Nieuwe vleugel Delta-instituut Vleugel Delta-instituut in Yerseke beplakt met leuzen de BILT Plotselinge gladheid door opvriezing Nederland heeft nauwelijks een industriebeleid' 2 Verwacht... DELTADIENST MOORDENAARS' VAN ACTIE-COMITÉ ,0PEN OOSTERSCHELDE Zeeuwse ALMANAK Paul MINSTENS 7 AUTO'S VAN DE WEG Industriegroepen bij De Schelde DRS L. METZEMAEKERS BIJ NIJVERHEID EN HANDEL'-. ,ER KOMT STEEDS MEER KRITIEK' BEVOLKING VAN MIDDELBURG STEEG MET 663 INWONERS B en w Domburg: EERST RAPPORT .PZEM-KWESTIE' AFWACHTEN .Bemoeien' Investeringen EXAMENS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 9 JANUARI 1971 YERSEKE De nieuwe vleugel van het Delta Insti tuut voor hydrobiologisch onderzoek te Yerseke zat vrijdag volledig overdekt met stickers. De leuzen op de ongeveer 500 stickers va riëren van Deltadienst moordenaars' en .Water staatstechnocraten moeten Oosterschelde openhouden' tot .Spreken goud, zwijgen knudde' en .Oosterschelde zilt, geen miljard verspild'. Doodshoofden en een losse kreet als .verraders' comple teren het geheel. De plakkerij op de vleugel die nog niet officieel geopend is, moet op rekening geschreven worden van het actiecomité ,Open Oosterschelde'. Een woord voerder van het actie-comité ver klaarde dat het hier slechts om een oefening gaat .Het program ma vermeldt heel wat meer dan alleen dit. Onder meer gaan we n de Zeeuwse steden muurkran ten opplakken om de aandacht te vestigen op de afsluiting van de Oosterschelde.' .Door middel van deze onformatie- bulletins geven we de aard van de biologische gevolgen van af sluiting weer, met onder meer milieuhygiënische aspecten voor de vissers uit Yerseke. Ook het al of niet verhogen van de Ooster- scheldedijken bij de aanleg van een dam, heeft onze intense aan dacht'. aldus de woordvoerder Het actie-comité heeft overigens al gerekend op eventuele juridi sche gevolgen. Voor rechtsbijstand heeft men een advocaat ingescha keld die vooraf bij iedere actie advies geeft. Ook is een fonds gevormd, een equivalent van een stakingskas waaruit boetes en kosten van rechtsbijstand betaald kunnen worden. Daartoe is bij de Bank voor Zeeland een rekening geopend. De woordvoerder be klemtoonde dat het actie-comité niet bestaat uit .een stelletje jon gens.' .Veel prominente figuren uit Yerseke ?n omgeving steunen onze zaak. Bovendien staat hall Yerseke sympathiek tegenover de doelstellingen van het comité Gewetenloos De directeur van het Delta Insti tuut voor hydrobiologische onder zoek, dr K. F Vaas toonde zich hevig verontwaardigd over het bekladden van het instituut. .Al leen domme mensen doen zulke idiote dingen. Ik weet niet wie de daders zijn, maar ik vind het gewetenloos.' Dr Vaas zei verder niet van plan te zijn stappen te ondernamen. ,De aannemer heeft de vleugel nog niet opgeleverd zodat het Delta Instituut geen schade lijdt', aldus dr Vaas. Aannemer D. L. J. Marteyn uit Yerseke vond dat er wat teveel stickers opzaten. Jk schat de schade tussen de 500 en 1000. De lijmresten zijn na het aftrek ken van het papier bijzonder moeilijk te verwijderen. Overigens sta ik ten volle achter de doel stellingen van het actie-comité. De heer Marteyn was niet .rancu neus' door deze plakkerij maar wilde we1 de schade claimen. .Het is jammer dat ze de ver keerde plaats uitgezocht hebben. Ze hadden bij een tegenstander van het openhouden van de Oos terschelde moeten plakken en niet bij het Delta Instituut, meen de de heei Marteyn die hoopt op een onderhandse schaderegeling. Na de ronde De stickers en overige papiertjes zijn in de nacht van donderdag op vrijdag na de ronde van de rijkspolitie omstreeks half twee opgeplakt. De rijkspolitie van Yerseke die de zaak onderzoekt, heeft, nog