OOSTERHUIS EN DE ROOY ROND DE (DISCUSSIB- TAFEL DE ALGEMENE KERKVERGADERING 14 INTERVIEW OOSTERHUIS EN DE ROOY DE LIEFDE VAN GOD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 9 JANUARI 1971 AMERSFOORT (GPD) Een monumentaal gebouw in de buitenwijken van Amers foort, bij de inwoners van die plaats zoals een taxichauffeur ons uitlegt vanwege de vorm van het gebouw beter bekend als ,De Brug', sinds een aantal jaren eigendom van de congregatie van de zusters van Onder de bogen in Maastricht. In een van de ontvangstkamers van het klooster zitten tegenover elkaar Huub Oosterhuls (35), ex- jezuïet, dichter en liturgievernieuwer, gehuwd priester in de studentenecclesia van Am sterdam en daar sinds september "70 tegen de uitdrukkelijke wil van de rooms katho lieke bisschoppen van Nederland regelmatig voorgaande in de eucharistievieringen in rijn gemeente en pater Jac. de Rooy (54) jezuïet, lid van de actiegroep Wereld kerk, sinds jaar en dag redacteur van religieuze tijdschriften als ,De Heraut' en .De Jonge Kerk' en in talloze kloosters in ons land bekend als de geziene predikant van retraites en bezinningsdagen. Huub Oosterhuis, op weg naar de plaats van samen komst: ,Ja. dat gaat allemaal door alsof er niets gebeurd is'. Tijdens het gesprek tussen Huub Ooster huis als één van de voortrekkers van de studentenecclesia en van de kritische groep Septuagint en Jac. de Rooy als begeleider van een grote middengroep in de rooms-katholieke kerk van Nederland, een gesprek dat uiteraard handelt over de kerk, blijkt herhaaldelijk de verwarring van het niet-begrijpen. de welwillendheid om met de ideeën van de ander mee te gaan anderzijds, maar ook het leggen van totaal verschillende uitgangspunten. Wat Huub Oosterhuis van onderop geboren wil laten worden eenheid bijvoorbeeld zetelt bij pater De Rooy onder én boven. In het gesprek komt onvermijdelijk de kwestie van het celibaat weer naar voren. Oosterhuis: ,WiJ beroepen ons voor het besluit dat wij op een gegeven moment genomen hebben, niet op het feit dat er nog twintig plaatsen in Nederland zouden zijn, waar het ook zo ligt en waar men er net zo over denkt. Dat vind ik een vals gezagsargument. Wij beroepen ons als voorgangers in deze gemeente op de ge meente zelf. Wij zeggen: deze plaatselijke groep meent dit en denkt dit en binnen deze ptaatselijke groep is dat acceptabel. Wij kunnen dan niet anders doen dan wat wij menen dat binnen die plaatselijke situ atie binnen het geloof en de geloofscri sis van deze gemeente nodig is. Daarmee zeggen we dan niet dat een ander het óók zo moet doen. Wij zeggen alleen dat wij omwille van iets dat ons belangrijker lijkt dan de rust en de eens gezindheid binnen de Nederlandse kerkpro vincie, dit nu zo moeten doen. Daarbij zijn wij er ons van bewust dat dat moeilijk aan te voelen is voor mensen die het hele proces niet hebben gevolgd en die in een ander denken zijn opgegroeid en zich daar in thuisvoelen'. De Rooy: .Voor mij ligt dat duidelijk andïrs. Ik erken natuurlijk in wat Huub zegt een sterk waarheidselement: dat je wel degelijk gevoelig moet zijn voor wat er leeft in je eigen gemeente. Maar het maakt op mij de indruk, dat het een geïsoleerde gemeente wordt Ik vind dat je zo'n groep nooit los mag zien van het geheel, van de Nederlandse kerkprovincie en van de totale kerk, de wereldkerk. Om misverstanden te voorkomen: de wereld kerk is voor mij niet zonder meer Rome. Ik voel mij veel meer verbonden met de kerk van Helder Camara dan met de curiekerk in Rome Ik zou de wereldkerk breder willen zien dan de Roomse Kerk. Een typisch verschijnsel op het ogenblik vind ik, dat de reactie op de ene ontspa ring een nieuwe ontsporing meebrengt. We hebben nou een hele tijd van centralisatie gehad in de kerk, nu slaat de klepel van de klok precies naar de andere kant door en krijgen we als reactie een eenzijdige decentralisatie Daar vind ik de opvattin gen van Huub een typisch symptoom van'. Waar u niet in wenst te staan? De Rooy: ,In het doorslaan niet, nee. Wel in het ontdekken van de