DE WARME BAKKER BLIJFT HET RUMOER ROND ROTTERDAM BIDDEN, VUILIGHEID EN MOED 16 PKOVINClAtE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 16 JANUARI 1971 In de laatste ïen jaar stopten ruim tweehonderd bakkers in Zeeland met hun bedrijf. 5n lanuari 1960 waren er 541 bakkers in de provincie, in 1965 nog 445. Kr Januari 1970 was het aantal teruggelopen tot 355. Op dit moment 's i de neiging to' samenwerking tussen verschillende bedrijven, zo heeft de heer A. Korstanje, rijksmiddenstandsconsulent voor Zeeland, gesignaleei d '»e heer Korstanje: ,Bij de activiteiten van de bakker is de oezorging een knelpunt In het verleden Is daar al verbetering in gebracht aan moeten gebeuren wil men niet gedwongen zijn te stoppen. Uit de cijfers van de afgelopen tien jaar blijkt, dat de vermindering van het aantal bakkers geleidelijk is gegaan. De getallen van 1960 tot 1970 zijn zo: 1960 541 bakkers. 1961 530, 1962 507, 1963 498, 1964 472, 1965 445, 1966 423, 1967 405, 1968 389, 1969 368, 1970 355. Naar de mening van de heer Van Wijngen, secretaris van de Zeeuwse bakkerabond. treedt nu een zekere door wijken te vormen via klantenruQ. Op het platteland zal daar nog meer stabilisatie In. De benoeming van kapelaan A. J. Simonis tot bisschop van Rotterdam, is zo lang zamerhand een zaak geworden waarin een ieder, meer of min, geïnteresseerd is, mee denkt en er zijn zegje over heeft. Bij verschillenden hebben we een zekere verbazing ontdekt dat de benoeming van een bisschop tot zulk een publiciteit en belangstelling kon uitgroeien. Die belangstelling is trouwens niet tot ons land be perkt gebleven. We hebben Duitse, Belgische en Franse kranten onder ogen ge had waarin de lezers in ieder geval uitvoerig werden ingelicht. Soms werd er ook een commentaar bij gegeven. Voor het in de laatste tien jaar sterk uitgedunde leger van warme bak kers lijken betere tijden te komen. De bakker, die zich zeer vroeg in de morgen naar zijn oven begeeft, wordt, naarmate hij minder vakge noten hee'ft, meer gewaardeerd. Zijn brood krijgt voor de klanten een betere smaak, zodra de vanzelfsprekendheid van het zelf bakken en bezorgen verdwijnt. En dat is gebeurd in de afgelopen jaren. De warme bakkers werden geringer in getal en de klanten krijgen lang zamerhand het idee, dat ze goed zitten als de wagen met vers brood nog steeds 's morgens voor hun deur verschijnt. Stopt de bakker van de wijk' ermee, dan ontstaat er een run op de winkel dichtbij. Voor het dagelijks brood gaat men als dat zo uitkomt naar de supermarkt, waar een merk te koop is of waar een grotere bakker voor aanvoer van het voedsel zorgt. En brood van de warme bakker krijgt dan een aparte smaak, die men vooral op aparte dagen wil proeven. De win kel van de bakker, die van bloem tot brood zelf het heft in handen houdt, wordt druk bezocht. Zo druk, dat hij in sommige gevallen nummertjes gaat uitdelen. Dan weet hij, wanneer je als klant aan de beurt bent en je kunt er zelf ook rekening mee houden. dan is het haast niet te betalen. Voor veel kleinere bedrijven is het echt heel moeilijk. Wij zien dan ook de tendens, dat men aan fusie gaat den ken. waarna men de taken- beter kan verdelen. Toch is het belangrijk, dat de warme bakker blijft voortbestaan. De mensen zien de warme bakker nog wel als de echte bakker. Het is een oud en goed ambacht'. GEVAAR .De warme bakker zal nooit verdwij nen. De mensen blijven toch bij hem komen als het even kan', is de stellige overtuiging van gepensioneerd bakker W. M. van Wijngen, secretaris van de Zeeuwse bakkersbond en van de afde ling Zeeland van die bond, tevens secre taris van de bakkersvakwedstrijden en van de federatie, waarin bakkers van verschillende levensopvatting hun drie bonden vertegenwoordigd