Axels aardappelbedrijf bezorgt omwonenden last en geluidshinder Doorgaan of stoppen - daar moet je nuchter voor rekenen' MI KERSTSALON 1970 ZEEUWSE KUNSTKRING 7 De frisse vrind van Jeugd en Muziek... J.H.STOUTJESDIJKOOST ERL AND, ,KAPT' MET DE FRUITTEELT lONDERDAG 31 DECEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FIRMANT DEN HAMER: .WIJ HOUDEN ONS AAN DE NORMEN BUURMAN MOEST DUIVEN VERKOPEN EL Een aantal bewoners n de Nieuwendijk in Axel heeft Jlachten. De aardappelsorteer- i koelinrichting van de firma rJteijter en Den Hamer zou zo- eel geluidshinder veroorzaken, 'fs at het voor de omwonenden Ijna onmogelijk is om 's nachts jn oog dicht te doen. bestaan echter nog meer grieven, (j het laden en lossen verspert een ansportband het trottoir, zodat de letgangers een stuk over de drukke euwendUk moeten lopen. Ook zou de omwonenden last hebben van. stof, dat hij het laden en lossen in de aardappelen opwaait, in van de .klagers' is de heer J. ieland. die vlak naast het bedrijf! >ont. .Het is gewoon hopeloos. Tot ïdden in de nacht dringt het lawaai .n vorkheftrucks mijn slaapkamer nnen. Maar dat niet alleen. De venti- toren van het koelsysteem maken k een hels lawaai. Overigens zijn re klachten niet van vandaag of steren. Reeds tien jaar geleden heb- ii enkele bewoners van de Nieuwen- jk klachten ingediend bij het ge- eentebestuur. Twee jaar geleden eft de heer Wieland zijn laatste leven bij b en w van Axel bekend maakt. De heer Wieland heeft er Ifs zijn hobby voor moeten opgeven, ikele dagen geleden heeft hij zijn; nig duiven moeten verkopen. JDie Eren hebben evengoed als wij hunj chtrust nodig. Met al die herrie was t niet mogelijk meer. De duiven srden schrikachtig. Trainingsvluch- kon ik niet meer met ze houden, had mijn duiven niet me r in de nd'. Voor de heer Wieland betekende I een hele opoffering. .Het waren !te duiven. Ik heb prijzen van 1000 t ƒ1,500 met ze gewonnen en dat; in één vlucht. Maar ik zag geenj dere oplossing meer dan ze weg te| i heer Wieland heeft van het ge- Bentebestuur bericht gekregen, dat firma Feijter en Den Hamer alleen n 's morgens zes tot 's avonds tien r mag draaien. Volgens de heer eland wordt met deze bepaling .da- de hand gelicht'. omwonenden hadden 15 maart. 9 al hun klachten ingetrokken. De er Wieland: .Wij hebben onze klach- teruggenomen (het waren er heel t) omdat ons was beloofd, dat es in het werk gesteld zou worden, aan de overlast een einde te aken. Naar onze mening Is dat niet beurd. Ik vind dat niet eerlijk'. Smeken heer L. J. Verberkmoes woont huin tegenover het bedrijf. .Of ik is klachten heb ingediend? Ach man. praat mij er niet van. Ik heb ze; op mijn knieën gesmeekt en ik heb ze stijf gevloekt. Het helpt allemaal niets. We zijn er moedeloos onder geworden'. Dc heer Verberkmoes heeft het niet alleen bij smeken en vloeken gelaten. Ook hij heeft bij de gemeente talloze klachten ingediend. Dc oudste klacht dateert van 19 sep-, tember 1958. De heer Verberkmoes heeft ongeveer dezelfde klachten als de heer Wie land. .Het lawaai is niet om te har den. En wat die transportband over de stoep betreft, ik snap niet dat er. nog nooit ongelukken zijn gebeurd Van die stof heb ik niet zoveel last meer. Eerlijk is eerlijk, dat is een hoop verbeterd'. De heer G. C. P. den Hamer, medefirmant van het bedrijf, is .bijzonder verwonderd' over de, klachten, die de omwonenden hebben geuit. Al wat bij ons gebeurt, ligt j binnen de proporties van wat de ge meentelijke voorschriften en de hin-| derwet ons hebben opgelegd. Wij heb ben een behoorlijk bedrag moeten in-j vesteren om het geluid tot een mini mum te beperken. Wij hebben vol daan aan de eisen, die de hinderwet ons via de arbeidsinspectie heeft ge-, De heer Wieland. bij zijn lege duiventil. Enkele dagen geleden heeft hij zijn duiven verkochtDie dieren