PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MOORDZAAK DELFT OPGELOST Woningproduktie 1970 op 116.000 geraamd Tweede overval werd dader noodlottig BEHANDELING VAN JODEN IN RUSLAND LIJKT VERSOEPELD Groei en nieuwe vestigingen zullen economische structuur van het Westerscheldebekken versterken Brommer Vandaag in de krant... NIEUWJAARSREDE VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL Slaking en politiek no. 5 WAARIN OPGENOMEN DE M I D D ELBU RGSE, VLI SS IN GS E, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 0 Bur. Vlisa., Walitr. 56 60 Donderdag 7 januari 1971 i 359300, Pr»«io. DELFT - Persconferentie in verband met de bekentenis van de moord op Ada Lansbergen. Vlnr: officier van justitie mr Wessel, commissaris Bakker en hoofdinspecteur Van de Ven. ZWITSERLAND Winterse ro mantiek in de bergen: de snelweg tussen Bazel en Bern bij het val len van de avond. Als een zilve ren lint slingert de dooi autolich ten beschenen weg zich door het besneeuwde landschap. DELFT (GPD) ,De hele zaak stikt nog van de vragen; het onder zoek gaat voort. De politie heeft op dit moment een voorlopige ope ning van zaken willen geven om de grote onrust in een deel van Delft weg te nemen'. Met deze woorden besloot inspecteur Van der Ven van de Delftse gemeentepolitie gisteravond een gesprek dat wij met hem hadden na de persconferentie, waarin ten politiebu- rele van Delft werd meegedeeld, dat de wurger van Ada Lansber- gen-Hölscher is gepakt en heeft bekend. Hij is dezelfde, die woens dagmiddag al had bekend, maandag j.l. een overval te hebben ge pleegd op de werkster mevrouw Van Staayeren: de 25-jarige Delft- se verkoper J. C. K., gehuwd, één kind, woonachtig tegenover het flatgebouw waarin zowel de vermoorde Ada Lansbergen als recher cheur Van Strien woonden. Deze rechercheur heeft een belangrijk aandeel in de oplossing van K.'s misdrij ven gehad door in de kelder van diens flatgebouw de blauwe bromfiets te vin den, waarop hij volgens de buren na de overval op mevrouw Van Staayeren was weggereden. Debray krijgt werk in persbureau van Chileense president SANTIAGO (RTR) De Franse schrijver Regis Debray, die vorige maand door de Boliviaanse regering vrijgelaten werd zal te werk gesteld worden in het persbureau van presi dent Allende van Chili, zo heeft een woordvoerder van dit bureau in Santi ago woensdag meegedeeld. De functie is hem aangeboden toen hij dinsdag in Valparaiso aankwam. Beraad bisschoppen over benoeming van dr Simonis DKN HAAG (ANP) Vandaag (don derdag) zullen de Nederlandse biv schoppen zich beraden over de resul taten an het overleg dat woensdag plaatsvond tussen het diocesaan be stuurscollege van het bisdom Rotter dam en ile nieuwbenoemde bisschop dr Simonis. Het bestuurscollege heeft niet bezorgdheid kennisgenomen van j de ernstige onrust die is ontslaan rond de benoeming. Dit heeft kardi naal Alfrink meegedeeld aan het Ka tholiek Nederlands Persbureau. Het bestuurscollege, dat bestaat uit de twee vicarissen-generaal dr C. G. F Brauw en drs W. M. I. van den Ende en de algemeen econoom drs H van de Ven en handelend in overeenstem ming met. mgr M. A Jansen, aposto lisch administrator van het bisdom, heeft de resultaten van het overleg met dr Simonis besproken met kardi naal Alfrink. In dit stadium konden over de inhoud -an het overleg geen nadere mededelingen worden ver strekt ANTI-LAWAAiPOLITIE MAASTRICHT (ANP Maastricht zal dit jaar bijzondere aandacht gaan besteden aan de volksgezondheid en de milieuhygiëne. Het stadsbestuur overweegt momenteel een zogenaam de ,anti-Iawaaipolitie' in het leven te roepen. De politie deelde woensdagavond mee dat de moord op Ada Lansbergen door één persoon is gepleegd. De ver dachte heeft verklaard dat hij bij .de jong-gehuwde vrouw was binnenge drongen om geld te vinden. Eenmaal binnen heeft hij volgens zijn verkla ring Ada gedwongen jenever te drin ken. Wanneer zij aan deze eis voldeed, zo had hij haar gezegd, zou haar niets gebeuren. Desalniettemin wurgde hij haar. Opluchting De opluchting in de .Voorhof' de Delftse nieuwbouwwijk met zijn flat gebouwen tussen 12 en 20 verdiepin gen hoog bleek gisteravond