Sis GERZON STOOT FILIALEN AF - 400 MAN MOETEN AFVLOEIEN /3N Zijlstra bezorgd ek MAILLOTS 9,95 S K0USEHHU1S VERVOLG KANTLIJN SPAAR- PLANNEN JE ifra «GE bonden VOORZIEN .ERNSTIGE MOEILIJKHEDEN CONFLICT OM LOONMAATREGEL: ,DE BOUW' IN JAN. ZONDER CAO Zweden overweegt stopzetting hulp aan Ethiopië Pater Krekelberg in hoger beroep Politie op Schiphol extra waakzaam SPOED ACHTER INVOERING WET OP DE LUCHTVERONTREINIGING j JVOENSDAG 30 DtCïHBER 1970 PROVINCIA1E ZEEUWSE COURANT 3 AMSTERDAM (ANP) G.B.S.-beheer (houdstermaatschappij van' de modemagazijnen Gerzon en Schröder) gaat stevig het mes zetten j in gebr. Gerzon's modemagazijnen. Bij het dinsdagmorgen bekend- j gemaakte reorganisatieplan zijn circa 400 personeelsleden betrok-: ken. De filialen in Arnhem, Groningen, Haarlem, Eindhoven en Nij megen worden gesloten. De vestigingen in Amsterdam, Den Haag en Utrecht worden gereorganiseerd. De vestiging van Schröder te Den Haag aan de Hofweg wordt geheel geintegreerd in het Gerzon- concern. Circa 40 procent van het huidige personeelsbestand van Gerzon zal moeten afvloeien. koste! ïg aar at va: k jamiar ierk t re jon jonge itoppel ïlseren ng ge ten D aa NEDERLANDSE CREDIETBANK GARANT VOOR AFVLOEIINGSREGELING VAKBONDEN:MET DEZE REGELING IS HET MAXIMALE BEREIKT' gevolgen van de getroffen afvloeiing; regeling voor de toekomst een in de gegeven situatie maximaal bereikbare veiligstelling van de belangen van het Gerzon-personeel Niet zeker President-commissaris mr R. van de Vijver van Gerzon heeft dinsdagmor- fen het reorganisatieplan ln een ver gadering van raad van bestuur, com missarissen en staffunctionarissen be kendgemaakt. De filialen te Arnhem (74 personeels leden). Groningen (63 personeelsle den) en Haarlem (80 personeelsleden) rullen voor 1 juni 1971 worden geslo ten. Over de toedracht van de vesti ging te Arnhem Is overeenstemming bereikt met Peek en Cloppenburg- Lampe Nederland. Sluiting voor 1 juli 1971 wordt voor den voor de filialen Eindhoven (83 personeelsleden) en Nijmegen (59 per soneelsleden). Ten aanzien van deze filialen zijn evenwel onderhandelingen gaande met gerenommeerde bedrijven ln dezelfde branche, waarbij er naar wordt gestreefd deze vestigingen zo veel mogelijk ln hun geheel over te dragen. De vestigingen ln Amsterdam. Den Haag en Utrecht zullen worden gere organiseerd naar het voorbeeld van de nieuwe Gerzonvestiging aan de Rotterdamse Lijnbaan. Van het huidige personeelsbestand zal circa 40 procent afvloeien (circa 400 man), waarbij het zich laat aanzien, aldus het communiqué dat het afvloei ingspercentage ten aanzien van de personeelsleden van het hoofdkantoor, wat hoger zal moeten zijn. Met de vakbonden Is voor het af te vloeien personeel een afvloeiingsrege ling getroffen, in het overleg met de vakbonden was ook het Comité Belan genbehartiging Gerzon-personeel be trokken. In het overleg is mede voorzien in de voorbereiding van een regeling tot het veiligstellen van de verplichtingen, welke voortvloeien uit de bestaande pensioenvoorzieningen. Ter beharti ging van de belangen van het af te vloeien personeel is een begeleidings commissie gevormd, welke het be stuur van de vennootschap zal advise ren bij de uitvoering van de afvloei ingsregeling. In deze commissie heb ben zitting vertegenwoordigers van de vakbonden, het personeel, de raad van bestuur van Gerzon en GBS-Be- heer. Bankgarantie Besprekingen met aandeelhouders en met de bankier van de vennootschap, de Nederlandse Crcdietbank NV heb ben ertoe geleid, dat de medewerking de financiering Is verzekerd, zo- het reorganisatieplan kan worden uitgevoerd en