moeten toch ook kunnen slapen?' (Foto PZC steld Deze gemene klachten bevreem den ons ten zeerste, omdat het nor male burgerfatsoen eist, dat je je grieven eerst met de desbetreffende, personen bespreekt. Indien er geen j oplossing voor gevonden kan worden, zijn er nog altijd de officiële instan-j ties. Ik heb helemaal geen klachten, meer gehoord. Het laatste contact' over deze zaak heb ik anderhalf jaar! geleden gehad, toen de mensen hun! klachten introkken. Het enige wat bij1 ons na tienen gebeurt is dat de vrachtwagens binnenrijden. Maar er rijden toch ook auto's over de Nieu-j wendijk? Al wat gezegd wórdt over! de transportband doet voor ons niet ter zake. De normen waar wij' aan| gebonden "zijn. worden niet overtre den'. Wat het opwaaien van stof be-; treft zegt de heer Den Hamer: JDat is voor ons niet acceptabel. Als er een beetje wind staat, is er altijd wel ergens een stofje te vinden'. ARNEMUIDEN. ZILVEREN SCHOR Tijdens een interview in een landelijke krant met de componist Bernard van Beurden liet deze zich. gevraagd naar zijn opinie over Jeugd Muziek, ont vallen dat hij deze vereniging erg be langrijk vond. het echter betreurde dat zij zo verkalkt' ls. Alleen Jeugd Iz Muziek-Zeeland'. aldus Van Beur den. .schijnt erg goed te zijn; daar zijn - mensen die wat frisse wind over en! door het geheel laten waaien'. Die fris- i se wind woei er dan gisteravond let terlijk en figuurlijk om en in .Het Zil veren Schor' te Amemuiden. waar tachtig jongelui een concert gaven dat de eindfase van een driedaagse studie- kamp van Jeugd A Muziek Zeeland was. De hoofdmoot van het programma vormde Bernard van Beurdens Aktua I' voor twee solovlolen, grammofoon-; platen en orkest (19701. Het actuele probleem waarop de titel zinspeelt, de strijd van de minderheid (solisten te- gen de meerderheid (orkestleden) kwam er maar dat is ook onmoge lijk in zo korte tijd van ensemblespel1 niet helemaal uit. De violisten mr Frans Karei Adriaanse en Frits Tave- nier. spontaan hun medewerking aan het gebeuren verlenend, trachtten met behoud van hun minderheidskarakter zij hadden volgens partituurvoor- j schrift eigenlijk spelend moeten wan- delen door de zaal. tussen de coulis- j sen en over het podium) door de meer derheid te worden opgenomen. Deze laatste was niet alleen lijfelijk aanwe zig. maar klonk ook via grammofoon platen van populaire klassieken als Beethoven vioolconcertDvorak (Nieuwe Wereld) en Tsjaikowski (Ro meo en Juliette). Daarmede een indu strie representerend die niet direct het. eigendom van de minderheid in onze maatschappij is Het was. zo gezien, een soort politiek-maatschappelijk ge- engageerde muziek die. hoe boeiend als werkobject voor de spelende jeugd (dat bleek wel), mijns inziens als eipe-' riment niet geslaagd is door zijn merk waardigerwijs verschrikkelijk burger-1 lijke breedsprakigheid. Alle lof voor solisten, orkest en vooral voor zijn ge-1 weldige leider Peter E. Jense. Fascinerender waren enkele werkstuk-1 ken van de kampdeelnemers zelf. on der wie de popgroep Beautiful Idaho een belangrijke rol vervulde. Een door Gerard Scherff gecomponeerde dia loog tussen .geprepareerde vleugel' (naar het illustere voorbeeld van John. Cage) en deze groep alsmede een im provisatie voor elektronisch orgel, pia no. slagwerk, gitaren, accordeon, mond harmonica en viool waren de klinken-, de resultaten van de nauwlettend op gevolgde instructies die Daan Manne ke drie dagen lang aan deze voor; avantgardistische kunststromingen ge- interesseerde jeugd gaf. Zijn advies! om met zo weinig mogelijk zoveel mo-l gelijk te doen leidde op door hem ge-, geven Impulsen tot een serie kleurrijke klankstukken. Bij iedere deelnemende: instrumentalist moet wel veel oefening in gedetailleerd luisteren naar .zichzelf en naar anderen voorafgegaan zijn Rococ.orpuziekjes