PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WERELD WACHT IN SPANNING OP BESLISSING VAN FRANCO Sf: Dr Zijlstra ernstig bezorgd over de nationale economie In januari één ziekenfonds Walcheren >9 >9 Basken willen geen gratie Prof Sacharow doet beroep op Podgorny Guinee wees 100 buitenlanders uit SNEEUWKANS BLIJFT GROOT BENZINE 2,7 CENT DUURDER FUSIE TUSSEN TWEE BESTAANDE FONDSEN Vandaag in de krant... Prins Claus «mi ile nieuwe inrmules [13c jaargang - no. 306 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 30 dcc. 1970 V Wh. Mil. ..n 4 HOOG POLITIEK SPEL IN SPANJE (Van onze correspondent) MADRID Terwijl men in heel. Spanje en in de rest van de wereld met spanning wachtte op de eventuele bekrachtiging van de zes doodvonnissen (waarvan drie zelfs dubbel), uitgesproken door de krijgsraad van Burgos tegen de Baskische separatisten, hield generaal Franco dinsdag lange bij eenkomsten met zijn ministerraad en met de kroonraad. I)e vergadering: van het kabinet wasi logisch. De procedure van de krijgs raad vereist immers dat de comman dant van Burgos, generaal Garcia Re- bull, de regering onmiddellijk op de hoogte stelt zodra hij de vonnissen ondertekend beeft. Vanaf het moment dal de regering de ontvangst van zijn besluit bevestigd, gaat er een periode! in van twaalf uren waariii generaal j Franco gebruik kan maken van zijn! privilege van gratieverlening. Doet bij gen er bestaat geen enkel precedent, in de Spaanse rechtspraak van een' tweemaal ter doodveroordeelde die het er levend vanaf bracht. Logischer wijs vereist dit een discussie op het hoogste niveau. De ministers verbleven de iele och-! tend, tot twee uur. in het Prado-paleis; van generaal Franco. Niettemin werdj tesa affaire achter de hand. een zwen-, del van 15 miljard peseta'*taatsgelaen die juist deze ministers treft. Verder staat het evenmin vast of het eventuele heengaan van deze technocraten het de finitieve einde betekent voor de nieu we generatie' of voor de Opus Dei mannen. Het staat nog te bezien of, generaal Franco wel het hele staats-' apparaat in handen van de uiterst dat lange debat uitsluitend mede-i rechtse vle U w l leggen gedeeld dat ze de kwestie van de dood-j recntse vieugei wu leggen, vonnissen hadden besproken en op De zes doodvonnissen, waarvan drie kamer en economische raad. Tenslotte kan Franco het advies van de kroon raad vragen als hii van zijn speciale privileges, zoals de gratie, gebruik maakt Troel Wat de kroonraad beslist is bij de wet staatsgeheim en hier is nooit iets over uitgelekt. Niettemin wijzen de waar nemers erop dat de troef die generaal Franco achter de handen heeft, wei eens verband zou kunnen houden met de reeds lang verwachtte benoeming van een premier, een ambt dat hij tot nu toe zelf uitoefent In dat geval is de bijeenkomst van de kroonraad be grijpelijk. want zij moet Franco de drie mogelijke kandidaten voorstellen waar uit men in elk van de genoemde geval len kan kiezen. Met de benoeming van ■_t 1,1-rt 1 vullili&5Gll Jiöuucn ucajJi uncn gii lsc cr> nuuMvuiint.mi, .au uuc in, ivan r.tt/A i, --'i- dit met. dan worden de veroordeelden nieuw bijeen zouden komen zodra de zelfs dubbel, betekenen dat er hoog' een premier zou Franco beide groepe- ..n ltoi mnmAnf Hafriii-nprinMpvnnrhii - n va bijsta Aarc zou rvan die idievtt sidien ïnigin subsi sport wori de elfl vati tan e zeliï rt Heil art 15! end, ;maah wat rs dirff op bet moment dat die periode voorbij is voor het executiepeloton gebracht en gefusilleerd. Voor de verlening