SPEURACTIE ZEEUWSE VISSERS ZONDER SUCCES Bruinisse moet zeer zuinig zijn Vrees in Breskens Flexibel systeem centraal op Goese onderwijsvergadering PTT breidt lijnen in Terneuzen uit BERCO MODEFOLDERS ALMANAK Nederland 1 vanaf 1 mei 1971 alleen op kanaal 29 UHF OPRUIMING IN BEHANG KORTING TOT 50% Boeiend spel in ,Morgen zien we... 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 16 JANUARI 1971 Slot van pagina 1 (ADVERTENTIE) BELEEFD VERZOEK aan allen die regelmatig de naar de vermiste kotter. Het loodswe zen in Rotterdam vroeg vrijdag in het begin van de middag ook assistentie aan de Marine Luchtvaart Dienst. Om half twee steeg van het vliegveld Valkenburg een helikopter op om aan de actie deel te nemen Maar nog geen uur later werd de ingeschakelde .Grum man Tracker' teruggeroepen, omdat de zware mist doeltreffende hulp vanuit de lucht onmogelijk maakte. Ook de zoekende schenen hadden veel last van de mist al werd het zicht in volle zee beter Een later in de Breskense haven aangekomen visser over de actie: ,'t Is een prachtige geste Maar het is zoeken naar een naald in een hooiberg. Je hebt geen enkele houvast over de plaats waar je wat zou kunnen ver wachten'. Contact Maandagmorgen vaart de BR 16 de vis-, sershaven uit. met de andere kotters van de Breskense vloot Het is zeven, acht uur varen naar de visgronden, er zal op tong en kabeljauw worden ge vist Andere vissers horen op de radio hoe de zoon van Vermeulen in de loop van die maandag de positie van de kot ter doorgeeft. Dinsdagmorgen vroeg is er radio-contact met de BR 16. het schip bevindt zich dan oo 51.25 graden noorderbreedte en 2 graden oosterleng te precies, dat is ongeveer zeven mijl van het lichtschip Sandetti. enkele tien tallen mijlen uit de Engelse kust. "s Woensdag valt het vissers op andere kotters op. dat men een tijd niets ge hoord heeft van de BR 16. Men vindt het niet onmiddellijk verontrustend: het is meermalen voorgekomen, dal Vermeulen zich niet liet horen als hij een plek gevonden had waar veel vis zat. Donderdag keren de meeste kotters met hun vangst in de haven terug. Ook de BR 16 wordt die dag terugverwacht. Het schip komt niet opdagen. Voorzitter J. A. Eekhout van de Bres kense visserijvereniging .Ons Belang': .Het verschil tussen de zeevissers en de garnalenvissers is. dat men voor de gar- nalenvangst maar één nacht onderweg is. Op de zeevisserij is men enkele da gen van huis. Toen de BR 16 donderdag niet terugkwam, werden we ongerust'. Men ging zich realiseren, dat de BR 16 had gevist in een zeer druk bevaren scheepsroute. De mogelijkheid, dat de kotters is overvaren, wordt niet uitge sloten. Het is ook mogelijk, dat sprake is geweest van een bedrijfsonge val, dat de netten ergens zijn blijven haken en de kotter hebben omgetrok ken. Er is nog geen inzicht in wat er is gebeurd, de BR 16 wordt nog steeds vermist. V erslagen Vannacht keerde tussen een en twee uur een groot deel van de speurvloot terug in de haven van Vlisslngen. Aan boord van de Breskens 20 bevonden zich inderdaad een vijftal vismanden, afkomstig van de BR-16. De vissers had den bovendien enkele planken, kenne lijk afkomstig van liet vaartuig, uit het water gehaald. Opvarenden konden slechts meedelen dat de vloot van zoekende schepen gaandeweg steeds groter was gewor den. Meegezocht hebben ongeveer tien schepen uit Zeebrugge (B.). een kleine 20 uit Breskens en een goed deel van de Vlissingse-Arnemuidse vloot. Afge zocht is een groot deel van de Noord zee van Zeebrugge tot de Theems. De verslagenheid onder de vissers is groot: er zal vandaag niet meer worden gezocht. .Het is een verloren zaak', zei een van de zoekers. Belgische duikers zuiveren haven van Oostende BRUSSEL Een ploeg van twaalf man, duikers van de Belgische