PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OOK VOLGEND KABINET KRIJGT MET OVERBESTEDING TE Kamer akkoord met op stemrecht 18e jaar Tijdschema sluiting Brouwersdam ,rond' Centraal Planbureau in prognose: Engelse ,postpiraten' op pad Spanning in Gdansk Compromis-voorstel van Britse premier MEERDERHEID VOOR INITIATIEF-WETSONTWERP LAATSTE CAISSON: 1 MEI APRIL-MEI: KABELBAANBEDRIJF Vandaag in de krant... Haaijs vonnis 214e jaargang - no. 16 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 20 januari 1971 B4. oxp. 2751). Mlddolbur,, U 1198 488, idv. 5213 DEN HAAG (ANP) Het Centraal Planbureau verwacht, dat in de komende kabinetsperiode (1971-1975) de spanningen tussen mid delen en bestedingen zullen aanhouden, zo blijkt uit een dinsdag gepubliceerde nota economische contouren voor een kabinets periode: de jaren 1972 tot en met 1975'. Het Centraal Planbureau heeft de nota in opdracht van de regering samengesteld, dit over eenkomstig de toezegging die de regering in het najaar van 1968 bij de algemene en financiële beschouwingen in de tweede kamer heeft gedaan. Met deze nota wordt beoogd een bijdrage te leveren aan de verbetering van het inzicht omtrent de economische moge lijkheden in de komende jaren. Het Centraal Planbureau praat In zijn nota, die het overigens een hachelijke onderneming noemt, uit van de veron derstelling, dat er in binnen- en bui tenland een min of meer sterke loon- en prijsinfiatie zal blijven bestaan. Zijn verwachting, dat de spanningen tussen middelen en bestedingen tot het eind van de in ogenschouw geno men periode (1975) zullen aanhouden, zijn gebaseerd op aanspraken op dc nationale middelen. Deze aanspraken resulteren uit het volgende: een nominale loonstijging, die na correctie voor prijsstijging, belas tingen en sociale lasten uitmondt in een verhoging van het reëel vrij beschikbaar loon met 4 procent of 3 procent per jaar (bij een nomina le loonstijging van respectievelijk 10 of 7"; pet per jaar); de investeringen van het bedrijfsle ven die wat sterker, bij een matige loonstijging zelfs duidelijk sterker toenemen dan de produktie, en daarmede anderzijds een belangrij ke voorwaarde vormen voor de ver dere groei van de economie; verkorting van de arbeidsduur tot 40 uur per week in de industrie, waardoor een zeker produktiever- lies ontstaat; een veronderstelde volledige aan wending van de budgetruimte voor meer uitgaven door het rijk ten bedrage van rond 1,9 mld netto per jaar, gegeven de automatische inflatiecorrectie op de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting en een ongewijzigde druk der indirecte belastingen; uitbreiding van het investeringsvo lume in woningen met 2,5 pet per jaar en de veronderstelde stijging van de gemeentelijke investeringen overeenkomstig de lange-termijn- trend in het verleden; een toeneming van de sociale las ten en uitkeringen, neerkomend op een stijging van 0,9 pet voor werk geverslasten en 0,8 pet per jaar voor werknemerslasten. Prijsstijging Bij een gelijkblijvende druk van de directe belastingen zal onder deze om standigheden de prijsstijging van de consumptie respectievelijk 4 en 3 pet (bij een nominale loonstijging van (Zie slot pag. 13 kol. 1) PARTICULIEREN VERVANGEN STAKENDE PTT'ERS LONDEN RTRJ Allerlei onder nemende liéden in Groot-Brittanmè hielden zich dinsdagavond gereed om de taak van de brievenbestellers over te nemen zodra de poststaking een feit zou zijn. Dit gebeurde van nacht. In een café in het zuidoosten van het land kan men zelfgemaakte postzegels kopen om te plakken op stukken die door