Zeeuws Tijdschrift jubileert: 20 jaar alcherse bejaardenwoningen voor kwart nog niet bezet Veelbewogen loopbaan van adjudant Bosch ten einde Randstad Zeeuwse visserij lag over 1970 niet ontevreden zijn 'aan Aanvaring in haven Hansweert Zeeuws Tijdschrift 29 DECEMBER 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Slot van pagina 1 peilen. Op grond van die1 5? Bestelling hebben we besloten te doen aan de stroom, maar r zijn heel wat gegadigden afgeval- Dat is typisch Westkappels: men ;t eerst de kat eens uit de boom. «■4 heb echter goede, moed, dat de oinsen toch bezet zullen worden, '"dijk ook met mensen van buiten- aldus burgemeester Bulder bij de enquête ook naar voren p. dat men bij de woningen een torgmgselement op prijs stelde, is toten tot de bouw van een klein tstencentrum bij het complex be rdenwoningen. Hel zal bestaan uit woonset voor de beheerder, een itoortje (dokter, maatschappelijk administratie) en een keu- waaruit de bewoners hun rme maaltijden kunnen betrekken, wordt naar gestreefd dit diensten- irum in mei volgend jaar gereed hebben. De burgemeester: De be ling is, dat het centrum later zo ig gemakkelijk is uit te breiden, denk daarbij met name aan een ou kunnen dienen als be- densocieteit'. Het centrum zal de van de Westkapelse bejaarden- lingen met ongeveer f 15,- ind verhogen. 1 De zeil aart U mings" JUWSri reidia® druk, dat het niet zo gemakkelijk zal zijn de nu nog lege woningen te laten bezetten door belangstellenden uit de verschillende deelnemende gemeenten. Advertenties hebben al een aantal re acties uit de randstad Holland opgele verd, met name uit Rotterdam. Op die manier zal nog enkele malen de aan dacht op de woningen worden geves tigd. De heer Koole wijst er in dit verband op, dat het sinds juli van dit jaar mogelijk is een huursubsidie aan te vragen bij de gemeenten. Als men alleen aow heeft kan men toch wel een bijdrage van ƒ900,- per jaar krij-; gen. Dat is ƒ75,- per maand en dat betekent in feite, dat men inclusief de verwarming 125,- verwoont. Al is het natuurlijk wel zo, dat de woningen in de toekomst in de huurverhogingen moeten meedraaien'. De 192 bejaardenwoningen zijn neer gezet In blokken van acht huizen. Wee woningen boven elkaar. In elk blok Is een voorziening, die het moge lijk maakt een stoeltjeslift voor de bovenwoningen aan te brengen. Langs de blokken loopt een galerij. De wr Op de fotoeen indruk van de bejaar denwoningen in Westkapelle, die in het kader van de Walcherse bouwstroom' zijn gebouwd en waarvan het eerste blok van acht stuks vorige week is1 opgeleverd. (Foto PZC) ningen zelf bevatten een woonkamer, een slaapkamer, een douchecel-wc en; een bergruimte, terwijl de bovenwo-l ningen nog een vliering hebben enj 10,- per maand méér huur doen. istrateur B. Koole van de Wal- woningstichting heeft de in- ISSINGEN .Onze Zeeuwse mag over 1970 niet ontevreden voor zover nu de resultaten be nd zijn', aldus de heer ckefeer, voorzitter van de vereni- ig tot bevordering der Zeeuwse vis- ijbelangcn in het blad De Visserij- reld'. visaanvoer stijgt, de garnalensitu- is beter geweest dan in 1?"" J" iselprijzen zijn gestegen, al •selaanvoer veel gedaald'. Boven- i werd ook de vloot verbeterd, erts is in het afgelopen jaar veel ndacht besteed aan de sociale verze- nng van de maatschap, aan de sa ring van de garnalenvisserij en aan Deltaschadewet, die nog steeds in twerp is. Ook de oprichting van een idelijke stichting voor onderlinge tzekering in de maatschapsbcdrij- i