marine, begint op 18 januari met het vrijma ken van een zone die in aanmerking komt voor het verbreden van de ha vengeul van Ostende. De duikers, die gespecialiseerd zijn in het onschadelijk maken van mijnen, hebben de opdracht de desbetreffen de zone te ontdoen van alle soorten springstoffen, mijnen, munitie en bommen die er eventueel liggen. De operatie zal plaatsvinden in een strook die ongeveer 18.000 vierkante meter omvat. De opruimingswerkzaamheden zullen ongeveer drie maanden in be slag nemen. ontvingen of wensen te ontvangen. Door de bijzonder vele adresveranderingen van straatnamen en ver huizing, verzoeken wij beleefd aan iedereen, die van de nieuwe mode houdt en op de hoogte wil blijven, ons haar juiste en volledige adres op te zenden. Dit geldt ook voor allen die reeds regelmatig de folders ontvingen. Mogen wij SfMS LANGEVORST80-82 GOES LEZING VOOR CHRISTELIJKE ONDERWIJZERS Een gedrukte stemming vrijdagmiddag aan de vissershaven en de vismijn van Breskens. waar nadat een tiental kotters was weggevaren om mee te zoe ken naar de BR 16 nog slechts enke le kotters met hun vangsten afmeerden. (Foto PZC) Vlissingse vissersboten verlaten de ha-1 ven Om deel te nemen aan de speur- j tocht naar de vermiste BR 16. (Foto PZC) I DISCUSSIE OVER VIERTAL PUNTEN GOES Ruim tachtig onderwijzers van protestants-christelijke basisscho len op de Bevclanden hebben zich vrij dag op een studiedag in de Goese Oosterkerk beziggehouden met de pro blematiek rond de cursorische vor ming in het onderwijs. Onder cursori sche vorming wordt verstaan het stap voor stap leren beheersen van de tech nieken bij het reken-, lees- en taal onderwijs. Nu het onderwijs in een overgangsfase verkeert van een klas sikaal systeem naar een flexibel sy steem. is het van groot belang, dat de onderwijzer vertrouwt raakt met de nieuwe technieken van lesgeven. Stof tot een uitvoerige discussie over de uitgangspunten voor cursorische vorming in het onderwijs werd in de morgenuren ruimschoots aangedragen door drs R. M. v. d. Berg, stafmede werker van het Katholiek Pedagogisch (ADVERTENTIE) _eeuwse Kort De werkzaamheden van sommige redacteuren zijn vaak het meest intensief in de nachtelijke uren. Een ochtendbladeditie wordt, zo als vrij algemeen bekend, geboren als de doorsnee-lezer zich nog eens een keertje lekker omdraait. En als journalistieke beslommerin gen je de hele dag al hebben bezig gehouden. kan het gebeuren dat het dagelijkse cursiefje er even bij inschiet. Nu. bij het krieken van de dag. ter wijl de drukkers de pers al instel len om weer zoveel duizend exem plaren te gaan spuwen, moet het toch even gebeuren. Hier komt het dan. kort maar wel gemeend: Goedemorgen beste le zer. GOES De bouw van een nieuwe; televisiezender in Goes, die begin 1911' gereed had moeten zijn. heeft vertra ging opgelopen. Aanvankelijk zou Ne derland I vanaf 1 maart 1971 alleen op kanaal 2.9 UHF te breiken zijn.! Door de gestagneerde werkzaamheden aan de zender zal Nederland I niet vanaf 1 maart maar met Ingang van 1 mei uitsluitend via kanaal 29 UHF te ontvangen zijn. Kaderweekend van plattelandsjongeren overkritisch denken' CADZAND Op 22. 23 en 24 januari belegt de Zeeuwse christelijke platte lands jongerenbond kaderdagen over het thema Moed voor kritisch den ken'. De kaderdagen worden in het vormingscentrum Hedenesse' te Cad- zand gehouden. Op het programma staan oriënterende gesprekken over het thema, het vertonen van de film .The Incident', het hespreken van de mogelijkheden en moeilijkheden van het afdelingswerk. DERTIG PROCENT MEER CAPACITEIT DEEL IN FEBRUARI AL KLAAR BREDA TERNEUZEN Het telefoon district Breda van de PTT werkt momenteel volop aan een uitbreiding van de in- en uitgaande telefoonlijnen in de centrale's in