een vrachtwagen chauffeur worden bezorgd. Een verzekeringsmaatschappij in Londen laat elke dag een man naar Parijs vliegen. Hij haalt daar de boodschappen op die cliënten uit de hele wereld naar Parijs hebben getc- lext. In een dorp aan de Engelse oostkust gaat de dominee de post bezorgen om. zijn kerk uit de geldzorgen te halen. Een zakenman in Surrey brengt voor 4.30 per stuk brieven met zijn eigen vliegtuig naar Frankrijk. Een drukkerij in Londen gaat het briefverkeer met de filialen buiten de stad met postduiven verzorgen. De boodschappen worden daartoe eerst op microfilm gezet. Krantenbezorgers zullen op hun da gelijkse ronde tevens brieven bezor gen. Uitzendbureaus vragen tijdelijk personeel voor 't bestellen van post. (Van onze parlementaire redactie) op de avond dat ook de wijziging van de grondwet om de leeftijd I gisteren akkoord gegaan met een verlaging tot 18 jaar van de leeftijd om te mogen stemmen. Alleen de Boerenpartij en de SGP verklaarden hiervan tegenstander te zijn. Bovendien bleek later op de avond dat ook de wijzinging van de grondwet om de leeftijd! waarop men gekozen kan worden in de gemeenteraad, tweede kamer of provinciale staten, te verlagen naar 21 jaar, zou worden! aanvaard. daar toch geen wijziging in worden aangebracht. Het laten meestemmen door deze groep jongeren door mid del van bijvoorbeeld roze stembiljetten zou tegen de grondwet zijn, terwijl het opnieuw laten uitschrijven van verkiezingen vlak na de aanvaarding van de grondwetswijzigingen in tweede instantie door de beide kamers volgens vele kamerleden op grote praktische bezwaren zal stuiten. WARSCHAU De nieuwe Poolse partijleider Edward Gierek heeft dinsdag een delegatie van haven arbeiders uit de Poolse havenste den Gdansk, Gdynia en Ssczecin ontvangen. Zoals bekend braken in deze Noord-Poolse havenste den kortgeleden bloedige onlus ten uit. RIJNPOORT- HAVEN OP MAASVLAKTE? ROTTERDAM (ANP) Volgens de Rijnmondgecommitteerde J. de Jong milieuhygiëne) is het niet onmogelijk dat de tussen Hoek van Holland en Maassluis geplande Rijnpoort haven (containeroverslag en passagierstermi nal) op de Maasvlakte zal worden aangelegd, indien de vestiging van een hoogovenbedrijf op de Maasvlakte de finitief zal worden afgewezen. De heer De Jong heef: de indruk dal in kringen van het Rotterdamse ge meentebestuur en de regering al met deze alternatieve oplossing -.oor de- Maasvlakte rekening wordt gehouden De .overheveling' van de Rijnpoort ha ven naar de Maasvlakte zou. volgens de heer De Jong. uit financieel oog punt wel eens aantrekkelijk kunnen' zijn. WARSCHAU (AFP-RTR) In de Poolse havenstad Gdansk is de toe-, stand enigszins verward. Volgens hui-j tenlandse correspondenten in War schau zouden de arbeiders van plan! zijn over te gaan tot wisselstakingen om hun ontevredenheid over de hoge prijzen en de te lage lonen tot uiting; te brengen. De stadstram die normaal 's morgens, om half zeven uitrijdt, begon eerst na- tien uur te rijden. Hierdoor kwamen vele duizenden arbeiders van de fa brieken. de scheepswerven en de ha vens dinsdagmorgen te laat op hun werk. Alleen de bussen reden nor-' maal. Het trampersoneel heeft eenj delegatie met looneisen naar ae direc tie gezonden nadat men vernomen; had dat de lonen van de werfarbei ders waren verhoogd. De werknemers bij de openbare ver- ■oersdiensten hebben besloten om, in navolging van de arbeiders bi] de werven, een lijst met eisen aan de gemeentelijke autoriteiten op te stel-: len. Op de Lenin-werven zijn ainsdagmor gen tal van spontane protestbijeen komsten gehouden. Men