gespeeld door een kleine musiceergroep onder leiding van Maria Jense-Vroom vormde de. trait d'union naar het feest der herken-' ning in Mozarts bekoorlijke Haagse Symfonie, waarmede dit druk bezoch te concert besloten werd. G. W. B NEE, GEEN HARTZEER' OSTERLAND Voor de Nederlandse EDI uitteelt eindigt 1970 opmerkelijk. Nee, gaat er niet alleen over, dat 1970 op- ieuw een slecht jaar was voor de fruit- ielt, dat is al drie, vier jaar zo. Het op- lerkelijke zit hierin: in de lange rij kwe- ers, die hun bedrijf aan de kant hebben edaan, heeft zich nu ook een van de prak- zerende voormannen van de Nederlandse uitteelt gevoegd. Per 1 januari stopt J. Stoutjesdijk uit Oosterland ermee. H. Stoutjesdijk. veertig, voorzitter van de afde- ng Zeeland van de Neder'andse Fruittelers Orga- lisatic, voorzitter van de tuinbouwcommlssie van Zuidelijke Landbouw Maatschappij, op 27 mei rider van de protestdemonstratie tegen het fruit- leltbeleid van landbouwminister Lardinois, die Ufduizcnd fruittelers uit heel Nederland naar Den Haag bracht, sinds juni dagelijks bestuurslid ran de NFO. landelijk. En in februari 1971: worlichtingsambtenaar bij gemeentewerken van tnj Rotterdam, plantsoenendienst. plai In het polderland op Schouwen-Duiveland tussen Oosterland en Sirjansland is de sneeuw nog wit. ie bedekt sloten, weilanden en akkers, ze hobbelt ichter het huis van Stoutjesdijk ook over een nmgewoelde boomgaard en over ontwortelde bo men, over zes hectare gerooide fruitbomen. Hel terrein wordt nog keurig begrensd door een dichte windsingel van prachtige, meters hoge po pulieren. Vorige week is de boomgaard gekapt, als de vorst voorbij is. gaat de windsingel voor de bijl. .Mooi? Jawel, maar ik ben er niet om het kndschap te verfraaien. Als de grond wordt ver- bocht voor akkerbouw is de singel hinderlijk'. Hoe voelt men zich In zo'n situatie? Stoutjesdijk, schouderophalend: ,M'n vrouw heeft n er meer hartzeer van dan ik. Het is vijftien jaar ntu! geleden niet de opzet geweest. Maar als er bepaal de feiten op tafel komen en je hebt die verwerkt en een beslissing genomen wel dan is de zaak a.' Je moet het nuchter bekijken, de gedachte beter een kleine baas op eigen erf dan een grote knecht spreekt me niet zo aan' Waarom stoppen? Stoutjesdijk: Jedere teler zou voor zichzelf eens moeten gaan rekenen, zijn bedrijf doorlichten. Je staat op een tweesprong: doorgaan met het risico dat Je nog een paar jaar verlies lijdt of ermee ophouden. Teveel mensen denken dat ze als de crisis in de fruitteelt achter de rug is. de draad weer kunnen opnemen waar ze gestopt zijn. Maar intussen verandert de structuur van de bedrijven, moet het assortiment worden aangepast, moet er f té worden gemoderniseerd, moet het bedrijf worden vergroot. De kostprijs tippelt gewoon omhoog en ik heb me afgevraagd of he' bedrijfseconomisch verantwoord was om door te gaan'. JDan zijn er de gezinsomstandigheden. Ik ben nu veertig, als ik wil veranderen moet Ik het nu doen We hebben twee jongens, twaalf en zestien. Ze zitten op de middelbare school, ze voelen niets voor de fruitteelt Er komt voor mij nog een andere reden bij: ik zit niet ongunstig om te stoppen, financieel gezien. We hebben een paar maanden geleden de beslissing genomen, ik wist toen nog niet wat ik zou gaan doen Het lijkt me moeilijk als je niet eerder tot een besluit komt vóór je een alternatief hebt. je bent geneigd een beslissing dan uit te stellen tot je een ideale baan hebt. Ja. ik heb nog wel overwogen in de agrari sche sector te blijven, maar ik heb er toch van afgezien' dat minister Lardinois in Brussel de kwestie van de concurrentievervalsende maatregelen aan de orde heeft gesteld, dat hij opdracht heeft gegeven een studie te maken van de plaats van de Neder landse fruitteelt, dat er mede op Nederlandse aandrang nu