zien. ,En het is een heel mooi beroep, weet u dat wel', voegt hij er zeer nadrukkelijk aan toe. De heer Van Wijngen heeft de indruk, dat er een stabilisatie van het aantal bakkers valt waar te nemen op dit moment. Hij schat het aantal bak kersbedrijven op dit moment op circa 350. ,Tien jaar geleden waren er haast twee keer zoveel. Dat komt, omdat een stel kleine bedrijven hebben moeten stoppen uit economische overwegingen en omdat de jeugd geen zin In ons vak heeft. Dat ligt ook aan de bakkers zelf. Ze stellen het vak slecht voor en dan breek je de zaak af. Je moet het juist stimuleren, dat er jongens voor bakker gaan leren'. STUNTWERK De onrust van twee jaar geleden heeft de Zeeuwse bakkers in de meeste geval len verlaten. Twee jaar geleden werd er druk en boos vergaderd over de brood prijzen, over stuntwerk in de super markten brood werd als lokartikel zéér goedkoop aan de man gebracht en over de rol, die de bakkerijstichting naar de mening van velen onbevredi gend speelde bij de behartiging van de belangen van de bakkers. De tijd van kommer lijkt voorbij te zijn en de bak kers hebben een wat zelfverzekerder ge voel gekregen. De prijzen zijn immers wat opgetrokken, er is een minimum prijs vastgesteld van regeringswege, waardoor het stuntwerk in grote win kels wordt bemoeilijkt en het merk- brood, waarvan de reclamemakers zeg gen, dat je alleen maar de verpakking weggooit, blijkt geen aanslag te wor den op het dagelijks brood van de bak kers. De heer Van Wijngen: ,Er valt echt behoorlijk te verdienen in de bakkerij, als je het maar goed aanpakt. De men sen willen in de bakkerswinkel 'n ruime sortering zien. Je ziet dat in winkels, waar veel soorten brood te koop zijn. de mensen nog wel in de rij willen gaan staan ook. Er zullen nog wel bakkers verdwijnen, maar dat heb je overal bij de middenstand en dat kun je van de boeren ook zeggen. De kleine midden stander heeft het moeilijk en er zou ook voor ons nog wel iets moeten gebeuren, waardoor we meer kansen op verdergaan zouden hebben, maar nog eens. als je het behoorlijk bekijkt, dan zit er in ons vak heus toekomst'. De belangrijkste wensen voor de bakkei met de kleine zaak zijn, wat dc hee? Van Wijngen betreft, de instelling var een belastingvrije reserve, zodat mer makkelijker geld opzij kan leggen vooi aanschaf van machines, die. zoals df heer Van Wijngen vertelt, altijd op een ongelegen moment vervangen moeten worden. En verder zouden er betert mogelijkheden voor verzekering teger invaliditeit moeten zijn, is het oordeel van de heer Van Wijngen. MERKBROOD hoeveelheden door de ambachtsman zelf wordt gebakken. .Machinaal kun je toch niet maken, wat je in een gewone bakkerij maakt. We zijn wel ongerust geweest over dat merkbrood maar dat is nu een heel eind over. De praktijk heeft geleerd, dat er toekomst in ons vak zit'. Broodfabrikant H. Bimmel van de Del tabakkerijen in Westkapelle ziet die (oekomst ook wel voor de warme bak ker. Naar zijn mening heeft de con sumptie van merkbrood nu ongeveer het hoogtepunt bereikt. De heer Bim mel gelooft niet, dat het merkbrood de warme bakkers zal verdrijven. ,Maar er zal in de toekomst toch geen plaats zijn voor meer dan een paar warme bakkers in één stad. Voor de kleine bedrijven wordt het toch te moeilijk om te blijven doorgaan. De bezorging kost teveel geld en voor de kleine plaatsen zal het moeilijk worden'. Vol gens de heer Bimmel wordt in zijn fabriek op dezelfde manier brood ge bakken als in de bakkerij van de war me bakker, alleen met een ander type oven. Bovendien is het velgehalte naar schatting van de heer Bimmel in merk brood ongeveer 3 maal zo groot als in brood van de warme bakker. ,Het is bedoeld als weekendbrood en het moet dus langer houdbaar en