Terneuzen cn Goes. De verwachting is dat, als de uitbrei ding gerealiseerd zal zijn, het aantal lijnen met ongeveer dertig procent zal zijn toegenomen. Men hoopt liet eer ste gedeelte van de verbeteringen in de loop van februari 1971 al in dienst te kunnen stellen, terwijl bet liele project medio april 1971 gereed moet zijn. Een woordvoerder van het PTT dis trict Breda zei dat men aanneemt, dat de uitbreidingen voor het telefoonver keer tussen Terneuzen en het gebied boven de Westerschelde een belangrij ke verbetering zullen betekenen. Het telefoonverkeer met plaatsen als bijvoorbeeld Vlissingen, Middelburg en Goes is voor de inwoners van Terneuzen nogal eens een moeizame zaak. Vaak is het kengetal (na drie cijfers draaien) al in gesprek en ook de verdere aansluitingen verlopen niet altijd naar wens. De PTT geeft als belangrijkste oorzaken van deze tele foon-malaise op het toenemen van het aantal aansluitingen (het laatste half jaar meer dan ooit), een exploisieve groei van het telefoonverkeer via de bestaande aansluitingen en de weers omstandigheden (mist), waardoor er van en naar Zeeuwsch-Vlaanderen veel meer dan gewoonlijk wordt ge beld. Die abnormale groei van het telefoonverkeer is af en toe teveel, vooral in de mistsituaties wordt er veel meer naar de telefoon gegrepen. Op een gegeven moment wordt het dan gewoon te druk', vertelde de PTT- woordvoerder. Om de belemmeringen wat op te heffen is men daarom bezig aan de uitbreiding van de lijnen in Terneu zen. Het telefoonverkeer van Terneu zen met de rest van het land loopt allemaal via de Goese centrale. Daar om is men ook in Goes bezig met vergroting van de bestaande centrale en lijnencapaciteit. De werkzaamhe den zijn overigens maar een klein onderdeel van de technische voorzie ningen, die de PTT in het district Goes treft. Ook in Middelburg, Oost burg, Hulst en Zierikzee zijn plannen voor verbeteringen. ,Het gehele dis trict Goes wordt in- en extern op z'n merltus bekeken en dat is een werk waar wel een paar jaar over gedaan wordt', aldus de PTT in Breda. ,We hebben echter bepaalde voorrang ge geven aan het telefoonverkeer vanuit en naar Terneuzen'. De PTT wees er wel op dat de uitbreidingen met zo'n 30 procent niet betekenen dat alle stagnaties meteen zijn opgelost, maar het langdurige .tuut, tuut. tuut' van de in-gesprekstoon zal ongetwijfeld in Terneuzen gaan verminderen. Filmwedstrijd ,Shot '68' VLISSINGEN De smalfilmgroep .Shot '68' houdt dinsdag een filmwed- strijd in de .Walk-Inn' te Vlissingen. De films mamimumlengte 9 minuten) worden beoordeeld door een jury die zal bestaan uit de heren M. P. de Bruin. N. A. de Boezem en C. A. L. Kotvis. Naast de normale geluidsfilms is er een speciale klasse voor films zonder geluid. TEKORT OP DE BEGROTING UITVOERING VAN RECREATIEPLAN VEREIST GEHEEL EIGEN AANPAK j BRUINISSE De gemeentebegroting voor 1971 van Bruinisse vertoont ecn; tekort van 13.000 gulden. In dit tekort j is een bedrag voor onvoorziene uitga ven van 11.000 gulden begrepen, lilt de begeleidingsbrief bij de begroting van burgemeester en wethouders blijkt, dat Bruinisse dit jaar zeer zuinig zal moeten zijn. Er zullen geen nieuwe kapitaalsuitgaven kunnen wor den gedaan, als het bedrag van het kapilaalswerk lioger ligt dan 25.000 gulden. .Het hoeft geen betoog', aldus b en w, .dat dit uitermate remmend werkt op het tot stand brengen van grote nieuwe voorzieningen'. Uitvoering van het recreatieplan Brui nisse vereist een geheel eigen aanpak. Daarom dient volgens b en w een epaste beheersvorm voor dit ge- tot stand te worden gebracht. De raad zal binnen afzienbare tijd voor-1 gesteld worden over te gaan tot de oprichting van een stichting voor net tot ontwikkeling brengen van het re-j creatiegebied. Bezorgd