een EEG-fruitteeltbeleid in de maak is. Wijst op de mogelijkheden voor subsidie bij de afzet van produkten. op üe verlaging van het btw- tarief voor bestrijdingsmiddelen en fruitbomen, op de subsidie bij de hagelverzekeringen. omdat dit in Frankrijk ook gebeurt Hij noemt ten aanzien van de sanering in de fruitteelt de verboging van de Europese rooibijdra- ge, de Nederlandse bijdrage bij bedrijfsbeëindi ging, de vergoeding voor de pachtwaarde, de. verhoging van het aantal .waardepuntcn' boomgaard. Als je nu uit de fruitteelt stapt, krijg je vijfduizend gulden per hectare meer dan vorig jaar. Dat moet men niet onderschatten. Als Je ziet wat er nu bereikt is dan zou het met betrekking tot de saneringsmaatregelen onbillijk zijn nog meer te vragen. Laat men bovendien eens kijken naar de omseholings- en studieregeling.' Stoutjesdijk wijst erop. dat de overbrugginsrege- ling voor degenen, die dóórgaan tweespalt in de Nederlandse fruitteelt heeft gebracht. .Ik was tegen die overbruggingsregeling, ik heb er nog bezwaren tegen. Maar de minister heeft in ieder geval toegestaan, dat het levensonderhoud er nu buiten valt en betaalt ook de eerste tien procent aflossing. De regeling moet nog verder worden uitgediept, zodat iedereen ervan kan profiteren. Maar we moeten niet pleiten voor economische steunmaatregelen in Nederland als we over derge lijke maatregelen in andere landen ach en roepen. Dat kan misschien veranderen als er volgend jaar een EEG-fruitteeltgebied komt'. T oekomst De Zeeuwse Kunstkring raagt dezr dagen, de gewoonte van laren volgend, aandacht voor de jaarlijkse grote tentoonstelling, de Kerstsalon. Hel Is geen slech te traditie: de kring heeft een eigen publiek dat de verrichtin gen blijkens de enorme toe loop die de eerste dagen al te note ren viel graag bijhoudt, ander zijds vinden de leden een ook al welkome kans op verzilvering van die verrichtingen. De Kerstsalon "70 is bepaald geen grote gebeurtenis. Nieuwe gezich ten zijn er nauwelijks, oude ver trouwde (waaronder de betere) ontbreken en ondanks de hoopge vende verklaring van burgemees ter Wolters bij de opening dat het hier zou gaan om een ten toonstelling waarop de produkten van het laatste Jaar. of (Ietsje wijder) de laatste periode, een plaatsje hebben gevonden, blijkt veel van wat is neergezet en op gehangen bekend, een beetje oude koek. nog net met uitgeslagen. Er is zelfs werk dat ln 1958 gesig neerd werd en den volke sinds dien met enige regelmaat getoond. Het lijkt een leuke, bijkomende taak voor de zogenaamde .hang- commlssie' om de alleroudste wa gens van de weg te houden Ik had het. even hoger, over het ontbreken van .de beteren' en dat ls natuurlijk voorzover het de indruk wekt dat we het dit maal uitsluitend met de .minde ren' moeten doen. te algemeen opgemerkt. Ik bedoel er mee te zeggen dat ik bijvoorbeeld Jan Haas pijnlijk mis. dat Henk Koo- ger in de rij der afwezigen blijft en dat ook Adri Duvekot (nog steeds lid) er dit jaar niet bij is. Duvekot schijnt er zijn speciale redenen voor te hebben, waar over straks meer, feit blijft dat hij een van de weinigen is geweest die jaar voor jaar de Kerstsalon toch wel erg persoonlijk accent mee wist te geven, een accent dat nu gemist moet worden Waarom? Duvekot, zo zegt het verhaal, heeft ook voor deze ex positie ingeschreven, kon het transport niet helemaal voor de sluitingstermijn rond krijgen, bel de op om die verschuiving mee te delen, kwam dus formeel, maar niet onaangekondigd, nog minder geweigerd iets te laat in de Vleeshal en bevond dat er voor hem géén plaats meer was Het compromis om een zeer ge reduceerde inzending achter te la ten nam hij terecht niet aan. Weg kosten van het (dure! transport, weg kosten van het salonïahig maken van de doe ken. De hangcommissle mag hangen: ze vergeet blijkbaar dat de