waarde-elementen die er in zitten. Bijvoorbeeld van de veei grotere gevoeligheid, die er vroeger niet was: alles werd vanuit Rome geregeld Daarin kan ik mij niet meer thuis voelen, maar ook niet in de .geïsoleerde' opstel ling van de studentenecclesia van Amster dam'. al zo afschuwelijk uit de hand gelopen, dat er niets meer op te zeggen valt. En intussen worden de teksten van de tafelge beden die destijds in Amsterdam ontwor pen zijn, overal gebruikt. Nu vind ik dat is theologisch zeker zo, maar kerkor- delijk waarschijnlijk ook dat het over schakelen van de door Rome gedicteerde tekst voor een liturgisch tafelgebed en überhaupt het loslaten van het latijn voor het Nederlands, een veel ingrijpender be slissing is voor de plaatselijke kerk. veel duidelijker uitsprekend dat de kerk plaat selijk is in haar geloofsgestalte, in haar geloofsbeleving, dan het afzien van de disciplinaire regel dat gehuwde priesters niet mogen voorgaan. Het is zo, dat we nu vooruitgrijpen op iets dat binnen een paar jaar onontkoombaar is. Dat zeggen wij niet met het idee onszelf te vleien dat we de voorhoede zijn, maar we doen het puur en alleen omdat de gelovige situatie in onze eigen gemeente dat vraagt. En dat is dan meteen een antwoord op dat woord .isolement-geïsoleerd': wij weten dat dit elders ook zo ligt. Dat in heel Nederland de vitaliteit van de geloofsgemeenschappen naar de bliksem gaat, omdat er priesters door een huwelijk worden uitgeschakeld. Ik heb dat de laatste jaren eindeloos zien gebeuren, bijvoorbeeld in Amsterdam en omstreken.' CELIBAAT LITURGIE Oosterhuls: .Dat regelen vanuit Rome, daar wil ik wel iets op zeggen met betrek king tot de liturgie. De studentenecclesia van Amsterdam heeft vanaf 1960 geëxperi menteerd met liturgie. Toen wij in 1964 als eersten in Nederland niet alleen het tafelgebed, de canon van de mis, in het Nederlands gingen doen, maar ons ook niet hielden aan de Romeinse versie, toen stond het hele episcopaat op z'n kop en alle liturgische commissies bezworen ons het niet te doen. Toen heb ik vanuit Rome het bevel gekregen dat in Amsterdam voortaan het eucharistisch tafelgebed weer in het Latijn moest gebeuren en dat voor de oraties gebeden - de meest letterlijke vertaling moest worden aangehouden Ik heb geweigerd dat zelfs aan de gemeente mee te delen. Ik heb gezegd: ik vind dat de bisschoppen van Nederland, nu al we tend dat het over een paar jaar een andere richting zal uitgaan, ten opzichte van de studentenecclesia er minstens het zwijger toe moeten doen En het niet moeten verbieden, om redenen van geloof waardigheid Dat is toen ook gebeurd Nu komt er onlangs een bevel van Rome die de hele zaak van de liturgievernieu wing stopzet., een beslissing die de dood betekent voor het experiment Nou, nie mand hoeft ergens bang voor te zijn, alles gaat toch rustig door. Het is toch allemaal De Rooy: ,Ik ben het helemaal met je eens, maar ik vind het zo ellendig dat we nou weer aan het praten zijn over die celibaatskwestie, daar begin ik langzamer hand een beetje tabak van te krijgen. Er zijn zoveel belangrijker zaken'. Oosterhuis: ,Nee, nee. Het feit bijvoor beeld dat onze studentenecclesia op het ogenblik werkt buiten de verantwoorde lijkheid van de bisschop, in dat juridische isolement zit, komt natuurlijk vanwege het besluie in die celibaatskwestie. Die vind ik helemaal niet zo secundair. Als ik het op theologische en antropologische achter gronden doordenk, vind ik het zelfs van fundamenteel belang. Daar is alles mee gemoeid. Het is niet voor niets dat Rome zo keihard en stug vasthoudt aan dat celibaat. Daar zit namelijk een hele visie op de mens en op God achter, een hele confrontatie van de schrift en van de traditie En wat dat isolement betreft: Wie zit er nou eigenlijk in een isolement? Ik heb namelijk de indruk, dat al die parochies en al die mensen zoals de actiegroep wereldkerk die zich zo driftig willen houden aan de verbondenheid met de we reldkerk. dat die in een isolement zitten. Dat vind ik geïsoleerd rakende mensen, mensen die gebonden