geen resultaten kunnen boeken. .Immers heel Yerseke is voorstander van het openhouden van de Oosterschelde!, aldüs de rijkspolitie ZEEUWSE KOKS IN LANDRIJKE WEDSTRIJD AMSTERDAM Woensdag wordt m de RAI te Amsterdam de jaarlijkse landelijke kookwedstrijd gehouden. Voor de finale hebben zich de volgen de Zeeuwse koks geplaatst. Voor het toeristenmenu: de heer C. van Ros- »um, sous-chef van grand-hotel Britan nia te Vlissingen. Voor de instellings klasse: de heer M. Rinkhoud, chef-kok streekziekenhuis .Bergzicht' te Goes ADVERTENTIE 't Hijgend hert Paul is den jacht niet ontkomen. Het hert Paul, zoals wij het voortvluch tige heest hij de lezer mochten introduceren, is met gebruikma king van een verdovingspistool weer in zijn stal teruggebracht Dat betekent voorlopig het einde van het verhaal van pistolen- paultje. Een verhaal dat deze week be gon, toen de reebok zomaar in het wild werd gesignaleerd, ter wijl het beest eigenlijk in een particulier hertenkamp in Oost- kapelle had behoren te vertoe ven. Ome fotograaf kreeg van zijn chef opdracht om het hert maar eens even op de gevoelige plaat vast te leggen .Alles bestsprak de mam in schikkelijk. .maar waar kan ik dat beest dan wel vinden .Ga maar eens kijken, waar ze dat dier gistermiddag om vier uur het laatst hebben gesigna leerd'. vond de chef De fotograaf keerde eerst uren later op zijn basis terug, waar de chef hem opwachtte met de be langstellende vraag- .En. heb je nog wat kunnen maken?' .Het was een fluitje van een cent', sprak de fotograaf, en maakte een achteloos gebaar. .Ik kwam daar op die plaats aan en vond er inderdaad het hert dat tegen een boom geleund stond. En weet je wat hij zei? .Nou sta ik hier al van gistermiddag vier uur in de kou te wachten totdat er eindelijk eens iemand een plaatje van mij komt maken.' VLISSINGEN De sneeuw en ijsmisère mag dan even ach ter de rug zijn, toch heeft gis teravond het grillige winterweer automobilisten parten gespeeld, toen op diverse plaatsen in Zee land de wegen glad werden door opvriezing. Vooral op Schouwen, Tholen en in Zeeuwsch-Vlaan- deren kwamen gladde, tot zelfs zeer gladde wegen voor. In Vlis singen werd vannacht om half één nog gestrooid. Door slippartijen raakten verschillen de auto's van de weg. De politie kwam vannacht tot een totaal van zeven wagens. De melding over de gladheid van de wegen kwamen om streeks half tien binnen. meer en St.-Annalanö De bestuurder van de auto die in de sloot terecht kwam de heer C H B uit Bergen ,p| Zoom, moest naar het ziekenhuis Lie- vensberg worden ^-ergebraebt r~»R I schade aa nde wagens varieerde vanl .aanzienlijk' tot .totaal vernield'. Mutaties bij directie M T Vlissingen-oost VLISSINGEN De heer G. H. Lind ner, bedrijfsdirecteur van de vestiging van M. T. International NV te Vlis- singen-Oost, is benoemd tot directeur of manufacturing-Europe van de moe dermaatschappij M. T. Chemicals Inc. te Greenwich-Connecticut. De heer Lindner behoort dan tot de staf van executive headquarters-Europe te Den Haag. Tot opvolger van de heer Lindner werd de heer J. F. M. Nieuw- land benoemd. De heer Nieuwland was werkzaam ".ls hoofd planning en bedrijfsbureau. De mutaties gingen 1 januari in. VLISSINGEN - Bij de koninklijke maatschappij De Schelde te Vlissin gen werden twee nieuwe industrie- groepen opgericht. De leiding van de| industriegroep machinebouw berust bij de beren ir A. de Vos cn Tb.' Jansen De heren ir J. J Broodman -n H. H Schuring hebben de leiding over j de industriegroep apparatenbouw. De industriegroep machinebouw wordt, belast met de ontwikkeling.! verkoop en fabricage van dieselmoto-] ren. tandwiel kasten en dergelijke. De industriegroep apparatenbouw