Steeds meer protest tegen straffen Spanje en Rusland Sneeuw eiste vijf doden in Frankrijk Cairo bereidt zich voor op mislukken onderhandelingen Autobianchi A 112: een kleine' auto met alle eigenschappen van een grote HOGER BEROEP LENINGRAD NOG VANDAAG KAMERVRAAG OVER PROCES IN BURGOS AFRIKAANSE PRESIDENT NEEMT VROUW ZAKENMAN ,IN BESLAG' FMIM4G WEER TREINEN OVER DE HEMBRVG ISRAËL: NOOIT DELING VAN JERUZALEM' Militaire training Zuidmolukkers in strijd met wet WOENSDAG 30 DECEMBER 1970 P B O V I N C I A I f Z t E U W S C O U K A NT 9 L' DEMONSTRATIES, TELEGRAMMEN EN STAKINGEN f ADVERTENTIE) BONN (AFP - GPD - ANP) 1 De Westduitse regering heeft het Spaanse staatshoofd, gene raal Franco, dinsdag dringend verzocht gratie te verlenen aan de zes Baskische nationalisten die in Burgos ter dood zijn ver oordeeld- Ook de Britse regering heeft een dergelijk verzoek tot Franco gericht. Francois kardinaal Marty, voor zitter van de Franse bisschop penconferentie, en Jean Cour- voisier, voorzitter van de Fran se protestantenbond, hebben Franco en president Podgorny van de Sowjet-Unie verzocht om clementie voor de veroordeel den in de processen in Burgos en Leningrad. De wereldraad van kerken, verklaarde ernstig verontrust' te zijn over de in Spanje en de Sowjet-Unie gevelde doodvonnissen. President Hans-Peter Tschudi van Zwitserland liet weten dat het Zwitserse volk .ontsteld' over de doodvonnissen in Burgos Leningrad. De Zweedse regering heeft de regering in Madrid dringend ver zocht de doodvonnissen tegen de zes Baskische nationalisten niet te laten voltrekken. Rond 8.000 van de naar schatting 180.000 arbeiders in de Baskische pro vincie Guipuzcoa zijn dinsdag niet In Parijs ls dinsdag meegedeeld dati de Franse minister van buitenland se zaken. Maurice Schumann, van plan is zijn op 13 januari vastge steld bezoek aan Spanje af te zeg gen. als de zes doodvonnissen vol trokken mochten worden. De Fran se vakcentrales CGT en CFDT heb ben tot een staking van een half uur opgeroepen uit protest tegen de vonnissen in Burgos. De Spaanse ambassade in Londen wordt voortdurend .belegerd' door Basken en andere Spanjaarden. Rond 200 betogers zijn dinsdagnacht de Spaanse ambassade in Brussel binnen gedrongen. In verschillende kamers vernielden zij het meubilair. Negen demonstranten zijn aangehouden. In Genua, de grootste havenstad van Ita lië. hebben 10.000 havenarbeiders dins dag twee uur gestaakt uit protest tegende vonnissen in Burgos en Lenin grad. Zij hebben ook 24 uur lang de in de haven liggende Spaanse en Rus- siche schepen geboycot. In een rk kerk te Stockholm zijn 16 Spanjaarden een hongerstaking begon nen. Mgr Marcelo Gonzales Martin, aartsbisschop van Barcelona, heeft in een telegram aan Franco aangedron gen op gratie voor de zes in Burgos ter dood veroordeelden. Twee Madrileense bladen ,Ya' (ka tholiek) en .ABC' (monarchistisch) hebben dinsdag aangedrongen op cle mentie voor de zes Baskische nationa listen Ook de Amerikaanse senator Edward Kennedy heeft de Spaanse regering om clementie verzocht voor de zes ter dood veroordeelde Basken. De Ita liaanse senator Pietro Nenni, die de leider is van de Italiaanse socialisti sche partij, heeft een protesttelegram gezonden aan de Spaanse vicepremier. Spaanse Carlisten hebben een bood schap aan Franco gezonden, waarin door de staking. In San Sebastian Z1J aandringen op gratie voor de ter zijn dinsdag de ruiten van twee bank-1 doodveroordeelden en politieke vrij- gebouwen ingegooid. De bisschoppen 9eid voor Spanje, van de drie Baskische diocesen San Het Witte Huis in Washington heeft Sebastian. Bilbao en Vitoria