verwacht de ze ook voor de komende dagen. liet voorstel om het actief kiesrecht te verlagen van 21 tot 18 jaar was via een initiatief-wetsontwerp Ingediend door de kamerleden Van Thijn, Van den Bergh (beiden PvdA), Goudsmil (d'66) Wiebenga (psp) en Aarden (ppr). Het enige dat van de regerings partijen naar voren werd gebracht, was het verwijt aan de indieners, dal zij een stunt,je hadden willen uithalen omdat ook de regering vstn plan zou zijn geweest deze wijziging1 van de grondwet in te dienen. Na verkiezingen Omdat het hier twee grondwetswijzi gingen betreft, zullen pas na de ver kiezingen deze wijzigingen van kracht kunnen worden. De beide kamers moeten zich namelijk na de verkiezin gen opnieuw ten bij een meerderheid van twee derde van het aantal uitge bracht- stemmen) uitspreken over de ze grondwetswijziging. Hoewel minis ter Beemink reeds enige maanden geleden had verklaard hel te betreu ren dat bij de aanstaande verkiezin gen de jongeren ran 18 tot 21 jaar nog niet kunnen meestemmen, zal betoogde de liberaal Wiegel onder, meer dat hij twee bezwaren had re gen de speciale leeftijdsbarrière. In de; eerste plaats vond hij. dat de leeftijd: niet bepalend is voor de vraag of men j in staat is de grote verantwoordelijk- heid van een lidmaatschap van een 1 Beperkte leveranties aan Zuid-Afrika? SINGAPORE (RTR/AP) De Britse premier Edward Heath heeft dinsdag bij i de Gemenebest-delegaties in Singapore een compromisvoorstel ingediend om de leveranties van oorlogsmaterieel aan Zuid-Afrika te beperken, zo is uit conferen- tiekringen vernomen. Het voorstel zou inhouden dat de leveranties beperkt blijven tot het vervangen en het onderhoud van reeds eerder geleverd materiaal. In Singapore wordt betwijfeld of dit compromis de Afrikaanse en Aziatische critici van de leveranties tevreden zal kunnen stellen. De Zuidafrikaanse marine gebruikt verouderde fregatten en verdedigingsschepen, die door Engeland zijn geleverd voor Zuid-Afrika in 1961 uit het Gemenebest trad. Voordat de Labour-regering in 1964 verdere wapenleveranties aan Zuid- Afrika verbood leverde Engeland ook een aantal .Buccaneer' marinevliegtuigen aan Pretoria. Vliegtuigen en schepen kunnen nu als verouderd beschouwd wor den. Volgens de redenering van het Britse compromisvoorstel zou de vervan ging van deze schepen en vliegtuigen geen versterking van de militaire macht van Zuid-Afrika betekenen, maar alleen-het instandhouden daarvan. Vandaag beslissing? vertegenwoordigend lichaam aan te, Associated Press meldde, dat premier Heath de belofte heeft gedaan een be- kunnen. Daarnaast vroeg de neer Wie siissing tc zu)lcn nemen over het al dan niet zenden van wapens aan Zuid-Afrika. de Stra'teflKiXïmrel Ïu"m5ttn Vermoedelijk zal hii vanmorgen zijn uitspraak doen, na tvederom een Oneen, aanleggen. ,w"arom ka^ dal „iet aln: Waarb,i *e"S mll,isKls vm buitenlandse Bij de behandeling van het voorstel om het passief kiesrecht te verlagen. DEN HAAG: Vijf kamerleden verdedigen in de tweede kamer hun initiatiefwet tot verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd. Op de fotoachter de regerings tafel v.l.n.r. Aarden (ppr). Wie benga (psp). Goudsmit (D'66). Van den Bergh (pvda) en Van Thijn (pvda). Geheel rechts mi nister Beemink. Vonnissen De vonnissen, die de Haagse rechtbank gisteren uitsprak te gen de Zuidmolukkers in de af faire-Wassenaar zijn in enkele gevallen belangrijk milder uit gevallen dan de straffen die de officier van justitie 14 dagen geleden had geëist. (pag. 3). Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 5 en 7. Binnen- en buitenland op de pagina's 1, 3 en 9. Sport op pagina 10. Televisie op pagina 11. SCHARENDIJKE Rijkswaterstaat heeft het programma klaar voor de afsluiting van de twee laatste stroomgeulen in de Brou wersdam tussen Schouwen en Goeree, in het komend voorjaar. Op zaterdag 1 mei, 's middags om kwart over één, gaat de laatste van twaalf doorlaatcaissons in het noordelijk sluitgat (900 meter breed) naar zijn definitieve standplaats. Enkele dagen later zullen de schuiven in de caissons de stroom af grendelen. Aan het begin van de maand mei zal het ook zover zijn dat de zestien gondels aan de kabelbaan boven het zuidelijk sluitstuk met 150.000 betonblokken een (voorlopig dan nog poreuze) kerende dam van 1000 meter breed boven water hebben ge bracht. successievelijk op de railbaan gehe sen. Vier hangen er al en de eerste van dat kwartet maakt vandaag (woensdag) al een proefrit op het strak gespannen koord dat van oever naar oever reikt, over wit betonnen torens in het hier en daar 25 meter diepe sluitgat. In de komende maan den zullen de gondels worden .ingere den' en worden de gondeliers opge leid. De deltadienst heeft er ongeveer 60 nodig, twee man per zveefkist en twee ploegen Daarbij komt dan voor deze hooguit twee maanden durende Dc voorbereidingen voor spektakel- stuk-1971 van de deltawerken zijn op papier zo goed als rond. Het begint spannend te worden op en om de waterstaatsterreinen bij Scharcndijl.c op Schouwen, bij Ouddorp op Goeree en op liet 3 kilometer lange damei- land in het midden van hel Brouwers- havense Gat. Aan het laadstation West-Repart wor den op het ogenblik de zestien motor- gondels. gele zweefkisten van een; nieuw model en met aanzienlijk bete re capaciteiten dan hun voorgangers,; operatie nog zo'n 10 man .grondperso-; neel'. Voor dit in Nederland spora-i disch en dan ook nog zeer tijdelijk] voorkomende beroep zijn in eerste instantie de .oude bekenden' maar weer eens opgetrommeld: de mannen die ook boven de Grevelingen (1964) en boven het Haringvliet (1970) als' piloten met de gondels heen en weer' schoven. Meer capaciteit Overigens zullen ze straks in zweef-j tuig stappen, dat heel wat meer in zijn mars heeft dan de rode motor gondels van destijds. Het ziet ernaar; uit dat de nieuwe gondels straks, samen in circuit, 450 blokken per uur: in het water zullen kunnen bombarde- j ren. Dat is het drievoudige van de| maximale capaciteit, die vorig jaar| boven het Haringvliet werd bereikt, i En die voorsprong is verkregen dank; zij verschillende nieuwigheden in het; systeem van de kabelbaan en het type! gondel. In plaats van de voorgangers; vier, kimnen deze gondels per rit zes betonblókken van 2,5 ton in gewicht! elk meenemen. Er komen meer gon dels op het koord. Per overspanning (dat is dus in de lus tussen twee torens) kunnen nu twee gondels tege lijk op de baan verschijnen. Al rij dend en ook dat gaat nog iets sneller dan vorig jaar kunnen de; blokken worden afgeworpen. De blokkenvoorraad is intussen ge groeid tot 150.000 stuks. In lange' banen staan ze hoog opgestapeld op de laadplateau's bij West-Repart en op het eiland Middelplaat, aan weerskan ten van het sluitgat. Dat aantal zal ook nodig zijn om de dam op hoogte te brengen. Maar intussen zullen er nog 60.000 van de .fabriek' aan Dintel- mond worden aangevoerd om op de opslagplaatsen in reserve te worden gehouden. Een soortgelijke reserve- voorraad .van het Haringvliet is intus sen al in het sluitgat van de Brou-, wersdam gedropt vanaf zolderbak-: ken. Kabelbaan Het werkschema voor de kabelbaan ziet er als volgt