vers zijn. Wij gebruiken in onze bakkerij buitenlandse patenten. Dat wil zeggen, dat we met buitenlandse granen bakken, zodat je witbrood krijgt, zonder dat er met chemicaliën gebleekt wordt. Dat ge beurt wel met Europese granen'. De heer Van Wijngen is het ermee eens, dat de bezorging een steeds moei lijker zaak zal worden voor de zelfstan dige bakkers. De loonkosten stijgen sterk en er gaat veel geld zitten in de aanschaf van electrocars en auto's. Zee- lands rijksmiddenstandsconsulent A. Korstanje ziet die tendens ook. ,Er is haast geen personeel meer te krijgen. En als men wel mensen kan krijgen. De secretaris van de Zeeuwse bakkers- bond zou het gevaarlijk vinden als er nog erg veel zelfstandige bakkers zou den stoppen. ,In Wilhelminadorp, Kat- tendijke. Driewegen en Oudelande zijn de bakkers al verdwenen. Als die ten dens zich voortzet, dan komt de brood voorziening ernstig in gevaar. Als er op een gegeven moment in een heel stel dorpen in een streek geen bakker meer is. dan is het maar de vraag of bijvoor beeld een levensmiddelenzaak de ver koop van brood zal overnemen, want daar moet je tijd en plaats voor heb ben. Het zou toch niet best zijn als de mensen dan een paar dorpen verder of in de dichtstbijzijnde stad hun brood zouden moeten halen. Ik geloof trou wens, dat het ministerie van economi sche zaken, dat ook wel inziet'. Bakker C. J. Spelier in 's-Heerenhoek heeft in de laatste vijf jaar twee colle ga's uit zijn dorp zien verdwijnen. Er zijn nu nog twee bakkers in 's-Heeren hoek en de heer Spelier bakt ook brood voor collega's in de omgeving. De heer Spelier meent: .Als het publiek het brood aan huis bezorgd wil blijven hebben, dan zal het publiek moeten zorgen, dat het voor de bakkers renda bel blijft. We zullen het gedeeltelijk moeten hebben van de bijprodukten. Alleen brood bezorgen kan niet meer. De bezorgkosten liggen tussen de 15 en de 20 cent per brood. Als een bakker 10.000,- verdient, kan hij beter op een fabriek gaan werken. Er zijn ouderen, die dan toch nog doorgaan, maar een opvolger krijgen ze niet meer. In het kleine bedrijf liggen de kosten te hoog'. De heer Spelier vindt dat de prijsstij gingen altijd te laat zijn gekomen. .Dat ging altijd achter de bloemprijzen aan'. Een moeilijkheid, die de heer Spelier ook signaleert is het feit, dat de klan ten soms brood van de warme bakker nemen en het soms uit de levensmidde lenzaak of de supermarkt halen. .Het is voor een bakker niet best als hij 's avonds met 20 of 30 broden thuiskomt. De volgende dag kun je die niet meer verkopen'. Ondanks de problemen is de beer Spelier ervan overtuigd, dat de warme bakker zal blijven. ,De warme bakker heeft een grote voorsprong op de fabriek. Het brood is verser en smakelijker en doordat fabrieksbrood ineer vet bevat, wordt je daar sneller dik van dan van gewoon brood'. SMAAK In een rapport, dat de stichting bevor dering en voorlichting broodverbruik in oktober van het vorig jaar uitbracht wordt de smaak van het brood steeds als een belangrijke factor genoemd. Uit een onderzoek werd duidelijk, dat het publiek veelal zelf naar de winkel van de kleinere bakker gaat als er niet thuisbezorgd wordt. Het onderzoek werd verricht in de grote steden. In het rapport wordt geconcludeerd, dat voor de kleinere bakker van belang is. verbe teringen aan te brengen in het bezorg- systeem. wat dan met name voor de gro te steden geldt. .Voor de grotere bakker' aldus het rapport is het van belang te letten op de smaak van zijn brood. Mo menteel neemt men hem vooral om ge maksreden: zou echter de kleinere bak ker meer aan huis bezorgen, dan zal de grotere bakker zijn positie moeten hand haven door zoals gezegd aanpas sing van de smaak van zijn brood aan de wensen van