neemt! de ontwikkeling verkoop en fabricage van apparaten ten behoeve van de chemische en petrochemische indus trie onder haar hoede. Gewonde en schade bij aanrijding onder Rilland RILLAND-BATH Vrijdagavond is nabij Rilland-Bath een persoon ge wond geraakt als gevolg van een bot sing. Toen de heer C. F. uit Ovezande. die op rijksweg 58 uit de richting Bergen op Zoom reed. afsloeg naar Rilland-Bath kwam hij in botsing met de uit tegenovergestelde richting ko mende personenauto, bestuurd door W. V. F. liep hierbij dusdanige ver wondingen op dat hij moest worden overgebracht naar het ziekenhuis St- Joanna in Goes. Beide auto's werden aanzienlijk beschadigd. VLISSINGEN /Wij hebben in Nederland nauwelijks een indu striebeleid. De overheid treedt incidenteel op met subsidies of met de weigering van subsidies. Ze gaat niet uit van een op de toekomst geplande ontwikkeling. Er is weinig samenhang; er zou een duidelijk werkplan moeten komen'. Drs L. Metzemaekers, hoofdredacteur van Het Finan- cieele Dagblad kon vrijdagmid dag in Britannia te Vlissingen maar tot een magere inhouds beschrijving komen van de be- MIDDELBURG De bevolking van Middelburg is vorig jaar volgens voorlopige berekening met 663 inwoners toegenomen. De totale bevolking steeg daarmee van 30211 per 31 december 1969 naar 30874 per 31 december 1970. Deze toename wordt vooral veroorzaakt door een vestigingsover schot. Het totaal van 30.874 wordt gevormd door 14.986 mannen en 15.888 vrouwen. Het eindtotaal van 1969 bestond uit 14.663 mannen en 15.548 vrouwen. In de loop van 1970 vestigden zich in de Zeeuwse hoofdstad in totaal 2031 per sonen (964 mannen en 1067 vrouwen). Daar stond een vertrek tegenover van 1596 personen (763 mannen en 833 vrouwen). Het aantal geboorten bedroeg 527 (288 mannen en 239 vrouwen) terwijl 166 mannen en 133 vrouwen (totaal 299 personen) overleden. Er werden tenslotte 286 huwelijken voltrokken en 17 echtscheidingen ingeschreven. Teelt knolselderij op Zuid-Beveland: minder resultaat KAPELLE De teelt van knolselde rij op contract heeft de laatste jaren op Zuid-Beveland grote vormen aange nomen. Een bemiddelende rol hebben daarbij de veilingen vervuld. Vooral in liet produktiegebied van de veiling te Kapelle was er grote animo voor deze teelt. Over het algemeen gaf de teelt het afgelopen jaar een minder gunstig resultaat te zien. De kilogram opbrengst viel tegen en dat was vooral het geval in het gebied rond Kruiningen, een vanouds bekend teelt- gebied van knolselderij. Op korte termijn gaat de veiling te Kapelle opnieuw de belangstelling pei len. Aan de telers is gevraagd het te beplanten areaal op te geven. Op dinsdag 19 januari zal er in de kantine van het veilinggebouw een be spreking plaatsvinden met hen die be langstelling voor deze contractteelt hebben. Men wil dit zo vroeg mogelijk weten opdat er tijdig gezorgd kan wor den voor plantmateriaal. DOMBURG Burgemeester en wet houders van Domburg achten het niet juist thans verder in te gaan op de ,PZEM-kwestie'. Nu besprekingen van deze aangelegenheid in dc provin ciale staten heeft geleid tot het instel len van een grondig onderzoek, wil het college eerst de resultaten van dit onderzoek af te wachten. Indien p.en naar aanleiding van dit onderzoek opgesteld rapport te zijner tijd aanleiding zou geven tot nadere vragen of beschouwingen, dan zal het college de raad daartoe zeker in de gelegenheid stellen. Dit antwoorden b en w in antwoord op vragen, die het raadslid L. Wondergem (AR) in de vergadering van 16 december stel de. Die vragen luidden: Was bij het indie nen van de aanvraag bouwvergunning door de heer Bogerd bekend wie de bungalow zou bouwen? Hoeveel be dragen de bouwkosten. Als