van gratie heeft Franco zijn kabinet niet nodig volgens de letter van de wet, maar normaler wijs doet hij zoiets liever .op eenstem mig voorstel van de ministers'. In dit geval heeft de krijgsraad zijn gratie- privilege zelfs in het nauw gebracht door dubbele doodstraffen op te leg- commandant van Burgos alle formali teiten had vervuld. Zonder enige twijfel heeft dit debat de uitlopende standpun ten van de .harden' en de .gematigden' op de spits gedreven, en in Madrid spel gespeeld wordt in politiek Spanje. En alle goede kenners van generaal Franco's politieke stijl weten dat hij een dergelijk spel nooit speelt als hij niet tenminste een troef achter de hand gingen reeds geruchten dat de zoge-; heeft. In dat opzicht wordt de bijeen- naamde technocratengroep wilde af- komst van de kroonraad bijzonder be treden. Zoiets pleegt generaal Franco langwekkend. Deze moet gehoord wor-, echter niet toe te staan: hij zal wel: den als het gaat over de opvolgings- beslissen wanneer er een kabinetswis- kwestie, maar dat lijkt op het moment seling komt. En weinige waarnemers bepaald niet het geval. Franco zal Fran-: in Spanje twijfelen er nog aan dati co niet meer zijn als hij temidden van; meerdere ministers aan hun laatste, deze crisis de jonge, onervaren prins ambtsdagen zijn begonnen. Juan Carlos met een zo zware taak zou belasten. Een bijeenkomst van de Mflfp?n-7nnh kroonraad is bovendien verplicht als iriuieou Z-UUK ,Qet gaal om de benoeming van de zes voorzitters van de voornaamste staats instellingen: kabinet, parlement. Raad, van State, opperste gerechtshof, reken-1 Trouwens, de technocraten zullen voor zichtig te werk moeten gaan. want ge neraal Franco heeft nog steeds de Ma-| ringen die nu rivaliseren over de krijgs raad -.-an Burgos en haar gevolgen de .nieuwe generatie' enerzijds en de oude partijbonzen en de harde militai ren anderzijds gelijkertijd kunnen overtroeven Maar. zoals gezegd, dit al les blijft bij geruchten. Ondertussen bereid de Spaanse oppo sitie. die bij de hele huidige toestand maar een bitter kleine rol speelt, zich op het ergste voor als er werkelijk doodvonnissen uitgevoerd zouden wor den. Voor vandaag zijn er protestacties aangekondigd in het Baskenland, in het centrum van Barcelona en in andere grote steden. Het ijzig koude weer op enkele punten van Spanje registreer de men de laagste temperatuur van deze eeuw zal het optreden \an de oppositie niet vergemakkelijken BURGOS: Het lot van de zes ter dood veroordeelde Baskische na tionalisten liet in handen van de ze man. de militaire commandant van het 6e district in Spanje, luitenant-generaal Tomas Garcia Rebull. Hij bepaalt in laatste in stantie of de doodvonnissen al dan niet definitief zullen zijn. Daarna kan alleen Franco gratie verlenen. De terechtstelling kan volgens de wet twaalf uur na bekrachtiging geschieden. Tomas Garcia Rebull is geboren in Vinaroz. In 1934 werd hij lid van de Spaanse fascistische Fa- lange-partij in Tanger dat toen onder Spaans bestuur stond. In de tweede wereldoorlog heeft hij als majoor gediend in de blauwe divisie, die door de Spaanse dic tator Franco naar het front in Rusland was gestuurd om de le gers van Hitler te helpen. Ieder jaar woont Garcia Rebull in de Sjwanse hoofdstad de herden kingsdienst voor Hitler bij. In 1963 werd hij bevorderd tot brigade-generaal. In 1967 werd hij generaal-majoor en in 1970 luitenant-generaal. Toen hij werd benoemd tot commandant van het zesde militaire district. Garcia Rebull is nationale