PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minimum loon f 8,70 omhoog Loodswezen heeft Brouwershavense Gat officieel voor de zeevaart gesloten BRITSE AMBASSADEUR IN URUGUAY ONTVOERD WERKLOOSHEID HET GROOTST IN NOORDEN Jordanië: toestand gespannen Tupamaros hebben nu 3 gijzelaars van zidizeli Vandaag in de krant... Belgische broers spoorloos met 3 miljoen gulden aan effecten Laagste percentage (0,9) in Utrecht 214e jaargang WAARIN OPGENOMEN DE M I D D ELB U RG SE, VLI SS IN G SE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN I. 7651 red. 207».3162, liy f Zaterdag 9 januari 1971 Deltadienst moordenaars Pagina 2 week heeft mr Barend V;.; \J Biesheuvel tijdens een ii tv-uitasndlng drie eisen Lv^v; opgesomd waaraan naar zijn VC&pQ mening een minlster-presi- F" 1 dent moet voldoen. In de eerste plaats verlangt de AR-fractievoorzitter dat de premier een uitstekend teamleider is. voorts dient hij een all-round politicus te zijn en tenslotte een goed presentator van het kabinetsbeleid. De heer Biesheuvel kwam met deze eisen voor de draad naar aanleiding van de vraag of hij premier De Jong acceptabel zou vin den als leider van een nieuwe rege ringsploeg in dit verband wees hij er op. dat de presentatie bij de huidige minister-president een zwak punt is. En daarmee werd premier De Jong voor de zoveelste maal verweten dat hij zijn zaken niet goed genoeg ver koopt. Is een dergelijke beschuldiging juist? Het hangt er van af wat men onder .presentatie' verstaat. In geen geval kan men de heer De Jong verwijten, dat hij de afgelopen jaren het beleid van zijn ploeg als een marktkoopman naar buiten heeft gebracht. Het ging allemaal wat terloops, zonder stem verheffing. zonder brede gebaren, het enige effectmiddel, dat de minister president gebruikt is een half leesbril letje. De heer De Jong zou naar we hebben begrepen ook niet weten hoe hij zijn beleid an ders zou moeten presenteren. Als hij het op een andere manier zou willen doen, zou hij zich zelf moeten veranderen en .dat kan ik niet en daar heb ik trouwens geen zin in', zo heeft hij eens laten weten. Wie overigens van deze terloopse wijze van presenteren houdt, zal het niet met mr Barend Biesheuvel eens zijn. de premier doet het niet slecht. j^nnthp Toch geloven wij dat er in het ver wijt van mr Biesheuvel een kern van waarheid zit. Een minister president is namelijk niet zo maar een willekeurige Nederlander, die op ge zette tijden iets heeft te vertellen, maar hij is de representant van de natie, een man naar wie wordt opge keken of men zijn partij nu aanhangt of niet. Met. dit woord .opkijken' be doelen we niet. dat de burger al bij voorbaat van groot gezag zou zijn. ver vuld voor het ambt van de premier, maar wel dat er zowel kritisch als met verwachting naar hem wordt gekeken. Deze functie brengt een bepaalde beeldvorming met. zich mee en dat houdt in, dat de functionaris op zijn minst respect moet afdwingen voor de manier waarop hij het goed recht van zijn beleid meer nog: het geloof in dit beleid naar buiten brengt. Mi- nister-president De Jong lijkt wat dat betreft teveel op de buurman-van-de- overkant, die af en toe eens komt ver tellen hoe het met zijn duiven gaat. Er is nog een tweede punt: de huidige minister-president maakt soms de indruk alsof hij allerlei ontwikke lingen accepteert, terwijl hij het er diep in zijn hart niet helemaal mee eens is. Zo maakt hij opmerkingen, waarvan critici zeggen: £>ie man is progressiever dan men zo oppervlakkig zou aannemen', waarna zij vervolgens met enige verbazing een zin van die zelfde premier aanhoren, die helemaal niet past bij wat hij eerst had gezegd Dat komt overigens in deze wereld meer voor. Zo schrijft de bekende co lumnist Stewart Alsop deze week in het Amerikaanse weekblad Newsweek over Nixon. dat deze voortdurend .links van zichzelf' staat: .Het is het dilemma van de president, dat