stellen b en w in nun begro- tingsbrief. dat de gemeentesecretarie onderbezet is Het komende jaar zul len de zategelden en de opcenten van de personele belasting verhoogd moe ten worden. B en w zullen de raad ook voorsteilen de legesrechten van de secretarie te verhogen. De raad aan dit jaar voorstellen ver wachten over het vaststellen en het herzien van bestemmingsplannen Er wordt een onderzoek ingesteld om te komen tot een meerjarenprogramma voor de woningbouw. Aan de centrale dienst .Noord-Zeeland' is opdracht verstrekt tot het opstellen van een bestek voor het verder bouwrijp ma ken van net ontwerp-bestemmingsplan .West III' B en w streven er naar de aanleg van de parkstrook langs de Deltastraat in het plan .West II' nog dit jaar aangelegd te krijgen. Dit houdt mede verband met het aldaar in aanleg zijnde kleuterbadje. De voorraad bouwrijpe grond in de bestemmingsplannen zal in 1972 zijn uitgeput. Daarom willen b en w nogl dit jaar onderhandelingen openen om| te komen tot grondaankodp in het plan West III. De plaatselijke rijkspolitie zai per 1 oktober 1971 in plan West II een nieuw groepsbureau met dienstwonin gen in gebruik nemen. Dan komen in het gemeentehuis ruimten vrij. die door de eigen diensten in gebruik genomen zullen worden. Aan verbou wing van het gemeentehuis kan in verband met geldgebrek voorlopig nog niet worden gedacht Op de begroting 1971 zijn voor het eerst uitgaven geraamd voor de vrij willige reddingsbrigade Grevelingen. B en w achten het. bijzonder noodza kelijk om de belangstelling voor dit werk bij de vrijwilligers levend te houden. Het is noodzakelijk door te gaan met het bouwen van bejaarden woningen xn Bruinisse. De meeste voor sanering in aanmer king komende huizen in het dorpscen trum worden nameiijk bewoond door ouderen. B en w hopen, dat de ge meenschappelijke regeling bouw en woningtoezicht en gemeent.ewer.ken .Noord-Zeeland' óok na de herindeling van het eiland Tholen kan worden gehandhaafd. .Deze dienst za! moeilijk door een ander dienstverband met hetzelfde niveau van dienstverlening kunnen worden vervangen" Nieuwe opzet üe reinigingsdienst Sdinuwen-Duive- land moet volgens h en w de gelegen heid krijgen zichzelf in de nieuwe opzet waar te maken. Met grof huis vuil zal vanaf dit jaar éénmaal per twee maanden worden opgehaald. Vol gens dc begeleidingsbrief is dit een hele verbetering. Het college hoopt binnen enkele maanden te komen met een voorstel de los wal van de vissershaven verlengen. Er is door de gemeente een nieuwe bespreking aangevraagd met de inter departementale werkgroep Bruinisse over het industrieterrein Stoofpolder. Per brief is vorig jaar aangetoond door het gemeentebestuur, dat vier bedrijven met samen 130 arbeidsplaat sen belangstelling hebben voor het terrein. Een reactie hierop is nog niet ontvangen van de werkgroep. In de nieuwe bespreking zal weer om subsi die voor de aanleg van het industrie terrein worden gevraagd. I Centrum. Als uitgangspunt voor zijn inleiding nam hij het discussiestuk van de commissie basisonderwijs, in gesteld door de Katholieke Onderwij zersvereniging en het Katholiek Peda gogisch Centrum, over deze materie. De heer Van den Berg wilde, zoals hij het noemde, geen arbitrale uit- spraak doen over de vraag hoe het onder vrijs in de toekomst zou moeten zijn. Alle onderwijsmodellen (bijvoor beeld Dalton, Montessori. Jenaplan enz.) hebben wel een aantal goede punten, die zijn aangepast aan de mo-1 derne tijd. Het is moeilijk daaraan één naam te verbinden. Wél had spreker een duidelijke visie op het jaarklassensysteem. Dit tra ditionele systeem moet, zo betoogde hij, worden afgewezen. Zitten blijven, alle kinderen op dezelfde tijd dezelf- de leerstof enz., moet tot het verle- den behoren. Staat in