Verenigingsleven Nieuw Namen zit springen om een nieuw I nschapscentrum sport- varia MEN BOUWT NIET HARD MAAR WEL GOED "iEUZENSE KATSPOLDER BRIEF NAAR BOXTEL exti* WOENSDAG 6 JANUARI 1971 fÈRNEUZEN Op één van z'n vliegtochten over Zeeland .schoot' Jnchtlotograaf Wim Riemens deze plaat van de Terneuzense Katspolder. De aandachtige speurder zal opmerken dat de foto al enige weken geleden moet zijn gemaakt hetgeen blijkt uit enkele objecten waarvan de bouw al verder is gevorderd dan de foto laat zien. Dat klopt inderdaad. Eén van de redenen is dat uit de lucht genomen foto's altijd eerst ter goedkeuring ln Den Haag moeten worden voorgelegd. Het .exploitatieplan Katspolder' Is geen .hardloper' op het gebied van woningbouw. Men is er al een Jaar of vier aan het bouwen maar allemaal ln de particuliere sector en dat loopt nu eenmaal minder hard dan de woningwetbouw. Aanvankelijk werden ln dit gebied alleen bungalows (alles op de begane grond) gebouwd zoals duidelijk te zien even onder en rechts van het midden (langs de Kreek, Kortcnaerlaan, een gedeelte van de Michiel de Ruytersingel en weer later langs Nacrebout- en Dorus Rijkerstraat. Vsn meer recente datum zijn de typen landhuizen zoals langs de Dorus Rijkersstraat en van Kinsbergenlaan (links boven het midden). Links onder het midden zijn de eerste twee-onder éen-kap inmiddels gereed gekomen en bewoond, terwijl andere nog volop in aanbouw zijn. Zoals bekend heeft de woningbouwvereniging .Terneuzen' kortgeleden aange kondigd met de bouw te beginnen van 171 eengezinswoningen tussen de Michiel de Ruytersingel en de Van Kinsbergenlaan, dat is op de drie stroken grond links van de bungalows en landhuizen even boven het midden van de foto. Nog verder naar boven op de foto liggen de percelen waarop dezelfde bouwvereniging (in 1972?) 288 hoogbouwwoningen wil realiseren, vier hoog met lift. Links even onder het midden is nog juist een stuk van de Ceintuurbaan (Katspolderdijk) te zien, een gedeelte van de vijfhoog-flat en daaronder de Prins Willem Alexanderschool (christelijke lagere school). Even boven het midden het jachthaventje met rechts daarvan de Otheense Kreek, frequent bezocht door sportvissers waarvan meer dan achtig pet uit België komt. Meer naar boven van rechts naar links landerijen, het dorp Othene, de uitwatering van de Kreek en nog verder naar links het exploitatieplan Serlippens, nu volop in uitvoering. (Luchtfoto Wim Riemens). NIEL'W-NAMEN Het verenigings leven van Nieuw-Namen heeft drin gend behoefte aan een geschikt on derdak. De huidige huisvesting blijkt onvoldoende en belemmert de vere nigingen ernstig in de ontplooiing van activiteiten. De oplossing van deze moeilijkheden lijlct een dorps huis annex gymnastieklokaal. Een dergelijk gebouw zal ongetwijfeld stimulerend werken op dc ontwikke ling van het sociaal-cultureel leven jn Nieuw-Namen. Tot deze conclusie komt de stichting gcmeenschaps- werk in een rapport, dat Is uitge- bracht naar aanleiding van een on derzoek dat de stichting onder dc bevolking en verenigingen van Nieuw-Namen heeft ingesteld. Begin oktober 1970 Heeft het Hul ster gemeentebestuur de stichting verzocht een advies uit te brengen, over .de behoefte aan een dorpshuis ln Nieuw-Namen. Tijdens dit onder zoek is getracht een antwoord te vinden op een drietal vragen: Wordt het verenigingsleven van Nieuw-Namen in de ontplooiing van activiteiten belemmerd door het ont breken van een geschikte ruimte? Kan het verenigingsleven zich door een geschikte lokaalruimte be ter ontwikkelen? Kunnen de voorzieningen dorps buis en gymnastieklokaal zodanig worden gecombineerd dat een func tionele ruimte ontstaat? Aan de tweeëntwintig verenigingen die Nieuw-Namen telt, zijn enquête formulieren gestuurd. Eenentwintig verenigingen hebben de vragen be antwoord. De stichting gemeen- schapswerk acht hierdoor het beeld, dat door