de na tionale situatie hem links van zichzelf heeft geduwd, terwijl zijn natuurlijke geaardheid tot uiting komend in zijn benoemingen en toespraken hem rechts houden'. Deze woorden zijn zonder meer eveneens van toepas sing op de huidige Nederlandse mi nister-president.. Voor hem geldt ook wat Alsop verder schrijft over het be leid van Nixon: als dit zou zijn gevoerd door een charismatisch president van het type Kennedy, dan zou het zijn be groet met hosanna's aan de kant van de progressieven. terwijl die nu felle kritiek uiten. A Isop voegt er een rake opmerking aan toe: het. dilemma van de pre sident is ook dat van het land. In Nederland zou men er nog bij kunnen zetten' .en van de politieke partijen'. Dat is inderdaad het punt de maat schappij is in beweging, alles veran dert, zekerheden verdwijnen zonder dat er al nieuwe voor in de plaats zijn gekomen, een chaotisch geheel, waar aan een regering zich niet kan ont trekken. De onzekerheden van de ge- regeerden doen zich bij de regeerders ook voor. Zij spelen eveneens mee bij de komende verkiezingen, zij zullen ook van invloed zijn bij de kabinets formatie In de nabije toekomst gaat het voor een minister-president dan ook om veel meer dan de voorwaar den. die mr Biesheuvel heeft opge somd Nodig is in de eerste plaats een geloofwaardig en vertrouwenwekkend regeringprogramma, voorts zijn be kwame en geloofwaardige bewindslie den nodig die dit programma kunnen uitvoeren en er in geloven, tenslotte moet er een minister president zijn. die een vleug van dit geloof weet over te brengen. Daaraan heeft het de afge lopen vier jaar ontbroken. Het zou onjuist zijn om dit uitsluitend op re kening te schrijven van premier De Jongs minder goed geachte presen tatie. Twee Russen die tijdens de tweede wereldoorlog met de Duitse bezetter hebben samengewerkt zijn door een militaire rechtbank in Leningrad ler dood veroordeeld Volgens het Russi sche blad .Izwestia' zijn drie medever dachten elk tot 15 jaar werkkamp veroordeeld. AMMAN (AFP) Nog geen 24 uur na het vertrek uit Amman van de Tunesische oud-premier Bahi Ladgham, voorzitter van het Arabisch bemiddelingsco mité, is de situatie in Jordanië plotseling ernstig verslechterd. Er zijn voornamelijk in de ge bieden van Roeseifah en Oen Er- roemman opnieuw hevige ge vechten tussen het Jordaanse le ger en de Palestijnse verzets strijders uitgebroken die vrijdag de gehele dag bleven voortdu ren. Volgens de .Stem van het centrale comité van het Palestijnse verzet' heeft Yaisser Arafat alle Arabische staatshoofden een boodschap ge stuurd met het verzoek onmiddellijk te interveniëren om een einde te maken aan de .misdadige aanvallen van het Jordaanse leger. De juiste oorzaak en de omvang van de nieu we gevechten is zoals gebruikelijk niet aan te geven. Beide partijen hebben verklaringen afgelegd die elk aar op alle punten tegenspreken. Saboteurs Volgens de Jordaanse autoriteiten zijn Vrijdagmorgen saboteurs erin ge slaagd door te dringen in een fos- faatfabriek in Roeseifah, op 15 km ten noorden van Amman langs de weg Zarka-Amman. Ze zouden er mijnen hebben geplaatst die ogenblik konden exploderen. Het le ger is daarop begonnen met een speurtocht naar de mijnen en naar bommen die in het dorp Roefeisah zelf verborgen waren. De Palestijnen van hun kant zeggen dat het Jordaanse leger vrijdagmor gen herhaalde malen mt ondersteu ning van artillerie en tanks het vuur heeft geopend op Palestijnse stellingen in het dorp Oen Erroem- man 40 km ten noorden van de Jor daanse hoofdstad. Volgens een com muniqué van het, algemeen opperbe vel hebben pantservoertuigen van het leger bovendien het hospitaal van het Palestijnse Rode Kruis in de nabijheid van Oen Erroemman be schoten. Verder zouden volgens een bericht van de Palestijnse radio Damas cus Jordaanse pantservoertuigen in de aanval zijn gegaan tegen Palestijnse stellingen