de traditionele methode de j leerstof centraal, bij het flexibele sy steem draait alles om de doelstelling: I men moet duidelijk vdor ogen hebben. waar het onderwijs naar toe leidt. Het kind is hierbij het uitgangspunt in het perspectief van de doelstelling: het is gevaarlijk te zeggen, dat het kind centraal staat. Het flexibele sy steem dient volgens de inleider al zijn basis te vinden bij het kleuteronder wijs. Gevolgen van het flexibele sy steem zijn, dat de verschillende groe pen ongelijktijdig het einddoel berei ken. Onderzoekingen hebben uitgewezen, dat' er grote verschillen aanwezig zijn tus-j sen de leerlingen van één leerjaar. De, spreiding in schoolprestaties voor taal; en lezen bijvoorbeeld is tweemaal het getal, dat het leerjaar aangeeft: dus inj het vierde leerjaar acht niveaus. geve-| kend naar gevorderdheid. Om tegemoet te komen aan té grote spreiding dient men over te gaan op| 'het flexibele systeem. Wat betreft de man of de vrouw, die voor de klas staat, merkte drs Van den Berg op, dat er vaak te weinig contact is tussen dc onderwijzers onderling. Ei- moet gebruik worden gemaakt van eik aars mogelijkheden (team teaching). Wanneer een school overweegt op het flexibele systeem over te stappen is een geleidelijke overgang noodzakelijk, aldus de KPC-stafmedewerker. Discussie In groepen werd daarna gediscussieerd over een viertal punten. Daaruit kwam o.m. naar voren, dat men over het al gemeen de overgang naar een flexibel systeem niet op korte termijn uitvoer baar acht. omdat nog aan een aantal voorwaarden dient te worden voldaan. Enkele van die voorwaarden zijn: een soepele aansluiting tussen kleuteron derwijs en basisonderwijs, verlaging van de leerlingenschaal. soepeler leer plan. goede scholing en bijscholing van leerkrachten, betere aansluiting met het voortgezet onderwijs, gerichter voor lichting aan de ouders enz. De vergade ring was van mening, dat er geen zo geheten begaafdenklassen moeten wor den gecreëerd. Voorts achtte men team- teaching bij expressievakken nuttig. De heren M. Polderdijk uit Goes en P. Bax uit Biervliet, beiden hoofd van een openbare basisschool hielden iq de middaguren een inleiding, toegelicht met film en dia's over lezen in niveau groepen. De vergadering stond onder leiding van de heren W. C. v d. Waal en C. F. I. Verbeek van het RPC-Zeeland, een ope ningswoord werd gesproken door de heer M. Veenstra, hoofd van een chris telijke school in Goes. De vergadering werd bijgewoond door mevrouw drs W. P. Bouwman, inspectrice van het lager onderwijs in de inspectie Goes en de heer J. Gelijns. inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Middel burg. Volgende maand wordt voor de katho lieke onderwiizers een dergelijke bij eenkomst In Breskens gehouden. (ADVERTENTIE i doe-centrum goes gedurende de maand iönuari. Uw doe-centrum goes Wijngaardstraat 37 Tel. 01100-6020 (4075) Met zijn eerste stuk Mórgen zien we verder' heeft de jonge Franse toneel schrijver Jean Claude Gramberg een satirische kijk willen geven op vooral door televisie afgestompte mensen, die met duidelijk plezier en grote interesse de meest afschuwelijke ge- 'beurtenissen volgen, maar die door da gebeurtenissen pas worden geraakt, als hun eigen comfortabele leven er schade van ondervindt. Het Zuidelijk Toneel Globe bracht de voorstelling op 8 januari jongstleden in Den Bosch in Nederlandse premiè re. In de matig gevulde Prins van Oranje te Goes werd het stuk gistera vond voor het eerst in Zeeland opge voerd. Om het beeld duidelijk over te bren gen heeft Gramberg het eigentijdse gezin Duplantin. vader, moeder, zoon en dochter op het toneel gezet. Vanuit hun flatraam kunnen zij het neerslaan van een revolutie van nabij volgen. Ze doen dat ook van harte, want de