het publiek Onder de grotere bakker wordt in het rapport verstaan de bakker, die het brood bakt en het verkoopt via winkels, bezorgwij- ken en supermarkten. Onder de kleinere bakker verstaat men de man. die het brood in hetzelfde pand bakt en ver koopt en die ook wel thuis bezorgt. Het rapport werd samengesteld na ondervraging van 1203 huisvrouwen. Van die ondervraagden was 32 procent van mening, dat echt lekker brood moeilijk te krijgen is. Voor de kleinere bakker vallen de argu menten met betrekking tot de smaak van het brood op, voor de grotere bakker had de waardering in sterkere mate betrekking op het feit, dat hij zijn produkt aan de deur brengt. De smaakargumenten ten gunste van de kleinere bakker worden in de drie grootste steden in Nederland meer ge bruikt dan op het platteland: 59 tegen 33 procent. De beste maatregel, die de bakker vol gens het publiek kan treffen om de consumptie van brood omhoog te krij gen is. te zorgen dat het brood langer vers blijft. Als twèede maatregel bepleit het publiek vooral de verspreiding van .recepten', zodat men meer afwisseling in de brotidmaaltijd kan brengen. Die afwisseling wil de klant ook in de soorten brood. De secretaris van de Zeeuwse bakkersbond ziet met, name dat laatste als een belangrijk aanknopings punt voor de bakker. ,Men moet. zor gen, dat er een groot assortiment is. Als een bakker in de stad zorgt, dat hij een heleboel verschillende soorten brood in huis heeft, dan zie je, dat hij een drukke zaak krijgt. Bakker H. L. Smit uit Goes heeft zo'n zaak. Een jaar geleden begon hij zijn bakkerij. Hij verkoopt alleen over de toonbank en bezorgen is er dus niet bij .Het is hier vaak druk ja', zegt de heer Smit. ,Ik voor mij zie er wel toekomst, in. als er maar niet teveel komen. In de toekomst zie ik weinig toonbankzaken en voor de rest grote bedrijven'. De warme bakker zal blijven. Hoeveel belang er aan zijn produkt wordt toege kend blijkt pas goed, als hij een dag niet aan huis komt. Als op 2 januari de bakkers met z'n allen een snipperdag nemen sjouwt de klant van de ene winkel naar de andere om na de vaak overvloedige feestdagen een half bruin- je te pakken krijgen. Het ziet ernaar uit. dat hij. naarmate het ambacht, min der jeugdigen bekoort, vaker zelf zijn brood moet gaan halen. De toenemende drukte in veel bakkerswinkels duidt DOLF SNEL De secretaris van de Zeeuwse bakker: bond ziet de warme bakker niet als d< enige, waar je nu beslist wezen moei .je hebt heel goede bedrijven, die broo: betrekken van een warme bakker ei die dus zelf alleen maar voor de bezor ging of de verkoop in de winkel zor gen. Daar kunnen de mensen heus goec terecht. Het gaat om de kwaliteit var het brood. Als die maar goed is, dar blijven de warme bakkers of de koude met lekker brood altijd een stap vooi op het merkbrood. Het is nou eenmaal een vak en je moet het met liefde doen als je een goed produkt wilt krijgen. Dan beschouw je je werk ook niet als een slavenbaan. Voor mij Is het altijd een feest geweest. Ik heb dit werk 31 laar gedaan en ik dacht altijd, ,ik maak iets, waar de mensen wat aan hebben' Merkbrood uit de fabriek ziet de heer Van Wijngen daarom niet als een be dreiging voor het brood, dat in kleine Nu moeten wc niet gaan denken dat het iels bijzonders is wanneer er rumoer ontstaat rondom een r-k bisschopsbenoeming. Vóór de reformatie was dit een heel gewone zaak. Nagenoeg rond iedere vacante bisschopszetel was het een touwtrekken van partijen die ieder hun kandidaat op deze troon wilden hebben. De politiek speelde een geduchte rol mee. Wie er iets meer van wil weten wat zich toen in ons land afspeelde rondom de bis schopsbenoemingen van het bisdom Utrecht (het grootste deel van ons huidige landje behoorde