worden door ab stracties als .eenheid van de kerk'. Ik denk natuurlijk over de eenheid van de kerk verschrikkelijk ernstig. Dat is iets waar je je bloed voor geven kunt, vind ik. En alles wat in deze wereld naar eenheid groeit, is zo'n heilige zaak, dat ik er ook wezenlijke inhoud aan wil geven. En daarom denk ik dat uit die hele actie voor de wereldkerk of überhaupt uit het hele woord we reldkerk mij niets anders tegemoet komt dan een administratieve eenheid. Als kardinaal Alfrink zegt: ,Ik kan de plaatse lijke nood in Nederland niet oplossen, omdat ik één wil blijven met de wereld kerk', dan is dat geen antwoord; dan zeg ik: .Eenheid betekent dat u aan uw colle ga's waar ook ter wereld vraagt op grond van wat voor wet houden jullie mij tegen de problemen in mijn plaatselijke situatie op te lossen'? Eenheid is een positieve zaak, is eenheid van bemoediging, va,n inspiratie Eenheid wordt ergens zichtbaar waar kardinaal Alfrink het opneemt voor onderdrukte priesters in Brazilië, omdat hun eigen bisschoppen het vertikken, Maar ik zie niet in, dat de studentenecclesia van Amsterdam die ter plaatse in een waan zinnig milieu probeert iets van het evange lie levend te houden in een isolement zou raken op het moment dat ze een puur juridisch principe verlaat, waar niemand zich meer voor interesseert. Dan denk ik: de bewijslast berust bij degenen die ons typeren als niet meer staande binnen de eenheid, of die van ons zeggen dat we geïsoleerd zijn. Wij voelen ons helemaal niet geïsoleerd wij zijn echt niet geïsoleer der dan vijf jaar geleden. De zaak gaat gewoon door zoals ze vijf Jaar geleden was, alleen is er nu een gehuwde priester die voorgaat, dat is alles. Niemand in die gemeente neemt daar aanstoot aan. Inte gendeel: ze ervaren het juist als een posi tieve zaak'. EENHEID De Rooy: Jij hebt nu de term .eenheid maar even de kant uit geschoven van de administratieve eenheid, van de juridische Huub Oosterhuis: geen geklaag eenheid. Die lust ik evenmin als jij. Ik meen zelfs dat 'we Jezus van Nazareth voortdurend in oppositie zien tegen de wet-geleerden. dat in het evangelie de mens belangrijker is dan de sabbath enzo voorts, daar gaat het niet om. Als ik over eenheid spreek, bedoel ik onnoemlijk veel meer dan een juridische eenheid'. Oosterhuis: ,Wat bedoel je dan?' De Rooy: Ja, hoe moet ik dat nu zo gauw formuleren? Een eenheid in geloof en lief de. wat Paulus noemt het lichaam van Christus. Jij zegt: wij willen primair in dienst staan van de groep waarin wij leven en werken, daarin heb je gelijk, maar je ongelijk begint bij wat je weg laat: de rest'. Oosterhuis: .Maar niet alles wat die groep van mij vraagt doe ik. Als die groep van mij vraagt heel andere dingen te doen dan in mijzelf leven, dan zou ik ontslag nemen. Als ze van mij vragen het KVP-program- ma te bejubelen, dan zeg ik: zoek maar een ander'. De Rooy: ,Nou goed. Jij bedoelt: als die groep aan mij legitieme vragen stelt en verwachtingen koestert, dan wil ik die groep volgen. Daarin beluister ik dan: dan kan het me niet zoveel schelen wat er elders gebeurt. Ik zou zeggen: het interes seert mij wel, want daar ligt een stuk verbondenheid, een stuk inspiratie, die ik niet klakkeloos kan verwaarlozen'. Oosterhuis: .Het interesseert mij natuur lijk wel, ik ben er in voortdurend gesprek mee. Maar wij kiezen töch voor onze eigen situatie, nadat we alle voor en tegen hebben gewogen en iedereen hebben ge hoord'. VERANTWOORDELIJKHEID Vraag: hoe zit het met die verantwoorde lijkheid van de bisschop voor wat er in de plaatselijke kerken gebeurt? Oosterhuis: ,Ik vraag aan de bisschop: waarom kimt u niet langer verantwoorde lijkheid voor ons dragen? Wat betekent dat woord verantwoordelijkheid? Is er niet een soort wederzijdse verantwoorde lijkheid? Wij vinden dat wij maar gedeel telijk verantwoordelijkheid kunnen dragen voor wat de bisschoppen doen, want het perspectief dat zij bieden, lijkt vaak meer gericht op het behoud van bestaande pa tronen dan op een werkelijk drastische vernieuwing van die patronen. Daarom