er tevens ruimte aanwe zig ls voor het financieren van nood zakelijke nieuwe investeringen. De Nederlandse Credletbank NV heeft een Intentieverklaring verstrekt terra- ke van de nakoming van de verplich tingen ingevolge de overeengekomen afvloeiingsregeling, zulks op verzoek van en in overleg met het Comité Belangenbehartiging Gerzon-personeel en de vakorganisaties. Deze intentieverklaring komt erop (ADVERTENTIE) TEGEN DE KOU Confectiematen 36 t/m 48, ln wol, draion, mousse 12,95 - 13,95 - 15,95 1 VLASHARKT 32 MIDDELBURG utomo adzani D< A. J op d. Eén auto'! Rins !anhc;c h achtfce t marl ïgebied zon: I grade:- 4 of op ens 11 geheel ans o? ens 15 geheel neer, dat de Nederlandse Credietbank bij kredietverlening aan Gerzon bij het bepalen van voor kredietverlening beschikbare ruimte zal rekening hou den met de ingevolge de afvloeiingsre geling bestaande verplichtingen. Het bestuur verwacht dat de nieuwe aanpak het mogelijk zal maken, rond 60 procent van de huidige omzet te halen en op deze wijze het rendement van de onderneming te verzeke ren. Personeelscomité Over de voorgenomen reorganisatie heeft het Comité Belangenbehartiging Gerzon-personeel aan het bestuur van de vennootschap de volgende verkla ring gegeven: ,Het Comité Belangen behartiging Gerzon-personeel, betreu rend de situatie waarin Gerzon is geraakt en betreurend het feit, dat van Gerzon thans een aanzienlijk aan tal vestigingen zal worden gesloten, zonder dat nog zekerheid bestaat over de continuering en de mogelijke uit bouw van Gerzon na deze reconstruc tie, heeft zich bereid verklaard op basis van deze vaststaande onaangena me feiten het bestuur zoveel als bin nen vermogen ligt te steunen bij de uitvoering van haar plannen tot re constructie en daarmee tot continue ring van Gerzon. Het comité acht de regeling, waarbij alle pensioenverplichtingen zijn vei liggesteld per 15 oktober 1970 en de verklaring van de Nederlandse Cre dietbank ten aanzien van de financiële Een woordvoerder van Gerzon ver klaarde desgevraagd, dat het niet ze ker is dat alle 400 personeelsleden bij Gerzon ook metterdaad zullen worden ontslagen. .Voor een aantal van hen zijn overplaatsingen naar andere filia len niet onmogelijk.' Of de 74 perso neelsleden in Arnhem allen in dienst kunnen treden van Peek en Cioppen- burg-Lampe Nederland NV kon de woordvoerder niet zeggen. Met de vakorganisaties Is over het reorganisatieplan overleg gepleegd en deze hebben hun steun bij de uitvoe ring ervan toegezegd, aldus bet commu niqué. De heer H. L. Fransen, woordvoerder van de Decom. overkoepelend orgaan van de drie detailhandelbonden, zei ln een commentaar op de reorganisatie plannen dat de vakbonden geen keus hadden. .Het was of algehele liquida tie of de zaak op beperkte schaal voortzetten'. KANDIDATEN LIJST D'66 AMSTERDAM —Tijdens liet congres van D'66 in Breda, gehouden op 19 en 20 december werd gestemd voor de kandidatenlijst voor de tweede kamer verkiezingen. De stembiljetten werden in een computer verwerkt. Dinsdag avond werd de uilslag bekend. De eer ste vijftien kandidaten zijn: 1 H. van Mierlo, Amsterdam: 2 mejuf frouw A. M. Goudsmit, Amsterdam; 3 A. de Goede, Leiderdorp; 4 M. J. J. A. Imkamp, Den Haag; 5 E. Nypels Rijswijk; 6 W. A. F. Wilbers, Bergen op Zoom (nieuweling); 7 M. Dijkstra.I Beetsterzwaag; 8. E. C. Visser, Am-| sterdam; 9 M. B. Engwirda, Scheven-1 ingen; 10 J. C. ter Louw. Utrecht; 11 G. Nooteboom, Sint Maartensvlot- burg; 12 J. G. H. de Vaan, Gennep (L); 13 J. A. P. M. Beekmans, Dirks- land; 14 K. P. Bloema, Den Haag; 15 C. Mertens. Amsterdam. gewone gemengde verzekering Bij De Waerdyo alle rentebalen plue koerswinsten aan de verzekerden, minui Vi'lt voor onze bemoeiingen. BIJ Slad Rotterdam Leven alle rente baten boven evenceni. BIJ een gemiddelde marktrente van 8'/*. ot een gemiddeld dividend plu* koeriilljging van 8 Vt op Robeco- aandelen, stijgt, zowel bij Slad Rot terdam Leven als bij de Waerdye.een afgesloten spaarplan In een onge ëvenaarde mogelijkheid van f50.000.