zijn naar! dinsdag geen commentaar willen Madrid gereisd. ven op de vonnissen in Burgos. De Westduitse consul in San Sebasti an, Eugen Beihl, die op 1 december door de Baskische verzetsbeweging ETA werd ontvoerd en later is vrijge laten. heeft bij de burgerlijke gouver neur van San Sebastian gepleit voor gratie voor de veroordeelden in Bur- Duizenden mensen hebben dinsdaga vond in Parijs een mars gehouden uit protest tegen de doodvonnissen in Burgos. In Rome heeft de politie dinsdaga vond traangas gebruikt om betogers uiteen te jagen die stenen en benzinebom hadden gegooid naar de DAK VAN KANTINE STORTTE IN PARIJS (AFP, GPD) Het strenge winterweer zou tot nog toe in Frankrijk aan zeker vijf mensen het leven hebben gekost. In Montelimar bezweek het dak van een officierskantine onder een zware vracht sneeuw, waar door vier mensen zouden zijn omgekomen, vijftien werden ge wond. Zuidelijker, in het Car- roux-gebergte is dinsdag het lijk van een meisje gevonden. Zij was maandag in een sneeuwstorm terechtgekomen en men vond haar stoffelijk overschot eerst gisteren. In Pierrelutte is een pas getrouwde vrouw haar man kwijt. Op weg van Parijs naar Marseille raakte hun auto vast in de sneeuw. De licht geklede man ging op hulp uit. maar is tot op heden nergens aangekomen. Traag Doordat de verkeerspolitie wat traag in haar reacties is geweest, hebben duizenden Franse en andere toeristen de nacht van maandag op dinsdag in hun ingesneeuwde auto's op de zuidelijke snelweg tussen Montelimar en Valence moeten doorbrengen. Wanneer die politie de ingang van de autoweg vijf uur eerder, toen de eer ste auto's het al tegen de sneeuw storm hadden moeten afleggen, had afgegrendeld, zou het aantal schip breukelingen althans aanzienlijk gerin ger zijn geweest. Die schipbreukelin gen zullen die nacht voorlopig nog wel niet vergeten. Na enkele uren sneeuwstorm was de kluwen o hoopte en voor een deel op elkaar ingereden auto's één gigantische mas sa metaal geworden, waarin tot gister avond geen beweging meer te krijgen was. Vele automobilisten, die van het kerstfeest bij familie huiswaarts keer den, lieten de eerste uren hun moto ren draaien uit vrees te bevriezen van de kou. Twee bejaarde rezigers moes ten niettemin met bevroren handen en voeten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Voorafgegaan door sneeuwruimers werden later in de nacht door autobussen vele tientallen kinderen uit de ingesneeuwde auto's naar de bewoonde wereld terugge bracht. Het merendeel van de volwas sen slachtoffers werd, voor zover ze niet eerder te voet een hotel hadden kunnen bereiken, gistermorgen met een speciale trein naar de plaats van hun bestemming vervoerd. Gisteravond was de autoroute naar Frankrijks zuidkust, die voor het ver keer nog altijd gesloten bleef, bij de stad Valence geblokkeerd door nog een duizendtal auto's, die door hun eigenaars onbeheerd achter waren ge laten. De sneeuwstormen hadden in Zuid-Frankrijk trouwens ook nog an dere ravages aangericht: de laatste dagen hebben verschillende steden en dorpen het zonder elektriciteit en gas en voor een deel zelfs zonder vervoer middelen moeten stellen. MOSKOU (RTR) Het Russische federale hooggerechtshof zal vandaag het hoger beroep van de elf veroor deelden in het vliegtuigkapingproces van Leningrad behandelen, zo is dins dag officieel in Moskou meegedeeld. Zoals gemeld zijn twee beklaagden ter dood veroordeeld en de negen anderen tot gevangenisstraffen van in totaal 101 jaar. Waarnemers menen, dat de ongehoord snelle behandeling in hoger beroep er op duidt dat men in de Sowiet-Unie de zaak nog dit jaar