het onderzoek is verkregen representatief voor het verenigings leven van Nieuw-Namen. Elf vereni gingen maken gebruik van het paro chiehuis. Bij verenigingen bestaan nogal wat klachten over deze huis vesting. Het parochiehuis ge bouwd in 1880 is te klein, verou derd, niet hygiënisch, primitief en onbewoonbaar. Dertien verenigingen huizen in cafés, (er zijn verenigin gen, die zowel van het parochiehuis als van café-zaaltjes gebruik ma ken). Bij de verenigingen die alleen gebruik maken van een café voor hun activiteiten, hebben er drie geen bezwaar en vind,en hun huisvesting goed. Uit het onderzoek is gebleken, dat van de tweeëntwintig verenigin gen er twintig in principe gebruik willen maken van een eventueel nieuw te bouwen dorpshuis. De twee verenigingen die er geen gebruik van willen maken zijn de vogelhouders- vereniging JDe Nachtegaal' (54 le den) en de katholieke plattelands jongeren (12 leden). Er kan dus een druk gebruik van het dorpshuis worden verwacht. Daarbij moet men in aanmerking nemen, dat er ook incidentele activi teiten en evenementen moeten wor den gehouden. Bovendien lokt de aanwezigheid van geschikte voorzie ningen nieuwe activiteiten uit. Voor de bevolking van Nieuw-Na men werd een vragenformulier sa mengesteld waarop 27 suggesties voor activiteiten en voorzieningen werden gedaan. Bovendien werd de mogelijkheid opengelaten de lijst met eigen suggesties uit te breiden. De formulieren werden verstuurd naar gezinnen met inwonende kinde ren, die gericht zijn op de woonkern Nieuw-Namen. Hierdoor werden ou dere gezinnen zonder inwonende kin deren, bejaarde gezinnen en alleen staande bejaarden uitgesloten. De .behoeftepeiling' werd dus uitslui tend op de toekomstige gebruiksmo gelijkheid van het dorpshuis georiën teerd. Van de 208 uitgezette formu lieren kwamen er 174 terug. 168 gezinnen bleken voor een nieuw ge meenschapshuis, 2 vonden dit niet nodig en 4 gezinnen hadden geen mening. Uit de opiniepeiling onder de gezinnen blijkt een duidelijke be hoefte aan ruimte voor allerlei zaal sporten, ruimte voor voorlichtings- en cursusavonden, toneel jeugdbibli otheek, dans en spel etc. Ook voelt men v,eel voor voorzieningen die eenvoudig rond het gebouw zijn te realiseren, zoals een ijsbaantje en een rolschaatsplaats. Bovendien neemt een instructie-zwembad een ho ge plaats in op het verlanglijstje van de bevolking. De verenigingen vra gen voor him activiteiten een grote zaal voor zaalsporten, festiviteiten, grote bijeenkomsten en toneeluitvoe ringen. Volgens het onderzoek zou het te bouwen gemeenschapscen trum er als volgt uit moeten zien: een grote zaal, onder andere voor sportactiviteiten, een kleed en was gelegenheid, een kleinere zaal (be- jaardensoos, speelmiddagen voor kleuters enz.) en een pakeerruimte, die tevens dienst kan doen als rol- schaatsbaantje en ijsbaan. Plaats In het rapport zegt de Stichting Gemeenschapswerk, dat de plaats van het eventuele gemeenschapscen trum van grote betekenis is. Het zal niet te ver van de lagere school mogen liggen en bovendien in de directe omgeving van het voetbalter rein. Er bestaan plannen ont een tweede voetbalveld aan te leggen. Daardoor zal de sportaccommodatie aanzienlijk in betekenis toenemen. Vlak bij het geprojecteerde tweede voetbalveld staat de kleuterschool. Wanneer het gemeenschapscentrum in de onmiddellijke omgeving van het voetbalterrein zou kunnen wor den gerealiseerd, biedt dit de moge lijkheid voor bewegingsspelen voor de kleuters. In het bestemmingsplan van Nieuw-Namen is een stuk grond aangewezen als parkeerterrein. Dit perceel zou, volgens de Stichting Ge meenschapswerk, zeer geschikt zijn als bouwplaats voor het gemeen- schaatscentrum. We beginnen deze eerste varia in het nieuwe jaar met het opsteken van een pluim op de hoed van Peter Post voor de excellente wijze waarop hij tijdens de kerstdagen het record