in Jozah, Yazidieh, Ermiline en El-Sali- ma (in het gebied san Salt) Leuzen DE NIEUWE vleugel van het Delta-Instituut te Yerseke zat vrijdag volgeplakt met leuzen; een actie san het comité .Open Oosterscheldé'. (pag. 2) Rijnmond STAATSSECRETARIS Van Veen is bereid nog voor maart een ont- werpwet voor Rijnmond te pre senteren in ruil voor .wat ge matigder ambities'. (pag. 3) Uitvinding EEN EINDHOVENSE student heeft al zijn weerzin tegen de STER-reclame aaneen gesoldeerd in een stukje elektronica, dat het geluid van radio en tv doet verstommen op commando van de STER-tune. (pag. 3) Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,4,5 en 7. Binnen- en buitenland op de pagina's 1.3 en 8. Sport op pagina 9. Televisie op pagina 21. en in de Pag 13: Tekening van Jacques Prince: Letterkundige Kroniek van Hans Warren. Pag. 14: Interview met. Huub Oos terhuis en pater Jac. de Rooy; Stemmen uit d,e Kerken Pag. 15: In de serie interviews on der het. motto .Waar staan we nu?' had een onzer redacteuren een ge sprek met de richlingshoogleraren van de studierichting milieuhigi- ene aan de Wageningse landbouw hogeschool. Van en voor de draaitafel: toneel literatuur Pag. 17: Gesprek met dr J G. Stappers over de radicalisering als kenmerk van deze lijd: Gedachten over de buitenshuis werkende gehuwde vrouw. Pag. 19: Dammen, schaken, brid ge, puzzel en culinair avontuur. MONTEVIDEO DPA/AFP/ RTR) Uruguese stadsguer- rillastrijders, leden van de ex- ging. hebben vrijdag in een blik semsnelle actie de ambassa deur van Engeland in Monte video, de 55-jarige Geoffrey Jackson,ontvoerd. Met twee auto's reden zij de auto klem waarin de ambassadeur, zijn chauffeur en tsvec lijfsvachtcn zaten. Na een kort gevecht trokken zij de ambassadeur in hun wagen en reden met hem weg. Het voertuig werd later leeg in een buitenwijk teruggevonden. Van de ambassadeur en zijn ontvoer ders ontbreekt elk spoor. Jackson meegerekend bevinden zich nu drie buitenlanders in handen van de Uruguese Tupamaros: de Brazili aanse consul Aloysio Dias Gomide, die vorig jaar juli werd ontvoerd en de Amerikaanse 1 andbouwadviseur Clau de Fly die begin augustus in handen van de Tupamaros viel. De Amerikaanse politie-adviseur Da niel Mitrione verdween op dezelfde dag als Gomide. Een week later werd hij door zijn ontvoerders ver moord, nadat de Uruguese regering geweigerd had hun eis om honderd Tupamaros vrij te laten in. te willigen. Engeland heeft inmiddels de regering van Uruguay verzocht alles in het werk te stellen om een snelle vrijla ting van Jackson te verkrij gen. WEEKEINDE NOG ZACHT (Van onze weerkundige medewerker) GPD Aan de rand van* een depressiegebied boven de oce aan en een hogedrukgpbied (het vorst boven Oost-Europa blijven wij dit weekeinde liggen. Daar bij kunnen, een paar fronten doordringen die wat regen of motregen veroorzaken. Vooral in de oostelijke helft van het lancl komen verspreide opklaringen voor, waarbij 's nachts de tem peratuur nog tot om het vries punt daalt. De eigenlijke vorstgrens loopt van Oost-Frankrijk naar Polen en de Oostzee. Aan de oostkant hiervan wordt 's nachts nog strenge vorst gemeten. In ons land zal het sneeuwrestant, dat vooral in het noorden nog aan wezig is, verder verdwijnen tij dens het weekeinde. De winter is nog niet half om, zodat het voorbarig zou zijn met de af tocht van de vorst ook de af tocht van de winter aan te kon digen. Daar geloven wij nog niet in. Waarschijnlijk zelfs dat het de volgende week langzaam al weer iets kouder gaat wor den. Ontvoering De ontvoering voltrok zich in enkele minuten. Ambassadeur Jackson was op weg van zijn huis naar de ambas sade. Hij zat naast zijn rhaiiffpnr twee bewakers op de achterbank. In het oude gedeelte van Montevideo werd de auto door een bestelwagen klemgereden, waarin volgens ooggetui gen vijf of zes mannen zaten. Een van hen stapte uit met een mand