnen worden van de noodzaak iets te doen aan de penibele ontwikkeling in deze provincie. Volgens de heer Modde is dit de enige veg die open is om resultaten te kunnen boeken bij de gezaghebbende nstanties en personen: ,Ze op een hoffelijke manier er met de haren )ij slepen en ze met de neus op de feiten drukken'. tfjn er bewijzen om aan te nemen, dat dit de enig overgebleven nethode is om autoriteiten voor problemen, die in een gemeente, itreek of provincie leven, te interesseren? De heer Modde kan noch •en bevestigend noch een ontkennend antwoord geven op deze volgens lem aan zekerheid grenzende veronderstelling. Met een ander voor- oeeld wil hij toch nog een extra gooi doen naar de aannemelijkheid van zijn signalering. In elk geval meent hij niet van een hypothese te zijn uitgegaan. ,Ik wit geen ouwe koeien uit de sloot halen, maar je vraagt je af hoe Sluis aan zijn zelfstandigheid is gekomen?' De heer Modde stelt de vraag retorisch maar geeft daarnaast graag dit ter overdenking: .Ik gun Sluis het van harte, daar gaat het verder niet om. Maar hoe kwam het, dat de heren uit Den Haag destijds nauwelijks tijd hadden om in Oostburg uit de bus te stappen, nada' ze een nachtje in Sluis waren overgebleven?'. stichten. Zijn voorkeur ging uit naar Zeeuwsch-Vlaanderen, omdat men er met een priestertekort te kampen had. Pastoor Buijcks van Sluis stelde voor het klooster als seminarie in te richten. Alleen, het Augustinus klooster werd nog bewoond door de mensen van de opbouwdienst. Als voorlopig onderkomen werd in een paardestal gestart met drie leraren en zes leerlingen. De .school' was waterdicht, daar was alles wel mee gezegd.' Na de .paardestalperiode' werd onderdak gevonden in een ou de villa aan het kanaal Sluis-Brug- ge.' In 1949 kwam het klooster dan eindelijk vrij. Maar daarmee waren de moeilijkheden nog niet opgelost. Het bleek vrij moeilijk te zijn over eenstemming te bereiken over de koopsom. Maar in 1952 was het dan zover. Het klooster werd inge richt als seminarie. Met steun van de bevolking van Sluis werd het gehele gebouw opgeknapt. Het groot ste aantal leerlingen, dat het semina rie binnen zijn muren huisvestte was 45 leerlingen, verdeeld over zes klassen. Om in aanmerking te ko men voor subsidie, was dit leerlingen aantal nog te laag. Besloten werd samen te werken met het seminarie Mill-Hill in Tilburg. De leerlingen van de drie laagste klassen bleven in Sluis, de drie hoogste klassen gingen naar Tilburg. In 1965 was het leer lingental verminderd tot 15. Te wei nig om het seminarie te handhaven. Het werd opgedoekt. En sinds die tijd staat het leeg, op de pater, de kok en de gastarbeiders na. De Russische dames en de Noorse heren zijn nog steeds niet. over hun verbazing heen, veroorzaakt door de Nederlandse schaatsexplosies in Davos door de Nederlanders in het algemeen en ons nationale trio Stien, Ard en Keessie in het bijzonder. .Het moeten daar wel bijzondere omstandigheden geweest zijn. anders hadden er nooit zo veel records gebroken kunnen wor den', zei een Russische coach. Dat klopt precier, wereld records worden vrijwel altijd onder zeer gunstige omstandigheden gereden. Vroeger in Alma Ata was dat net zo. Toch is het nog altijd zo geweest dat de soms haast ongelooflijke tijd van een nieuw wereldrecord na verloop van een paar jaar gemeen goed is geworden en dan door tal van renners wordt geëvenaard, ook op laag gelegen banen. Dat duurt meestal wel even maar die tijd komt. Dat Ard en Kees niet minder dan respectievelijk 3.2 en 3.0 seconden van het record van Kees Verkerk afnaaiden, is een buitengewoon grote prestatie omdat de laatste keer dat het record op de mijl werd verbeterd, er niet meer in zat dan ééntiende van een seconde (van 2.02.0 naar 2.01.9). En ziet, nauwelijks hebben de twee Nederlanders het record verbrijzeld of ook de Zweed Claesson rijdt de volgende dag 1,8 seconden beneden het oude record van Verkerk. Het is nog geen jaar geleden dat wij in een beschouwend artikel in deze krant voorspelden dat over een jaar of twintig de 500 meter wel eens in 37,5 en de 1500 meter in 1,54 gereden zou kunnen worden. Toen (in februari 1970) stond het officiële wereldrecord nog op 39,2 en de 1500 meter van Kees nog op 2.02.0. Nu zijn