kunnen wij ook geen verantwoordelijkheid dragen voor het pastoraal concilie, waar van ik denk dat er verdomd veel zinnigs gezegd is, maar ook dat het honderd meter vóór alle grenzen is opgehouden met denken en besluiten, met het gevolg dat de verwarring nog veel groter is ge worden. Ik misken de figuur van de bisschop helemaal niet Ik accepteer onmiddellijk een paus van Rome, die als een bemidde laar en een doorgever van inspiratie de geest coördineert, om het zo maar eens te zeggen, en die mensen in hun eigen verant woordelijkheid stimuleert. Dat heb ik ge hoord in paus Johannes en in Bekkers, om die namen nog maar eens te noemen. Ik zeg alleen dat allerlei kerkelijke gezagsdra gers zich laten manipuleren door een valse en weinig creatieve eenheidsideologie, die vanuit Rome wordt doorgedrukt en nooit kan en zal beantwoorden aan de werkelij ke geloofssituatie. Daar kunnen wij niet in mee. Wij denken door onze keus een positieve bijdrage te leveren aan de een heid'. De Rooy: ,Ik vind het een beetje benau wend. dat je de mensen die het niet met jullie eens zijn, Michel va nder Plas De Tijd, studentenpastor Gerard Oostvogel in Utrecht, beschuldigt van manipuleren en kapotschrijven'. (Oosterhuis noemde de manier waarop in een aantal kranten over de hele affaire van de studentenecclesia geschreven is door mensen die beter kon den weten: .Corrupt, een poging ons kapot te schrijven'.) Oosterhuis: ,Ik constateer gewoon dat wat in Amsterdam gebeurt, in een deel van de pers in categorieën worden gevangen als: isolement, schisma, buiten de kerk treden, categorieën, waarin wij niet spreken en ook de bisschoppen niet meer spreken'. Verder: ,De hele zaak is nu een paar maanden oud en er wordt in alle talen gezwegen over de zaak. Het énige dat ik kan zeggen is dat de gemeente in Amster dam er enorm door gevitaliseerd is. En nogmaals over isolement gesproken: op veel plaatsen in Nederland worden mijn boekjes en mijn liedjes gebruikt. Onze grootste tegenstanders verschijnen aan hel altaar met tafelgebeden van ons. Ik be doel: wat is toch ook communicatie. En eenheid? Ik constateer dat dingen die in ons milieu begonnen zijn, ook in andere plaatselijke gemeenten functioneren. Ik constateer dat op vele plaatsen geleefd wordt vanuit eenzelfde gelovige inspiratie, die zich uitdrukt in dezelfde teksten en vormen als waarin wij ons uitdrukken Nou, dat is toch zoiets als eenheid, groei ende bewegende eenheid?' KARDINALE PUNT Do Rooy: .Dat is nou het kardinale punt. Toen jij dat schreef, voelde iedereen zich verwant met jou. Een van de dingen waar Pater Jac de Rooy: gemeenschappelijk geloof. ik op het ogenblik tegen vecht is, dat precies als met Grossouw (priester, pro fessor in Nijmegen, schrijver van bijbelse overwegingen, nu gehuwd) honderden goedwillende mensen nu vragen: .Kan je dat nou nog gebruiken?' Het is onzin natuurlijk, maar zo ligt het. Een uitgever zei mij indertijd naar aanleiding van de uitgave van jouw boek ,In het voorbij gaan' er gingen toen geruchten over jou .Nou kan ik niet meer met zo'n grote oplage komen, want zoiets merk je direct aan de verkoop.' Oosterhuls: .Dat soort overwegingen ken ik. Maar daar wens ik geen rekening mee te houden. Als heel Nederland alle liedjes van mij uit de bundels zou scheuren, omdat ik nu getrouwd ben. zou ik nog niet denken dat ik dan maar niet had moeten trouwen. Ik ben bovendien niet bereid heel Nederland verslag te doen van mijn persoonlijke geschiedenis van de laat ste jaren. Ik vind dat ik mijn eigen weg mag gaan.' De Rooy: .Natuurlijk. Ik heb alleen een feit willen constateren, zoals ik die mee maak. KERK Vraag: wat is kerk? Oosterhuis: De manier waarop een aantal mensen van de daken verkondigen, dat ze bij de kerk horen, dat ze in de kerk zijn, vind ik gezichtsbedrog. Wat ik onder kerk versta, laat zich niet definiëren binnen wat de Nederlandse bisschoppen menen dat de kerk is, wereldkerk en eenheid met Rome en dat soort dingen, dat is mij te vaag en te juridisch gedacht. Wat in deze wereld eenheid heet. wat recht