is de eerste fase gepasseerd, garnalenvisserij heeft dit jaar de belangstelling gestaan zowel wat Kreft de verbetering als de premië- sg van overheidswege van de kwali- i:. De heer Lockefeer wijst erop dat, danks de inzet van leden van de Tede kamer, de behandeling van de dtaschadewet zeer weinig heeft op- leverd. Hij hoopt dat op de onbe- 'biljl itwoord gebleven vragen door de re Aan rete kamer een bevredigend ant- oord zal worden gegeven: vooral -van let betrekking tol het, punt van een b olledige schadevergoeding. Bovendien Btaat er ontevredenheid bij gedu- jn en srde mosselkwekers in de Een dje i taeht, de Hammen, de Roggenplaat de Oosterschelde. die nog geen sidiert uitkering hebben gekregen. In bsidier Eendracht wordt al vanaf 1968 toegebracht aan 43 mosselper- ,uu_ terwijl in de Hammen 17 perce- e sp0, n na 1 april 1969 niet meer ver- wor siurd zijn. De heer Lockefeer eindigt de e{( ajn betoog in ,De Visserijwereld' met •enieiiï beroep te doen op Hunne Exce- "Mies en dezelver ambtenaren om de itvoering van de Deltaschadewet zo- anig te hanteren, dat het aan velen „Bokkende leed er nog niet groter VQJ loor wordt' Auto slipte door koelwater Dow: zeer veel schade TERNEUZEN De automobilist H. A. J. M. uit Kloosterzande is maan dagmorgen op de weg bij Dow-Chemi- cal in Temeuzen geslipt en met zijn wagen over de kop geslagen. De auto werd volledig vernield. M. liep geen verwondingen op. Op het. moment van de slippartij was de weg glad door ontsnapt koelwater. Dow Chemical heeft intussen toegezegd voor de rei niging van het wegdek te zullen zorg dragen. .LEVENDIGE' KERSTSTAL Op tweede kerstdag had op de Grote Markt te Hulst de KPJ, kring Hulst, een .levendige' stal opgezet, die te bewonderen was van half vijf tot en met half zeven. Deze stal die door medewerking van de lts tot. stand kwam, is een groot succes geworden, daar er vele bezoekers de kou trot seerden. Zo zagen zij de ijverige Jozef als ambachtsman, terwijl Maria vlijtig aan het werk was. Een baby van drie maanden, die lag in de nis van de pui van het stadhuis, stal de harten van de kinderen. Vooral ook de schapen en de os en de ezel trokken extra belangstelling; om het kwartier kwamen de drie konin gen. Een orkestje van de lts te Hulst onder leiding van de heer .A Lampol en het jongerenkoor van broeder Le- ander zorgden voor de nodige kerst sfeer met muziek en zang. Nieuwjaarsreceptie Zaterdag (2 januari) zal het gemeen tebestuur van Kapelle een nieuwjaars-, receptie houden v*n half vijf tot zes uur in het gemeentehuis. VERKEERSV00RZIEN1NGEN GEVAARLIJKE KRUISING IN ABSDAALSEWEG DEN HAAG (GPU) Op de Absdaal- scweg in de gc-meente Huist zal zo spoedig mogelijk een tweede knipper licht worden geplaatst. Verder Is reeds een inleidende snelheldsbepcr- j king van 70 km per uur Ingesteld die voorafgaat aan de reeds geldende snelheidsbeperking van 50 km per uur. Dit antwoordt minister Bakker (verkeer en waterstaat) het eerste- kamerlid drs IV. L. A. Lockefeer (kvp) op diens vragen over het kruis punt van rijksweg 60 met de Absdaal- seweg w-aar sedert 1 maart 1968 26; ongevallen plaatshadden, waar tien, mensen om het leven kwamen en| vijftien personen zware verwondingen opliepen. Minister Bakker zegt verder dat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat onbekendheid met de situatie ter plaatse bij het ontstaan van een aan tal ongelukken een rol heeft gespeeld.; Dit, zo voegt hij er evenwel aan toe., valt uit de beschikbare gegevens