met groenten. Later bleek dat er wapens onder verborgen lagen, die snel onder de mannen werden verdeeld. Deze om singelden de auto van de ambassadeur (Zie slot pag. 8 kol. 1 MONTEVIDEO De Jaguar- auto van de Britse ambassadeur in Uruguay. Geoffrey Jackson, welke kort na diens ontvoering door de Tupamaros werd aange troffen. Beroep regering op Kameroen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse konink rijksregering heeft een dringend be roep gedaan op de regering van Ka meroen om het leven van zes ter dood veroordeelden, onder wie een rooms-katholieke bisschop, te sparen door de doodvonnissen niet uit te voeren. Een militaire rechtbank in Yaoende heeft de zes ter dood veroor deelden gevonnist wegens deelname aan een poging om de regering van president Ahidjo omver te werpen. Bisschop Albert Ndongmo heeft ont kend aan de samenzwering te hebben deelgenomen. BRUSSEL (ANP) Twee broers, de 32-jarige Louis en de 23-jarige Geor ges Schalbroeek, zijn er in Antwerpen vandoor gegaan met effecten van een Antwerpse financieringsmaatschappij die een waarde van rond drie miljoen gulden vertegenwoordigen. Alle Belgi sche banken de beurs en andere in stellingen zijn door de Antwerpse fi nancieringsmaatschappij inmiddels van de diefstal op de hoogte ge-[ bracht. De oudste van de twee broers neelr, bij een bank waar hij bekend was.i zonder machtiging van de financie-j ringsmaat schappij de effecten opgeno men. Omdat men bi: toeval weet dat beide broers zich de laatste tijd enorm hebben toegelegd op het leren van de Spaanse taal neemt men aan dat ze de wijk genomen hebben naar Zuïd-Amerika DEN HAAG (GPD) Eind december waren in ons land 11.900 j meer mannen werkloos dan in november. Daarmee steeg 't totaal aantal werkloze mannen tot 47.900, d.i. 1,6 pet van de totale be roepsbevolking. Ten opzichte van december 1969 is de stijging 7700 mannen. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg eind december 10.800,100 meer dan in november. Eind december was de werkloosheid van mannen in verhouding tot de afhankelijke mannelijke beroepsbevol king het grootste in de provincie Drente (4.9 procent), gevolgd door Friesland (3.6 procent) en Groningen 3.5 procent). Het laagste werkloos heidspercentage vertoonde de provin cie Utrecht (0.9 procent). De stijging van het aantal werklozen is geheel aan het seizoen toe te schrij ven. De grootste toeneming bestond onder de b en u- en wsw bouwvakar- OOK BIJSTANDSUITKERINGEN PER 1 JANUARI VERHOOGD beiders. de losse arbeiders en de land arbeiders. Ook het aantal minderge- schikten nam toe. Bij de vrouwen to nen de beroepsgroepen kantoor- en ho- recapersoneel een lichte daling en de beroepsgroep naaisters een lichte stij ging. De daling wordt in alle provincies teruggevonden. De sterkste daling ver toont de provincie Limburg. De gemiddelde geregistreerde arbeids reserve van mannen in 1970 bedroeg 45.100 tegen 54 300 in het jaar daar voor. De daling van de gemiddelde geregistreerde arbeidsreserve van mannen wordt in alle provincies te ruggevonden. De sterkste dalingen vertonen de provincies Noord-Brabant f2500). gevolgd door Limburg (1600) en Overijsel (1500). Vacatures: 84.i PER 1 APRIL WEER f 1,50 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft besloten het wettelijk minimum loon,dat nu 157,50 per week bedraagt, per 1 januari met 8,70 op te trekken en per 1 april met nog eens 1,50. Het nieuwe bedrag komt daardoor per 1 april op 167,70 per week, of 726,70 per maand. De bijstandsuitkeringen, die aan het niinimumloan zijn gerelateerd (de uitkeringen bedragen meestal 95 procent van het minimumloon) gaan met ingang van dezelfde data automatisch mee omboog. De verhoging is een uitvloeisel van de 400 gulden-maatregel, die nu vrijwel al gemeen is uitgekeerd en verwerkt. Met name de oppositie heeft herhaaldelijk op aanpassing van het minimumloon aangedrongen. De regering heeft met de aanpassing het advies van de werkgevers in de Stichting van de Arbeid gevolgd.