heeft op het woord eenheid is: wat mensen samen doen, proberen met elkaar in lief en leed de wereld door te komen. Ik vind alle kerken zoals ze nu zijn, in veel opzichten een aanfluiting van wat geloofsgemeen schap zou moeten zijn. Vanuit dat begrip geloofsgemeenschap moet je praten. En dat, is: een beweging van mensen die in de traditie van het evangelie willen staan, die zich me' grote eenkennigheid bij alles wat zich in dit bestaan voordoet, zich oriënte ren op de schriften van Israël, die in Jezus van Nazareth een heel bijzondere en expliciete en definitieve betekenis hebben gekregen. Dat is het gegeven van waaruit wij proberen te werken en waaruit alle kerken geboren zijn en waar ze allemaal met hangen en wurgen uit proberen moe ten te leven.' De Rooy: .Voor mij moet er iets bij. Iets wat ze vroeger .het leergezag' noemden, een versterker van het gemeenschappelijk geloof. De waardering voor dat gegeven mis ik bij jou Oosterhuis: .Ik mis werkelijk gezag en zeggingskracht bij de bisschoppen. Ik be strijd niet dat er bisschoppen zijn, zelfs niet dat er een paus is. Ik zeg alleen: ik vind dat ze op een andere manier gezag moeten uitoefenen: kritisch, stimule rend. creatief, niet angstig en klagerig zoals de huidige paus telkens weer doet. Ik kom soms .bisschoppen' tegen buiten het .ambt' van bisschop. Ik kom het cha risma van de .Episcopos' tegen bij allerlei mensen die geen .bisschop' zijn. maar die feitelijk inspirerend en eenheidscheppend werken en .bemiddelen' tussen plaatselijke gemeenten. Ik ontken niet, dat er in de kerken gezagsdragers moeten zijn, ik vind alleen, dat de meeste gezagsdragers geen gezag en niet werkelijk iets te zeggen hebben, geen inspirerende boodschap. Dat is geen verwijt aan de bisschoppen per soonlijk. Ik constateer de machteloosheid van hun positie binnen het grotere geheel van de katholieke kerk, Ze vatten hun ambt zó op. dat ze elkaar vaak machte loos maken. Wat wil die actiegroep wereldkerk van jou? Loop jij ook niet stuk op die matelo ze impasse van mensen die het ambt verlaten, van theologische hogescholen, die niet meer weten waar ze het over moeten hebben?' De Rooy: ,Dan kan ik bijna hetzelfde zeggen als wat ook voor Septuagint op gaat: dat het; moeilijk van de grond komt. De groep is inderdaad bezig geweest en is nog bezig links en rechts in plaatselijke groeperingen bij elkaar te komen en iets door te laten klinken van inspiratie, van protest tegen het doordraven, maar ook van opbouw. En verder: och, in zekere zin zijn jullie met al je agressie guerril- astrijders Oosterhuis: ,ïk weel dat dat niet door jou ons erg kwalijk genomen wordt. Ik weet wat voor druk er op Van Kilsdonk wordt uitgeoefend te kiezen óf de orde uit öf de studentenecclesia uit'. De Rooy: (over de figuur van de paus): .Dat is de bisschop van Rome, die van oudsher een bijzondere plaats heeft inge nomen in de eenheid van het wereldepisco paat. Dat is de man die de opdracht heeft net evangelie uit te dragen Hoewel dat niet altijd even gelukkig functioneert, en dan denk ik aan encyclieken als Humanae Vitae en die over het priesterschap en dan rlenk ik ook aan het geharrewar rond de figuur van de Braziliaanse kardinaal Rossi'. Oosterhuis: .Voor mij wijzen al die dingen er op. dat de paus een gevangene is van het curiesysteem, bemand door corrupte ambtenaren. Het is een tragische man, ik zou er om kunnen huilen.' Onder hetgeen er in het vorige jaar in de kerken in ons land is gebeurd, hadden w® bij de N. H. Kerk ook willen vermelden de Algemene Kerkvergadering (AKV). We hebben dat nagelaten hoewel we het toch een de belangstelling vragende aange legenheid vonden. Zo'n jaaroverzicht kan nu eenmaal niet volledig zijn. Er moet een keus worden gedaan, die altijd iets heeft van een persoonlijke indruk. Doch we hebben het achterwege gelaten omdat we gedurende de eerste dagen van dit Jaar de voortzetting kregen van hetgeen er gedurende de Pinksterdagen van het vorig jaar begonnen Is. Men is toen niet klaar gekomen, hetgeen trouwens te voorzien was en ook nu zal