daartoe) leze liet boek dat prof. R. R. Post daarover schreef. Het zijn niet be paald histories van kerkelijke eensgezindheid. En toen Philips II nieuwe bisschoppen ging benoemen in 1559 (welke keuze de paus dan moest bekrachtigen) nadat hij van de paus de sanctie had gekregen op zijn nieuwe indeling van bisdommen, kwamen door heel het land kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders in het geweer, omdat aan hun rechten tekort werd gedaan en zo kon het gebeuren dat pas een paar jaar na zijn benoeming Nicolaas de Castro, na zijn bisschopswijding in Mechelen te hebben gehaald, glorieus in Middelburg zijn intocht deed. Na de reeks bisschoppen van 1559 heeft ons land er geen meer gekend, behalve dan die van de Oud- Katholieke Kerk. Maar dat is een geval apart. Ruim honderd jaar geleden werd de bisschop pelijke hiërarchie in ons land hersteld en sindsdien zijn er bisschoppen benoemd waar deze er voordien niet waren. Dat is gegaan volgens een regel die in het r-k kerkrecht is vastgelegd. Door het kathedrale kapittel wordt een lijst van drie kandidaten (tegen woordig schijnen het er vijf te kunnen zijn) voorgelegd aan de H. Stoel in Rome. Deze wint informaties in en gaat nadien tot benoe ming over, .zonder nochtans aan de voor dracht gebonden te zijn'. Van deze toegeving heeft de paus zich ook wel eens bediend, wat tot moeilijkheden aan leiding gaf, want waartoe was dan het voor bereidende werk van het kathedrale kapittel nodig geweest? Wie echter zou menen dat in heel de R-K Kerk dezelfde regels zouden gelden, heeft het mis. Voorop blijft altijd wel staan de regel van het r-k kerkrecht dat de paus volkomen vrij de bisschoppen benoemt. Doch op deze regel zijn er nogal wat uitzonderingen die het gevolg zijn van toegekende privileges, al of niet van de paus afgedwongen. Soms hebben de gezamenlijke bisschoppen van een kerkprovincie het recht voor een vacante bisschopszetel een voordracht in te dienen (onder andere Canada, Verenigde Staten van Noord-Amerika). Soms ook heeft het staatshoofd het recht gekregen kandidaten voor te stellen. Meestal is dit vastgelegd in een concordaat. (Spanje bijvoorbeeld). In andere landen, bijvoorbeeld Duitsland, is de regeling weer anders. De H. Stoel maakt de naam van de kandidaat bisschop aan de regering bekend en haar wordt toegestaan bezwaren tegen hem te berde te brengen. Ook is er de mogelijkheid dat een kathedraal kapittel vrij zijn keuze kan doen zoals in Oostenrijk en Zwitserland, We zien dat de paus in dezen vele kanten op kan. Maar. hoe men het ook geregeld heeft, moei lijkheden zijn er altijd en overal geweest. Ze kwamen daaruit voort dat de paus het niet eens was met de keus van een bisdom, of een bisdom niet. met de keus van de paus. In zoverre is het geval Rotterdam niets bijzon ders: één geval uit een lange reeks. Toch hebben we allemaal het gevoel gekregen dat hetgeen er nu in Rotterdam is geschied, wél wat bijzonders is. Dat komt natuurlijk door het vele protest dat we openlijk horen tegen de benoeming van dr Simonis. Dit protest komt allereerst uit het bisdom Rotter dam en vooral van die instanties welke direct bij het opmaken van eert voordracht betrok ken zijn geweest. Het protest komt echter ook van buiten dit bisdom. Openlijk wordt het bekendgemaakt door de een of andere instantie dat deze benoeming slechts kan worden verstaan ,als ingegeven vanuit Ro meinse politieke-machtsstrategie.' .Deze benoe ming houdt een zeer ernstig gevaar voor een gezonde ontwikkeling van de Nederlandse kerkprovincie in en kan leiden tot gevaarlijke consequenties.' Onderwijl zulk zwaar geschut werd afgeschoten, hebben ook degenen die intens verheugd zijn ever de keuze van de paus, verzamelen geblazen en zijn ook tot actie