die tijden 38,46 en 1.58,7 hetgeen impliceert dat er nog maar 0,96 seconden van de 500 en 4.7 seconden van de mijl af moet om die prognose (vervroegd) waar te maken- Het hoeft geen betoog dat zulks geen 19 jaar meer gaat duren. Steeds duidelijker wordt trouwens dat op schaatsgebied nog verschrikkelijk veel mogelijk is. En nu maar afwachten hoe Neerlands schaatsglorie het er zaterdag in het Friese Heerenveen afbrengt. De Belgische wielersportverslaggever Robert Jans- sens was zondag ook op de nieuwe baan van de Ahoyhal te Rotterdam. Zijn mond viel open van verbazing en bewondering .Dat is het mooiste wat ik op dat gebied ooit heb gezien', zei hij. Ook de zesdaagse deelnemers konden hun ogen haast niet geloven. .Uniek', was de reactie van Peter Post. Nu zou je denken dat Rotterdammers en mensen uit die omgeving, die vaak met z'n zestigduizenden ln de Kuip van Feijerioord zitten, zouden staan dringen om binnen te komen, maar dat was helemaal niet het geval. Integendeel zelfs, zondag in de vooravond waren er nog geen duizend mensen rondom de wielerbaan gezeten. Wedstrijdleider Charles Ruys bekeek het nogal optimis tisch. .Het Rotterdamse publiek moet nog wielerminded gemaakt worden', dacht hij. Dat zou best eens het geval kunnen zijn. U zult u herinneren dat vorig jaar het Brusselse publiek bij de eerste (nieuwe) zesdaagse van die stad eveneens liet afweten. Pessimisten meenden toen reeds dat het Bruv selse publiek, na jarenlang verstoken te zijn geweest van een zesdaagse, dat spektakel nu de rug hadden toegekeerd. Maar ziet vorige week tijdens de Belgie- Italie ontmoeting, kwam men bij drommen en bij duizenden naar de piste in het Brusselse Vorst omdat hun eigen Eddy Merckx er bij was. Met andere woor den, zorg maar voor een goede .affiche' en het publiek zal u niet in de steek laten. Spektakel willen ze zien en er dan ook voor betalen... Post zal toch deelnemen aan de zesdaagse van Antwerpen. Och, eigenlijk wisten Post en de baandirectie dat al lang maar voor de goede orde moesten ze toch nog even bekvechten. Welnu, dat is dan naar ieders tevredenheid gebeurd. Post rijdt daar met Pijnen en Duyndam, Verschueren met Renz en Godefroot. Sercu met Monseré en Bugdahl. Kemper mei Schuize en Peffgen. Roger de Vlaminck is nog niet ingepast Uit België komt het bericht dat Ward Seis de training heeft hervat en weer aan een nieuw seizoen wil gaan beginnen. Als ik geen fabriek kan krijgen, dan begin ik met een witte trui', aldus de nu 29-jarige Belg. destijds luitenant van Rik van Looy en winnaar van vele koersen, ook een paar klassiekers. Ook de Nederlandse kranten beginnen nu over het komende afscheid van Peter Post te schrijven. Volgens de Telegraaf rijdt Post in Groningen z'n laatste zesdaag se met z'n oude koppelgenoot Frits Pfenninger. Rik van Steenbergen (Rik I) heeft opnieuw terecht, gestaan in de nogal geruchtmakende opium smokkelzaak in België en is nu definitief veroordeeld tot een boete van 40.000 franken. In het afgelopen weekeinde overleed op 80-jarige leeftijd Philip Thijs, één van de grootste etappenrijders die België ooit heeft gekend. Hij won driemaal de Tour de France, namelijk in 1913, 1914 en 1920 en nog tal van andere klassiekers. ONZE TOP TIEN 1 My sweet lord. George Harrison (1). 2 She likes weeds. Tee-Set (2). 3 Yesterday when I was young. Ch. Aznavour (4). 4 Peace planet. Ekseption. (9). 5 I hear you knocking. Dave Edmunds (8). 6 Lonely days. Bee Gees (3). 7 Both sides now. Euson (-). 8 Tears in the morning. Beach Boys. 6 9 Voodoo chile. Jimmy Hendrix. (5). 10 Knock three times. Dawn. (-). Het is jammer, maar na twee keer .Apeman' van The Kinks te hebben getipt voor de top-tien, hebben ze het nog niet gehaald. We geven het maar op. .Both sides now' en .Knock three times' daarentegen wisten wel de vaderlandse hitladder te beklimmen. Met .See me. feel me' is het dan eindelijk afgelopen. The Who verdween uit de top-tien, evenals .The Witch' (the Rattles). .Wang- dang-doodle' van Livin' Blues is onze nieuwe tip. De alarmschijf van deze week is .House of the king' van Focus. Trouwens, de nieuwe plaat van John Lennon al gehoord? Het valt een beetje tegen, maar zal toch wel een hit worden. T-AKME' IN GENT Zondag 31 janauri wordt in de