Kunst kring op de eerste plaats een ex positievereniging is, wat men er verder ook van wil maken. Ze vergeet daarbij dat het publiek ook wat mag en dat bijvoorbeeld lk. om maar eens een individu te noemen, als het even kan Duvekot wil zien. De Zeeuwse Kunstkring kan het zich als expositievereniging bo vendien niet veroorloven in een Vleeshal voi Rijnsaards, Holle- brandses, Jaspersen. Bulthuizen, Binkhorsten er. Heymans-plakke- borden Duvekot. als een vreed zaam soort Hannibal ad portas, aan de deur te laten staan. (Om ae stroom hoogpotige brie ven en kalli-grammen alvast enigszins te reguleren: niet Duve kot heeft mij dit verteld). Om nu op de expositie zelf te komen: het Is geen onaange naam karwei hier en daar verrui ming te kunnen noteren. Ik vind die verruiming bij Lles- beth Binkhorst in haar grote doek Jwan', al zou ze attenter ingespeeld kunnen hebben op de lengtespanning die het doek in deze opstelling heeft. Te vaak ontbreekt, in haar kleinere por tretten. eenzelfde spanningsmo ment. Het charmante .Hoedje van papier' komt daarin en ook schilderkunstig heel wat verder. Ad Braat verloochent zijn aard niet en blijft de filosoof, de man van distantie die graag mensen kijkt en er de gekke maar ook dieper treffende momenten uit haalt. Zijn kleinplastiek heeft een charme die al is het soms maar even boeit. Tessa Brast maakt al wat over haar werk geschreven ls opnieuw actueel met haar prachtige kera miek: klank, kleur, vorm en ruimte, speels maar hijzonder fraai en verzorgd gevangen. Van Piet Bulthuis veel en weinig nieuws, bij hem telt het jaartal met of nauwelijks. Joop Dam toont drie aquarellen, waarvan lk Fincounter' ln zijn fraaie kleur papierwerking, graag de nodige sterren geef. Met zijn reliëf .Schelpvormig' kan lk geen kant op. wel met .Nature morte' maar dat is dan ook zo nadrukkelijk naar dat men er van weg loop: en wie weet is dat de bedoeling Ik wacht overigens nog op de gelegenheid waarop men hier eer. dood mensje als object presen teert. Dat is tenslotte net zo naar en veelzeggend als die arme. dode vogel. Hans Heeren beheerst de moei lijke, snelle aquarrlleertech- nlek als weinigen in deze regio nen. HIJ weet bovendien in eigen werk huls te houden, selecteren heet dat. en mede daardoor ls zijn Inzending met die van Tessa Braat ditmaal voor mij wel het hoogtepunt van de salon. Heeren en het aquarel spreken elkaar pas de laatste jaren zo overtuigend aan In die paar ja ren heeft hij niettemin al een aangename vereenvoudiging be reikt. het blad is aanzienlijk los ser. de toon voller en de kracht van het niet-ingevulde, de wit wer king van het papier wordt sterker. Het niet-gezegde zegt hier veel .Moerascypressen' is er een sterk voorbeeld van. Oud en nieuw bij Louis Hei- mans. verschillende technieken met de voor mij zelfde uitkomst, niet mooi, niet goed Ik vind vooral die achterhaalde duimen- iik - er - bovenop - collages afgru- welljk om maar eens een woord te gebruiken dat Van Dale hoogstwaarschijnlijk niet kent Heymans heeft toch wel eens iets anders laten zlen(?). Els Hollebrandse geeft zichzelf naar onderwerp en uitvoering ■neer basis voor haar tekenwerk. Er zit op details iets leuks m. iets dat om uitwerking vraagt Dat doet overigens ook haar ap plicatie Jnsekten', die hoege naamd niet gehinderd wordt door welk sluitend compositorisch ele ment ook. Hier is veel te weinig verantwoording afgelegd tegen over de ruimte waarmee men aan het werk is geweest. Over blijft tout. Bird on hand' een wel aardige lap met veel kleuren. Dolf Jaspers blijft de uitbundige kleurprofeet. uitspringend boven een hoge zee van ruig strijkwerk Het gevaar dient zich aan dat hij rijn doeken dichtschildert er. daarmee ln zijn eigen zee ver zuipt. Peter ae Jong plaatste drie beelden uit gemetalliseerd be ton. beelden met beslist leuke kanten, beelden