liet wel geen definitieve afsluiting zijn. hoewel zij naar alle waar- schijnlijkheid niet zal worden voortgezet in de huidige vorm. We schrijven dit ter wijl de AKV nog maar pas begonnen is. Het Pastoraal Concilie van «Ie K. K. Kerk in ons land heeft heel wat langer geduurd en daar waren de mogelijkheden van voorbereiding en behandeling groter. Dat Pastoraal Concilie is na Pasen deh'nltlef gesloten, maar men was het er over eens dat er toch in de ecu of andere vorm een een voortzetting moest komen. Dat Pastoraal Concilie heeft in ieder geval in de N. H. Kerk bepaalde geesten wakker gemaakt en we mogen, geloof ik, wel stellen dat zonder dit concilie er geen AKV in de N. H. Kerk zou zijn gehouden. Het pastoraal concilie is belangrijk ge weest omdat daar vrijuit naar voren is gekomen wat er leefde op het brede vlak van de parochianen. Heilige huisjes zijn er niet gespaard. De positie van de bisschop pen is oen geheel andere geworden. Duide lijk is daar naar voren gekomen waar men veranderingen wenste. Er is ook wel de stem gehoord van hen die zich in deze kerk, zoals die in het verleden was, volko men thuis hebben gevoeld. De pas benoem de bisschop van Rotterdam, de Haagse kapelaan dr Simonis, uitte op zekere dag zijn klacht dat het wel leek alsof je niet meer gewoon kotholiek kon zijn, zoals je dat vanaf je jeugd in de kerk geleerd had. Zo is het ook de bedoeling geweest dat op de AKV naar voren zou komen wat er in de brede kringen van de gemeenteleden leefde in de Nederlands Hervormde Kerk. De klacht was reeds meerdere malen geuit dat een synode te ver afstond van de gemeenten en dat op haar vergaderingen niet of althans niet voldoende naar voren kwamen de wensen voor verandering en vernieuwing en evenmin de zorgen van de verontrusten. Wanneer we zo de lijst za gen van hetgeen er binnen gekomen is, moesten we vaststellen dat deze een hele toonschaal vertegenwoordigden. Na het verwarrende begin heeft men daarin wel enige orde moeten scheppen. In een aantal moties heeft de AKV zich uitgesproken over datgene wat er volgens haar zou moeten gebeuren, opdat de Nederlands Hervormde Kerk. meer dan nu het geval is. aan haar roeping zou beantwoorden. Voor we verder gaan willen we eerst een enkel woord zeggen over de verslagen die we via radio en televisie hebben kunnen horen en zien. Elk verslag is onvolledig, tenzij, zoals dat bij de staten generaal gebeurt, hetgeen er gezegd is. stenogra fisch wordt opgenomen en uitgewerkt. En ook dit is in feite nog geen volledig verslag, omdat er bijvoorbeeld ontbreekt de toon waarop iets gezegd is. Van die AKV hebben we slechts enkele flitsen kun nen horen en zien. Men neemt er uit overigens begrijpelijk) datgene wat om de een of andere reden naar voren sprong. Ook de verslaggevers van de pers hebben zo een keuze gemaakt. Toen we later een beknopt overzicht van die AKV onder ogen kregen, moesten we constateren dat die eerste indrukken een scheef getrokken beeld hadden gegeven. Ze hebben niet weergegeven hetgeen er werkelijk geschied was. Deze gedachte werd nog versterkt door hetgeen we persoonlijk van enkele deelnemers hoorden. Zo zal het altijd wel blijven dat een verslag, hoe goed het dan ook moge wezen, nooit kan worden ge steld in plaats van datgene wat persoon lijk beleefd is en we zullen er rekening mee moeten houden dat het ook zo zal zijn met. wat we horen, zien en lezen over de drie dagen AKV. die een week geleden zijn begonnen. In een zestal rapporten is de stof ver werkt die met Pinksteren was blijven lig gen. Voor elke dag dus twee rapporten Dit lijkt helemaal op de gang van zaken bij het pastoraal concilie. Zo ergens, dan is het zeker in de kerk niet mogelijk bij de behandeling van een stuk of een rap port te blijven binnen bepaalde grenzen, ook al heeft men dan gepoogd die te trekken. Welk punt men ook ter behande ling neemt, spoedig zal blijken dat men te maken heeft met het geheel van de kerk. Neem bijvoorbeeld het rapport over de kerkdienst. Wie zal hierover kunnen spreken zonder dat hij er rekening mee houdt