afge vaardigde van de Spaanse vetera nen geweest, commandant van de eerste pantserbrigade en lid van het bestuur van de oude garde van de Falange. Hij is lid van de Cortes, de Spaanse fascistische variatie van een parlement. JN ERNSTIGE MATE IN OVERBESTEDING' FRANKFORT (DPA) De Westafri- kaanse staat Guinee heeft maandaga vond ongeveer honderd buitenlanders uitgewezen. Ongeveer de helft van hen zijn Duitsers. Zij kwamen dinsdag met een chartervliegtuig van Sabena in Brussel aan. Een aantal van de uitgewezenen was in Guinee bij het ontwikkelingswerk werkzaam. De reden voor de Guinese maatregel is nog onduidelijk. Een aantal buiten landers zou onopzettelijk verwikkeld zijn geraakt in de gebeurtenissen var. vorige maand, toen uitgeweken Gui- neers in samenwerkjng met Portuge- AMSTERDAM (ANP) ,Ik ben niet beroepsmatig, maar echt bezorgd omdat onze nationale economie in het kader van de we reld om ons heen een aantal verschijnselen vertoont, die ieder voor j zich en in vereniging toch wel die zorg kunnen wekken. We hebben in de eerste plaats, dat weten we allemaal, helaas, een mate van loon- en prijsstijging die meer dan normaal moet worden genoemd. We hebben om het nu op de prijzen te concentreren een prijsstij ging die laat ik nou zeggen, 1969, 1970 en 1971 tezamen genomen in de huurt van de zes procent zou liggen. Dat is natuurlijk een af-1 schuwelijke zaak'. DR. J. ZIJLSTRA zen een invasie op touw zetten. Een bijzondere missie van de Verenigde Naties kwam na een bezoek aan Gui nee tot de conclusie dat de invasie was uitgevoerd met steun van Portu gese strijdkrachten. Portugal heeft de-: ze beschuldiging als ongegrond van de hand gewezen. Onder de teruggekeer de groep buitenlanders bevonden zich voorts Oostenrijkers en Zwitsers. De buitenlanders hadden het land in gro te haast moeten verlaten. Zij waren door Guinese militairen bijeen gedre ven en naar het vliegveld van Cona kry gebracht. De meesten hadden nau welijks tijd gekregen om hun bezittin gen mee te nemen. Verscheidene kin deren waren nog in nachtgewaad toen zij met hun ouders in Brussel arri veerden. dan is nog de-escalatie mogelijk. Bo-, ven de tien, als je echt boven die tienj op mars gaat. tien procent prijsstij-l gingen per jaar, dan krijgt die inflatie een proces, een aspect van voltooid heid. Van wat je wel noemt.: we motten er mee leren leven. En dan krijg je het niet meer teruggedraaid. Dan is de ontwenning misschien even dodelijk als het doorgaan' Zijlstra in het interview die we In dit gevaarlijke mljnenge- hied. niemandsland, doen Ja ten we daar toch geweldig oppassen en terug treden zolang het nog tijd is'. Dr Zijistra zei dat hij hieraan als president van de Nederlandsche Bank weinig kan doen. De Nederlandsche Bank kan de kredietkraan wat meer dichtdraaien, wat minder wijd open- aldus ar' zetten, maar dan moet het natuurlijk aan de kant van de regering ook on dersteund worden. Wanneer wij hier zouden remmen en daar wordt niet geremd, dan is het remmen hier be j trekkelijk nutteloos. Als de ene kraan! Oppassen ONTKNOPING KOMT IN 1971 SAINT JEAN DE LUZ (AFP) ,Wij hopen wel dat ons geen gra tie wordt verleend. Wij zijn re volutionairen. Wij willen sterven voor de waardigheid van de mens en de vrijheid van ons Bas- j kenland', zo schrijft één van dei terdoodveroordeelden te Burgos in een brief aan zijn familie, die uit de gevangenis is gesmokkeld. De brief is in Saint-Jean-de-Luz bekendgemaakt, door de Bas kische organisatie ,Anai-Artea'. (Van onze weerkundige