ech ter niet af te leiden. De minister merkt op dat op de Absdaalseweg. respectievelijk de rijks weg 60 knipperlichten, stopborden en borden die een snelheidsbeperking van 50 en 70 km per uur aangeven, op de voorgeschreven wijze zijn aangebracht.; Op de rijksweg is een inleidende snel-: heidsbeperking van 90 km per uur voorafgaande aan de reeds geldende beperking van 70 km per uur inge-j steld. Ter plaatse van de baanverdubbeling dat opstel vlakken voor linksafslaandj verkeer en meer opstelruimte in dej middenberm beschikbaar kwamen.! Verder is het aantal rijstroken voor het rechtdoorgaande verkeer van twee tot één gereduceerd. Door dit laatste worden Inhaalmanoeuvres tegenge gaan en kan het verkeersbeeld op de rijksweg door kruisend verkeer ge makkelijk worden overzien. Raad Borsele over subsidie aan de VMZ BORSELE De gemeenteraad Borsele moet in de raadsvergadering van dinsdag 5 januari een besluit nemen over de grootte van een subsi die aan de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland. Het college van b en w heelt voorgesteld een subsidie van 75.per jaar toe te kennen. In een toelichting op het voorstel zeggen b en w dat zij van mening zijn dat de doelstellingen van de VMZ nauw aansluiten bij de taak, die ook de gemeente heeft ten aanzien van de zorg voor de milieuhygiëne. De aanwezigheid van een particuliere in stelling die zich geheel onafhankelijk kan opstellen ten aanzien van de mi- lieubeinvloedende factoren is ook voor de gemeente van belang', aldus het college, Het college zegt te menen dat de zorg van het milieu niet alleen een taak is voor de gemeenten. De provinciale en de rijksoverheid hebben op dit stuk eveneens een taak. Derhalve achten wij het niet nodig dat het bedrag der gemeentelijke subsidies zo hoog zou worden gesteld dat met het totaal der bijdragen van de Zee use gemeenten het gehele nadelige saldo zou kunnen worden gedekt', zo schrijven b en Daarom vindt het college een subsidie van 75,- per jaar alleszins redelijk. Verder staat op de agenda onder meer de aanwijzing van een vertegen woordiger voor de gemeente Borsele in de aandeelhouders-vergadering van de PZEM. B en w stellen voor burge meester G. H. E. M. van Waes als vertegenwoordiger te benoemen. IN LONDEN ORDONNANCE KONINGIN COMMANDANT BRIGADE VLISSINGEN VAN KON. MARECHAUSSEE VLISSINGKN Adjudant P. Bosch, nee int vandaag dinsdag afscheid als commandant van de brigade Vlisslngen van dr ko ninklijke marechaussee. Dat ge beurt met een receptie om vijf uur in de marechausseekazerne t.- Vlisslngen. Met adjudant Bosch neemt een man met een bijzondere staat van dienst af scheid. De heer Bosch heeft met name tij-lens de oorlogsjaren ve le opdrachten vervuld, die colle- ga's met recht Jaloers zouden kunnen maken. Hij was toen on der meer de speciale motoror- donnance van koningin Wilhelml- na in Londen en één van de vier mensen, die belast waren met de persoonlijke bewaking van prins Bernhard. Een van de gevolgen van de Londense tijd van adju dant Bosch was, dat hij een van de twee mensen was. die tijdens de begrafenis van prinses Wilhel- mina de erewacht vormden in de grafkelder te Delft. De in 1913 in Westdongera- deel in Friesland geboren heer Bosch groeide op in Den Haag, waar zijn vader werkzaam was bij de gemeentepolitie. Na aan vankelijk machine-bankwerker te zijn geweest, koos de heer Bosch na zijn verplichte dienstplicht voor een loopbaan bij de mare chaussee: Dat was middenin de crisis en toen bood het vak van