- na 30 Jaar tot f 115.000.-: stijging 130«/o. Verkoop uitsluitend vla assurantie- bemiddelaars. Assurantieconcem Stad Rotterdam anno1720 Slot van pagina 1 J)aartoe is de wiebeltax van de rege ring een bruikbaar middel. Maar het is maar een middel, het gaat beslist niet ver genoeg naar mijn vaste over tuiging. De SER heeft dat ook geadvi- Ontknoping Het probleem waarvoor we nu voor 19^1 staan is volgens dr Zijlstra dit: ,de spanningen zijn zo hoog opgelopen, dat naar mijn vaste overtuiging de ontknoping in 1971 komt. Die kan op twee manleren komen. De ketel kan springen dan zijn de spanningen weg, maar de slachtoffers van de scherven liggen daar, we kunnen ook proberen het vuur te temperen, dan nemen de spanningen ook af. Het probleem wordt in 1971 opgelost op en redelijkheid of het probleem lost een zekere mate van geleidelijkheid en redelijkheid of het problem lost zichzelf op en dan komen we weer voor datgene wat bij een vorige gele genheid al eens gezegd is door een beroemde cabaretier geloof ik, uit huilen en opnieuw beginnen. En dat zou ik nou zo graag willen, dat wij dat niet voor de vierde keer in Neder land meemaken', aldus dr Zijlstra in het interview dat AVRO's Televizier Magazine dinsdagavond heeft uitge zonden. gekozen: dat was zijn specialisme in het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn en hij hoopte zijn kennis nut tig te kunnen maken. In Nederland echter moest hij belang gaan stellen in ruimtelijke ordening. In dit licht ge zien is zijn opmerking in Ruim Zicht begrijpelijk, dat het hem gaat om meer mogelijkheden om volwaardig deel te nemen aan normale werkzaamheden, die los staan van staatkundige activi teiten'. Deze laatste opmerking brengt ons nog v. eer terug bij prins Bernhard. Toen aan hem in 1951 het eredoctoraat ln Delft werd verleend zei zijn pro motor. prof. dr A. J. Kluyver. dat de grote ve rscheidenheid van activiteiten van de prins ,om een bijna bovenmen selijke zelftucht vraagt'. In ieder mens leeft namelijk de neiging om zich op; één werk te concentreren, het is de be hoefte om iets eigens tot stand te brengen, waarop dan aldus profes sor K-luyver .later met voldoening kan worden teruggezien en waarvan kan worden getuigd: dit heb ik ge wrocht'. Aan leden van het koninklijk huis in deze tijd is dat echter niet ge gund, hoewel ze er wel naar verlan gen,,' zoals uit de recente opmerkingen van prins Claus blijkt. Het is daarom nutitig, dat hij deze zaak aan de orde: hee ft gesteld: zijn opvattingen kunnen bij/ komende discussies een rol spelen. DrI prins moet zich bij dit alles maar nifet om met zijn schoonvader te sjfcreken laten ontmoedigen: als hij lifts heeft te zeggen, moet hij dat doen. Cn als dat iets zinnigs is, behoeft er teen olifantshuid aan te pas te ko- •men. Raai voor Journalistiek KLACHT TEGEN HILTERMANN AFGEWEZEN AMSTERDAM (ANP) Dc raad voor de journalistiek heeft de klacht van drs J. M. M. van der Pluym, hoofdre dacteur van de Volkskrant, tegen de journalist mr G. B. J. Hiltermann inzake door de laatste gebezigde uitla tingen ln een radiopraatje ongegrond laard. De heer Hiltermann had volgens de klacht op zondag 12 oktober 1969 in zijn wekelijks radiopraatje J3e toe