enorm. In de afgelopen weken hadden bijna alle flatbewoners knippen op deuren en ramen laten aanbrengen, onder de indruk van de bedreiging, die de moordenaar (zich noemende meneer X' „Vignet' en .Van Gentix') schrifte lijk en telefonisch bij een krant in Delft en de Delftse politie had geuit. De merkwaardige hobby van de ver koper om krant en politie via briefjes op de hoogte te houden van zijn beweerde plannen, alsmede de misluk te wurgpoging op jongstleden maan dag. zijn hem noodlottig geworden. Op een kerstkaart, die de moordenaar zond aan de Schiedamse politie, werd een bruikbare vingerafdruk gevonden. Deze bleek jongstleden maandag over een te komen met een vingerafdruk, die werd aangetroffen in de Debussy- straat, waar Ka probeerde een flat bin nen te dringen en waar hij door del werkster, mevrouw Van Staayeren (21 jaar) werd verrast. Zeer belang rijk in de opsporing is het feit geble ken. dat buurtgenoten na de wurgpo ging op jongstleden maandag een man hebben zien wegrijden op een blauwe Zündapp-bromfiet :s en dat de aange vallen vrouw zowel als de buren enigl signalement konden geven. Bij een uitkammen van de niewbouw- wïjk trof rechercheur Van Strien in de keider van een nabijgelegen ge bouw de blauwe Ziindapp aan. Het was niet moeilijk uit te vinden, wie de eigenaar van de bromfiets was: de' 25-jarige J. C. K. die in liet gebouw een flat bleek te bewonen. De flat ziet; uit op het flatgebouw waarin Adaj Lansbergen en rechercheur Van. Strien woonachtig waren. In de flat van de verdachte werd een schrijfma-; GEZAGHEBBENDE COMMUNISTISCHE KRINGEN: Voorlopig geen nieuwe processen meer verwacht komstige processen In Riga. Odessa en Kitsjinev hoogstwaarschijnlijk niet zullen plaatsvinden. Zie slot pagina 11kolom 1 MINISTER SCHUT TERUG IN NIEUW KABINET? DEN HAAG (ANP) Minister Schut verwacht dat de woningbouwproduktie in 1970 op rond 116.000 woningen zal uitkomen. De bewindsman zei dit woensdagmiddag in de eerste kamer bij de begrotingsbehandeling van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Hij ging daarbij uitvoerig in op de oor zaken van de achtergebleven woning produktie, waarbij hij een vergelijking trok met liet topjaar 1967. De gemid delde arbeidsbezetting in de woning bouw was in 1970 11 procent hoger dan in 1967, terwijl het aantal produktieve uren per werknemer niet 2 procent daalde. Het volume van de woning produktie liep tussen genoemde jaren met 4 procent op (in miljoenen gul dens). maar desondanks werden er 9 proeent minder woningen geprodu ceerd, namelijk naar schatting 116.000 tegen 127.400 in 1967. Wat de woningequivalenten betreft wa ren deze cijfers 122.400 en 121.700, een verlies dus van 1 procent, waar tegen- Hert Het op Noord-Walclieren rond dolende hert heeft zich woensdag niet laten vangen. Wel is de. her komst van het dier bekend. (pag. 2) Vietnam NA RUIM 9 JAAR zullen de Amerikaanse grondstrijdkrach ten in Vietnam deze zomer hun gevechtstaak beëindigen. (pag. 3) Piraat HET ZIET ERNAAR UIT dat het idealistische plan van avonturier Bob Peeters uit Blaricum. om vanaf een piratenzender op zee de vrede te prediken, vroegtijdig zal stranden op geldgebrek. (pag. 11) Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 5 en 7. Binnen- en buitenland op de pagina's 1,3. en 11. Sport op pagina 13. Televisie op pagina 15. over een aanzienlijke kwaliteitsverbe tering staat. Zo wordt bijvoorbeeld in 99 procent van de woningwetwoningen waarvan de stichtingskosten intus sen 5000 gulden hoger liggen dan in 1965 centrale verwarming aange bracht, terwijl zij groter van inhoud zijn. de topproduktie in 1967 kan worden toegeschreven aan het daaraan vooraf gaande beleid. .Het aantal in aanbouw genomen woningen lag namelijk 6000 lager dan in 1966.' Minister Schut scheen nog niet plan te zijn de pijp aan Maarten te ge ven. Want hij liet de kamer weten wel iswaar de laatste begroting in liet ka binet-De Jong te verdedigen, maar hij voegde daaraan toe dat de toekomst Als hoofdoorzaken voor het gunstige zal moeten uitmaken of het ook de jaar 1967 zag minister Schut de betere laatste begroting .van deze bewinds- conjuncturele situatie