WEER STAKINGEN GEMELD IN POLEN Groei blijft in Haven van Vlissingen: bijna 10 procent méér lading in 1970 in fabriek - twee doden en twee vermisten Zware explosie Arbeiders in Gdansk eisen vrijlating gevangen collega's Israël verwacht nieuwe vijandelijkheden Hel gelijk van Vlerick Onderzoek Pressiegroep Vandaag in de krant... DIRECTEUR OREEL: ,MET HET SL0E WEER IN DE STARTBLOKKEN' MADRID WIL FRANSE MINISTER SCHUMANN NIET VERWELKOMEN BISSCHOPPEN BERAADDEN ZICH OP BENOEMING DR SIMONIS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dir.cll* NV b«h. Ml|. v.n CV Provincial* Zmuwm Courant Bur. Vllra., W.litr. 56-60. tol. 5144 (b r.4. 47»», adv. Zicrlkioa, rad. tal. 3346. adm. tal. 2094 Advartcntla :t 51. tal. 7651 (b i 6248). Gom, Grote i 359300. Provinc Vrijdag 8 januar i 1971 Paul gaf zich gewonnen voor pistool GEVRAAGD ZAL worden de Al gemene Rekenkamer een onder zoek te laten instellen naar de vérschrijvingen die bij de NV PZEM zouden hebben plaatsge vonden. (pag. 2) DE NIEUWE VOORZITTER van het NW. drs Harry ter Heide, is van mening dat de vakbeweging in de eerste plaats een politieke pressiegroep is. (pag. 3) Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,5,7 en 9. Binnen- en buitenland op de pagina's 1,3,11 en 15. Sport op de pagina's 12 en 13. Televisie op pagina 17. WOLAANVOER LIEP TERUG VLISSINGEN Méér zeesche pen deden in 1970 de NV Haven van Vlissingen aan, maar hun ge zamenlijke bruto tonnenmaat was ruim 1 miljoen ton minder. Veel belangrijker was echter, dat de totaal verwerkte hoeveel heid lading ondanks het .pla fond' dat de Haven van Vlissin gen in feite al in 1968 bereikte met bijna tien procent toe nam tot 617.672 ton. Opvallend was de stijging bij het stukgoed: bijna 25 procent en de bulkla- ding: bijna 50 procent. Ifaven van Vlissingen. .De accommo datie is liier nu eenmaal onvoldoende. We zitten al een paar jaar tegen het plafond. We zijn er, dacht ik. aardig in geslaagd het niveau van 1969 te handhaven. .Uiterst tevreden' toonde directeur Oreel zich ook over de fï: nanciële resultaten. ,De winst over 1970 zal niet achterblijven bij die van 1969', was zijn commentaar. Hij kwa lificeerde het afgelopen jaar als .een van de belangrijkste jaren sinds het ontstaan van de nv.' De heer Oreel stoelt deze uitspraak op de beslissing om in Vlissingen-Oost een container- terminal op te zetten. Zoals bekend is de NV Haven van Vlissingen momen teel bezig in het Sloe een investerings programma van totaal 11 miljoen gul den te verwezenlijken. Startblokken Goede verwachtingen heeft de heer Oreel van het pas begonnen jaar. .Met het Sloe zitten we weer in de start blokken. We krijgen meer armslag, meer mogelijkheden ook om onze vleugels uit te slaan. Naast de activi teiten rond de container-terminal kun nen we in het Sloe ook andere activi teiten uitbreiden. We kunnen nu naar' het Sloe uitwijken als we hier ruimte-j gebrek hebben.' Vooral het stukgoedpakket zal. zoals de zaken er thans voorstaan, een flin ke stimulans ondergaan als begin april de 420 meter lange handelskade en de container-terminal in gebruik komen. Dat stukgoedpakket zal, schat de heer Oreel voorzichtig, jaar wel eens van 200.000 op 300.000 ton kunnen komen. Daarnaast wordt de ligplaatscapaciteit voor grote zeil schepen verdubbeld: in de buitenhaven van Vlissingen zijn er twee ligplaat sen; de Sloekade biedt aan minstens twee grote zeeschepen afmeerruim- te. Zorgen Ondanks de gunstige toekomstperspec tieven heeft de directeur van de NV Haven van Vlissingen echter zorgen over de wolaanvoer, althans over het geen daar omheen speelt. .Antwerpen tracht met zijn subsidies ons de nek te breken. Het maakt ons het leven erg moeilijk door de wolaanvoer van af de wal tot. aan de fabriek te subsidiëren. Juist de Australische en. Nieuwzeelandse wol. welke landen ook een groot aandeel in de Vlis-j singse wolaanvoer hebben, komen voor die subsidie in aanmerking. Dat. is voor ons een vervelende zaak', al-! dus