overgegaan. Zo is dat immers gebruike lijk, ook in de kerk. De dagbladen hebben weer geen gebrek aan ingezonden stukken, pro en contra en zo wordt door deze strijd rondom de bisschopszetel, het bisdom Rotter dam zelf steeds meer een gespleten geheel en het wordt de grote vraag hoe de benoem de bisschop hier zijn plaats moet vinden om vruchtbaar te kunnen werken. Hij is een uitgesproken figuur, die zich op het Pastoraal Concilie telkens weer tegen de gang van zaken verzette. We kunnen respect hebben voor een man, die soms geheel alleen, tegen de grote stroom oproeide. Maar het is ook onze vraag: hoe kan deze man. nu de zaken eenmaal zo liggen, de tegenstellingen overbruggen Hij staat daarvoor te veel aan één kant. Maar dit is het. ergste nog niet. We hebben gelezen hoe vanuit de pauselijke pro-nuntia- tuur in Den Haag de beschuldiging is geuit dat er te Rotterdam met de voordracht aan de H. Stoel zou zijn geknoeid. De betrokke nen vanuit liet bisdom hebben de bal terugge kaatst en trekken in twijfel de rol welke de pauselijke nuntius in deze taak kan hebben gespeeld. De eerlijkheid wordt aan beide kan ten in twijfel getrokken en dat doet nog onnoemelijk veel meer schade dan een autori taire benoeming van de paus. die afhankelijk is van zijn inlichtingen. Men verdenkt elkaar van allerlei tactische manoeuvres en methoden om een bepaald doel te bereiken. Een kerk is en blijft altijd een stuk van deze wereld, omdat wij daarin te maken krijgen met mensen die niet onfeilbaar zijn en die dik wijls met handigheidjes .hun doel trachten te bereiken en niet met open vizier strijden. Al zou zulk een onwaarachtigheid er in de kerk zeker niet moeten zijn, we moeten helaas constateren dat er nogal eens gebruik van wordt gemaakt Er is nog iets anders waardoor velen diep teleurgesteld zijn Sinds het 2e Vaticaans Concilie is er een bepaalde beweging geko men in de R-K Kerk. Die beweging heeft zich geconcentreerd rondom de slagzin: de kerk is Gods volk onderweg. De kerk is niet de hiërar chie, maar het geheel van alle parochianen. Daaruit is voortgevloeid de gedachte dat men dan ook met elkaar de verantwoordelijkheid draagt en beslissingen moet nemen. In het bisdom Rotterdam (evenals dat voordien in Breda en Groningen was geschied") heeft men door een bepaalde verkiezingsprocedure wil len aanwijzen welke bisschop men begeerde. Namen mochten er ook worden genoemd. Dr Simonis is door 15 pet voorgesteld, terwijl 85 pet van hen die zich hebben laten horen meer een vooruitst revende figuur begeerden. Zo is nu achteraf bekend geworden. Men zendt een voordracht in en de H. Stoel bliikt daar helemaal geen rekening mee te hebben gehou den. De paus benoemt en geeft geen rekenschap waarom de benoeming anders geweest is dan men, naar de voordracht, in het bisdom Rot terdam had mogen verwachten. Volgens het kerkrecht is de paus geheel vrij in zijn keuze. Doch men is nu zover dat het niet hele maal meer opgaat dat men zich klakkeloos aan zijn beslissing onderwerpt. Hoe men het ook neemt, in ieder geval is de band met Rome er niet door verstevigd en dat, terwijl de bisschoppen juist daaraan hebben vastge houden. Men trekt in twijfel, zoals de docesa- ne raad van het bisdom Breda, het uitdrukte, of er te Rome wel de bereidheid is tot vernieuwing, volgens de richtlijnen van het 2e Vaticaanse Concilie. Tenslotte willen we' nog op iets wijzen waaro ver we bij deze benoeming zijn gaan naden ken. Dat het college van bisschoppen een vreemde eend in de bijt krijgt, kan moeilijk zijn bij beslissingen die hier genomen wor den. Deze benoeming heeft ook een wijdere strekking dan dat ze alleen betrekking heeft op de eigen kerk van de benoemde bisschop. Juist in de week van het rumoer rond Rotter dam trad de