stand in de wereld' de Volkskrant .rondweg anti-semitisch, althans anti- Israël' genoemd. De hoofdredactie van de Volkskrant voelde zich door deze uitlating, althans zeker het eerste deel daarvan, gegriefd, terwijl ze het twee de deel onwaar achtte. De affaire was, voordat, op 12 januari 1970 de klacht bij de Raad voor de Journalistiek werd Ingediend, al voor de burgerlijke rechter geweest. In eer ste Instantie wees de president van de rechtbank in Amsterdam een vorde ring in kort geding van drs Van der Pluym af. In hoger beroep echter werd mr Hiltermann door het ge rechtshof op 8 januari van dit jaar veroordeeld om in zijn eerstvolgende radiopraatje mede te delen dat naar het oordeel van het hof de uitlating dat de Volkskrant anti-semitisch is geworden achterwege had moeten blijven daar zij, aldus de samenvat ting in de verplichte mededeling, geen rechtvaardiging vindt in de berichtge ving van die krant, waarop mr Hilter mann zich in het kort geding had beroepen. De raad heeft deze gang van zaken betreurd. In zijn uitspraak staat on der meer ,het staat voor de raad vast dat klager (drs Van der Pluym) van het begin af aan het voornemen heeft gehad de zaak ook bij de raad aan hangig te maken. Het zou intussen naar het oordeel van de raad juister geweest zijn wanneer de klager dit tegelijk met het aanspannen van het kort geding had gedaan. Door eerst de uitspraken van de burgerlijke rech ter af te wachten heeft hij de vrijheid van de raad om zelf het tijdstip van behandeling van de klacht te bepalen beperkt'. Over de uitlatingen van mr Hilter mann in het radiopraatje zegt de raad: .betrokkene heeft, kennelijk ge ïrriteerd door een artikel in de Volks krant van de vorige dag, in een kort bestek te veel willen zeggen. Naar de mening van de raad zou hij, in tijd nood geraakt, er verstandiger aan hebben gedaan deze uitlatingen, die wel misverstanden moesten oproepen, in deze radiotoespraak achterwege te laten om er bij een volgende gelegen heid breder gemotiveerd en toegelicht op terug te komen. De raad is even wel niet van mening, dat mr Hilter mann met deze uitlatingen de waar digheid van ae stand der Nederlandse journalisten heeft geschaad. PROF. WIEBERDINK ZOU ZIJN VOOREEDRACEN VOOR EERVOL ONTSLAC UTRECHT (GPD) Curatoren van de rijksuniversiteit in Utrecht hebben met betrekking tot het rapport van de commissie-Donner over de hartchirurg prof. dr J. Wieberdink maandag een beslissing genomen. Het rapport wordt met hun advies deze week aan de minister van onderwijs en weten schappen gezonden. Hoewel curatoren zich van elke nade re mededeling onthouden lijkt de con clusie gerechtvaardigd, dat prof. Wie berdink niet meer in de afdeling open hartchirurgie van het academische zie kenhuis zal terugkeren en dat hij voor eervol ontslag is voorgedragen. Prof. Wieberdink en de faculteit der geneeskunde zijn op de hoogte gesteld van de inhoud van het rapport en het advies. Behalve over het rapport-Don- ner en het advies van curatoren, be schikt de minister over het verweer schrift van prof. Wieberdink. Op grond van deze stukken zal hij als scheidsrechter moeten optreden in het conflict. Een hoogleraar wordt be noemd bij koninklijk besluit; voor zijn ontslagverlening is daarom een voorstel van de minister van onder wijs en wetenschappen aan de konin gin nodig, uitmondend in een beslis sing van de kroon. Met. een beslissing van de kroon kan nog geruime tijd gemoeid zijn. Te verwachten valt dat prof. Wieberdink zich tegen een even tuele ontslagverlening, ook als die eer vol is, zal verweren en dat de daaruit voortvloeiende procedures veel