de heer Oreel. Mede als gevolg van het feit. dat! Vlissingen in 1970 nog geen containers kon ontvangen en mede als gevolg! van de concurrentievervalsing van Antwerpen liep de wolaanvoer in Vlis-i singen het afgelopen .jaar terug van 80.000 ton tot ruim 60.000 ton. De heer Oreel is er echter van overtuigd, dat Vlissingen dit jaar het verloren gegane terrein zal heroveren. Over enkele maanden komen de container schepen met Australische wol naar Vlissingen. Zoals bekend zullen schepen om beurten Vlissingen en Zea- brugge aandoen. Dat; alleen al betekent een toeneming van de activiteiten in de wolsec tor. Maar ondanks een teruggang van de wolaanvoer is de verwerkte hoeveel-, heid stukgoed gestegen van 157.856 ton in 1969 ton 202.841 ton in 1970. Dit op een totale hoeveelheid van 617.672 ton 1969: 565.182 ton). De buik landing steeg van 140.689 ton tot; 224.423 ton, terwijl de verwerkte hoe veelheid massagoed vrijwel stabiel bleef: 146.449 ton tegen 152.520 ton. De olie liet als gevolg van hel aflopen van een langjarig contract hartje win ter een flinke teruggang zien: 109.417 in 1969 tegen 43.959 ton in 1970, Schepen In totaal liepen 1803 zeeschepen met 3.381.639 brt Vlissingen binnen. Dit is! ten opzichte van 1969 een vooruitgang! met 225 schepen. De tonnage vermin-' derde echter met 1.015.574 brt. 217: (254) ladende en lossende schepen met een bruto tonnage van 1.248.688 j (1.469.032); bunkerschepen 463 (514) I met een bruto tonnage van 1.728.388 (2.566.513); reparatieschepen 58 (68) met een bruto tonnage van 92.336 (106.424); bijleggers 1065 (842) met een bruto tonnage van 312.227 ,(255.244). Het aantal binnenschepen bedroeg 2159 stuks met 1.218.413 ion laadver mogen. Dit betekende ten opzichte van 1969 een teruggang niet KJl sche pen. .Maar die 2260 binnenschepen in 1969 hadden een iets geringer laadver mogen: 1.204.164 ton. conferentie, die de Beigi- sche minister Vlerick eind oktober hield over de Progilvestiging in Kallo, nog wat nagerommeld in een of- ^5^-^ fideel Nederlands kamer stuk. Het betreft antwoorden op vra gen naar aanleiding van zijn vinnige uitlating, dat Nederland nooit enige bereidheid heeft getoond om met de Belgische regering over industrieves tiging te praten. Verder de opmerking van de Belgische bewindsman, dat de Amsterdamse afwijzing van Progil om politieke redenen zou zijn gebeurd. De dag na de persconferentie stelde het PSP-kamerlid Van der Lek een reeks vragen aan minister Nelissen en aan staatssecretaris Kruisinga, welke vra gen de afgelopen week zijn beant woord. Zoals v.as te verwachten, wordt nu uiteengezet dat naar het oordeel van de Nederlandse bewinds lieden de uitspraken van hun Belgi sche ambtgenoot geen juiste weergave van de feiten inhielden. Waarna een omstandige uiteenzetting volgt van wat er dan wel wordt gedaan aan de coördinatie op het stuk van indus trievestiging. In het kort wordt ook nog op de Amsterdamse gang van za ken ingegaan. Professor Vlerick krijgt geen gelijk van zijn Nederlandse col lega's. De persconferentie van de Belgische minister en de thans gepubliceer de Nederlandse antwoorden vor men eigenlijk twee verschillende we relden. De Nederlandse bewindslieden wijzen op allerlei contacten binnen de Benelux, naar we aannemen voortref felijke besprekingen op hoog niveau, gehouden door ervaren mannen van goede wil. Er blijkt in ieder geval uit. dat Nederland echt wel bereid is mee te werken aan een betere coördinatie van het industriebeleid in beide lan den. Maar daar ging het niet om bij de bewuste pers conferentie. Het ging toen niet om besprekingen in al gemene zin over be paalde wederzijdse uitgangspunten van het industriebe leid, maar om enkele concrete vesti gingen. Tijdens de bijeenkomst in het stadhuis van St.