revolutionairen hebben de tv-studio vernield, zodat er voor de flatbewo ners weinig ander vermaak overblijft. Dochter Hugueite. de non-conformist van de familie, haat de laag-bij-de- grondse belangstelling van de lest cn wordt met pillen en spuitjes rustig gehouden. Uiteraard kiezen de Duplan- tins bij het volgen van de strijd uit geestelijke gemakzucht de kant. van de sterksten, het officiële leger, de beroepsordehandhavers. Het bloedige gebeuren buiten krijgt voor het gezin een ongezellige bijsmaak als hun on derhuurder Oscar op last van het leger bij hen in de kamer komt wonen. Oscar heeft plaats moeten ma ken voor een mitrailleur. Nieuwe mo gelijkheden komen er weer ais da buren, een echtpaar een blik door het raam willen werpen. De buren hebben zelf geen uitzicht op de gevechten. Hun raam bestrijkt slechts de binnen plaats, waar ze 's-morgens vroeg de executies kunnen volgen. De Duplim- tins nemen de uitnodiging om de volgende dag naar de executies te komen kijken volgaarne aan. Het komt niet zover, de strijd wordt heviger, er komen soldaton in de kamer om hun mitrailleur voor het raam te zeiten, er komt een bommen werper en alles gaat plat, tot grote vreugde van de recalcitrante dochter. Het stuk heeft een aantal sterke sati rische momenten. En passant laat de schrijver zijn licht schijnen op tjele lelijke menselijke trekjes: de voor keur voor rust en orde. vermomd als vaderlandsliefde; het geringe meege voel met armen en de onwil zich in hun problemen in te leven: de versla ving aan televisie kijken, net racisme in al zijn verfijnde trekjes en meer van dergelijke zaken. Het gaat hem er echter hoofdzakelijk om de onver schilligheid en het egoisme van de mensheid scherp aan de kaak te stel len. Daarin lijkt hij ons niet helemaal geslaagd. Het, bereik van het stuk wordt beperkt door de symbolische voorstelling van zaken. .Morgen zien we verder' bleef een beetje hangen t.ussen een satirisch en een moralistisch stuk, het voldeed als geen van beide volledig. Dat is niet de schuld van de spelers. Henk Rig- ters. Heieen van Meurs en vooral Michiel Kerbosch en Edda Barends als zoon en dochter maakten een boeiende familie Duplantin. Bert, van der Linden als onderhuurder Oscar overtuigde en zorgde net als het ko mische buur-paar Femke Boersma en Henk Molenberg voor kosteliike scè nes. Soldaten Henk Uterwijk en Arnie Breeveld vestigden, met name de laat ste. een reputatie als beroepskifiers. Henk Rigters zorgde ook voor de accurate regie. De spelers en medewerkers kregen voor hun voorstelling een gemeend applaus, dat door sommigen staande werd gebracht. H. ten H. SOMBER WEER Veel bewolking met af en toe motregen en in de ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit zuid tot zuidwest, middag-tempera- turen van 3 graden in hel Waddenge bied tot 6 graden in het zuiden van het land. Vooruitzichten voor zondag en maan dag: Enaele opklaringen, later weer kans op regen en tamelijk z.acht. Vooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Voor zondag: Aantal uren zon: een tot vier; Min. temp en max temp- van onge veer normaal tot drie graden boven normaal; Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent; Kans op een geheel droog etmaal: 60 proceni. Voor maandag: Aantal uren zon. nul tot drie: Min. temp: nul tot vijf graden boven normaal; Max. temp: van ongeveer normaal tot vier graden boven normaal; Kans op een droge periode van min stens 12 uur 70 procent; Kans op een geheel droog etmaal 40 procent. .Normalen voor 16-20 januari. min. temp max. temp Den Helder De Bilt Eelde De Bilt Vlissingen Vlv. Zd-Limb Gem. over Ned 17 januari 1971. Zon: op onder; 08.40 17.00 18 januari 1971. Zon: op onder; 08.39 17.02 -1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 2