tijd zullen vergen. Er ls nauwelijks enige jurisprudentie op dit gebied. De dood op de weg De 28-jarige caféhouder K. M. Cal- lenbach uit Warder is in de nacht van maandag op dinsdag verdronken, toen hij met zijn auto in een sloot langs de provinciale weg 310 in de gemeen te Broek in Waterland terecht was gekomen. De auto was door de i heid van de weg af geraakt. Dinsdagmorgen is op de rijksweg Eindhoven-Tilburg. ter hoogte van de Oirschotse dijk, een personenauto in een slip geraakt, na een vrachtwagen, te hebben ingehaald. De auto kwam terecht in de rechterwegberm en be-| landde tenslotte in een sloot. De be stuurder de 39-jarige J. L. M. vani Moorspel uit Tilburg is aan de gevol-| gen overleden Dinsdagmiddag is de 68-jarige land-; bouwer M. van der Heide uit Foxwol-, de om het leven gekomen toen hij in! Peize met zijn auto slipte en op de linkerweghelft werd aangereden door een tegemoetkomende ziekenauto. Dinsdagmorgen is de 68-jarige P. C. Hagenbeek uit Hoogvliet om het leven gekomen toen de auto waarin hij zat slipte en op de linkerweghelft werd aangereden door een personen auto. DEN HAAG ANP, GPD) De, afkondiging van de loonmaatre-j gel door de regering heeft jn de' bouw' een conflict tussen werk gevers en werknemers tot gevolg gehad. Zonder een loonmaatre gel was er in de loop van decem ber overeenstemming bereikt J over een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst (cao) met' een looptijd van twee jaar. onderhandelen. Twee dagen voor Kerstmis deden del werkgevers voorstellen, die maar een| fractie beneden de 2-december-eisen van de werknemers lagen. Na verwer king van de vierhonderd gulden wil-; den de werkgevers op 1 januari 3 pc*. en op 1 april 1 pet geven (overeen komstig de loonmaatregel). Op 1 juli wilden zij de lonen met 4.5 pet verho-l |gen. Reële verbetering' Deze visie op de Invloed van de loon-| matiginirsmaatregel van de regering gaf gisteren de raad van bestuur bouwbedrijf tijdens een persconferen- tie. Ir C. J. Louw. lid van de raad van, bestuur, zei: ,Voor de bouw was de loonmaatregel van de regering niet nodig geweest'. Hij doelde op de situatie in de onder handelingen die op 2 december was ontstaan Werkgevers en werknemers; waren elkaar toen .zeer dicht gena derd' en de uitkomst van de onder handelingen hielden een loonmatiging; in, die vrijwel overeenkwam met dei wens van de regering. Na afkondiging van de loonmaatregel; op 1 december heeft de onderhande l lingsdelegatie van de werknemers, del centrale commissie bouwnijverheid.! haar eisen opgeschroefd. Volgens een berekening van de werkgeversonder handelaars werd per 1 juli 1971 na afloop van de loon pauze, een loons verhoging van 10 pet geëist. Ir Louw wees erop, dat de werkne-i mers in de periode tussen 2 december en het moment van afkondiging van de loonmaatregel niet hebben willen Aan het eind van 1971 zou volgens een berekening van de werkgevers een' werkelijke verbetering van 2,5 pct| overblijven. De voorstellen van de werknemers van 2 december kwamen uit op 2,94 pet. Werkgeversonderhan- deiaar drs A J. Drewes achtte het betekenisvol, dat deze percentages dicht in de buurt liggen van de reele verbetering van 2.75 pet die in de metaal-cao is voorzien. Het voorstel van de werknemers waarop de onderhandelingen zijn afge sprongen. behelsde een werkelijke ver- betering van 5,25 pet Cao-loos tijdperk Het conflict in de bouw tussen werk gevers en werknemers betekent, dat 1 januari 1971 een cao-loos tijdperk In gaat. De werkgevers zeggen dat ten zeerste te betreuren. Overigens staat het individuele werkgevers vrij om de vierhonderd gulden