voor welk soort, kerk deze kerkdienst is bedoeld. Hij krijgt te maken met de liturgie. Hij zal onder woorden moeten brengen wat hij van de prediking verwacht. Hij zal zich moeten verdiepen in het belijden van de kerk dat in de prediking tot uitdrukking moet komen en via deze vraag komt hij terecht in de betekenis van de oude belij denisgeschriften! Hij staat voor de vraag: wie is God. in wiens naam gesproken wordt? Over deze twee laatste punten is uitvoerig gesproken gedurende de AKV die het vorige jaar met Pinksteren gehouden is en juist uit deze bespreking zijn enkele van de meest opvallende flitsen via radio en televisie de luisteraars en kijkers voor gehouden. Nadien is daarover een hele discussie losgebrand, dikwijls losgemaakt van het geheel. Wie de informatie- en werkkrant voor de tweede zitting van de AKV heeft gelezen, zal hebben bemerkt dat er bovenaan op de voorpagina's met grote letters het woord .democratisering' te lezen stond. In di: eerste oproep (nu ruim een jaar geleden ging het er om dat ,de synode wel eens di vinger op de kerkelijke polsader wil ho den: wat vinden de leden van de kerk fe er van de hervormde kerk in de zeventig; jaren verwacht mag worden. Niet meert: niet minder'. Wanneer nu het woord ,os mocratisering' gebruikt wordt, zij fc», dan ook met een vraagteken, gaan di gedachten toch verder, al wil men dan ooi een zekere afstand nemen van het mofe woord waarover zoveel gepraat is in b« drijven, universiteiten, organisaties, Ir.: gerlijke gemeenten enz. Die eis tot derr.t cratisering is nauw verbonden met i-, spraak, medezeggenschap en medebesb singsrecht. We kunnen zeggen dat dit al!a voor een kerk, behorende tot het gerelc: meerd protestantisme niet nodig is. aanp zien deze democratisch van opbouw ise er de mogelijkheid van inspraak altt: geweest is. In theorie is dit volkom; waar. maar even waar is dat er vanuit fc grondvlak van, de gemeenten te weinig a in 't geheel geen gebruik is gemaakt r; deze mogelijkheid. Er werkte dus iets n> wat wel had moeten werken. Ge race alleen maar eens luisteren wanneer mg gemeenteleden hun hart luchten over Haag' en ,de synode'. Dan kun je. alles: reeds in de wijze waarop dit wordt uiige sproken proeven welk een afstand er tussen het hoogste bestuurscollege dat 6 Nederlands Hervormde Kerk kent en dep nen die zo spreken. Er is inderdaad V weinig doorstroming van beneden n& boven Maar democratisch, zoals we dat: de parlementaire geschiedenis kennen, n en kan een kerk nooit worden, omdat h: nooit kan gaan om de zeggenschap u het volk (het .demos' in democratiseriraj maar om de zeggenschap van wat jud niet in ons mensen opkomt. Het een.'' onderwerp waarmee de AKV op Pinks:®! ren is beziggeweest was: .Het spreken k de kerk en haar betrokkenheid op d samenleving'. Na het enigszins milde tij gin, dat resulteerde in een aantal tevoie door classicale in provinciale commissis klaargemaakte moties, waarin allerlei wa> sen werden neergelegd over het spreke, van de kerk, kwam men vanzelf op hs punt dat de kerk, als zij spreekt nss betrekking tot de samenleving, dit alleet kan doen vanuit het evangelie. Daardoc; moet haar spreken worden bepaald. Doet' meteen kwamen er toen een heleboel vr« gen opdoemen, waaruit bleek dat het nis voor ieder gelijk was hoe en vanuit hs evangelie gesproken werd. Maar het belij dend karakter heeft de AKV in ieder gevi' belangrijk gevonden. Ook vanuit de AKV die deze week den is, zullen er wel weer een aanti! moties op de tafel van de synodelede terecht komen. Wat moet de synode de daarmee doen? Zij kan in ieder geval b? geheel overzien, beter dan dat voor AKV mogelijk is. Ook nu zal er wel w naar voren komen, zoals dat ook i Pinksteren gebeurd is, de vraag of ee kerk bereid moet zijn zich voortdurend t te zetten voor de .eenheid'; of moet r zich voortdurend inzetten voor de ,vm heid'. Het is een tegenstelling welke o:: speelt in de Wereldraad van Kerken e: eveneens is deze vraag bij Rome terug:- vinden. Het moet er bij de kerk uiteind)] lijk altijd om gaan dat de wereld tj