-Niklaas heerste er bovendien géén sfeer van welwillend diplomatiek overleg: het ging er in tegendeel hard toe. Aan de ene kant een Belgische minister, die zich kwaad had gemaakt over acties, die naar zijn gevoel geen reële grond hadden, ter andere zijde een groep (vooral Neder landse) journalisten, die vasthoudend bleven doorvragen. Zo ontstond er de Nederland-Belgiëstemming. die vroe ger aanleiding gaf tot schilderachtige uitdrukkingen in voetbalverslagen als .de hel van Deurne' en meer van dat fraais. In zo'n stemming worden de dingen vierkanter gezegd dan politiek gezien verantwoord is. Waarmee overi gens nog niet is betoogd, dat die vier kante opmerkingen geen waarheid zouden bevatten Minister Vlerick zal het achteraf ver moedelijk helemaal eens zijn met het rustige Nederlandse ant woord: er zijn inderdaad allerlei be sprekingen aan de gang en er wordt echt wel gepoogd om op het stuk van industrievestiging samen te wer ken, zowel aan Nederlandse als aan Belgische kant Maar tegelijkertijd hoeft de Belgische minister geen let ter terug te nemen van zijn aanvan kelijke opmerkingen, zeker niet wan neer men de sfeer van de persconfe rentie in aanmerking neemt. Profes sor Vlerick wilde het op zeker moment ae Nederlanders eens goed zeggen en wenste daarbij geen blad voor de mond te nemen Als zij hem wilden verwijten, dat hij geen overleg had ge pleegd, nou dan had hij ook nog wel wat in petto. En hij slingerde verwij tende vragen de zaal in- .Heeft Neder land aan ons gevraagd of wij het wel eens waren met. een raffinaderij in Geleen of met de bouw van een alumi- niumfa'oriek in het Sloe0 Nederland heeft niet de bereidheid getoond zijn dossiers open te leggen', aldus de Bel gische minister. Men moet erkennen: tegen dergelijke grimmige opmerkin gen is weinig in te brengen. Tot voor kort was er vooral tussen Rotterdam en Antwerpen sprake van een strijd op leven en dood als het ging om het aan trekken van nieuwe bedrijven. Men verweet elkaar oneerlijke methoden op het gebied van fiscale faciliteiten, op het stuk van grondpolïtiek enz. Na men als Degussa en Shell spreken in dit verband boekdelen: men bekeek elkaar als vechtende katers. In een dergelijke sfeer bestond er geen be reidheid om elkaar gedetailleerd in re lichten over nieuwe industrievestigin gen. Professor Vlerick had dan ook een groter gelijk dan nu uit het ant woord van de beide Nederlandse bewindslieden naar voren komt. We! maakt dit Nederlandse antwoord dui delijk, dat in algemene zin gespro ken de situatie langzamerhand ver betert. Het lijkt niet uitgesloten, dat op de duur de twee verschillende we relden die van de formele Ne derlanders met hun onderhandelingen en die van de concurrentie, door pro fessor Vlerick bedoeld elkaar begin nen te naderen. Wellicht dat juist deze Progil-affaire een versnelling te weeg brengt Dat zal in de toekomst wel blijken Een verbetering is hard nodig. Een opmerking nog over het ant woord van minister Nelissen inza ke de Amsterdamse afwijzing van Progil. Hij zegt nu dat .niet kan wor den gesproken van een beslissing, die uitsluitend om politieke redenen zou zijn genoipen'. Een opvallende formu lering: de minister zegt in feite, dat de politiek wél een ro! heef; gespeeld. Professor Vlerick zinspeelde destijds (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1 Bestandslijn door Egypte geschonden TEL AVIV (RTR/AFP) Kort voor de aankomst van VN-be- middelaar Gunnar Jarring voor besprekingen met de Israëlische leiders, heeft Israël Egypte be schuldigd van schending van het bestand. Volgens het militair opperbevel In Tel Aviv hebben twee Egyptische Soekhoi-ge- vechtsbommenwerpers woens- j dag verkenningsvluchten ge maakt hoven Israëlische stellin-j gen in de noordelijke en centrale sector van het Suez-kanaal. Het I is de vierde Israëlische heschul-1 diging sinds de verlenging van het bestand op 5 november. Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken maakte don-I derdag bekend dat Gunnar Jar ring de uitnodiging van Abba Eban voor een bezoek aan Jeru- j zalem heeft aanvaard- Ter voor-I bereiding van Jarrings bezoek! heeft premier Golda Meir don-| derdag met enkele ministers overleg gepleegd. Welingelichte kringen in Israël ver wachten dat de vijandelijkheden met Egypte in de loop van dit jaar hervat zullen worden, mogelijk zelfs voor zomer. Zij sluiten de mogelijkheid niet uit dat Egypte het Suez-kanaal wil oversteken om op de oostelijke oever een bruggehoofd te krijgen. Daarbij wijzen ze op de grote toevoer van amfibie-materiaal naar het front, aan het Suez-kanaal. Deze zegslieden achten het echter! waarschijnlijker dat de Egyptenarenj de uitputtingsoorlog zullen voortzet-) ten met zware artilleriebeschietingen,: waarbij ze gebruik kunnen maken van! de moderne wapens die door de Sow-' jet-Unie zijn geleverd. Volgens hen is. (Zie slot pag. 3 kol. 1 NIEUWE BESCHULDIGINGEN AAN VOORAVOND KOMST JARRING DIJON Een zware explosie, die ziek donderdag in een ge bouw van drié verdiepingen heeft voorgedaan, heeft volgens een voorlopige balans drie doden ge- eist. Tevens werden zes perso nen gewond. (Van onze correspondent) WENEN Volgens betrouwbare berichten die hier vanuit Warschau zijn binnengekomen, wordt er in de Poolse stad Gdansk in veel meer bedrijven gestaakt dan alleen op de scheepswerven, zoals uit Zweden is gemeld. De stakende arbeiders hebben overal dezelfde eis: de vrijlating van hun col lega's, die bij de onlusten in december zijn gearresteerd. Dat zijn er veel meer dan alleen de bewus te 200 scheepswerfarbeiders, waarover het Zweedse blad .Aftenbladet' gisteren schreef. Uit die conforme tactiek blijkt dat deze nieuwe staking centraal moet zijn georganiseerd, waardoor hij het karakter van een ondubbelzinnige actie krijgt. Als een sensatie moet het bericht worden opgeval dal tijdens de Poolse .opstand' van drie weken geleden in een grote fabriek van radiotoestellen in Warschau, waar eveneens werd ge staakt. onverwachts vertegenwoordi gers van het centrale comité zijn ver schenen. Deze politici hadden tegen alle logische verwachtingen in de cirea 4000 stakers aangemoedigd hun actie voort te zetten. Waarnemers in Warschau hebben dit als een strategie van Gomoelka's tegenstanders be schouwd. om zodoende de val van de oude, verstokte partijleider voor te bereiden. Ook de nieuwe partijleider. Gierek. zou hierbij de hand in het spel hebben gehad. De partijorganisa tie van dezelfde fabriek heeft in die dagen in een resolutie geëist dat pre mier Cyrankicwicz van zijn ambt zou worden ontheven, wat enige dagen later dan ook is gebeurd. De ernst van de situatie in Polen wordt nog onderstreept door het feit dat kardinaal Wyszinski voor de der de keer sinds Kerstmis geheel tegen zijn gewoonte in, in een toespraak zijn standpunt inzake de crisis heeft omlijnd. Dat is verrassend omdat de kardinaal sinds de studentenonlusten in maart 1968 een strenge reserve ten opzichte van de staatspolitiek in acht heeft genomen. Het leek erop of de traditionele strijd tussen kerk en communistische partij wel niet was uitgeblust, maar toch op een laag pitje was gezet. Velen schreven dat aan het stijgen der jaren toe. Gisteren heeft de grijze kardinaal la ten zien dat zijn kracht en zijn ambi ties ongebroken zijn en dat hij in hel huidige conflict tussen leiders en volk actief wil ingrijpen, door de eersten tot matigheid en mildheid te verma nen. Het ziet ernaar uit, dat hij daar bij net de foute snaren heeft aange raakt, want uitdrukkingen als .overbe lasting' der arbeiders, die tot aan de .uitputting' toe gedwongen zouden worden te werken, vallen natuurlijk niet lekker in officiële communisti-1 sche oren. Men twijfelt er in War schau dan ook aan, of de geplande ontmoeting tussen de kardinaal en minister-president Jaroszewicz nog doorgaat. Die ontmoeting zou in de tweede helft van deze maand plaats vinden op initiatief van Jaroszewicz, die in zijn toespraak bij zijn ambts aanvaarding op 22 december jl het plan had geopperd om de betrekking tussen kerk en staat weer te normali seren. MARKEN (ANP) Het vuurtorentje op de oostelijke punt van het eiland Marken is