per 1 Januari te verwerken In de loontabeilen, hetgeen i een verhoging van 4 pet zou beteke nen. Ook kunnen de werkgevers zich houden aan de verhogingen van 3 pet en 1 pet per 1 januari en 1 april die de regeringsmaatregel toelaat. Werkgeversonderhandelaar J. de: Groot zei gisteren, dat de raad van, bestuur bouwbedrijf de aangesloten I leden adviseert deze verhoging door! De federatie van verenigingen van studenten in de geografie is tegen de plannen van de tweede-kamerleden Van Dijk, Schuring en Tilanus voor de oprichting van een milieufaculteit aan de technische hogeschool in; Twente. I i De winter heeft ook mooie kan- I ten. zoals hier in het sprookjes- I bos van het Utrechtse landgoed I Over Holland. Na bombardementen (Van onze correspondent) ZWEDEN Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Stockholm bevestigde dat de bom bardementen van de luchtmacht van Ethiopië op de noordelijke provincie Eritrea de financiële steun van Zwe den aan het keizerrijk op losse: schroeven stelde. Zweden wordt bin-j nenkort verwacht stelling te nemen in het zogenaamde Cadu-object, een veel zijdige ontwikkelingsproject in een] landbouwgebied ten zuidoosten van del hoofdstad Addis Abeba. Indien het project wordt verlengd zal Zwdden hieraan in een vijfjarenplan 28 miljoen gulden besteden, terwijl de financiële steun aan Ethiopië dit jaar 25 miljoen gulden van het budget in beslag neemt. Zweden heeft geëist dat keizer Haile Salassie verandering zal brengen in het feodale stelsel in zijn land en die eis werd kracht bijgezet door een twintigtal studenten uit Ethiopië, die dinsdag ae ambassade bezetten van hun land in de Zweedse hoofdstad. Indien het parlement in Addis Abeba niet tegemoet komt aan de wens naar een minder feodale landbouwpolitiek dreigt het gevaar dat de Zweedse hulp aan Ethiopië zal ophouden. Spe ciaal na de bombardementen van Eri trea. het noordelijke gedeelte van Ethiopië, dat 18 jaar geleden werd genationaliseerd en waar twee mil joen mensen wonen is men in Zweden huiverig geworden de financiële steun voort te zetten. Volgens de bevrijdingsbeweging in Eri trea ELF zijn tenminste 1000 mensen op het leven gekomen tijdens de bom bardementen gedurende kerstmis. Rond 37.000 mensen zijn gevlucht naar Soedan, zo meldde men. De ELF heeft Lybië. Syrië en Irak gevraagd de zaak voor te leggen aan de veilig heidsraad van de Verenigde Naties. W. DREES Jr. LEIDER VAN DS '70 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Prof. dr W. Drees jr.! de oudste zoon van de vroegere pre mier, zal zich, naar algemeen wordt verwacht, de volgende week presente ren ais lijsttrekker van DS '70. Hij is gisteren door een keuzecommissie als nummer één op de advieslijst voor de tweede kamer geplaatst. Prof. Drees zal, als hij als kamerlid wordt geko zen .zijn functie van thesaurier-gene raal bij het departement van finan ciën opgeven. De keuzecommissie, die bestond uit voorzitter dr A. van Stuijvenberg, se cretaris mr J. M. Drees en fractielei der F. Goedhart, heeft een volledige kandidatenlijst onthuld. Tweede op dei lijst is mevr. S van Veenendaal-van Mechelen. het huidige kamerlid. Mevr.1 Van Veenenaaal is weliswaar door verschillende afdelingen ook kandidaat gesteld voor de eerste plaats, maar ruimt die plaats, zoals zij ons zei, gaarne in voor een lijsttrekker met meer bekendheid. Het hoofdbestuur van DS "T0 zal nog zijn fiat aan de kandidatenlijst moeten geven, voordat men er de volgende week mee naar buiten komt. De definitieve vaststel ling var. de lijst is voorbehouden aan het partijcongres, dat op 12 en 13 februari bijeenkomt UITKERING INEENS AAN BUITENGEWOON PENSIOENGERECHTIGDEN DEN HAAG (.ANP) De regering wil een uitkering ineens over 1970 toeken- j nen aan gerechtigden tot een pensioen, krachtens de wet buitengewoon pen-l sioen 1940-1945 en de wet buitenge woon pensioen zeelieden-oorlogsslacht offers. Als basis voor deze uitkering geldt een bedrag van 375.