en het fraaie man' zal zijn. bouwweer. ,'t Heeft de regering de afgelopen 4 jaar bepaald niet meegeze ten'. Als onwaar kwalificeerde minister Schut de bewering van de oppositie dat Weer Zie slot pagina 11kolom 1 MOSKOU (AFP) In Moskou doen steeds meer geruchten de ronde dat de Russische autori teiten momenteel aansturen op een soepeler strafbehandeling van voor het gerecht gedaagde joodse burgers. Nadat dinsdag reeds berichten in deze zin uit de Russische hoofdstad werden vernomen bevestigden gezag hebbende communistische krin gen woensdag dat er vrijwel ze ker een matiging in het harde strafbeleid op handen is. Genoemde kringen wisten ook te mel den dat er .in de maand januari en waarschijnlijk tot na het congres van de communistische partij eind maart geen processen meer zullen plaatsvin den.' Of het nieuwe beleid ook al toepassing zal vinden op het proces tegen negen joden in Leningrad die ervan worden beschuldigd de elf ver oordeelden van het eerste proces te hebben geholpen bij hun poging tot vliegtuigkaping is niet bekend. Men vindt 't wel merkwaardig dat t proces eerst om administratieve redenen naar een latere datum werd verscho ven en dat het woensdag slechts enke le minuten na de opening wegens ziekte van een van de verdachten opnieuw is verdaagd. In dit verband houdt men zelfs rekening met de mo gelijkheid dat het proces niet aan staande maandag zal worden voortge zet. zoals niet-bevestigende berichten luidden, genoemde kringen melden in dit verband tevens dat het proces tegen de joodse officier Vulf Zalman- son eveneens is verdaagd en dat toe- Na Leningrad n kan nagaan schijnt de nieuwe ontwikkeling te zijn ingeluid met de beslissing van het opperste gerechtshof in Moskou dat de twee doodstraffen in het eerste proces van Leningrad in vrijheidsstraffen van 15 (Zie slot pag. 3 kol. 1 Dooi dringt vrijdag binnen (Van onze weerkundige medewerker) GPD Tegen het weekeinde zal het dooifront kans zien zich tot boven Nederland uit te brei den. Een zwak front, dat tot bij België is getrokken, haalt het niet om Nederland te bereiken. Een volgend front, nu boven Frankrijk aangekomen, zal in het komende etmaal de kans op wat sneeuw of ijzel van het zuidwesten uit doen toene men. Achter dit front is de tempera tuur in West-Frankrijk tot meer dan tien graden boven het vries punt gestegen. Boven ons land aangekomen zal waarschijnlijk als gevolg van de aanwezige sneeuw en de zeer koude lucht vertraging optreden Mogelijk dat het front met wat regen, ijzel of sneeuw vrijdag boven ons land komt te liggen. De verdere ontwikkeling, namelijk of het een definitieve dooi zal worden, is in dit stadium nog onzeker. De afgelopen nacht is weer zeer koud geweest met in grote delen van ons land stren ge vorst, waar het gisteravond al naar uitzag, toen in het noorden weer dertien vorst werd genoteerd. MISTOESTANDEN ZOALS IN ROTTERDAMSE HAVENGEBIED VOORKOMEN GOES ,In de komende jaren zal de autonome groei van de Zeeuwse industrie een steeds sterkere invloed op de economische structuur in het Westerscheldebekken uitoefe nen. De NV Koninklijke Maat schappij ,De Schelde', een van 'oudsher expansief bedrijf, zal daarbij ook een hoofdrol spelen. De uitbreidingen van Hoechst en de voortgang bij de bouw van het aluminiumbedrijf van Pechiney vormden essentiële elementen van de economische groei. De Franse oliereus met het merk Total, de Compagnie Frangaise des Pétroles, besloot op het industrieterrein in het Sloe een aardolieraffinaderij neer te zetten. Deze beslissingen Zullen de economische struc tuur in het Westerscheldebek ken versterken. Het industrieel en consumptie verbruik van aardolie neemt alleen maar toe en waarborgt de afzet van olie ondernemingen.' Aldus de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor mid den en noord-Zeeland, de heer C. A, Kammeraad. in zijn gisteren in de Goese Korenbeurs in een algemene vergadering van de Kamer uitgespro ken nieuwjaarsrede. De heer Kamme raad stelde daarbij, dat de diversifica tie van de Zeeuwse economie de sta biliteit bevordert en op deze wijze de conjuctuurgevoeligheid vermindert. In zijn nieuwjaarsrede zei de voorzit