Koninklijke Opera Gent. de opera .Lakme' van Leo Delibes uitgevoerd. De hoofdrollen worden vertolkt door twee bekende sterren ran de Opera van Parijs. Francois Gamer (sopraan) en Charter Buries (tenor). Het aardige van ziek-zijn is het medeleven. Dat doet goed, dat beurt op, men leunt er soms tegenaan. Er was een simpel griepgeval Men voelt zich beroerd, men is rillerig, wat koud. en verhit, doch vreest geen enkele complicatie, en is een sociaal wezen dat diverse contacte heeft, plichten die nagekomen moeten worden, daar is het werk en alles stagneert zo een beetje. Men is wel zo zelfgenoegzaam een enkel ogenblik te veronderstel len dat met de eigen non-activiteit het hele maat schappelijk bestel zal instorten. Heel het raderwerk stil zal staan als de arm onvrijwillig in staking gaat. Dat visites opgeschort worden omdat jij er niet bij kunt zijn, toneelvoorstellingen worden afge last om dezelfde redende echtvriend zal verhonge ren. de krant niet zal verschijnen. Alles gaat gewoon, zo niet beter, door. .Meid. wat ben je schor' zegt de stem aan het andere einde van de lijn. .Griep' O. griep? Minstens veertien dagen onder de wol en niet lezen. Hoest je? Pas dan maar op Die aangetrouwde neef van me. je weet wel. hè, hoe het met die afgelopen is, hoef ik je niet te vertellen.' Dank je. De verdere relaties ivorden druppelsgewijs op de hoogte gesteld. Er zijn er, die zeggen voor een griepje niet opzij te gaan, gewoon doorwerken, dat is het beste. Dat doen zijzelf ook altijd. Via het ziekenfonds komt er een vreugdevol begroette genezer. En buigt zich naar voren om te luisteren of hel zich daarbinnen allemaal ordentelijk ge draagt. Met hulp van de genezer en de voorgeschreven antibiotica openen wij het griepoffensief. We proe ven een beschuitje uit des warme bakkersoven, doch smaken niets. Natuurlijk laten de vrienden en magen geen verstek gaan. We accepteren de belangstelling vol graagte en voelen ons erdoor wel verplicht rog een poosje ziek te blijven. De vrienden en magen blozen en voelen zich fit. Je hoort nog eens wat. De verhalen zijn niet van de lucht en de één slooft zich al harder uit dan de ander. Ook met lectuur. .Ik heb wat voor je meegebracht. Ik weet dat je graag leest. Er wordt een deeltje van een medische encyclopedie voor het gezin bij me neergelegd. De ziekten bij de zieke. Wat ieder van ziekte en gezondheid weten moet. staat er nog bij. Waarom? De gezonden hebben de medicijnmeester niet van node. En de zieken.... Pas na een paar dagen glijdt het boekwerk mij door de handen. Over de gezondheid lees ik niets. Over ziektes zoveel te meer. En. als ik nu goed naga, eigenlijk en toch, dat gevoel, zoals het hier slaat beschreven, dat verschijnsel, dat ziektebeeld. zou ik toch ook nietHet boekwerkje bevat een uitverkoop van de engste kwalen en ziektes, waar lijk voor een ieder wat wils. Over de afloop wordt niets vermeld, dat is dan ook na al het genotene. niet meer nodig. De rampspoeden worden luchtig opgediend, op joviale toon. met de remedie incluis, zo in de trant van: even een nperntietje. dan nog een bestralinkje en dat was dat. Volgende letter. Het boekje lijkt me bepaald niet bevorderlijk voor de geestelijke volksgezondheid. Voor de gemoeds rust van een zieke helemaal niet. Wij leken hoeven niet als verstandslozen behandeld te worden op medisch terrein, we kunnen hier echt wel een beetje ontwikkeling en voorlichting gebruiken. De geneeskunst als hobby te gaan uitleven met een encyclopedietje xn de hand voor het stellen van de diagnose is wel een beetje gevaarlijk. Het materiaal is er ook te kostbaar voor. Na inzage van een deel zus van de medische encyclopedie voor het héééle ge zin ligt 't produkt, vervaardigd in des warme bakke**, crematorium heleniaal klef in de mond. Geef mij het wetboek van strafrecht maar. Dat is onschuldi ger lectuur en je wordt er minder paniekerig van. De nare dingen die daarin staan kun je tenminste met een beetje goede wil zelf voorkomen. Pater van Montfort. .de laatste der Lateranen'. die in het klooster is achterge bleven, In zijn vrije uurtjes hoeft hij zich niet te vervelen. In zijn kamer staat een groot biljart, waarop hij graag een partijtje speelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 19