gebleken is dat de bouwkosten te laag zijn opgegeven, is Bouw- en Woningtoe zicht dan bevoegd deze te verho gen. grippen .Industriebeleid in Ne derland en in Europa', toen hij daarover een causerie hield voor het departement Zeeland van .Nijverheid en Handel'. In bet Europa-van-dc-zcs ls volgens drs Metzemaekers zelf vertoefde hij een aantal jaren in liet Brusselse milieu een centraal gezag nodig, dat ecu door de regeringen opgesteld industrieel ontwikkelingsplan tot uit voering kan brengen. Maar hij gaf op een vraag uit de zaal onmiddellijk toe dat een dergelijke boven-nationale au toriteit moeilijk is te creëren, wan neer de regeringen zelf nog zoveel moeite hebben met hun algemene in dustriële planning per bedrijfstak. De gastspreker van Nijverheid en Handel begon met vast te stellen dat in de westerse wereld (en dat geldt dan zowel voor Amerika als Europa) een relatie tussen industrie en over heid is opgebouwd, die steeds meer bloot staat aan kritiek. .Ik doel daar bij niet alleen op actiegroepen, die zich tegen industrie afzetten, maar ook op mensen die zich theoretisch verdiepen in samenleving en cultuur. Ook zij vragen zich af: kunnen we de industriële ontwikkeling zonder schok ken voortzetten?' Volgens drs Metzemaekers krijgen we overal in de wereld te maken met. een opkomende generatie die de volgende vragen stelt. Waar willen we met het industrieel beleid heen? Moeten onder nemers zich niet verantwoorden over hun produktie en hun investeringen, gezien tegenover het totale be lang? Dat de samenleving zich steeds meer kritisch gaat bemoeien met de onder nemer en zijn industrieel beleid hoef de de heer Metzemaekers zijn gehoor eigenlijk niet te vertellen, zo vond hij zelf. ,U bent hier bijvoorbeeld wat de milieuhygiëne betreft in de beste posi tie geplaatst om te beoordelen wat de mentale aanpassingen ten opzichte van het industrialisatieproces zijn." En hij vervolgde: .Problemen met milieu hygiëne worden teveel bestreden uit een negatieve houding ten opzichte van de industrie. De overheid lean dit soort zaken niet afdoen met de mede deling: de vervuiler betaalt en er wor den boetes opgelegd bij overtredin- j gen'. Een veel betere benadering achtte dra Metzemaekers het, wanneer de indu- I strie én de overheid fondsen ter be schikking stellen voor research op het j gebied van de zuivering van lucht en water. .Laten we ons nu eindelijk eens serieus het hoofd breken over een gerichte industriepolitiek in Ne derland. We hebben tenslotte maar één welvaartsbron: industrie- en land- bouw. Daarvan moet iedereen in Ne- i derland het hebben: van de jeugd tot de 65-plussers. de hele dienstensector, het hele ambtenarenapparaat.' Vol gens drs Metzemaekers moet er in ons land een industriebeleid komen, dat is gericht op investeringen. Welke investeringen hebben zin? Welke zijn verantwoord? De hoofdredacteur van liet Financiee- lc Dagblad wees erop dat Nederland is terechtgekomen in een bestedingsin- flatie, die structureel van aard is. Het accres van het nationaal inkomen I gaat ieder jaar voor dc helft naar de collectieve voorzieningen en voor de andere helft naar de particuliere be- I stedingen. De investeringen, die daar- I naast nog worden gedaan (ongeveer I 12 procent) veroorzaken dan ais .te veel' juist de inflatie. Veel optimistische geluiden over een I Europese industriepolitiek kon de spreker nog niet laten horen. Hij moest al beginnen met vast te stellen I dat zelfs in Benelux-verband de drie I landen bijna voortdurend in een con- I currentiepositie met- elkaar hebben I verkeerd. .We moeten niet langer te- I gen elkaar opbieden. Dat leidt tot dubbele investeringen. Het is boven- I dien een verspilling