over de kilometer achter de dernles verbeterde en op ruim 71 km per uur bracht Het is door al die feestdagen en het niet eerder verschijnen van een varia, een wat late pluim gewor den maar ere wie ere toekomt. Als we iets tégen Post hebben, dan laten we het ook horen. Overigens verloor Peter die uitdagingswedstrijd tegen Verschueren met 3 reeksen tégen en 1 vóór In twee van de vier ritten verloor Post met één ronde achterstand (zij het door dernypeeh) en in de achtervolging werd Post zelfs door Verschueren ingelopen. Wel een bewijs dat Theo op het ogenblik meer mans is achter de dernies dan Peter. Persoonlijk geloven wij niet dat daar nog verandering in zal komen. o Misschien dat we in de toekomst toch nog eens een goede opvolger van Post kunnen begroeten want Ne derland heeft sinds heel kort een dernytrainer gekre gen. Het is Gerard Peters die in het Rotterdamse sportpaleis dernyrenners en gangmakers gaat opleiden. Dat is wel nodig, zeker als Rotterdam even spectacu laire programma's als Antwerpen wil gaan presenteren. De Nederlandse wielrenner van het jaar 1970 wordt (al is dat dan nog niet helemaal officieel) de 24-jarige Joop Zoetemelk uit Rijpwetering. Deze geboren etappe renner. die in 1969 de Circuit des Mines, de Ronde van Joeugo-Slavië en de Ronde van de Toekomst won, eiste in z'n eerste prof jaar 1970 maar meteen de 2e plaats voor zich op in de eindrangschikking van de Tour de France. De enige die voor hem bleef was Eddy Merckx en dat zegt al genoeg. Zoetemelk zal in de etappen- koersen nog veel van zich doen horen, zeker als hij nog wat agressiever wordt. Evenals in 1969 is Richard Buckacki het afgelopen jaar weer eerste geworden in het klassement van de buitenlandse eendagsritten. Hij eindigde met 269 pun ten voor Jos van Beers (142). Jan Janssen (105), Jan Krekels (92) en Leo Duyndam (76. In de vorige klassementen van 1964 tot en met 1968 behaalde Jan Janssen steeds de eerste prijs. O Voor de Super Prestige Pernod (ook wel officieus wereldkampioenschap genoemd) worden dit jaar de volgende punten toegekend: Ronde van Frankrijk 110, 70, 60, 50, 45, 40, 35. 30. 25 en 20 punten: Ronde van Italië 75. 45. 35. 25, 15, 10 en 5 punten; Ronde van Spanje 65, 40. 30, 15 en 5 punten. Parijs - Nice 55. 35. 20 en 10 punten. Vierdaagse van Duinkerken. Omloop van dc zes provinciën. Midi Libre en Parijs - Luxemburg 50. 30, 15 en 5 punter.. Wereld kampioenschap 70, 40 en 30 punten. Grote Prijs der Naties 70 40 30. 25. 20. 15. 10. 8. 6 en 5 punten. Parijs - Roubaix 65, 45 35 25 20. 15. 10. 8. 6 en 5 punten Milaan - San Remo Ronde van Vlaanderen. Luik Bastenaken - Luik. Parijs Tours en Ronde van Lombardije 60. 40, 30, 20. 15. 10. 8. 6. 5 en 4 punten. Bordeaux - Parijs 60. 35. 20. en 10 punten en Grote prijs van Frankfurt 35.20.15.10. 7,5. 4. en 3 punten. De eerste prijs is 20.000 Franse franken (ongeveer 14.600 gulden). Jan Janssen zal niet starten in de zesdaagse van Grenoble, zoals aanvankelijk in z'n bedoeling lag. Het herstel gaat toch langzamer dan men had verwacht. Hij streeft nu naar een wederoptreden in de Zesdaagse van Antwerpen (19-25 februari aanstaande). Tenslotte in het kort nog iets over onze nationale sport, namenlijk het schaatsenrijden Nu we vorig Jaar twee wereldkampioenschappen en één Europese titel veroverden en nog pas drie weken geleden de Noren in hun eigen Bislet klopten, staan we helemaal bovenaan op de schaatsladder. Vandaar dat de ogen van hele schaatswereld gericht zullen zijn op de anders zo .doodgewone' wedstrijden om de Nederlandse titels bij de heren (klassement en sprint) en dames die zater dag aanstaande op de Amsterdamse Jaap Edenbaan zullen worden gehouden. De belangstelling van rijderszijde is zo enorm dat reeds zaterdagmorgen om elf uur zal worden begonnen met het afwerken van de eerste wedstrijden. Ons inziens zijn de grootste verrassingen te verwachten