machine-bankwerker helemaal geen perspectief'. Na een zes maanden durende opleiding op het depot te Apeldoorn werd de heer Bosch als marechaussee eer ste klas geplaatst bij de brigade Breskens Dat was in 1936. toen de koninklijke marechaussee nog normale politiediensten verricht te. In de meidagen van 1940 kon den de marechaussees uit Bres kens hun mobilisatiebestemming niet meer bereiken. Een gedeelte van de eerste divisie werd terug getrokken op West-Zeeuwsch- Vlaanderen en de heer Bosch is in de nacht van 17 op 18 mei meegegaan met één van de auto bussen. die deze mensen via Bel- gié naar Frankrijk vervoerden. Op de avond van 10 Juni vlak voor de val van Frankrijk vertrok de heer Bosch met de Prinses Beatrix' van de maat schappij Zeeland vanuit Brest naar Plymouth. Het zou ruim vier jaar duren voor hij zijn familie en zijn (Oostburgse) ver loofde zou weerzien Ordonnance In Engeland kon niet meteen tot actie worden overgegaan: vier maanden lang wachten ruim dui zend Nederlandse militairen in tentenkampen in het zuiden van Wales op de dingen die komen gingen. Na die vier maanden ver trokken de marechaussees naar Conge ton, waar de basis werd gelegd voor de latere Prinses Ire ne Brigade. In 1942 ging de heer Bosch over naar het bewakir.gs- detachement van koningin Wiihel- mina. Hij werd aangesteld tot haar persoonlijke motorordon- nance. Elke middag om twaalf uur moest hij zich bij de koningin melden: .Ik heb in die tijd een ontzettend grote bewondering ge- kregt-i. a-. erhw ijzc het koninklijk gezin, met name dan koningin Wilhelmina en prins Bernhard. Zij stonden letterlijk dag en nacht klaar voor de Ne derlandse zaak'. De koningin was bovendien heel hartelijk. Zo ver gal ze nooit Iedere week naar de welstand van mijn familie en mijn verloofde te vragen'. Twee jaar lang reed de heer Bosch op zijn motorfiets tussen de bombardementen door naar allerlei ambassades, ministeries en hoofdkwartieren. In septem ber 1944 was hij één van de vier mensen, die in opdracht van de Nederlandse regering en generaal Eisenhower werden belast met de persoonlijke veiligheid van prins Bernhard. die toen opperbe velhebber was van de Nederland se strijdkrachten en uit dien hoofde half Europa afreisde. Op de avond van 22 maart 1945 kreeg de heer Bosch van prins Bernhard opdracht om zich te belasten met de persoonlijke vei ligheid van de koningin tijdens haar veertiendaagse reis door het bevrijde deel van Nederland. Eede Die reis begon met de historische grensoverschrijding door konin gin Wilhelmina bij Eede. de eer ste keer sinds het uitbreken van de oorlog, dat de vorstin weer op Nederlands grondgebied kwam Overigens was de heer Bosch de koningin al voor geweest, want in de herfst van 1944 was hij reeds naar Oostburg gegaan om daar zijn verloofde in blakende welstand aan te treffen: .Zo'n weerzien na ruim vier jaar kun Je niet onder woorden brengen*. Eind 1945 liep de speciale bews icing van prins Bernhard af en de heer Bosch ruilde het Engelse kaki voor het uniform van dc- koninklijke marechaussee. Als wachtmeester werkte hij ander half jaar in Den Haag op de staf belast met criminele onderzoeken betreffende het Nederlandse le ger. .Eind 1946 wilde ik weieens gewoon gaan leven. Ik was toen al 33 en ik had sinds m'n jeugd geen normaal gezinsleven ge kend'. Het levensverhaal van na de oor log Is aanzienlijk minder opwin dend: .Toch had ik geen moeite om te wennen aan een normaal leven. Ik had genoeg beleefd om de behoefte te