ook waaruit vak manschap spreekt Alleen die ogen. opengewerkt zodat licht en schaduw hun werk kunnen doen. worden Sn het licht en de scha duw van de Vleeshal wel erg vreemde kijkers. Bij Antoine Mes zet zich de lijn die zich vorig jaar al aankondig de in zijn reeks stadsbeelden, voort. De kleur verdwijnt haast. ;r ls knap vakmanswerk geleverd, maar daar sta je dan voor eer. toch wel wat saaie olijfbomenbe doening. waarin slechts af en toe en dan nog maar ten dele een momentje van spanning wordt bereikt. Liesbeth Messer zond zes bron zen en bronsjes ln waarvan vlei op het thema .Ontmoeting". Char mant werk. als altijd, werk ook met fijngevoelige kanten. Andrics Minderhout blijft de knappe schilder die hij was. fraai, afgewerkt, estetlsch ln or de, maar voor mij nog steeds van weinig eigen dictie, of het moest Sn .Geboorte' zijn. Ik ver wijs bij Minderhout overigens graag naar de portefeuille, waar in aantrekkelijk .kleiner' werk is opgenomen. De keramiek van Jo Rijnsaard met het al te nadrukkelijke tuit en glanswerk mist meer dan het heeft en roept verder weinig op. Kees van der Vossen, nieuw voor mij. leverde vier composities ln acryl, waarvan de kleine met een mooie blauwwerking mij aange naam bijblijft. Tot zover mijn notities bij deze Kerstsalon: géén grote gebeurte nis. wel een die balanceert op het scherp van het landelijk gemid delde van exposltleverenlgingen D.t is minder grauw en kleur loos dan het lijkt. ANDRé OOSTHOEK 1074 Zeeuwen betrokken bij onderzoek TAAL IN HET LAND VAN HULST ONDERWERP VAN DISSERTATIE Bejaarde gewond bij aanrijding te Middelburg Geen winst Bedrijfsresultaten in 1970? Reactie: Je bent de laatste paar jaar bezig je eigen bedrijf op te eten Ik zal een voorbeeld geven: je hebt een sproeimachine, die in acht jaar moet worden afgeschreven Op papier is dat gebeurd, maar het. geld is er niet voor gereser veerd. Nee, bedrijfseconomisch gezien is er geen sprake van winst' .Vindt u. dat de acties dit jaar en de druk van de organisaties om meer overheidsmaatregelen voor de fruitteelt resultaten hebben gehad?' .Als er wordt gezegd, dat er het laatste half jaar niets is veranderd is dat gewoon niet waar'. Zegt, De toekomst van de Nederlandse fruitteelt? Stoutjesdijk: Jk geloof niet meer in de fruitteelt in de huidige structuur. Vijf, tien jaar geleden; leek specialisatie dé oplossing, nu ligt dat anders.. Je zult nog wel wat gespecialiseerde bedrijven! houden in de toekomst, maar zes hectare is voor de naaste toekomst al te weinig. Je kunt het ook! zo benaderen: ik geloof, dat één man in de toekomst 200 ton fruit zal moeten produceren om; aan een Inkomen te komen. Maar naar mijn' indruk zullen we steeds sterker gaan in de rich ting van bedrijven met een aantal agrarische takken, en of men daar nu blij mee moet zijn is het punt niet. Kijk maar naar de slager daar kun! je tegenwoordig ook voor van alles terecht.' J. H. Stoutjesdijk, veertig, voorzitter van de NFO in Zeeland, dagelijks bestuurslid van de landelijke NFO, leider van de protestdemonstratie tegen heti fruitteeltbeleld, die in mei 5000 Nederlandse fruit-; telers naar Den Haag bracht. Hij stopt er mee.! Voor de Nederlandse fruitteelt eindigt 1970 bijna, symbolisch. De heer M. C. H. J. van de Ven te Eindhoven zal 5 februari promoveren tot doctor in de Ietteren aan de uni versiteit van Nijmegen op een proef schrift .Taal in Hulst', een proeve van een sociolinguistisch onderzoek. Pro motor is de rector magnificus, prof. dr Ch. M. A. Kuyper. hoogleraar in de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen. De studie is gebaseerd op de tegenstelling tussen dialect en standaard Nederlands. Bij het onderzoek werd gezocht naar! een gebied, met voldoende dialect en; sociale interacties, maar dat aan de; andere kant ietwat afgescheiden is! van zijn buren