medewer ker Het hele land ligt onder de sneeuw al varieert de sneeuwlaag vrij sterk in dikte. Dit bleek gister avond nadat het in het noorden van het land de hele dag was blij ven sneeuwen. In de meeste pro vincies wordt 2 tot 6 cm sneeuw gemeten, in het noorden 12 tot 18 cm. De sneeuwkans zal tijdens de jaarwisseling groot blijven, want er zijn meer storingen onderweg. De depressie bij de Alpen trekt met een sneeuwgebied aanvanke lijk in noordelijke richting naar Duitsland, maar kan later weer tot onze omgeving doordringen. Een sterlc hogedrukgebied bij IJs land stuurt lucht uit het poolge bied met een krachtige noorden wind naar de noordzee. Daarbij zijn sneeuwbuien te verwachten Het winterse weer met het over het algemeen lichte vorst en vlak langs de kust af en toe lichte dooi, zal voortduren, waarbij voorlopig de sneeuwkans groot blijft. Dit heeft de president van de Neder-; landsche Bank dr J. Zijlstra dinsdags-! vond gezegd in een Interview inj AVRO'S Tcleviziermagazine met E.l Peereboom, economisch redacteur van| ,Het Parool'. is uai wij en een aaniai anuerc ian-, j den in de westelijke wereld ook, wei wordt dichtgedraaid, maar de andere «---•-- ■- ->-<> wordt wijd opengezet helpt het met., Dr Zijlstra vindt dat in 1971 de over-i besteding moet worden beëindigd.. Zie slot pag. 3 kol. 2 beginnen nou te schuiven grensgebied tussen de nog omkeerba re inflatie en de waarschijnlijk niet meer omkeerbare hyper-inflatie. En daarom zeg ik. laten we nou elke stap Loonexplosie .Ik dacht dat het niet strikt nodig! was dat er een zeer explosieve ont wikkeling van de lonen zou optreden.' De werkenden, de niet-werkenden, de Onze economie bevindt zich volgens! mensen die het van collectieve voor- ar Zijlstra in werkelijk ernstige mate peningen moeten hebben, de woning- in overbesteding. .Als ik op de beta- w""" Ooerbesteiing lingsbalans kijk dan zie ik dat ernstige mate. veel ernstiger waar schijnlijk dan we nog drie maanden geleden dachten in overbesteding le ven. De 400.- speelt hier een rol in en een niet onbelangrijke. Daarin speelt ook een rol dat de investerin gen uitbundiger zijn dan we dachten. Uit een oogpunt van nationale midde len was die 400,- en is die 400.- er eenvoudig niet. En als die 'dus wel betaald wordt dan betekent het dat die tot dat bedrag praktisch een beta lingsbalanstekort creëert. En dat gaat! ook gebeuren'. Dr Zijlstra wees erop dat de wereld conjunctuur wat gaat verflauwen. ,Opj zichzelf is dat nog niet zo verschrik-1 kelijk, maar voor Nederland is het natuurlijk het punt dat een economie, die zelf al in een onevenwichtigheid zich bevindt, als die getroffen wordt door een stootje van buiten, dan komt die stoot harder aan dan wanneer wij, zelf solide op onze benen stonden. Dr. Zijlstra kan nog niet zeggen welke vorm dit zal aannemen. Óver een eventuele loonexplosie na de zes-' houw. zij allen zullen lijden onder een nieuwe loonexplosie. Daarom moet die eenvoudig niet gebeuren'. .Prijsstijgingen, zo tot een procent of, vijf, dat zou ik willen noemen de nog omkeerbare fase van de inflatie. Vijf! per jaar, dan is het nog omkeerbaar,; OOK BRIEF AAN NIXON DEN HAAG (ANP) Met ingang van MOSKOU (RTR) van de Russische H-bom en lid van de Russische academie van, wetenschappen, Andrei Sacha-j row, heeft dinsdag een beroep! gedaan op president Podgornyj van de Sowjet-Unie, gratie te j verlenen aan twee Russische jo-! 