voelen om een» tot rust te komen'. Na zijn bevordering tot oppes wachtmeester in 1949 werd de heer Bosch in 1950 belast me; zijn eerste commando. Dat was ln IJzendijke. waar de brigade was belast met de militaire grensbewaking. In augustus 1955 werd de heer Bosch commandant van de grotere brigade Sluis, hij zou dat bijna elf Jaar blijven. In 1957 werd hij bevorderd tot zijn huidige rang van adjudant. Slnds augustus 1965 is adjudant Bosch commandant van de brigade Vlissingen: .Belast me: praktisch alles, zowel op politioneel vlak <OCMA in Middelburg en marine in Vlissingen i als grensbewaking m verband met de scheepvaart' Als commandant heeft de heer Bosch altijd gestreefd naar goede menselijke verhoudingen. Uiter aard kroeg hij ook te maken met de veranderde gezichtspunten be treffende gezag, maar de conclu sie van de heer Bosch is toch. dat ook de hedendaagse Jeugd gezag wil accepteren, zij het dan dat men wat kritischer is Inge steld dan vroeger: Dn dat vind ik helemaal niet slecht. Goede verhoudingen zijn nodig om met een brigade van zo'n 25 man als een team te kunnen werken. Ik dien ook volledig op de hoogte te zijn van het wel en wee van m'n mensen en hen te helpen om eventuele slechte leef omstandig heden te verbeteren' Hoewel geboren In Friesland, de beer Bosch heeft zijn hart ver pand aan Zeeuw sch-Vlaanderen de streek, waar hij zo lang heeft gewoond. Sinds enkele maanden woont hij er weer en hij is al op zoek naar een part-time werkk- kring: .Want ik ben niet van plan om helemaal niets te gaan doen'. ert HANSWEERT In de buitenhaven n Hansweert is gisteravond (maan- &g) omstreeks negen uur de duween- pcnd.s beid ,Pro Rato' in aanvaring gekomen {cmaafc met de sleepboot Dn Avant XI' van JV Muller uit. Temeuzen, die tegen de steiger lag. De bovenbouw van de sleepboot liep bij deze aanvaring evel ers dW schade op. Hoe de aanvaring is ont slaan was gisteravond nog niet he tend. De Pro Rato zou geen noemens- *aaröige schade hebben opgelopen. deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. VLISSINGEN .Het Zeeuws Tijd- schrit is langzamerhand een gevel, rijp voor monumentenzorg.' Het is zomaar een losse zin uit een van de badineren- j de meditaties, waarmee het Zeeuws; Tijdschrift zijn lezers vergast op de valreep van 1970, dat tevens de eerste1 twintig jaar afsluit van deze periodiek met op het ogenblik zo'n 1800 abon nees. De trouwe consumenten van het blad Zceuwser dan de Zeeuwste Zeeuw kunnen zo'n opmerking taxe ren, zoals ze zelf willen. Voor ons past ze precies in de geijkte bescheidenheid van mensen, die hun werk relativeren cn bij de beoordeling van wat ze ge-] daan hebben en doen een veel grotere I afstand nemen dan wanneer het om| andermans zaken gaat. Toch hoeft de; redactie van het Zeeuws Tijdschrift de eigen prestatie naar ons gevoel niet zo] met ingehouden adem te benaderen.! want wat zij enkele inzinkingen daargelaten in twintig jaargangen en pakweg 140 afleveringen aan (popu-j lair) wetenschappelijke en doodgewoon j interessante verhandelingen, bijdragen en beschouwingen uit eigen kring en van medewerkers op papier heeft ge zet, is beslist wei een schouderklopje waard. Het Zeeuws Tijdschrift jubileert en het; doet dat op een heel eigen manier. Een manier, die meteen de instelling van de redactie verraadt: een groep men sen. die van het begin af heeft geweten dat ze zichzelf eigenlijk voor een on mogelijke opgaaf stelde, maar die ge woon heeft volgehouden en er hoe moeilijk het soms