uit: in februari en begin maart het proefbedrijf en de opleiding van gondeliers; laatste week van maart, de hele: maand april en begin mei vol be-: drijf van de kabelbaan; er zal in die periode dag en nacht worden 'ge werkt, 100 uur per week; alleen in de weekends hangen de gondels stil; - begin mei moet het sluitgat bij Scharendijke zover zijn geblokkeerd dat over de volle breedte nergens méér water staat dan lot een ni veau van —2 m NAP: - medio mei: de blokkendam is tot een niveau van NAP .primair ge dicht'; dat wil zeggen; de blokken zitten erin. maar de dam is nog poreus. Wanneer de gondels nog met het afwerpen van de betonblokken bezig zijn, wordt eind april ook al een begin gemaakt met de zogenaamde secundaire sluiting: de poreusheid van de blokkendam zal dan langzaam maar zeker worden opgeheven door bovenstrooms grind tussen de schots en scheef op elkaar gesmeten blokken in te wassen. Per schip en via een transportband wordt het naar de dami gevoerd, in totaal zo'n 300.000 ton. Na het grind komt het- zand klappen' zuigers zullen het tegen de dam spui ten, maanden aan één stuk, Tenslotte de bekleding met asfalt en de voorzie- ningen aan de teen van de dam in het' vroege najaar. Het is de bedoeling dal de dam in het sluitgat storm veilig de' winter ingaat. Caissons In het noordelijk sluitgat Kous (900 m breed) zullen dus 12 doorlaatcais sons en tegen de koppen van de dijk Zie slot pag. 7 kol. 1J fn het vonnis, dat de Haagse rechtbank gisteren over de vijfendertig Zuidmolukkers heeft uitgesproken, staat een opvallende zin. namelijk dat j er .wellicht reden is voor be- - zinning op de vraag of de Ne derlandse regering, het Nederlandse parlement en de Nederlandse volksge meenschap zich in de afgelopen twin tig jaren steeds voldoende bewust zijn geweest van de Nederlandse verplich tingen legenover het volk der Zuld- Molukken'. Een tweede markante op merking. de rechtbank zegt er reke ning mee te hebben willen houden, dat de zaak waarvoor deze verdachten strijden .vanuit een diepe en eerlijke overtuiging', voor hen een hoog rechts goed vertegenwoordigt. In deze twee citaten ligt de schrijnende problema tiek van de Zuidmolukkers in Neder land besloten. Gelukkig is de Haagse rechtbank daaraan niet voorbijgegaan. Het vonnis vestigt aldus de aandacht op twee totaal verschillende we relden. Daar is in de eerste plaats Nederland, hel land, dat naar het oor deel van de Zuidmolukkers de door hen uitgeroepen republiek in de steek heeft gelaten. Zij hebben dat als een bitter onrecht ervaren, zij het dat dit minder sterk werd gevoeld toen de verhoudingen tussen Nederland en de republiek Indonesia niet goed waren. Tussen beide landen heersten destijds felle spanningen, vooral veroorzaakt door de kwestie Nieuw-Guinea. Men stond gewapend te genover elkaar, waarbij groepjes In donesische soldaten probeerden afbreuk te doen aan Neder landse troepen ep Nieuw-Guinea. Al dus ontstond op dat ogenblik een ei genaardige relatie tussen enerzijds het beleid van de Nederlandse regering en anderzijds de opvatting van de Zuid molukkers: men was aan beide kanten tegen de politiek van de Indonesische regering, zij het op totaal verschillen de gror.cen. Na de regeling van het geschil-West-Irian zagen Nederland en Indonesië echter kans elkaar weer te vinden, een toenadering die vooral slaagde toen Soeharto aan het bewind kwam. De Zuidmolukkers beschouwden de ze ontwikkeling als verraad van Nederland aan hun zaak, zij voel den zich in de steek gelaten door het land, dat zij eeuwenlang trouw waren gebleven. Niet zonder reden