door de geografische ligging Hiervoor werd bet land van Hulst gekozen- Om een constante groep van bewoners te verkrijgen werden man nen en vrouwen die tussen 1908 en 1922 geboren waren, gekozen uit ae zeven gemeenten (Koewacht. St-Jan steen, Vogelwaarde, Hontenisse, Hulst., Clinge en Graauw). Aan deze 4616; personen werd een vragenlijst ge-] stuurd en 1074 stuurde deze compleet ingevuld terug. Er zijn geen aanwijzin gen dat de 1074 rapporteurs represen tatief zijn voor de bevolking van de ge meenschappen in haar geheel. De promovendus stelt in zijn proef schrift. dat de gemeente Hulst repre sentatief is voor het. land van Hulst door haar geografische positie en de bevolkingsopbouw, maar dat het aan de andere kant ook een eigen karak ter toont. Gekeken naar de structuur van de migratie is het duidelijk dat Hulst een kem is omgeven door zijn omtrek, het land van Hulst. Vanuit historisch standpunt schijnt de ge meenschap ook een eenheid te zijn. De statische informatie van de der tiende volkstelling 1960 geeft aanwij zingen dat er een onderscheid is tus sen het noordelijk en zuidelijk gedeel te. waartussen Hulst zich als kem bevindt. Het proefschrift eindigt me de bewering dat het recente onder zoek aantoont dat sociolinguïstiek1 (maatschappelijk onderzoek op basis van taalkundige gegevens) mogelijk is als men uitgaat van een bepaald ge bied. Op grond van taalkundige aan wijzingen kunnen in deze gemeen schap groepen onderscheiden worden, eraan toegevoegd, dat de taal zelf het medium is dat verschuivingen en nu anceverschillen binnen de groepen en; tussen de groepen onderling aan kan; brengen. Enkele stellingen van de' heer Van de Ven: Het verdient aanbe veling diegenen, die met een spraakge brek zijn behebt. alsmede diegenen die op de eindlijst van het examen havo en vwo een onvoldoende voor het vak Nederlands hebben, niet tot de pedagogische academie toe te laten alvorens zij hun spraakgebrek volle dig overwonnen hebben respectivlijk er blijk van hebben gegeven, dat hun kennis van het vak Nederlands vol doende is. Het een en ander kan in een propaedeutisch examen onder zocht worden. Juist om ook .cultureei- achtergebleven groepen' van de Neder landse bevolking gelijke maatschappe lijke kansen te geven als aan meer bevoorrechte groepen, is het nodig, dat op de basisschool de onderwijze rfes) zich strikt houdt aan de thans' geldende stelling; alsook dat tijdens MIDDELBURG Woensdagmorgen kort na half één ls op de Nieuwe Vlis- singseweg te Middelburg de 75-jarige heer E. R. uit Middelburg bij het over steken door een personenauto aange reden. De heer R. liep een beenbreuk en een hoofdwond op en moest per ambulance naar het ziekenhuis worden gebracht. De bestuurder van de perso nenauto. L. L. uit Middelburg, die in de richting Vlisslngen reed. heeft nog geprobeerd de voetganger te ontwijken, maar dit mocht niet geheel gelukken. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Abeelseweg. Mutaties Tot onderwijzeres in tijdelijke dienst aan de rooms-katholieke school te Koewacht wordt met ingang van 1 januari mevrouw A Pollet-Prset uit Sint-Jansteen benoemd ie schooltijden de onderwijzerfes) al- remeen Nederlands spreekt en dat hij zij) dit ook eist van de leerlingen. Het zou voor het onderwijs op de >asisschool in het algemeen en voor iet taalonderwijs op de basisschool in iet bijzonder belangrijk zijn te onder- toeken of onderscheid in .public' en 'ormal language" ook opgaat voor bet ■iederlandse taalgebied, cq of een -oortgelijk onderscheid gemaakt kan vorden. Afhankelijk van de resultaten ■an dit onderzoek zou het belangrijk rijn te onderzoeken hoe taalmethoden dienen te worden samengesteld, zodat die iedere, afzonderlijke leerling van de basisschool optimaal taalonderwijs waarborgt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7