ging voor zorgde dat er iedere twee maanden weer een nieuw, steeds goed verzorgd nummer van de persen rolde. L. W. de Bree. redacteur van het eerste uur. bezingt de samenstelling van die twintig jaar gangen in de nu verschenen feestelijke uitgave met een openingsartikel, dat hij de titel ,de lof van het amateurisme'! meegaf. .We jubileren, maar we hou-| den geen receptie', schrijft hij. .We ko-j men niet met een speciaal poststempel voor de dag, we zullen ons niet aan een' happening te buiten gaan en voelen ons niet te kort gedaan wanneer de publi citeitsmedia voor onze herdenking geen interesse tonen'. Wat dat laatste be treft: de heer De Bree kan na dit ko lommetje druks in een krant, die even min van Zeeuwse smetten is vrij te oleiten rustig gaan slapen. Want mét hem verbazen wij ons erover dat het gelukt is het Zeeuws Tijdschrift zolang stand te laten houden. Der slot zijn 'wee decennia van deze eeuw een hele rijd', voegt hij er wat hijgend aan toe. Je zou de zaak natuurlijk ook kunnen omdraaien en vaststellen dat juist die twee decennia van deze eeuw in Zee land met alles wat zich daarin afspeel de de inspiratiebron is geweest en de garantie voor de levensvatbaarheid van een tijdschrift, dat naar met enige voldoening wordt geregistreerd elk facet van het leven in Zeeland eens of vaker heeft belicht. Alleen onderwerpen van partijpolitieke aard en de sex ble ven onbesproken. Partijpolitiek hoort in het tijdschrift krachtens zijn doel stelling niet thuis, wordt meteen voor gehouden aan wie al de pen in de hand had om in deze omissie te voorzien. Een verantwoord essay over ,Sex in Zeeland' zullen we gretig aanvaarden, inviteert de redactie en het frivole: tekeningetje dat men nu al heeft uit-: gezocht om de toekomstige verhande-| ling van een beddeskundige te bege leiden zal vast en zeker om een apart1 olaatsje in het cliché-archief worden bewaard. Df de redactie nog een feestje gaat bou wen weten we niet. In deze uitgave wordt in elk geval op tien pagina's via een veelzeggende illustratie het glas, geheven. Een dronk op 20 Jaar Zeeuws Tijdschrift, waarin ambtenaar en ge-i leerde, vlagofficier en mosselkweker,] burgemeester en schoolmeester, Dich ter und Bauer, edelman, bedelman.' dokter en pastoor in ons blad hebben, gepubliceerd en de schut termajoor heeft niet ontbroken'. Er worden her inneringen opgehaald uit de tijd waar in het Zeeuws Tijdschrift werd gebo ren. Het jaar 1949, toen een drieman schap bestaande uit drs M. C. Verburg. H. Pieters (in 1962 overleden) en L. W. de Bree naar Zeelands toenmalige com missaris der koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot stapte om het plan voor de uitgave van een Zeeuws Tijdschrift, op rafel te leggen. De Bree over die audiëntie: Jhr De Casembroot luister- j de geïnteresseerd naar de uiteenzetting van onze woordvoerder Verburg. De hoofdzaak was hem genoeg om onze' problemen en verlangens te doorzien.; "-let leek of hij ze op slag tot de zijne' ■naakte. Zeeuws Tijdschrift, goed idee.] 'k zit zo vaak met de moeilijkheid wat} e zeggen als ik weer iets in gebruik] noet stellen of openen moet. Zeeuws I rijdschrift, degelijke informatie, histo-] -ische gegevens, goed. goed 7an de leden van de redactieraad met als kern Verburg, De Bree en de Goese architect ir P. J. 