- dat is het trendbe-i drag dat ook gehandteerd werd voorj het vaststellen van de uitkering aan! overheidspersoneel in het kader van de ,400 gulden-uitkering' in het bedrijfs-! leven. Een hiertoe strekkend wetsontwerp is gereed- De financiële consequenties er- van voor de rijksbegroting worden -ge raamd op 1.5 miljoen gulden, zo deelt i het ministerie van erm mee. MAASTRICHT (ANP) De Jezuïeten pater E. Krekelberg uit Delft die maandag door de rechtbank te Maas tricht wegens opzettelijke vernieling hij had op 2 augustus jongstleden een baksteen door de etalageruit van een sexboetiek in Maastricht gegooid tot een geldboete van 75 gulden is veroordeeld, heeft dinsdag tegen dit 1 vonnis hoger beroep aangetekend. Hij acht deze uitspraak onrechtvaar dig. omdat de rechtbank de Neder landse we: nie: getoetst heeft aan dei wet van God en van de tien geboden. Op de vraag wat zij zouden doen als onder de ongeveer driehonderddui zend bouwvakkers in Nederland sta kingen zouden uitbreken, antwoordde: Ir Louw ,dat hij dat eerst nog moest zien'. De raad van bestuur bouwbe drijf liet blijken te verwachten, dat voor 1 juli wel overeenstemming met; de werknemersorganisaties bereikt j zou worden over een nieuwe cao. Moeilijkheden' In een pamflet van de drie bouwbon den dat zij over het hele land ver1 spreiden staat onder meer: ,Het is duidelijk dat de drie bonden niet lang genoegen zullen nemen met het uitblijven van een goede bouw- cao. Dat betekent dat er binnenkort ernstige moeilijkheden ln het bouwbe drijf zullen kunnen ontstaan'. Op de bouwvakkers wordt een beroep ge-, daan de bonden te steunen, .zoals dat ook is gebeurd bij de actie voor de 400 gulden'. Persconferentie ran de raad i bestuur bouwbedrijf met t links naar rechts: voorzitter 1 de Groot, ir C. J. Louw en L. J. Pas. PERSPREDIKANT RUITENBERG NAM AFSCHEID DEN HAAG (GPD) Met een zeer druk bezochte receptie In het Sche- veningse gebouw .Op gouden wieken', is gisteren voor dominee I.. H. Ruiten berg de periode \an geëngageerde gedistantieerdheid ingeluid. Hij heeft met die woorden zelf de pensioenge rechtigde fase gekenschetst in een .af scheidspreek' in Hervormd Nederland. Van dat weekblad legt hij het hoofd redacteurschap nu neer. Dominee Rui tenberg nam bovendien afscheid als perspredikant (een ambt dat hij pre cies 25 jaar heeft vervulden al* secretaris van de hervormde raad voor de zaken van pers en publiciteit. Namens de generale synode sprak de praeses dominee J. A. G. van Zanten, woorden van lof voor wat in de nu afgesloten etappe is verricht. Hij be trok daarin in het b'J zonder ook me vrouw Ruitenberg. De heer H. de Ru. voorzitter van de raad voor de zaken van pers en publiciteit, gaf een rake kenschets van de scheidende persprei kant. die hij kritisch maar niet rebels noemde, vernieuwend maar niet revo lutionair, strijdend maar niet onver zoenlijk en positie kiezend maar niet antithetisch. HIJ sprak er in het bij zonder zijn voldoening over uit da' de predikant met verstand van politiek Ruitenberg als medewerker zal blijver, zorgen voor het ook voor Hervormd Nederland zo noodzakelijke politieke aspect. De leiding van het weekblad Hervormd Nederland berust van nu af bij de heer C. Timmer, die samen met dominee Ruitenberg het hoofdre dacteurschap