wil afdoen. Wanneer de twee doodvonnissen in ho ger beroep worden bekrachtigd kun nen de twee. Mark Dymsjits en Eduard Koeznetsov, gratie vragen aan het pre sidium van de opperste sowjet. DEN HAAG (ANP) Het tvreede- kamerlid A. G. van der Spek (psp) heeft de minister van buitenlandse zaken schriftelijk gevraagd of de rege ring bereid is al haar invloed aan te wenden om de tenuitvoerlegging van met name de doodvonnissen, uitge sproken In het Burgos-proces, te voor komen en tevens haar scherpe afkeu ring over de gang van zaken bU en rondom het proces uit te spreken. De drie Haagse predikanten Schoch, Bech en Van Es en de hulppredikante Maria de Groot heb ben gistermorgen tevergeefs gepro beerd een brief met een lijst van ongeveer 2600 handtekeningen af te geven aan de Russiche ambassade aan de Andries Bickerweg. In deze brief spreken de onderteke naars hun ongerustheid uit over de positie van de Joden in de Sowjet- Unie. De lijst, werd geweigerd. Wel werd het viertal voor een gesprek binnenge laten. J5e Nederlandse vakbeweging heeft partij, mr Van der Stee, heeft dins dag in telegrammen aan de ambassa deurs van de Sowjet-Unie en Spanje r,Ptl)P10Prn namens de KVP ontsteltenis uitge 5 u sproken over de vonnissen, die respec tievelijk in Leningrad en Burgos zijn uitgesproken. Ook D'66 heeft dinsdagavond een tele gram naar het Spaanse staatshoofd gestuurd waarin op gratie wordt aan gedrongen. In de Amsterdamse Koopmansbeurs hebben gisteravond ruim 1.500 men sen geprotesteerd tegen de gang van zaken in het proces tegen elf Russi sche Joden in Leningrad. Tevens werd i met klem geprotesteerd tegen het pro ces van de Basken. Na de bijeen komst werden telegrammen gestuurd naar de Russische regering en naar generaal Franco. In de Koopmans- met afschuw en verontwaardiging heurs voerden" achtereenvolgens het kennis genomen van de vonnissen vanl Burgos', schrijven de voorzitters van de drie vakcentrales (NVV, NKV en CNV) in een dinsdag verzonden tele-1 gram aan de Spaanse dictator Franco De heren Kloos. Mertens en Lanser eisen clementie voor de ter dood ver oordeelden. woord: orf. dr K van 't Reve. ds J Buskes, dr W Drees sr, mgr Ramse-j laar namens kardinaal Alfrink. een vrouwelijk lid van de Spaanse socia listische partij in Nederland en stu dentenpastor pater J. van Kilsdonk Henk van UI sen sprak verbindende teksten en de presentatie was in han- De voorzitter van de Katholieke Volks- den van Netty Rosenfelt. Na onbevredigend verlopen transactie: (Van onze correspondent) BONN Macias Nguema, president van de west-Afri- president van de Westafri- kaanse republiek Equa- vrouw van een Hamburgse fabrikant in beslag genomen of zo men wil als on derpand in een onbevredi gend verlopen transactie. Om haar terug te krijgen dient de fabrikant met een kapitaaltje van 1,6 miljoen mark over de brug te komen. Het nogal mysterieuze verhaal wil, dat de onderwalerpompenfa brikant Friedrich Wilhelm Pleu ger (71) meende een lucratieve affaire ontdekt te hebben, toen het twee jaar geleden door Span je losgelaten Afrikaanse staatje een groot tekort aan medicijnen meldde. Hij bood aan, ter waarde van zes miljoen mark medicijnen te leveren. President Macias zou betalen met het nationale pro- dukt: cacao, te leveren voor een royaal onder de wereldmarkt lig gende prijs. Wel, de medicijnen zijn geleverd en schijnbaar zelfs betaald. De cacao is voor het overgrote deel naar de Nederlandse industrie ge gaan. De opbrengst die Pleuger zijn Afrikaanse zakenpartner kon bieden, bedroeg 4,4 miljoen mark. Nu schijnt het staatshoofd de indruk te hebben gehad, dat van een volledige