^ die tot een verhoging in twee etappes adviseerden. De werknemers hadden aan bevolen een éénmalige verhoging toe te staan per 1 januari met 10 gulden, maar hel kabinet heeft, dezelfde procedure willen volgen als de loonmatigingsmaatregel Eind december waren 84.300 vacatu res van mannen bij de arbeidsbureaus geregistreerd. Dit aantal is 6300 lager dan een maand terug en 11.200 hoger! dan een jaar geleden. Voor vrouwen' waren eind december 32.600 vacatures geregistreerd, hetgeen 900 minder isi dan eind november en 600 meer dan' een jaar terug. Ook de daling van het aantal geregi-i streerde vacatures is geheel aan het' seizoen toe te schrijven. Deze vermin dering vond in alle provincies met uitzondering van Zeeland plaats. De grootste dalingen traden op in Noord- (Zie slot pag. 3 kol. 1 AFSLUITING BROUWERDAM KOMT NU DICHTBIJ BEBAKENING OPGENOMEN HAAMSTEDE Het Brouwers havense Gat is sinds kort geen officieel vaarwater meer. Met de afsluiting van de deltadam in de monding van dit zeegat tussen Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee in het vooruitzicht (komend voorjaar) heeft het Loodswezen de lichtboeien en tonnen opgenomen. Bovendien is het kust- en geleidelicht ,De Verklikker' in de duinen bij Haamstede voorlopig gedoofd. Voordat het definitief wordt op geruimd wil men eerst weten of er inderdaad geen vraag meer is naar dit licht. Het zuidelijk sluitgat in de Brouwers- dam, vlak voor de wal van Scharen- dijke is a) een tijdje verboden voor de scheepvaart. De deltadienst rijkswaterstaat heeft er kabels voor de gondclbaan overheen gespannen en is er druk bezig met werkzaamheden. Binnenkort zal ook geen schip meer door het noordelijk sluitgat van de dam (Kous) mogen passeren. Wan neer over enkele maanden de intensie ve voorbereidingen voor de plaatsing van de doorlaatcaissons begirinen is het ook daar afgelopen .Officieel bestaal het Brouwershaven- se Gat voor ons niet meer als vaarwa ter voor de zeevaart. Iedereen, die de Grevelingen binnen wil moet voortaan: via de Oosterschelde en de schutsluis I bij Bminisse'. stelt de directeur vanl de dienst voor het Loodswezen in het 4 en 5e district, kapitein ter zee H. J. Maas te Rotterdam vast. .We hebben tot het laatst gewacht. Enkele garna len vissers trokken nog wel door dat. Brouwershavense Gat; zo af en toe een kustvaarder, maar verder stelde de zeevaart hier niet veel meer voor. Het komt er eigenlijk op neer dat met de opheffing van de betonning in deze zeearm ook het vijfde district van het Loodswezen niet staat'. Dat is dan wel een punt. achter een stuk zeevaarthistorie van allure, want het Brouwershavense Gat was in vroeger eeuwen een van de belangrijk ste zeearmen van Nederland. Voordat, in 1872 de Nieuwe Waterweg werd geopend was de route op de grens van Zuid-Holland en Zeeland de eerste toegang voor de zeevaart naar de haven van Rotterdam. Oost-Indië-vaar ders liepen er binnen en er was voort durend een druk handelsverkeer. Brouwershaven was in de 16e en de 17e eeuw een stad waar de economie bloeide. Toen Rotterdam eenmaal zijn verbinding met zee had liep de vaart door het Brouwershavense Gat sterk tenig met directe gevolgen voor de steden langs de oude route De laatste jaren waren het vooral de visserij en de pleziervaart die nog van de open verbinding naar zee via het Brouwershavense Gat gebruik maak ten. .Maar ook de visserij heeft zich intussen op andere havens georiën teerd'. legt. de heer Maas uit. .Vandaar ook dat het ons nuttig leek om na te gaan of dat kustlicht ,De Verklikker' hij Haamstede nog wel zin hcert. Het licht stond er voor- melijk nog voor de visserij in het Brouwershavense Gat en het was tot (Zie s/of pag. 4 kol. 6 GEVECHTEN TUSSEN LEGER EN COMMANDO'S

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1