overnam van dominee F. H. Landsman toen die in 1968 tot secretaris-generaal van de Hervormde Kerk was benoemd. SCHIPHOL (ANP) In verband met de vonnissen In het Baskenproces te Burgos worden ook op Schiphol ver scherpte veiligheidsmaatregelen ge troffen ten aanzien van vluchten van en naar Spanje en in het bijzonder ten aanzien van die van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Tberia. Dit deelde de rijkspolitie op Schiphol ons desgevraagd mee. nadat eerder bekend geworden was dat op ver scheidene Europese vliegvelden extra waakzaamheid in acht genomen werd. Staatssecretaris bij installatie nieuwe raad: De wet wordt in etappes ingevoerd DEN HAAG (GPD) Staatsse- Cretans Kruisinga (volksgezond heid) zet zoveel mogelijk spoed achter de inwerkingtreding van de inmiddels door het parlement aanvaarde wet op de luchtver ontreiniging. Bij de installatie van de raad voor de luchtveront reiniging, gistermorgen op het' ministerie van sociale zaken eni volksgezondheid, deelde dr Kruisinga mee dat: vaart zet achter de Invoering van de wet zullen toch nog maanden verlo pen voordat de wet volledig zal zijn ingevoerd. Dat komt doordat nauw keurige procedures moeten worden gevolgd voordat bepaalde wetsartike len in werking kunnen treden. De staatssecretaris drong bij de raad. die moe; worden gehoord voordat maatregelen worden ingevoerd, op een snelle behandeling aan Wanneer de adviezen snel komen kan daardoor de spoedige invoering van de wet worden bevorderd. Coed meetnet De wet in etappes zal worden Inge-' voerd waardoor vertragingen wor den vermeden; liet ontwerp-besluit. waarin de cate gorieën van industrieën die onder de wet vallen, worden aangegeven, gereed is en dezer dagen zal wor den gepubliceerd: er binnenkort een voorstel komt voor een type-keuring van auto's overeenkomstig de internationale voorstellen. De ontwikkeling van de luchtveront-i reiniging, met name in bet Rijnmond gebied. heeft duidelijk gemaakt dat een zo snel mogelijk uitvoeren van deze wet geboden is, aldus de staats-; secretaris. Dit ook om de kans op gebeurtenissen zoals die daar de laat ste maanden hebben plaatsgevonden zo klein mogelijk te maken. Zo is het Rijnmondgebied reeds tot sanerlngsge- bied verklaard. Op korte termijn is; het wettelijke voorstel hierover te verwachten De staatssecretaris wees met grote nadruk op het belang van een goed meetnet. Zonder opsporing is de be strijding van de verontreiniging vol slagen onmogelijk. Nederland loopt op dit punt in het voorste gelid, aldus dr Kruisinga. De eerste fase van de op bouw van een nationaal opsporings- luchtmeetnet komt voor eind volgend jaar gereed. Dinsdag 5 januari over legt de staatssecretaris met zijn Duit se collega's over meetmethoden en meetnetten. Het is de bedoeling da: de op te zetten meetnetten in beide landen op elkaar zullen aansluiten. Een soortgelijk overleg met Be!?:e is ook op gang gekomer. Centraal punt Hoewei dr Kruisinga aoveei mogelijk Het landelijk meetnet, waarmee voor lopig alleen het zwaveldloxydegehalte van de lucht wordt bepaald, wordt opgezet door het rijksinstituut voor de volksgezondheid in samenwerking met het staatstoezicht op te volksge zondheid. Volledig automatische appa raten geven alle uitkomsten door naar één centraal punt. het rijksinstituut voor de volksgezondheid in Biltho- ven. De volautomatische apparaten staan al in Rijnmond, Twente en langs de grens bij Antwerpen. De metingen zul- Invoerms ler' 20 mogelijk worden uitge- 3 breid tot meer componenten, zoals oson en sttkstoforyoe in del uchi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3