1 januari zal de prijs van zowel gewo- den, die in Leningrad wegens' ne als super benzine met 2.7 cent per. liter worden verhoogd. deelnemin0 aan een komplot tot Gasolïe en Ipg worden met ingang! het kapen van een vliegtuig ter van dezelfde datum 50 cent per hon- derd liter duurder. De oliemaatschap dOOa veroordeeld zijn. pijen reageren met deze verhoging op: Dit pleidooi van Sacharow is vervat: de stijgingen van de accijns en de- De Vader'; twee joden .ongerechtvaardigde wreedheid' zou zijn. Een afschrift van deze brief is aan buitenlandse journa listen verstrekt. Sacharow. die vorige maand een commissie voor de rech ten van de mens heeft gevormd, pleit' ook voor vermindering van de gevan genisstraffen voor de andere negen in! Leningrad veroordeelden. Als verzach-' tende omstandigheid voert Sacharow aan, het recht van de joden in Rus-! land om het land te verlaten. De brief: van Sacharow is overigens ook ge-! ncht tot president Nixon van de VS: Hij spreekt de hoop uit. dat de zaak tegen de Amerikaanse Angela Davis volkomen onpartijdig en menselijk zal worden behandeld. Angela Davis is onlangs uit New York naar Califomiè uitgewezen, waar zij terecht zal staan; Protesten IN DE hele wereld wordt fel ge protesteerd tegen de politieke processen in Burgos en Leningrad. (pagina 9). Nieuws uit Zeeland op pagina 2,4,5 en 7 Binnen- en buitenland op pagina 3 en 9 Sport op pagina 10 Radio en tv op pagina 11 Beurs en financiën op pagina 13 DAN 60.000 VERZEKERDEN VLISSINGEN Met ingang van 1 januari aanstaande zal er op Walcheren één ziekenfonds zijn: het Algemeen Ziekenfonds Walcheren. Dat wordt mogelijk door fusie van de twee tot nu toe in dit gebied opererende zieken fondsen, het Algemeen Middel burgs Ziekenfonds, dat alléén in Middelburg werkte en het Alge meen Ziekenfonds Walcheren, dat de rest van Walcheren be streek en in Vlissingen is geves tigd. Het nieuwe fonds zal ongeveer zestig-1 duizend verzekerden tellen: Middel-j burg had er ruim negentienduizend,! Vlissingen kwam op ongeveer drieën- veertigduizend verzekerden. Het hoofdkantoor van het Walchersei ziekenfonds wordt in Vlissingen geves-1 tigd. het Middelburgse bureau aan dej Wagenaarstraat blijft gehandhaafd alsj bijkantoor. Voor het personeel heeft; de fusie geen consequenties. Middel-i burg heeft, vijf personeelsleden op dej binnendienst en drie in de buiten dienst, in het Vlissingse kantoor wer ken nu 16 personeelsleden, terwijl! men zeven bodes in dienst heeft. i Dc leiding van het nieuwe ziekenfonds op Walcheren wordt voorlopig twee hoofdig: de directie wordt gevormd door de huidige directeuren in Vlissin gen en Middelburg, respectievelijk de heren C. B. Laporl en \V. J. Heijiiger. Met ingang- van 1 februari is een adjunct-directeur benoemd, die de hui dige directie in de eerste helft van 1972 zal opvolgen. Het is de heer B. IV. Meij uit Monnikendam, nu werk zaam op de accountantsdienst van de ziekenfondsraad in Amsterdam. De heer Laport gaat in juni van 1971 met pensioen, de heer Heijiiger is in de eerste helft van 1972 aan zijn pensio nering toe. De besturen van beide ziekenfondsen hebben in ae loop van dit jaar tot fusie besloten. Een van de overwegin gen daarbij was de situatie ten aan zien van de directie in beide fondsen Verder verwacht men, dat één zieken- j fonds op Walcheren efficiënter zal kunnen werken: voor onder meer de specialisten, de artsen, tandartsen en! de ziekenhuizen op Walcheren bete kent de fus:e een vereenvoudiging, omdat men zich nu voor aiie zieken fondszaken tot één adres kan wenden. Het is de bedoeling, dat voor het nieuwe ziekenfonds in januari