bij de dames. Het lijkt ons niet onmogelijk dat forse bressen zullen worden geslagen in de gelederen van de kernploegleden. Attje Keulen-Deelstra die daarin vorig jaar al onverwacht binnendrong en en-passant wereld kampioene werd, blijft er ook dit seizoen wel in. We verwachten dat ook Akke Falkena zich in de kernploeg zal rijden. We kunnen haast niet geloven dat Stien Kaiser en Ans Schut al uit de ploeg zullen worden gereden maar ze zullen er bijzonder hard voor moeten knokken. Of Elly v. d. Brom nog zal slagen om in de ploeg te blijven, is al een groot vraagteken. Waar schijnlijk zal het de gezusters Geyssen niet meer lukken. In hun plaats staan klaar om vaandel, roem en eer over te nemen, meisjes als Trijnie Rep, Truus Dijkstra, Sijtje van de Lende, misschien wel Annie van Dalsum. Maar Nederlands kampioene? Attje, Ans of toch Stien...? In elk geval staat een brede laag van rijdsters, zowel bij de dames als bij de a en b-Junioren te trappelen van ongeduld om door te stoten naar de top. En vergeet niet dat de Nederlandse top niet ver verwijderd is van de wereldtop. En om op nationaal niveau te blijven. Eind november al werden te Heeren veen door a-junioren dames op de 500 meter tijden gem teerd van 47,4. 47,8 en 48,2 door nog geheel onbekende meisjes. Daarmee zouden zij zich bij de dames senioren onder de eerste tien hebben geklas seerd. Overmorgen nemen we de heren onder de loupe. ONZE TOPTIEN She likes weeds. Tee-Set (1). 3 Lonely days. Bee Gees (7). 4 Voodo child. Jimmy Hendrix. (6). 5 See me, feel me. The Who. (4). 6 Where have I been wrong. The Cats. (2). 7 Tears in the morning. The Beach Boys. (-). 8 Yesterday when I was young. Charles Aznavour. (-). 9 Love is all around. Sandra and Andress. (5). 10 Over and over. George Baker Selection. (9). De nieuwe nummer 1 in de top-tien is .My sweet lord' van oud-Beatle George Harrison, ten koste van de Nederlandse Tee-Set, die een plaats je zakte. Ook The Who zakte een plaats. Het zal nu wel niet lang meer duren of het uitstekende .See me, feel me' zal uit de hitparade verdwijnen. Dit gebeurde al met Mick Jagger's Memo from turner' en ,To my father's house'. Deze laat ste schijf heeft inmiddels wel een verkoop van 100.000 gehaald. Alarm- schijf: .When I'm dead and gone' van Mc. Guiness Flint. Zeeuwsch- Vlaanderen extra top-tien is The Kinks .Apeman'. LUSTIGE BOER Vrijdag 8 en zondag 10 Januari wordt in de Koninklijke Opera in Gent de operette .De lustige boer* uitgevoerd. De hoofdrollen worden vertolkt door onder anderen Herman Slagmulder, Jeanine Martony, Ar thur Hoogveld en Yola de Gruy- ter. KONINKLIJKE OPERA DERNY- KAMPIOENSCHAP Zaterdag 9 januari kunnen de wie- Ierliefhebbers terecht in het Ant werpse sportpaleis, waar de officiële kampioenschappen achter dernymo- toren voor beroepsrenners en een koppelwedstrijd voor amateurs wor den verreden. Aan de kampioen schappen achter de motoren doen 12 renners mee. Aan de start verschij nen onder anderen Theo Verschueren. Leo Proost, Julien Stevens, Ray Hooberghs en André Poppe. Communiceren gaat niet altijd even gemakkelijk. De Russen rijden nu wel met een karretje over de maan. doch dat zal wel puur geluk zijn. Mijnerzijds bestond er op een moment behoefte aan contact met een bevriende relatie in het Brabantse. Ik nam de hoorn van het telefoontoestel en draaide het nummer. Het bleek bezet. Nog eens geprobeerd, even later. Opnieuw of nog in gesprek. Voor de derde keer draaide ik het nummer. Geen ge hoor. Waarom zou ik geen gebruik maken van het postale dienstbetoon? Niet zo direct, doch betrouwbaar en veel goedkoper? Ik schreef een lange brief want ik trilde nu. na de frustratie van het niet gelukte telefoongesprek, waar voor mijn kwartje gericht en de envelop geadresseerd met naam en toenaam, straat en huisnummer van de bevriende relatie, te Bokstel. Ik had natuurlijk voor hetzelfde geld ook Boxtel kun nen schrijven, doch de relatie, die haar post uit alle windstreken ontvangt, had op de enveloppen waar zij haar brieven in verpakte, ook Bokstel laten drukken. Ik wist, dat men in het telefoonboek en bi) de spoorwegen Bokstel van de hand wees. Veel men sen hebben echter een aversie tegen de letter x. 