ruilhandel sprake zou zijn, waarop zijn eis aan de Hamburger is gebaseerd: de ca cao had 1,6 miljoen meer moeten opleveren. Dikke vrienden De zakenman en de president hadden elkaar als dikke vrienden behandeld. In mei zond Macias zelfs vrouw en dochter met va kantie naar Hamburg, hetgeen Pleuger 34.000 mark zou hebben gekost. Het was dan ook niet zo vreemd dat Macias nu de char mante 48-jarige Irmgard Pleuger voor een bezoek aan zijn residen tie Santa Isabel inriteerde. Met Afrikaans gevoel voor de za kelijke waarde van een vrouw, heeft de president kennelijk een slimme zet gedaan. Of inderdaad, zoals in de Duitse pers is ge schreven, vrouw Pleuger is mee gelokt naar het eiland Fernando Poo en daar nu een verplichte vakantie doorbrengt, of dat zij zoals gisteren Die Welt meldde Santa Isabel niet mag verlaten, zeker is in ieder geval, dat de echtgenote van de pompenfabri- kant nu al enkele weken in ban den is van het opperhoofd van Guinee. Getracht wordt nu deze er toe te bewegen zijn onderpand in te wisselen voor een borgsom. Is hij daartoe bereid, dan zal het niemand verbazen wanneer als borgsom die 1,6 miljoen mark worden verlangd. AMSTERDAM Hel herstelde spoor op het zuidelijk gedeelte van de Hembrug is dinsdagmid dag beproefd door een ertstrem, waarbij allerlei metingen werden verricht. UTRECHT (ANP) De Nederlandse Spoorwegen laten vanaf vandaag weer treinen over de Hembrug rijden. Het oostelijk spoordeel van de brug. die zoals bekend op 18 december door een Russisch vrachtschip werd aange varen, onderging dinsdagmiddag een soort vuurproef. Om de brug te testen liet NS er een 200 ton zware ertstrein! overheen denderen en na een mini- tieus onderzoek werd besloten, het spoor weer voor het treinverkeer vrij te geven, vanochtend bij het begin van de reizigersdienst. CAIRO (AFP, RTR)President! eerste zes maanden van 1971 Anwar Sadat heeft opdracht ge- beslissend zullen zijn in de strijd geven het gehele Egyptische re-! die wij voeren tegen het zionis- geringsapparaat in staat van pa- me en voor de bevrijding van raatheid voor oorlog te brengen, onze gebieden'. ZO is dinsdag onthuld na een| Al de uitvoerende, politieke en wetg®- vergadering van de president en zijn naaste medewerkers. Vol-j gens het persbureau voor het; Midden-Oosten zei de president op een bijeenkomst van het ka- Er komt een pendeldienst tussen Am-I sterdam en Zaandam die in Zaandam aansluit op de verbinding met Enkhui- zen en Purmerend. Inplaats van zes rijden er dan vier treinen per uur over de Hembrug (twee in elke rich ting), maar daarnaast wordt de gewij- »™t, het bestuur van de Are- van Noord-Holland gehandhaafd. De bische Socialistische Unie en de busdienst tussen Amsterdam-Sloter-; dijk en Zaamdam wordt opgeheven. provinciale gouverneurs, dat ,de PRIMA ACCELERATIE EN UITSTEKENDE WEGLIGGING ven de apparaten '."an het land moeten in slagorde worden opgesteld en zij dienen een gevechtspiao te hebben'. Kadat zei slechts verlenging van de wapenstilstand te zullen aanvaarden als dat geen verder uitstel van de uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad zou betekenen, met ln de eerste plaats een tijdschema voor terugtrekking van de Israëlische troe pen ui tde in 19677 bezette gebieden'. ,Wij trachten met ons gehele vermo gen tot een vreedzame oplossing te komen. Tegelijkertijd consolideren wij onze strijdkrachten zoveel als wij maar kunnen'. Oproep UTRECHT (GPD) Er zijn verschillende kleine auto's op de markt, maar slechts weinige die in comfort en prestaties kunnen wedijveren met hun grote broers. Meestal is de eerste ge dachte bij het bouwen van een