ter van de Kamer van Koophandel voorts te vrezen, dat de maatschappe lijke dialoog in Zeeland een éénzijdig karakter dreigt te krijgen door de overheersing van milieudebatten. .Bo vendien vergeet men wel eens dat niet alleen de industrie maar bijvoorbeeld ook de landbouw met zijn vergiften, het verkeer met zijn uitlaatgassen en de huisvrouw met haar wasmiddelen aan het milieubederf meewerken', zo stelde hij. ,Het natuurbeschermings jaar N 70 heeft ons weliswaar terecht bewust gemaakt van de milieubeder- vende invloed van snelle economische groei. In Zeeland is iedereen er nu wel van overtuigd dat men mistoe standen, zoals die in het Rotterdamse havengebied zijn ontstaan, moet voor komen. Andere aspecten van de ont wikkelingen van Zeeland mogen ech ter niet in het vergeetboek raken' zei hij. Ten aanzien van de industrialisatie van Zeeland merkte de heer Kamme raad voorts op, dat de goede start van de Sloehaven de minister en eco nomische zaken inspireerde tot schor sing van de investeringspremierege- Ung voor Zeeland gedurende 1971, .Voor de ontwikkeling van de secun daire industrie, die voor verschillende deelgebieden van grote betekenis is. betekende deze maatregel een onver wachte harde tegenslag', aldus de KvK-voorzittcr. De heer Kammeraad herinnerde in zijn toespraak aan de opening van een aantal baanvakken van rijksweg 58 en de nieuwe, tweede brug over het Kanaal door Walcheren te Middel burg. In de toezegging van een vaste oeververbinding over de Westerschel- de zag de heer Kammeraad aanleiding voor een verdere grootscheepse verbe tering van de noord-zuid-verbindingen. Hij wees er in dit verband op. dat de plaats van de vaste oeververbinding handhaving van de veerdienst Vlissin- gen-Breskens noodzakelijk maakt. Zeelandroute Over het gebruik van de Zeelandbrug en de Zeelandroute zei de heer Kam meraad: De Zeelandbrug krijgt in' steeds toenemende mate verkeer te. verwerken. Het relatief grotere deel dat hierbij wordt veroorzaakt door het vrachtverkeer valt op en is ver heugend Een stimulering van het ge bruik van de Zeelandroute zou ont staan door afschaffing of verlaging van de tolrechten. Het meeste effect zou het hebben wanneer dit gebeurt bij de Haringvlietbnig. Ook West Brant zou hiervan profiteren!' Als inleiding op een schets van de structuurveranderingen en conjunc tuurverschijnselen in 1970 die de eco nomie in midden- en noord-Zeeland sterk hebben beïnvloed stelde de heer Kammeraad, dat verbetering van de kwaliteit van het leven een nieuwe doelstelling is geworden van de econo mische politiek. De KvK-voorzitter j stelde in die schets van de structuur veranderingen, dat de verwarring over het uiteindelijke beleid een ongekende! omvang aanneemt. 'De brede kloof tussen enthousiaste j plannenmakers en het grote publiek is met dikke bundels bedrukt papier niet) te overbruggen', zo zei hij. .Hier baat alleen een goede presentatie van een goed beleid en een uitgebreide voor- (Zie slot pag. 7 kol. 3) foofl» Een aantal leden van het CNV heeft het bestuur van deze vakbeweging op ongezouten manier meege deeld het niet eens te zijn geweest met de één-uursactie van 15 december jl. In De Gids' van 6 januari wordt een bloem lezing uit de brieven gegeven, die daarover aan het bestuur zijn gericht, citaten waaruit blijkt, dat bij de chris telijke vakbeweging heel wat minder geestdrift heeft bestaan voor de be wuste actie dan bij het NVV en het NKV. In hetzelfde nummer van .De Gids' komt het CNV-bestuur met een verantwoording van zijn beleid en het stelt daarbij terecht dat het in wezen om de vraag gaat: was deze actie al dan niet een politieke staking? Voor het CNV een essentiële vraag, want dit vakverbond beschouwt de politieke staking nog altijd als een onjuist strijd middel. Ruppert destijds een groot man in de christelijke vakbeweging heeft eens betoogd, dat politieke doel einden via de parlementaire weg moe ten worden bereikt: Den vakbeweging, die zich tegenover de overheid te weer stelt, ondergraaft haar eigen bestaan en dat van de staat'. Hoe principieel deze kwestie voor menig CNV-lid ligt. wordt duidelijk doordat allerlei brief schrijvers naar een