't Hooft tekent G. A de Kok (zelf ook tot het gezelschap} behorend) een portret. Met woorden.! In korte, scherpe trekken worden de! figuren achter het Zeeuws Tijdschrift] neergezet. En daarbij wordt, nog eenj postume hulde gebracht aan H. Pieters I ?n L. Lockefeer, die jarenlang hun stem-1 pel hebben gedrukt op het karakter' van het Zeeuws Tijdschrift Wat was en wat is dat eigenlijk. het: karakter van dit zes maal per jaar ver schijnende orgaan? Eens hebben óe initiatiefnemers geprobeerd om er een formule voor op papier te zetten: Dec ZT beoogt verbreiding van kennis om trent Zeeland en zijn bewoners; het biedt daartoe populair gestelde, weten-: schappelijk verantwoorde verhandelin-i gen.' Het is bij een papieren doelstel-] 'ing gebleven, want eigenlijk kon men met zo'n begrenzing toch niet. uit de /oeten. Daarom heeft de redactie de omschrijving gelaten voor wat die was en ieder aanbod van kopij naar bevind! van zaken beoordeeld Dat is in de af gelopen jaren een betere maatstaf ge weest of de variatie in de inhoud te] bevorderen Ook het omslag heeft in de loop van de! twee decennia nogal eens een metamor fose ondergaan. Men is nu al aan het vijfde toe. Binnen die kaften om het Zeeuws Tijdschrift zijn steeds opnieuw de fenomenen en ontwikkelingen, die het -gezicht van dit gewest hebben be paald. in woord en beeld naar voren gekomen. De historie van Zeeland is, er een van. Ook in dit nummer. Men, kon er eenvoudigweg niet omheen: de! archeologische topper van de eeuw| 1 dit gewest, de nieuwe Nehalennia- vondsten in de Oosterschelde bij Co-, lijnsplaat. Na alles wat er al over is' gepubliceerd geeft ir J. A. Trimpe Bur ger. de Zeeuwse bodemonderzoeker, er in een verhaal met als titel .Wonder baarlijke visvangst' een boeiende, sa menvattende beschrijving van. Een: vaste historische rubriek is het Zeeuws prentenboek van L. W. de Bree en M. P. óe Bruin, ditmaal gewijd aan de Zeeuws-Vlaamse grensplaats Sas van Tent. Regionalisme Het regionalisme was en is een ander verschijnsel, waaraan het Zeeuws Tijd-] schrift steeds veel aandacht heeft be-, steed en waarvan drs M. C. Verburg; iet blad eigenlijk een exponent noemt.! 'dij doet dat in een doorwrocht artikel jver .Regionalisme van economie tot: :cologie'. Verburg stelt vast dat Zee and al lang de periode achter zich reeft gelaten, waarin de economie het regionalisme overheerst. De economi sche kringloop is zo intensief gewor den dat het ecologisch systeem erdoor wordt bedreigd.' En verder: .Het eco-; logisch systeem is een even grote chaos als de economie een eeuw terug. Wij staan nu op het punt dat ook dit ge geven binnen het marktmechanisme wordt gebracht, namelijk door een wet geving die internationaal wordt onder steund. De technologie zal ook op het milieu worden toegepast, daartoe in staat gesteld door een voortgaande eco nomische groei.' Drs Verburg laat duidelijk merken dat hij niets voelt voor een provinciale herindeling. Zeeland bij het Waterweg gebied betrekken lost niets op. Integen deel. de economische druk zal slechts groter worden. De opbouw van een nieuw landschap in de ruimste zin. 1us met de steden in onze belang rijkste taak voor de toekomst. Het regionalisme, eens een mythe, dan een economische entiteit, zal ecologisch moeten worden gedefinieerd. Dat be- 'ekent wederom twintig jaar kopij voor et Zeeuws Tijdschriff Politierechter TWEE WEKEN VOOR AUTORIJDEN ONDER INVLOED Landschap De lof van het hmdtéuri$-,v jat landschap, in 1953 vooral aange vallen door een watersnood ramp en daarna radicaal veranderd met het ant woord daarop, het deltaplan. Veel is er in het Zeeuws Tijdschrift over ten beste gegeven. Ir P. J. 