kleine auto hoe het zo goedkoop mogelijk kan, waarbij rijeigen- schappen en afwerking op de tweede plaats komen. Dat zal de reden zijn geweest dat zij meest al niet serieus werden genomen en men sprak over de .tweede auto'. Maar een auto om terdege rekening mee te houden is de Autobianchi Al 12. Deze in het Fiat-concern opgenomen fabriek heeft een compacte wagen ge bouwd met voor het formaat verbluffende eigenschappen. De A 112 Is slechts 3.23 meter lang en 1.48 meter breed, terwijl de afmetin gen binnenin ruim aandoen, mede om dat de dwarsgeplaatste motor voorin niet veel ruimte vraagt. Natuurlijk us de ruimte beperkt, maar met de stoe len helemaal naar achteren geschoven zal zelfs het langste lijf nog redelijk kunnen zitten, Voor de passagiers ach terin wordt het dan wel wat krapper, maar ja, het is geen Rolls Royce. Achter de achterbank is plaats voor bagage, van buiten bereikbaar door een aan de daklijst scharnierende ach terklep. Een bescheiden ruimte welis waar, maar als de rugleuning van de achterbank naar beneden wordt klapt onstaat een behoorlijke laad vloer en is de A 112 omgetoverd tot een kleine combinatiewagen. Een moeilijk punt bij een kleine auto is meestal een goede wegligging te krij gen omdat de wagen een kleine wiel basis heeft en een laag gewicht. Het is daarom opvallend dat deze wagen met een wielbasis van 2,4 meter en een gewicht van 655 kilogram zo'n voortreffelijke wegligging heeft en soe pel geveerd is. Bij het rijden over een hobbelige landweg springt de wagen helemaal niet weg, dus zeker niet stuggeveerd anders kun je dat niet maken. Dit is "net gevolg van een knappe wielophanging met veerpoten. i De auto stuurt direct en licht en heeft een bijna neutraal stuurkarakter waarop de voorwielaandrijving ook bij gas geven bijna geen invloed heeft. Ook de bochten neemt de wagen uit stekend. Geen enkel probleem met1 gen van 44 din pk bij 6000 toeren per minuut. Het motorlawaai binnenin, klinkt sportief, maar kan soms hin derlijk zijn. Wat niet zozeer aan de motor ligt als aan de onvoldoende geluidsisolering van de motorruimte. Vol vermogen zal wel te veel geweest zijn voor de auto, want nu zijn de prestaties al erg goed te noemen; van 0 tot 80 kilometer per uur in 112 seconden en van 0 - 120 kilometer per uur in 31 seconden. Hij heeft een topsnelheid van 138 echte kilometers, waarbij de meter bijna 150 kilometer aanwijst. Het benzineverbruik was tij dens de test ongeveer 1 12,2. De snelle acceleratie met de goede wegligging voor een auto van deze klasse, geven de wagen een sportief karakter, zeer handig in het drukke stadsverkeer, maar ook op de snelweg slaat hij geen gek figuur. Met een draaicirkel van 9.2 meter is hij wendbaar. Premier Golda Meir van Israël beeft dinsdag op Egypte een beroep gedaan een nieuwe vredesbladzijde op :e slaan ln de betrekkingen tussen beid® landen. Zij deed dit Sn een toespraak in het parlement over het regeringsbe- luit weer onder de missie-Jarring t« gaan onderhandelen. Dat zal van Is raëlische zijde zonder voorafgaande voorwaarden gebeuren .en met de wil 1 en bereidheid niet alleen ons eigen zorgvuldig en uitgekiend. Een grote standpunt uiteen te zetten maar ook snelheidsmeter met meters voor tem- \e luisteren naar de voorstellen van peratuur van het koelwater en het de andere partij', aldus de premier, benzine peil plus diverse waarschu- Deze moet echter niet dreigen met wingslichtjes. De kachel Is voldoende hervatting van de strijd. De onderhan en de temperatuur ls redelijk te rege-j delingen zullen slechts waarde hebben len. Armleuningen zowel voor als ach-| wanneer zij duldzaam