heelt nu de Haagse rechtbank de vraag gesteld of Nederland zich in de afgelopen twintig jaar wel bewust is geweest van zijn verplichtingen jegens dit volk. Het antwoord moet helaas luiden ,Nee, Nederland heeft zich er weinig gelegen aan laten liggen'. Toen de ver houdingen tussen Nederland en Indo nesië weer beter werden en allerlei. relaties werden aangeknoopt, speelde daarbij immers het probleem van de Zuidmolukkers in Nederland vrijwel geen enkele rol. Men vond het hier een vraagstuk van ondergeschikt be lang, ondergebracht bij het ministerie van maatschappelijk werk. In feite ging Nederland er van uit dat kon overigens moeilijk anders dat de republiek der Zuid-Molukken was ver malen tussen de molenstenen van een geschiedkundige ontwikkeling. Het trieste was echter, dat men zich in Nederland tegelijkertijd niet of onvol doende realiseerde, dat de Zuidmo lukkers zich bij deze loop der historie niet wensten neer te leggen en dat zij zelfs de gang der geschiedenis wensten te ontkennen In feite haalde het Ne derlandse volk nonchalant de schou ders op om over te gaan tot de orde van de dag goede verhoudingen met de republiek Indonesia. Zo lag de zaak in de Nederlandse samenleving. Daarnaast is er die kleine wereld binnen Nederland, die van de Zuidmolukkers. afgesneden van hun land van herkomst, desondanks gelovend in hun (feitelijk onbestaan bare) republiek. Op dat wereldje werd vooral de aandacht gevestigd, toen vo rig jaar een aanslag werd gepleegd op de woning van de Indonesische am- baSsadeur. De vijfendertig van Wasse naar overtraden aldus op geweldda dige wijze de Nederlandse wet met als gevolg, dat zij naar Nederlands recht voor een Nederlandse rechtbank moes ten terecht staan. Bij de behandeling van hun zaak werd duidelijk de rechtbank heeft er in het vonnis op gewezen dat zij hun daden hebben gepleegd vanuit een eerlijke overtui ging. er is tevens komen vast te staan dat voor hen de republiek Zuid-Mo- lukken een hoog rechtsgoed vertegen woordigt Het Haagse vonnis is een bewijs voor de gespleten situatie, waarin de Zujdmolukse bevolkingsgroep in Nederland is terechtgekomen. Aan vijfendertig Zuidmolukkers zijn nu straffen opgelegd voor ernstige mis drijven. in de Nederlandse samenle ving gepleegd Tegelijkertijd echter raakt dat deze verdachten niet: zij de finiëren namelijk hun delicten niet naar het m de Nederlandse samenle ving geldende recht, maar toetsen hun daden uitsluitend aan de maatschap pij. die zij in het verre gebied in de Banda-zee wensen te stichten. Het is dezelfde gespletenheid, waarin in de loop der historie vele revolutionairen zich hebben bevonden zij werden veroordeeld door een bestaande orde. terwijl zij streefden naar een ver nieuwde maatschappij. Soms werden zij later door de gang der geschiedenis in het gelijk gesteld, een gelijk waar door zij achteraf tot martelaar werden verheven He,t tragische met deze Zuid molukkers is evenwel,, dat zij vermoe delijk 'net martelaarschap niet zullen bereiken: dé geschiedenis is tegen hen. En dat maakt de vraag in het Haagse vonnis nog weer klemmender: is Ne derland zich wel bewust van zijn ver plichtingen Er is vooral na Wassenaar ge lukkig sprake van enige bewust wording. maar zonder precies te weten wat er moet worden gedaan. In de afgelopen twintig jaar zijn de Ne derlanders en de Zuidmolukkers ver der uit elkaar gegroeid dan in de eeu wen daarvoor, terwijl ze toch samen wonen in één land. Deze gespletenheid is moeilijk te helen: nochtans zal het moeten gebeuren. Hoe

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1