Raad van Kerken in Nederland .uit zijn verkennend stadium naar buiten met een proeve van een. beginselverklaring'. Daarin zeggen de kerken ,dat de wederzijdse erkenning in vele vormen hen dwingt tot an dere en verdergaande consequenties'. Ook de R.K, Kerk behoort tot deze raad. ,In de raad van kerken willen zij de eigen geloofsvisie en geloofsbeleving laten zuiveren door een zoe ken van een nieuw verstaan van het evangelie in een gezamenlijk bezig zijn met de uitdagin gen van deze wereld'. Zo willen de kerken in de raad aanvaarden .hun gebondenheid aan het woord van God met alle consequenties die deze gehoorzaamheid voor ieder van hen insluit.' We nemen er zo maar een paar zinnen uit De oecumene is een zaak van kerken geworden en niet van enkelingen en groepen, zo heeft de voorzitter dr G. P. Kunst, nader verduidelijkt. En nu komt er een bisschop van het rijke roomse leven, die ook na zijn benoeming telkens weer de na druk heeft gelegd op zijn gehoorzaamheid aan de paus. Nu weten we wel dat dat dit voor geen enkele bisschop, hoe gezagsgetrouw hij ook moge zijn, betekent dat hij geen stap zet zonder de Curie toestemming te vragen. Maar wanneer het om belangrijke dingen gaat. zal hij zich stellig en zeker houden aan het woord van de paus. zoals deze de vorige week weer de bisschoppen heeft geïnstrueerd. We zullen moeten afwachten hoe zich alles ontwikkelt, maar zoals de zaken nu liggen, kunnen we ons moeilijk indenken dat de toekomstige bisschop van. Rotterdam niet remmend zal werken, ook in de rstad van kerken. Met een bisschopsbenoeming heeft niet meer alleen één kerk te maken, maar alle en zeker die, welke aangesloten zijn bij de raad van kerken, Een bisschop is nog altijd een zeer belangrijk figuur in zijn bis dom. Volgende week is de gebeds week voor de eenheid der christenen. Dan zal het woord van Christus weer heel wat ke ren worden geciteerd: op dat zij allen één zijn (Joh. 17, 21). Nog steeds een hard nodig gebed. Niet alleen vanwege alle kerkelijke gescheidenheid. Maar tn onze tijd niet min der vanwege een nieuwe scheiding in de christen hcid, die tussen christenen in èn buiten de kerk. Er buiten omdat ze het binnen niet meer .zien'. De historie van de eindelo ze kerksplitsingen herhaalt zich ook vandaag. Alleen niet als zaak van één kerk genootschap. Alle kerken hebben daar mee te maken Maar het is dezelfde histo rie van uit elkaar gaan. el kaar niet meer begrijpen, de last van de mening van de ander niet meer te wil len dragen En dan maar weer bidden om de eenheid van de kerk anno domini 1971. Hoe moet God zulke gebe ien eigenlijk verhoren? Ah ieder op zijn eiaen stand ie staat en daar zijn handen zo schoon mogelijk pro beert te houden van de ei genwijsheden. de onwijshe den en dc onchristelijkhe den van de anderenKor toni van de vuiligheden van een-ander'' Als Jezus dal nu ook eens gedaan had? Dan had Hij zich wel dc moeite kunnen sparen naar deze wereld te komen. Want wal. deed Hij anders dan de vuiligheid van ande ren over te nemen? Wat zijn het dan eigenlijk voor christenen, binnen of bui ten de kerk die niet meer de moed hebben om hun handen vuil te maken aan een anders akeligheid? Bidden om eenheid is duur der dan u denkt, omdat het meer moed vraagt dan je zou denken, wil het tenmin ste echt bidden blijven en niet een vrome maar zeer onchristelijke vorm van zelfrechtvaardiging Want van een christen, van wat voor soort ook. mag toch wel verwacht worden dat hij. evenals zijn heer. niet te gauw bang is zijn handen vuil te maken voor een ander Als alle christenen daar maar eens wilden beginnen met één te zijn. Met een dergelijk echt, realistisch, moedig gebed. drs P. C Meijer, Oost-Souburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 16