't Hooft heeft een kleine enquête gehouden rondom de vraag wat men karakteristiek achtte voor een .profile' van de architectuur in Zeeland. Onder de titel Dat was het dan! Wat nu?' komt hij tot een analyse van de invloeden in de samenleving die vroeger het beeld van Zeeland heb ben bepaald, 't. Hooft stelt aan het slot! van zijn beschouwing vast dat .ons lij felijk welzijn ons dwingt om maatrege len te nemen ter zake van het milieu. Voorshands zijn er enkele bakens uit gezet die ons koersen in de richting van een herwaardering van vele waar den, die onze samenleving tot op heden te hoog of te laag aanslaat Het Zeeuws Tijdschrift jaargang 20 nummer 6 bevat verder een doorsnee: van Zeeland als een provincie waar wordt gevist en gevaren. Die is van de hand van drs C. de Schipper en laten we zeggen geer compleet'. Hans War ren liet enkele van zijn gedichten af drukken en M. P. de Bruin levert nog een boekrecensie over een werkje van Annie Romein-Verschoor .Slib en wol ken') over stromingen en gestalten var. de nieuwste Nederlandse literatuur. Bi: al deze naar hun aard zo gebruikelijke bijdragen van het Zeeuws Tijdschrift valt we schreven het al het mees! op dat de redactie van dit jubilerende blad zich heeft gewaagd aan een kri tische benadering van zichzelf en he- produkt dat ze op de leesmarkt heef; gebracht. Al is die dan wat badinerend en afstandelijk. Van der M 'IIDDELBURG Wegens liet rijden mder invloed is J. W. uit Nieuwdorp loor de politierechter te Middelburg bij verstek veroordeeld tot een onvoor* vaardelijke gevangenisstraf van twee *eken en een ontzegging van de rijbe voegdheid voor «ie tijd van een Jaar. De officier, mr W. Kolkert, die eeraeT iezelfde straf had geeist, wees erop iat W. al eerder was veroordeeld jmdat hij na teveel alcoholgebruik och nog achter het stuur van zijn luto was gaan zitten, doch dat de laarvoor opgelegde straffen blijkbaar niet hard genoeg waren aangekomen. De getuige, agent H. van O., vertelde dat men W. in de Wilhelminastraat in Vlissingen met gedoofde lichten had zien rijden. W. had daar met zijn auto en passant ook een boompje .meege nomen.' Mevrouw De P.-Van G. uit Souburg nad op de Jacob van Ruysdaellaan in Vlissingen met haar auto een andere geparkeerde auto geraakt en bescha- iigd. Zonder identiteit kenbaar te raa ien was ze daarop doorgereden. Later rwam ook nog vast te staan, dat nevrouw De P. had gereden zonder in -£•. bezit te zijn van een rijbewijs. De -fficier vorderde voor deze drie feiten - rijden zonder rijbewijs, veroorza ken van een aanrijding en daarna ioorrijden, boeten van respectievelijk weemaal zestig gulden en eenmaal ïonderdvijftig gulden. Politierechter nr P. van Empel bepaalde de straf enslotte op tweemaal vijftig gulden i eenmaal honderd gulden 'syntagma Musicum in Middelburg a de recensie .Syntagma Musicum in ■liödelburg (PZC van 28 december» ls loor het wegvallen van een regel aan nze muziekmedewerker een vreemde onclusie ontlokt. Het ensemble speel- le. aldus de juiste tekst, naar zijn revoel .meer ten behoeve van de met ïddeleeuwse en vroeg-renaissance mu- lek enigszins vertrouwde luisteraars 3an voor de toehoorders die in een /oor hen volmaakt onbekende klan kenwereld tuimelden In die zin dat le kenners' aan de reprodukties wel oevoegden wat in het algemeen aan lit van steriliteit niet vrij te spreken nustcieren schortte: een verlerend!- iing van een college muziekgeschiede nis 13de-16de eeuw'. G. W. B.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7