te noemen d3t op I deze manier de meest kapitaalkrachti- I ge ondernemingen de hoogste subsi- dies incasseren. Het memorandum van de Europese commissie in Brussel over een Euro pees industriebeleid noemde drs Met zemaekers als geheel een goed stuk en liij vond dat dit uitvoerend orgaan V3n de gemeenschap in Brussel zich niet moet laten ontmoedigen door de negatieve reacties van de meeste rege ringen. Tussen tien uur en hall elf raakten jp de Vossemeerse Dijk nabij Oud- Vossemeer een busje en een perso nenauto in een slip. Beide wagens belandden onder aan de dijk. Op de provinciale weg tussen Oud- Vossemeer en SinPAnnaland raakte een personenauto door de gladheid In een sloot. Op dezelfde weg slipte een andere wagen en kwam op zijn kop in een onder aan de dijk gelegen sloot terecht Koorts raakten op een door op- .'riezinr glad geworden weg tussen Haamstede en Zierikzee twee autos van de weg En nabij Zierikzee onderging een andere wagen hetzlfde lot. Slechts in eer, geval deden er zich persoonlijke ongelukken voor. Dat was bij het ongeval, dat gebeurde op de provinciale weg tussen Oud-Vosse- Voor het examen akte B (hoofdleid ster) slaagden aan de rijksopleidings school voor Kleuterleidsters: Sary Cysouw, Gadzand; Annelies Lob- bezoo, Dirksland; Els Radewalt, Nieu- werkerk; Elly Risseeuw, Cadzand; Ma rijke de Smit, Biervliet; Catrien] Kole, Wemeldinge; Willemien Peters,! Vlissingen; Marjolie Schipper, Vlissin gen en Heieen Wagenaar, Vlissingen. Er werden geen kandidaten afgewe zen. VERSERE De groei van het delta-; Instituut voor hydrobiologisch onder- j zoek in Yerseke wordt duidelijk zicht-] baar. Gedurende de maand december Is de nieuwe vleugel van liet gebouw in gebruik genomen. Deze nieuwe] vleugel komt in verbinding tc staan met het oude hoofdgebouw aan dej Vierstraat in Yerseke. Voorlopig is de verbindingsduur nog gesloten, omdat vaklieden bezig zijn; het hoofdgebouw te verbouwen. Alle1 afdelingen van het instituut hebben; een plaatsje moeten zoeken in de! nieuwe vleugel. De helft van de kantoren is daar tijdelijk ingericht, zij gaan weer terug als het hoofdgebouw klaar is. Dat zal,' verwacht dr K F Vaas. het hoofd van het instituut, waarschijnlijk ïn i juni zijn. .Op het ogenblik zitten we] niet erg gelukkig', zegt hij, ,er is bijvoorbeeld geen ruimte voor de bi bliotheek en er is geen monstèrber- ging'. Straks krijgen alle afdelingen en dien-I sten voldoende ruimte. In de nieuwe! vleugel worden dan onder meer de chemische en de bodemkundige afde lingen ondergebracht. Op de zolder' van het oude hoofdgebouw worden logeerkamers ingericht voor prakti- kante'n, die tijdelijk bij het instituut werken. Op de foto: de nieuwe vleugel. (Foto PZC) 1 PERIODEN MET ZON Droog weer en perioden met zon. Ma tige, langs de kust af en toe krach tige wind uit zuid tot zuid-west. Maxi mum temperaturen omstreeks 6 gra den. Vooruitzichten voor zondag en maan dag. Plaatselijk regen met enige daling v temperatuur en in de nacht hier en daar lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 2: min. temp- van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; max. temp: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 13 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor maandag- aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp: van ongeveer normaal I tot 4 graden boven normaal; max. temp: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 13 uur: 90 procent: kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. lOjanuari 1971. Zon: op onder; maan: op, onder 08.45 16.50 15.21 08.30 II januari 1971. Zon: op onder; maan: op. onder 08.45 16.51 16.34 09.07

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 2