worden terln, twee asbakjes achterin, lichtpunten binnen werkend over bei de portieren en een leuk sportstuurt-l je. Het zijn de dingen die Je het gevoel geven dat de wagen voor zijn klasse erg goed verzorgd is. Het uitzicht naar alle kanten is ruim voldoende. De ruitenwisser heeft een intervalsehakelaar, wat erg handig Is Een punt is de rechtopstaande achter ruit. Evenals bij elke andere wagen die deze constructie heeft wordt door, de luchtwerveling het regenwater en vuil tegen de achterruit aangeblazen, inplaats van dat het er afwaait zoals Premier voerd, in een wederzijds verlangen naar het bereiken van een overeen komst. aldus de premier. De Israëlische premier waarschuwde tegelijkertijd da: Israël zich niet uit de bezette gebieden zou terugtrekken alvorens er vrede zou zijn. Israël zal ook niet teruggaan tot de grenzen van voor de zesdaagse oorlog van 1967. Zij herhaalde dat Israël geen nieuwe deling van Jeruzalem zal toestaan. Een eenvoudig gescheiden remcircuit met schijfremmen voor en trommel- remmen achter geeft voldoende rem- kracht, waarbij de pedaalkracht ech ter wat hoog is. Een rem krachtbe- uitbreken en dribbelen. Het is zelfs grenzer voorkomt al te snel blokkeren een hele toer om de wagen in een slip van de achterwielen. Tegen de ver te krijgen. Hij heeft een grote koers- wachting in werkt de handrem op de lekker 660 sch'-,ine Een ruitenwisser op de achterruit zou dan ook wense lijk zijn. Ondanks de beperkte mogelijkheden bij het bouwen van een kleine wagen, afhankelijk van ruimte en kostprijs, is Autobianchi oftewel Fiat er in ge slaagd een erg handige, vrijwel com plete auto te maken De prijs ligt voor een kleine auto wel wat aan de is bijna niet gevoelig voor schijfremmen voor. Dit omdat het hoge kant. maar vergeleken met pkes- Beschuldiging Meir wees beschuldigingen an premier Sadat van de hand vol gens welke de Verenigde Staten Israël raketten hebben geleverd die vanaf lanceerbases op het land tegen grond doelen kunnen worden gelanceerd. Volgens mevrouw Meir, die dit deed tijdens haar toespraak in het parle ment. beschikt Egypte wel over derge lijke raketten van Russische makelij. bron voor de felle presta- meeste gewicht op de voorwielen rust ties van de A 112 op de weg ligt in de s handrem daar het meeste effect voorin dwarsgeplaatste viercylinder zal hebben. Een teken dat dit. evenalsI de gehele uitvoering van de auto.| motor van 903 cc. De motor is uitvoe-j rig beproefd, het is namelijk dezelfde aflemaal goed doordacht is. motor die in een Fiat 850 zit, maar dan nu met een iets geknepen vermo Ook de afwerking van het interieur is taties en uitvoering van de mogen de 6.555 gulden inclusief btw zeker niet teveel genoemd worden. Er ls slechts één tweedeurs uitvoering met de mogelijkheid om voor 168 gulden een toerenteller extra in te bouwen. (Van onze parlementaire redactie) •EN HAAG Training van eenheden uidmohikkers voor militaire doeleln- en Is In strijd met de wet op de weer- aarheid. at heeft minister Polak (justitie) gis- ravond meegedeeld in commentaar 9 een reportage van AVRO's Televi- «r. waaruit bleek dat ergens in de •hterhoek Ambonezen een militaire «leiding kr.jgen me: de bedoeling hen zijnertijd Ln ce Zvid-Molukken te ii>- re ren om daar verzetscellen te vor- :en. Uit Interviews met de Ambonezen leek dat zij over wapens beschikken n zonodig bij acties in Nederland zelf uilen worden ingezet. Het was gister- vond nog niet bekend of er tegen de fuid-Molukkers zal worden opgetre den. De beslissing daartoe moet het openbaar ministerie te Arnhem nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9