eer. be stuur wordt benoemd van twaalf le den, waarvan er zes worden geput uit de medewerkers (artsen, ziekenhuizen, apotheken e.d.) en zes uit de verzeker den. Enkele jaren geleden in 1968; hebben de besturen van beide zie kenfondsen ook al contacten gehad over de mogelijkheid van een fusie, maar toen werd de tijd nog niet rijp geacht. Het streven naar concentratie van de ziekenfondsen wordt ook landelijk be ver derd, zo bleek dinsdagmiddag nog uit een toelichting op de stap. die ae heren Laport en Heijiiger gaven. .Er wordt gestreefd naar een inkrimping van het aantal kleine ziekenfondsen.' We voeren in Middelburg en Vlissin gen dezelfde ziekenfondswet uit. we hebben dezelfde verstrekkingen, voor de verzekerden is er op dat punt geen enkele verandering als gevolg van bet samengaan', so werd daarbij nog ge zegd. Het Algemeen Ziekenfonds Wal cheren in Vlissingen dateert uit 1914. het Middelburgs ziekenfonds werd in 1848 opgericht en is een van de oud ste in net land. In verband met de fusie is intussen ook het kantoor van het ziekenfonds in Vlissingen aanzienlijk uitgebreid: hel Middelburgse kantoorpersoneel zal in de toekomst eveneens op dit kantoor werken. Dc voorzieningen vergen een bedrag van ongeveer 90.000. maar door dc uitbreiding is het ook mogelijk het Vlissingse perso neel wat ruimer te huisvesten. Zoals gezegd: voor de verzekerden verandert er door de fusie van beide ziekenfondsen vrijwel niets. Alleen zul len de Middelburgse deelnemers hun, premies niet meer via het premie boekje, maar via de kwitantie kunnen storten. De verzekerden zullen in ja nuari in een circulaire over de fusie en de wijzigingen worden geïnfor meerd. r terview met het NKY- blad Ruim Zicht gezegd voor stander te zijn van nieuwe formules voor het optreden *4 in liet openbaar van leden 15® van het koninklijk huls. Het pleit voor de prins, dat hij deze pro blematiek met onbevangenheid aan de orde stelt- kennelijk wil hij van zijn vak om dit woord hier maar een* te gebruiken wat meer maken. Voor een man ln zijn positie is er enige moed nodig om in dit opzicht initl* tieren te nemen, die niet precies in het gewone straatje passen Zijn schoonvader heelt daarover eens een opmerking gemaakt tegenover prins Philip toen deze pa» was getrouwd met de toekomstige koningin van En geland. Je bevit waarschijnlijk nog met wat Je te wachten staat'. zet prins Bernhard tot zijn Britse collega .praktisch alles wat Je doet. zal worden bekritiseerd. Je kunt die kri tische opmerkingen niet negeren, want voor een deel zijn ze misschien wel juist en zelfs als ze onjuist zijn, kan het wijs zijn er toch rekening mee te houden. Maar Iaat je niet ontmoedi gen. Voor dit baantje heb je een huid aLs van een olifant nodig' Er zijn sindsdien nogal eens geprikkelde op merkingen van prins Philip naar bui ten gekomen: het kost hem blijkbaar moeite om de wijze raad uit Nederland ter harte te nemen. In de opmerkingen van prins Bern hard wordt overigens precies de kern van de zaak aangegeven: Prak tisch alles wat Je doet zal worden be kritiseerd' Daarom is het zo moeilijk om nieuwe formules te vinden: er is altijd wel een categorie, die deze of gene geste afkeurt. En dat is voor le den van het koninklijk huis een nogal vervelende zaak. want het behoort bij wijze van spreken. tot hun professie om op een haast onmo- K «f/fi* gelijke manier bo- pjAHHjn venpartijdig (dat gaat verder dan on partijdig) te zijn. Als er bijvoorbeeld op Drakesteyn een pop-groep wordt uitgenodigd, roept altijd