bijbelgedeelte ver wijzen. namelijk Romeinen 13. Daarin vindt men de opvatting van Paulus. dat ieder mens zich moet onderwerpen aan de hoge overheden, die boven hem staan'. En voorts: .Wie zich tegen de overheid verzet, wederstaat de instel ling Gods'. Daarom gaat het bij het CNV inderdaad om deze kernvraag: was de actie een politieke staking of niet? Neen. zegt nu het bestuur in De Gids' van 6 januari. Er zou pas sprake van een politieke sta king zijn geweest .als we lot een werkonderbreking hadden opgeroepen nadat het parlement had gesproken. Maar over de loonmaatregel moest nog met het parlement worden gedis cussieerd'. En even verder: .Niet elke actie met een politiek tintje i.s meteen maar een politieke actie. Waar de grens ligt. is misschien moeilijk uit te maken. Het CNV is ervan overtuigd, dat de grens op 15 de cember niet is over schreden'. Voorts wordt gewezen op de grote veranderingen, die sinds 1945 hebben plaatsgegrepen in Nederland op sociaal-economisch terrein, waar door een vervlechting van staat en maatschappij optrad, die .een actie van de vakbeweging al snel een poli- tiek tintje' geeftEen nogal subtiel antwoord, bovendien menen wij onjuist. Het CNV-bestuur ziet in de hierboven geciteerde beschouwing over het hoofd, dat het op de vijftiende de cember niet ging om zo maar een .actie met een politiek tintje', maar om een staking. Men kan daarvoor nu wel andere namen bedenken bijvoor beeld: demonstratieve werkonderbre king en soortgelijke aanduidingen maar dat doet niets af aan de omstan digheid, dat het werk op 15 decem ber jl werd neergelegd op oproep van ae vakcentrales. En daarmee greep de vakbeweging naar het uiterste middel, waarover zij beschikt: de staking. Wel iswaar in beperkte zin het werk werd slechts één uur neergelegd maar het. middel werd nochtans aan gewend. Dat is niet zo maar een .actie met een politiek tintje', het is zonder meer een staking: daarover kan geen misverstand bestaan. Was zij tegen de ondernemers ge richt0 Neen, het was er vooral om begonnen het parlement te bewegen de loonmaatregelen van de regering af te stemmen. Een actie met een politiek doel dus. Het kabinet wenste de loon-prijsspiraal te doorbre ken, het wilde de overbesteding aan banden leggen en een recessie voorko men. Toen het met de beide andere partijen in dit geheel ondernemers en vakbonden niet tot overeenstem ming kon komen, kwam het op grond van zijn eigen verantwoordelijkheid tenslotte met een pakket bindend voor- geschreven maatregelen. Dit pakket werd aan de kant van de vakbeweging onmiddellijk afgewezen: er werden daarbij scherpe en felle uitspraken ge bruikt en voorts wenste men het par lement te dwingen tot afkeuring van de maatregelen. Vandaar de staking. Was dat een politieke staking? We menen, dat deze vraag alleen maar bevestigend kan worden be antwoord Zij was politiek in meer dan één opzicht. In de eerste plaats omdat zij was gericht tegen de regering, zij duidde op een botsing tussen vakbe weging en kabinet, een botsing tus-_ sen beperkt belang en wat de regering als algemeen belang zag. Derhalve een staking tegen de overheid. Vervolgens was zij politiek, omdat parlementaire verwerping van de maatregelen werd nagestreefd: in de omstandigheden van dat ogenblik betekende dat namelijk zonder meer een kabinetscrisis. En de vakbeweging wist dat drommels goed. In feite wenste zij. dat deze regering zou heengaan. Opnieuw: een staking tegen de overheid. Tenslotte was zij politiek maar we erkennen op dit punt dat het hier om een zwak argu ment gaat omdat, de regering strikt formeel genomen de goedkeuring van het parlement niet nodig had: zij han delde binnen de bevoegdheden, die de loonwet haar verleent. Er was geen goedkeuring van het parlement ver eist. de regering kon volstaan met een mededeling. Dit argument was echter ontkracht, omdat minister Roolvink bij voorbaat al had gezegd, dat het- overleg over deze kwestie was ver plaatst naar regering en parlement om-" dat het beraad met hei. bedrijfsleven niet het gewenste resultaat had opge leverd. Eormeel-denkende figuren kun- (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 1