donderdag door de opdrin gende ijsduinen een bekend ver schijnsel op Marken tien tot vijf tien centimeter van zijn plaats ver schoven. Dc toren functioneert nor maal. De vuurtorenwachter verliet aanvankelijk in paniek zijn eenzame post, maar keerde later terug. Rijks waterstaat zal de gevolgen van deze verplaatsing onderzoeken. Gebelgd door Franse houding tegenover Baskenproces PARIJS Het bezoek dat de Franse minister van buitenlandse zaken Maurice Schumann deze maand aan Madrid zou brengen is voor onbepaalde tijd op de lange baan geschoven. Schumann had met de Spaanse regering besprekingen willen voeren over de diver se economische, militaire en politieke aspecten van de plannen die president Pompidou voor de landen rond de Middellandse Zee ontworpen heeft. Deze tegenslag voor Parijs is een direct gevolc van het proces van Burgos, waarvan de verslagen door de Franse pers en televisie Madrid al eerder rede nen hadden gegeven zijn afkeuring publiekelijk kenbaar te maken. Bovendien meende de Spaanse regering zich te mogen beklagen over de gebrek kige medewerking die de Franse autoriteiten haar bij de naspeuringen naar de verblijfplaats van de door de Basken ontvoerde Duitse consul Beihl haar zou den hebben verleend. Deze verkoeling in de relaties met, Madrid zal niet nalaten voor de verdere uit werking van de projecten van president Pompidou inzake het hekken van de Middellandse Zee en het Midden-Oosten een nieuwe vertraging op te leveren. BREDA. HAARLEM, UTRECHT (GPD/ANP) Het beraad vanj de Nederlandse bisschoppen over de benoeming van dr Si-1 monis tot bisschop van Rotter-; dam dat donderdagavond in j Utrecht was begonnen is kort na middernacht geëindigd. Dc bisschoppen beraadden zich over! het gesprek dat woensdag plaatsvond I tussen liet diocesaan bestuurscollege van liet bisdom Rotterdam en de; nieuw benoemde bisschop. Een woordvoerder van de kardinaal deelde na afloop mee dat vrijdag of; zaterdag in een communiqué medede-! lingen zullen worden gedaan over de; uitkomst van het beraad. Het kathe draal kapittel van het bisdom Breda heeft zich tot de pro-nuntius in Den Haag, mrg Felici. gewend met een telegram waarin men zegt het te be treuren dat door de gang van zaken rondom de benoeming van dr Simonis, ernstige onrust is veroorzaakt. Een comité van vijf priesters uit Noord-Holland doet een oproep aan alle gelovigen en priesters uit heel het land zijn instemming te betuigen met de benoeming van dr Simonis. EMMERIK (ANP) In Emmerik (Duitsland) heeft zich donder dagavond een zware ontploffing voorgedaan in een laboratorium van de fabriek van Nfoury en Van der Lande van het AKZO-con- cern. Bij deze explosie kwamen 2 mensen om het leven, terwijl 2 anderen vannacht nog werden vermist. De fabriek waar peroxy- i de werd gemaakt liep zeer zware schade op. Talrijke inwoners van Emmerik maak ten luid hun misnoegen kenbaar1 over het ongeluk. Zij wezen er daar bij op dat zich vóór de tweede we- j reldoorlog ook een ongeluk in deze fabriek heeft voorgedaan, waarbij meerdere doden vielen. Toen de enorme klap van de explosie zich voordeed, begrepen de inwo ners van het op 4 kilometer af stand gelegen Nederlandse stadje 's Heerenberg dat er .ergens' over de grens iets ernstigs was gebeurd. Honderden auto's passeerden de grensovergang. Veel mensen uit 's Heerenberg werken bij het be drijf in Emmerik. De chauffeur van een bus van de Gelderse tramwegmaatschappij die op Emmerik rijdt, wist te vertel- len dat in het centrum van deze Duitse stad alle ruiten kapot wa ren. De buschauffeur had gezien hoe de mensen hun huizen uit-1 vluchtten. Velen sprongen in hun auto. (Zie slot pagina 11 kolom 3) EMMERIK, Duitsland Ravage in de fabriek van Noury en Van der Lande. Bij een explosie zijn twee mensen om het leven geko men. terwijl twee anderen wor den vermist. Hel bedrijfeen Duitse AKZO-onderneming, maakte peroxyde. Miljoenenschade in Emmerik

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1