wel hier of daar een aantal Nederlanders ach-en- wee om vervolgens vast te stellen, dat het voze vermaak geen halt houdt voor de poorten van paleizen. Zodra het Veteranenïegioen op Soestdijk wordt ontvangen, meldt daarentegen een an dere categorie smalend, dat gezag-en orde-handhavers een wit voetje hebben bij hei Oranjehuis. Zo kan men nog wel doorgaan: er zijn tientallen voor beelden mogelijk, die stuk voor stuk de verzuchting van prins Bernhard be grijpelijk maken- .Voor dit baantje heb je een huid als van een olifant no dig'. Daarnaast spelen allerlei staatsrech telijke elementen in deze kwestie mee. Zij werden in de afgelopen jaren actueel door het huwelijk van prinses Irene: in de praktijk van die dagen re zen er allerlei vragen en moeilijkheden over de verhouding van het staats hoofd Jegens het kabinet, in het bij zonder over de staatsrechtelijke ver antwoordelijkheid voor daden van le den van het koninklijk huls. Dat heeft toen geleid tot een nota van twee wijze mannen dr W. Drees en professor mr P. J. Oud over de ministeriële verantwoordelijkheid inzake het ko ninklijk huis. De discussie daarover is eigenlijk nog steeds niet geëindigd, zo als onlangs bleek: op verzoek van de kamer heeft minister Beemlnk vorige maand een nota gepubliceerd van de staatscommissie Cals-Donner over het lidmaatschap van het koninklijk huis: het is namelijk om allerlei redenen no dig. dat precies wordt vastgesteld wie er tot het koninklijk huis behoren. Er valt te verwachten, dat over deze nota ook in de kamer zal worden gespro ken. De staatsrechtelijke verhoudingen in deze kwestie zijn immers van groot belang, maar tevens van nogal delicate aard. zij beperken de bewegingsvrij heid van leden van het koninklijk huis in vrij sterke mate. fan die beperking heeft de jouma- staatsrechtdeskundige dr E. van Raai te een frappant voorbeeld ge geven in een ruim vier Jaar geleden verschenen boekje over deze proble matiek. Hij wees er op. dat prins Bernhard in 1958 werd benoemd tot commissaris van de Steenkolenhan delsvereniging. een benoeming clie op 28 oktober 19.58 ln het handelsregister werd ingeschreven. Het jaar daarop echter v.-erd vastgelegd, dat deze func tie op 29 december 1959 een einde zou nemen. Dr Van Raalte acht het niet onmogelijk, dat van de kan', der rege ring de prins binnenskamers de wenk is gegeven, dat hij voor dit commissa riaat diende te bedanken: het Is name lijk in Nederland ongeschreven recht, dat een lid van het koninklijk huis geen commissaris wordt ln een parti culiere onderneming. Van de KLM is prins Bernhard buitengewoon commis saris: hij kan wel alle vergaderingen bijwonen, maar is niet stemgerechtigd. Bij het nemen van beslissingen blijft hij dus buiten spel. rjPegen deze achtergronden wordt het 1 duidelijk dat het verlangen van prir.s Claus niet zo maar zal of kan worden ingewilligd: er zal nog heel wat beraad en discussie voor nodig zijn. Hoe moeilijk deze zaak ligt zal hij zelf overigens wel weten: hij is een uiterst intelligent man en een geschooid diplo maat. bovendien heeft hij bij zijn komst in Nederland direct al met al lerlei beperkingen te maken gekregen. Toen werd namelijk nagegaan waarop hij zic-h zou specialiseren: er werd ruimtelijke ordening voor hem geko zen. We zeggen met enige nadruk: voor hem gekozen. Er zijn namelijk re denen om aan te nemen, dat de prins het liefst zelf ontwikkelingswerk had Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1 vi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1