't Is zo'n gedoe met die haakjes, zeggen ze dan. En ik gunde de relatie haar Bokstel, terwijl bovendien in een oude Bos-atlas het woord op dezelfde wijze voorkomt. Als de heer Bos in 1947 het recht neemt om Bokstel te schrijven, kan ik dat in 1970 ook toel doen. Correcter zou allicht geweest zijn te adresseren; Bokstel, zich bevindend tussen Tilburg en Eindho ven, Noord-Brabant-Oost, Nederland. Maar gesterkt door des relaties envelop en de Grote Bos, liet ik het bij dat ene eenvoudige Bokstel. Ik verwachtte een snelle reactie op mijn brief, van mijn Brabantse relatie. Metterdaad en van zessen klaar, per telefoon of brief. Er kwam wel telefoon, niet uit Bokstel, waar het voor ons niet overloopt van de vrienden en magen. Wel postaal verkeer, doch ditmaal niet uit het Brabantse. Vreemd. Zou ze griep hebben? Schor en hees, niet in staat ook maar een woord duidelijk door de hoorn te laten overkomen? Misschien is haar schrijfmachine wel kapot en niemand in Bok stel om die te repareren en heeft ze daarbij haar rechterarm ook nog gebroken. Misschien ze zal toch nog wel in leven zijn? Na negen dagen kwam de brief terug. Het adres doorgestreept. Eronder, grote 'zware drukletters. RETOUR. Met op de achterzijde van de envelop een hoop boodschappen. Allemaal in het Duits. De brief was helemaal niet in een landelijke straat in Boxtel geweest, maar in Langenberg, in Duitsland, precies zo geschreven als een straatnaam in Boxtel, 't Staat niet eens in de Bos-atlas. Wel een Langeberg. op 52graden noorderlengte en 5.40 oosterbreedte, op kaart 15. Eerst het stempel Langenberg met datum. Ernaast de mededeling, dat degene d;e de brief hoorde te ontvangen en zijn straat in 5602 Langenberg. onbe kend zijn. Men hield daar in Langenberg zo maar met op Men had zelfs de Empfanger opgeroepen, stond er verder. Misschien wel per radio of televi sie of anders per dorpsomroeper met de bel. Dat doen ze daar misschien nog. Zonder succes in dit geval overigens, dat stond er ook bij In gespierde letters ncht een ander Langenberg daarnaast driftig de vraag ins blaue hineinWelk van de vele Langenbsrgs bedoelt u° Er zijn dus meer Langen- bergs. Weer een andere Langenberger, die blijkbaar in zijn eigen Langenberg ook al het vuur uit zijn sloffen gelopen heeft om de brief ter plekke kwijt te raken, meldt met beheerste droefenis, dat de plaatsaandui ding onvoldoende was. Er schijnt ook nog een Lan genberg 4831 te bestaan. Iemand meldt van daar uit op koele toon het moet nu maar eens uit zijn met dat gezanik om die brief uit Nederland dat de Empfanger ook daar zijn domicilie niet houdt. En toen zond Langenberg de brief terug naar de afzender Dat kon. De brief door vele postale handen gegleden en verwisseld zag er bij aankomst wat gehavend en met al die mededelingen op de achterkant, wat vreemd uit. Ik draaide het nummer in Boxtel, in de stellige verwachting, een forse mannestem uit Langenberg te zullen horen. De relatie antwoordde Zij hield zich aan Bokstel, 't Klinkt eender en ze voelde wel wat voor een fonetische schrijfwijze in deze. Zc hield zich aan haar briefhoofd, zei ze 't Is altijd goed gegaan, waarom zou ik'nu veranderen De brief bezorgers in de meerdere Langenbergs in Duitsland hebben er veel weet van gehad. Op zondag 10 januari gaat in de Koninklijke Opera in Gent .Cavalle- ria Rusticanna' en .1 Pagliacci' in première. Dit werk van Mascagni wordt onder anderen vertolkt door Gery Brunin, Ugo Ferro, Guy Fon- tagnère en Jan Joris.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1971 | | pagina 15