Christus kan geloven. Op de AKV is duidelijk geworden dat men bij deze vrat'1 altijd verder keek dan de eigen kerk sj wanneer de synode bijeenkomt, blijkt da ook telkens weer. Ook wanneer de ken spreekt over haar betrokkenheid op samenleving zoals wij die kennen in cr.l land, dan is de samenleving in de werea daarvan niet los te denken Wat de synM doet met de moties van de AKV. wat li er mee kan doen. blijft een open vrat: Maar het belangrijke van zo'n AKV is ra reeds gebleken, namelijk dat er een bew ging van gemeenteleden op gang kan fcj men. Dat hel nog veel meer kan dan nu toe geschied is. staat vast. Een soc: volksbeweging is hel tot nu toe nog geworden. Maar enig besef «evenals dt het geval was op het pastoraal conclUi dat we met elkaar kerk zijn. is toch jr meer levend geworden en in zoverre isr enigzins de afstand overbrugd die er llf tussen de synode en het grondvlak van gemeenten. H. Hierin is de liefde van God onder ons geopenbaard, dat God Zijn eniggeboren Zoon in de wereld heeft gezon den. opdat wij door Hem zouden leven. (1 Joh. 1:9). De liefde van God is geen verborgen liefde. Dat zeggen de mensen altijd weer. dat Gods liefde een verborgen liefde is, dat je die niet Icunl. zien en dat daar zo weinig van blijkt. En dat zeggen ze meestal, wanneer zij die liefde, op een be paald ogenblik, in een be paalde situatie in hun leven willen zien werken, als ver horing van hun gebeden en inwilliging van hun wensen En als dat dan uitblijft, dan klagen ze, dat Gods liefde zo verborgen is en dat daar zo weinig van blijkt. Maar dat komt dan, omdat wij die liefde niet zoeken, waar die te vinden is. Want het is niet waar, dat de liefde van God onder ons. in deze wereld, verborgen is. God heeft geen geheim ge maakt van Zijn liefde, maar God heeft er een pu blieke zaak van gemaakt. Er is eigenlijk niet iets van God te noemen, waar Hij zo openlijk mee voor de dag gekomen is. wat Hij zo .op de. straat gebracht heeft' als Zijn liefde. God heeft het ook niet bij liefdesverklaringen gelaten, Hij heeft Zijn liefde voor de wereld, voor ons mensen, omgezet in de daad. Die daad is: het zen den in de wereld van Zijn eniggeboren Zoon. Die daad heet: Jesus Christus Toen Hij geboren werd. lag Hij in de kribbe aan de openbare iveg, iedereen kon Hem zien. En al wat Hij heeft gezegd en gedaan, sprak en deed Hij in het openbaar, op de weg, in de straten, op de pleinen, ie dereen kon naar Hem toe gaan, ieder kon Hem zien en horen en met Hem spre-, ken. Hij was dag en nacht voor iedereen toegankelijk. En toen Hij stierf, hing Hij aan een kruis langs de openbare weg. ieder kon Hem zien, de liefde van God. is de gehele weg mee gegaan Door Jezus in de wereld te zenden heeft God de wereld en ons weer te ruggebracht ja terugge trokken in Zijn liefde: Hij heeft het ver-zijn, hel zon der God en zonder Vader door de wereld gaan van ons weggenomen: en ons in Zijn liefde welgcborgen. Deze liefde is wel een mys terie, dat wil zeggen dat wij nooit verstaan, im'J om God ons zo lief heel Ij maar deze liefde is verborgen. Het is een zcr openlijke, geopenbaard liefde. Gods liefde is —I' zus Christus is een h»h in de wereld, zoals het de Psalmen staat: Wen mij tot een zeer vast hui: waarin ik kan wonen. Et' zeer vast huis in de wereld waarin wij kunnen wonen met de vreugden en mé het verdriet, met onze ver wachtingen en met, onze It leur stelling en, totaal i' Zijn liefdehuis geborgd Daarom zegt de apostel le hannes, dat God Zijn Zow in de wereld zond, opto wij door Hem zouden li ven. Dat betekent dat leco noch dood ons vuil Zirtl liefde scheiden kunnen. het betekent ook. dat Kt' door Hem. in Hem. W| dag tot dag kunnen /et'<r- met een in Hem, in Zijt liefde, geborgen bestow I dat ons ook op de /ew»| weg niets van alles wat n ook gebeurt, wat er fltfl ons. en met ons en <x>«| door ons gebeurt en M daan wordt, niets van alles, ons scheiden, iosnitl ken kan van Zijn liefde Z-'| mogen wij leven, in G«wl liefde geborgen. J. Ph. HilhOtiI KloctiWt I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 14